PDA

View Full Version : ΦΙΛΤΡΟ ΚΝ σε zx10r 04



stratosZX10
05/02/2008, 21:46
εκανα παραγγελια απο e-bay το φιλτρο της κν για το zx10r του 2004.
τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμμενο φιλτρο????
οπως επισης και πως θα συνεργαστει με την termignioni που φοραω?

EVI
05/02/2008, 22:00
μια χαρα μην προβληματιζεσε για τιποτα να πας να κανεις και μια δυναμομετρηση μετα και αντε με το καλο και pc :beer: (μαλλον βαλε πρωτα το Pc και μετα κανε δυναμομετρηση στο Τουμπανο σου)

stratosZX10
05/02/2008, 22:27
αν και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω συνηθισει την δυναμη ακομα της μηχανης, αλλα θεωρησα οτι αφου
φοραει εξατμιση καλο θα ηταν να βαλω και ενα φιλτρο....

θα μου πεις μετα..... ε να βαλω και ενα pc..... αντε να βαλω τιποτα αλλο...κτλπ

πρεπει να το παρω αποφαση οτι απο το μικροβιο της ταχυτητας που το κολλησα πολυ μικρος
δεν θα ξεκολλησω ποτε.....


:a022: :a022: :a013: :a013: :a013:

EVI
06/02/2008, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
αν και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω συνηθισει την δυναμη ακομα της μηχανης, αλλα θεωρησα οτι αφου
φοραει εξατμιση καλο θα ηταν να βαλω και ενα φιλτρο....

θα μου πεις μετα..... ε να βαλω και ενα pc..... αντε να βαλω τιποτα αλλο...κτλπ

πρεπει να το παρω αποφαση οτι απο το μικροβιο της ταχυτητας που το κολλησα πολυ μικρος
δεν θα ξεκολλησω ποτε.....


:a022: :a022: :a013: :a013: :a013:


αν και για μενα δε χρειαζοντε τπτ παραπανω τετοιου ειδους μηχανες διοτι ειναι παρα πολυ ''δυνατες '' ομως αυτο ειναι στη πορωση του καθενος....:cool: παντως καλα εκανες και αλλαξες φιλτρο αφου ειχες αλλαξει τελικο , επρεπε.υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις οπως το παουερ κομμαντερ ενα κοντιτερο γραναζι μια δυναμομετριση για την ρυθμιση του μειγματος
πολλα αλλα για να εχεις αυτο που θες (πιο δυνατες μεσσαιες η ψωφιες μεσιαιες και καλες τελικες) αναλογα τι θες να κανεις

για μενα οταν εχεις ενα τετοια 1000ρι κοιτας αν ειναι σε καλη κατασταση τα λαστιχα τα φρενα η αναρτηση το μπροστινο (φυσικα θεωρουμε οτι ο κινιτιρας ειναι αψογος) και μετα ολα τα αλλα

ασχετο δε τα λεω σε σενα πρωσοπικα ετσι κουβεντα να γινετε
:beer: :beer:

stratosZX10
06/02/2008, 10:16
συμφωνω μαζι σου, προσφατα αλλαξα τακακια, εδω και καιρο αλλαξα σωληνακια φρενων..
εβαλα stabilizater, τωρα θελω να βαλω λαστιχα.
βασικα δεν ειμαι τοσο του να βελτιωσω την μηχανη, οσο του να την φερω στα μετρα μου...
και να γινει λιγο καλυτερη απο την εργοστασιακη της μορφη που θελουμε δεν θελουμε ειναι
για την μαζα φτιαγμενη. ηθελα να την κανω πιο προσωπικη.... δεν σκεφτομαι να την πουλησω, οσα μοντελα και να βγουνε.

SeNNinhA
06/02/2008, 10:42
Μια χαρά φίλτρο είναι (αν και δεν βρίσκω ουσιαστικές διαφορές στα aftermarket ελεύθερα φίλτρα) και μια χαρα συνεργάζεται με πιο ελευθερες εξετμίσεις. Αλλα εαν έβαλες ΚΑΙ πιο ελεύθερη εξάτμηση ΚΑΙ πιο ελεύθερο φίλτρο τότε ο κινητήρας θέλει νέα ρύθμιση. Σίγουρα θα πάει χειρότερα από πριν. Η ρύθμιση μπορεί να γίνει είτε με Power Commander είτε με νέο χάρτη της KAWA εαν υπάρχει τέτοιος. Τα δεδομένα καύσης έχουν αλλάξει πια αρκετά και βγαίνουν εκτός των ορίων διαχείρισης του υπάρχοντος χάρτη. Εκτός και αν κρατήσεις μόνο την εξάτμηση ή μόνο το φίλτρο πάνω οπότε είσαι ΟΚ.

stratosZX10
06/02/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια χαρά φίλτρο είναι (αν και δεν βρίσκω ουσιαστικές διαφορές στα aftermarket ελεύθερα φίλτρα) και μια χαρα συνεργάζεται με πιο ελευθερες εξετμίσεις. Αλλα εαν έβαλες ΚΑΙ πιο ελεύθερη εξάτμηση ΚΑΙ πιο ελεύθερο φίλτρο τότε ο κινητήρας θέλει νέα ρύθμιση. Σίγουρα θα πάει χειρότερα από πριν. Η ρύθμιση μπορεί να γίνει είτε με Power Commander είτε με νέο χάρτη της KAWA εαν υπάρχει τέτοιος. Τα δεδομένα καύσης έχουν αλλάξει πια αρκετά και βγαίνουν εκτός των ορίων διαχείρισης του υπάρχοντος χάρτη. Εκτός και αν κρατήσεις μόνο την εξάτμηση ή μόνο το φίλτρο πάνω οπότε είσαι ΟΚ.


στο επισημο site της ΚΝ που μπηκα εγραφε οτι δεν χρειαζεται τιποτα,ουτε ρυθμιση ξανα ουτε τιποτα.
μονο αν επαιρνα ενα αλλο μοντελο το πιο racing που ειναι και καλα μονο για αγωνες τοτε γραφουν οτι θα ηθελα power commander......
δεν ξερω αν εσυ εχεις ψαξει κατι αλλο η αν εχεις εμπειρια απο φιλους...???

SeNNinhA
06/02/2008, 18:22
Η ΚΝ καλά κάνει και λέει ότι ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή τίποτε γιατί αναφέρεται σε αλλαγή ΜΟΝΟ ΦΙΛΤΡΟΥ. Όπως είπα και παραπάνω μόνο με φίλτρο Η' μόνο με εξάτμηση ΔΕΝ εχεις πρόβλημα.

Όταν όμως αλλάζεις το φίλτρο ο κινητήρας αναπνέει πιο ελεύθερα (γι αυτό το αλλάζεις άλλωστε) άρα και παίρνει περισσότερο οξυγόνο ανα μονάδα χρόνου. Το ποσοστό έτσι της αναλογίας καύσης αλλάζει. Η ηλεκτρονική έχει την δυνατότητα να διαχειριστεί τέτοιες αλλαγές διότι ούτως η άλλως το ποσοστό οξυγόνου στην ατμόσφαιρα αλλάζει και με το υψόμετρο και με την θερμοκρασία (εδώ υπερτερεί ο ψεκασμός που δεν θέλει ρύθμισμα ανάλογα με το που βρίσκεσαι). Γι αυτό και υπάρχουν και αισθητήρες θερμοκρασίας στο φιλτροκούτι ή στις εισαγωγές όπως επίσης και πολλοί άλλοι που δίνουν δεδομένα για να υπολογιστεί το τελικό μίγμα.

Η ηλεκτρονική όπως καταλλαβαίνεις έχει δυνατότητα τέτοιων ρυθμίσεων +/- αλλα όχι πολύ μεγάλα +/-. Όταν βάλεις μόνο ελευ΄θερο φίλτρο τότε μπορεί και ανταπεξέρχεται. Εαν προσθέσεις και ελευθερη εξάτμηση τότε ο κινητήρας εκπνέει και πιο ελεύθερα οπότε τότε αρχίζεις και βγαίνεις από τα όρια των δυνατών διορθώσεων και άρα θέλει νέα ρύθμιση. Συνήθως υπάρχουν έτοιμες ρυθμίσεις είτε από τις ίδιες της εταιρίες είτε συνήθως από τις εταιρείες των εξατμήσεων που είτε προγραμματίζονται απευθείας είτε τοποθετούνται σαν τσιπάκια πάνω στην ηλεκτρονική (όπως θα έχεις ακούσει πιθανόν).

Τα παραπάνω τα ξέρω και σαν θεωρία αλλα και στην πράξη από το TUONO που είχα και όταν άλλαξα φίλτρο ήταν ΟΚ αλλα όταν μετά άλλαξα και εξάτμηση πήγαινε χειρότερα από πριν. Αυτά μέχρι να πάω στο συνεργείο και να βάλω και το τσιπάκι που πήγαινε σετάκι με την εξάτμηση και μετά από μικρορυθμίσεις ήταν όπως θα έπρεπε (γέμισε πιο καλά στις μεσαίες βασικά).

Αυτά.

stratosZX10
06/02/2008, 21:43
δηλαδη αν δω οτι ''δεν παει'' να παω σε μια αντιπροσωπεια της kawasaki και θα μου αλλαξουν αυτοι
τις ρυθμισεις στην ηλεκτρονικη? η θα βαλουν καποιο τσιπακι?
αν αγορασω ενα power commander μονος μου μπορω να το ρυθμισω?

SeNNinhA
07/02/2008, 16:49
Καλό είναι να πάς ούτως ή άλλως στο συνεργείο να στο ρυθμίσουν. Είναι πιθανό να μην το καταλάβεις (ανάλογα την χρήση και την εμπειρία) διότι δεν θα σέρνεται κιόλας το μηχανάκι!! Αλλα τα πολυ φτωχά μίγματα όπως και τα πολύ πλούσια ποτέ δεν κάνουν καλό σε κανένα κινητήρα. Δεν ξέρω σχετικά με Kawasaki αλλα εαν τους ρωτήσεις θα σου πουνε εαν και πως ρυθμίζεται. Άλλωστε είναι μια πολύ κοινή μετατροπή και όλοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.

Το Power Commander να το ρυθμίσεις σωστά χωρίς να είναι πάνω σε δυναμόμετρο κανένας δεν μπορεί να το κάνει. Από την άλλη υπάρχουν έτοιμοι χάρτες που μπορείς να κατεβάσεις στον υπολογιστή και να τους φορτώσεις στο PC μόνος σου αλλα θα είναι στο περίπου. Και λέω περίπου διότι μπορεί να λένε ότι είναι χάρτης απο μηχανή που φοράει τα ίδια πράγματα με εσένα αλλα επειδή κανένας κινητήρας δεν αποδίδει το ίδιο με έναν άλλο δεν θα πάρεις το αποτέλεσμα που θα έπρεπε και τα 300-400 ευρώ του PC δεν θα σου αποδώσουν όσα θα μπορούσαν. Σίγουρα όμως θα έχεις καλύτερη ρύθμιση από το να μην κάνεις τιποτε.

stratosZX10
07/02/2008, 21:32
οκ thanks.. μολις ερθει το φιλτρο και το βαλω θα σας πω πως παει?

T.R.E
07/02/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
δηλαδη αν δω οτι ''δεν παει'' να παω σε μια αντιπροσωπεια της kawasaki και θα μου αλλαξουν αυτοι
τις ρυθμισεις στην ηλεκτρονικη? η θα βαλουν καποιο τσιπακι?
αν αγορασω ενα power commander μονος μου μπορω να το ρυθμισω?


Για μενα καλυτερα αν δεν θες να το ρυθμισεις ασε το μαμα φιλτρο η αλλαξε το με ενα ιδιο.Αν παλι εισαι ετοιμος να το ρυθμισεις τοτε βαλτο και ρυθμισε το,αλλιως τζαμπα τα λεφτα.