PDA

View Full Version : εισαγωγης ή παραεισαγωγης???



lari
04/02/2008, 20:12
ρε παιδια με τα μηχανακια εισαγωγης και παραεισαγωγης τι παιζει?? γιατι ειναι πιο φθηνα? απο που τα παιρνουν? τι γινεται? δεν εχω ιδεα... θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει????

ευχαριστω....

vestromas
04/02/2008, 20:58
Φιλε λαρι εγω παραεισαγωγης το πηρα για να γλυτωσω τα νταβατζιλικια της αντιπροσωπιας. Η διαφορα εγκειτε στην τιμη και μονο. Υποτιθετε χανεις κατι απο την εγγυηση της επισημης αντιπροσωπιας αλλα για μενα τα οφελοι ειναι περισσοτερα ειδικα αν το μοντελο που επιλεξεις εχει καλη φημη αξιοπιστιας. Για ευρωπαικο δεν νομιζω να το ρισκαρα σε παραεισαγωγης, αν και η καθε αντιπροσωπια εχει τον τροπο να στα παρει με το γαντι. Λεπτωμερειες δεν ξερω επι του θεματος αλλα σιγουρα θα υπαρχουν πολλα παιδια εδω μεσα να σε κατατοπισουν. Εγω σου ειπα τι εκανα χωρις απαραιτητα να ειναι το σωστο.:beer: :wave2:

DUKASII
05/02/2008, 08:33
πρώτον παρεισαγωγής ευρωπαϊκά δε παιζουν.κτμ τουλαχιστον και ντουκατι.
δεύτερον τα παρεισαγωγής ιαπωνικά χάνουν κάτι στη μεταπωληση..αν έχεις προσέξει όλοι γράφουν στις αγγελίες τους ....αντιπρωσοπειας ..αν είναι .και φυσικα στο ανταλλάσουν οι μαντραδες ευκολότερα.
τρίτον θα σου τα πρήζουν με την εγγύηση...
το μόνο καλό είναι ότι το αγοράζεις σε χαμηλότερη τιμή.

για να καταλαβεις το περι εγγυησης..το δικο μου που ειναι το κ4 το 750 της σουζουκι..οπου δε το εκανε επισημη εισαγωγη..
αυτος που το εκανε παραεισαγωγης και το πουλαει..σου λεει οτι για να ισχυει η εγγυηση πρεπει να του κανεις κατι κουλά σερβις σε αυτον..καμια σχέση με το μανιουαλ και τις πραγματικες τιμες σε χιλ που χρειαζεται σερβις.
βεβαια στο δικό μου μοντελο ειχε τη δυνατότητα να το κάνει αυτο μιας και η επισημη αντιπρωσοπεια δε το εφερνε καν στην Ελλάδα.΄τωρα με αυτα που γινεται παραλληλη εισαγωγη και απο την αντιπρωσοπείς αλλάζει το πραμμα νομίζω.

SeNNinhA
05/02/2008, 09:43
Έχουν ξαναγραφεί πολλά γι αυτό το θέμα αλλα βάζω μια περίληψη από τα δικά μου:

1) Βασικά είτε είναι από αντιπροσωπία είτε απο παραεισαγωγή εφόσον η μηχανή είναι καινούργια και δεν σε έχουν καοροϊδέψει τότε δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
2) Οι παραεισαγωγές είναι πια από Ευρώπη λόγω τελωνείων και δεν συμφέρει να πληρώσεις δασμούς για προϊόντα εκτός Ε.Ε.
3) Ότι κυκλοφορεί στην Ευρώπη έρχεται μέσω της κεντρικής αντιπροσωπίας Ευρώπης (ΟΛΟΙ οι αντιπρόσωποι από εκεί προμηθεύονται) οπότε μπορείς να τσεκάρεις τα πάντα εκεί.
4) Ότι κυκλοφορεί στην Ευρώπη (όπου και να έχει πωληθεί) καλύπτεται 100% από την Πανευρωπαϊκή εργοστασιακή εγγύηση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και όχι μόνο από τον τύπο που το αγόρασες
5) ΚΑΘΕ μηχανή έχει πουληθεί από κάποιον αντιπρόσωπο (τα κεντρικά δεν δίνουν σε ιδιώτες) και έτσι ΚΑΘΕ μηχανή παραεισαγωγής ΕΧΕΙ εγγύηση ΚΑΝΟΝΙΚΗ από τον αντιπρόσωπο που την έφερε (σε κάποια χώρα της Ε.Ε.).
6) ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπίες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ να παρέχουν service σε ΚΑΘΕ μηχανή που βρίσκεται μέσα σε εγγύηση άσχετα από που προέρχεται η εγγύηση αυτή. Η διαδικασία όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΗ και εδώ είναι το τρικ.

Μην κολλάτε λοιπόν σε ότι ακούτε. Είναι παπαριές των αντιπροσωπιών. Δηλαδή εαν αγοράσω μια μηχανή εδώ και μετά από ενα χρόνο μετακομίσω στην Γερμανία θα πρέπει να έρχομαι Ελλάδα για ότι πρόβλημα αντιμετωπίζω?

Δεν το νομίζω. Και βέβαια ΟΧΙ. Το επισκευάζω σε ΟΠΟΙΑ χώρα και να βρίσκομαι.

Βασικά έχει δημιουργηθεί θέμα με τους αντιπροσώπους, αλλα με ΝΟΜΟ της Ε.Ε. που έχει γίνει και νόμος της Ελλάδας (μπορώ να τον βρω εαν θέλετε), έχει δικαίωμα ο καθένας πια (ακόμη και το σουπερ μάρκετ) να φέρει και να πουλήσει μηχανές χωρίς να αγοράσει απο τον αντιπρόσωπο και μάλιστα με επίσημη εγγύηση. Αρχικά το θέμα είχε δημιουργηθεί κυρίως μεταξύ Βελγίου και Γερμανίας-Γαλλίας διότι το Βέλγιο πουλούσε πιο ακριβά και ο κόσμος πήγαινε δίπλα (1 ώρα απόσταση) και αγόραζε απο εκεί και γυρνουσε.

Για να ξεφύγουν από αυτό νόμιμα, οι αντιπροσωπίες έκαναν το εξής: Όσες μηχανές δεν έχουν πουληθεί απο την ίδια την αντιπροσωπία καλύπτονται μεν 100% απο την εγγύηση σε ΟΛΕΣ τις χώρες αλλα τυπικά σε βλάβη θα πρέπει:
α) να πας την μηχανή εκεί και να την βεβαιώσουν
β) να βγάλουν το χαλασμένο ανταλλακτικό
γ) να επικοινωνήσουν με την αντιπροσωπία της χώρας που εισήγαγε την μηχανή στην Ευρώπη και να στείλουν το ελλατωματικό ανταλλακτικό σε αυτούς
δ) να τους στείλει πίσω η εκεί αντιπροσωπία το ανταλλακτικό που χρειάζεται
ε) μόλις το παραλλάβουν στο αντικαθιστουν και φεύγεις

Το κόλπο σε όλο αυτό είναι ότι είναι νόμιμο, αλλα χρονοβόρο για τον πελάτη διότι έχει την μηχανή και περιμένει στο συνεργείο μέχρι να γίνουν τα πάρε-δώσε, ακόμη και για κάτι πολύ απλό.

Αυτό έγινε ακριβώς για να ζοριστούν οι πελάτες παραεισαγωγής. Αλλιώς αν ήθελαν να σε εξυπηρετήσουν (όπως κάνουν με ΚΑΘΕ ΞΕΝΟ που αντιμετωπίζει πρόβλημα), θα μπορούσαν να το αντικαταστήσουν και να κάνουν εκ των υστέρων την διαδικασία ανταλλαγής ανταλλακτικών.

Αυτό το τελευταίο κάνει το μαγαζί που σου την πούλησε. Σου δίνει ανταλλακτικό που χρεώνεται αυτός προσωπικά, και μετά το επιστρέφει στην αντιπροσωπία σαν ελατωματικό αυτός ο ίδιος.

Έτσι για να μην μπερδεύεστε.

Σε περίπτωση ΑΡΝΗΣΗΣ της επισκευής:
O αντιπρόσωπος ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην σου παρέχει εγγύηση. Είναι απλά μια μαγκιά, ενα νταβατζιλίκι, ενα πειτε το όπως θέλετε. Και δεν χρειάζετε να πάτε σε κανένα ευρωπαϊκό δικαστήριο κλπ για να βρείτε το δίκιο σας. Απλά ζητάτε να σας αρνηθεί την επισκευή ΓΡΑΠΤΩΣ και επίσημα και πάτε κατευθείαν α)στην αστυνομία και κάνετε μύνηση και β)σε μια ένωση προστασίας καταναλωτών και τελειώνει το παραμύθι.

Ούτε και έχει η κάθε εταιρεία δικαίωμα να τροποποιεί ΝΟΜΟΥΣ της Ε.Ε. και Ελλάδας επειδή το θέλει αυτή. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη και απόλυτα σαφής. Οι εγγυήσεις ΙΣΧΥΟΥΝ Πανευρωπαϊκά. Το μόνο που έχουν δικαίωμα είναι να καθυστερήσουν λόγω της διαδικασίας που ανέφερα παραπάνω. Όποιος έχει πρόβλημα ας κάνει μια καταγγελία στις ενώσεις καταναλωτών και αναλαμβάνουν αυτές τα υπόλοιπα. Να είστε σίγουροι οτι μολις κινηθεί μια φορά η διαδικασία, επειδή τα πρόστιμα ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ για κάθε αντιπρόσωπο, θα ξεχάσει τα περι ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΩ με την μια. Για αυτά που λέω είμαι 100% σίγουρος και δεν είναι από το μυαλό μου. Το είχα τσεκάρει γιατί σε κάποια στιγμή σκεφτόμουν κι εγώ για παραεισαγωγής.


Βασικά δεν θα χρειαστεί να πάτε πουθενα διότι μόλις ζητήσετε από τον οποιονδήποτε να σας υπογράψει αυτά που λέει, κατευθείαν κάνει στροφή 180 μοιρών και κάνει αυτό που πρέπει. Τσεκάρετέ το και θα δείτε οτι ισχύει για όλους. Ούτε εκνευρισμοί ούτε μαλώματα. Απλά ευγενικά ζητάτε να σας δώσει ΓΡΑΠΤΩΣ οτι αρνείται να σας καλύψει με την εγγύηση που έχετε.

Ακόμη καλύτερα κάντε αυτό. Δείτε η εγγύησή σας από πια αντιπροσωπία είναι. Βρείτε το ΦΑΞ της ή το email της. Αναφέρετε ότι έχετε την ταδε μηχανη με στοιχεία κλπ και ότι βρίσκεστε στην Ελλάδα και ζητήστε να σας στείλουν αυτοί την προβλεπόμενη διαδικασία επισκευής της μηχανής για το χρονικό διάστημα που βρίσκεται σε εγγύηση. Με το χαρτί που θα σας στείλουν μπορείτε να πάτε στην αντιπροσωπία εδω και να μην μπορούν να σας πουν τίποτε.

Θα σας πούνε βέβαια και το άλλο. Οτι θα σας φτιάξουν την μηχανή, θα πληρώσετε κανονικά τον λογαριασμό και μετά θα πάρετε το τιμολόγιο και θα το πληρωθείτε από την εκεί αντιπροσωπία. ΙΣΧΥΕΙ και αυτό αλλα είναι προεραιτικό σε περίπτωση που δεν θέλετε να περιμένετε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο μοναδικός τρόπος.

Και κάτι βασικό. Δεν υπάρχουν λευκές εγγυήσεις. Ο παραεισαγωγέας και ο κάθε ενας που εισάγει κάτι, απο κάπου το παίρνει. Απο τον εισαγωγέα της χώρας που το αγοράζει. Ε, δική του εγγύηση παίρνετε. Απλά οι διάφοροι εδώ στο Ελλάδα ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να ζητήσουν την σφραγισμένη εγγύηση από τους εισαγωγείς διότι παίρνει κάποιο χρόνο αυτό και έχει κάποια διαδικασία. ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ να παίρνετε την σωστή εγγύηση απλά.

Και μην σας νοιάζει και πολύ για τους εισαγωγείς. Κατ'αρχήν δεν κάνουν και τόσο καλά την δουλειά τους όπως όλοι συμφωνέιτε πιστεύω. Και κατα δεύτερο λόγο, τα περισσότερα χρήματα τα βγάζουν απο τα ανταλλακτικά και όχι από τις μηχανές για να ξέρετε. Μάλλον το ξέρετε....

Αυτά

mixalakis
05/02/2008, 09:55
Καλά τα λέει ο SeNNinhA.
Αλλά στην πράξη μπλέκεις με τα συνεργεία εδώ στην Ελλάδα που δεν σε καλύπτουν (παράνομα).
Αν έχεις την όρεξη να τρέχεις σε δικηγόρους και να στέλνεις φαξ στην εταιρία κτλ, για να κερδίσεις 200 ευρώ στην αγορά ΟΚ.
Όταν ο έμπορας λέει ότι σου δίνει εγγύηση στην ουσία είναι η διεθνής επίσημη της εταιρίας, αλλά σε υποχρεώνει να το πηγαίνεις εκεί για service κάτι απαράδεκτο! Την είχα πάθει έτσι παλιότερα και μου ζήταγε 300 ευρώ για μεγάλο service. Επίσης στο γνωστό πρόβλημα που είχαν τα fazer με τα ρουλεμάν τιμονιού, έλεγε ότι δεν καλύπτονται γιατί είναι αναλώσιμα!!!

p@nos
05/02/2008, 10:35
nice thread...

Να και κατι χρησιμο στις γενικες.

Θα μπορουσε να γινει sticky....

edmarios
05/02/2008, 10:47
mixalakis με συγχωρεις αλλα το κερδος δεν ειναι 200 ευρω... Οταν βγηκε το Κ7 που εκανε 14.999 το πηρε ο αδερφος μου με 13.000 δεν ειναι κερδος αυτο?? μην τρελαθουμε τελειως... Οσο για την εγγυηση εμενα που ειναι παραεισαγωγης δεν εχω κανενα προβλημα και υπαρχει και σχετικο θρεντ το οποιο αναφερεται στις εγγυησεις κτλ... Τι διαφορα εχει ενα Κ7 αντιπροσωπειας απο ενα Κ7 παραεισαγωγης? Μηπως το αντιπροσωπειας το φτιαχνουν εδω? Οχι ! Ολα απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν απλα ο Σφακιανακης κοιταει να βγαλει παραπανω απο οσο πρεπει.. Για μενα το ιδιο πραγμα ειναι ολα...

mixalakis
05/02/2008, 11:46
Αναφέρομαι στο κέρδος που είχε κανείς για το fz6 fazer το 2004.
Η αντιπροσωπεία το έδινε τότε 7.700 και οι έμποροι πούλαγαν το παραεισαγωγής (από Γαλλία κυρίως) με 7.500.
Κάθε μοντέλο έχει και διαφορετική έκπτωση ανάλογα με τις τιμές που πετυχαίνουν οι Έλληνες έμποροι με τους Ευρωπαίους.
Και στο v-strom από όσο ξέρω δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά.
Σίγουρα το κέρδος που λες για τον αδελφό σου είναι μεγάλο, αλλά ξέρουμε όλοι ότι δεν θα το έπερνε και 15.000 αφού πάντα γίνεται και κάποια έκπτωση.
Φυσικά και τα μηχανάκια δεν έχουν καμία διαφορά (εκτός ίσως από κάποια μοντέλα που μπορεί να έχουν μειωμένη ιπποδύναμη, ανάλογα με τη χώρα προέλευσης, λόγω ειδικού νομικού καθεστώτος).

Απλά η προσωπική μου εμπειρία μου λέει να αποφεύγω τα παραεισαγωγής για τους λόγους εγγύησης του εμπόρου που είπα και παραπάνω.

SeNNinhA
05/02/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
......
Όταν ο έμπορας λέει ότι σου δίνει εγγύηση στην ουσία είναι η διεθνής επίσημη της εταιρίας, αλλά σε υποχρεώνει να το πηγαίνεις εκεί για service κάτι απαράδεκτο! Την είχα πάθει έτσι παλιότερα και μου ζήταγε 300 ευρώ για μεγάλο service. Επίσης στο γνωστό πρόβλημα που είχαν τα fazer με τα ρουλεμάν τιμονιού, έλεγε ότι δεν καλύπτονται γιατί είναι αναλώσιμα!!!

Μα μπορείς να πας σε όποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο θέλεις για τα service. Όταν πληρώνεις παντού είσαι ευπρόσδεκτος. Στο τζάμπα είναι που κολλάνε όλοι. Εαν ο παραεισαγωγέας σας δίνει επιπλέον ΓΡΑΠΤΗ δική του εγγύηση τότε δεν σε ενδιαφέρει και κάνεις όπου θέλεις τα service. Εαν ο παραεισαγωγέας δίνει δική του εγγύηση στο μιλητό (όπως οι περισσότεροι) με προϋπόθεση να σε ξεζουμίζει στα service τότε κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα σου την κάνει γυριστή όταν θα έρθει η ώρα της σοβαρής ζημιάς (μακριά από εμάς) ή σε κάτι πιο απλό όπως τα ρουλεμάν. Αν και πολύ πιθανόν καμία αντιπροσωπία να μην τα καλύπτει αλλα μερικές για εξυπηρέτηση (μπράβο σε όσες) να τα στέλνουν πίσω με δική τους ευθύνη ως ελατωματικά.

Σε κάθε περίπτωση πάντως σε καλύπτει η πανευρωπαϊκή εγγύηση κι ας είναι χρονοβόρα. Σίγουρα δεν θα μείνεις με μια ελατωματική μηχανή.

vestromas
05/02/2008, 13:56
Προσωπικα το vstrom μου το πηρα απο παραεισσγωγεα το 2005, κερδισα γυρω στα 500 μετρητα και πηρα δωρο μπαγκαζιερα, καγκελα γκιβι, στναγερμο σπαιμπολ, κρανος αροου σπαστο. Το αφτερ σαιηλ του συγκεκριμενου δεν με ικανοποιησε καθολου, γιατι ηταν ασυνεπεστατος και ακριβως. Οποτε την εκανα και πηγαινω για σερβις σε φιλαρακι μαστορα μη εξουσιοδοτημενο, που με προσεχη, δεν με σφαζει στα λεφτα, και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Οσο για την αντιπροσωπια, εκανα μαλακια να παρω κατι χουφτες, απο Σφακιανακη στη Συγκρου, και επειδη δεν εκανα υπομονη να παω να τις βαλω στο φιλαρακο μου, μου χρεωσαν εργασια για τοποθετηση 10 ευρο, για 5 λεπτα δουλεια.