PDA

View Full Version : Linux



mourgakos
02/02/2008, 21:20
μολις αγορασα 2 υπολογιστες για το μαγαζι σαραβαλακια πεντιουμ 3 στο 1,2
με οθονη 17 πληκτρολογιο και ποντικι στη τιμη των 40ευρω.επειδη δεν θελω να δωσω
80 για γουιντοους και αλλα 100 για οφις,μηπως μπορουμε να κανουμε κατι με λινουξ?
πειρατικο δεν παιζει καθως ετσι και μπει η εφορια θα με μας σκισει τα βανδουλα

λειτουργικο λινουξ και κατι σαν το οφις??

δεκτα λινκ για νταουν λοαντ.

επισης τι διαφορα εχουν?

ευχαριστω!:D

notakos600
02/02/2008, 21:43
Σαν το office είναι το : Openoffice.org και antivirus το AVG75free.
Χτύπα τα στο google και κάνε download και εγκατάσταση, νόμιμα και free.

lamoun
02/02/2008, 21:45
Για διάβασε ΕΔΩ (http://www.linux.gr/) για αρχή. Έχει και αρκετά πραγματάκια για download.

Απο Linux δε ξέρω και δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

mourgakos
02/02/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για διάβασε ΕΔΩ (http://www.linux.gr/) για αρχή. Έχει και αρκετά πραγματάκια για download.

Απο Linux δε ξέρω και δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.


αν καταλαβαινα και εγω ποιο απολα πρεπει να κατεβασω ,καλα θα ηταν!!!
σημειωτεον,πρεπει πρωτα να τα κατεβασω γε usb 4 γιγαμπαιτ που εχω και μετα να
τα μεταφερω.......γινεται???:sick:

lamoun
02/02/2008, 22:20
Ok. Υπάρχει μια ελληνική διανομή αλλά απ'ότι βλέπω δεν είναι τόσο user friendly, και δε ξέρω τί προγράμματα έχει.

Οπότε άν θες για αρχή κατέβασε ΑΥΤΟ (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download).
Έχει και αντίστοιχο του word και excel. Αλλά δε ξέρω τι γίνεται με γλώσσες γραφής γενικότερα στο linux, δηλαδή θα έχει επιλογή για ελληνικά ή θα θέλει κολπάκια; Επίσης να ξέρεις οτι για να μπεις internet έχει μια διαδικασία :sick: Το είχα κοιτάξει για να βάλω αλλά το παράτησα στη μέση...

Bavarian
02/02/2008, 22:21
Δοκίμασε τη διανομή Ubundu 7.0 Είναι η πιο φιλική μέχρι στιγμής και έχει δικό της πρόγραμμα σαν το office που διαβάζει κανονικότατα όλα τα αρχεία της microsoft.Ενναλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το openOffice που είναι δωρεάν και εμένα μου αρέσει περισσότερο.Ειναι και στα Ελληνικά.Κι εγώ εναν P3 χιλιάρι έχω εδώ και χρόνια και δουλευει μια χαρά.

lamoun
02/02/2008, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Δοκίμασε τη διανομή Ubundu 7.0

Συγχρονισμός όμως!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mourgakos
02/02/2008, 22:26
στο ιντερνετ πως θα μπαινω?
λογικα θα εχω το μοντεμ της ον τελεκομς σε pstn ........
ε ρε πρηξιμο που σας κανω αποψε........:lol:

το οπεν οφις??

σορρυ ,αλλα δεν ειμαι καθολου κομπιουτερακιας!!

lamoun
02/02/2008, 22:40
Open office http://el.openoffice.org/about-downloads.html το ελληνικό. Μάλλον αυτό που λέει αρχείο .deb;;; Bavarian;;;

Ποιο είναι ακριβώς το μόντεμ σου;
Μπορείς να βρεις τους drivers για linux;

mourgakos
02/02/2008, 22:47
pirelli ειναι το μοντεμ,βρηκα τους νταιβερς για λινουξ!http://www.ontelecoms.com/on/downloads/technews.jsp?tab=downloads

σε καμια δεκαρια ωρες θα εχει κατεβασει και το λινουξ........:eyepop:απο πανεπιστημιο αθηνων



γραψε λαθος,αλλαξα σερβερ που το κατεβαζω και τωρα λεει 30 λεπτακια:lol:

ΙΠΠΕΑΣ
02/02/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
μολις αγορασα 2 υπολογιστες για το μαγαζι σαραβαλακια πεντιουμ 3 στο 1,2
με οθονη 17 πληκτρολογιο και ποντικι στη τιμη των 40ευρω.επειδη δεν θελω να δωσω
80 για γουιντοους και αλλα 100 για οφις,μηπως μπορουμε να κανουμε κατι με λινουξ?
πειρατικο δεν παιζει καθως ετσι και μπει η εφορια θα με μας σκισει τα βανδουλα

λειτουργικο λινουξ και κατι σαν το οφις??

δεκτα λινκ για νταουν λοαντ.

επισης τι διαφορα εχουν?

ευχαριστω!:D

Καλησπέρα φίλε,
το Linux είναι μία ιστορία που τραβάει μακρυά σε αρκετά ζητήματα.

Θα σου πω ένα παράδειγμα γιατί αν αρχίσω τις αναλύσεις θα απογοητευτείς.

Αν θέλεις να διαβάζεις έγγραφα doc και μόνο αυτό το openoffice σου κάνει, αν θες όμως να τα επεξεργάζεσαι και να τα στέλνεις σε άλλους που έχουν MS office θα υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας. Αν μπεις σε φόρα για linux θα σου πουν ότι όλα λειτουργούν ρολόι αλλά στη πράξη και σε επαγγελματικό περιβάλλον θα έχεις προβλήματα.

Επίσης, τι θα γίνει όταν θα σου στείλουν ένα doc και θα θελήσεις να το εκτυπώσεις ! Νομίζεις ότι θα το αναγνωρίσει τον εκτυπωτή σου η διανομή linux που θα βάλεις ; :sick:

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το λειτουργικό περισσότερο από χόμπυ-πειραματισμούς και για να μπαίνω μέσω αυτού στο δίκτυο καθώς δεν το χτυπάνε "ιιοί" και "σκουλήκια". Δεν χρειάζεσαι δηλαδή antivirus και firewall αν έχεις ένα σοβαρό adsl router.

Το να το βάλεις όμως στον επαγγελματικό σου χώρο και να εξαρτάσαι από αυτό επαγγελματικά, είναι μεγάλο ρίσκο αν δεν ξέρεις πολύ καλά τι πας να κάνεις και αν δεν έχεις πειραματιστεί πολλές ώρες με αυτό το λειτουργικό στο τομέα που δραστηριοποιείσαι επαγγελματικά.

Ένα ακόμη παράδειγμα. Επεξεργάζομαι ένα doc που σχετίζεται με ασκήσεις και έχει φτιαχτεί με εξεζητημένα κολπάκια(περιεργες φόρμες, παραγράφους, στηλοθέτες, μπουλετάκια κτλ), όταν το ανοίγω με openoffice μου βγάζει μηνύματα για ασυμβατότητες. Αν μετά από επεξεργασία το σώσω στο τέλος ως word 2000/XP μέσα από το openoffice και το ανοίξω από windows και MSOFFICE τρώω ήττα σόκ. Δεν ανοίγει καθόλου :hypnotize

mourgakos
02/02/2008, 23:01
:confused: :rolleyes:

lamoun
02/02/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Ένα ακόμη παράδειγμα. Επεξεργάζομαι ένα doc που σχετίζεται με ασκήσεις και έχει φτιαχτεί με εξεζητημένα κολπάκια(περιεργες φόρμες, παραγράφους, στηλοθέτες, μπουλετάκια κτλ), όταν το ανοίγω με openoffice μου βγάζει μηνύματα για ασυμβατότητες. Αν μετά από επεξεργασία το σώσω στο τέλος ως word 2000/XP μέσα από το openoffice και το ανοίξω από windows και MSOFFICE τρώω ήττα σόκ. Δεν ανοίγει καθόλου :hypnotize

Είχα τέτοιο πρόβλημα, έφτιαχνα κάτι με εξισώσεις στο WORD και μετά πήγαινα να το εκτυπώσω σε PC με Openoffice (windows ομως), αλαμπουρνέζικα!!!! :hypnotize

Μια λύση βέβαια είναι να βάλεις Openoffice και στα Windows

Bavarian
02/02/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Open office http://el.openoffice.org/about-downloads.html το ελληνικό. Μάλλον αυτό που λέει αρχείο .deb;;; Bavarian;;;

Ποιο είναι ακριβώς το μόντεμ σου;
Μπορείς να βρεις τους drivers για linux;





http://www.ellak.gr/pub/oo_testbuilds/2/OOo_2.3.0_070922_Win32Intel_install_el.exe

αυτό είναι το link για το ελληνικό openOffice.Mourgakos μην αγχώνεσαι ευκολα θα εγκατασταθεί η εκδοση του ubuntu.Εχει πολύ ευκολες οδηγίες καθώς εγκαθίσταται.Αφού βρήκες και οδηγούς για το modem είσαι άρχοντας :)

gdevelek
02/02/2008, 23:10
βάλε vmware workstation και τρέξε windows μεσα στο linux (ή το αντίστροφο)

συνολική λύση χωρίς "ναι μεν αλλά..."

McGyver
02/02/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
βάλε vmware workstation και τρέξε windows μεσα στο linux (ή το αντίστροφο)

συνολική λύση χωρίς "ναι μεν αλλά..."


Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
μολις αγορασα 2 υπολογιστες για το μαγαζι σαραβαλακια πεντιουμ 3 στο 1,2

Γιώώώώώργο!!!

gdevelek
02/02/2008, 23:21
τρέχω vmware σε celeron 800 με 1Γ μνήμη

στο γραφείο σε μεγαλύτερο μηχάνημα τρέχω ΔΥΟ vm ταυτόχρονα με το host λειτουργικό

ένα office θέλει να ανοίξει ο άνθρωπος... όχι να σηκώσει oracle ή eclipse...

mourgakos
02/02/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
βάλε vmware workstation και τρέξε windows μεσα στο linux (ή το αντίστροφο)

συνολική λύση χωρίς "ναι μεν αλλά..."

ναι μεν αλλα δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!:lol:
το πως γινεταιχ2:lol: :lol:

gdevelek
02/02/2008, 23:46
αυτή η λύση πάει στον ιππέα όχι σε σένα

εσύ αφού δηλώνεις "μη κομπιουτεράκιας" θα ζοριστείς λίγο με το linux

αλλά θα τα καταφέρεις

εδώ που τα λέμε κι εσύ θα μπορούσες να βάλεις windows μέσα στο Linux με vmware, σιγά μην ελέγξει ποτέ ο εφοριακός αν μέσα στο linux έχεις vm όπου τρέχεις windows... με το που θα δει Linux θα κάνει μια γκριμάτσα και θα φύγει

τώρα το τι και πώς θα στα δείξει κάποιος φίλος σου στην πράξη, δεν εξηγούνται αυτά μέσα από ένα φώρουμ :beer:

lamoun
02/02/2008, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ναι μεν αλλα δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!:lol:
το πως γινεταιχ2:lol: :lol:

Καλώς ήρθες στον κόσμο του linux!!! :rotflmao: :rotflmao:

Bavarian
02/02/2008, 23:53
Και φυσικά το vmware το πληρώνεις :wave2:

cityfly
02/02/2008, 23:55
δε μου λέτε μιας και εγώ άσχετος είμαι από τον πιγκουίνο

η λύση παραθύρων μέσω vmware τι προσφέρει;
έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με την απευθείας εγκατάσταση windows?

πέρα από το όποιο θέμα copyright

Bavarian
02/02/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δε μου λέτε μιας και εγώ άσχετος είμαι από τον πιγκουίνο

η λύση παραθύρων μέσω vmware τι προσφέρει;
έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με την απευθείας εγκατάσταση windows?

πέρα από το όποιο θέμα copyright





Με απλά λόγια σου επιτρέπει να εχεις και τα δύο λειτουργικά ανοιχτά ταυτόχρονα στην οθόνη.

acpr
03/02/2008, 00:08
...χρειάζεσαι drivers.

Καλύτερη λύση, πιο αξιόπιστη, πιο γρήγορη και πιο σταθερή όμως, είναι να κοτσάρεις στο PC μια κάρτα δικτύου, (10 ? κοστίζει...) και καρφώνεις κατευθείαν καλώδιο UTP από το router στην κάρτα και ούτε drivers, ούτε τίποτα.






Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
pirelli ειναι το μοντεμ,βρηκα τους νταιβερς για λινουξ!http://www.ontelecoms.com/on/downloads/technews.jsp?tab=downloads

σε καμια δεκαρια ωρες θα εχει κατεβασει και το λινουξ........:eyepop:απο πανεπιστημιο αθηνων



γραψε λαθος,αλλαξα σερβερ που το κατεβαζω και τωρα λεει 30 λεπτακια:lol:

cityfly
03/02/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Με απλά λόγια σου επιτρέπει να εχεις και τα δύο λειτουργικά ανοιχτά ταυτόχρονα στην οθόνη.

μάλιστα
απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο
αν ισχύει ότι τα λίνουξ είναι πιο σταθερά, πιο γρήγορα δεν έχουν προβλήματα με ιούς και ίσως και άλλα θέματα που δεν τα ξέρω γιατί να βάλεις windows από πάνω;

βάζοντας τα windows πάνω στα λίνουξ γίνονται με κάποιον μαγικό τρόπο πιο σταθερά;
εγώ που παραμένω στα windows γιατί δεν μπορώ να βρω κάποια προγράμματα που θέλω για το πιγκουινάκι έχει νόημα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο;
αυτό είναι το ερώτημα

lamoun
03/02/2008, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ που παραμένω στα windows γιατί δεν μπορώ να βρω κάποια προγράμματα που θέλω για το πιγκουινάκι έχει νόημα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο;
αυτό είναι το ερώτημα

Και γιατί δε το βάζεις απλά σε άλλο partition (ή πάρε την έκδοση που κάνει boot απο CD) και να έχεις και τα δύο λειτουργικά, απλά όχι συγχρόνως.

Bavarian
03/02/2008, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μάλιστα
απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο
αν ισχύει ότι τα λίνουξ είναι πιο σταθερά, πιο γρήγορα δεν έχουν προβλήματα με ιούς και ίσως και άλλα θέματα που δεν τα ξέρω γιατί να βάλεις windows από πάνω;

βάζοντας τα windows πάνω στα λίνουξ γίνονται με κάποιον μαγικό τρόπο πιο σταθερά;
εγώ που παραμένω στα windows γιατί δεν μπορώ να βρω κάποια προγράμματα που θέλω για το πιγκουινάκι έχει νόημα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο;
αυτό είναι το ερώτημα



Κοίταξε...γενικά το Linux θέλει αρκετό ψάξιμο και εγω προσωπικά είπα να ασχοληθώ λιγάκι για να δω τι παίζει μαζί τους.Αλλά μετά από λίγο καιρό πελαγώνεις,κάποιες δουλειές απλά δεν γίνονται και ξαναγυρνάς στα Παράθυρα.Ο φίλος mourgakos θέλει απλά να τα βάλει σαν λειτουργικό επειδή είναι δωρεάν και δεν θέλει τραβήγματα σε ενδεχόμενο έλεγχο στην επαγγελματική του στέγη.Εγώ στο δικό μου P3 έχω τα XP που τρέχουν μια χαρά για τις δουλίτσες που θέλω να κάνω πχ σερφάρισμα καμιά αντιγραφή από δισκάκια κανένα αρχειο doc ή excel και να βλέπω τις φωτογραφίες μου...Γενικά το εξάχρονο PC μου δουλευει μια χαρά και με καλύπτει απόλυτα.Αν θελήσω παιχνίδια υπάρχουν και οι παιχνιδομηχανές.

Stabak
03/02/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μάλιστα
απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο


Γιατι μπορει να εχεις 15 σερβερς σηκωμένους και να θες να δεις κάτι , μια παπαρια στυλ winpep... και να βαριεσαι ή να μην μπορεις να στήσεις wine....

...... αν δεν ξερετε να μην μιλατε. Αμα δεν υπήρχε το open source δεν θα γραφατε εδω πέρα

gdevelek
03/02/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Και φυσικά το vmware το πληρώνεις :wave2:

το vmware player είναι δωρεάν

κατασκευάζεις το vm σε άλλο μηχάνημα π.χ. σπίτι σου, το μεταφέρεις με ένα εξωτερικό σκληρό στο σύστημα στη δουλειά όπου πρέπει να είναι όλα νόμιμα, και το τρέχεις στον player

:wave2: :wave2:

μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο!

χρησιμοποιώντας τον vm converter που ΕΠΙΣΗΣ είναι δωρεάν, μπορείς να πάρεις ένα υπάρχον πισί και να το ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙΣ σε vm, και μετά να το τρέξεις ως VM στον vmware player!

τώρα το τι πλεονεκτήματα μπορεί να έχει να τρέχεις ταυτόχρονα Linux & windows... σε σχέση με το dual boot όπου τρέχεις ή το έναν ή το άλλο... "στάσου να μπουτάρω windows για να ανοίξω το .doc... πάρε με τηλέφωνο σε 5 λεπτά..."

ε, αν πρέπει κι αυτό να εξηγηθεί φίλε μου... :D

gavos
03/02/2008, 12:47
Φίλε ρώτα σε ένα φόρουμ που είναι σχετικοί.. Εδώ τα μισά που ακούστηκαν ήταν άκυρα.. Μπες http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/DownloadUbuntu και ή κατέβασέ τα ή παρήγγειλέ τα και στα στέλνουν τσάμπα σπίτι.. Μέσα έχει αυτά που θες για να κάνεις τη δουλειά σου.. Φαντάζομαι αν ήθελες να στηρίξεις τη δουλειά σου όλη σε αυτά τα pc θα έδινες παραπάνω από 40 ευρώ οπότε τα ubuntu 7.10 θα σε υπερκαλύψουν.. Μέσα περιέχουν τα openoffice οπότε δε χρειάζεσαι κατέβασμα.. Τα openoffice τα χρησιμοποιώ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα συμβατότητας με excel και word και powerpoint αλλά εγω δε βάζω περίεργα πράγματα/σχήματα μέσα στα έγγραφα ποτέ.. Με τον εκτυπωτή θα ζοριστείς πάντως.. Κατα τα άλλα θα είσαι οκ και πάνω απόλα νόμιμος..

cityfly
03/02/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak


...... αν δεν ξερετε να μην μιλατε. Αμα δεν υπήρχε το open source δεν θα γραφατε εδω πέρα

τώρα γιατί γίνεσαι εριστικός;

δεν ξέρουμε και ρωτάμε
δεν βγάλαμε κανένα συμπέρασμα ούτε κρίση

ΙΠΠΕΑΣ
03/02/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Τα openoffice τα χρησιμοποιώ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα συμβατότητας με excel και word και powerpoint αλλά εγω δε βάζω περίεργα πράγματα/σχήματα μέσα στα έγγραφα ποτέ.. Με τον εκτυπωτή θα ζοριστείς πάντως..

Έχεις δίκιο σε όσα είπες, ωστόσο πρέπει να επικεντρωθούμε στην περίπτωση του συνάδελφου.

Αν του στείλουν κάποιο doc με περίεργες μορφοποιήσεις και θελήσει να το επεξεργαστεί τότε το openoffice θα τον ρωτήσει αν θέλει να κάνει κάποιες μετατροπές στην μορφοποίηση, ώστε να είναι συμβατό το έγγραφο με την τελευταία έκδοση του openoffice.

Όταν θα σώσει αυτό το έγγραφο με την μορφή-έκδοση που το κάνει το openoffice - δεν παραλείπω να αναφέρω ότι το save as θα γίνει σαν word2000/XP - τότε αν κάποιος συνεργάτης ή πελάτης του συνάδελφου το λάβει και πάει να το ανοίξει, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ανοίγει από MS OFFICE !!!
Εκεί έγκειται η ένσταση μου. Επίσης τι θα κάνει με τον εκτυπωτή !!!

---------------------------------
Για το πρόγραμμα που ανέφερε κάποιος προηγούμενα και σου επιτρέπει να έχεις ανοιχτά και να τρέχουν δύο λειτουργικά ταυτόχρονα, είναι κάτι που δεν γνώριζα :eyepop: .

Και πάλι όμως προσωπικά δεν θα μπορέσω να αποφύγω το dual boot καθότι εγώ χρησιμοποιώ ουσιαστικά το linux για την δικτυακή προστασία που σου παρέχει. Αν είναι να τρέχει και άλλο λειτουργικό ταυτόχρονα όπως τα win, τότε είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε το σύστημα μπάζει αφού τρέχουν στην πραγματικότητα τα win και όχι κάποιος προσομοιωτής λειτουργικού που φαίνεται σαν win.

Ευχαριστώ όμως για την πληροφόρηση που μου παρείχατε, καθότι τώρα όταν θα έχω θέσει εκτός λειτουργίας τον ρούτερ(δρομολογητή) μου, θα μπορώ να εργάζομαι στο linux να φτιάχνω ότι θέλω, να το σώζω σε μία μορφή που καταλαβαίνει ο βασιλάκης και να το εκτυπώνω μέσω των win χωρίς να κάνω επανεκκίνηση.

Επαναλαμβάνω όμως ότι το πρόβλημα χρήσης δικτύου ενόσω τα win έχουν τον έλεγχο είναι υπαρκτό, τουλάχιστον για αυτούς που δεν έχουν την διάθεση και την νοοτροπία να ασχολούνται με τους τζακ Σπαροου για αγορά λογισμικού προστασίας - κάθε χρόνο.

gdevelek
03/02/2008, 14:53
αν τρέχεις παράθυρα μέσα από VM μπορείς να απενεργοποιείς το διαδίκτυο όποτε θέλεις...

mourgakos
03/02/2008, 17:39
θα προσπαθησω,και μολις εχω νεα θα γραψω ξανα.....:wave2:

mourgakos
03/02/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
...χρειάζεσαι drivers.

Καλύτερη λύση, πιο αξιόπιστη, πιο γρήγορη και πιο σταθερή όμως, είναι να κοτσάρεις στο PC μια κάρτα δικτύου, (10 ? κοστίζει...) και καρφώνεις κατευθείαν καλώδιο UTP από το router στην κάρτα και ούτε drivers, ούτε τίποτα.

αυτο εχω κανει στο σπιτι:beer:

Tropeas
03/02/2008, 18:51
τελικά???:confused: :p

Stabak
03/02/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
τώρα γιατί γίνεσαι εριστικός;

δεν ξέρουμε και ρωτάμε
δεν βγάλαμε κανένα συμπέρασμα ούτε κρίση

εχεις δικιο αλλα ειναι εκνευριστικό... ειναι σαν να κανεις ενα test ride σε εκθεση και να έχεις γνωμη μεταγια ολα τα μοντελα.

Απαντώντας στο αρχικο ποστ, ψαχτο λιγακι ρε συ φιλε τζαμπα ειναι.....

Stabak
03/02/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ

Όταν θα σώσει αυτό το έγγραφο με την μορφή-έκδοση που το κάνει το openoffice - δεν παραλείπω να αναφέρω ότι το save as θα γίνει σαν word2000/XP - τότε αν κάποιος συνεργάτης ή πελάτης του συνάδελφου το λάβει και πάει να το ανοίξει, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ανοίγει από MS OFFICE !!!
Εκεί έγκειται η ένσταση μου. Επίσης τι θα κάνει με τον εκτυπωτή !!!

---------------------------------


Αμα θέλει κατι τέτοιο πιο επαγγελματικό είναι να το κάνει export σε pdf και να τελειώνουμε

hidefnick
03/02/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Φίλε ρώτα σε ένα φόρουμ που είναι σχετικοί.. Εδώ τα μισά που ακούστηκαν ήταν άκυρα.. Μπες http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/DownloadUbuntu και ή κατέβασέ τα ή παρήγγειλέ τα και στα στέλνουν τσάμπα σπίτι.. Μέσα έχει αυτά που θες για να κάνεις τη δουλειά σου.. Φαντάζομαι αν ήθελες να στηρίξεις τη δουλειά σου όλη σε αυτά τα pc θα έδινες παραπάνω από 40 ευρώ οπότε τα ubuntu 7.10 θα σε υπερκαλύψουν.. Μέσα περιέχουν τα openoffice οπότε δε χρειάζεσαι κατέβασμα.. Τα openoffice τα χρησιμοποιώ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα συμβατότητας με excel και word και powerpoint αλλά εγω δε βάζω περίεργα πράγματα/σχήματα μέσα στα έγγραφα ποτέ.. Με τον εκτυπωτή θα ζοριστείς πάντως.. Κατα τα άλλα θα είσαι οκ και πάνω απόλα νόμιμος..

+1000
Το μόνο πρόβλημα με το UBUNTU είναι συμβατότητες με παλιό hardware, οπότε μπορεί να παίξει λίγο πρόβλημα με τόσο παλιά μηχανήματα που λεέι ο φίλος. Προσωπικά θα το βάλω σαν κύριο λειτουργικό, μιάς και είναι ΕΥΧΡΗΣΤΟ σχεδόν όσο τα windows, και υπέρ πλήρες σαν εγκατάσταση.

Οι εταιρείες εκτυπωτών πάντως δίνουν πλέον οδηγούς και για linux.

id12586
07/02/2008, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
+1000
Το μόνο πρόβλημα με το UBUNTU είναι συμβατότητες με παλιό hardware, οπότε μπορεί να παίξει λίγο πρόβλημα με τόσο παλιά μηχανήματα που λεέι ο φίλος. Προσωπικά θα το βάλω σαν κύριο λειτουργικό, μιάς και είναι ΕΥΧΡΗΣΤΟ σχεδόν όσο τα windows, και υπέρ πλήρες σαν εγκατάσταση.

Οι εταιρείες εκτυπωτών πάντως δίνουν πλέον οδηγούς και για linux.

Βασικά με το ubuntu και γενικά με όλα τα Linux distros ισχύει ακριβώς το αντίθετο.
Υποστηρίζονται στην συντριπτική πλειοψηφία Hardware που είναι παλαιότερα απο 2 χρόνια.
Οχι πως με έναν νέο ΗΥ δεν θα παίζει σωστά. Αλλά μια νέα τεχνολογία θέλει λίγο καιρό να ενσωματωθεί στον πυρήνα (kernel) του linux.
Αυτό γίνεται διοτι πολλές εταιρίες κατασκευής hardware, δεν δίνουν στην κοινότητα "πληροφορίες" (το λέω χονδρικα) για να κατασκευάσει drivers για το linux **Δεν είναι drivers, το λέω έτσι για κατανόηση.
Και βέβαια πολλές απο τις εταιρίες το κάνουν αυτό, έχουν συμφωνίες με την Microsoft.

Οπότε αναγκάζονται οι developers να εφαρμόζουν μια τακτική που λέγεται reverse engineering. Τακτική υπερβολικά χρονοβόρα.

Με τους εκτυπωτές δεν θα έχεις κανένα προβλημα πια. Ειδικά με τους HP. :)


Δοκίμασε το. Το προβλημα με το compatibility του office και του Open Office είναι γεγονός, αν και έχει βελτιωθεί με τα χρόνια και δεν είναι τόσο ακραίο οσο ακούστηκε..

ΙΠΠΕΑΣ
07/02/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Βασικά με το ubuntu και γενικά με όλα .... ισχύει ακριβώς το αντίθετο.
Υποστηρίζονται στην συντριπτική πλειοψηφία Hardware που είναι παλαιότερα απο 2 χρόνια.
Οχι πως με έναν νέο ΗΥ δεν θα παίζει σωστά. ....δεν δίνουν στην κοινότητα "πληροφορίες" (το λέω χονδρικα) για να κατασκευάσει drivers για το linux **
Και βέβαια πολλές απο τις εταιρίες το κάνουν αυτό, έχουν συμφωνίες με την Microsoft.
οι developers να εφαρμόζουν ... reverse engineering. Τακτική υπερβολικά χρονοβόρα.

+1

Επίσης συμφωνώ ότι οι πιο "φιλικοί" ως προς το λίνουξ εκτυπωτές είναι αυτοί της HP. Η εκτύπωση στην πράξη όμως δεν ξέρω αν είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.

hidefnick
09/02/2008, 16:28
Μόλις έβαλα το Ubuntu και το μόνο που έχω να πώ είναι:

Windows? never again.:wave2: :wave2: :wave2:

id12586
11/02/2008, 23:28
:beer: :a08: