PDA

View Full Version : greeklish ==> ελλήνικος...



siakattackj
10/02/2008, 09:13
Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο για τους χρήστες του φόρουμ εάν γράφαμε όλοι με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish..

ο λόγος είναι ότι πρέπει κάθε φορά που διαβάζεις ένα κείμενο σε greeklish, να προσπαθείς να καταλάβεις πως ο εκάστοτε χρήστης έχει αναγάγει τα αντίστοιχα γράμματα...

επίσης με τα greeklish είναι δύσκολο να πετύχεις το ύφος που θες να δώσεις στο λόγο σου γιατί η στίξη είναι ελιπής (σωτά το έγραψα??@#$%^&*) με αποτέλεσμα να βλέπει ο αναγνώστης ένα ξερό κείμενο και να δίνει αυτός το ύφος που φαντάζεται...που αυτό συνεπάγεται κακή συνενόηση και απαντήσεις του τύπου "δε με κατάλαβες, δεν εννοούσα αυτό" και άλλα τέτοια που πολλές φορές οδηγούν σε παρεξηγήσεις....


και σε κάποια άλλα φόρα είναι υποχρεωτικό να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες... και δε με χαλάει προσωπικά...


αυτά..

crs-k
10/02/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
...................
η στίξη είναι ελιπής
..................
συνεπάγεται κακή συνενόηση
..................

Υπάρχει μιά ελλιπής συνεννόηση μΕ φαίνεται... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
10/02/2008, 09:32
Πέρα απ' την πλακα...

Το εχω κανει κι εγω ΠΟΛΛΕΣ φορες θεμα, μιας κι ειναι απειρως κουραστικοτερο να προσπαθει ο εγκεφαλος μας να διαβασει greeglish, μιας κι ειναι συνηθισμενος να διαβαζει ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΛΕΞΕΙΣ !!!

Οταν πρεπει να διαβασει σ' αυτο το εκτρωμα "γραφης", τοτε προσπαθει να διαβασει ΕΝΑ-ΕΝΑ τα γραμματα και να στοιχιοθετησει μια λεξη, με αποτελεσμα να μας παιρνει τετραπλασιο και πενταπλασιο χρονο, για να διαβασουμε ενα κειμενο. :sick:

Αυτο εχει σαν επακολουθο ΠΟΛΛΟΙ να ΜΗΝ ασχολουνται καν με το να διαβασουν καποιο ποστ, διατυπωμενο σε αυτο το εξαμβλωμα!!! :mad:

siakattackj
10/02/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Υπάρχει μιά ελλιπής συνεννόηση μΕ φαίνεται... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
η στίξη είναι ελιπής (σωτά το έγραψα??@#$%^&*)


είσαι και μοντ παναθεμάσε....:a1: :a31:



Υ.Γ. ο λόγος που εγώ γράφω ελληνικά είναι για να βελτιώσω την ανορθογραφία μου...(δεν το ανέφερα πριν γιατί δεν έχει σημασία για τους χρήστες γενικά)

Boxer
10/02/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Υπάρχει μιά ελλιπής συνεννόηση μΕ φαίνεται... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:


Φαουλ κατω απο τη μεση Χρηστο:beer: :wave2:

crs-k
10/02/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
είσαι και μοντ παναθεμάσε....:a1: :a31:

Υ.Γ. ο λόγος που εγώ γράφω ελληνικά είναι για να βελτιώσω την ανορθογραφία μου...(δεν το ανέφερα πριν γιατί δεν έχει σημασία για τους χρήστες γενικά)


Μαθε λιγο να ξεχωριζεις την πλακα (που την θεωρω ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ στην ζωη μας), απο την "παρατηρηση", καθως επισης και τον σεβασμο στον εκαστοτε συνομιλητη σου!

crs-k
10/02/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Φαουλ κατω απο τη μεση Χρηστο:beer: :wave2:


Ρωτησε αν το εγραψε σωστα κι εγω απαντησα... :D

Boxer
10/02/2008, 10:56
Οντως ρωτησε

Λεωνίδας
10/02/2008, 11:07
για να μην κάνετε ορθογραφικά λάθη βάλτε firefox και ορθογραφικό έλεγχο (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3) :wave2:

MikeG
10/02/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
για να μην κάνετε ορθογραφικά λάθη βάλτε firefox και ορθογραφικό έλεγχο (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3) :wave2:

Ο οποίος βέβαια πολλές φορές σου κολλάει το Firefox:winka:

Λεωνίδας
10/02/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο οποίος βέβαια πολλές φορές σου κολλάει το Firefox:winka: :confused: :confused:
αυτό λες να φταίει που σηκώνει 100+ ΜΒ μνήμη :look:

MikeG
10/02/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:confused: :confused:
αυτό λες να φταίει που σηκώνει 100+ ΜΒ μνήμη :look:

Εγώ πάντως από όταν το έβαλα έχω παρατηρήσει ότι ο Firefox ζορίζεται & πάρα πολλές φορές όταν πατήσεις δεξί κλικ για διόρθωση σχεδόν κολλάει. Μετά από κανά λεπτό, αφού τον αφήσω ήσυχο, επανέρχεται. :wave2:

gdevelek
10/02/2008, 14:06
μακάρι να επιβληθούν τα ελληνικά στο φλώρουμ, επιτέλους πότε θα ξεκινήσουν μερικοί να γράφουν στη γλώσσα ΤΟΥΣ;;; μόνο κερδισμένοι έχουν να βγούν!!

για τους αμετανόητους υπάρχει και αυτό

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

marulis
10/02/2008, 16:34
Θα συμφωνήσω πως είναι πολύ κουραστικό να διαβάζω greeklish . πολλές φορές τα παραβλέπω τελείως .Όμως δεν ξέρω αν είναι σωστό η απαγόρευση τους.

Έχω ακούσει πολλούς λόγος από χρήστες που χρησιμοποιούν αυτό τον τρόπο γραφής. Ίσως θα έπρεπε να προσπαθήσουμε να εξαλείψουμε αυτούς τους λόγου όσο είναι δυνατόν με σκοπό την μείωση του φαινομένου

Μερικοί λόγοι και προτάσεις ώστε να μειωθεί η χρήση τους

1) δεν είμαι καλός στην ορθογραφία.

-μεγαλύτερη ανοχή από όσους σπεύδουν να διορθώσουν τα λάθη των άλλων.

2) από εδώ που γράφω δεν έχω δυνατότητα να χρησιμοποιήσω ελληνικούς χαρακτήρες

-και εμείς σ’ αγαπάμε αρκεί να είσαι λακωνικός ώστε να είναι μικρότερο το πρόβλημα.

3) δεν γουστάρω την γλώσσα σας.

-τότε γράφε σε άλλη γλώσσα (πχ αγγλικά) και όχι ελληνικά με αγγλικούς χαρακτήρες. Είναι λίγο υποκριτικό.

Χρήστο η ορθογραφία δεν κρίνει ούτε το νοητικό επίπεδο ούτε τον χαρακτήρα του άλλου, στα πλαίσια της πλάκας και του πειράγματος είναι επιθυμητό , αν γίνετε με πρώτη ευκαιρία τότε δημιουργεί αρνητικές εντυπώσεις που φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. Ε όπως και να το κάνουμε προτιμώ να διαβάζω ένα κείμενο με 2 – 3 λάθη παρά αυτό:


Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Pisteyw oti tha itan poly efxaristo kai ksekoyrasto gia tous xristes tou foroum ean grafame oloi me ellinikoys xaraktires kai oxi me greeklish..

o logos einai oti prepei kathe fora pou diavazeis ena keimeno se greeklish, na prospatheis na katalaveis pws o ekastote xristis exei anagagei ta antistoixa grammata...

episis me ta greeklish einai dyskolo na petyxeis to yfos pou thes na dwseis sto logo sou giati i stiksi einai elipis (swta to egrapsa??@#$%^&*) me apotelesma na vlepei o anagnwstis ena ksero keimeno kai na dinei aftos to yfos pou fantazetai...pou afto synepagetai kaki synenoisi kai apantiseis tou typou "de me katalaves, den ennooysa afto" kai alla tetoia pou polles fores odigoyn se pareksigiseis....

kai se kapoia alla fora einai ypoxrewtiko na grafeis me ellinikoys xaraktires... kai de me xalaei proswpika...


afta..

:winka:

dirtbird
10/02/2008, 17:06
Επίσης ξεχάσατε να αναφέρετε ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν να γράφουν σωστά greekglish.

Paradigmatos xari, den boris na xrisimopiis dipla symfona, omega (me w kai v? - pos tha grapseis ton κώλο? kvlo i kolo) kai alla paromia....:wacko:


:D

fantacid
10/02/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ πάντως από όταν το έβαλα έχω παρατηρήσει ότι ο Firefox ζορίζεται & πάρα πολλές φορές όταν πατήσεις δεξί κλικ για διόρθωση σχεδόν κολλάει. Μετά από κανά λεπτό, αφού τον αφήσω ήσυχο, επανέρχεται. :wave2:


mike εμενα κολλαει μονο οταν θελω να μου διορθώσει λεξεις με 10+ γραμματα
κατα τα αλλα ειναι ΟΚ!

αν προσεξεις υπαρχουν δυο εκδοσεις του ελληνικου ορθογραφου, δοκιμασε κ τις δυο να δεις ποια σου ταιριαζει!

:wave2:

fantacid
10/02/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επίσης ξεχάσατε να αναφέρετε ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν να γράφουν σωστά greekglish.

Paradigmatos xari, den boris na xrisimopiis dipla symfona, omega (me w kai v? - pos tha grapseis ton κώλο? kvlo i kolo) kai alla paromia....:wacko:


:D


ασε που αν συνηθισεις τα greeklish ξεχνας κ τα λιγα ελληνικα που ΚΣ ερεις!!!!


:lol: :lol: :lol:

fantacid
10/02/2008, 17:34
για να κανω κ ενα on topic σχολιο,

δε θα με χαλουσε ΚΑΘΟΛΟΥ να γινει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ η χρηση της ελληνικης γραφης οπως ακριβως τη μαθαμε(?) στο σχολειο!

δεν νομιζω να ειναι φασιστικος κανονας αφου η χρηση των greeklish γεννηθηκε στην "αρχαια" εποχη του internet οπου χρησιμοποιηουσαμε irc κ ΔΕΝ υποστηριζε ελληνικες γραμματοσειρες.

το να χρησιμοποιουμε ακομα greeklish σε ενα τοσο polliticaly correct forum ωσαν το μοτο.γρ ειναι σχεδον προσβολη!




:wave2:

p@nos
10/02/2008, 18:21
παιδια και απο 'μενα +1 να γινουν υποχρεωτικα τα ελληνικα στο φορουμ...

Ηδη σε πολλα φορουμ σε αυτο το κουτακι που υπαρχει προτου εγγραφεις και πατας ''αποδεχομαι τους ορους...'' γραφει οτι ειναι υποχρεωτικη η χρηση ελληνικων χαρακτηρων...


Το να γραφεις greeklish νομιζω οτι ειναι προσβολη προς τα υπολοιπα μελη του φορουμ...

notakos600
10/02/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Υπάρχει μιά ελλιπής συνεννόηση μΕ φαίνεται... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

Τελικά το ελλειπής προέρχεται από το ελλείπω και γράφεται με ει.
Συμφωνώ 100% για την χρήση της ελληνικής γλώσσας, της γλώσσας μας , όταν χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο.

ΙΠΠΕΑΣ
10/02/2008, 19:10
Επίσης,

διαθέτουμε μία λύση για κάθε σας πρόβλημα :winka:

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

marulis
10/02/2008, 19:35
παιδιά πριν αρχίσουν οι αφορισμοί , σκεφτείτε ότι όλοι έχουμε ιδιαιτερότητες.
Όσο και να με ενοχλεί, δεν μπορώ να προτείνω την απαγόρευση τους.

Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που ζουν σε χώρες ή επικοινωνούν από κομπιούτερ που δεν υποστηρίζουν ελληνικά.
με μια γενική απαγόρευση , αυτομάτως τους αποκλείουμε.

Η λύση είναι να καταλάβουν πόσο ενοχλητικό είναι και να δεχτούν τα ελληνικά όχι με το ζόρι αλλά σαν πράξη καλής θέλησης επικοινωνίας.

:wave2:

notakos600
10/02/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
παιδιά πριν αρχίσουν οι αφορισμοί , σκεφτείτε ότι όλοι έχουμε ιδιαιτερότητες.
Όσο και να με ενοχλεί, δεν μπορώ να προτείνω την απαγόρευση τους.

Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που ζουν σε χώρες ή επικοινωνούν από κομπιούτερ που δεν υποστηρίζουν ελληνικά.
με μια γενική απαγόρευση , αυτομάτως τους αποκλείουμε.

Η λύση είναι να καταλάβουν πόσο ενοχλητικό είναι και να δεχτούν τα ελληνικά όχι με το ζόρι αλλά σαν πράξη καλής θέλησης επικοινωνίας.

:wave2:

Απαγορεύσεις, αφορισμοί και φασιστικές νοοτροπίες μακρυά από εμάς.
Απλά θα ήταν όμορφο να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.

gdevelek
10/02/2008, 19:39
κατα τη γνώμη σου, τι ποσοστό αυτών που γράφουν greeklish το κάνουν γιατί δεν έχουν άλλη επιλογή, π.χ. επειδή ζούν στο εξωτερικό και δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο;

5% είναι καλά;

notakos600
10/02/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κατα τη γνώμη σου, τι ποσοστό αυτών που γράφουν greeklish το κάνουν γιατί δεν έχουν άλλη επιλογή, π.χ. επειδή ζούν στο εξωτερικό και δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο;

5% είναι καλά;

+1000

fantacid
10/02/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
παιδιά πριν αρχίσουν οι αφορισμοί , σκεφτείτε ότι όλοι έχουμε ιδιαιτερότητες.
Όσο και να με ενοχλεί, δεν μπορώ να προτείνω την απαγόρευση τους.

Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που ζουν σε χώρες ή επικοινωνούν από κομπιούτερ που δεν υποστηρίζουν ελληνικά.
με μια γενική απαγόρευση , αυτομάτως τους αποκλείουμε.

Η λύση είναι να καταλάβουν πόσο ενοχλητικό είναι και να δεχτούν τα ελληνικά όχι με το ζόρι αλλά σαν πράξη καλής θέλησης επικοινωνίας.

:wave2:

ρε συ χρηστο τοσοι κ τοσοι ειναι απο εδω κ απο κει (εχουμε ενα ματσο παλικαρια στην Ολλανδια με ολες τους τις ιδιαιτερότητες :winka: ) κ ομως γραφουν ελληνικα!!!!

τωρα αν καποιος για καποιο λογο δε μπορει να ποσταρει με ελληνικους χαρακτηρες δε χαθηκε κ ο κοσμος, αλλα να μην γινεται επαναλελλειμενα κ συστηματικα!

:wave2:

marulis
10/02/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Απαγορεύσεις, αφορισμοί και φασιστικές νοοτροπίες μακρυά από εμάς.
Απλά θα ήταν όμορφο να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες. Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες . όταν μάλιστα γράφονται ολόκληρα κατεβατά με greeklish , της περισσότερες φορές δεν τα διαβάζω. Όχι για κανα άλλο λόγο, απλά είναι πολύ κουραστικό.

Όποιος θέλει λοιπόν να διαβάζονται οι απόψεις του καλό είναι να γράφει ελληνικά.

Καλό θα ήταν να έγραφαν και οι αμετανόητοι , να μας εξηγούσαν τους λόγους της εμμονής τους να γραφούν greeklish

:wave2:

marulis
10/02/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε συ χρηστο τοσοι κ τοσοι ειναι απο εδω κ απο κει (εχουμε ενα ματσο παλικαρια στην Ολλανδια με ολες τους τις ιδιαιτερότητες :winka: ) κ ομως γραφουν ελληνικα!!!!

τωρα αν καποιος για καποιο λογο δε μπορει να ποσταρει με ελληνικους χαρακτηρες δε χαθηκε κ ο κοσμος, αλλα να μην γινεται επαναλελλειμενα κ συστηματικα!

:wave2: Δεν έχεις άδικο. Απλά δεν γράφει κανένας από τους αμετανόητους και κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου (το είχε και χθες και παρασύρθηκα)

Ακόμα και αν απαγορευτεί δεν θα μου φάνει καθόλου άδικο. Εγώ μπορεί να έχω την επιλογή να μην τα διαβάσω, οι διαχειριστές όμως είναι υποχρεωμένοι, οπότε αν για δική τους διευκόλυνση τα απαγορεύσουν δεν θα είναι καθόλου άδικο ή φασιστικό. Αντιθέτως είναι πολύ λογικό.

Ξανά λέω η θέση μου (ενός απλού χρήστη :winka: ) είναι να γίνει προσπάθεια να είναι επιλογή τους τα ελληνικά.


(εχουμε ενα ματσο παλικαρια στην Ολλανδια με ολες τους τις ιδιαιτερότητες :winka: ) Αυτό δεν το σχολιάζω. :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:


120099

Tpap
10/02/2008, 22:07
Κυριοι, μου ειναι αδιανοητο να αντιληφθω πως ενας Ελληνας προτιμα να γραφει κατ' αυτον τον τροπο...

Εννοειται οτι ΕΠΡΕΠΕ να εχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ...ευθυς εξ' αρχης μαλιστα..

p@nos
10/02/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis

Επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που ζουν σε χώρες ή επικοινωνούν από κομπιούτερ που δεν υποστηρίζουν ελληνικά.
με μια γενική απαγόρευση , αυτομάτως τους αποκλείουμε.





Αυτο ειναι η πιο γελοια δικαιολογια που μπορει να δωσει καποιος...

Απλως πας στον πινακα ελεγχου,βαζεις το cd των windows και τελιωσες...

Συνολικος χρονος 30sec...

Εννοειτε πως δεν μιλαμε με το που γραφει καποιος greeklish να τρωει ban αλλα να υπαρχει μια σχετικη παρατηριση πρωτα...

Αν εξακολουθησει να γραφει με greeklish,ban...

crs-k
11/02/2008, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά το ελλειπής προέρχεται από το ελλείπω και γράφεται με ει.
.....................

Το "ελλιπής", οπως και το λιποτακτης προερχονται απο "μεταπτωτική βαθμίδα" της ριζας λειπ- και γραφονται με "ι" σε σε αντίθεση με τα λειψός, ελλειψη, διαλειμμα κλπ. :winka: :D

p@nos
11/02/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το "ελλιπής", οπως και το λιποτακτης προερχονται απο "μεταπτωτική βαθμίδα" της ριζας λειπ- και γραφονται με "ι" σε σε αντίθεση με τα λειψός, ελλειψη, διαλειμμα κλπ. :winka: :D



:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Tpap
11/02/2008, 13:56
Γραφεται με ''ι''.
Σωστος ο χρηστος.

Akatanomastos
11/02/2008, 13:58
οκ μαγκες,
ελληνικα θελετε? ελληνικα θα εχετε.

ΑΛΛΑ χωρις διορθωτες και κολπα.

ΘΑ γραφουμε αυτα που ξερουμε να δουμε ποιος γνωριζει και ποιος οχι:lol: :lol: :lol:

marios8
11/02/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οκ μαγκες,
ελληνικα θελετε? ελληνικα θα εχετε.

ΑΛΛΑ χωρις διορθωτες και κολπα.

ΘΑ γραφουμε αυτα που ξερουμε να δουμε ποιος γνωριζει και ποιος οχι:lol: :lol: :lol:


Αντε ντέ να αρχίζουμε να διαβάζουμε και τα δικά σου πόστ :wacko:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

crs-k
11/02/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οκ μαγκες,
ελληνικα θελετε? ελληνικα θα εχετε.

ΑΛΛΑ χωρις διορθωτες και κολπα.

ΘΑ γραφουμε αυτα που ξερουμε να δουμε ποιος γνωριζει και ποιος οχι:lol: :lol: :lol:


:smokin: :beer: :wave2: