PDA

View Full Version : ta megara anoigoun.... & Απαντηση Αρμοδιων



996
03/12/2003, 13:37
ο ανθρωπος που εκμεταλευετε τα μεγαρα ειναι εχθρος των μοτοσυκλετιστων ..... [gste ] 2003-12-03 14:29:21.0, 213.16.157.56

με τα Μ"Α"ΓΑΡΑ ξαναμιλησα σημερα και μου .....ειπαν να τους ξαναπαρω μετα τις γιορτες. Η ιστορια αυτη γινεται παιδια απο τοτε που εγκατασταθηκε στην πιστα ο Καβαθας και το μαγαζακι του . Οποτε ρωταω μου λενε οτι θα ανοιξουν σε ενα μηνα περιπου. Ειναι σαφες οτι με κοροιδευουν. Ακουγα πριν απο μερικες ημερες και τον Καβαθα στο ραδιοφωνο να κανει κατι σχολια για την νεολαια που τριγυρνα στις καφετεριες και κλπ..Ειναι γελοιο αλλα η γεννια του Καβαθα ξεπουλησε τα παντα για τα φραγκα και τωρα που κονομησανε αφου ξεπουληθηκανε σε αυτα "τα συμφεροντα και μεσα", που σαν νεοι δηθεν φτυνανε, τωρα κανουν και κοινωνικη κριτικη στην νεα γεννια που με την σειρα της τους φτυνει στα μουτρα.

Χαιρετιζω την τιμημενη γεννια της πρωτοπορειας, των κοινωνικων αξιων, τους πρωην αντιεξουσιαστες που καταντησαν "εισηγμενοι", μικρα θηραματα, λαγοι, ανοικτηρια για ξεκαρφωμα στην πιστα του ΧΑΑ, των τραπεζων, των χρηματιστων και των διαπλεκομενων. Οταν ολη σου η πορεια ολη σου η ζωη καταληγει σε εναν αγωνα ταχυτητας για να μπεις στα ψηλα του δεικτη, σε ενα παρακαλι στον ΔΟΛ και στο ΠΑΣΟΚ για να εισαχθεις γρηγορα, τοτε ναι ολα τα αλλα ειναι σιγουρα απλα ολισθηματα.

Δικαιολογεισαι φιλαρακο να μην ανοιγεις την πιστα για να κανουμε βολτες εμεις οι μικροι. Εξαλου ειμαστε οι τελευταιοι που απομειναν στην πολη αυτη, που εσυ μπορεις ακομα, που σε παιρνει να κανεις τον τσαμπουκα.

Βλεπεις τα καταφερες, αποκτησες και εσυ αυτο που μισουσες, οπως ψευτη ελεγες σε ολη σου της καριερα, ΑΠΟΚΤΗΣΕΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ. Δεν βλεπεις ομως οτι για να καταφερεις να το αποκτησεις εγινες και εσυ ο ιδιος δημοσιο.

φιλακια

γιωργος

Το τηλεφωνο στην πιστα ειναι 2296083112-3, για πληροφοριες . Σημειωτεον βεβαια οτι διαφοροι αρμοδιοι και δημοσιογραφοι του μοτοτυπου γυρναν στην πιστα και δοκιμαζουν μηχανακια οποτε θελουν.

easyrider
03/12/2003, 17:04
...για να 'χουμε καλο ρωτημα, μιας και δε ξερω απο αυτα, εγω σαν ιδιωτης η εστω μια ομαδα ιδιωτων δεν δικαιουμαι/ται να χρησιμοποιεισει την πιστα?:(

996
04/12/2003, 00:48
δοκιμασε, εχω βαλει και το τηλεφωνο.

Julius
04/12/2003, 08:37
Gnosto file 996, distixos etsi akrivos einai.

Mia polh poy dystixos exei ton miso plithismo tis elladas kai anti na ftiaksoune pistes pou proagoun thn asfalh kai sosth odigish mas koroidevoyn.

elpizo oi teleytees eksaggelies toy ypourgou gia nea pista, na mhn minoun kai autes sta "tha" tis proeklogikhs periodou.

996
04/12/2003, 12:42
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ

----- Original Message -----
From: "Nikos Tsadaris" <ivan@4tsafetrack.gr>
To: <mariste@ath.forthnet.gr>
Cc: <pilot@techlink.gr>
Sent: Thursday, December 04, 2003 12:26 PM
Subject: Mοτοσικλέτες στο αυτ/μιο Mεγάρων


> Aγαπητέ κύριε Γιώργο (αγνώστων λοιπών στοιχείων)
>
> Oνομάζομαι Nίκος Tσάδαρης και εργάζομαι για λογαριασμό του Oμίλου των
> Tεχνικών Eκδόσεων, τον πρόεδρο των οποίων κατηγορείτε σκαιότατα σε ένα
> e-mail που έφτασε στις ηλεκτρονικές μας σελίδες μέσω του κ. Γιάννη
> Eφραιμίδη. Mέσα στις αρμοδιότητές μου είναι και η διαχείριση του αυτ/μιου
> Mεγάρων, η αφορμή δηλαδή της επικοινωνίας μας.
> Xωρίς να έχω τη διάθεση ούτε να απολογηθώ, αλλά ούτε και να στηρίξω τον
> Kώστα Kαββαθά, κρίνω σκόπιμο να σας δώσω την πραγματική εικόνα της
> κατάστασης γιατί -ως ένα σημείο- θεωρώ ότι φτάσαμε εδώ εξ αιτίας δικού μου
> «λάθους».
> H πίστα των Mεγάρων έχει εδώ και χρόνια κριθεί ακατάλληλη για δίκυκλα τόσο
> από την Eθνική Eπιτροπή Aγώνων Mοτοσικλέτας της EΛΠA, όσο και από το
> Σύνδεσμο Oδηγών Aγώνων Mοτοσικλέτας.
> Όταν αναλάβαμε τη διαχείριση της πίστας, κάλεσα το ΣOAM, μερικούς επιφανείς
> οδηγούς μοτοσικλέτας και δυο/τρία περιοδικά στα Mέγαρα, με στόχο την άρση
> της ακαταλληλότητας, όχι τόσο για τη διεξαγωγή αγώνων μοτοσικλέτας, όσο για
> την εξυπηρέτηση των ιδιωτών μοτοσικλετιστών που συνωστίζονταν (κυρίως τα
> Σαββατοκύριακα) στην πύλη της πίστας.
> Περπατήσαμε βήμα, βήμα τη διαδρομή, μου επεσήμαναν τα προβλήματα των
> δικικλιστών και μείναμε σύμφωνοι ότι -αν και όταν- μπορέσουμε να
> υλοποιήσουμε τις χρονοβόρες και δραχμοβόρες επεμβάσεις που επιβάλονταν στην
> πίστα, θα επανερχόμαστε για το καλώς έχει.
> Ένα χρόνο μετά και παρά το ότι οι βασικές μας δραστηριότητες στα Mέγαρα
> (ασφαλής οδήγηση, δοκιμές περιοδικών των T.E. κ.λπ.) δεν είχαν την ανάγκη
> βελτίωσης του ασφαλτοτάπητα και των διαδρόμων διαφυγής, κλείσαμε (δυο φορές)
> την πίστα για χρονικό διάστημα πλέον του ενός μηνός και επισκευάσαμε σχεδόν
> 4000 τ.μ. ασφαλτοτάπητα, ενώ προσθέσαμε περισσότερους από 500 τόνους
> χαλικιού στους διαδρόμους διαφυγής, βελτιώνοντας ταυτόχρονα τα μέτρα
> ασφάλειας (λάστιχα, μπαριέρες) της πίστας, επενδύοντας 50.000 ευρό.
> Tα έργα τελείωσαν περίπου πριν από 25 ημέρες και αφού μιλήσαμε με το ΣOAM,
> αποφασίσαμε να καλέσουμε την EΘ.E.A.M. προκειμένου να διαπιστώσει τη
> διαμορφωθείσα κατάσταση και να άρει το «απαγορευτικό» του χώρου για αγώνες
> μοτό. H χρονική περίοδος συνέπεσε με μια γενικώτερη αναστάτωση στα
> αγωνιστικά τμήματα της EΛΠA (παραιτήσεις EΘ.E.A και EΘ.E.A.M.), κάτι που δεν
> επέτρεψε μέχρι τώρα την επιβεβλημένη επίσκεψη και κατά συνέπεια διατηρεί την
> προυπάρχουσα κατάσταση που δεν εξυπηρετεί τους δικυκλιστές.
> Eπίσης στον ίδιο χώρο διαεξάγονταν και διεξάγονται μόνο τα μαθήματα οδήγησης
> μοτοσικλέτας του περιοδικού 0-300 που ανήκει στον όμιλο, ενώ διοργανώθηκε
> και ο ευρωπαίκός αγώνας super motard που λόγω της ιδιαιτερότητάς του δεν
> εμποδίζεται από τα όποια (προυπάρχοντα) προβλήματα του χώρου.
> Mε λίγα λόγια παρά το ότι εκταμιεύσαμε ένα σκασμό χρήματα, δεν έχουμε τη
> δυνατότητα (ουσιαστικά και όχι τυπικά) να ανοίξουμε την πίστα στους
> μοτοσικλετιστές καθώς δεν είναι δυνατόν να πάρουμε τη σύμφωνη γνώμη του
> αρμοδίου οργάνου που πρίσταται των αγώνων μοτό. Aυτό φυσικά μας δημιουργεί
> προβλήματα (του δικού σας στιλ αλλά και εντονώτερα), ενώ μας στερεί και
> εισπράξεις.
> Δυστυχώς όμως, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη EΘ.E.A.M. και Σ.O.A.M., δεν θα
> προχωρήσουμε στο άνοιγμα της πίστας στις μοτό, γιατί θέλουμε να πιστεύουμε
> ότι οι παραπάνω φορείς χωρίς να μας είναι απαραίτητοι έχουν ένα λόγο
> παραπάνω στο «αντικείμενο» που διαπραγματευόμαστε.
> Aντιπαρερχόμενος λοιπόν καθαρά υβριστικές εκφράσεις και «παλαιάς» κοπής
> συντροφικές κατηγόριες, σας έδωσα την πλήρη εικόνα που επικρατεί στο
> «...μαγαζάκι» που πλήρωσε -μόνο για τις ανάγκες των μοτό- 17 εκ. δραχμούλες
> και αντί ευχαριστιών υφίσταται τη λάσπη όσων... καλοπροαίρετων
> συναγωνιστών.
> Aυτά και ελπίζω να συγχωρεθεί (από τις TE φυσικά) το διαχειριστικό μου
> λάθος, που οδήγησε την επιχείρηση στην εκταμίευση ενός σημαντικού ποσού και
> στον -έστω- μεμονωμένο «διασυρμό» των χρόνιων πιστεύω του ιδρυτή της.
>
> N. Tσάδαρης
>




ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ


Φιλτατε επωνυμε Νικο Τσαδαρη,

1. Το κειμενο σας το εστειλα εγω και οχι ο κ. Γ Εφρεμιδης ο οποιος ειχε την καλοσυνη να μου περασει το μελι σας.
2. Δεν ειμαι γιωργος αγνωστων λοιπων στοιχειων το ονομα μου υπαρχει στο μελι που σας εστειλα
3. Δεν εχω προθεση να ανοιξω διαλογο, αφου δε και η απαντηση που μου εστειλες δεν λεει τιποτα που να μην το ηξερα. Ειδικοτερα δε, επιβεβαιωνει σε μεγαλο ποσοστο την νοοτροπια σας του "δημοσιου" με τους διαφορους αρμοδιους και αναρμοδιους αγωνιζομενους και συνδικαλιστες. που κατα την γνωμη σου/σας, απαιτειται να δωσουν ή να μην δωσουν το οκ, για να μπουν ή να μην μπουν στην πιστα οι δεκαδες ιδιωτες ΜΗ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ - ΜΗ ΕΜΠΟΡΟΙ - ΜΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ μοτοσυκλετιστες που οπως λες συνοστιζονται καθε ΣΚ στην πορτα σας και που στην συνεχεια συνοστιζονται στα στροφιλικια στην Επιδαυρο και αλλου.Στο κατω κατω γιατι δεν ανοιγετε την πιστα μονο για τα σουπερμοταρ 2-3 απογευματα την εβδομαδα....................Ασε ...........
4. Σου διαφευγει το μονο που με απασχολει .Η πιστα δουλευε για μενα μεχρι να εμπλακειτε εσεις και ολος αυτος ο συρφετος αρμοδιων και μη.
5. Μια που η απαντηση σου περιεχει και μια προσωπικη διασταση, απο μενα για σενα μια προσωπικη συμβουλη . Μην ξανακανεις τον εκπροσωπο τυπου. Και αυτο οπως και η διαχειριση μιας πιστας απαιτει ειδικη εκπαιδευση.
φιλικα,
γιωργος Στεργιοπουλος

ΥΓ . Η ιστορια ξεκινησε μεσα απο τα σχετικα φορα ( motomag/bikenet/moto) οπου και φυσιλιογικα ανηκει και η οποια συνεχεια επελεξες να δωσεις.

wizard
04/12/2003, 13:09
Μάλιστα. Αυτό που γενικώς διαφεύγει και που ειδικώς απασχολεί, είναι - νομίζω - και η απάντηση σε όλες σου/μας τις απορίες..

Χάλασε το "μαγαζάκι" και τώρα θα υποστούμε τις συνέπειες.. Η ανακατάταξη "μεριδίων" επιφέρει την άρνηση αλόγου στην πίστα με τα ετοιμοθάνατα μουλάρια..


HELLAS 2004.. THE "OTHER" OLYMPICS!

M.O.S. (Malakes - Olympic Size)

:eek:

Αν κατάλαβα κάτι λάθος, παρακαλώ, τιμωρήστε με να διορθωθώ.. :p

flavor
04/12/2003, 14:53
Ομολογώ πως δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης των αρμοδίων που διαχειρίζονται την πίστα γιατί από όποια μεριά και αν το δεις η απαγόρευση της χρήσης της πίστας από τις μοτοσυκλέτες είναι ανώφελη .ο αρμόδιος που δίνει την απάντηση μιλάει για επένδυση της τάξης των 50000 ευρω που έγινε για διάφορες επισκευές και δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφιβάλουμε.
υποστηρίζει ότι η πίστα δεν είναι σε θέση να φιλοξενήσει μοτοσυκλέτες.ωραία μέχρι εδώ.
αν όντως η εταιρεία που την διαχειρίζεται θέλει να έχει κέρδη από την χρήση της πίστας μαλλόν θα πρέπει να επιτρέψει στις μοτο να μπουν στην πίστα έστω και αν χρειαστεί να ρίξουν λίγα ακόμα χρήματα για επιπλέον διορθώσεις.
και από ότι είδα στο πανευρωπαικό motard πριν λίγες μέρες δεν είναι και τόσο χάλια η κατάσταση της πίστας.
άραγε οι μισοί από όλους εμάς που γυρίζουμε τις κυριακές στην επίδαυρο κτλ να επισκεπτόμαστε την πίστα σκεφτείτε τι έσοδα θα έχει η πίστα. Μήπως περιμένει να βγάλει χρήματα από τους αυτοκινητάδες…δεν το νομίζω. Ας το δούνε από την επιχειρηματική πλευρά. ποιοι τους συμφέρει να χρησιμοποιούν την πίστα.με ποια οχήματα έχει τις μικρότερες φθορές η πίστα.
θα μου πείτε εδώ βάλανε φορτηγά για show μέσα η φθορά τους ένοιαξε.
Εγώ πάντος το θεώρω παράλογο αλλά βέβαια δεν γνωρίζω το παρασκήνιο και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει στο παρασκήνιο ας μας διαφωτίσει.