PDA

View Full Version : Tdm 900



petros047
25/11/2004, 11:15
Ειμαι νεος μελος στο Forum και θελω την βοηθεια σας οσο αναφορα ενα θεμα που δεν μπωρο να διαλευκανω.Σκοπευω να αγορασω ενα tdm 900 απο οτι ομως εχω ακουσει τα καινουργια tdm βγαλαν προβληματα με το injection και οτι ο κινητηρας παραειναι μεγαλος για το συγκεκριμενο σασι της μηχανης (απο θεμα δυναμης ενοω) με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο στιβαρη οσο θα επρεπε αντιθετα με το 850 που ηταν πολυ καλη μηχανη χωρις προβληματα.
Η αλλη γνωμη που ακουω αλλα σε πιο λιγο αριθμο ανθρωπον ειναι οτι το 900 ειναι τελειο απο ολες τις πλευρες και δεν εχει κανενα προβλημα (αυτο πιστευω και εγω).
Περιμενω ανυπομονα τις απαντησεις σας.

x-rider
25/11/2004, 11:30
ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ


ΤΟ 850 ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΤΟ ΔΕ 900 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!


ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.


ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ:wave2:

DUKASII
25/11/2004, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από petros047
Ειμαι νεος μελος στο Forum και θελω την βοηθεια σας οσο αναφορα ενα θεμα που δεν μπωρο να διαλευκανω.Σκοπευω να αγορασω ενα tdm 900 απο οτι ομως εχω ακουσει τα καινουργια tdm βγαλαν προβληματα με το injection και οτι ο κινητηρας παραειναι μεγαλος για το συγκεκριμενο σασι της μηχανης (απο θεμα δυναμης ενοω) με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο στιβαρη οσο θα επρεπε αντιθετα με το 850 που ηταν πολυ καλη μηχανη χωρις προβληματα.
Η αλλη γνωμη που ακουω αλλα σε πιο λιγο αριθμο ανθρωπον ειναι οτι το 900 ειναι τελειο απο ολες τις πλευρες και δεν εχει κανενα προβλημα (αυτο πιστευω και εγω).
Περιμενω ανυπομονα τις απαντησεις σας.


η πρώτη αποψη ειναι για γέλια!
το 900 ειναι πολυ καλο μηχανάκι αν ξέρεις φυσικα τι θα ζητήσεισ από αυτό!

afrotwin
25/11/2004, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
η πρώτη αποψη ειναι για γέλια!
το 900 ειναι πολυ καλο μηχανάκι αν ξέρεις φυσικα τι θα ζητήσεισ από αυτό!

agapito TDM 900
8elo tin BEYONCE, mia paraliaki vila, ena laborcini diablo, mia mv agusta 1000cc ke pola ke pikna malia
:look: :look:

les?:rolleyes:
mpa pali malakies leei o ducas:mad:

re den 8a se vro pou8ena 8a pai to alevri sinefo re ase pou 8a exo ke kana dio avgoulakia mazi mou gia xari sou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

petros047
25/11/2004, 11:49
και εμενα μου φαινετε οτι αυτοι που λενε αυτα για το 900 ειναι ασχετοι η (οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια) γιατι τυχαινει να ειναι και γνωστοι μου ορισμενοι.
Απο τη μηχανη ζηταω ταξιδακια φρενα πολυ καλα (διοτι εχω εμπειρια και χτυπηματα 2 φορες που εφτιαγε το αμαξι φυσικα αλλα τελος παντων )χωρις προβληματα μονο την συντηρηση απο τελικες δεν με νοιαζει σχεδον καθολου διοτι δεν ειμαι και πολυ των υψηλων ταχυτητων αλλα το θελω ζοιρο απο χαμηλα και με καλη ροπη.
Κατεληξα στο tdm γιατι με αρεση απο εμφανιση ειναι εμπορικο και καλο απο οτι αποδεικνυεται και απο τα λεγομενα σας.Για να ειμαι ειληκρινης κοιταω καπου καπου και το v storm το 600 αλλα δεν νομιζω.
Θα μου πειτε τι δουλεια εχει το 600 me to 900 αλλα οπως ειπα και πριν δεν ειμαι γκαζακιας οσο αναφορα τις υψηλες ταχυτητες.

idi
25/11/2004, 11:52
οι πωλησεις του, αφου ειναι μακραν και χωρις αντιπαλο πρωτο στα steet (περιπου διπλες πωλησεις απο το δευτερο της λιστας...) μιλανε απο μονες τους

εχει ο κολλητός μου το εχω παρει αρκετες φορες βολτα

δε μου αρεσει που εχει ψηλα το τιμονι και ορθια θεση οδηγησης καθως και μεγαλη διαδρομη στις αναρτησεις... αλλα απο την αλλη αυτο ειναι που ψαχνουν οι περισσοτεροι … καλυτερη λυση απο τα on-off για οσους θελουν να μη βρίζουν καθε φορα που περνανε λακουβες (σε σχεση με τα street)

ευκολο μηχανακι με ελαφρια αίσθηση, λεπτη σιλουετα αλλα και σχετικα καλη καλυψη απο αερα σε ταξίδι

σκορτσαρει λιγο στις χαμηλες στροφες, ειναι ομως ροπατο

εγω παντως ειμαι της σχολης των fazer κτλ που για μενα ειναι πιο ομορφα, ταξιδιαρικα και στριφτερα

DUKASII
25/11/2004, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
agapito TDM 900
8elo tin BEYONCE, mia paraliaki vila, ena laborcini diablo, mia mv agusta 1000cc ke pola ke pikna malia
:look: :look:

les?:rolleyes:
mpa pali malakies leei o ducas:mad:

re den 8a se vro pou8ena 8a pai to alevri sinefo re ase pou 8a exo ke kana dio avgoulakia mazi mou gia xari sou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΕΙΚ ΜΕ ΔΟΥΚΑ ΑΦΡΟ??
ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ??

idi
25/11/2004, 12:11
ειπα για τα φρενα? δεν ειπα...?


ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΜΑΜΑΝΕ !!!!!!!!!!!!!!

periklisk
25/11/2004, 12:15
Πολύ καλό μηχανάκι και παίζει μόνο του στην κατηγορία.....

Αν σου αρέσει να το πάρεις!

afrotwin
25/11/2004, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από petros047
και εμενα μου φαινετε οτι αυτοι που λενε αυτα για το 900 ειναι ασχετοι η (οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια) γιατι τυχαινει να ειναι και γνωστοι μου ορισμενοι.

mpori na min exis dikio pantos ala as poume oti ine etsi
ego pali ksero polous pou kapote ixan TDM ke tora exoun kati alo
giati to leo afto den nomizo oti ine mixani pou tin kratas gia pola xronia ke mpori na ofilete oti den se ikanopioi apolita.as poume oti ine aftokinoto 8a itan kati san polimorfiko xoris idietero xaraktira oute spor oute on-of oute street oute mixani polis
xoris na simeni oti den ta kanis ola afta ala den ine kseka8ari mixani den mporis na vgis ke na kanis oti ta SS oute na akolou8isis ta on-of sto vouno ala ke taksidakia 8a pas ke tin doulia sou se teliki 8a tin kanis ala afti i mixani 8a se o8isi na agapisis kati alo ite ta super sport ite ta turing ke malon i epomeni mixani 8a ine SS meta to TDM diladi opos ke an to do me aftin tin mixani ise se ena metexnio 8a dis oti den 8a tin anteksis pano apo enamisi 2 xronia

Απο τη μηχανη ζηταω ταξιδακια φρενα πολυ καλα (διοτι εχω εμπειρια και χτυπηματα 2 φορες που εφτιαγε το αμαξι φυσικα αλλα τελος παντων )χωρις προβληματα μονο την συντηρηση απο τελικες δεν με νοιαζει σχεδον καθολου διοτι δεν ειμαι και πολυ των υψηλων ταχυτητων αλλα το θελω ζοιρο απο χαμηλα και με καλη ροπη.
Κατεληξα στο tdm γιατι με αρεση απο εμφανιση ειναι εμπορικο
ke afto ine poli kalo pou to es8anese etsi ala min to les gia mena

pou to kitaga kapote ke to skeftomouna telika afton ton sindiasmo ntepozitou ke fering mou ekane se kati emetiko san es8itiki eno apo ntepozito ke piso me eksitara to mprostino me anagouliaze.emporiko den to les,malon kseperasmeno 8a elega mias ke kiklofori arketa xronia ke to exi sini8isi ke vare8i polis kosmos ala ama to vlepis esi etsi kanena provlima

και καλο απο οτι αποδεικνυεται και απο τα λεγομενα σας.Για να ειμαι ειληκρινης κοιταω καπου καπου και το v storm το 600 αλλα δεν νομιζω.

gia mena kala kanis poli grigoro mixanima ala sxediasmos ke es8itiki san kafstiras me rodes
malakia sto tetragono

Θα μου πειτε τι δουλεια εχει το 600 me to 900 αλλα οπως ειπα και πριν δεν ειμαι γκαζακιας οσο αναφορα τις υψηλες ταχυτητες.

sigoura ena 600 fazer ine poli kaliteri epilogi apo ena TDM afto den to sizitame 8a se ikanopioisi se perisoterous tomis apo oti to TDM an se eksitroun ta 900 kivika ke pistevis oti gia afto ton logo 8a prepi na protimisis to 900 tote kanto san noumero ine megalitero safos ala den sou prosferi oti to 600 pou sou fenete mikrotero noumero:lol:
rotise filous pou mpori na ixan ke tis dio mixanes ke 8a sou poun me leptomeria tis diafores

afto pou exo na sou po klinontas ine oti
an dis to triumph to sprint to kenourio tou 2005 8a sou fenete to TDM ke to fazer san kouvaristres
ke min arxisoun i ftoxi to pnevmati gia akriva antalaktika ke akriva service ke ales papares giati o erotas den exi aksia
ke meriki den pernoume mesa metaforas apla

:wave2:

afrotwin
25/11/2004, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΕΙΚ ΜΕ ΔΟΥΚΑ ΑΦΡΟ??
ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ??

mpa den vgeno:sad:
den ginete na perasis esi na min trexo
8a sou exo kala ke agna ilika
avgoulaki apo to xorio mourlia:lol:
episis to alevri panta alatini kokino (kalo prama)
voutiraki lurpak
re pousti mou ti alo 8es?:winka:

ala min er8is me to matraka sou ke vgalo ksan8imata
ime alergikos sta zundap
ela me taksi

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

petros047
25/11/2004, 12:30
Μηχανες τυπου fazer δεν με αρεσουν με αρεσουν πιο πολυ του ορθιου στυλ μηχανες ασχετος που αφτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για ταξιδια και αεροδυναμικης.

Θάνος
25/11/2004, 14:57
Το TDM το 850 το είχα εγώ για 2 χρόνια. Το νούμερο δεν είναι τυχαίο και καλά το πέτυχε ο afro. Είναι ένα μέτριο μηχανάκι που το βαριέσαι πολύ γρήγορα γιατί δεν είναι σε κανένα τομέα πολύ καλό.

Το δικό μου έκανε περίπου 60.000 χιλιόμετρα μέχρι να το δώσω και έβγαλε δύο ζημιές ασήμαντες. Μία τσιμούχα στο θερμοστάτη και μία βάση κινητήρα, δηλαδή μία βίδα...

Αν δεν είσαι οπαδός της οδήγησης, είτε χώμα είναι αυτό είτε άσφαλτος και θέλεις ένα μηχανάκι που να σε πηγαίνει παντού σχετικά καλά, τότε πάρ'το.

Οδηγικά δεν θα σου προσφέρει και πολλά. Αν είσαι σε αρχικό στάδιο στην οδήγηση, μπορεί να σε πάει μισό βήμα παραπάνω. Αν οδηγάς χρόνια, τότε μάλλον δεν θα σου προσφέρει τίποτα περισσότερο από ένα απλό μεταφορικό μέσο.

Το 900 δεν το έχω οδηγήσει, έχω ανέβει απλά πάνω και μου φάνηκε αισθητά πιο ελαφρύ από το δικό μου, αλλά με ολόιδια θέση οδήγησης. Σε συγκριτικά, τις επιδόσεις του τις βγάζουν σχεδόν ίδιες με το παλιό. Σε ορισμένα νούμερα καλύτερο και σε άλλα χειρότερο.

Εγώ το διάλεξα γιατί μου άρεσε πάρα πολύ εμφανησιακά. Ακόμα και τώρα καμιά φορά κάθομαι και το χαζεύω. Αν δεν ήταν αυτό, δεν θα το έπαιρνα...

petros047
26/11/2004, 10:04
ευχαριστω για τις απαντησεις σας ομολογω οτι μου λυσατε το αρχικο προβλημα με την αξιοπηστια του 900 που οπως μου ειπατε δεν εχει κανενα προβλημα αλλα προβληματιστικα στο γεγονος οτι το tdm δεν ειναι καλο σε κατι ειναι ολα και απο λιγο,Αυτο δεν το ειχα σκεφτει καθοτι οι πωλητες μου το παρουσιαζαν σαν street και ελαχιστα σαν off road δλδ ενα 90% δρομο και 10%εκτος με αυτα τα δεδομενα που ηξερα νομιζα οτι ειναι ενα πολυ καλο street μηχανακι καθοτι εχει και μια ιστορια πισω του μεγαλη και εχει φαει πολλες βελτιωσεις τοσα χρονια.

idi
26/11/2004, 10:19
ειναι 100% street και ουτε 1% off...:nono:

free rider
26/11/2004, 17:48
Με αφορμή το ποστ soy gia to TDM :

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι εύκολο να κατηγορήσουμε ένα μηχανάκι που έχει γίνει best seller, ή τέλος πάντων οποιοδήποτε γνωστό μοντέλο.

Από την άλλη πρέπει να σας ομολογήσω ότι δεν έχω καμία σχέση ούτε έχω οδηγήσει κανένα τέτοιο εργαλείο.

Σίγουρα όμως το να σκέφτεται κάποιος να αγοράσει ένα TDM, πρέπει να το δούμε σαν προέκταση της δικής του επιθυμίας και όχι σαν αποτέλεσμα των δικών μας προτιμήσεων.

Προσωπικά δεν το αρνούμαι εμένα μου αρέσουν τα γρήγορα στρητάδικα όχι γιατί εγώ είμαι γρήγορος απλά μου αρέσει η αίσθηση της ταχύτητας και λέω ΄τώρα πια , παλιότερα μου άρεσε να έχω το can am και να βγαίνω για ατελείωτα σαββατοκύριακα στην Πεντέλη.

Με άλλα λόγια κάθε περίοδος που έρχεται στην ζωή μου δημιουργεί και άλλες προτιμήσεις
στα 20 είχα ένα ΧΤ 550 και τραβούσα φοτώ τον ουρανό με το μπροστινό φτερό...

Εμ τώρα στα σαράντα θα ήταν μονοτονία για μένα να κάνω το ίδιο...

Θέλω λοιπόν να καταλήξω στο ότι η επιλογή είναι δική σου αγαπητέ φίλε
και αν το δούμε πιο λογικά στο κάτω κάτω της γραφής εσύ θα το οδηγάς...

Ίσως πολύ σωστά ρωτάς να πληροφορηθείς αν έχει ακουστεί κάποια βρώμα για το μηχανάκι αλλά λάβε υπ’ όψιν τον προσωπικό παράγοντα βάση του οποίου εκφράζει ο καθένας την άποψη του

Πιστεύω ότι πρέπει να ισύσουν δύο πράγματα στο θέμα της επιλογής σου:

Πρώτα να επιδιώξεις να οδηγήσεις την μηχανή αυτή αν είναι δυνατόν για περισσότερα από 2 χιλιόμετρα .

Και δεύτερο να σκεφτείς με βάση το τι θέλεις εσύ ο ίδιος και ποιες είναι οι ανάγκες σου...

Αυτά ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο
Με συγχωρείτε για την διάρκεια..

καλορίζικο οτι και να αποφασίσεις,

:beer:

ioannou_b
30/11/2004, 00:56
Take a look:http://members.lycos.co.uk/tdm900hellas

supertp
01/02/2007, 10:22
Kalhspera.

Kai gw se kamia bdomada 8a apokthsw to TDM900.

Edw kai 4 xronia exw ena Transalp 650 tou 2003.

To atimo exei grapsei 70.000 klm...kai sunexizei.

Ypo alles sun8hkes den 8a to poulousa. Einai aristo mesa sthn polh, paei pantou (apo pezodromia kai lakoubes mexri attikh odo kai e8nikh), an to prosexeis den pa8ainei tipota (mikroproblhmata mou ebgale alla tipota sobaro). Se megala ta3idia mono h sela tou sou #@!$!@# ton kwlo. -phga A8hna-Xalkidikh kai deinopa8hsa. Me tis aposkeues mexri 170 km/h. Alla 8elw na to alla3w twra pou mporw (pali kala pou mporw. 8a to dwsw gia 4000 eurwpoula). Ta a3izei giati to prosexa kai ola tou ta service kai ladia kanonika (5000 klm ladia, 10.000 klm geniko).

Epsa3a na brw kapoia nea mhxanh na maresei kai optika kai odhgika. Isws epeidh exw sunh8isei kai maresei to Transalp, den maresoun ta street. Odhghsa to Varadero kai 3enerwsa. Sa na odhgousa pali to Transalp prhsmeno kai me parapanw aloga.

Pisteuw pws genika to TDM900 den einai kai h kaluterh epilogh gia kapoion pou 8elei street. Omoiws kai gia ON-OFF.Odhghsa to CBF 1000, to opoio einai tetrakulindro kai bgazei 98 moularia. Kai kostizei 400 eurw perissotera apo to TDM, to opoio TDM nomizw den t'a3izei tosa lefta gia thn mhxanh tou, alla gia thn emfanish tou. Omws, exontas mia on-off mhxanh, den me boleuei h 8esh odhghshs twn street (eimai kai 1.83 tromara mou). Alla apo 8ema kai 'psuxhs' kinhthra, kai epitaxunshs kai isws kai poiothtas, pisteuw to CBF einai klaseis anwtero apo to TDM. Kamia sxesh to gkazi tou. PETAGE se sxesh me to TDM.

Genika uparxoun mhxanes kai mhxanakia. To TDM 900 dustuxws einai mhxanaki. (ax kai natan tetrakulindro).

To 8ema mou omws einai oti den exw brei kati allo na maresei, toso emfanisiaka oso kai se oti afora 8esh odhghshs. An uphrxe Transalp 800..900...1000 8a to epairna. Alla den uparxei.
To Africa Twin isws htan h kaluterh ON_OFF pou hphr3e pote (proswpikh apopsh e?).
To VStrom kalo einai alla pali 650 den 8elw. An htan epairna pali transalp kai as exei ligotera aloga.

Den suzhtaw kan gia Tiger, Buels klp. Den me endiaferoun.

To TDM900 den einai oute street (oi street striboun mexri 3aplas kai den exoun 87 aloga), alla oute on-off (polu xamhlh e3atmish re gmt). Den exei xarakthra. Alla isws gi'auto poulaei toso. kai gi'auto 8a to agorasw. Giati den einai SAN kati allo (san Transalp, san CBF, san CBR, san Fazer)!
Einai...TDM!!!

kachius
01/02/2007, 11:17
Είχα το 850 για κάτι λιγότερο από τρία χρόνια και εδώ και ένα εξάμηνο περίπου έχω το 900.
Στο ενδιάμεσο πέρασα από cbr600.

Λοιπόν (επειδή αναφέρθηκε) το 4Κ 600άρι είναι πολύ πιο...
..."συγκινητικό" από οποιοδήποτε tdm...αλλά χάνει σαφώς σε άνεση για πολύωρες βόλτες.
Με τα tdm σε αντίθεση δε λες να ξεκαβαλήσεις!

Φαντάζομαι (γιατί δεν έχω ανέβει ποτέ) πως ένα fazer υπερκαλύπτει το tdm για πλάκα
(εδώ όμως έρχεται και η ροπή, όπου τα 600άρια σε σχέση με τα tdm θυμίζουν παπάκια μέχρι τις 5000 περίπου στροφές
-υπερβολικός όρος, μην το λάβετε σοβαρά υπ'όψη- εξαρτάται λοιπόν τί γουστάρει ο καθένας).
Μου αρέσουν πολύ (περισσότερο από το tdm) τα 4Κ 600άρια αλλά δυστυχώς δε θα μπορούσα να είχα ένα σαν μοναδικό άρα και καθημερινό μηχανάκι :sad: (το 1000άρι fazer από την άλλη...πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ από όλες τις απόψεις...)

Στα tdm τώρα.
Δεν είναι τελείως αδιάφορα οδηγικά όπως ειπώθηκε, στρίβει όμορφα και χαρίζει πολύ ωραία αίσθηση αφ'υψηλού :cool: (μη μπερδευτούμε - δε συγκρίνεται με τα κοινώς λεγόμενα street - υστερεί σαφέστατα...). Βέβαια, για να σου χαρίσει αυτήν την ωραία αίσθηση πρέπει να κάνεις κάτι με τις αναρτήσεις (ή να τις σφίξεις "κάργα" -έχει ρυθμίσεις- ή να τις αλλάξεις, γιατί όπως είναι από τη μαμά είναι για κλάματα, βάρκα γιαλό κτλ). Με καλά λαστιχάκια και σωστές (σφιχτές) αναρτήσεις το γουστάρω με τρέλλα!!!!!

Ανάμεσα σε 850 και 900.
Τα μηχανάκια θα μπορούσα να πω είναι σχεδόν πανομοιότυπα.
Λίγες αλλά σημαντικές διαφορές υπέρ του 900.
Πρώτη και κυριότερη το βάρος (και συγκεκριμένα το κέντρο αυτού!).
Ονομαστικά το 900 είναι 10 κιλά ελαφρύτερο αλλά σαφέστατα πιο καλοζυγισμένο
κάτι που το κάνει πολύ πιο εύχρηστο και φιλικό.
Ως προς τις ζημιές το 850 στα 120000χλμ δεν έβγαλε κάτι που δεν προβλεπόταν ΕΚΤΟΣ
από το γεγονός ότι τσίμπαγε πολύ λάδι. Όταν το πήρα γραμμή και τα άλλαζα στα 3000χλμ
δεν είχε πρόβλημα (μικρή διαφορά). Πριν το καταλάβω που τα άλλαζα στα 5000χλμ έπινε σχεδόν ένα λίτρο ανά 1000χλμ :uplate: :hypnotize :eyepop:
Με διάφορους που το είχα συζητήσει ήταν ένα γνωστό πρόβλημα με τους κλνδρους όπου για να αποφεχθεί χρειαζόταν μία επισκευή σε αυτούς (ούτε που ξέρω :confused: ) στα 50000χλμ.
Αν δεν την έκανες...κοίταζες τα λάδια κάθε δεύτερη μέρα και συμπλήρωνες αναλόγως...
Για το 900 δεν έχω ακούσει παρόμοια προβλήματα. Εγώ δεν το έχω αρκετό καιρό για να ξέρω...
Από κινητήρα και επιδόσεις μου φαίνονται ολόϊδια με μόνη διφορά το βάρος και κ.β. που κάνουν το 900 πολύ πιο φιλικό.

Επίλογος.
Δεν εκθειάζω τα tdm, δε θάβω κανένα άλλο...
Όλες μου αρέσουν και όλες τις γουστάρω :uplate:
:wave2: :wave2: :wave2:

Α! Ακόμα να συμφωνήσω ότι είναι 100% on και 0% off
(το γεγονός ότι είναι σχετικά ψηλότερο από τα λοιπά street και δε φοβάσαι τόσο εύκολα μήπως βρει κάτω σε χωματόδρομους δεν το κάνει off, ειδικά αν έχεις σκληρύνει και τις αναρτήσεις...)

OldMan
01/02/2007, 11:29
Στα Μοντέλα (και γρήγορα) !! :wave2:

(thanks kachius)