PDA

View Full Version : Suzuki GSX 1300 B-King.



BlaSen
05/02/2008, 21:50
Αναμφισβήτητα πρόκειται για κάτι το μοναδικό, κάτι το εξαιρετικό, που ελκύει τη ματιά σου όποια κι αν είναι τα γούστα σου στο χώρο της μοτοσικλέτας. Σχεδιαστικά κερδίζει τις εντυπώσεις με την μοναδική ουρά που ενσωματώνει τα τελικά των εξατμίσεων, με τις απολήξεις τους να έχουν κλαπεί από την… μοτοσικλέτα του Batman. Το φαρδύ ρεζερβουάρ με τους τρικ αεραγωγούς και τα εμφυτευμένα φλας τονίζει την body building αισθητική του συνόλου, ενώ ο επιβλητικός προβολέας ενισχύει το “κακό” look.

Όσο για τον κινητήρα του, το γεγονός και μόνο ότι προέρχεται από το Hayabusa βάζει στο περιθώριο κάθε ανάγκη συστάσεων και τεχνικών αναλύσεων. Μιλάει από μόνο του το πράγμα και οι 181 ίπποι που υπόσχεται ο κατασκευαστής πρόκειται να φέρουν μοναδικές συγκινήσεις, σε συνδυασμό με την περίσσια ροπή. Κι εδώ είναι η ουσία του πράγματος. Η ροπή. Το να ανοίγεις το γκάζι δηλαδή και… να σου μακραίνουν τα χέρια, αίσθηση που σου έδιναν την περασμένη δεκαετία μόνο τα 500άρια ΜΧ. Αν το Hayabusa αποτελούσε επίδειξη ισχύος, το B-King την επιδεικνύει με κραυγαλέο τρόπο. Άλλωστε στην κατηγορία του κυριαρχεί και ρίχνει το γάντι στον ανταγωνισμό με μοναδική σιγουριά κι αυτοπεποίθηση. Για τους λιγότερο τολμηρούς ο δεύτερος χάρτης της ηλεκτρονικής ανάφλεξης κάνει την μοτοσικλέτα πιο ομαλή και προσιτή στην καθημερινή μετακίνηση.

Πάνω στη σκληρή, αλλά βολική του σέλα κάθεσαι σωστά, με τα χέρια να πέφτουν σε ανοιχτή θέση στο φαρδύ τιμόνι και τα κάτω άκρα να βρίσκουν μόνα τους τη θέση στα βολικά μαρσπιέ. Το κορμί σου δεν υπάρχει περίπτωση να ριλαξάρει σε νωχελική στάση, μιας και η τιμονάρα φροντίζει να σε στήσει σε μαχητική στάση, τσαμπουκά. Το μοτέρ χουρχουρίζει αθόρυβα, ωστόσο θυμίζει θηρίο που λαγοκοιμάται. Ένα κλικ στο δεξί καρπό αρκεί για να καταλάβεις τη ροπή που ξεδιπλώνει άμεσα και τραβάει τα σωθικά σου για να στα κολλήσει στην πλάτη. Κι αν τη γκαζιά τη δώσεις για τα καλά, ο πίσω τροχός σπινάρει λυσσασμένα, ψάχνοντας μάταια για πρόσφυση που, αν καταφέρει και τη βρει, μετατρέπει το B-King σε μονόροδο. Η δύναμή του είναι μοναδική, σε βαθμό που σε προβληματίζει η ύπαρξη ενός τόσο ισχυρού street fighter. Από την άλλη πλευρά, δεν σε… χαλάει κι αν σου κολλήσει κανείς καβάλα σε οποιοδήποτε Superbike του λίτρου, τότε του δείχνεις “πόσα απίδια πιάνει ο σάκος” από φανάρι σε φανάρι.

Συνεπιβάτης μόνο… κατόπιν συμφωνίας!

Η ροπή του και μόνο σου κάνει τη ζωή εύκολη κατά τη διάρκεια της καθημερινής μετακίνησης. Οι προσπεράσεις γίνονται εν ριπή οφθαλμού ανεξαρτήτως σχέσεως στο κιβώτιο. Ο συνεπιβάτης δεν ξετρελαίνεται από τη φουτουριστική σχεδίαση της σέλας του, ούτε από το γεγονός ότι συνέχεια προσπαθεί να βρει τρόπο να πιαστεί από πάνω σου, εκτός κι αν κάνει εξαρχής κάποια συμφωνία για το στυλ της οδήγησης και την μουαγιέν. Ωστόσο, ο ιδιοκτήτης του B-King δεν θέλει συνεπιβάτη, θέλει να οδηγήσει και να ευχαριστηθεί αυτή τη μοναδική μοτοσικλέτα, που καταφέρνει να τον κερδίζει με το καλοστημένο –για τα δεδομένα της κατηγορίας- πλαίσιο και τις αναρτήσεις του.

Αν νομίζει κανείς ότι το B-King τα πάει καλά μόνο στην ευθεία, είναι γελασμένος. Απεναντίας το πλασάρεις με ευκολία στη στροφή κι οι αναρτήσεις της Kayaba παρέχουν την πληροφόρηση που χρειάζεσαι για να είσαι στο safe mode. Πολύ καλή αίσθηση σου δίνει και το πίσω σύστημα, όπου το γεφυρωμένο ψαλίδι σε συνεργασία με το θηριώδες αμορτισέρ της Kayaba δένουν αρμονικά με το υπόλοιπο σύνολο του πλαισίου. Τα τριακόσια και κάτι χλμ./ώρα του Hayabusa δεν τα βλέπεις στο κοντέρ κι αυτό γιατί το B-King δεν είχε εξαρχής αυτό τον στόχο. Ευνουχισμένο με ηλεκτρονικό τρόπο στην 5η κι 6η σχέση, το Suzuki δεν φθάνει την τελική των 270 χλμ.ώρα ωστόσο μέχρι αυτό το όριο υπόσχεται να σου κόψει την ανάσα με την μοναδική ροπή του και την εξωφρενική επιτάχυνση.

Τεχνικά Χαρακτιριστικά:

Μοντέλο: Suzuki GSX1300 B-King
Κινητήρας: 4Τ, DOHC, υγρόψυκτος
Κυβισμός: 1340κ.εκ.
Τροφοδοσία: Keihin EFI
Ισχύς: 181ίπποι / 9.500σ.α.λ.
Ροπή στρέψης: 13,8χλγμ. / 7.500σ.α.λ.
Πλαίσιο: Αλουμινένιο, περιμετρικό που φέρει αλουμινένιο ψαλίδι με γέφυρα.
Διαστάσεις (ΜxΠ): 2.220×800χλστ.
Ύψος σέλας: 805χλστ.
Μεταξόνιο: 1.525χλστ.
Βάρος: 248κιλά
Ανάρτηση εμπρός: USD πιρούνι της Kayaba, διαμέτρου 43χλστ. με διαδρομή 120χλστ.
Ανάρτηση πίσω: Μονό αμορτισέρ πλήρως ρυθμιζόμενο με διαδρομή 137χλστ.
Φρένα εμπρός: Δίσκοι 320χλστ.με ακτινική δαγκάνα 4 εμβόλων Tokico και ακτινική τρόμπα.
Φρένα πίσω: Δίσκος 260 χλστ.με δαγκάνα μονού εμβόλου.
Tιμή: 14.395ευρώ

Πηγή:www.citymoto.gr (http://www.citymoto.gr)


119564

BlaSen
05/02/2008, 21:57
Foto (1)


119566

BlaSen
05/02/2008, 22:04
Foto (2)


119567

BlaSen
05/02/2008, 22:05
Foto (3)


119568

BlaSen
05/02/2008, 22:06
Foto (4)


119569

makis206
06/02/2008, 07:25
Το καβάλησα το άρμα -όχι δεν το έκανα βόλτα- αλλά ΤΙ ΤΕΡΑΣ είναι αυτό θεέ μου, ΤΙ ΤΕΡΑΣ !!!

Τέρας με την καλή έννοια ε ;:lol:


:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Xigo
06/02/2008, 17:32
k emena pou exo odigisei arketes fores cb1300 k exo diko m 600rr m to edinan na to odigiso..alla apla to kabalisa giati mou fainetai pos den exo akoma ta @@ gia na to odigiso ayto...fobithika re malakes alitheia....mixani stathmos bravo stin suzuki..

Krokodilos001
06/02/2008, 20:28
aidia einai!

el_hymador
06/02/2008, 21:04
ξερω οτι δεν εχε καμια απολυτως σημασια αλλα θα κατεθεσω και εγω την δικη μου γνωμη...:yuck:


τραβατε να το δειτε απο κοντα και αν δεν ξενερωσετε με την ποιοτητα των πλαστικων εγω θα γορασω ενα :wacko:

makis206
06/02/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ξερω οτι δεν εχε καμια απολυτως σημασια αλλα θα κατεθεσω και εγω την δικη μου γνωμη...:yuck:
τραβατε να το δειτε απο κοντα και αν δεν ξενερωσετε με την ποιοτητα των πλαστικων εγω θα γορασω ενα :wacko:

Τα ξανάπαμε αυτά ρε, άπα πα-πα πα-πα πα-πα, μάπα το καρπούζι μάπα :rotflmao:

Αυτά τα ψευτοχρώμια δεξιά κι αριστερά στις μοτοσυκλέτες, έλεος..:yuck:

Και στο B-King περισσεύουν γαμώτο :dizzy:

Αλλά το μέγεθος... μέγεθος ! Και το δέος ΔΕΟΣ !!

:beer:

id12586
07/02/2008, 16:48
Πολύ επιβλητικό "μηχανάκι".
Μου αρέσει να το βλέπω, αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ ούτε για 5 λεπτά μέσα σε κίνηση :eek:

AIR-DEMON
08/02/2008, 19:17
εχει τρελη ροπη η μοτο
μηπως ξερει κανεις απο επιδοσεις?
τλκι (0-100) κλπ...