PDA

View Full Version : για τους κομπιουτεραδες,sos bios



power hornet
07/02/2008, 21:25
παιδια βοηθηστε με αμα μπορειτε.
τι ηθελα και το εκανα αναβαθμιση στα bios ενταξει ολα καλα πηγανε αλα με τα καινουργια bios αλα δουλευει σε ψηλες θερμοκρασιες 41 ενω πριν δουλευε 32 αντε 34 στο χαλαρο,πηγα να βαλω τα παλια αλα μου γραφει αυτο
the date bios image is later than curent one,please flash the bios using asus dos utiility if you still want to this.
που στο καλο ειναι το παραπανω που αναφερει ωστε να ξαναεπανερθει στο προηγουμενο,please βοηθηστε με γαμωτο τι ηθελα και το εκανα?

banditgr
07/02/2008, 21:56
profanos ayto pou sou leei einai oti an theleis na kapseis to paliotero bios,prepei na to kaneis meso dos me to utility tis asus.
ftiakse mia bootable disketa kai grapse se aytin to utility kai to bios image,otan bootarei i disketa trekse to prog. kai tha ginei i douleia sou.
gia bootable dikseta psakse sto google,tha vreis polla

fantacid
07/02/2008, 22:02
αν κ οι επεξεργαστες ειναι να δουλευουν ακομα κ σε 80C (αναλογα το stepping)
oi 50C ειναι ενα καλο οριο λειτουργειας του

αν μας πεις κ τη cpu εχεις θα βοηθουσε

γενικα να κανεις bios update απο dos οπως σου ειπε ο απο πανω

:wave2:

id12586
07/02/2008, 22:03
To upgraded BIOS δεν οφείλεται για την αύξηση θερμοκρασίας. (αν υπάρχει πράγματι. Γιατι πολύ πιθανό να είναι πρόβλημα των thermo-transistors. έχει ξαναγίνει)

Εικάζω ότι το πιο πιθανό που μπορεί να έγινε είναι, cpu overclocking.
Δοκίμασε σε πρώτη φάση να κάνεις restore default settings μεσα απο το BIOS.


Αν δεν αλλάξει κάτι, δώσε μοντέλο μητρικής και cpu.

banditgr
07/02/2008, 22:05
i alithia einai oti oi thermokrasies pou anafereis einai poli xamiles genika,kai oi endikseis pou pernoume apo ta thermistor ton motherboard einai sinithos poli ekso.To pio pithano einai me to update pou ekanes na egine kapoia "diorthosi" stin endiksi tis thermokrasias,para na douleyei ontos pio zesta.

power hornet
07/02/2008, 22:11
το μοντελο της μητρικης μου ειναι asus p5gd2 deluxe και εχω pentioum4 στα 3,2 γιγα,α τις θερμοκρασιες τις βλεπω μεσω speedfan,λετε απλα με τα καινουργια bios να δειχνει τωρα την σωστη θερμοκρασια?και ανυσιχω για τσαμπα,παντος εχω αγχοθει αρκετα,γαμωτο δεν τον αφηνα οπως ηταν τι ηθελα και το εκανα.

id12586
07/02/2008, 22:17
Σύμφωνα με ένα google search, δεν υπάρχει ζήτημα.
Πράγματι η πρώτη έκδοση του BIOS είχε wrong temp. readings.

Παρόλα αυτά η asus δεν το αναφέρει στα bugs' list..

Θα πρότεινα να μην ανησυχείς. :winka:

id12586
07/02/2008, 22:17
Και σε καμία περίπτωση μια αναβάθμιση BIOS δεν προκαλεί τέτοια προβλήματα. :beer:



edit: sorry για το double post. :(

power hornet
07/02/2008, 22:23
δηλαδη να μην ανυσιχω?παντος με προβληματισε τωρα που εκανα μια επανεκινηση μιλησε μια γκομενα και ειπε το συστημα απετυχε να κανει πως το λετε overckloking?

id12586
07/02/2008, 22:25
Κάνε αυτό που λέω στο πρώτο ποστ. Δλδ επαναφορά των αρχικών ρυθμίσεων του BIOS, just in case..

power hornet
07/02/2008, 22:33
μα δεν πειραξα καθολου το bios αλα αφου το λες καλυτερα οποτε θα παω εκει που λεει load default settings?

fantacid
07/02/2008, 22:37
ρε παιδια τι ειναι overclonikng για να γινεται με ενα bios update???

για σοβαρευτητε!!!


το speedfan ηταν απο τα αξιοπιστα προγραμματα στην εποχη του
αν κολλας ομως κ δεν το εμπιστευεσαι
ακου τι θα κανεις

ανοιξε το πισι κ πιασει τη ψυκτρα του επεξεργαστη με γυμνο χερι
μετρα 3 δευτερα, εαν δεν αντεξεις τη θερμοκρασια εχεις προβλημα
εαν ειναι χλιαρο ειναι οκ το μηχανακι σου!

power hornet
07/02/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια τι ειναι overclonikng για να γινεται με ενα bios update???

για σοβαρευτητε!!!


το speedfan ηταν απο τα αξιοπιστα προγραμματα στην εποχη του
αν κολλας ομως κ δεν το εμπιστευεσαι
ακου τι θα κανεις

ανοιξε το πισι κ πιασει τη ψυκτρα του επεξεργαστη με γυμνο χερι
μετρα 3 δευτερα, εαν δεν αντεξεις τη θερμοκρασια εχεις προβλημα
εαν ειναι χλιαρο ειναι οκ το μηχανακι σου! εγω το εμπιστευομαι το speedfan δεν ειπα κατι το διαφορετικο απλα ειπα με το update του bios εκει που το speedfan εδειχνε 32 με 34 χαλαρα τωρα δειχνει 41 και αφου εκανα επανεκινηση μιλησε μια γκομενα και ειπε στα αγγλικα εγω το λεω στα ελληνικα τωρα οτι το συστημα απετυχε να κανει overcklokcing αυτα και με εχει ανισυχισει αυτο τωρα.

fantacid
07/02/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω το εμπιστευομαι το speedfan δεν ειπα κατι το διαφορετικο απλα ειπα με το update του bios εκει που το speedfan εδειχνε 32 με 34 χαλαρα τωρα δειχνει 41 και αφου εκανα επανεκινηση μιλησε μια γκομενα και ειπε στα αγγλικα εγω το λεω στα ελληνικα τωρα οτι το συστημα απετυχε να κανει overcklokcing αυτα και με εχει ανισυχισει αυτο τωρα.

το 41 ειναι το σωστο

πριν διαβαζε απο λαθος σενσορα τη θερμοκρασια
με το απντειτ διορθωθηκε κ βλεπεις τη πραγματικη

id12586
08/02/2008, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια τι ειναι overclonikng για να γινεται με ενα bios update???

για σοβαρευτητε!!!


το speedfan ηταν απο τα αξιοπιστα προγραμματα στην εποχη του
αν κολλας ομως κ δεν το εμπιστευεσαι
ακου τι θα κανεις

ανοιξε το πισι κ πιασει τη ψυκτρα του επεξεργαστη με γυμνο χερι
μετρα 3 δευτερα, εαν δεν αντεξεις τη θερμοκρασια εχεις προβλημα
εαν ειναι χλιαρο ειναι οκ το μηχανακι σου!

Βασικά με αυτά τα πράγματα μιλάω πάντα σοβαρά :)

Ένα καταλάθος o/c θα μπορούσε να είχε προκύψει στην προκειμένη περίπτωση, αρκετά εύκολα.
Αν έβλεπες για ποιο λόγο βγήκε η νέα έκδοση της μητρικής. Για να υποστηρίξει νέες cpu.
Υπάρχει λοιπόν μια περίπτωση να άλλαξε το FSB range, έστω και αμελητέα. :wave2:

Αν και σύμφωνα με το google είναι αρκετα inaccurate οι thermistors. Οπότε εκεί φαίνεται να εντοπίζεται η (πλασματική) αύξηση θερμοκρασίας.
Άλλοι λόγοι μπορεί να έχουν να κάνουν:
Με το airflow του κουτιού
Με βρώμικη cpu ψύκτρα
Με cpu fan που αρχίζει να τα φτύνει και έριξε λίγο τα rpm του.
με κάποιο task που τρέχει στο backround (που δεν έτρεχε πριν ) και ανεβάζει το cpu load=>cpu temp
Με χιλια δυο βασικα!

Draculas-GR
08/02/2008, 00:48
Συμφωνώ
η CPU λειτουργεί στις ίδιες θερμοκρασίες με πριν, το μόνο που άλλαξε είναι οτι το νέο (βελτιωμένο) BIOS σου λέει μάλλον την σωστή θερμοκρασία, γιατί 41 είναι πολύ λίγο για P4 σε λειτουργία..
οπότε ηρέμησε, όλα ΟΚ

Υ.Γ. ο παλιός μου P4 έφτανε στους 84 βαθμούς, στους 85 κόλλαγε!

fantacid
08/02/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586

Άλλοι λόγοι μπορεί να έχουν να κάνουν:
Με το airflow του κουτιού
Με βρώμικη cpu ψύκτρα
Με cpu fan που αρχίζει να τα φτύνει και έριξε λίγο τα rpm του.
με κάποιο task που τρέχει στο backround (που δεν έτρεχε πριν ) και ανεβάζει το cpu load=>cpu temp


ολα θα μπορουσαν να ανεβασουν τη θερμοκρασια ΑΛΛΑ ειναι ασχετα με το μπαιος απντειτ!

γενικα το o/c χωριζετε σε 3 κατηγοριες

1.το light o/c που ειναι μεχρι 15% αυξηση των ΜΗζ χωρις πολυ δουλεια κ αγχος, οποιοσδηποτε θα εκανε κατι τετοιο

2.basic o/c απο 15% εως 75% χρειαζεται βασικες γνωσεις καλο στεπινγκ πολυ ρευμα καλα περιφεριακα που θα ακολουθησουν, νερακι ή vapochill κ γενικα οσο πιο βαθεια πας τοσο ανεβαζει το rate

3.Xtreme o/c απο 75%-> εκει θες συγκεκριμενο στεπινγκ κ εξωτικες μεθοδους ψυξης (LN2, dry ice) k πολλα πολλα πραματακια !

οποτε το ο/c που εκανε απο μονο του το μπαιος ειναι αμελητεο!

:wave2:

id12586
08/02/2008, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ολα θα μπορουσαν να ανεβασουν τη θερμοκρασια ΑΛΛΑ ειναι ασχετα με το μπαιος απντειτ!

γενικα το o/c χωριζετε σε 3 κατηγοριες

1.το light o/c που ειναι μεχρι 15% αυξηση των ΜΗζ χωρις πολυ δουλεια κ αγχος, οποιοσδηποτε θα εκανε κατι τετοιο

2.basic o/c απο 15% εως 75% χρειαζεται βασικες γνωσεις καλο στεπινγκ πολυ ρευμα καλα περιφεριακα που θα ακολουθησουν, νερακι ή vapochill κ γενικα οσο πιο βαθεια πας τοσο ανεβαζει το rate

3.Xtreme o/c απο 75%-> εκει θες συγκεκριμενο στεπινγκ κ εξωτικες μεθοδους ψυξης (LN2, dry ice) k πολλα πολλα πραματακια !

οποτε το ο/c που εκανε απο μονο του το μπαιος ειναι αμελητεο!

:wave2:

Συμφωνώ πλήρως φίλε μου.

Είπα ότι υπάρχει μια περίπτωση.
Αλλά έχουμε όλοι συμφωνήσει ότι τα readings απο τα thermistors ήταν γτπ.
Αχ ρε Asus τί μας κάνεις στις 2 το βράδι! :rotflmao:

Respect
08/02/2008, 08:21
Πριν 2 βδομάδες έφτιαξα ένα καινούριο κουτί και έχω μέσα την ASUS P5E3 http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=572&l4=0&model=1874&modelmenu=1

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω δει μέσω του all suite και του pc probe II, όταν δουλεύει τάπα μέ ένα μικρό overclocking +150MHz είναι: system36 και CPU 22.
Πως το κρίνεται; Υπάρχει περίπτωση να λέει ψέματα;

Vstrommer71
08/02/2008, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πριν 2 βδομάδες έφτιαξα ένα καινούριο κουτί και έχω μέσα την ASUS P5E3 http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=572&l4=0&model=1874&modelmenu=1

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω δει μέσω του all suite και του pc probe II, όταν δουλεύει τάπα μέ ένα μικρό overclocking +150MHz είναι: system36 και CPU 22.
Πως το κρίνεται; Υπάρχει περίπτωση να λέει ψέματα;
Για Intel οι 22 βαθμοι μου φαινεται ολιγον μικρο νουμερο,anyway...
Spam ends...

power hornet
08/02/2008, 13:58
δηλαδη να μην ανυσιχω τελικα?και εγω αυτο πιστευω δεν μπορει με ενα update bios να ανεβασει θερμοκρασια,γιατι οπως ειπα τα overckloking δεν κανω στο pc μου θελω να δουλευει χαλαρα.
απλα με τα καινουργια bios να δειχνει τωρα σωστα την θερμοκρασια ετσι?

fantacid
08/02/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πριν 2 βδομάδες έφτιαξα ένα καινούριο κουτί και έχω μέσα την ASUS P5E3 http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=572&l4=0&model=1874&modelmenu=1

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω δει μέσω του all suite και του pc probe II, όταν δουλεύει τάπα μέ ένα μικρό overclocking +150MHz είναι: system36 και CPU 22.
Πως το κρίνεται; Υπάρχει περίπτωση να λέει ψέματα;


ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!!

ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εχεις 36 στο κουτι κ 22 στον επεξεργαστη!!

ισως διαβαζει αναποδα τους σενσορες!

CIRUS
08/02/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πριν 2 βδομάδες έφτιαξα ένα καινούριο κουτί και έχω μέσα την ASUS P5E3 http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=572&l4=0&model=1874&modelmenu=1

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχω δει μέσω του all suite και του pc probe II, όταν δουλεύει τάπα μέ ένα μικρό overclocking +150MHz είναι: system36 και CPU 22.
Πως το κρίνεται; Υπάρχει περίπτωση να λέει ψέματα;

μόνο με υδροψυξη και στις defalt ρυθμισεις without load γίνεται αυτό και όχι σε northwood prescott pentium4 που ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες. κάτι λάθος παίζει να κάνεις φίλε μου!!!!!

Respect
08/02/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!!

ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εχεις 36 στο κουτι κ 22 στον επεξεργαστη!!

ισως διαβαζει αναποδα τους σενσορες! Βασικά το κουτί έχει 4 ανεμιστήρες μέσα.

Αυτός είναι και ο λόγος που με μπερδεύει αυτή τη στιγμή.
Συγκεκριμένα τώρα που γράφω χρησιμοποιώντας το Q-fan μου δίνει τις εξής ενδείξεις: CPU 10-13c/1081-1110rpm και system 32-33c/chassis1 1350rpm. To shassis2 δε μου το μετρά μάλλον επειδή είναι το βοηθητικό εξόδου του αέρα όπως δε μου μετρά και του τροφοδοτικού.
Τώρα.. πάντως οτιδήποτε από update έχει βγει, το περάσαμε με την εγκατάσταση.

fantacid
08/02/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Βασικά το κουτί έχει 4 ανεμιστήρες μέσα.

Αυτός είναι και ο λόγος που με μπερδεύει αυτή τη στιγμή.
Συγκεκριμένα τώρα που γράφω χρησιμοποιώντας το Q-fan μου δίνει τις εξής ενδείξεις: CPU 10-13c/1081-1110rpm και system 32-33c/chassis1 1350rpm. To shassis2 δε μου το μετρά μάλλον επειδή είναι το βοηθητικό εξόδου του αέρα όπως δε μου μετρά και του τροφοδοτικού.
Τώρα.. πάντως οτιδήποτε από update έχει βγει, το περάσαμε με την εγκατάσταση.

ουτε με νερο δε πιανεις 10C σε idle!

πιασε τη ψυκτρα με το χερι κ θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι 10C

τα προγραμματακια σου ειναι λαθος!

Respect
08/02/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ουτε με νερο δε πιανεις 10C σε idle!

πιασε τη ψυκτρα με το χερι κ θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ ειναι 10C

τα προγραμματακια σου ειναι λαθος! Απ'ότι λέει και το τελευταίο (16/1/08) update (v.1.03.19) προφανώς έχεις δίκιο..!!

(1. Fix fail to load program after BIOS update.
2. Fix CPU temperature detection problem after BIOS update.)

:beer: