PDA

View Full Version : help me ΚΟΥΦΑΛΕΣ..



DUKASII
24/11/2004, 11:28
μιας και κατάφερα και έχασα τα ακριβοπληρωμένα μου γάντια dainese gore -tex κτλ..
..για πείτε τη γνώμη σας για κάποιο καλό και ΖΕΣΤΟ ΓΑΝΤΙ ..ΓΙΑΤΙ με αυτά τα καλοκαιρινά...
δε τη παλεύω...!!!:uplate: :uplate:

crs-k
24/11/2004, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μιας και κατάφερα και έχασα τα ακριβοπληρωμένα μου γάντια dainese gore -tex κτλ..
..για πείτε τη γνώμη σας για κάποιο καλό και ΖΕΣΤΟ ΓΑΝΤΙ ..ΓΙΑΤΙ με αυτά τα καλοκαιρινά...
δε τη παλεύω...!!!:uplate: :uplate:

Δεν ξερω να πω ποια ειναι καλυτερα ...
Εγω εχω (για χειμωνιατικα) ενα ζευγαρι Spyke που ειναι παρα πολυ καλα και αδιαβροχα!

Το καλυτερο θα ειναι να πας σε ενα μαγαζι με ποικιλια και να ζητησεις και την γνωμη του μαγαζατορα που θα ξερει και καποια πραγματα παραπανω ...

DUKASII
24/11/2004, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ξερω να πω ποια ειναι καλυτερα ...
Εγω εχω (για χειμωνιατικα) ενα ζευγαρι Spyke που ειναι παρα πολυ καλα και αδιαβροχα!

Το καλυτερο θα ειναι να πας σε ενα μαγαζι με ποικιλια και να ζητησεις και την γνωμη του μαγαζατορα που θα ξερει και καποια πραγματα παραπανω ...

ναι ναι.
αυτός ο μαγαζάτορας θα ξέρει πολύ καλά ποια..ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!

ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΤΕ και σίγουρα ξέρετε περισσότερα από τον πωλητή στο κατάστημα που μπορεί να μην έχει και μοτοσυκλέτα καν..

spyke είπαμε ε??μοντελο ..τιμή...ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ??

crs-k
24/11/2004, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ναι ναι.
αυτός ο μαγαζάτορας θα ξέρει πολύ καλά ποια..ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!

ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΤΕ και σίγουρα ξέρετε περισσότερα από τον πωλητή στο κατάστημα που μπορεί να μην έχει και μοτοσυκλέτα καν..

spyke είπαμε ε??μοντελο ..τιμή...ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ??


Κοιτα να δεις ...
Απ' ολα θα βγαλει. Απο καποια θα βγαλει σιγουρα περισσοτερα, αλλα στην τελικη δεν εχει να χασει
Αναλογα με το μαγαζι τωρα ...
Επειδη ειχα ψωνισει κι αλλα πραγματα απο 'κει και δεν εδειχνε να μου λεει παπαριες.
Μου ειπε τα υπερ και τα κατα απο διαφορα και τελικα πηρα ενα ζευγαρι που ειχε απομεινει απο παλια παρτιδα και ετυχε να ειναι στο νουμερο μου, οποτε το πηρα και πολυ φτηνοτερα.
Επειδη αυτο εγινε πριν δυο χρονια δεν θυμαμαι ακριβως τιμη, νομιζω λιγο πανω απο τα 100 τα ειχα παρει ...
Παντως τα καλα "χειμωνιατικα" ειναι σιγουρα απο 120 και πανω.

DUKASII
24/11/2004, 12:00
που κατάλαβα φιλε..

είναι οτι ΜΟΝΟ εμείς οι 2 φοράμε γάντια το χειμώνα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: !




τις τιμές τις ξέρω..και εγώ τόσο τα είχα πληρώσει..:(

GyPsy
24/11/2004, 12:12
Dainese MHN παρεις,γιατι δεν ειναι ζεστα...
Τα πλερωκα 80 γιουργια και δεν κανουν δουλεια...
Πολυ κρυυυυυυοοοοο!!!!

idi
24/11/2004, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
που κατάλαβα φιλε..
είναι οτι ΜΟΝΟ εμείς οι 2 φοράμε γάντια το χειμώνα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: !
τις τιμές τις ξέρω..και εγώ τόσο τα είχα πληρώσει..:(

οχι αλλα και εγω καλοκαιρινα φοραω ...:lol: :lol: :lol: :rotflmao:

955i
24/11/2004, 12:32
gia to krio eho pari UNIK apo ton baxevani pragmatika adiavroho ganti kai ine gia thermokrasies mehri 12-13C aneta, gia pio kato vazo kai esothermika gantakia, an thimame kala ta iha plirosi 60 euro kai ta esothermika 15 euro.

crs-k
24/11/2004, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
gia to krio eho pari UNIK apo ton baxevani pragmatika adiavroho ganti kai ine gia thermokrasies mehri 12-13C aneta, gia pio kato vazo kai esothermika gantakia, an thimame kala ta iha plirosi 60 euro kai ta esothermika 15 euro.

Δεν συμφωνω με τα δυο ζευγαρια γαντια για πολλους λογους.
Ενα καλο ζευγαρι χειμωνιατικα και ζεστο σε κρατανε και αδιαβροχα ειναι και γινονται και ενα με το χερι σου.

Μικρή Λουλού
24/11/2004, 12:45
ΜΠΑ ???

ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ??

Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ???

ΚΑΛΑ ΜΟΥΝΑΚΙ....ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ....:D :D



:D :D :D

955i
24/11/2004, 12:49
aplos ego den eho vri akoma ganti opou me 5-6C se taxidi na mou kratai ta heria zesta, gi'auto kai panta iha thermenomena grip sta mihanakia mou aplos tora sto DAYTONA den boro na valo kai aplos forao ta esothermika gia to taxidi

crs-k
24/11/2004, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
aplos ego den eho vri akoma ganti opou me 5-6C se taxidi na mou kratai ta heria zesta, gi'auto kai panta iha thermenomena grip sta mihanakia mou aplos tora sto DAYTONA den boro na valo kai aplos forao ta esothermika gia to taxidi

Προχτες το πρωι, τα φορεσα παγωμενα απο την μπαγκαζιερα και ηρθα στο γραφειο (στα Μελισσια) μεσω της Αττικης. Στο πρωτο λεπτο ηδη τα χερια μου ηταν ζεστα. Οταν εφτασα στο γραφειο δε, με 3 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και 170χλμ ταξιδι, τα δακτυλα μου καιγανε !!! :cool:

955i
24/11/2004, 12:55
pio ganti ine auto??

DUKASII
24/11/2004, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΜΠΑ ???

ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ??

Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ???

ΚΑΛΑ ΜΟΥΝΑΚΙ....ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ....:D :D



:D :D :D

aaaaaaaaaaaAAAAAAAA Α ΝΑΙ ΡΕ ΦΕΛΑΡΑΚΙ..ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΔΟΣΗ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ..;) ;)

ΠΩΣ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ ΕΤΣΙ ΡΕ???

ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΜΕΤΑ..ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΚΟΜΠΟΥΤΕΡΑΚΙΑ..:rolleyes: :rolleyes:

ΘΕΛΩ ΓΑΝΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ 3,5 ΑΛΟΓΑ ΣΤΗ ΡΟΔΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
24/11/2004, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
pio ganti ine auto??

Εγραψα πιο πανω, ενα μοντελο της Spyke, ονομαστικης τιμης κοντα στα 130 πριν δυο χρονια, που εχει αντικατασταθει πλεον με αλλο καλυτερο πιθανον.

angels_gr
24/11/2004, 14:06
Εγώ έχω γάντια gore-tex της Richa που είχα αγοράσει πέρυσι των χειμώνα με 120 euro. Τα δοκίμασα σε χαμηλές θερμοκρασίες και έμεινα ικανοποιημένος. Μέχρι τους –10C δεν είχα πρόβλημα. Από εκεί και μετά άρχιζες να νιώθεις το κρύο. Στους –15C φορούσα και ισοθερμικά γάντια. Κρύο, βροχή μέχρι και χιόνια που είδαν άντεξαν αρκετά.

SvsGreek
24/11/2004, 20:07
Kanena ganti den einai arketo na krathsei zesta ta xeria mas paides.

Ego katevaino area k pou athina xeimona k to kalytero ganti apo osa exo dokimasei einai to dainese gore tex, 150e apo Gallia.
Ta idia ta poulaei edo o italos gia 200 euro.

ALLA gia na kaneis douleia vazeis 8ermainomena grip, foras k ena kalokairino dermatino gantaki KAI EISAI SUPER.

Kai aksizei na doseis kapoia fraga gia 8ermainomena ta opoia meta ta vazeis sto epomeno mhxanaki h' ta poulas.

kosdros
25/11/2004, 10:41
να πω την άποψή μου!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ φοράω frank thomas goretex. Μόνο για ταξίδι (ασφάλτινο) γιατί χάνουν σε αίσθηση. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι θα σε κρατήσουν ζεστό αν όταν φορέσεις τα γάντια έχεις ζεστά χέρια. Σου διατηρούν την θερμοκρασία!

swtos
25/11/2004, 11:00
BBkooo, σου βρήκα το πιό ζεστό γαντάκι γιατο χειμώνα ρεεεεεεε.


6278

crs-k
25/11/2004, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosdros
να πω την άποψή μου!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ φοράω frank thomas goretex. Μόνο για ταξίδι (ασφάλτινο) γιατί χάνουν σε αίσθηση. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι θα σε κρατήσουν ζεστό αν όταν φορέσεις τα γάντια έχεις ζεστά χέρια. Σου διατηρούν την θερμοκρασία!

Θερμοτητα ερχεται συνεχεια στα χερια με το αιμα.
Αν υπαρχει καλη αιματωση (δεν σε σφιγγουν), τοτε τα χερια σου θα ειναι ζεστα!

petridist
25/11/2004, 13:55
ρε παιδιά για πειτε και καμιά μέση τιμή για θερμαινόμενα γκριπς για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη του θέματος..

Για γαντάκια κι εγώ ενδιαφέρομαι και όντως έχω ακούσει καλά λόγια για spyke..

είδομεν!

:beer:

kosdros
25/11/2004, 16:50
Είπαμε για ταξίδι, όχι για βόλτα!

Όταν πηγαίνεις βόλτα εδώ γύρω τα χέρια δεν προλαβαίνουν να παγώσουν όταν φοράς γάντια, άρα όλα τα γάντια ίδια είναι!

Όταν βγαίνεις enduro, τα γάντια τα χρειάζεσαι για να μην γλιστράει το τιμόνι από τον ιδρώτα και τα νερά. Εκεί πράγματι τα χέρια είναι ζεστά γιατί αιματώνονται σωστά.

Όταν κάνεις ταξίδι (πχ σήμερα το βράδυ Αθήνα-Κομοτηνή), μετά την μία ώρα όπως είσαι "κλειδωμένος" στην θέση οδήγησης, δεν παίζει να διατηρηθείς ζεστός έστω και αν τα γάντια δεν σε σφίγγουν!
Σε αυτή την περίπτωση βρίσκεις τον κατάλληλο εξοπλισμό που χάνει πιο αργά την θερμοκρασία του σώματος σου. Σε κρατά πιο πολύ ώρα ζεστό, δεν σε ζεσταίνει από το μηδέν.

sotosfz6
25/11/2004, 17:39
να δινουν και ιππους!!
φοραω ΜΟΤΑΚ με 40 κατι ευρω με ενισχυσεις και τα λοιπα αλλα απο κρυο αλλο τιποτα...2,5 αλογακια ομως στον 180αρι
:beer:
:smokin:

crs-k
26/11/2004, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosdros
Είπαμε για ταξίδι, όχι για βόλτα!

Όταν πηγαίνεις βόλτα εδώ γύρω τα χέρια δεν προλαβαίνουν να παγώσουν όταν φοράς γάντια, άρα όλα τα γάντια ίδια είναι!

Όταν βγαίνεις enduro, τα γάντια τα χρειάζεσαι για να μην γλιστράει το τιμόνι από τον ιδρώτα και τα νερά. Εκεί πράγματι τα χέρια είναι ζεστά γιατί αιματώνονται σωστά.

Όταν κάνεις ταξίδι (πχ σήμερα το βράδυ Αθήνα-Κομοτηνή), μετά την μία ώρα όπως είσαι "κλειδωμένος" στην θέση οδήγησης, δεν παίζει να διατηρηθείς ζεστός έστω και αν τα γάντια δεν σε σφίγγουν!
Σε αυτή την περίπτωση βρίσκεις τον κατάλληλο εξοπλισμό που χάνει πιο αργά την θερμοκρασία του σώματος σου. Σε κρατά πιο πολύ ώρα ζεστό, δεν σε ζεσταίνει από το μηδέν.


Κι εγω για ταξιδι μιλαω.
Τα καλα γαντια σου κραταν τα χερια ζεστα για πολλα χιλιομετρα και με χαμηλες θερμοκρασιες.
Με 170 και 2 βαθμους ειμουνα μια χαρα!

Την τελευταια φορα, στα Γερανεια με βροχη, μολις μπηκα σε χωμα τα εγβαλα κι εβαλα τα καλοκαιρινα για να εχω καλη αισθηση του τιμονιου.
Ισυει λοιπον και το οτι ΔΕΝ μιλαω για εντουραδα ... :D

Μικρή Λουλού
26/11/2004, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εγω για ταξιδι μιλαω.
Τα καλα γαντια σου κραταν τα χερια ζεστα για πολλα χιλιομετρα και με χαμηλες θερμοκρασιες.
Με 170 και 2 βαθμους ειμουνα μια χαρα!

Την τελευταια φορα, στα Γερανεια με βροχη, μολις μπηκα σε χωμα τα εγβαλα κι εβαλα τα καλοκαιρινα για να εχω καλη αισθηση του τιμονιου.
Ισυει λοιπον και το οτι ΔΕΝ μιλαω για εντουραδα ... :D


ΡΕ ΧΡΗΣΤΑΚΟ...
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΚΟΜΟΤΗΝΗ..???:lol: :lol:

ΤΑ ΓΕΡΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΔΡΟΜΟΣ...


ΙΣΑ ΚΙ ΟΜΟΙΑ ΟΛΑ...:lol: :lol:

afrotwin
26/11/2004, 10:46
lipon orismena mistika peri krion xerion

otan kani krio o organismos mas mazevi oli tou tin energia sto soma gia na kratai zesta ta splaxna tou somatos ke afto sinepagete elatosi tis kikloforias tou ematos sta akra ke gia afto podia ke xeria ine kria

diladi an den exete ntisi kala to soma sas ke krioni ta xeria sas apokliete na zesta8oun ke me gantia ektos ke an exete kapia 8ermansi i kapio 8ermantiko iliko pano sta xeria sas

kapios ixe pi oti me kapia gantia oti idrosan ta xeria tou ara ine poli kala afto mpori na min simvi ke se kapion alo me ta idia gantia an den exi ntisi to idio kala to soma tou me ton proto


diladi ntinete kala to soma sas
ke me ena simvatiko ximerino ganti 8a exete zesta xeria

:wave2:

crs-k
28/11/2004, 07:59
Ο κ.Αφρος εχει δικιο!!!

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο το να μην υπαρχουν σημεια του σωματος που κρυωνουν γιατι τοτε προσπαθει ο οργανισμος να συειλει περισσοτερο αιμα εκει που αφαιρει απο αλλου (κυριως απο τα ακρα)!