PDA

View Full Version : gsxr 400



VLADx
07/02/2008, 02:55
Ενδιαφερομαι σοβαρα για gsxr 400 καθως θελω να μαθω να οδηγαω street και νομιζω οτι το 600 ειναι πολυ για αρχη. Ετσι θα ηθελα μερικς πληροφοριες.
Το μηχανακι ειναι εισαγωγης;
Υπαρχουν ανταλλακτικα;
Ειναι αξιοποστο;

T.R.E
07/02/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Ενδιαφερομαι σοβαρα για gsxr 400 καθως θελω να μαθω να οδηγαω street και νομιζω οτι το 600 ειναι πολυ για αρχη. Ετσι θα ηθελα μερικς πληροφοριες.
Το μηχανακι ειναι εισαγωγης;
Υπαρχουν ανταλλακτικα;
Ειναι αξιοποστο;


Λοιπον απο θεμα αξιοπιστιας δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα αν το προσεχεις,αλλα ειναι και λιγο δυσκολο να βρεις ενα σε αξιοπρεπη κατασταση μετα απο τοσα χρονια.Τα πιο πολλα θα εχουν 1 εκατομυριο χιλιομετρα,οταν και εαν βρεις. :lol:
Ανταλακτικα για το μοτερ μπορεις να βρεις να βρεις,αλλα μιας και δεν εισηχθη ποτε επισημα φερινγκ και περιφερειακα λιγο δυσκολο.Επισης να ξερεις οτι ειναι λιγο πιο στεναχωρα μηχανακια απο τα συγχρονα SS 600,πιο κοντα και πιο χαμηλα και δεν θα σε βολεψουν αν εισαι ψηλος.

Εγω παντως τσιμπησα ενα για παρτη μου,με λιγα χιλιομετρα .Βεβαια δεν το εχω για 1ο μηχανακι,αλλα αγοραστηκε με σκοπο να αλλαξει ριζικα και να παω για κανενα καφε...Αντι για παπακι δλδ. :rotflmao:


119829

VLADx
08/02/2008, 12:51
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε.:smilea: :smilea: :smilea:
Θελω να μαθω και κτι τελευταιο.
Εχω ακουσει οτι φοραει το ιδιο μοτερ με το bandit μονο που το gsxr εχει πιο αγριους εκκεντροφορους. Ισχειει?
Γιατι αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα ανταλλακτικα του μοτερ.
Και επισης θελω να μαθω αν ειναι εισαγωγης. Ευχαριστω.:beer:

T.R.E
10/02/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε.:smilea: :smilea: :smilea:
Θελω να μαθω και κτι τελευταιο.
Εχω ακουσει οτι φοραει το ιδιο μοτερ με το bandit μονο που το gsxr εχει πιο αγριους εκκεντροφορους. Ισχειει?
Γιατι αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα ανταλλακτικα του μοτερ.
Και επισης θελω να μαθω αν ειναι εισαγωγης. Ευχαριστω.:beer:


Νομιζω πως ναι χωρις να τον κοβω κιολας,σιγουρα θα εχει και καποιες αλλες αλλαγες εκτος εκκεντροφορων.Απλα δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα προς το παρον γιατι δεν χρειαστηκε τιποτα το δικο μου.

Οσο για το αν ειναι εισαγωγης...


Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
αλλα μιας και δεν εισηχθη ποτε επισημα

pipis
11/02/2008, 11:15
Εγώ ειχα δυο χρόνια ενα Gsxr 400. Μου ειχε κολλησει το μοτερ μια φορα απο μαλ@κια δικια μου... Δεν το ζεστανα το ανοιξα και ειχε -1C!! Ε δεν ηθελε και περισσοτερα... μοτερ βρηκα ευκολα, αλλα ακριβα! Λοιπον απο ταξιδια γενικα, μπορω να πω οτι το ειχα λιωσει! Απειρα χλμ... Δεν το φοβομουν το πηγαινα παντου. Τα προβληματα του ηταν σαν ολα τα παλια μηχανακια. μια κολλουσε ο διακοπτης μια η πλεξουδα καπου κοβοταν κτλ. Πρεπει κατα την γνωμη μου να το ψαξεις πολυ το θεμα! πρεπει να βρεις κατι καλο για να παρεις. καλυτερα θα σου προτεινα να παρεις cbr 400 και ας μην ειναι και τοσο ομορφο. Πιστεψε με δεν θα χασεις. Τοτε Honda ηταν πολυ μπροστα στην αξιοπιστια! Στο λεει ενας κολλημενος Suzukakias αυτο! Οσο αναφορα το ZXR τωρα, ειναι μια απο τα ιδια με αυτο που θες να παρεις. Και τελος απο δυναμη ολα ιδια ειναι. Στο λεω εγω! και τα τρία 400 περιπου ιδια ειναι. Εγω με του κολλητου μου το cbr εστριβα πολυ πιο καλα απο οτι με το δικο μου και ας ειχε αυτο συμβατικα πιρουνια. Τα τοτε upside-down ηταν ακομη σε εξελιξη και δεν μπορεις να πεις οτι εχουν καλυτερη αποδοση απο οτι τα συμβατικα.

Ελπιζω να σε καλυψα. Οτι αλλο θες εδω ειμαι.

VLADx
12/02/2008, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Ελπιζω να σε καλυψα. Οτι αλλο θες εδω ειμαι.


Η αληθεια ειναι φιλε ειναι οτι ησουν πολυ κατατοπιστικος.:)
Ευχαριστω πολυ.
Παντως αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι τα ανταλλακτικα και κυριως του μοτερ.
Οσο για προβληματα οπως της κομμένης πλεξουδας ειναι βαβουρα:sad: :sad:
αλλα τα φτιαχνω και μονος μου. Ορεξη υπαρχει.:beer:
Τωρα Αν πιστευεις οτι υπαρχει κατι άλλο που μπορεις να μου πεις ευχαριστως να το ακουσω.

hig
17/05/2010, 08:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΧΩ ΤΟ 400 ΜΟΝΤΕΛΟ 92 ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΕΡΙΝΓΚ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΜΕΝΟ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΟΤΟ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΜΠΛΕ ΑΣΠΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

T.R.E
21/05/2010, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από hig
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΧΩ ΤΟ 400 ΜΟΝΤΕΛΟ 92 ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΕΡΙΝΓΚ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΜΕΝΟ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΟΤΟ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΜΠΛΕ ΑΣΠΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ



To μηχανάκι σου έχει ανάποδο μπροστινό ή συμβατικό? Γιατί το προηγούμενο μοντέλο απ'το δικό μου δεν είναι 92 μοντέλο αλλά '89... Αν μπορείς βάλε καμιά φωτό,ανταλλακτικά βρίσκεις από Αγγλία κυρίως...

Guido_Brasletti
21/05/2010, 07:48
Έχω Bandit 400 και φοράνε το ίδιο μοτέρ. Δεν ξέρω για διαφορετικούς εκκεντροφόρους ή άλλες αλλαγές γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα να ψάξω.

Γενικά σαν μοτέρ είναι αρκετά αξιόπιστο αλλά έχε υπ' όψη σου ότι όταν αγοράζεις τόσο παλιά μοτό θα πρέπει να ρίξεις τουλάχιστον 500-1000? ώστε να έρθει σε καλή κατάσταση.

Προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το Bandit (εδώ και 10 χρόνια) είναι ο ανορθωτής (έβαλα από μεγαλύτερο μοντέλο με πιο μεγάλη ψύκτρα και ξεμπέρδεψα μια και καλή), ένας (από τους 2) πολλάπλασιαστές και από εκεί και πέρα μόνο αναλλώσιμα. Για τον πολλάπλασιατή μάλιστα έχω την υπόνοια ότι κακώς αλλάχτηκε γιατί υπήρχε και μια κακή επαφή από την πλεξούδα που εμφανίστηκε λίγο αργότερα.

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες και στο http://forums.banditalley.net/