PDA

View Full Version : Προβλημα Με Μπαταρια...



kalant
03/02/2008, 09:54
τον τελευταιο καιρο μενω απο μπαταρια, μπορει να δουλευει κανονικα το βραδυ και το επομενο πρωι να μην παιρνει με τιποτα...

εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να παιζει με την υγρασια, αφου εκει που το αφηνω εχουν και αλλα οχηματα (αυτοκινητα/μηχανακια) προβλημα...

ισως να θελει και αλλαγμα αλλα επειδη αυτες τις μερες ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο να γινει κατι τετοιο, τι θα μπορουσα να κανω για να μην μενω...

οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι και φανταρος και πρεπει να φευγω πολυ πρωι απο το σπιτι για να ειμαι στην μοναδα μου οταν ειμαι εξοδουχος...

αν αποσυνδεεις τους πολους εχω ακουσει οτι δεν ξεφορτιζονται, ισχυει?

πειτε μου τι να κανω γιατι εχω αγχωθει...

crs-k
03/02/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
......................
αν αποσυνδεεις τους πολους εχω ακουσει οτι δεν ξεφορτιζονται, ισχυει?
.....................


Προφανως και ισχυει! :wacko:

ΔΕΝ χρειαζεται να βγαλεις και τους δυο πολους. :nono:
Βγαζοντας ΜΟΝΟ τον ενα διακοπτεις το κυκλωμα! :winka:

soteas
03/02/2008, 10:54
σιγουρα το +


δκιμασε πρωτα μηπος θελουν σφιξυμο οι πολοι, μπωρει απο κραδασμπους να εχουν χαλαρωσει και να εχεις απολεια ρευματος. (λεμε τωρα).

εχω το ιδιο προβλημα αλλα ειμαι σιγουρος οτι παω για μπαταρια,
αλλα τωρα τελευταια φυτρωσαν κατι καβουρια στην τσεπι
ναααα μετα συγχωρισεως....... :rotflmao:

:wave2:

kseni
03/02/2008, 12:17
Εγω παντως που είμαι συχνα θυμα πεσμενων μπαταριων (ειδικα το αυτοκινητο μιας και δεν το κουναω σχεδον ποτε) σε ερωτηση προς ηλεκτρολογο, ελαβα την απαντηση πως και τους πολους να βγαλω, απαξ και μια μπαταρια έχει λειτουργησει (τοποθετηθει/δουλεψει) το να βγαλεις τους πολους δεν προσφερει τιποτα. Εξακολουθει να ξεφορτιζει. Τωρα τι να πω. Δεν ξερω αν είναι διαφορετικο σε μηχανη και αυτοκινητο.. Παντως και για τη μηχανη μου το ιδιο μου είπε... Μια διαφωτιση περι του θεματος θα μου ήταν σωτηρια....

vangelis 64
03/02/2008, 12:19
Τούς πόλους τούς αποσυνδέουμε όταν θέλουμε να βάλουμε τη μηχανή σε καραντίνα για μερικούς μήνες,ας πούμε.
Δοκίμασε να καθαρίσεις τίς επαφές πρώτα γιατί είναι πολύ πιθανό να έχουνε πιάσει πουρί από την υγρασία.
Το είχα πάθει κι εγώ με το παπί και ήμουν βέβαιος πως η μπαταρία ήθελε αλλαγή.Τελικά δούλεψε μ' ένα καθάρισμα.
Αν νομίζεις λοιπόν ότι είναι πολύ νωρίς για αντικατάσταση,δοκίμασέ το.:wave2:

lamoun
03/02/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kseni
Εγω παντως που είμαι συχνα θυμα πεσμενων μπαταριων (ειδικα το αυτοκινητο μιας και δεν το κουναω σχεδον ποτε) σε ερωτηση προς ηλεκτρολογο, ελαβα την απαντηση πως και τους πολους να βγαλω, απαξ και μια μπαταρια έχει λειτουργησει (τοποθετηθει/δουλεψει) το να βγαλεις τους πολους δεν προσφερει τιποτα. Εξακολουθει να ξεφορτιζει. Τωρα τι να πω. Δεν ξερω αν είναι διαφορετικο σε μηχανη και αυτοκινητο.. Παντως και για τη μηχανη μου το ιδιο μου είπε... Μια διαφωτιση περι του θεματος θα μου ήταν σωτηρια....


Ναι η μπαταρία ξεφορτίζει και μόνη της σιγά σιγά. Και άν είναι και στα τελευταία της, με πολύ γοργούς ρυθμούς μάλιστα. :sick:

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση λένε, μήπως οφείλεται σε καμιά διαρροή ρεύματος στο κύκλωμα.

Anty12
03/02/2008, 12:39
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48775


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006

T-REX
04/02/2008, 16:37
Προφανώς η μπαταρία εκφορτίζεται οταν την έχουμε συδέσει σε ηλ κύκλωμα γρηγορότερα απότι αν την έχουμε αποσυνδεδεμένη(αυτοεκφορτιση)
Η αυτοεκφόρτιση συμβαινει σε όλες τις μπαταρίες αλλα είναι εντονότερησε παλιες μπαταρίες λόγω κυρίως μικρών εσωτερικών βραχυκυκλωμάτων μεταξύ των στοιχείων(σωστά Anty 12?):smilea: που έχουν σα αποτέλεσμα την κυκλοφορία ασθενούς ρεύματος εσωτερικά της μπαταρίας
Αν αποσυνδέεις την μπαταρία σου για μια ή δύο μέρες τοτε δεν προλαβαινει να αυτοεκφορτιστεί εκτός αν τα έχει παίξει εντελώς.:wave2:

Anty12
05/02/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Προφανώς η μπαταρία εκφορτίζεται οταν την έχουμε συδέσει σε ηλ κύκλωμα γρηγορότερα απότι αν την έχουμε αποσυνδεδεμένη(αυτοεκφορτιση)
Η αυτοεκφόρτιση συμβαινει σε όλες τις μπαταρίες αλλα είναι εντονότερησε παλιες μπαταρίες λόγω κυρίως μικρών εσωτερικών βραχυκυκλωμάτων μεταξύ των στοιχείων(σωστά Anty 12?):smilea: που έχουν σα αποτέλεσμα την κυκλοφορία ασθενούς ρεύματος εσωτερικά της μπαταρίας
Αν αποσυνδέεις την μπαταρία σου για μια ή δύο μέρες τοτε δεν προλαβαινει να αυτοεκφορτιστεί εκτός αν τα έχει παίξει εντελώς.:wave2:


:a013:

We' ve done our homework....didn't we....????
:beer:

T-REX
05/02/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
:a013:

We' ve done our homework....didn't we....????
:beer:

yes we did:beer: :wave2: