PDA

View Full Version : odigos gia atiximata



skous
25/11/2004, 17:54
re paidia epeidi diabazw oti ginetai xamos me tous typous pou den kanoun dilwseis ktl...
Yparxei i borei na grapsei kaneis kati san odigo gia to ti prepei na kanoume???

P.x. ean stin ka8e stouka kaloume astynomia kai bebewnei to symban, borei tote o allos n akanei arnitiki dilwsi?

Yparxoun pragmata pou prepei na prosexoume molis ginei to atixima gia na min trexoume meta???

Θάνος
25/11/2004, 18:01
Ναι μπορεί να κάνει αρνητική δήλωση. Μετά είναι ο λόγος σου εναντίον του δικού του. Μπορείτε να πάτε στα δικαστήρια και να λύσετε τις διαφορές σας.

Αν έχει έρθει η αστυνομία και έχει κάνει κάποια έκθεση για το συμβάν, είναι έγκυρη πηγή και θα την χρησιμοποιήσετε στο δικαστήριο για να βγάλετε άκρη. Διαφορετικά θα βασίζεστε σε μάρτυρες που ποιος ξέρει τι θα πούνε...

Άρα καλό είναι να έρχεται η αστυνομία αν και μερικές φορές σε ψιλοατυχήματα σου φαίνεται υπερβολικό να τη φωνάξεις και μετά βρίσκεις τελικά τον μπελά σου.

adam_tsouk
26/11/2004, 16:12
Κανονικά για το καλό σου πρέπει πάντα να καλείς αστυνομία (τροχαία).
Αν γίνει αυτό ακόμα και αν κάνει αρνητική δήλωση πράγμα χλωμό αν ξέρει ότι φταίει, συνήθως η ασφαλιστική το δέχεται και σε πληρώνει.

Πάντα θεωρητικά....



:wave2:

tai
26/11/2004, 17:33
Επιδίωξε τον φιλικό διακανονισμό. Εκεί περιγράφεις ακριβώς το συμβάν και έτσι δεν μπορεί να αμφισβητήσει τίποτα μετά. Τα λεφτά τα παίρνεις από την δικιά σου ασφάλεια, και αυτοί μετά, ασχολούται με αυτόν και την ασφάλειά του.

Gandalf dr685sm
26/11/2004, 21:05
Νομίζω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις άμεσα τον ασφαλιστή σου , όταν έχει γίνει το ατύχημα να σε καθοδηγήσει ή την τυχόν νομική προστασία που μπορεί να σε κατατοπίσει ακόμα καλύτερα.... απο όποιον άλλο..


Gandalf

crs-k
28/11/2004, 07:20
Δεν υπαρχει θετικη ή αρνητικη δηλωση.
Καποιος κανει μια δηλωση. Συνηθως καθ' υποδειξη του ασφαλιστη. Απο 'κει και μετα η ασφαλεια θωρει οτι ειναι "θετικη" ή "αρνητικη", συμφωνα με το συμφερον της.

Τον καλυτερο τροπο τον εχω ξαναπει σε αλλο ποστ, και επειδη δεν εχω ωρα ΔΕΝ τον ξαναγραφω.
Ειναι η νομικη οδος χωρις εμπειρογνωμονες και αλλες τετοιες αηδιες που ειναι μαρτυρες υπερασπισης της ασφαλειας.

Ψαχτε σε αλλα αναλογα ποστς.