PDA

View Full Version : Μήκος εξάτμισης.



Ζεύκας
01/02/2008, 22:09
Πως θα επιδράσει στην απόδοση του κινητήρα ένα πιθανό "κόντυμα" της εξάτμισης?

Π.χ. αν από κει που η εξέτμιση βγαίνει κάτω από τη σέλα εμείς τη βγάλουμε χαμηλά,
εμπρός από τον πίσω τροχό.

:wave2:

stefanos
02/02/2008, 00:44
Αν δεν το κάνεις δεν θα μάθεις ποτέ.:p
Αν και αυτό δεν είναι κόντημα είναι κουτσούρεμα.

OldMan
02/02/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Πως θα επιδράσει στην απόδοση του κινητήρα ένα πιθανό "κόντυμα" της εξάτμισης?
Από τραγικά (θα σέρνεται το μηχανάκι) έως πολύ τραγικά (θα κάψεις βαλβίδες εξαγωγής) !!! :wave2:

(για την εξηγηση των παραπάνω, πρώτα διαβάζεις παλιά threads ή ανοίγεις τίποτε βιβλία σχετικά με την λειτουργία των Μ.Ε.Κ. και μετά το συζητάμε...).:winka:

Ζεύκας
02/02/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από τραγικά (θα σέρνεται το μηχανάκι) έως πολύ τραγικά (θα κάψεις βαλβίδες εξαγωγής) !!! :wave2:

(για την εξηγηση των παραπάνω, πρώτα διαβάζεις παλιά threads ή ανοίγεις τίποτε βιβλία σχετικά με την λειτουργία των Μ.Ε.Κ. και μετά το συζητάμε...).:winka:

Ωραία...πες ότι έχεις ένα κινητήρα.
Για να αποδόσει σωστά θα πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο μήκος η εξάτμισή του,σωστά?

Πες ότι μια εταιρεία βάζει αυτό τον κινητήρα σε δυο μοντέλα που μοιράζονται πολλά στοιχεία.

Π.χ. Triumph 675 Daytona και 675 Street Triple.

Στην ουσία το δεύτερο είναι η γυμνή έκδοση του πρώτου.

Κ όμως οι εξατμίσεις τους είναι διαφορετικές!

Κ οι εταιρείες άφτερμαρκετ εξατμίσεων συχνά βγάζουν εξατμίσεις πιο κοντές από τις εργοστασιακές!

Ζεύκας
02/02/2008, 12:46
tiger εργοστασιακο


119105

Ζεύκας
02/02/2008, 12:46
tiger remus


119107

Ζεύκας
02/02/2008, 12:48
675 daytona arrow


119108

Ζεύκας
02/02/2008, 12:49
675 street triple arrow


119109

OldMan
02/02/2008, 13:28
Θα βάλεις πολλές ακόμη φωτό ...??? :smokin:

Αν δεν είσαι και πολύ καλός στην Ρευστομηχανική (ειδικά στο τμήμα της Κινηματικής Αερίων) μην πάρεις το πριόνι και αρχίσεις να κόβεις ...

Ζεύκας
02/02/2008, 13:44
:rolleyes:



Αφού η arrow βγάζει "κοντή" εξάτμιση για το 675 street triple,
γιατί δεν βγάζει και για το 675 daytona?

Αφού έχουν τον ίδιο κινητήρα!

Κ άμα βάλω την εξάτμιση που δίνει η arrow για το strret triple
στο daytona μου ποιά η επίδραση στην απόδοση?


μιλάω για ολόσωμα συστήματα εξατμίσεων...

p@nos
02/02/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:rolleyes:



Αφού η arrow βγάζει "κοντή" εξάτμιση για το 675 street triple,
γιατί δεν βγάζει και για το 675 daytona?

Αφού έχουν τον ίδιο κινητήρα!

Κ άμα βάλω την εξάτμιση που δίνει η arrow για το strret triple
στο daytona μου ποιά η επίδραση στην απόδοση?


μιλάω για ολόσωμα συστήματα εξατμίσεων...


Mην το δοκιμασεις καλυτερα...

