PDA

View Full Version : μανιταρια τζαμπα πραμα



KARYDAS
08/02/2008, 15:36
http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=yamaha+fz6+fazer&category0=


δειτε σε αυτη τη σελιδα αυτα τα μανιταρια και πειτε την γνωμη σας(μοιαζουν με ιδιοκατασκευη)
ειναι πολυ φθινα....

μπαινεις στο ebay και γραφεις yamaha fz6 fazer στην αναζητηση ο τυπος εχει μανιταρια για ολες τις μηχανες και νικελ

McTalas
08/02/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KARYDAS
http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=yamaha+fz6+fazer&category0=


δειτε σε αυτη τη σελιδα αυτα τα μανιταρια και πειτε την γνωμη σας(μοιαζουν με ιδιοκατασκευη)
ειναι πολυ φθινα....

μπαινεις στο ebay και γραφεις yamaha fz6 fazer στην αναζητηση ο τυπος εχει μανιταρια για ολες τις μηχανες και νικελ

Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι τα μανιτάρια ιδιοκατασκευής. Η βίδα των μανιταριών πρέπει να είναι δυναμομετριμένη ώστε όταν δέχεται μεγαλύτερη δύναμη από αυτή που αντέχουν να κόβεται ώστε να μην δημιουργεί ζημία στο πλαίσιο και στις βάσεις της μηχανής.

Το μανιτάρι προστατεύει από μικρές πτώσεις τα πλαστικά σε μεγάλα πεσίματα δεν μπορεί να προστατεύσει πιο πολύ ζημία θα κάνει παρά θα προστατεύσει. Θεωρώ πως είναι προτιμότερο να πάθεις ζημία στα πλαστικά παρά να έχεις προβλήματα στις βάσεις.

devil's animal
08/02/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι τα μανιτάρια ιδιοκατασκευής. Η βίδα των μανιταριών πρέπει να είναι δυναμομετριμένη ώστε όταν δέχεται μεγαλύτερη δύναμη από αυτή που αντέχουν να κόβεται ώστε να μην δημιουργεί ζημία στο πλαίσιο και στις βάσεις της μηχανής.

Το μανιτάρι προστατεύει από μικρές πτώσεις τα πλαστικά σε μεγάλα πεσίματα δεν μπορεί να προστατεύσει πιο πολύ ζημία θα κάνει παρά θα προστατεύσει. Θεωρώ πως είναι προτιμότερο να πάθεις ζημία στα πλαστικά παρά να έχεις προβλήματα στις βάσεις.


ναι και εγω που ειχα πανω "καλα" μανιταρια ειδαμε τι εγινε.......:(
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

McTalas
08/02/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ναι και εγω που ειχα πανω "καλα" μανιταρια ειδαμε τι εγινε.......:(
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

όταν το έγραφα αυτό εσένα σκεφτόμουν :blush:


δεν ε'ιπε κανένας πως τα καλα και ακριβά μανιτάρια είναι και δυναμομετριμένα. Τα μόνα που ξέρω εγω είναι τα R&G !!

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ναι και εγω που ειχα πανω "καλα" μανιταρια ειδαμε τι εγινε.......:(
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
γιατι ειχες τα γνησια της kawa?

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
όταν το έγραφα αυτό εσένα σκεφτόμουν :blush:


δεν ε'ιπε κανένας πως τα καλα και ακριβά μανιτάρια είναι και δυναμομετριμένα. Τα μόνα που ξέρω εγω είναι τα R&G !!
για μενα καλυτερα να παρεις πολυεστερικα παρα μανηταρια.
αλλα δεν κανανε τιποτα,αλλα σπασανε, αλλα στραβωσανε πλαισιο.

devil's animal
08/02/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
γιατι ειχες τα γνησια της kawa?


οχι δεν ειχα τα γνησια της kawa αλλα ειχα καποια επωνυμα που τα φορανε το 70% των μηχανων που εχω δει να κυκλοφορουν.


προς γνωση και συμμορφωση ομως.

αν θες να μπεις πιστα ή αν πας σε "στριφτερες" διαδρομες ΔΕΝ βαζεις μανιταρια επανω.

ενα κουστουμακι πολυεστερικο και εισαι κουκλος.:cool:

τα μανιταρια ειναι για τους καφετεριατους και για τις χαζοπτωσεις της πολης.
:wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι δεν ειχα τα γνησια της kawa αλλα ειχα καποια επωνυμα που τα φορανε το 70% των μηχανων που εχω δει να κυκλοφορουν.


προς γνωση και συμμορφωση ομως.

αν θες να μπεις πιστα ή αν πας σε "στριφτερες" διαδρομες ΔΕΝ βαζεις μανιταρια επανω.

ενα κουστουμακι πολυεστερικο και εισαι κουκλος.:cool:

τα μανιταρια ειναι για τους καφετεριατους και για τις χαζοπτωσεις της πολης.
:wave2:
αυτο ειπα και εγω.ειδικα αν σκεφτεις οτι τα μανιταρια δακρυ της kawasaki εχουν 250 ευρω.

παντως στο 636 αν εχει ανοιχτα τα πισω μαρπιε γλυτωνεις την ουρα.
αυτο που ξυνει παντα ειναι το καπακι απο τα αριστερα.......αχ μου θυμισες το 3000 :bawl:

gcrook
08/02/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


αν θες να μπεις πιστα ή αν πας σε "στριφτερες" διαδρομες ΔΕΝ βαζεις μανιταρια επανω.






Αυτο απο που το συμπεραινεις;:confused:
Τι σημαινει πιστα και στριφτερες διαδρομες;
Εχουν κατι συγκεκριμενο που σε αποτρεπει απο το να βαλεις μανιταρια;
Γιατι με την λογικη σου δεν θα ηθελα να τρεχω για παρασειγμα για επισκευη πολυεστερικων απο πτωση με 10 χλμ στην πολη.

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο απο που το συμπεραινεις;:confused:
Τι σημαινει πιστα και στριφτερες διαδρομες;
Εχουν κατι συγκεκριμενο που σε αποτρεπει απο το να βαλεις μανιταρια;
Γιατι με την λογικη σου δεν θα ηθελα να τρεχω για παρασειγμα για επισκευη πολυεστερικων απο πτωση με 10 χλμ στην πολη.
οχι ρε σειρα απλα εννοει οτι αφου εισαι μαχιμος βαζεις πολυεστερικα και καθαρισες

KARYDAS
08/02/2008, 18:52
ρε φιλε τι πολυεστερικα να βαλω στο fazer..?και πως θα στραβωσει ενα σασι απο χυτο αλλουμινιο χωρις καθολου ενωσεις χοντρο σαν το χερι μου...?τελος παντων δες και αυτο
συτες ειναι οι βασεις:http://www.getgeared.co.uk/acatalog/LSL_Motorcycle_Crash_Pad_Fitting_Kits.html
και αυτα μπαινουν απο πανω:http://www.getgeared.co.uk/acatalog/LSL_Motorcycle_Crash_Pads.html#a10022025


ασε που και εγω εχω προβλημα με το καπακι αμα πεσει εκει θα βρει....αρα η θα βαλω μανιταρια η καγκελα:yuck:

αν ξερετε κανεναν που να βαζει κουστουμι σε fazer παω πασο παντως εγω δεν ξερω

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KARYDAS
ρε φιλε τι πολυεστερικα να βαλω στο fazer..?και πως θα στραβωσει ενα σασι απο χυτο αλλουμινιο χωρις καθολου ενωσεις χοντρο σαν το χερι μου...?τελος παντων δες και αυτο
συτες ειναι οι βασεις:http://www.getgeared.co.uk/acatalog/LSL_Motorcycle_Crash_Pad_Fitting_Kits.html
και αυτα μπαινουν απο πανω:http://www.getgeared.co.uk/acatalog/LSL_Motorcycle_Crash_Pads.html#a10022025


ασε που και εγω εχω προβλημα με το καπακι αμα πεσει εκει θα βρει....αρα η θα βαλω μανιταρια η καγκελα:yuck:

αν ξερετε κανεναν που να βαζει κουστουμι σε fazer παω πασο παντως εγω δεν ξερω
ρε νομιζα εχεις cbr λαθος προφιλ θα κοιταξα.
θελεις κουστουμακι για το φαζερι?
εγω στο z750s εβαλα παντως

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 19:32
κοιτα


119956

KARYDAS
08/02/2008, 19:49
αυτο αδερφε το εχω ξαναδει αλλα δεν ξερω που θα το βρω ποσο εχει?ειναι αφτερμαρκετ?μπορει καποιος να το κατασκευασει?

ΜΟΖΑΡΤ
08/02/2008, 20:23
απο γαλλια ειναι φιλε.
ειναι πολυεστερικο και κανει γυρω στα 400 μαζι με τα μεταφορικα
να το δικο μου


119967

KARYDAS
08/02/2008, 20:31
για πες μου τη σελιδα να μπω να δω

devil's animal
08/02/2008, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο απο που το συμπεραινεις;:confused:
Τι σημαινει πιστα και στριφτερες διαδρομες;
Εχουν κατι συγκεκριμενο που σε αποτρεπει απο το να βαλεις μανιταρια;
Γιατι με την λογικη σου δεν θα ηθελα να τρεχω για παρασειγμα για επισκευη πολυεστερικων απο πτωση με 10 χλμ στην πολη.

ρε Γιωργο τα μανιταρια ως γνωστον πιανουν πανω στο πλαισιο.
εμενα επιανε και πανω σε μια απο τις βασεις στηριξης του μοτερ (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα αυτο).
με μια "φαινομενικα απλη τουμπα" στα μεγαρα, το μηχανακι εκοψε το πλαισιο πανω στις στις στροφες που βιδωνε το μανιταρι.
πως εγινε αυτο?
παρα πολυ απλα.με το συρσιμο της μοτο βρισκει το μανιταρι στο apex,τρωει ζορι και απλουστατα δεν κοβεται η βιδα παρα πεταει αυτο το λεπτο κομματακι πλαισιου που εχει τις στροφες.
ο μηχανικος (που παρεπιπτοντως υποστηριζε αναβατη που ετρεχε με kawasaki πριν 2 χρονια) μου ειπε οτι το θεμα ηταν κανονας και οχι εξαιρεση.
αν μπαινεις πιστα τα μανιταρια ειναι απαγορευτικα.
και εγω βαζω και διαδρομες οπως επιδαυρος και Αγιος.
για χαζοτουμπιτσες μεσα στην πολη ας σπασει και ενα πολυεστερικο.δεν τρεχει τιποτα στην τελικη.
αντε με τα κωλομανιταρια.
τσαντιστηκα τωρα!
:evil:
:wave2:

tifoefs
08/02/2008, 22:55
Πεστα χρυσοστομε !!

Ασε που σε μερικα μοντελα πρεπει να τρυπησεις και το φαιρινγκ !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McTalas
09/02/2008, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε Γιωργο τα μανιταρια ως γνωστον πιανουν πανω στο πλαισιο.
εμενα επιανε και πανω σε μια απο τις βασεις στηριξης του μοτερ (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα αυτο).
με μια "φαινομενικα απλη τουμπα" στα μεγαρα, το μηχανακι εκοψε το πλαισιο πανω στις στις στροφες που βιδωνε το μανιταρι.
πως εγινε αυτο?
παρα πολυ απλα.με το συρσιμο της μοτο βρισκει το μανιταρι στο apex,τρωει ζορι και απλουστατα δεν κοβεται η βιδα παρα πεταει αυτο το λεπτο κομματακι πλαισιου που εχει τις στροφες.
ο μηχανικος (που παρεπιπτοντως υποστηριζε αναβατη που ετρεχε με kawasaki πριν 2 χρονια) μου ειπε οτι το θεμα ηταν κανονας και οχι εξαιρεση.
αν μπαινεις πιστα τα μανιταρια ειναι απαγορευτικα.
και εγω βαζω και διαδρομες οπως επιδαυρος και Αγιος.
για χαζοτουμπιτσες μεσα στην πολη ας σπασει και ενα πολυεστερικο.δεν τρεχει τιποτα στην τελικη.
αντε με τα κωλομανιταρια.
τσαντιστηκα τωρα!
:evil:
:wave2:

ΡΕ σταυρο αυτο σου λ'εω και εγώ, αν τα μανιταρια σου ήταν δυναμομετριμένα τοτε θα κόβοταν η βιδα θα σου μαμαγε τα πλαστικα αλλα δεν θα μαμουσε το πλαισιο.
σχεδον όλα τα μανιταρια πιανουν πανο στις βάσεις του μοτερ.

SeNNinhA
09/02/2008, 10:22
Τα καλά μανιτάρια δεν πιάνουν κατευθείαν επάνω στο πλαίσιο αλλα παρεμβάλεται ενα λαμάκι. Στην μια πλευρά από το λαμάκι είναι η βίδα που βιδώνει στο πλαίσιο και στην άλλη πλευρά η βίδα που βιδώνει το μανιτάρι. Κάτι σαν Ζ δηλαδή. Έτσι όταν φάει πολύ ζόρι στραβώνει ή κόβεται το λαμάκι και δεν επηρεάζεται το πλαίσιο.

Τα ακόμη καλύτερα μανιτάρια είναι αυτά που το λαμάκι πιάνει με 2 βίδες (σε 2 σημεία) πάνω στο πλαίσιο και κάπου προς την μέση του πιάνει το μανιτάρι.

Αυτά που σηνήθως δημιουργούν πρόβλημα είναι αυτά που η βίδα του μανιταριού πιάνει και βιδώνει κατευθείαν πάνω στο πλαίσιο.

Εαν βρω φωτογραφίες θα βάλω για να καταλάβετε.

SeNNinhA
09/02/2008, 10:46
Αυτά είναι τα κλασικά μανιτάρια που πιάνουν απευθείας πάνω στο πλαίσιο με μια βίδα. Τα ξέρετε όλοι.


119992

SeNNinhA
09/02/2008, 10:49
Αυτά είναι τα μανιτάρια που η βίβα που στηρίζεται στο πλαίσιο δεν είναι η ίδια που στηρίζει το μανιτάρι. Έτσι είναι πιο πιθανό να κοπεί η βίδα που στηρίζει το μανιτάρι ή το μεταλλικό λαμάκι και μετά να μεταφερθεί οποιαδήποτε υπερβολική δύναμη στο πλαίσιο.


119994

SeNNinhA
09/02/2008, 10:52
..


120000

SeNNinhA
09/02/2008, 10:53
και με κάπως διαφορετική βάση αλλα με μια μόνο στήριξη


119998

SeNNinhA
09/02/2008, 10:54
Και αυτά είναι και τα άλλα που στηρίζονται σε βάσεις που βιδώνουν σε πάνω από ενα σημεία


119999

SeNNinhA
09/02/2008, 10:55
...


120001

SeNNinhA
09/02/2008, 10:57
Και αυτά εδώ προτείνονται για αγωνιστική χρήση. Δεν είναι τόσο όμορφο και διακριτικά για κάθε μέρα αλλα προστατεύουν περισσότερο σε πτώση. Υπάρχουν φυσικά σε πολλές παραλλαγές και αυτά.


120002

ghostera
03/07/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και αυτά εδώ προτείνονται για αγωνιστική χρήση. Δεν είναι τόσο όμορφο και διακριτικά για κάθε μέρα αλλα προστατεύουν περισσότερο σε πτώση. Υπάρχουν φυσικά σε πολλές παραλλαγές και αυτά.

φιλε senninha καλημερα ,
οπως καλημερα κ σε ολο το φορουμ.ειμαι νεος χρηστης οποτε εαν παρεβαινω καποια rules ζηταω προκαταβολικα συγνωμη.
το ζητημα μου λοιπον ειναι οτι ψαχνω για μανιταρια για το fazer 600 2005 κ βρηκα αρκετα ενδιαφερουσα την συζητηση σας κ βλεπω οτι εχεις ψαξει πιο διεξοδικα το θεμα.
θα ηθελα λοιπον σαν χαρη αν μπορεις να παραθεσεις μερικα λινκ απο τις εταιριες που κατασκευαζουν τα μανηταρια με τις προσθετες βασεις-αν εχεις διαθεσιμα βεβαια-ωστε να κανω μια μικρη ερευνα αγορας.
σ ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σου,
δημητρης.
τους χαιρετισμους μου σε ολους τους συμφοριτες!

Xrider
04/07/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε Γιωργο τα μανιταρια ως γνωστον πιανουν πανω στο πλαισιο.
εμενα επιανε και πανω σε μια απο τις βασεις στηριξης του μοτερ (δεν ξερω αν ισχυει σε ολα αυτο).
με μια "φαινομενικα απλη τουμπα" στα μεγαρα, το μηχανακι εκοψε το πλαισιο πανω στις στις στροφες που βιδωνε το μανιταρι.
πως εγινε αυτο?
παρα πολυ απλα.με το συρσιμο της μοτο βρισκει το μανιταρι στο apex,τρωει ζορι και απλουστατα δεν κοβεται η βιδα παρα πεταει αυτο το λεπτο κομματακι πλαισιου που εχει τις στροφες.
ο μηχανικος (που παρεπιπτοντως υποστηριζε αναβατη που ετρεχε με kawasaki πριν 2 χρονια) μου ειπε οτι το θεμα ηταν κανονας και οχι εξαιρεση.
αν μπαινεις πιστα τα μανιταρια ειναι απαγορευτικα.
και εγω βαζω και διαδρομες οπως επιδαυρος και Αγιος.
για χαζοτουμπιτσες μεσα στην πολη ας σπασει και ενα πολυεστερικο.δεν τρεχει τιποτα στην τελικη.
αντε με τα κωλομανιταρια.
τσαντιστηκα τωρα!
:evil:
:wave2:

+1
Εχω ακουσει και απο αλλους με διαφορετικες μηχανες οτι επαθαν μεγαλυτερη ζημια εχωντας τα μανιταρια.
Αν ειναι σχεδον σταματημενη η μοτο γλιτωνεις κατι,αλλα αν μιλαμε για κανονικη πτωση ειναι οπως τα λεει ο devil's animal.
Οχι ομως σε ολες τις μηχανες...υπαρχουν μοτο που το πλαισιο τους δεν εχει προβλημα για μανιταρι,το χωροδικτιομα δεν ειναι για μανιταρια 90%.