PDA

View Full Version : Mouahaha!



monstermind
23/11/2004, 12:56
H MARKA POU EPELEKSAN OI PERISSOTEROI KATANALWTES GIA THN AKSIOPISTIA KAI POIOTITA EINAI GIA ALLI MIA FORA:


6240

idi
23/11/2004, 13:10
says who?

GST
23/11/2004, 13:27
αυτο ρωταει τι μαρκα μηχανη εχουν ρε τρελε:eyepop:

την αξιοπιστια ,την ποιοτητα και ολα αυτα εσυ που την ειδες:confused:

ο πεινασμενος καρβελια ονειρευετε:ninja:

Xlitos
23/11/2004, 13:35
Δεν έχει σημασία...










:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: HONDA RULEZ!! :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΧΡΕΠΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΕΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ!! :beer:





:lol:

idi
23/11/2004, 13:36
αυριο γιατι σημερα κανω διαιτα


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

milaber
23/11/2004, 17:08
Εγώ τι να πω που ανήκω στο 32,39 αλλά θέλω να ανήκω στο 3,98;

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

tai
23/11/2004, 22:57
.Μία…δημοσκόπηση την οποία έκανε το περιοδικό Ride ανάμεσα σε 10.000 μοτοσικλετιστές ανακήρυξε σαν την πιο αξιόπιστη κατασκευάστρια εταιρεία μοτοσικλετών, ποια άλλη, την BMW. Η Γερμανική εταιρεία είχε 27% ποσοστό διαφοράς από την τελευταία Αγγλική CCM.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ: Οι ιδιοκτήτες των Γερμανίδων μοτοσικλετών έδωσαν στην εταιρεία ένα ποσοστό της τάξεως του 90% για αξιοπιστία, νούμερο το οποίο έφερε την BMW στην πρώτη θέση με τελευταία στη λίστα την χρεοκοπημένη πλέον Αγγλικής καταγωγής CCM. Την δεύτερη θέση κατέκτησε η Honda. Ιδού και η λίστα.

1. BMW (90%)
2. Honda (89.2%)
3. Yamaha (85.5%)
4. Triumph (84%)
5. Suzuki (83.2%)
6. Kawasaki (82.8%)
7. MZ (81.3%)
8. Harley-Davidson (80.1%)
9. Aprilia (77.1%)
10. KTM (74%)
11. Buell (72.2%)
12. Cagiva (70.5%)
13. Ducati (69.1%)
14. Moto Guzzi (68.8%)
15. CCM (63.8%)

Θάνος
24/11/2004, 00:45
Μήπως να μας έγραφαν δίπλα και πόσες αξιόπιστες μηχανές πουλάει η BMW σε σχέση με τη Honda και τη Yamaha;

Και ο Φασούλας είχε 100% ευστοχία στα τρίποντα γιατί ένα έριξε στην καριέρα του και το έβαλε...

monstermind
24/11/2004, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Μήπως να μας έγραφαν δίπλα και πόσες αξιόπιστες μηχανές πουλάει η BMW σε σχέση με τη Honda και τη Yamaha;

Και ο Φασούλας είχε 100% ευστοχία στα τρίποντα γιατί ένα έριξε στην καριέρα του και το έβαλε...

:rotflmao:



Ε? τι έχετε να πείτε τώρα???

:rotflmao:

milaber
24/11/2004, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Και ο Φασούλας είχε 100% ευστοχία στα τρίποντα γιατί ένα έριξε στην καριέρα του και το έβαλε...

Έτσι, έτσι...

:lol: :lol: :lol:

Boxer
24/11/2004, 12:14
Καλα τωρα
αμφισβητειτε την αξιοπιστια της BMW:confused:

Ειναι δυνατον ?

Το οτι κυκλοφορουν BMW απο τον πολεμο δεν σας λεει τιποτα.
Τα Κ100 ,Κ75 ,R100R ,R100GS του 1980 ειναι σαν καινουρια δεν λεει κατι.

Το οτι η BMW βγαζει ανταλακτικα ακομα και για το R25 του 1950.

Για λιγο σεβασμος ετσι:mad:

Α και κατι αλλο

Απο τα ποσοστα πωλησεων βγαλτε τα παπια , σκουτερ κλπ και κρατηστε τις μηχανες 600 κ.ε. και επανω και τα ξαναλεμε.

idi
24/11/2004, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Απο τα ποσοστα πωλησεων βγαλτε τα παπια , σκουτερ κλπ και κρατηστε τις μηχανες 600 κ.ε. και επανω και τα ξαναλεμε.

θα συμφωνισω και θα προσθεσω

τα custom γιατι δε πανε βημα
βγαλτε και τα On off για δε μου αρεσουν
τα σουπερσπορτ γιατι με πατανε εεεεεεε γιατι ειναι για φλωρους :D
τα γυμνα με φερινκ γιατι ειναι bi :rotflmao:
και πρωτη σε πωλησεις ειναι η kawasaki με τα Ζ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

sotpag
24/11/2004, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Καλα τωρα
αμφισβητειτε την αξιοπιστια της BMW:confused:

Το οτι η BMW βγαζει ανταλακτικα ακομα και για το R25 του 1950.

Για λιγο σεβασμος ετσι:mad:

Α και κατι αλλο

Απο τα ποσοστα πωλησεων βγαλτε τα παπια , σκουτερ κλπ και κρατηστε τις μηχανες 600 κ.ε. και επανω και τα ξαναλεμε.



Τα BMW του 40 στη Ρωσία έσπαγαν τα μοτέρ σε αντίθεση με τα URAL των Ρώσων που ήταν σχέδια Γερμανικά.:bawl:

Αλλά λογικό είναι να μη χαλάει ένα μοτέρ 750cc με 50 άλογα……..

Δεν θέλεις να σου πω για τα σύγχρονα πάλι με λίγους ίππους αν τα ζορίσεις λίγο τι λάδι χάνουν……..
Άστο να πάει στο δια….λο…αν σου αρέσει και σε πάει καλό είναι και αν δεν σε πάει πάλι καλό είναι για την βιτρίνα.

Τώρα για την αξιοπιστία και εγώ τα ευρωπαϊκά υποστηρίζω αλλά τα παλιά κλασικά Japan άλλα μας δείχνουν και με καλύτερες επιδόσεις …….:wave2:

Θάνος
24/11/2004, 12:48
Προσωπικά δεν έχω κάτι με τις BMW. Απλά νομίζω ότι είναι πολύ λιγότερες από τα Χόντα και τα YAMAHA. Άρα η σύγκριση δεν ξέρω πόσο δίκαιη είναι. Ασχέτως παπιών, που και αυτά στο κάτω κάτω μηχανάκια είναι και τα σκίζουνε καθημερινά και για πολλά χρόνια...

Όσο για την αξιοπιστία... επειδή είχα κάτι φίλους BMWδάκηδες και πήγαινα για 1.5 περίπου χρόνο εκδρομές με το club τους, είδα κάτι βλάβες για να βάζεις τα γέλια.

Είδα π.χ. δύο RT1150 να μπάζουν νερά και να κρατάνε υγρασία στο μπροστινό φανάρι. Είδα τα περισσότερα παλιά BMW, αλλά κυρίως τα GS να έχουν θαμπωμένα πλαστικά και χρώμα από τον ήλιο... Είδα ένα BMW λίγο μεταγενέστερο του πολέμου να κυκλοφορεί μεν, αλλά μαζί με δύο σελίδες προβλήματα δε και ανοιχτή γραμμή με το συνεργείο για να πάρει μπροστά το πρωί...

Και είδα βέβαια και όλους τους BMWδες κολλημένους και full αντιγιαπωνέζους. Ό,τι και να βγάλει η μαμά BMW αυτοί θα πάνε να το πάρουν! Δεν θα βασιζόμουνα και πολύ στη γνώμη τους για την αξιοπιστία...

Θάνος
24/11/2004, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
Αλλά λογικό είναι να μη χαλάει ένα μοτέρ 750cc με 50 άλογα..

Εμ... αυτό πού το πας;

dras.
24/11/2004, 13:31
popo nothia stin honda eshos

alex14
24/11/2004, 14:48
Μαλλον μουφα ειναι η δημοσκοπηση του Ride.
Ακου Harley-Davidson 80,1 % που σπανε κιβωτια ταχυτητων (κανονικα ρεβερσα πρεπει να το λενε το κιβωτιο γιατι προκειται για μηχανοτρατες και οχι για μοτοσυκλετες) για πλακα.
Οσον αφορα τις BMW διαβασα σε αγγλικο περιοδικο για μεγαλης διαρκειας δοκιμη ενος κ1200 (νομιζω) και μονο απροβληματιστο δεν ηταν.

:beer:

periklisk
24/11/2004, 15:29
Πάρτε Kawasaki ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

crs-k
24/11/2004, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Πάρτε Kawasaki ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Την πατησατε εσεις και πατε να παρετε στο λαιμο σας κι αλλους εεε??

:lol: :rotflmao: :lol:

periklisk
24/11/2004, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Την πατησατε εσεις και πατε να παρετε στο λαιμο σας κι αλλους εεε??

:lol: :rotflmao: :lol:

ΝΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ!!!!!

ΓΑΜΩΤΟ!!!!!

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΜΙΑ!!!!!!!!

ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

dras.
24/11/2004, 19:15
parte to diko mou 10000 ante pas kai paroume tipota kalitero :-)

milaber
26/11/2004, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Την πατησατε εσεις και πατε να παρετε στο λαιμο σας κι αλλους εεε??


Έτσι, έτσι με τους κουβάδες τους!

:lol: :mad: :lol: :mad: :lol:

periklisk
26/11/2004, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Έτσι, έτσι με τους κουβάδες τους!

:lol: :mad: :lol: :mad: :lol:

ΟΥΣΤ ΕΣΥ ΡΕ ΜΑΛΛΕΑ!!!!

:lol:

antonis111
26/11/2004, 14:31
τώρα τι θέλετε? να βάλω στο παιγνίδι τη vespa μου?
ωπππ, λουφάξατε εεε?
Η ιστορία έχει ως εξής: κάποια στιγμή στη ζωή σου -γύρω στα 30 35- αγοράζεις μια βέσπα την οποία οφείλεις να μην συντηρείς ποτέ σου και μετά από πολλά χρόνια όταν παππούς την κάνεις για τον άλλο κόσμο, βάζει η χήρα πωλητήριο!
έχετε να πείτε τίποτα?

idi
26/11/2004, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
τώρα τι θέλετε? να βάλω στο παιγνίδι τη vespa μου?
ωπππ, λουφάξατε εεε?
Η ιστορία έχει ως εξής: κάποια στιγμή στη ζωή σου -γύρω στα 30 35- αγοράζεις μια βέσπα την οποία οφείλεις να μην συντηρείς ποτέ σου και μετά από πολλά χρόνια όταν παππούς την κάνεις για τον άλλο κόσμο, βάζει η χήρα πωλητήριο!
έχετε να πείτε τίποτα?

ναι παρε παπι γιατι η vespa ειναι γελια

free rider
27/11/2004, 04:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
τώρα τι θέλετε? να βάλω στο παιγνίδι τη vespa μου?
ωπππ, λουφάξατε εεε?
Η ιστορία έχει ως εξής: κάποια στιγμή στη ζωή σου -γύρω στα 30 35- αγοράζεις μια βέσπα την οποία οφείλεις να μην συντηρείς ποτέ σου και μετά από πολλά χρόνια όταν παππούς την κάνεις για τον άλλο κόσμο, βάζει η χήρα πωλητήριο!
έχετε να πείτε τίποτα?

ΟΟΟ βεσπα…..

Γιές μια φρεντ…ι γουος γουερκινγκ σιξ γιαρσ γουιθ δις μπλοντυ μασιν

:look: :look:


Πλάκα πλάκα κάποτε είχα μια βέσπα 200αρα και κυκλοφορούσα καθημερινά επί έξη χρόνια μέσα στην κολο Αθήνα με αυτό το τανκ…

Χρόνος απόκατάστασης χαλασμένου ελαστικού τρία λεπτά με το ρολόι...
:uplate:
Το μόνο πρόβλημα ότι από τον καιρό τα λάστιχα είχαν ξεραθεί και η 200 άρα τότε βγάζει πολούς κραδασμούς στο τιμόνι….τα χέρια μου λοιπόν είχανε «σπάσει» από τους κολοκραδασμούς σε σημείο που την πούλησα γι αυτόν τον λόγo…

Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι τότε που είχα πάει καλοκαίρι διακοπές με το τανκ στην Ικαρία
άντεξε και πέρασε σε εκείνο τον παλιόδρομο που υπήρχε προς τον Μαγγανίτη…όποιος έχει πάει παλιά Ικαρία θα με θυμηθεί…
α και με δύο άτομα…


:beer: :beer:

free rider
27/11/2004, 04:31
BMW

θυμάμαι ακόμα την οδήγηση τραίνο του R25 τι ρετρό αίσθηση….

τι ήταν αυτό ρε παιδί μου πολύ σκληρό πράγμα.. αλλά με το δίκιο του αφού δεν είχε καθόλου ανάρτηση κάπως έτσι κατασκευάζονταν οι παλιές μηχανές

θυμάμαι ακόμα τα τρία πιστόνια που είχα αλλάξει γιατί δεν είχε πετύχει το πρώτο ρεκτιφιέ.. οπότε ακολούθησαν άλλα δύο ..εδώ δεν έφταιγε κανένας άλλος παρά ο μα@@@κας ο ρεκτιφιαδόρος….

Αλλά εμπειρία που λες να λύνει κινητήρα με ωστήρια …τι καδένες εκεντροφόρου και εκεντροφόροι επικεφαλής στο R25 τα πράγματα ήταν πολύ απλά…

Τώρα για μένα από τα παλιά μηχανάκια η αγάπη μου ήταν και θα είναι το Yamaha xs650 αντιγραφή του bonevil στα γιαπωνέζικα...απο εκεί και το αβαλταρ μου και αν βρω κανένα να πουλιέται θα το αρπάξω…το δικό μου το πούλησε ο συγχωρεμένος ο πατέρας όταν είχα πάει φαντάρος στα κρυφά…πλαστογράφησε την υπογραφή μου στο πωλητήριο για να το σπρώξει ….α ..ρε πατέρα τι μου έκανες…

Από τα σύγχρονα μπεμπε έχω οδηγήσει μόνο το Dakar φίλου
και μπορώ να σας πω ότι οδηγάς με αφάνταστη άνεση σαν να ξαπλώνεις πάνω σε στρώμα αέρος σε σχέση με τα κολοστρητάδικα που οδηγώ…


:beer: :beer:

Κανένας
27/11/2004, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
Αλλά λογικό είναι να μη χαλάει ένα μοτέρ 750cc με 50 άλογα..
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Εμ... αυτό πού το πας;


Thanο για το αφρικα λεει, δεν λεει για τα bmw :smokin:




Τα bmw στην Ρωσία έσπαγαν, οχι γιατί δεν ήσαν αξιόπιστα, αλλά για τον ίδιο λόγο, που έσπασαν και τα τανκ τους και τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα οχήματα τους
Από παγωμένα λάδια
Και αυτό ήταν σαμποτάζ εκ των έσω (μην φαντάζεσθε ότι η Γερμανία τότε, δεν είχε τεχνογνωσία σε λαδια, για της θερμοκρασίες της Ρωσίας )
Όσο για τα ουραλ, νομίζω ότι ήταν αντιγραφή των bmw, που έπεσαν στα χέρια τους, μετά την λήξη του πόλεμου

Boxer
27/11/2004, 17:05
ετσι ετσι

Θάνος
27/11/2004, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Thanο για το αφρικα λεει, δεν λεει για τα bmw :smokin:

ε?? :confused:

Από πού προκύπτει αυτό;; Επειδή είπε 750cc; Τυχαίο παράδειγμα νομίζω ήταν...

Μήπως δεν ταιριάζει με το προφίλ της BMW; 1150 κυβικά 85 άλογα; :D

Άντε με τις ντουλάπες... δεν έχουμε βγει στη σύνταξη ακόμα! :sick:

voudarxos
27/11/2004, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Πάρτε Kawasaki ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


Ασε ευχαριστω πολυ........
2 kawasakia πηρα στην ζωη μου 900 ninja και zxr 750 και μεγαλυτερα μπουρδελα δεν εχω καβαλησει....




Υποψιν δεν ειμαι ρατσιστης.......:D :D










Τα kawasaki χαλανε στα χερια μου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






χαχαχαχαχα


Το μονο καλο που εχουνε ειναι γκαζια!!!!!!αλλα χαλανε γρηγορα.

Κανένας
28/11/2004, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
ε?? :confused:

Από πού προκύπτει αυτό;; Επειδή είπε 750cc; Τυχαίο παράδειγμα νομίζω ήταν...

Μήπως δεν ταιριάζει με το προφίλ της BMW; 1150 κυβικά 85 άλογα; :D

Άντε με τις ντουλάπες... δεν έχουμε βγει στη σύνταξη ακόμα! :sick:


Εντάξει αλλά 750 κυβικά και 50 άλογα ,μόνο το αφρικα έχει
Ο boxer μια χαρά τα παει (για τον τυποτου κινητηρα, από πλευράς απόδοσης) και έχει πολλά περιθώρια για βελτίωση από τον ιδιώτη χωρίς μείωση της αξιοπιστίας
Όσο για την χονδα όλες τις οι μηχανές είναι πατάτες από πλευράς απόδοσης κινητήρα
Βλέπε χαμηλές συμπιέσεις –χαμηλή θερμοδυναμική απόδοση - μεγάλη κατανάλωση
Ακόμα και τα σουπερντουπερσπορτ μοντέλα της από πλευράς κινητήρα ποτέ δεν ήταν στην κορυφή
Και αναρωτιέμαι, τι δεν έχει ο κολοσσός χονδα, για να κάνει μια μηχανή και δυνατή και αξιόπιστη
Τεχνογνωσία ? χρήματα ? κότσια ? αγοραστικό κοινό ? τον σαρακακη για αντιπροσωπεία ? τι της λείπει ?
:rolleyes:

Κανένας
28/11/2004, 19:15
Της λείπουν αυτοί ?

:smokin:


6293

Κανένας
28/11/2004, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Της λείπουν αυτοί ?

:smokin: :nono: :nono: :nono:

Σωρό ……ειδικά στην Ελλάδα





Θαυμάστε και την διαφήμιση της
Και θα καταλάβετε γιατί τόσοι πολλοί αγοράζουν χονδα και μάλιστα, με τον χειρότερο αντιπρόσωπο που πρέπει να υπάρχει, σε όλο τον κόσμο της χονδα :yuck:



:smokin: :evil: :beer: :wave2:


6294

free rider
28/11/2004, 20:57
Εντάξει σίγουρα η χονδα βγάζει πολιτισμένους κινητήρες αλλά έχει βγάλει και μερικά ιστορικά μηχανήματα
επειδή ακριβώς δεν ήταν και τόσο πολιτισμένα,,,,

Θυμήσου το XR200 του ΄80 αυτό το μηχανάκι που είχε ο Γέροντας
και το πιο παλιό από αυτό…
έ είχε γράψει ιστορία ..

όχι ο φίλος ο Αλέξης…αλλά το XR ήταν ….

:lol:

κάτι πολύ καλό για την εποχή του

NAKANO-1100
08/12/2004, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Thanο για το αφρικα λεει, δεν λεει για τα bmw :smokin:




Τα bmw στην Ρωσία έσπαγαν, οχι γιατί δεν ήσαν αξιόπιστα, αλλά για τον ίδιο λόγο, που έσπασαν και τα τανκ τους και τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα οχήματα τους
Από παγωμένα λάδια
Και αυτό ήταν σαμποτάζ εκ των έσω (μην φαντάζεσθε ότι η Γερμανία τότε, δεν είχε τεχνογνωσία σε λαδια, για της θερμοκρασίες της Ρωσίας )
Όσο για τα ουραλ, νομίζω ότι ήταν αντιγραφή των bmw, που έπεσαν στα χέρια τους, μετά την λήξη του πόλεμου

URAL PE!!!URAL PE!!! :eyepop:

hornet
08/12/2004, 12:34
Προς free rider:
Τα R25 ειχαν και τα χουγια τους:Καταρχην ηλεκτροκινητα αμα αδειαζε η μπαταρια εμενες στο δρομο
Και επισης αν και αυτο ηταν απο τα ετη φωτος που ειχαν στη πλατη τους κουρευαν τα πινιον στα διαφορικα ειχαν προβλημα εκει περα στα διαφορικα γενικοτερα
Αλλα το να πας με 100 χιλιομετρα την ωρα με r25 ειναι εμπειρια ...τελεια και παυλα


Κωστα αυτα που λες ειναι απλα η συνταγη για να κρατησεις ενα κινητηρα αξιοπιστο αφενως αλλα και 120 αλογα απο 600 κυβικα εν κακο!
ουτε 145 απο 1000
ουτε 110 απο 800 11.2 :1 τη χαμηλη συμπιεση που την ειδες

Τωρα στη χαμηλη θερμοδυναμικη αν μου φερεις κανα στοιχειο θα με βοηθουσες