PDA

View Full Version : Arai's απορίες



McTalas
08/02/2008, 17:00
Έχω ένα Arai RX7 και προχθές παρατήρησα κάτι περίεργο και θέλω να δω αν το έχει δει και κάποιος άλλος.

Λοιπόν έχω την εντύπωση πως η ζελατίνα του κράνους δεν είναι κεντραρισμένη, είναι δηλαδή μετατοπισμένη αριστερά. Διακρίνω μια διαφορά κενού στα αυτάκια. Δλδ το κενό στα αυτάκια μεταξύ της άκρης της ζελατίνας και του άσπρου αυτιού (βλέπε κόκκινο σημάδι στις φώτο) είναι διαφορετικό σε κάθε πλευρά, το αριστερό είναι πιο μεγάλο από το δεξί που σημαίνει πως η ζελατίνα είναι όλη προς τα αριστερά ή καλύτερα μου δίνει την εντύπωση πως είναι αριστερά.
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος? Είναι φυσιολογικό ή είναι ελαττωματικό το κράνος ?

Και κάτι άλλο που μπορώ να βρω σιλικόνη για την τσιμούχα και σπρέι καθαρισμού όπως αυτός στο βιντεάκι? http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0


119923

McTalas
08/02/2008, 17:01
σε σχέση με αυτο δεν είναι ιδια η απόσταση


119924

McTalas
08/02/2008, 17:02
,


119925

RaGe_Raptor
08/02/2008, 18:58
δεν καταλαβαινω και πολλα απο τις φωτο.αυτο που εχω παρατηρησει στο δικο μου ειναι οτι η ζελατινα οντως καθεται ελαφρως αριστερα(φαινεται απο το κενο στα "αυτακια" οταν η ζελατινα ειναι εντελως κλειστη) αλλα δε με εχει απασχολησει κιολας αφου ειναι οκ ,ουτε παραπανω θορυβο εχει ουτε αερα μπαζει.αυτα.

McTalas
09/02/2008, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
δεν καταλαβαινω και πολλα απο τις φωτο.αυτο που εχω παρατηρησει στο δικο μου ειναι οτι η ζελατινα οντως καθεται ελαφρως αριστερα(φαινεται απο το κενο στα "αυτακια" οταν η ζελατινα ειναι εντελως κλειστη) αλλα δε με εχει απασχολησει κιολας αφου ειναι οκ ,ουτε παραπανω θορυβο εχει ουτε αερα μπαζει.αυτα.
οπότε ρε Γιώργο ετσι θα φτιαχνοντε.
και εγω δεν εχω παρατηρισει προβλημα και δεν εχει κενο η ζελατινα ωστε να πεις οτι την εχω βαλει στραβα αρα ετσι θα τα φτιαχνει.

Orfeus
09/02/2008, 04:41
αν πας απο εκει που το πηρες,ο πωληης ξερει να στο κεντραρει!και το δικο μου δεν κουμπωνε καλα,εκανε μια ρυμιση και τσουπ ηρθε και εφαρμοσε κατω καλα!

bentouza
09/02/2008, 16:30
Το να μην ειναι "κεντραρισμενο" το βαψιμο δεν το εξεταζεις σαν πιθανοτητα;;:p

η ζελατινα ειναι κεντραρισμενη με βαση το κελυφος οχι με το σχεδιο.

RaGe_Raptor
09/02/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οπότε ρε Γιώργο ετσι θα φτιαχνοντε.
και εγω δεν εχω παρατηρισει προβλημα και δεν εχει κενο η ζελατινα ωστε να πεις οτι την εχω βαλει στραβα αρα ετσι θα τα φτιαχνει.
εχεις δει στο you tube πως ρυθμιζει τη ζελατινα ο εγγλεζος?παρε link:
http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0
αλλα και παλι δε νομιζω πως πρεπει να το πειραξεις αφου εφαρμοζει σωστα.

McTalas
11/02/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
αν πας απο εκει που το πηρες,ο πωληης ξερει να στο κεντραρει!και το δικο μου δεν κουμπωνε καλα,εκανε μια ρυμιση και τσουπ ηρθε και εφαρμοσε κατω καλα!
επειδη ο πωλητης μου πεφτει λιγο μακρυα (αμερικα) δεν μπορω να το παω :D
δεν εχω προβλημα με την εφαρμογη, μια χαρα εφαρμοζει απλα ολη η ζελατινα ειναι προς τα αριστερα και δεν βλεπω να εχει περιθωρια για να ερθει πιο δεξια.


την εχω εφαρμοσει και οπως δειχνει το βιντεακι αλλα ξαναλεω πως το θεμα δεν ειναι οτι η ζελατινα δεν εφαρμοζει, μια χαρα εφαρμοζει απλα ειναι 1 με 2 mm πιο αριστερα.
και αναρωτιεμαι αν φτιαχνονται ετσι ή απλα ειναι "ελατωματικο" μοντελο και γιαυτο τα πουλαει ο αμερικανος τοσο χαμηλα.