PDA

View Full Version : Xena alarmed disc lock



idi
24/11/2004, 10:57
Μιας και τελευταία γίνετε μεγάλη κουβέντα γύρω από τις κλοπές μοτοσικλετών, θα ήθελα να προτείνω μια πολύ καλή και οικονομική λύση για την αποτροπή τους, μιας και εγώ ήδη είμαι κάτοχος του παρακάτω προϊόντος...

Σημίωση: δεν έχω σχέση με τη παρακάτω εταιρία, δε παίρνω ποσοστά από τις πωλήσεις, δεν έχω καμιά συγγένεια με τον εισαγωγέα …ούτε καν έκπτωση μου έκανε κατά την αγορά του προϊόντος, το πήρα στη τιμή κατάλογου, το παρακάτω είναι δίκη μου πρωτοβουλία και δε αποσκοπώ σε τίποτα άλλο από το να σας ενημερώσω για ένα πολύ αξιόλογο προϊόν που ήξερα αρκετό καιρό μιας και ψάχνω πάρα πολύ το internet.

Λοιπόν το “Xena alarmed disc lock” (λουκέτο δισκόφρενου με συναγερμό) είναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομα του. πολύ καλό λουκέτο με ενσωματωμένο συναγερμό και τροφοδοσία από μπαταρίες

http://www.xenasecurity.com/home/current/lock/


6262

idi
24/11/2004, 10:58
Ο συναγερμός οπλίζει με το που το βάλουμε στο δισκόφρενο, και μόλις αισθανθεί κάποια κίνηση η δόνηση, βαράει και μάλιστα πολύ δυνατά. Για περίπου 15 δευτερόλεπτα

Το παραπάνω είναι τριπλα χρησιμο

1. ( το σημαντικότερο ) όταν ξεχάσουμε να βγάλουμε το δισκόφρενο χτυπάει και έτσι δε θα ξαναγίνουμε ρόμπα από τις ηλίθιες πτώσεις. Επίσης δε πληρώνουμε ξανά για τυχόν ζημίες στους δίσκους
2. αποτρέπει το κλέφτη να εργαστεί άνετα πάνω στις κλειδαριές μας γιατί κάνει πολύ θόρυβο
3. φυσικά μας ενημερώνει όταν κάποιος προσπαθήσει να μας κλέψει ή μας ρίξει κάτω το μηχανάκι (αν δεν έχει ήδη συναγερμό)

εγώ πήρα το μικρό (ΧΜ9) γιατί θέλω να το βάζω στο πίσω δισκόφρενο έχει πύρρο 6mm

υπάρχει και έκδοση με 10 και 12 mm τα οποία επιπλέον έχουν και το πλεονεκτιμα ότι ο πύρρος κλειδώνει και στην άλλη πλευρά που πιάνει (διπλο κλειδωμα)

το μικρό το πήρα 54 ευρώ (τιμή καλύτερη από του Internet!!!!) τα άλλα κάνουν περίπου 5 και 10 εύρω παραπάνω

τα αγόρασα από τη κεντρική αντιπροσωπεία στη Ελλάδα:

(Μηχαλακοπουλου) στο site γράφει τα ακόλουθα

Greece
Dimitropoulos Bros S.A.
66-70 Korinthias str.


6263

KaTaNaS
24/11/2004, 11:25
Πράγματι πολύ καλό προιόν.

το είχε ο δάσκαλος οδήγησης στο BANDIT με το οποίο κάναμε μάθημα.

το πάρκαρε μέσα στην αίθουσα που κάναμε τα θεωρητικά,

όταν ένα απόγευμα προσπάθησε να την μετακινήσει ψεχνόντας τη κλειδαριά-ξεφωνητή αυτή άρχισε να χτυπά, μιλάμε όμως για χτύπημα, πετάχτηκαν όλα τα΄παιδία στο δρόμο για να γλιτώσουν απο τον εκωφαντικό θόρυβο.


και πάλι όμως σε αυτ'η τη περίπτωση αν ο επίδοξως πουστράκος ληστής είναι ψύχραιμος και δεν βρίσκεσαι κοντά μπορεί να γείνει η απόλεση.

Julius
24/11/2004, 11:34
kalo! kai xriazome klidaria gia ton tromokrath

stratospr
24/11/2004, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

Λοιπόν το “Xena alarmed ???dick??? lock” (λουκέτο δισκόφρενου με συναγερμό) είναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομα του. πολύ καλό λουκέτο με ενσωματωμένο συναγερμό και τροφοδοσία από μπαταρίες

http://www.xenasecurity.com/home/current/lock/

Ζημιά που θα πάθουμε... Ε όχι και να μας το κλειδώσετε ρε παιδιά... Τι θα κάνουμε μετά?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χωρίς παρεξήγηση, μάλλον θα ήθελες να γράψεις disc lock ε? :)

idi
24/11/2004, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Ζημιά που θα πάθουμε... Ε όχι και να μας το κλειδώσετε ρε παιδιά... Τι θα κάνουμε μετά?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Χωρίς παρεξήγηση, μάλλον θα ήθελες να γράψεις disc lock ε? :)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

stratospr
24/11/2004, 11:53
Μόλις σήμερα το πρωί το είδα στο ΧΤ που παρκάρει δίπλα μου στην πυλωτή του σπιτιού μου.

Καλό φαίνεται...

melsaltas
24/11/2004, 12:03
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΒΡΕ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ????
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????
ΓΙΑΤΙ, ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΟΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.
ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.
ΟΚ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΩ ΕΝΑΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.

milaber
24/11/2004, 12:04
Ρε συ Γιώργο ξέρεις που μπορεί κάποιος να την παραγγείλει αυτήν την μαγκιά;

idi
24/11/2004, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΒΡΕ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ????
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????
ΓΙΑΤΙ, ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΟΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.
ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.
ΟΚ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΩ ΕΝΑΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.

ο τυπος μου ειπε περιπου καθε 6μηνο και οι μπαταριες κανουν κατω απο 5 ευρω

melsaltas
24/11/2004, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ο τυπος μου ειπε περιπου καθε 6μηνο και οι μπαταριες κανουν κατω απο 5 ευρω


OK!
TOTE ΛΕΕΙ!
:beer:

sniper
24/11/2004, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΒΡΕ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ ΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ????
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????
ΓΙΑΤΙ, ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΟΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.
ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ.
ΟΚ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΩ ΕΝΑΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.


Παίρνει έξη (6) από τις μικρούλες που μιοάζουν με χάπια...

Εγώ την είχα ένα μήνα και δεν τις άλλαξα... μετά την έχασα.... το πως είναι μια άλλη ιστορία...

Εχω την εντύπωση ότι εγραφε κάτι για κάθε 6 μήνες αλλαγή αλλά εξαρτάται αν χτυπάει...

idi
24/11/2004, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε συ Γιώργο ξέρεις που μπορεί κάποιος να την παραγγείλει αυτήν την μαγκιά;

εχω δει παρα πολλα site που πολανε εξω, αλλα κανενα τοσο φτηνα (αν βαλεις και τα μεταφορικα) και ξερεις οτι γουσταρω πολυ αγορεσ απο Internet

955i
24/11/2004, 12:25
xehases omos na pis oti otan vrehi blokari!

milaber
24/11/2004, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εχω δει παρα πολλα site που πολανε εξω, αλλα κανενα τοσο φτηνα (αν βαλεις και τα μεταφορικα) και ξερεις οτι γουσταρω πολυ αγορεσ απο Internet

Nταξ τον βρήκα τον έμπορο στην Θεσσαλονίκη.

idi
24/11/2004, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
xehases omos na pis oti otan vrehi blokari!

αυτο το ξερεις εκ πειρας ή το λες ετσι?

εγω δε το εχω δοκιμασει ακομα στη βροχη αλλα στο site λεει οτι ειναι αδιαβροχος

955i
24/11/2004, 12:39
o adelfikos mou filos ine antiprosopos tis LUMA kai eho mathi oles tis mamakies gia ta antikleptika proionta:winka:

melsaltas
24/11/2004, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
o adelfikos mou filos ine antiprosopos tis LUMA kai eho mathi oles tis mamakies gia ta antikleptika proionta:winka:


ΔΩΣΕ ΚΑΝΑ ΗΙΝΤ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ.

idi
24/11/2004, 12:49
Το μειονέκτημα που επισημάνω εγω είναι οτι πρεπει να το ξεκλειδώνεις πολυ γρήγορα, γιατι ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά χτυπάει.

Για βροχη θα τα πουμε αφου δοκιμασω ΕΓΩ

Εχω μαθει να πιστευω πολυ λιγα πραματα απο ανθρωπους της "πιατσας" (εμπορους μοτο και λοιπους καρακλεφταραδες...) γιατι ειναι ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ και λενε καλα λογια μονο για τα δικα τους προιοντα

955i
24/11/2004, 12:52
dekton "IDI" aplos emena den mou poulai tipota kai oute ego poulao tipota gi'auto kai ton pistevo

idi
24/11/2004, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
dekton "IDI" aplos emena den mou poulai tipota kai oute ego poulao tipota gi'auto kai ton pistevo

οκ
και εγω δε ξερω να σου πω για βροχη ουτε και θα κρυψω αν κατι δε μου αρεσει!!! εδω ενημερωνουμε φιλους για καλο δε βγαζουμε φραγκα...

παντως ειναι λογικο ενα νεο προιον να μη ξερουμε πως λειτουργει σε ολες τις συνθηκες και καλα κανεις και λες τα σχολια σου!

θα δουμε :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

afrotwin
24/11/2004, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Παίρνει έξη (6) από τις μικρούλες που μιοάζουν με χάπια...

Εγώ την είχα ένα μήνα και δεν τις άλλαξα... μετά την έχασα.... το πως είναι μια άλλη ιστορία...

Εχω την εντύπωση ότι εγραφε κάτι για κάθε 6 μήνες αλλαγή αλλά εξαρτάται αν χτυπάει...




ti exases e?:rotflmao: :rotflmao:
lipon an ke diskolo prospa8ise na 8imi8is pote tin klidoses gia teleftea fora ke pigene sto simio pou tin klidoses mipos o xristianos pou tou klidoses to mixanaki nomizontas oti ine to diko sou ine akoma klidomenos eki ke den mpori na figi

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
24/11/2004, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Το μειονέκτημα που επισημάνω εγω είναι οτι πρεπει να το ξεκλειδώνεις πολυ γρήγορα, γιατι ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά χτυπάει.

Για βροχη θα τα πουμε αφου δοκιμασω ΕΓΩ

Εχω μαθει να πιστευω πολυ λιγα πραματα απο ανθρωπους της "πιατσας" (εμπορους μοτο και λοιπους καρακλεφταραδες...) γιατι ειναι ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ και λενε καλα λογια μονο για τα δικα τους προιοντα

na se rotise giatre mou
an kapios elafrixeris ke grigoros aniksi to kalima ke vgali mia mpataria 8a xtipisi?
episis an ine vanafsos ke to kopanisi me ena sfiri ke petaxti to kalima tis mpatarias ke vgali mia mpataria 8a xtipisi?

episis an pai mia gata ke arxisi na trivi tin plati tis sto diskofreno ke xtipai afto eno esi ise ston odontiatro me to solinaki gia ta salia mexri ton farigka ke o giatros sou troxizi to donti ke sou exi ftiaksi mia spilia tou ntaveli giati esi variosouna na plenis ta dontia sou to vradi ke sini8os telionis tin vradia sou me mia pasta flora stin kafeteria.....san den trepese....
ke to disk look kopanai mono ke avoi8ito ke i gitonia sou pselni ta dodeka evagkelia anapoda ke esi ston kosmo sou ti ginete tote?

episis an to kleftroni pai ka8e tris ke ligo ke to klotsai ke vgenis esi ke den vlepis kanenan mia dio pente 15 fores ke les ai sto dialo xalase ke varai mono tou ke pas ke to vgazis na isixasis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ksero ke ego pola simvenoun...
:rotflmao:

idi
24/11/2004, 13:38
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλα δεν μπορω να πω εχεις δικιο για τη γατα και τον οδοντιατρο..

παντως το καλυμα δε βγαινει ευκολα(αρα και οι μπαταριες). εχει 2 βιδες αλλεν που ξεβιδωνουν στη μερια του δισκοφρενου αρα δε γινεται οσο ειναι πανω στο δισκοφρενο. με βαριοπουλα κατι γινεται :rotflmao:

για τα αλλα... τι να σου πω...:lol: :lol: :lol: κανε και το σταυρο σου και να μη φυσαει :lol: :lol: ή να μη περνανε διπλα στο μηχανακι σου γυναικες με ψωνια (παντα ακουμπανε το μηχανακι οι.... μη πω....τωρα):wave2:

x-rider
24/11/2004, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
na se rotise giatre mou
an kapios elafrixeris ke grigoros aniksi to kalima ke vgali mia mpataria 8a xtipisi?
episis an ine vanafsos ke to kopanisi me ena sfiri ke petaxti to kalima tis mpatarias ke vgali mia mpataria 8a xtipisi?

episis an pai mia gata ke arxisi na trivi tin plati tis sto diskofreno ke xtipai afto eno esi ise ston odontiatro me to solinaki gia ta salia mexri ton farigka ke o giatros sou troxizi to donti ke sou exi ftiaksi mia spilia tou ntaveli giati esi variosouna na plenis ta dontia sou to vradi ke sini8os telionis tin vradia sou me mia pasta flora stin kafeteria.....san den trepese....
ke to disk look kopanai mono ke avoi8ito ke i gitonia sou pselni ta dodeka evagkelia anapoda ke esi ston kosmo sou ti ginete tote?

episis an to kleftroni pai ka8e tris ke ligo ke to klotsai ke vgenis esi ke den vlepis kanenan mia dio pente 15 fores ke les ai sto dialo xalase ke varai mono tou ke pas ke to vgazis na isixasis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




TETOIO PRAGMA ΟΥΤΕ Ο




..............ΦΩΣΚΟΛΟΣ

ksero ke ego pola simvenoun...
:rotflmao: :lol: :lol: :lol:

n1k3man
24/11/2004, 16:44
τα αγόρασα από τη κεντρική αντιπροσωπεία στη Ελλάδα:

(Μηχαλακοπουλου) στο site γράφει τα ακόλουθα

Greece
Dimitropoulos Bros S.A.
66-70 Korinthias str. [/B]

re c idi pou einai auto sto peripou??

crs-k
24/11/2004, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Μιας και τελευταία γίνετε μεγάλη κουβέντα
........................


Ρε συ Γιωργο διορθωσε κι εκεινο το "dick lock" στον τιτλο ...

Καπως μου δενονται κομπο τα @@ μου ...

:lol: :rotflmao: :lol:

idi
24/11/2004, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
re c idi pou einai auto sto peripou??

ειναι Μηχαλακοπουλου κολητα στη honda νομιζω μετα το Ξυκη

idi
24/11/2004, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε συ Γιωργο διορθωσε κι εκεινο το "dick lock" στον τιτλο ...

Καπως μου δενονται κομπο τα @@ μου ...

:lol: :rotflmao: :lol:


δεν αλλαζει ρε Χρηστο προσπαθησα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

n1k3man
24/11/2004, 17:01
ok tone pira telefwno kai leei oti exei kai me 40eouros.. 8a paw na tsekarw 2morrowz

&oti i8ela &disk (eee.. dick ennoousa :lol: ) lock

thanx 4 the tip man:wave2:

sas
24/11/2004, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
re c idi pou einai auto sto peripou??


6275

idi
31/01/2005, 16:27
UPDATE

Περίπου 3 μηνες μετα την αγορα και με καθημερινή χρηση 24/7 το λουκετακι-συναγερμός δουλεύει περίφημα και δεν εχω αλλάξει ακόμα μπαταρίες

Χθες ομως αφησα το παπι μου ολη νυχτα στη βροχη, και οταν το πρωι το ξεκλείδωσα αρχισε να χτυπάει μονο του στα χερια μου. Ηταν η πρωτη φορα που εκανε κατι τετοιο

Μόλις σκούπισα τις επαφες/αισθητήρες με ανα πανάκι σταμάτησε

Αρα δεν ενδείκνυται η χρήση σε καταρρακτώδη βροχη. (χέστηκα γιατι το βαζω παντα σε υπόστεγα, χθες απλα δε κοιμήθηκα στο σπιτι μου)


Αυτιά
:D

gmakris
31/01/2005, 16:43
Εμενα μου το εχει κανει (χτυπαει απο μονο του) αφου μου επεσε απο υψος 50cm στο δρομο (εχω το ακριβο μοντελο)
Απο τοτε χτυπαγε οποτε ηθελε, οποτε το αλλαξα σε εγγυηση.
Οι μπαταριες του δεν κρατουν πολυ εαν χτυπαει 1 φορα / εβδομαδα ενω ειναι και ακριβες.

Σε γενικες γραμμες εαν ηταν λιγο φθηνοτερο θα το προτεινα ευχαριστως.

periklisk
31/01/2005, 20:43
Ρε μ@λ@κ@ Γιώργο μόνο το dick πρέπει να έχεις στο νου σου μωρή κάμπια δεν εξηγείται αλλιώς!!!!


αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχααα

thewhiteowl
15/04/2005, 13:27
Molis pira ton ftino ton XENA (sta 54,00 EYR) kai epidi epitides rwtisa ti ginete me tin broxi kai tin antoxi tou sto nero mou eipe oti pleon ton exoun kanei pliros adiavroxo.

An mou parousiasi provlima me tin broxi, tha enimeroso.

idi
15/04/2005, 13:36
παντως η μπαταρια ακομα καλα κρατει!

και χτυπαει καθε μερα κανα δυο φορες (εκει που παρκαρω ειναι τιγκα στα πρεζακια και ακουμπανε το παπι μου)

955i
15/04/2005, 16:32
Θυμασε που στα ελεγα???:beer: :beer:

siokatas
16/04/2005, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Nταξ τον βρήκα τον έμπορο στην Θεσσαλονίκη.



:wave2: καλο φαινεται και δυστηχως τωρα το ειδα,.....σαλονικα που εχει????

bsari
17/04/2005, 12:45
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΙΜΑΙ ΚΡΗΤΗ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ:confused:

nickk
19/04/2005, 11:26
Γεια σε ολους μηπως μπορει καποιος να μου λυσει 2 απορειες?

1)Η ευαισθησια ρυθμιζεται?

2)Μπορει να λητουργησει χωρις το alarm? Δηλαδη πες οτι ενα βραδι θες απλα να το κλειδωσεις και εχεις σκυλο πχ. που ξερεις οτι μπορει να το πειραξει.

Thanks.

thewhiteowl
19/04/2005, 15:41
Ta rwtisa kai ta duo. H euaisthisia DEN rithmizete ilektronika. An thes megali euaisthisia ton klidwneis psila ston disko an thes xamili euaisthisia ton kllidwneis xamila ston disko.

Episis den yparxei sto manual (alla oute kai o pwlitis mou eipe) tropos na apenergopoiiseis to xipnitiri (alarm :D ). An kai auto to katalabainw, an einai bale ena aplo disclock!

How_U_Doin
13/07/2008, 11:59
Μετά από 3 χρόνια ανακινώ αυτό το παλιό θέμα μήπως και μου λύσετε μία απορία...

Πριν μία εβδομάδα αγόρασα την XENA XE15 (http://www.xenasecurity.com/product/motorbikes/alarm/15Series/XE15/page1/) . Χθες δοκίμασα πρώτη φορά το συναγερμό της... Εκεί που την είχα κλειδωμένη πάνω στον μπροστινό μου δίσκο δηλαδή, την ταρακούνησα και περίμενα να δω τι θα γίνει... Όντως κατευθείαν (μετά από ταρακούνημα 2-3 δευτερολέπτων) άρχισε να κάνει έναν διπλό ήχο απότελούμενο από ένα μακρό και οξύ μπιπ και από ένα πιο σύντομο και πιο μουντό μπιπ. Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα επαναλάμβανε το ίδιο μοτίβο... Περίμενα να αρχίσει να βαράει σαν σειρήνα (όπως λέει το manual) αλλά μάταια... Για να σταματήσει, την ξεκλείδωσα. Με το που την κούμπωσα ξανά πάνω στον δίσκο, αντί να περιμένει λίγο και να οπλίσει (όπως κάνει συνήθως), άρχισε πάλι αυτόν τον διπλό επαναλαμβανόμενο ήχο...

Τελικά, την ανέβασα σπίτι και με διάφορες δοκιμές (κλείδωμα-ξεκλείδωμα... με καλυμμένες τις επαφές ώστε να νομίζει ότι κλειδώνει πάνω σε δίσκο) κατάφερα να την κάνω να λειτουργεί κανονικά.

Σήμερα όμως, πήγα να την κλειδώσω πάλι πάνω στο μηχανάκι και πάλι τα ίδια (διπλός επαναλαμβανόμενος ήχος)...

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μήπως έτσι κάνει όταν τελειώνουν οι μπαταρίες; Λίγο δύσκολο αυτό όμως καθώς η κλειδαριά είναι ολοκαίνουρια (μιας εβδομάδας)...

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

xampos
13/07/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2: καλο φαινεται και δυστηχως τωρα το ειδα,.....σαλονικα που εχει????

γνωριζει καποιος απο που μπορω να το παρω εδω στη θεσσαλονικη????????

lamoun
13/07/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
γνωριζει καποιος απο που μπορω να το παρω εδω στη θεσσαλονικη????????

Έχει παρόμοιο ο Γρηγόρης, δε ξέρω μάρκα. Δε σου κάνει;;; Απο ένα μαγαζί ανεβαίνοντας τη λαγκαδα (απο εγνατία) στο πρώτο φανάρι στα αριστερά σου (αναστροφή).


Αρχικά δημιουργήθηκε από How_U_Doin
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μήπως έτσι κάνει όταν τελειώνουν οι μπαταρίες; Λίγο δύσκολο αυτό όμως καθώς η κλειδαριά είναι ολοκαίνουρια (μιας εβδομάδας)...

Είναι μια πιθανότητα. Η μπαταρία ήταν μέσα στη συσκευασία έτσι;
Γενικά έχουν και μια ημερομηνία λήξης άν είναι πολύ παλιά παίζει πρόβλημα.

Πήγαινέ το μια βόλτα απο το μαγαζί που το πήρες.

xampos
13/07/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Έχει παρόμοιο ο Γρηγόρης, δε ξέρω μάρκα. Δε σου κάνει;;; Απο ένα μαγαζί ανεβαίνοντας τη λαγκαδα (απο εγνατία) στο πρώτο φανάρι στα αριστερά σου (αναστροφή).


.

θα ηθελα το συγκεκριμενο διοτι ειναι δοκιμασμενο απ τα παιδια ;)

lamoun
13/07/2008, 13:43
Τελικά αυτό είναι!

ΕΔΩ (http://www.racingmarket.gr/index1200X700.html) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

xampos
13/07/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Τελικά αυτό είναι!

ΕΔΩ (http://www.racingmarket.gr/index1200X700.html) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

:a23: :a23:

How_U_Doin
14/07/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από How_U_Doin
Μετά από 3 χρόνια ανακινώ αυτό το παλιό θέμα μήπως και μου λύσετε μία απορία...

Πριν μία εβδομάδα αγόρασα την XENA XE15 (http://www.xenasecurity.com/product/motorbikes/alarm/15Series/XE15/page1/) . Χθες δοκίμασα πρώτη φορά το συναγερμό της... Εκεί που την είχα κλειδωμένη πάνω στον μπροστινό μου δίσκο δηλαδή, την ταρακούνησα και περίμενα να δω τι θα γίνει... Όντως κατευθείαν (μετά από ταρακούνημα 2-3 δευτερολέπτων) άρχισε να κάνει έναν διπλό ήχο απότελούμενο από ένα μακρό και οξύ μπιπ και από ένα πιο σύντομο και πιο μουντό μπιπ. Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα επαναλάμβανε το ίδιο μοτίβο... Περίμενα να αρχίσει να βαράει σαν σειρήνα (όπως λέει το manual) αλλά μάταια... Για να σταματήσει, την ξεκλείδωσα. Με το που την κούμπωσα ξανά πάνω στον δίσκο, αντί να περιμένει λίγο και να οπλίσει (όπως κάνει συνήθως), άρχισε πάλι αυτόν τον διπλό επαναλαμβανόμενο ήχο...

Τελικά, την ανέβασα σπίτι και με διάφορες δοκιμές (κλείδωμα-ξεκλείδωμα... με καλυμμένες τις επαφές ώστε να νομίζει ότι κλειδώνει πάνω σε δίσκο) κατάφερα να την κάνω να λειτουργεί κανονικά.

Σήμερα όμως, πήγα να την κλειδώσω πάλι πάνω στο μηχανάκι και πάλι τα ίδια (διπλός επαναλαμβανόμενος ήχος)...

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Μήπως έτσι κάνει όταν τελειώνουν οι μπαταρίες; Λίγο δύσκολο αυτό όμως καθώς η κλειδαριά είναι ολοκαίνουρια (μιας εβδομάδας)...

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

Τελικά αντικατέστησα τις μπαταρίες με το 2ο πακετάκι που περιείχε η συσκευασία και όλα δουλεύουν καλά. Κρίμα πάντως που βγήκε άχρηστο το 1ο πακετάκι... :(