PDA

View Full Version : ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΟΥ...ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ...



requiem
10/02/2008, 19:47
Φασισμός παντού...
.
Του Χρήστου Λουτράδη
.
Συγκέντρωση "αντιεξουσιαστών" στο Λονδίνο με αφορμή την δράση των φασιστών της Χρυσής Αυγής και της Αστυνομίας το περασμένο Σάββατο στο κέντρο της Αθήνας.
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=825357

Η συγκέντρωση διαμαρτυρίας περιελάμβανε και κάψιμο της ελληνικής σημαίας αφου πρώτα είχε χαραχθεί με την σβάστικα...
Ώρες ώρες αρχίζω να φοβάμαι για την κυριαρχια του κάθε είδους φασισμού στην πατρίδα μου... Οπως δεν θέλω πολιτικούς σχηματισμούς που έχουν ως κεντρικό "ιδεολογικό άξονα" τον θάνατο και την φυλετική ηλιθίοτητα, έτσι δεν θέλω ομαδούλες που για να αναζητήσουν την αλήθεια τους και την πολιτική τους ύπαρξη κάινε και βεβηλώνουν μια Σημαία που για μερικους ισως να σημαίνει πολλά...

# posted by press.gr@hotmail.com @ Σάββατο, Φεβρουάριος 09, 2008 64 comments



Το κάψιμο της σημαίας...
..
Το κάψιμο της σημαίας στο Λονδίνο‏, πρόκειται για ένα θέμα ιδιαίτερα σημαντικό καθώς είναι η πρώτη φορά που γίνεται τέτοια ενέργεια «Ελλήνων» στο εξωτερικό.
http://afoilumpen.blogspot.com/2008/02/blog-post.html
Λούμπεν


# posted by press.gr@hotmail.com @ Σάββατο, Φεβρουάριος 09, 2008 91 comments

gregorgeous89
10/02/2008, 19:52
Οπως δεν θέλω πολιτικούς σχηματισμούς που έχουν ως κεντρικό "ιδεολογικό άξονα" τον θάνατο και την φυλετική ηλιθίοτητα, έτσι δεν θέλω ομαδούλες που για να αναζητήσουν την αλήθεια τους και την πολιτική τους ύπαρξη κάινε και βεβηλώνουν μια Σημαία που για μερικους ισως να σημαίνει πολλά...
Τι να πω... +100000000000000000000000
Η βλακεία και ο φανατισμός είναι αγιάτρευτη αρρώστια του ανθρώπινου γένους.

dirtbird
10/02/2008, 19:54
Αργία, μήτηρ πάσης κακίας...

notakos600
10/02/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αργία, μήτηρ πάσης κακίας...

+10000, αρκεί να ψάξουμε τις αιτίες των ακραίων συμπεριφορών, όπως ανεργία, έλλειψη ιδεολογικού προσανατολισμού, αποχαύνωση κλπ κλπ.
Σε τέτοια νοσηρά κλίματα ανατέλλουν και αναπτύσσονται αυτά τα στοιχεία.

byron
10/02/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
+10000, αρκεί να ψάξουμε τις αιτίες των ακραίων συμπεριφορών, όπως ανεργία, έλλειψη ιδεολογικού προσανατολισμού, αποχαύνωση κλπ κλπ.
Σε τέτοια νοσηρά κλίματα ανατέλλουν και αναπτύσσονται αυτά τα στοιχεία.

Πειράζει που δεν μου κάνουν για καταπιεσμένους επαναστάτες κλπ, αλλα για φοιτητές my ass?

mats8282
10/02/2008, 20:20
Το χειροτερο ολων ειναι οτι οι μπαχαλιστες περνουν στο λαιμο τους οτιδηποτε προσπαθει για κατι καλυτερο :(

hidefnick
10/02/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πειράζει που δεν μου κάνουν για καταπιεσμένους επαναστάτες κλπ, αλλα για φοιτητές my ass?

+1000

Επαναστάτες σπουδαστές στην καρδιά του καπιταλισμού, με τα φράγκα μαμάς και μπαμπά. 45 άτομα από τις 10+ χιλιάδες έλληνες φοιτητές του Λονδίνου και των πέριξ ιδρυμάτων.........

Μπράβο ρε, ούτε λεοφωρείο δεν γεμίζετε και κάνετε και πολύ καλό καίγοντας σημαίες. Για κάψτε καμμία εγγέζικη να δούμε τι θα κάνουν τα παιδιά με τα ξυρισμένα κεφάλια. Και έχει ΠΟΛΛΑ εκεί, και έχουν και λίγο άχτι τους έλληνες ούτως ή άλλως.

tifoefs
10/02/2008, 20:33
Τους πληρωνουν οι γονεις τους καθε μηνα για να μουτζουρωνουν τη σημαια και να τη καινε ;;

Νομιζω αν οι γονεις που εχουν μαλακες στην Αγγλια τους κοψουν το επιδομα ας μεινουν εκει αυτοι που δεν θελουν το τοπο τους !!

gcrook
10/02/2008, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πειράζει που δεν μου κάνουν για καταπιεσμένους επαναστάτες κλπ, αλλα για φοιτητές my ass?
\
Και οπως εγραψε και καποιος (που πολυ θα ηθελα να το ειχα γραψει εγω) ...

"Αριστερες μουρες,δεξια πορτοφολια"

mats8282
10/02/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
\
Και οπως εγραψε και καποιος (που πολυ θα ηθελα να το ειχα γραψει εγω) ...

"Αριστερες μουρες,δεξια πορτοφολια"


Απολυτα λαθος.-

hercul
10/02/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Το χειροτερο ολων ειναι οτι οι μπαχαλιστες περνουν στο λαιμο τους οτιδηποτε προσπαθει για κατι καλυτερο :(

+650

gcrook
11/02/2008, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Απολυτα λαθος.-

Απο ποια αποψη;

Akatanomastos
11/02/2008, 00:29
με λεφτα του μπαμπα της μαμας ή του παππου, καποιοι αφηνουν την <<ασφαλεια>> του καναπε τους και κανουν κατι για να δειξουν την απεχθεια τους γιαυτα που συμβαινουν

τωρα αν ειναι σωστος ή λαθος ο τροπος θα το δειξει ο καιρος η ιστορια κλπ κλπ

gcrook
11/02/2008, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
με λεφτα του μπαμπα της μαμας ή του παππου, καποιοι αφηνουν την <<ασφαλεια>> του καναπε τους και κανουν κατι για να δειξουν την απεχθεια τους γιαυτα που συμβαινουν



Οταν προκειται να κανεις κατι τετοιο απο ιδεολογια,δεν πετας πετρες και δεν καταστρεφεις ξενες περιουσιες,και αν θελεις να κανεις κατι τετοιο μπραβο αλλα..., οχι μονο δεν φορας κουκουλα,αλλα γραφεις και το ονομα σου στην μπλουζα σου.
Αν εχεις βεβαια κοχονες να αφησεις την ασφαλεια του καναπε για μια ιδεα.
Αλλιως τουμπεκι!


Υ.Γ Οι μεγαλοι ιδεολογοι και αγωνιστες που παρατησαν την ανεση του καναπε τους ,δεν θυμαμαι να ηταν ανωνυμοι.

Akatanomastos
11/02/2008, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
1) Οταν προκειται να κανεις κατι τετοιο απο ιδεολογια,δεν πετας πετρες και δεν καταστρεφεις ξενες περιουσιες,

2) και αν θελεις να κανεις κατι τετοιο μπραβο αλλα..., οχι μονο δεν φορας κουκουλα,αλλα γραφεις και το ονομα σου στην μπλουζα σου.
Αν εχεις βεβαια κοχονες να αφησεις την ασφαλεια του καναπε για μια ιδεα.
Αλλιως τουμπεκι!


3) Υ.Γ Οι μεγαλοι ιδεολογοι και αγωνιστες που παρατησαν την ανεση του καναπε τους ,δεν θυμαμαι να ηταν ανωνυμοι.


1) κοιτα, σιγουρα δεν συμφωνω με πολλα απο αυτα που κανουν διαφοροι, αντιεξουσιαστες/αναρχικοι/ απλα μπαχαλοποιοι.


2) τωρα για αυτο, δεν καταλαβα γιατι να γραφεις το ονομα σου στην μπλουζα? για να δειξεις οτι εχεις @@?τι λογικη ειναι αυτη? απο τη στιγμη που αυτο που κανεις ειναι αντιθετο στους νομους, γιατι εχεις επιλεξει εναν τροπο αντιδρασης ακραιο πορφανως και θα κρυβεσαι.
λες και δεν τους ξερει η αστυνομια αυτους που φορανε κρανος.
:lol:

ρε σι ολοι αυτοι ειναι σε κυκλους που η αστυνομια εχει πολλες ακρες..
αν πανε να κανουν κανενα χτυπημα σε στυλ στην πρεσβεια αμερικης, σε υπουργο θα τους μαζεψουν πριν καν το σκεφτουν

3) ΑΛΛΕΣ εποχες ΑΛΛΟς τροπος δρασης..

gcrook
11/02/2008, 01:09
Δεν ξερω τι λες αλλα τετοιες μορφες αντιδρασης,ασχετα αν ειναι στην τελικη κατακριτεες η οχι,λαμβανουν χωρα μονο και μονο επειδη εμπεριεχουν το στοιχειο της ανωνυμιας,και επειδη ειναι δραση οχλου ασχετα αν επιδινονται σε τετοιες πραξεις ελαχιστα ατομα απο την ομαδα.

Δεν ξερω τι γνωριζουν οι "μπατσοι",αλλα οταν ομαδες 20 ατομων τα σπανε δεν λενε "Ο Χ και ο Ψ μαζι με ομαδα 20 ατομων πυρπολησαν αυτοκινητα πχ" .
Λενε απλα οτι ομαδα αναρχικων 20 ατον αριθμο πυρπολησε εκανε ερανε....
Το συστημα τους θελει ανωνυμους ολους αυτους και αυτοι επωφελουνται απο αυτο και ετσι επιβαλλονται κυρωσεις και εχουμε μπατσοκρατια επειδη μερικα κωλοπαιδα χωρις επιχειρηματα "αγωνιζονται" οπως λες ανωνυμα και με τροπο που γνωριζουν οτι δεν θα τους επιτρεψει να αντιμετωπισουν οι ιδιοι τις συνεπειες των πραξεων τους.


Θες να καψεις την σημαια;Καντο εξω απο την Βουλη και οταν θα ερθουν να σε μαζεψουν,αν εχεις επειχειρηματα αιτιολογησε αυτη σου την πραξη και (δικαιως η αδικως στο χερι σου ειναι να κατευθυνεις την κοινη γνωμη) καταδικασου.Ο μαλακας με τον αγωνιστη/ιδεολογο διαφερουν οχι στο μεγεθος της μαγκιας του οπως την θετεις,αλλα στο αν ειναι ετοιμοι να δεχτουν τις συνεπειες και να υπερασπιστουν τις ιδεες τους.
Αν σου φαινονται ρομαντικα αυτα μεινε στον καναπε,και εγω αυτο κανω.

Τεσπα μου την δινουν οι συζητησεις αυτες,αλλα οχι και να λεμε μπραβο σε ενα ματσο κωλοπαιδα που εφυγαν απο τον καναπε να καψουν μια σημαια κυνηγωντας αδρεναλινη με το προσχημα της ιδεολογιας και να πανε μετα να πιουνε φραπε και να δειχνουν τα κινητα τους ο ενας στον αλλο (αντι για κινητα βαλε "πουλια" το ιδιο ειναι) .


Υ.Η Η γνωστη σε ολους Αμαλια δεν πληρωσε το φακελακι.Εγραψε δυο αραδες σε ενα μπλογκ και πεθανε μεσα σε χρονιους πονους και επιπλοκες.Αυτη ειχε αρχιδια διοτι και αλλοι τα γραφουν αυτα σε μπλογκς (ειναι και η μοδα τα ανωνυμα μανιφεστα την σημερον ημερα) και ενδεχομενως αγωνιζονται ισως και πιο εντονα απο την καθε Αμαλια, αλλα πληρωνουν και το φακελακι.

Δεν ξερω αν με πιανεις.

mats8282
11/02/2008, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Απο ποια αποψη;


Απο την αποψη οτι γενικευεις το αριστερος με το <<αριστερος>> με δεξια τσεπη οπως και με τους μπαχαλιστες.


Απο ποτε αυτοι που καινε την σημαια ειναι αριστεροι?


Που βασιζεις την αποψη οτι αυτοι που καινε την σημαια ή αυτοι που σπανε ή αυτοι που τρωνε λεφτα ειναι αριστεροι?


Λαθος απο καθε αποψη και αποτελεσμα προπαγανδας αυτες οι δηλωσεις.Οχι δικης σου.Των ΜΜΕ και των πολιτικων ειδικα μετα τις κινητοποιησεις για το αρθρο 16.


Για ολα φταιει η Αριστερα...


Ανεκαθεν....


Και δεν λεω οτι δεν εχει κανει ιστορικα λαθη....Με μεγαλυτερο την διασπαση της...


Αλλα για οτι γινετε ειδικα για τους μπαχαλιστες ΔΕΝ φταιει η αριστερα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πειράζει που δεν μου κάνουν για καταπιεσμένους επαναστάτες κλπ, αλλα για φοιτητές my ass?


Ποιος σου ειπε οτι αυτοι που καινε και σπανε ειναι φοιτητες?

Akatanomastos
11/02/2008, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


1) Θες να καψεις την σημαια;Καντο εξω απο την Βουλη και οταν θα ερθουν να σε μαζεψουν,αν εχεις επειχειρηματα αιτιολογησε αυτη σου την πραξη και (δικαιως η αδικως στο χερι σου ειναι να κατευθυνεις την κοινη γνωμη) καταδικασου

2) Ο μαλακας με τον αγωνιστη/ιδεολογο διαφερουν οχι στο μεγεθος της μαγκιας του οπως την θετεις,αλλα στο αν ειναι ετοιμοι να δεχτουν τις συνεπειες και να υπερασπιστουν τις ιδεες τους.




να σου πω μια γενικη δικια μου αντιληψη
διαφωνω προφανως με το να βγω στον δρομο και να τα σπαω, και να καιω το μαγαζι σου το αμαξι σου, γιαυτο και καθομαι στον καναπε μου οπως πολυ καλα λες.

ΑΛΛΑ δεν νομιζω πως με τα μπλοκγκς και τις πορειες με πλακατ και συνθηματα γινετε τιποτα

1) για την βουλη που λες.
εστω οτι εισαι ο νεος ΓΚΕΒΑΡΑ, νομιζεις πως οταν ερθουν να σε πιασουν επειδη εκαψες την σημαια εξω απο την βουλη θα εχει την ευκαιρια και το βημα να δικαιολογησεις, να εξηγησεις και να πεις τα επιχειρηματα σου?

2) σιγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε ποσοι απο αυτους ειναι αγωνιστες ή μαλακες.
το οτι πεταει πετρα στους μπατσους δεν τον κανει για μενα απαραιτητα αγωνιστη, αλλα ουτε μαλακα ουτε ιδεολογο αλλα και αντιθετα δεν παυει λογο της δρασης αυτης να μπορει να ειναι κατι απο ολα αυτα.

τελος επειδη αναφερεσαι σε ιδεολογους αγωνιστες, σχεδον στην πλειοψειφια τους χρησιμοποιησαν αθεμιτους τροπους (βια) γιατι δεν γινεται αλλιως.

παιδια παρτε το χαμπαρι, ΑΛΛΑΓΕΣ δεν γινονται με ΦΡΑΠΕΔΕς μονο με δραση..
Αλλο αν ο κοσμος δεν θελει αλλαγες,
οταν ομως ο κοσμος θα θελει αλλαγες μονο με δραση θα τις κανει..


Να ξεκαθαρισω κατι,
ελπιζω και ΔΕΝ θελω να φανω οτι κανω κανενα ειδος ΜΑΝΙΦΕΣΤΟΥ.
Εξαλλου και γω ειμαι ενας απο αυτους που <<μενουν>> στον καναπε

απλως ολα τα παραπανω ειναι η πεποιθηση μου για τις κοινωνικες συγκρουσεις και αλλαγες.

gcrook
11/02/2008, 01:25
Δεν κατηγορω την Αριστερα αλλα την επικρατουσα αποψη (λανθασμενα) για το τι πρεσβευει η Αριστερα,και το πως την χρησιμοποιουν αυτοι με τις Δεξιες τσεπες, ("Δεξιες" εννοωντας αυτο που αντιλαμβανεσαι ) .

Πολυ αχος βρε παιδι μου, οταν καποιος πεταξει εστω και μια χαριτωμενη :blush: , σποντα για τον κομμουνισμο.:lol:

gcrook
11/02/2008, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


παιδια παρτε το χαμπαρι, ΑΛΛΑΓΕΣ δεν γινονται με ΦΡΑΠΕΔΕς μονο με δραση..
Αλλο αν ο κοσμος δεν θελει αλλαγες,
οταν ομως ο κοσμος θα θελει αλλαγες μονο με δραση θα τις κανει..


Ωχου βρε αδερφε..καλα αστο....

Γαμω τα "πολιτικα" κωλοτοπικς γαμω,χειροτερα και απο τα αθλητικα ειναι...:sad: :sad:

Akatanomastos
11/02/2008, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Πολυ αχος βρε παιδι μου, οταν καποιος πεταξει εστω και μια χαριτωμενη :blush: , σποντα για τον κομμουνισμο.:lol:

κοιταξε αυτες οι <<χαριτωμενες>> και μη σποντες εδω και πολλα χρονια μας φτασαν στο σημερινο μπουρδελο

;)

gcrook
11/02/2008, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
κοιταξε αυτες οι <<χαριτωμενες>> και μη σποντες εδω και πολλα χρονια μας φτασαν στο σημερινο μπουρδελο

;)

Δεν ξεραμε να τα σπαμε αμιλητοι για να σας αρεσουμε....:sad:

Akatanomastos
11/02/2008, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ωχου βρε αδερφε..καλα αστο....

Γαμω τα "πολιτικα" κωλοτοπικς γαμω,χειροτερα και απο τα αθλητικα ειναι...:sad: :sad:

ε καλα ρε αδερφε το αφηνω, σου λεω την αποψη μου

απο τημ μια μου λες σε 3 ποστ για ιδεολογους και αγωνιστες, αλλα κρατας μονο τα βιβλια τους, και βγαζεισ αποξω την δραση τους..

αν σαρεσει εσενα ετσι εγω παω πασο:lol:

Akatanomastos
11/02/2008, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ξεραμε να τα σπαμε αμιλητοι για να σας αρεσουμε....:sad:

α δηλαδη εισαι απο τους αλλους:lol:

ΙΠΠΕΑΣ
11/02/2008, 01:40
Να τους αφιερώσουμε τότε ένα άσμα ανατριχίλας (http://www.youtube.com/watch?v=tNcucS90Kk4), για να θυμούνται ότι αυτή η σημαία έχει ποτιστεί με ένα Αιγαίο αίμα στο παρελθόν.

Δεν περιμένω βέβαια να ξέρουν τι σημαίνουν οι εννέα γραμμές της. Άλλωστε το πρότυπο ζωής που τους πέρασαν από τα σπίτια τους δεν προβλέπει μαθήματα ιστορίας, παρηφάνιας και ανθρώπινης αξιοπρέπειας, παρά μόνο μαθήματα άκρατου υλισμού και μονόπλευρης κατευθυνόμενης εκπαίδευσης.

Akatanomastos
11/02/2008, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Να τους αφιερώσουμε τότε ένα άσμα ανατριχίλας (http://www.youtube.com/watch?v=tNcucS90Kk4), για να θυμούνται ότι αυτή η σημαία έχει ποτιστεί με ένα Αιγαίο αίμα στο παρελθόν.

Δεν περιμένω βέβαια να ξέρουν τι σημαίνουν οι εννέα γραμμές της. Άλλωστε το πρότυπο ζωής που τους πέρασαν από τα σπίτια τους δεν προβλέπει μαθήματα ιστορίας, παρηφάνιας και ανθρώπινης αξιοπρέπειας, παρά μόνο μαθήματα άκρατου υλισμού και μονόπλευρης κατευθυνόμενης εκπαίδευσης.

(δεν αναφερομαι σε σενα Ηππεα, ουτε γκροοκη)

επειδη ο κοσμος αρεσκεται στο να παρεξηγει ευκολα, θελω να τονισω εδω πως διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ με το καψιμο της σημαιας και συγχρονως οτι αυτη αντιπροσωπευει

gcrook
11/02/2008, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ με το καψιμο της σημαιας και συγχρονως οτι αυτη αντιπροσωπευει

Εγω δεν διαφωνω απαραιτητα με το καψιμο αλλα με τον τροπο που γινεται, με τα ατομα αυτα καθεαυτα που το κανουν,και με τα επιχειρηματα που δεν εχουν για να το δικαιολογησουν.:wave2:

Akatanomastos
11/02/2008, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω δεν διαφωνω απαραιτητα με το καψιμο αλλα με τον τροπο που γινεται, με τα ατομα αυτα καθεαυτα που το κανουν,και με τα επιχειρηματα που δεν εχουν για να το δικαιολογησουν.:wave2:

αποφασισε επιτελους, εισαι μαζι μας ή με τους αλλους?
:lol:


σοβαρα τωρα, σε αυτο σου το ποστ, παρομοια με αλλων ποιο πριν βρισκεται ο λογος για τον οποιο εκανα παρεμβαση.

δεν μπορειτε να ξερετε ουτε να καταλαβατε τα επιχειρηματα και τους λογους που κανει καποιος κατι βλεποντας τον απο την τηλεοραση η απο το απεναντι πεζοδρομιο.
δηλαδη
βλεπετε ενα τσουρμο να κανει διαφορα, και αρχιζετε ολοι πολυ ευκολα σχολια του τυπου

με τα λεφτα του μπαμπα, με τα λεφτα της μαμας, δεν εχουν επιχειρηματα κλπ κλπ.

δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα και να χουμε γνωμη για ολα.
πρεπει να σκεφτουμε ποιο βαθεια και να μην βγαζουμε επιδερμικα συμπερασματα

και τελος, οποιος εχει λεφτα απο τον μπαμπα και την μαμα απαγορευεται να αντιδρα?
στην ιστορια θα βρουμε αγωνιστες με γερες πλατες..
:beer:

hercul
11/02/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αποφασισε επιτελους, εισαι μαζι μας ή με τους αλλους?
:lol:


σοβαρα τωρα, σε αυτο σου το ποστ, παρομοια με αλλων ποιο πριν βρισκεται ο λογος για τον οποιο εκανα παρεμβαση.

δεν μπορειτε να ξερετε ουτε να καταλαβατε τα επιχειρηματα και τους λογους που κανει καποιος κατι βλεποντας τον απο την τηλεοραση η απο το απεναντι πεζοδρομιο.
δηλαδη
βλεπετε ενα τσουρμο να κανει διαφορα, και αρχιζετε ολοι πολυ ευκολα σχολια του τυπου

με τα λεφτα του μπαμπα, με τα λεφτα της μαμας, δεν εχουν επιχειρηματα κλπ κλπ.

δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα και να χουμε γνωμη για ολα.
πρεπει να σκεφτουμε ποιο βαθεια και να μην βγαζουμε επιδερμικα συμπερασματα

και τελος, οποιος εχει λεφτα απο τον μπαμπα και την μαμα απαγορευεται να αντιδρα?
στην ιστορια θα βρουμε αγωνιστες με γερες πλατες..
:beer:

Συμφωνώ απόλυτα. Μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς τους μπάχαλους να είναι όλα αυτά για τα οποία τους κατηγορούμε αλλά το θέμα είναι ότι αυτό έχει γίνει δεδομένο και κατεστημένο πλέον να καταδικάζουμε τον καθένα που για τον α ή β λόγο επιλέγει να αντιδράσει με έναν ακραίο τρόπο. Και το να καταδικάζεις έτσι άκριτα και όταν βρίσκεσαι έξω από τον χορό έμενα προσωπικά μου θυμίζει μεθόδους δράσης και σκέψης της εκκλησίας!

Δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα και όταν είναι να κρίνουμε ας σκεφτόαστε λίγο παραπάνω και ας κρατάμε και καμία καβάτζα!:beer:

iosif
11/02/2008, 11:14
ας ορισουμε πρώτα τι σημαινει η σημαία

1. το έθνος (δηλαδή το σύνολο του πληθυσμού με κοινά ήθη/ έθιμα -πηγή της λέξης έθνους)?

2. το λαό (δηλαδή το σύνολο του πληθυσμού που κατοικεί εντός συνόρων)?

3. το κράτος-δηλαδή της εξουσία της κάθε κυβέρνησης?

4. την εδαφική κυριαρχία?

5. αυτούς που αγωνίστηκαν και πέθαναν ενάντια στους κατακτητές τούρκους? στους τσιφλικάδες που τους ακολούθησαν? στο φασισμό του άξονα? αυτούς που σκοτώθηκαν στην κύπρο ή μήπως στην ...κορέα?



α ! οι συλλαβές ε-λευ-θε-ρι-α ή θα-να-τος είναι 9.
την ελευθερία την είδαμε?
και γιατί κανένας δεν συγκινείτε όταν καίγεται η πχ αμερικάνικη σημαία? αυτοί δεν έχουν ήρωες που πολέμησαν για την πανανθρώπινη ελευθερία?
απλά για προβληματισμό.

byron
11/02/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
απλά για προβληματισμό.

Εκτός απ΄το κάψιμο, οι αγωνιστές έβαψαν και την σημαία με μια σβάστικα. Σου λέει κάτι αυτό;

Αν και πολύ προβληματισμός πέφτει τελευταία....

:rolleyes:

yianniszack
11/02/2008, 11:31
παρακαλουντε οι διαχειριστεσ να κλεσουν το τοπικ
διοτι επικρατει πολιτικη συζητηση

mats8282
11/02/2008, 11:47
Ναι αλλα δεν τσακωνεται κανενας <<αντιεξουσιαστης>> με κανενα <<ακροδεξιο>>



Συζηταμε πολιτισμενα και με επιχειρηματα


Ε Bavarian?


:wave2:

yianniszack
11/02/2008, 11:49
δεν εχει σημασια ..ειναι πολιτικη συζητηση

el_hymador
11/02/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianniszack
παρακαλουντε οι διαχειριστεσ να κλεσουν το τοπικ
διοτι επικρατει πολιτικη συζητηση


εναλλακτικα επισης, μπορουμε να το πυρπολησουμε εις ενδειξη διαμρτυριας:lol: :lol: :lol:

ΙΠΠΕΑΣ
11/02/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
την ελευθερία την είδαμε?

Τελευταία, ούτε την δημοκρατία βλέπουμε !! Αυτό όμως τι σημαίνει, ότι θα πρέπει να βάλουμε φωτιά και να κάψουμε την βουλή ; Μία διέξοδος που δεν αποτελεί μεθοδευμένη κατευθυνόμενη αλλαγή των πολιτικών συνθηκών αλλά κατάργηση των πάντων, δεν είναι λύση.

Αν θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο να ιδρύσετε πολιτικά κόμματα, να βγείτε στους δρόμους να μιλήσετε, να υπερασπιστείτε τις ιδέες σας, τις ανησυχίες σας, τις απόψεις σας και ίσως τότε κάτι να γίνει.

Βέβαια αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο από το να το παίζεις επαναστάτης της καταστροφής των 10 και 20 λεπτών.
Και φυσικά δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα αλλά σε όλους αυτούς που παίρνουνε καντρόνια, τσάντες πλάτης με υγρά καύσιμα και πέτρες και καταστρέφουν ότι τους ενοχλεί.

Τέλος, την ελευθερία η γενιά των σημερινών 20άρηδων και 30άρηδων δεν μπορεί να την εκτιμήσει και να την προσδιορίσει γιατί δεν έχει βιώσει την ανελευθερία ή παλαιότερα την πραγματική σκλαβιά.

Akatanomastos
11/02/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός απ΄το κάψιμο, οι αγωνιστές έβαψαν και την σημαία με μια σβάστικα. Σου λέει κάτι αυτό;

Αν και πολύ προβληματισμός πέφτει τελευταία....

:rolleyes:

σχετικα με το κλεισιμο του θρεαντ.
βλεπετε πως μπορει να γινει μια ομορφη κουβεντα και με διαφορετικες αποψεις στην οποια διαβαζεις ποικίλες ιδεες.
ειναι στο χερι μας αν θα το κρατησουμε ψηλα (Το επιπεδο :D )



Λορδε Byron γιαυτο που λες, ΑΚΡΙΒΩς αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να σκεφτεις οτι το καναν για να δειξουν οτι ο φασισμος τα τελευταια χρονια <<ανεβαινει>> και αυτο φαινεται, και οχι για να προσβαλουν την ιστορια.Αν και ο συγκεκριμενος χωρος καει την σημαια νομιζω ετσι και αλλιως αφου δεν ενδιαφερεται για συνορα πατριδες κλπ κλπ

Ξερεις ποσα περιστατικα υπαρχουν τελευταια με οργανωμενες επιθεσεις σε καταυλισμους μεταναστων που απλα δουλευουν απο τους τιμωρους δεξιους? Απο χανια πατρα αθηνα και σε ολη την ελλαδα..

λοιπον πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε τι ειμαστε, αριστεροι αλλα δεν μας πειραζουν οι φασιστικες ενεργειες? ειμαστε δεξιοι αλλα το παιζουμε και προοδευτικοι? ειμαστε κεντρο με δεξιες ή αριστερες επιρροες?

veletzas
11/02/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
ας ορισουμε πρώτα τι σημαινει η σημαία

1. το έθνος (δηλαδή το σύνολο του πληθυσμού με κοινά ήθη/ έθιμα -πηγή της λέξης έθνους)?

2. το λαό (δηλαδή το σύνολο του πληθυσμού που κατοικεί εντός συνόρων)?

3. το κράτος-δηλαδή της εξουσία της κάθε κυβέρνησης?

4. την εδαφική κυριαρχία?

5. αυτούς που αγωνίστηκαν και πέθαναν ενάντια στους κατακτητές τούρκους? στους τσιφλικάδες που τους ακολούθησαν? στο φασισμό του άξονα? αυτούς που σκοτώθηκαν στην κύπρο ή μήπως στην ...κορέα?



α ! οι συλλαβές ε-λευ-θε-ρι-α ή θα-να-τος είναι 9.
την ελευθερία την είδαμε?
και γιατί κανένας δεν συγκινείτε όταν καίγεται η πχ αμερικάνικη σημαία? αυτοί δεν έχουν ήρωες που πολέμησαν για την πανανθρώπινη ελευθερία?
απλά για προβληματισμό.




για να μπαινουμε στην διαδικασια κ να το συζηταμε, μαλλον ολοι πιστευουμε οτι το τι οριζει η σημαια κ το εθνοσημο εξαρταται απο "το ποιος την κραταει κ τι πρεσβεβει κ τι καπιλευεται...."

βλεπουμε το ιδιο συμβολο ???
οταν το κραταει ενας
-παππους στο τελευταιο ακρωτηρι της λημνου προσπαθωντας να την υψωσει στο καικι του
-αθλητης μελος ολυμπιακης ομαδας (ελληνοποιημενος ή βερος)
- '' '' παραολυμπιακης ομαδας
-εκπροσωπος της χωρας στην eurovision
-σημαιοφορος σχολειου αλλοδαπος 'η ελληνας
-φασιστας
-χρυσαυγιτης-
-αριστερος
-αναρχικος


ειχα στο μυαλο μου να παραθεσω εικονες να γινει πιο ρεαλιστικο το μυν μου αλλα λοφω τεχν. προβλ. δεν τα καταφερα

mats8282
11/02/2008, 13:11
Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα πιστευω.....


Δινουμε τεραστια βαση στις πραξεις 5-10-20-100 ατομων και ξεχναμε πολυ πιο βασικα προβληματα και υποθεσεις με την προφαση της σημαιας....



Δεν συμφωνω με το καψιμο αλλα δεν θα πεσω να πεθανω αν ενας μπαχαλιστης την καψει.Υποτιθεται οτι υπαρχουν νομοι που καλυπτουν και αυτο το κομματι.


Αλλα τους βολευει η εικονα στην TV το βραδυ του καψιματος και οχι της πορειας/διαδηλωσης/απεργιας/μαχαιρωματος ανθρωπων/συνεργασια ΜΑΤ με χρυσαυγητες/σκανδαλων κτλ κτλ....

Gandalf dr685sm
11/02/2008, 14:13
H σημαία φταίει;...

Συμφωνώ με τον συμβολισμό που παρατέθηκε με το ποιός την αναρτεί σε ιστό και για ποιούς λόγους. Αλλά η σημαία φταίει εκεί;

Η σημαία είναι ενα μόνο σύμβολο... τίποτα παραπάνω... τίποτα λιγότερο. Οπότε είτε καπηλεύεται απο κάποιους , είτε δίνει αίσθημα τιμής και περηφάνειας, είτε καταστρέφεται απο πηθικοειδή στο όνομα μια ηλίθιας δικαιολογίας.

Κανείς δεν κερδίζει απο το σύμβολο. Το σύμβολο είναι προς έμπνευση και οχι προς μετάδοση ιδεών.
Η δικαιολογία μετάδοσης ιδεών , μέσω συμβόλων ή της καταστροφής αυτών , ανήκει σε πολύ νωθρά και σάπια μυαλά... μερικά απο αυτά τυρράνησαν τον κόσμο με πολύ βία.

Οπότε αν θα καεί ή θα καταστραφεί με σβάστικα.... μόνο χαρακτηρισμό για τα πιθηκοειδή που υπάρχουν δίνει αφορμή να δημιουργηθεί. Το ίδιο , το σύμβολο δεν προσβάλεται στο μυαλό του υγιή ανθρώπου.


Gandalf

tifoefs
11/02/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
H σημαία φταίει;...

Συμφωνώ με τον συμβολισμό που παρατέθηκε με το ποιός την αναρτεί σε ιστό και για ποιούς λόγους. Αλλά η σημαία φταίει εκεί;

Η σημαία είναι ενα μόνο σύμβολο... τίποτα παραπάνω... τίποτα λιγότερο. Οπότε είτε καπηλεύεται απο κάποιους , είτε δίνει αίσθημα τιμής και περηφάνειας, είτε καταστρέφεται απο πηθικοειδή στο όνομα μια ηλίθιας δικαιολογίας.

Κανείς δεν κερδίζει απο το σύμβολο. Το σύμβολο είναι προς έμπνευση και οχι προς μετάδοση ιδεών.
Η δικαιολογία μετάδοσης ιδεών , μέσω συμβόλων ή της καταστροφής αυτών , ανήκει σε πολύ νωθρά και σάπια μυαλά... μερικά απο αυτά τυρράνησαν τον κόσμο με πολύ βία.

Οπότε αν θα καεί ή θα καταστραφεί με σβάστικα.... μόνο χαρακτηρισμό για τα πιθηκοειδή που υπάρχουν δίνει αφορμή να δημιουργηθεί. Το ίδιο , το σύμβολο δεν προσβάλεται στο μυαλό του υγιή ανθρώπου.


Gandalf

Ετσι.

Αλλα μια και τα πιθηκοειδη τρωνε φραγκα των γονιων τους που εκτιμουν τετοια συμβολα αν οι γονεις τους δε κοψουν το επιδομα τοτε ειναι μαθημα ή παθημα και για ποιους ;;


Τιφοεύς

mats8282
11/02/2008, 19:51
Αν μιλαμε για αυτους στην Αγγλια συμφωνω και επαυξανω...

tifoefs
11/02/2008, 20:16
Ναι. Αλλα ειναι ερωτηση...

veletzas
11/02/2008, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ετσι.

Αλλα μια και τα πιθηκοειδη τρωνε φραγκα των γονιων τους που εκτιμουν τετοια συμβολα αν οι γονεις τους δε κοψουν το επιδομα τοτε ειναι μαθημα ή παθημα και για ποιους ;;


Τιφοεύς


με την λογικη σου αν σταματησουν "οι γονεις" να χρηματοδοτουν τους νεους που σπουδαζουν στο εξωτερικο δεν θα ξανακαει ελληνικη σημαια στο εξωτερικο. μηπως πρεπει να σταματησουμε κ την ενχωρια χρηματοδοτηση για να μην ξανακαει κ εδω?


σε παρακαλω μην μου απαντησεις οτι οι πληοψηφια αυτων που καινε την σημαια ειναι αρχοσχολοι κοπροσκυλα που χρηματοδοτουνται απο τον πατερα τους, μαλλον ετσι ειναι αλλα, δεν με ενδιαφερει δεν ειναι αυτο το θεμα μας



προφανως δεν εχεις γνωρισει ποτε κανεναν που να δουλευει για να σπουδασει ή να σπουδαζει κα να δουλευει παραλληλα...

tifoefs
11/02/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
με την λογικη σου αν σταματησουν "οι γονεις" να χρηματοδοτουν τους νεους που σπουδαζουν στο εξωτερικο δεν θα ξανακαει ελληνικη σημαια στο εξωτερικο. μηπως πρεπει να σταματησουμε κ την ενχωρια χρηματοδοτηση για να μην ξανακαει κ εδω?


σε παρακαλω μην μου απαντησεις οτι οι πληοψηφια αυτων που καινε την σημαια ειναι αρχοσχολοι κοπροσκυλα που χρηματοδοτουνται απο τον πατερα τους, μαλλον ετσι ειναι αλλα, δεν με ενδιαφερει δεν ειναι αυτο το θεμα μας



προφανως δεν εχεις γνωρισει ποτε κανεναν που να δουλευει για να σπουδασει ή να σπουδαζει κα να δουλευει παραλληλα...

Για την ερωτηση σου περι καψιματος κλπ τωρα που μας δωσανε να καταλαβουμε οτι οι "ελληνες" καψανε τη σημαια τους και επεται συνεχεια κατα τα γραφομενα σου, εχεις την εντυπωση οτι η εγχωρια χρηματοδοτηση θα συνεχισει ?

Δεν με ξερεις, δε σε ξερω για τη δευτερη παραγραφο σου...
μην βγαζεις συμπερασματα απο μια ερωτηση .... για τον συν"ομιλητη" σου.

τιφοευς

veletzas
11/02/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Για την ερωτηση σου περι καψιματος κλπ τωρα που μας δωσανε να καταλαβουμε οτι οι "ελληνες" καψανε τη σημαια τους και επεται συνεχεια κατα τα γραφομενα σου, εχεις την εντυπωση οτι η εγχωρια χρηματοδοτηση θα συνεχισει ?

Δεν με ξερεις, δε σε ξερω για τη δευτερη παραγραφο σου...
μην βγαζεις συμπερασματα απο μια ερωτηση .... για τον συν"ομιλητη" σου.

τιφοευς


δεν βγαζω κανενα συμπερασμα
δεν σε ξερω δεν με ξερεις οπως ειπε κ εσυ
δεν καταλαβαινω το "μας δωσανε να καταλαβουμε οτι οι ελληνες καψαν την σημαια τους"-σε ποιους?
δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με το "επεται συνεχεια κατα τα γραφομενα σου"
ουτε με την ερωτηση σου "εχεις την εντυπωση οτι η εγχωρια χρηματοδοτηση θα συνεχισει?"

mats8282
11/02/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ναι. Αλλα ειναι ερωτηση...


Δεν υπαρχει απαντηση στο παραπανω ερωτημα...Πρωτον γιατι ειναι ηδη αργα ηλικιακα και δευτερον ειναι σαν την κοτα με το αυγο.....


Στο πιθηκοειδη συμφωνω παντως :wave2: