PDA

View Full Version : Κρίσιμη ερώτηση. Help!



petridist
25/11/2004, 13:22
Λοιπόν, εγώ θα ρωτήσω στην Αθήνα για ανταλλαγή της δικιάς μου για να πάρω το Φριτέιζερ.

Το ερώτημα είναι το εξής. άκουσα οτι πρέπει στην ανταλλαγή να μην διατηρηθεί η κυριότητα σε μένα και να γίνει τράμπα στο μαγαζί γιατί αν γίνει καμιά μαλακία θα με τρέχουν εμενα οκ?

εσείς λοιπόν που έχετε κάνει ανταλλαγες με μαγαζιά τι ακριβώς κάνατε ρε παιδιά?? πήρατε κάποιο χαρτί? κάνατε μεταβίβαση στον μαγαζάτορα??

γενικά δηλ πώς έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και τι ζητάμε ακριβώς σε μια τετοια περίπτωση??

άντε βοηθάτε μπας και το πάρουμε το νέο το ωραίο...

:beer:

idi
25/11/2004, 13:37
πηρε τα χαρτια μου και εκανε μεταβιβαση στο μαγαζι, εκοψε αποδειξη για το συμφωνιθεν ποσο της ανταλαγης σαν να το πληρωσε μετριτα


ειδα και το ανθρακι το fazer... κουκλα ειναι ....

petridist
25/11/2004, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πηρε τα χαρτια μου και εκανε μεταβιβαση στο μαγαζι, εκοψε αποδειξη για το συμφωνιθεν ποσο της ανταλαγης σαν να το πληρωσε μετριτα


ειδα και το ανθρακι το fazer... κουκλα ειναι ....

ρε γιωργο η μεταβιαση δεν γινεται στο μηχανολογικο??? δηλ μεσα στο μαγαζί του ο καθενας μπορεί να γυρίσει μια μηχανή στο όνομα του..?? οσο για την αποδειξη αγορας σωστό και εννοείται..

και το ανθρακί όντως και γαμώ!!! άντε να δούμε...

:wave2:

Θάνος
25/11/2004, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
ρε γιωργο η μεταβιαση δεν γινεται στο μηχανολογικο??? δηλ μεσα στο μαγαζί του ο καθενας μπορεί να γυρίσει μια μηχανή στο όνομα του..?? οσο για την αποδειξη αγορας σωστό και εννοείται..

και το ανθρακί όντως και γαμώ!!! άντε να δούμε...

:wave2:

Όχι δεν σου κάνει τη μεταβίβαση. Σου κόβει ένα τιμολόγιο αγοράς της μοτοσυκλέτας σου. Δεν σου δίνει όμως λεφτά στο χέρι εφόσον την κάνεις ανταλλαγή, αλλά κόβει ένα ένταλμα πληρωμής στο όνομα σου, ότι δηλαδή σου δίνει αυτός τα λεφτά για τη μοτοσυκλέτα. Στο καπάκι σου κόβει και μία απόδειξη είσπραξης, ότι του έδωσες δηλαδή τα λεφτά αυτά πίσω για προκαταβολή.

Έτσι υπάρχουν όλα τα παραστατικά για τη συναλλαγή. Και η απόδειξη ότι την αγόρασε, αλλά και τα δύο χαρτιά που φαίνεται ότι σου έδωσε λεφτά και ότι του έδωσες την προκαταβολή. Όλα αυτά για την εφορία σου.

Μετά του κάνεις και δύο υπεύθυνες δηλώσεις, μία για τη διεύθυνση κατοικίας σου και μία ότι τον εξουσιοδοτείς να υπογράψει στη θέση σου όπου απαιτείται προκειμένου να μεταβιβάσει τη μοτοσυκλέτα στο όνομα του.

Αφού λοιπόν εσύ του την έχεις πουλήσει, εκείνος πάει την επόμενη μέρα με την άδεια και τη μεταβιβάζει.

Βέβαια υπάρχουν και μερικοί που δεν το κάνουν έτσι, αλλά τους δίνεις μόνο τις υπεύθυνες δηλώσεις και σου λένε άφησε εδώ τη μοτοσυκλέτα και μόλις την πουλήσω θα κάνω τη μεταβίβαση. Μερικοί για να αποφύγουν να τη χρεωθούν σου λένε ότι αν για ένα χρόνο δεν πουληθεί, τότε θα την μεταβιβάσω στο όνομα μου. Ωστόσο πρέπει να πάρεις απόδειξη για τα λεφτά που θα τη συμφωνήσεις ως προκαταβολή. Να σου δώσει απόδειξη ότι έλαβε από σένα τόσα ευρώ σαν προκαταβολή.

Αυτά!

idi
25/11/2004, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Όχι δεν σου κάνει τη μεταβίβαση. Σου κόβει ένα τιμολόγιο αγοράς της μοτοσυκλέτας σου. Δεν σου δίνει όμως λεφτά στο χέρι εφόσον την κάνεις ανταλλαγή, αλλά κόβει ένα ένταλμα πληρωμής στο όνομα σου, ότι δηλαδή σου δίνει αυτός τα λεφτά για τη μοτοσυκλέτα. Στο καπάκι σου κόβει και μία απόδειξη είσπραξης, ότι του έδωσες δηλαδή τα λεφτά αυτά πίσω για προκαταβολή.

Έτσι υπάρχουν όλα τα παραστατικά για τη συναλλαγή. Και η απόδειξη ότι την αγόρασε, αλλά και τα δύο χαρτιά που φαίνεται ότι σου έδωσε λεφτά και ότι του έδωσες την προκαταβολή. Όλα αυτά για την εφορία σου.

Μετά του κάνεις και δύο υπεύθυνες δηλώσεις, μία για τη διεύθυνση κατοικίας σου και μία ότι τον εξουσιοδοτείς να υπογράψει στη θέση σου όπου απαιτείται προκειμένου να μεταβιβάσει τη μοτοσυκλέτα στο όνομα του.

Αφού λοιπόν εσύ του την έχεις πουλήσει, εκείνος πάει την επόμενη μέρα και τη μεταβιβάζει. Αυτά!

etsi akrivos :wave2:

Θάνος
25/11/2004, 16:58
Άντε έβαλα και συμπλήρωμα... με πρόλαβες! :wacko:

Νομίζω ότι αν πας σε επίσημη αντιπροσωπεία θα σου το κάνουν κατευθείαν μεταβίβαση. Αν πας σε μικρότερο κατάστημα, μπορεί και να σου πουν να το αφήσεις να πουληθεί πρώτα...

petridist
25/11/2004, 17:07
Thx παίδες! κατατοπιστικότατο θάνο!

:beer: :beer:

Θάνος
25/11/2004, 17:18
Πάντως σ'αυτό που λες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εφόσον εσύ έχεις απόδειξη ότι του έδωσες τα λεφτά της προκαταβολής, νομίζω ότι είσαι καλυμμένος.

Αν του την έχεις ήδη πουλήσει, τότε είναι μάλλον δικό του όφελος να μεταβιβάσει όσο πιο γρήγορα στο όνομα του κάτι που το έχει πληρώσει.

Αν πάλι του την έχεις αφήσει για πούλημα και έχεις πάρει εσύ απόδειξη για τα λεφτά, τότε δεν τον συμφέρει να κυκλοφορήσει απούλητη η μηχανή και να πάθει κάτι γιατί αυτός θα χάσει. Εκτός και αν την πουλήσει και αμελήσει να πάει να κάνει τη μεταβίβαση στον καινούργιο αγοραστή και εντωμεταξύ συμβεί κάτι. Καλό θα είναι να επιδιώξεις την πρώτη λύση!

Μην ανησυχείς... εντάξει πήγαινε και σε κάποιον που θα σε εμπνέει και λίγο, όχι μόνο να σου κάνει καλή συμφωνία...