Αν οι κεφαλες ειναι διαφορετικες,οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες που νομιζω πως σε αυτα τα δυο μοντελα ειναι διαφορετικα,καλυτερα να μην πειραματιστεις...

Ζεύκας
02/02/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Mην το δοκιμασεις καλυτερα...

Αν οι κεφαλες ειναι διαφορετικες,οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες που νομιζω πως σε αυτα τα δυο μοντελα ειναι διαφορετικα,καλυτερα να μην πειραματιστεις...

Βασικά περισσότερο να μου λυθεί μια απορία ρωτάω.

Στη σκέψη σου έχεις ένα δίκιο αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο απλό.

Σκέψου π.χ. ότι Ducati 749 & 999 μοιράζονται τις ίδιες εξατμίσεις!

Το ίδιο ισχύει κ για τα gsx-r 600 & 750!

Διαφορετικοι κινητήρες, διαφορετικές ιπποδυνάμεις κι όμως έχουν ολόιδιες εξατμίσεις!
Τουλ. τα τελικά είναι ίδια...

dirtbird
02/02/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

μιλάω για ολόσωμα συστήματα εξατμίσεων...

... κι εγώ νόμιζα ότι μιλούσες για μπικίνι....:rolleyes: :D

T.R.E
02/02/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:rolleyes:



Αφού η arrow βγάζει "κοντή" εξάτμιση για το 675 street triple,
γιατί δεν βγάζει και για το 675 daytona?

Αφού έχουν τον ίδιο κινητήρα!

Κ άμα βάλω την εξάτμιση που δίνει η arrow για το strret triple
στο daytona μου ποιά η επίδραση στην απόδοση?


μιλάω για ολόσωμα συστήματα εξατμίσεων...


Λογικα αν βαλεις κοντη εξατμιση θα κερδισεις ψηλα και θα χασεις χαμηλα...Ειναι οπως οι αυλοι εισαγωγης,αλλα αυτα ειναι στην θεωρια και οταν μιλαμε για το ιδιο ακριβως μοτερ.

Αν αλλαξεις ομως την εξατμιση με μια αλλη,παιζουν πολλα ρολο οπως ο συνολικος ογκος της εξατμισης,το μηκος του τελικου και το σχημα του και πολλα αλλα.

notakos600
02/02/2008, 21:34
Η βασική αρχή είναι πως η μακρυά εξάτμιση δίνει ροπή, τώρα για τα υπόλοιπα καταλληλότερος να σε κατατοπίσει είναι ο oldman.

Tpap
03/02/2008, 04:49
το συστημα εξαγωγης καυσαεριων ειναι μελετημενο κατα τετοιον τροπο ωστε να δημιουργει μια ''αναστροφη πιεση'' (Ελληνικα: backpreassure) στους αυλους εξαγωγης.

ετσι ''συντονιζονται'' οι κυλινδροι που βρισκονται υπο διαδικασια ''αδειασματος'' ή αποπλυσης με αποτελεσμα να εχουμε εναν καθαροτερο κυλινδρο κατα την φαση πληρωσης του...

Τωρα αν εσυ αντικαταστησεις το εξατμισακι σου με κατι που θα δημιουργει μια αντιστοιχη --και ΟΧΙ περιπου αντιστοιχη-- ''πισωπιεση'' ειτε εχει 2μ μηκος ειτε εχει 60εκ μηκος το ιδιο και το αυτο ειναι.

επειδη θα ρωτησεις: κ πως το ξερω εγω τι πιεση μου φτιαχν η ταδε εξατμΗσΕΙ..?

η απαντηση ειναι οτι ΔΕΝ το ξερεις.
Μια δοκιμη ομως συνηθως πειθει...
Ας μην μπουμε προς το παρον στις ενδεχομενες βλαβες/καταστροφες που μπορει να διμιουργησει ενα ΑΣΧΕΤΟ συστημα εξαγωγης....



Και κατι αλλο: ΠΑΨΤΕ ΡΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΑΣ.

(τα αλογα που σας λειπουν και παλι ΔΕΝ μπορειτε να τα κερδισετε με αυτον τον τροπο...ασε που στις περισσοτερες χανετε ισχυ.)

Ζεύκας
03/02/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τωρα αν εσυ αντικαταστησεις το εξατμισακι σου με κατι που θα δημιουργει μια αντιστοιχη --και ΟΧΙ περιπου αντιστοιχη-- ''πισωπιεση'' ειτε εχει 2μ μηκος ειτε εχει 60εκ μηκος το ιδιο και το αυτο ειναι.

ακαδημαϊκά ρωτώντας, εάν μικρύνει το μήκος της εξάτμισης, τι άλλο πρέπει να μεταβληθεί για
να μη αλλάξει το μέγεθος του backpressure? τη διάμετρο ίσως?




Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Και κατι αλλο: ΠΑΨΤΕ ΡΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΑΣ.

(τα αλογα που σας λειπουν και παλι ΔΕΝ μπορειτε να τα κερδισετε με αυτον τον τροπο...ασε που στις περισσοτερες χανετε ισχυ.)

έτσι ε?

κρίμα, γιατί με είπε ο Αλχιμηστής τις προάλλες ότι δίνει τη remus του.

Να υποθέσω ότι πλέον δεν τη θέλεις έτσι?

Ζεύκας
03/02/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
... κι εγώ νόμιζα ότι μιλούσες για μπικίνι....:rolleyes: :D

υπάρχουν και τα συστήματα slip-on αγαπητέ! :p

κ εμείς οι άσχετοι με τα μηχαλογικά έχουμε συνηθήσει να ορίζουμε το όλον σύστημα της
εξάτμισης ως ολόσωμο.

Tpap
03/02/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
1.ακαδημαϊκά ρωτώντας, εάν μικρύνει το μήκος της εξάτμισης, τι άλλο πρέπει να μεταβληθεί για
να μη αλλάξει το μέγεθος του backpressure? τη διάμετρο ίσως?

2. έτσι ε?

κρίμα, γιατί με είπε ο Αλχιμηστής τις προάλλες ότι δίνει τη remus του.

Να υποθέσω ότι πλέον δεν τη θέλεις έτσι?

1. α)το τελικο, η εσωτερικη σχεδιαση -διαφραγματα, κλπ-
β)η γεωμετρια κ διαμετρος των σωληνων -καθως ειπες-
γ)οι ενωσεις καποιων εκ των σωληνων κοντα στην κεφαλη (balance tubes)
δ)ο τροπος επανενωσης των σωληνων πριν το τελικο στον συλλεκτη (collector) --3 σε 2 σε 1 ή 3 σε 1... κλπ

2. ξερεις οτι του εκανα πλακα ετσι?:D

AVATOS
05/02/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. α)το τελικο, η εσωτερικη σχεδιαση -διαφραγματα, κλπ-
β)η γεωμετρια κ διαμετρος των σωληνων -καθως ειπες-
γ)οι ενωσεις καποιων εκ των σωληνων κοντα στην κεφαλη (balance tubes)
δ)ο τροπος επανενωσης των σωληνων πριν το τελικο στον συλλεκτη (collector) --3 σε 2 σε 1 ή 3 σε 1... κλπ

2. ξερεις οτι του εκανα πλακα ετσι?:D

δηλαδη η γνωμη σου ειναι οτι μια εξατμηση επωνημης εταιριας (εννοητε για το συγκεκριμενο μοντελο μηχανης που εχεις) δεν ειναι αξιοπιστη οτι κατασκευαστικε με γνωμονα την σωστη λειτουργιας της μηχανης? (ερωτηση κ για τελικο μονο κ για ολοσωμη κ παντα με την προσθηκη φιλτρου που προτεινει ο κατασκευαστης της εξατμησης).

Tpap
05/02/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
δηλαδη η γνωμη σου ειναι οτι μια εξατμηση επωνΗμΗς εταιριας (εννοητε για το συγκεκριμενο μοντελο? μηχανης που εχεις) δεν ειναι αξιοπιστη οτι κατασκευαστικε με γνωμονα την σωστη λειτουργιας της μηχανης (ερωτηση κ για τελικο μονο κ για ολοσωμη κ παντα με την προσθηκη φιλτρου που προτεινει ο κατασκευαστης της εξατμησης).

Αν και κατι συμβαινει στην συνταξη της παραπανω σου λεω το εξης:

Μια αφτερμαρκετ εξατμΗσΕΙ (ενταξει, ολοσωμη) κατασκευαζεται για ενα συγκεκριμενο σκοπο.
Την επιβελτιωση ισχυος του κινητηρα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ φασμα στροφων (σε ελαχιστες περιπτωσεις ισως και σε ολη την κλιμακα στροφων).
Τωρα αυτο περι ''σωστης λειτουργιας'' που αναφερεις ΔΕΝ υφισταται.
Ποια εναι η ''σωστη λειτουργια'' για σενα, ποια για μενα, ποια για τον κατ/στη...?
Αρα για ποια χρηση προοριζεται η μοτο και ΤΙ θες να κανεις με αυτην.

Κατι μελετημενο απο ''επωνΗμο'' κατ/στη προφανως και θα ειναι αξιοπιστο (πολυ δε περισσοτερο αν ειναι απο την μαμα εταιρια),
αξιοπιστες συνηθως δεν ειναι οι ιδιοκατασκευες...

Επισης εχε υπ'οψιν σου οτι η πλειονοτητα των αφτερμαρκετ εξατμΕΙσεων μεταφερει την μεγιστη ροπη σε υψηλοτερες στροφες.
Κατα ποσον αυτο σε εξυπηρετει ΕΙΝΑΙ το ΘΕΜΑ.

(ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα θελαμε την ΜΕΓΙΣΤΗ ροπη στρεψης στις στροφες βραδυπορειας...βλ. διαγραμματα ισχυος κ ροπης ηλεκτρικων μηχανων.)

AVATOS
05/02/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν και κατι συμβαινει στην συνταξη της παραπανω σου λεω το εξης:

Μια αφτερμαρκετ εξατμΗσΕΙ (ενταξει, ολοσωμη) κατασκευαζεται για ενα συγκεκριμενο σκοπο.
Την επιβελτιωση ισχυος του κινητηρα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ φασμα στροφων (σε ελαχιστες περιπτωσεις ισως και σε ολη την κλιμακα στροφων).
Τωρα αυτο περι ''σωστης λειτουργιας'' που αναφερεις ΔΕΝ υφισταται.
Ποια εναι η ''σωστη λειτουργια'' για σενα, ποια για μενα, ποια για τον κατ/στη...?
Αρα για ποια χρηση προοριζεται η μοτο και ΤΙ θες να κανεις με αυτην.

Κατι μελετημενο απο ''επωνΗμο'' κατ/στη προφανως και θα ειναι αξιοπιστο (πολυ δε περισσοτερο αν ειναι απο την μαμα εταιρια),
αξιοπιστες συνηθως δεν ειναι οι ιδιοκατασκευες...

Επισης εχε υπ'οψιν σου οτι η πλειονοτητα των αφτερμαρκετ εξατμΕΙσεων μεταφερει την μεγιστη ροπη σε υψηλοτερες στροφες.
Κατα ποσον αυτο σε εξυπηρετει ΕΙΝΑΙ το ΘΕΜΑ.

(ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα θελαμε την ΜΕΓΙΣΤΗ ροπη στρεψης στις στροφες βραδυπορειας...βλ. διαγραμματα ισχυος κ ροπης ηλεκτρικων μηχανων.)

συγνωμη καταρχην για τα ορθογραφικα κ το συντακτικο!!:blush:

ο προβληματισμος μου αφορα αρχικα το κατα ποσο θα "κινδυνευει" ,ενδεχομενος,ο κινητηρας (αξιοπιστια) αν αλλαξεις εξατμιση.

2ον αν μπορει να μπει μια εξατμιση μονο για να αλλαξει την εμφανιση της μοτο κ να ελατωθει το βαρος χωρις να αλλαξη η αποδοση του μοτερ καθολου.
πχ ενα τελικο μονο του δεν "εννοχλει"την αποδοση του μοτερ ή αρχιζουν τα προβληματα κ οι τρυπες στην υποδυναμη κ την ροπη?

(τεχνικα δεν το κατεχω πολυ!κυριος με τις ορολογιες):a018:

Tpap
05/02/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
συγνωμη καταρχην για τα ορθογραφικα κ το συντακτικο!!:blush:

1ον ο προβληματισμος μου αφορα αρχικα το κατα ποσο θα "κινδυνευει" ,ενδεχομενος,ο κινητηρας (αξιοπιστια) αν αλλαξεις εξατμιση.

2ον αν μπορει να μπει μια εξατμιση μονο για να αλλαξει την εμφανιση της μοτο κ να ελατωθει το βαρος χωρις να αλλαξη η αποδοση του μοτερ καθολου.
πχ ενα τελικο μονο του δεν "εννοχλει"την αποδοση του μοτερ ή αρχιζουν τα προβληματα κ οι τρυπες στην υποδυναμη κ την ροπη?

(τεχνικα δεν το κατεχω πολυ!κυριος με τις ορολογιες):a018:

σου εχωαπαντησει ηδη αν διαβασεις τα παραπανω πιο προσεκτικα.

Ωστοσο:
1ον αν δεν παρεις κανενα πριονι στα χερια σου και αρχισεις να κοβεις εισαι ενταξει.

2ον εμφανιση--αντιπαρερχομαι
βαρος-- 2 με 3 κιλα θα θελα να μου πεις πως θα τα εκμεταλευτεις...
αποδοση--αν ειναι πιο ''ανοιχτο'' καπου θα σου κανει τρυπα...το που ειναι το ΘΕΜΑ.

AVATOS
05/02/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
σου εχωαπαντησει ηδη αν διαβασεις τα παραπανω πιο προσεκτικα.

Ωστοσο:
1ον αν δεν παρεις κανενα πριονι στα χερια σου και αρχισεις να κοβεις εισαι ενταξει.

2ον εμφανιση--αντιπαρερχομαι
βαρος-- 2 με 3 κιλα θα θελα να μου πεις πως θα τα εκμεταλευτεις...
αποδοση--αν ειναι πιο ''ανοιχτο'' καπου θα σου κανει τρυπα...το που ειναι το ΘΕΜΑ.

γενικος θελω να αποφυγω τις τρυπες!...επισεις θα προτιμουσα κατι πιο εμφανισιμο που να μην καιει!

για το βαρος εχεις δικιο!...παρασυρομαι!

εμφανιση,περι ορεξεως...

ευχαριστω που ασχοληθικες:a10:

TOLISTOLAROS
15/11/2008, 18:34
το thread για να μην ανοίξω άλλο.
Λοιπόν το μεσαίο του SV εκεί που μπαίνει στο τελικό έχει εσωτερική διάμετρο 54mm.Η Remus Titanium που είχα πήρε την τσαπού μετά τη στούκα(την επισυνάπτω σ'αυτό το ποστ).
Σκέφτομαι να πετάξω πάνω καμμιά κοντύτερη.πχ remus power cone.Τί παίζει με τον όγκο που ενδεχομένως θα μικρύνει;Θα επηρρεάσει αρνητικά το μοτέρ;
Τα καρμπς είχαν ρυθμιστεί σε συνεργασία με φίλτρο της BMC.Είχε χάσει-λίγο- στις χαμηλές αλλά μεγάλο κέρδος στις ψηλές.Κάποια σκασίματα στο ρελαντί λογικά είναι αφού το μίγμα έγινε πλουσιότερο.
Έχει νόημα λέτε μια τέτοια κίνηση;


148111

TOLISTOLAROS
15/11/2008, 18:40
να χτυπήσω αυτή;
Κάθε άποψη/link που οδηγεί σε γνώσεις για τελικό ευπρόσδεκτα! :)


148112

TOLISTOLAROS
15/11/2008, 18:54
Ορίστε το Power Cone.Bγαίνει και σε 54mm


148114

byron
15/11/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Έχει νόημα λέτε μια τέτοια κίνηση;

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς στο τι θα κερδίσεις απ΄τα συγκεκριμένα. Το μήκος είναι κάτι σχετικό αφού τα τελικα που αναφέρεις είναι σχεδιασμένα για το SV.
Αυτό που ξέρω σίγουρα για το δικό μου και τις Leo Vince εξατμίσεις, είναι ότι οι High Mount που φοράω είναι 10cm πιο κοντές απ΄τις αντίστοιχες που βγαίνουν χαμηλά.
Σε δυναμομετρήσεις που έχω δει (και κάνει) η απόδοση τους ήταν ακριβώς η ίδια. Η ουσιαστική διαφορά ήταν στον ήχο καθώς τα κοντά τελικά έκαναν πιο πολύ θόρυβο απ΄τα αντίστοιχα μακρύτερα.

TOLISTOLAROS
15/11/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς στο τι θα κερδίσεις απ΄τα συγκεκριμένα. Το μήκος είναι κάτι σχετικό αφού τα τελικα που αναφέρεις είναι σχεδιασμένα για το SV.
Ξέρω ότι θέλει τρελλό ψάξιμο για να βελτιστοποιήσεις το αποτέλεσμα με αλλαγή τελικού.Χοντρικά αν αυξηθεί ο όγκος του τελικού και κάνεις rejet της προκοπής θα κερδίσεις ψηλά ή χαμηλά;Με δεδομένο ότι η ποσότητα του αέρα που εισέρχεται είναι μεγαλύτερη λόγω BMC.
Το power cone πάντως ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο για SV,απλά αφού βγαίνει και σε 54mm θεώρησα ότι θα μπαίνει με σχετική πατέντα.Ή δεν πρέπει και λέω μαλακία;


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό που ξέρω σίγουρα για το δικό μου και τις Leo Vince εξατμίσεις,
SV έχεις;


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
είναι ότι οι High Mount που φοράω είναι 10cm πιο κοντές απ΄τις αντίστοιχες που βγαίνουν χαμηλά.
Ναι αλλά ο όγκος από λαιμούς και πίσω(Όγκος Τελικού+Όγκος Μεσαίου) άρα και ο συνολικός
(απ'τη στιγμή που δεν πειράζουμε τους λαιμούς ο όγκος τους δε μεταβάλλεται) είναι περισσότερος ή λιγότερος απ'αυτών που βγαίνουν χαμηλά;
:confused: :confused: :confused:

byron
15/11/2008, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ξέρω ότι θέλει τρελλό ψάξιμο για να βελτιστοποιήσεις το αποτέλεσμα με αλλαγή τελικού.Χοντρικά αν αυξηθεί ο όγκος του τελικού και κάνεις rejet της προκοπής θα κερδίσεις ψηλά ή χαμηλά;Με δεδομένο ότι η ποσότητα του αέρα που εισέρχεται είναι μεγαλύτερη λόγω BMC.
Το power cone πάντως ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο για SV,απλά αφού βγαίνει και σε 54mm θεώρησα ότι θα μπαίνει με σχετική πατέντα.Ή δεν πρέπει και λέω μαλακία;


SV έχεις;


Ναι αλλά ο όγκος από λαιμούς και πίσω(Όγκος Τελικού+Όγκος Μεσαίου) άρα και ο συνολικός
(απ'τη στιγμή που δεν πειράζουμε τους λαιμούς ο όγκος τους δε μεταβάλλεται) είναι περισσότερος ή λιγότερος απ'αυτών που βγαίνουν χαμηλά;
:confused: :confused: :confused:

Oxi δεν έχω SV. Τuono έχω.

Προτίμησε να βάλεις κάτι που είναι για SV και απέφυγε τις πατέντες. Το ότι έχεις βάλεις BMC δεν σημαίνει ότι έχει και καλύτερη αναπνοή. Υπάρχει πολύ ισχυρός αντίλογος σχετικά με το αν δουλεύουν καλύτερα τα aftermarket φίλτρα σε stock μηχανάκια.

Εχει καζανάκι και στην μέση? :confused:

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου (και έκανα στο δικό μου) είναι να ψάξεις λίγο το SV forum. Το πιθανότερο είναι να βρείς εκεί ποιά εξάτμιση δουλεύει καλύτερα και δυναμομετρήσεις που θα το αποδεικνύουν.

sakis67
15/11/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:rolleyes:



Αφού η arrow βγάζει "κοντή" εξάτμιση για το 675 street triple,
γιατί δεν βγάζει και για το 675 daytona?

Αφού έχουν τον ίδιο κινητήρα!

Κ άμα βάλω την εξάτμιση που δίνει η arrow για το strret triple
στο daytona μου ποιά η επίδραση στην απόδοση?


μιλάω για ολόσωμα συστήματα εξατμίσεων...
η arrow ειναι εταιρεια κατασκευης εξατμισεων. ειναι πιστοποιημενη απο καποιον διεθνη φορεα οτι οτι κατασκευαζει ετσι επρεπε να κατασκευαστει ?? μην τρελαθουμε ρε μαγκες

TOLISTOLAROS
15/11/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προτίμησε να βάλεις κάτι που είναι για SV και απέφυγε τις πατέντες. Το ότι έχεις βάλεις BMC δεν σημαίνει ότι έχει και καλύτερη αναπνοή. Υπάρχει πολύ ισχυρός αντίλογος σχετικά με το αν δουλεύουν καλύτερα τα aftermarket φίλτρα σε stock μηχανάκια.
Δεν είναι stock,μαζί με το BMC έγινε rejeting με μικρή απώλεια στις χαμηλές(δε με πειράζει,ροπή έχει ούτως ή άλλως) με σαφέστατο κέρδος ψηλά.Αυτό που λες με τις πατέντες ναι,παίζει.Απλά υπάρχουν κάτι κορυφαία τελικά τιτανίου και μου ανοίγει η όρεξη... :D :D :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχει καζανάκι και στην μέση? :confused:
Όχι ρε,δεν έχει!Λέγοντας "μεσαίο" εννοώ το σωλήνα που ξεκινά απ'το τέλος των λαιμών(εκεί που γίνονται οι 2 σε 1) και πιάνει στο τελικό με 2 ελατήρια.Το μήκος του είναι διαφορετικό ανάλογα το τελικό,άρα αλλάζει και ο όγκος.Πχ τώρα που έχω προσωρινά μια της Bos(κάνει έναν ήχο η ρουφιάνα...), ο σωλήνας έχει άλλο μήκος(και ελαφρώς άλλη καμπυλότητα) απ'το σωλήνα της Remus.


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό που θα έκανα στη θέση σου (και έκανα στο δικό μου) είναι να ψάξεις λίγο το SV forum. Το πιθανότερο είναι να βρείς εκεί ποιά εξάτμιση δουλεύει καλύτερα και δυναμομετρήσεις που θα το αποδεικνύουν.
Άι γουίλ! :wave2:
Apla rotaga gia gnomes..

sakisvolos
15/11/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο για SV,απλά αφού βγαίνει και σε 54mm θεώρησα ότι θα μπαίνει με σχετική πατέντα.Ή δεν πρέπει και λέω μαλακία;

Αφού ΔΕΝ είναι για το SV καλύτερα μη το τολμήσεις μπορεί να μην έχεις καλό αποτέλεσμα
και να πετάξεις τσάμπα λεφτά!:winka: :winka: :winka:

Ζεύκας
16/11/2008, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
η arrow ειναι εταιρεια κατασκευης εξατμισεων. ειναι πιστοποιημενη απο καποιον διεθνη φορεα οτι οτι κατασκευαζει ετσι επρεπε να κατασκευαστει ?? μην τρελαθουμε ρε μαγκες

ναι αλλά αλλιώς είναι ρυθμισμένος ο κινητήρας 675 για το daytona και αλλιώς για το street triple...

csofos
19/11/2008, 19:54
Διάβασα το βιβλίο του E. Graham Bell. Για την ακρίβεια 2. Ένα για βελτίωση δίχρονων και ένα για βελτιωση τετράχρονων κινητήρων. Για τους τετράχρονους, αναφέρει ότι πρέπει να δεις πολλά που πρέπει να μετρήσεις για να καταλήξεις στο να φτιάξεις μια σωστή εξάτμιση (και για τους δίχρονους τα ίδια είναι). Πρέπει να δεις το μήκος των αρχικών σωλήνων, όπως και το πάχος τους, το συλλέκτη, το τμήμα που πάει στο τελικό, το τελικό, τον κυβισμό της μότο, το χρονισμό των εκκεντροφόρων κλπ κλπ κλπ. Όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι κάτι πάρα πολύ λεπτό, που δεν σηκώνει απλά σιδεροπρίονο, αλλά μολύβι και χαρτί πριν. Κάποια στιγμή θα φτιάξω μια εξάτμιση για εμένα, έτσι για να δω αν αυτά που λέει ο Bell είναι τόσο ικανοποιητικά.

Πάντως, αν θέλουμε άλογα, το λέει και στην αρχή του βιβλίου του: τα περισσότερα άλογα είναι κρυμμένα στην κεφαλή. Τώρα, πως τα βγάζεις από εκεί....;

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Διάβασα το βιβλίο του E. Graham Bell. Για την ακρίβεια 2. Ένα για βελτίωση δίχρονων και ένα για βελτιωση τετράχρονων κινητήρων. Για τους τετράχρονους, αναφέρει ότι πρέπει να δεις πολλά που πρέπει να μετρήσεις για να καταλήξεις στο να φτιάξεις μια σωστή εξάτμιση (και για τους δίχρονους τα ίδια είναι). Πρέπει να δεις το μήκος των αρχικών σωλήνων, όπως και το πάχος τους, το συλλέκτη, το τμήμα που πάει στο τελικό, το τελικό, τον κυβισμό της μότο, το χρονισμό των εκκεντροφόρων κλπ κλπ κλπ. Όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι κάτι πάρα πολύ λεπτό, που δεν σηκώνει απλά σιδεροπρίονο, αλλά μολύβι και χαρτί πριν. Κάποια στιγμή θα φτιάξω μια εξάτμιση για εμένα, έτσι για να δω αν αυτά που λέει ο Bell είναι τόσο ικανοποιητικά.

Πάντως, αν θέλουμε άλογα, το λέει και στην αρχή του βιβλίου του: τα περισσότερα άλογα είναι κρυμμένα στην κεφαλή. Τώρα, πως τα βγάζεις από εκεί....;
Χριστόδουλε το βιβλίο το αγόρασες ή το βρήκες στο Ιnternet;Αν υπάρχει link post it please!
Για άλογα απ'την κεφαλή θες ροϊκή.

gixxerpap
19/11/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Διάβασα το βιβλίο του E. Graham Bell........
......
Πάντως, αν θέλουμε άλογα, το λέει και στην αρχή του βιβλίου του: τα περισσότερα άλογα είναι κρυμμένα στην κεφαλή. Τώρα, πως τα βγάζεις από εκεί....;

με αρκετά λεφτά.....δικά σου
πολλές γνώσεις........και καλά...
και πολύ χρόνο.......του καράφλα, του γεροπαράξενου, του ξερόλα ντε ....

csofos
19/11/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Χριστόδουλε το βιβλίο το αγόρασες ή το βρήκες στο Ιnternet;Αν υπάρχει link post it please!
Για άλογα απ'την κεφαλή θες ροϊκή.
Ναι, το γνωρίζω για τη ροϊκή. Αυτός γάφει το πως γίνεται η ροϊκή. Το αγόρασα από το ΝΟ LIMITS αν θυμάμαι καλά. 'Η από Παπασωτηρίου; Θα σε γελάσω. Ο τίτλος του είναι: "FOUR-STROKE PERFORMANCE TUNING" και εκδίδεται από τη HAYNES. Η τιμή του ήταν 29.90?

VLADx
12/02/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Χριστόδουλε το βιβλίο το αγόρασες ή το βρήκες στο Ιnternet;Αν υπάρχει link post it please!



το λινκ για FOUR-STROKE PERFORMANCE TUNING http://depositfiles.com/en/files/8317110:wave2:

Tpap
13/02/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
τα περισσότερα άλογα είναι κρυμμένα στην κεφαλή. Τώρα, πως τα βγάζεις από εκεί....;

εδώ: http://coatesengine.com

το έχω ξαναγράψει κάπου...το τελειότερο και απλούστερο σύστημα αναπνοής αυτήν την στιγμή που μιλάμε.

devil's animal
13/02/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
με αρκετά λεφτά.....δικά σου
πολλές γνώσεις........και καλά...
και πολύ χρόνο.......του καράφλα, του γεροπαράξενου, του ξερόλα ντε ....



:a01: :a01: :a01: :a01: