PDA

View Full Version : Zηλεψα χωμα και ρωταω



vestromas
11/02/2008, 05:26
Θελω να παρω ενα μηχανακι για καγκουριες στα χωματα και στο βουνο. Ελαφρυ αξιοπιστο και δυνατο. Οχι τοσο για το γκαζι αλλα γιατι ειμαι 107 γυμνασμενα κιλα και 1.90 υψος. Δεν με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος και οι χρονοι γιατι η ηλικια μου, γυρω στα 40 τα εχει ξεπερασει αυτα αν και δεν με ενδιεφεραν ποτε. Οδηγω πανω απο 20 χρονια μηχανες και μικροτερος ημουν μεγαλος καγκουρας. Πιο μικρος γυρω στο 90, ειχε πεσει στα χερια μου ενα κχ 125 πολυ παλιο και την ειχα καταβρει στον Υμμητο, αλλα ρισκαριζα πολυ γιατι δεν ειχα εξοπλισμο. Τωρα ζηλεψα παλι αλλα ειμαι πιο ορειμος και συντηριτικος και θα θελα συμβουλες για μηχανακι και εξοπλισμο. Θα ηθελα το πιο αξιοπιστο με την λιγοτερη και οικονομικοτερη συντηρηση. Μ αρεσουν τα διχρονα και νομζω πως κατι τετοιο θα μου ταιριαζε καλυτερα. Ακουω προτασεις και παρακαλω να λαβετε υποψιν τις σωματικες μου διαστασεις για να μην γονατιζει το μηχανακι.

zubitos
11/02/2008, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Θελω να παρω ενα μηχανακι για καγκουριες στα χωματα και στο βουνο. Ελαφρυ αξιοπιστο και δυνατο. Οχι τοσο για το γκαζι αλλα γιατι ειμαι 107 γυμνασμενα κιλα και 1.90 υψος. Δεν με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος και οι χρονοι γιατι η ηλικια μου, γυρω στα 40 τα εχει ξεπερασει αυτα αν και δεν με ενδιεφεραν ποτε. Οδηγω πανω απο 20 χρονια μηχανες και μικροτερος ημουν μεγαλος καγκουρας. Πιο μικρος γυρω στο 90, ειχε πεσει στα χερια μου ενα κχ 125 πολυ παλιο και την ειχα καταβρει στον Υμμητο, αλλα ρισκαριζα πολυ γιατι δεν ειχα εξοπλισμο. Τωρα ζηλεψα παλι αλλα ειμαι πιο ορειμος και συντηριτικος και θα θελα συμβουλες για μηχανακι και εξοπλισμο. Θα ηθελα το πιο αξιοπιστο με την λιγοτερη και οικονομικοτερη συντηρηση. Μ αρεσουν τα διχρονα και νομζω πως κατι τετοιο θα μου ταιριαζε καλυτερα. Ακουω προτασεις και παρακαλω να λαβετε υποψιν τις σωματικες μου διαστασεις για να μην γονατιζει το μηχανακι.


Πάρε KTM. :smokin:

vestromas
11/02/2008, 05:44
Xωρις πλακα τωρα! Αυτο το 300 το διχρονο πολυ το γουσταρο. Μηπως ειναι υπερβολη ομως; Αυτα τα τμ λενε τιποτα; πες τιποτα.

p@nos
11/02/2008, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Θελω να παρω ενα μηχανακι για καγκουριες στα χωματα και στο βουνο. Ελαφρυ αξιοπιστο και δυνατο. Οχι τοσο για το γκαζι αλλα γιατι ειμαι 107 γυμνασμενα κιλα και 1.90 υψος. Δεν με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος και οι χρονοι γιατι η ηλικια μου, γυρω στα 40 τα εχει ξεπερασει αυτα αν και δεν με ενδιεφεραν ποτε. Οδηγω πανω απο 20 χρονια μηχανες και μικροτερος ημουν μεγαλος καγκουρας. Πιο μικρος γυρω στο 90, ειχε πεσει στα χερια μου ενα κχ 125 πολυ παλιο και την ειχα καταβρει στον Υμμητο, αλλα ρισκαριζα πολυ γιατι δεν ειχα εξοπλισμο. Τωρα ζηλεψα παλι αλλα ειμαι πιο ορειμος και συντηριτικος και θα θελα συμβουλες για μηχανακι και εξοπλισμο. Θα ηθελα το πιο αξιοπιστο με την λιγοτερη και οικονομικοτερη συντηρηση. Μ αρεσουν τα διχρονα και νομζω πως κατι τετοιο θα μου ταιριαζε καλυτερα. Ακουω προτασεις και παρακαλω να λαβετε υποψιν τις σωματικες μου διαστασεις για να μην γονατιζει το μηχανακι.


Αν θες κατι απλα για βολτες,κοιτα στα διχρονα 125...
Αφου δεν θες να το ψαξεις το πραγμα,παιρνεις οποιο σ'αρεσει περισσοτερο...



:wave2:

vestromas
11/02/2008, 05:50
Εκεινο το κχ το αρχαιο που ειχα πηγενε μαλια κουβαρια και να φανταστεις οτι ηταν τοσο παλιο που η σελα δεν εγλυφε το τεποζιτο. Ημουν γυρω στα 93κιλα τοτε ομως. Παιζει ρολο; Απο εξοπλισμο; Μαρκα τιμες; Τι προτινετε;

dirtbird
11/02/2008, 05:56
Το ξέρω ότι θα είναι ..... cultural shock για σένα.....:lol: :lol:


...αλλά κοίτα την υπογραφή μου.



πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις έχουμε, ίσως είμαι λίγο πιο 'γυμνασμένος'... :bigcry: :rotflmao:

zubitos
11/02/2008, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Xωρις πλακα τωρα! Αυτο το 300 το διχρονο πολυ το γουσταρο. Μηπως ειναι υπερβολη ομως;


Δηλαδή θεωρείς πως τα πιο λίγα κυβικά σε δίχρονο τα λιώνεις :confused:

ή επειδή είσαι 100+ κιλά θα σέρνονται και δεν θα μπορούν να σε μεταφέρουν :confused:

vestromas
11/02/2008, 06:04
Αντε ρε! Το 300 εχεις; Τι λεει το εργαλειο; Ξυριζει; Απο συντηρηση τι θελει; Πες καμια λεπτωμερια αν δεν βαριεσε.

vestromas
11/02/2008, 06:08
Οχι ρε ζουπι τι να λιωσω; Εχω χρονια να κανω και δεν ειμαι και πιτσιρικας, για το μηχανακι ρωταω μην ζοριστει με το βαρος.

zubitos
11/02/2008, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Οχι ρε ζουπι τι να λιωσω; Εχω χρονια να κανω και δεν ειμαι και πιτσιρικας,


Γι' αυτό το λέω.

Οτι και να πάρεις σημασία έχει να το ευχαριστηθείς και να μην σε κουράζει.

να το πηγαίνεις,οχι να σε πηγαίνει:winka:

vestromas
11/02/2008, 06:29
Αμα κουραζομε σταματαω και ξεκουραζομε. Ενα 125 διχρονο καλο θαναι; Σε μετεχειρο συμφερει, η ειναι μεγαλο ρισκο; Κατι γκας γκας, τμ, και κατι αλλα που ακουω καλα ειναι; Τα γιαπανια εδω τι κανουν; Θυμαμαι στην εποχη μου κατι κdx kawa πολυ πρωτα!

squirrel
11/02/2008, 06:58
DR-Z ίσως να είναι αυτό που θα σου κάνει τα περρισότερα κ είναι η πιο οικονομική λύση.

dirtbird
11/02/2008, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αντε ρε! Το 300 εχεις; Τι λεει το εργαλειο; Ξυριζει; Απο συντηρηση τι θελει; Πες καμια λεπτωμερια αν δεν βαριεσε.

Τι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909) ακριβώς (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36467&perpage=20&pagenumber=1)
θέλεις (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38317) να (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47698) μάθεις? (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50610):bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

vestromas
11/02/2008, 08:24
Aπο θεμα συντηρησης αξιοπιστιας; DRZ η ευρωδιχρονο;

dirtbird
11/02/2008, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aπο θεμα συντηρησης αξιοπιστιας; DRZ η ευρωδιχρονο;

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (μπρίκι με επαγγελματική καφετιέρα) αλλά προς έκπληξη σου, το δικό μου -γιατί για τα άλλα δίχρονα δεν έχω προσωπική άποψη- εκτός από τις αλλαγές λαδιών (0.7lt) στο κιβώτιο και τα πλυσίματα-λαδώματα-γυαλίσματα μετά από κάθε βόλτα, δεν θέλει τίποτα άλλο.

Το DRZ κάνει εάν ΔΕΝ έχεις άλλο μηχανάκι για τις καθημερινές σου μετακινήσεις.
Ιδιαίτερα προβλήματα δεν έχει (κάτι για τα ηλεκτρικά έχουν αναφέρει οι κάτοχοι στο φόρουμ), αλλά πρόκειται για play-bike και εκ των πραγμάτων είναι και βαρύτερο και αργότερο και λιγότερο ανθεκτικό.

vestromas
11/02/2008, 08:36
Μ εφιαξες dirtbird! Θα την ψαξω με την πορτοκαλαδα!!! Ευχαριστω!:beer: :wave2:

byron
11/02/2008, 09:36
Για την δική σου την περίπτωση θα πρότεινα στην χειρότερη ένα EXC-530 και στην καλύτερη ένα 690.





































Μπορεί να ζοριστεί το 300άρι αμα του φορτώσεις το Vstorm στη σχάρα. :smokin: :lol:

dirtbird
11/02/2008, 09:51
....κανονίστε....:smokin: :smokin: :rolleyes: :D

tati
11/02/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για την δική σου την περίπτωση θα πρότεινα στην χειρότερη ένα EXC-530



:

γιατι τι εχουν τα 530 δηλαδης??:evil:

μύγα:lol:

byron
11/02/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
γιατι τι εχουν τα 530 δηλαδης??:evil:

μύγα:lol:

Δεν μπορώ να απαντήσω ρε Tati γιατί ο mod εδώ είναι κέρβερος :uplate: :lol: :wave2:

tati
11/02/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μπορώ να απαντήσω ρε Tati γιατί ο mod εδώ είναι κέρβερος :uplate: :lol: :wave2:

αλλά παρΟΛΑ αυτά τον αγαπάμε

:rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

dirtbird
11/02/2008, 11:02
γουφ, γουφ...:bigcry: :bigcry:

tati
11/02/2008, 11:19
:rotflmao:

:beer:

marios8
11/02/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τα γιαπανια εδω τι κανουν; Θυμαμαι στην εποχη μου κατι κdx kawa πολυ πρωτα!



Τα γιαπάνια ξέχνα τα (εκτός και αν σε ενδιαφέρει το ΜΧ).

Κοίτα για 250-300 2χρονο (του βρομόπουλου είναι αστέρι).



:beer: :beer: :beer: :wave2:

vestromas
11/02/2008, 14:25
Mαγκες ευχαριστω για τη βοηθεια! Με κατατοπισατε αρκετα. :beer: :wave2:

Vstrommer71
11/02/2008, 15:28
Στην τελικη φορας ενα ζευγαρι αλλες αναρτησεις και τροχους στο Vstrom και φτιαχνεις μια χαρα μηχανακι:look:
Εχεις και τους αλλους παρε ΚΤΜ και π@παριες:lol:
Παρε DRZ να σκασουνε! :rotflmao:

vestromas
11/02/2008, 15:37
Αυτο για το vstromi το σκεφτηκα, αλλα το εχω για κουρσα και το λυπαμε για τετοια.:beer: :wave2:

hararm123
11/02/2008, 15:41
Ταπεινη μου αποψη ειναι ....μακρια απο125 οποιασδηποτε μαρκας.Τα 250 και 300 διχρονα ειναι αστερια αλλα θελουν λιγα καλυτερα χερια απο ενα 4Τ.400 η 450 4Τ ειναι ιδανικα (αποψη μου)για το μεγεθος μας .Εχουν αρκουδογκαζο αλλα δεν σε τρομαζουν και τα βολευεσαι καλυτερα(παντα ταπεινη μου αποψη).Οτι και να αποφασισεις παντως καλως ηρθες στον κοσμο του χωματος και παντα με τον καταληλο εξοπλισμο........

STOYBI
11/02/2008, 15:44
Ρε κανονιστε να τον κανετε να παρει ΚΤΜ ..... :(

( Και μετα να μας πρηζει με αυτους που εχουν οτιδηποτε αλλη μαρκα μηχανακι...) :mad:

geotriada
11/02/2008, 16:32
ρε vστρωμα εχεις κανει βολτα ,εστω και χαλαρα, καθαροαιμο στο χωμα?

δεν ειναι οπως φαινεται στα βιντεακια, θελει πολλα.


κανε αυτο που σου ειπαν παραπανω, λαστιχα στο vstrom και απλη βολτα στο χωμα

vestromas
11/02/2008, 18:38
To κατεχω το αθλημα ρε geotriada. Aπλως ειμαι της παλιας σχολης. Βλεπε ροδα τσαντα και κοπανα, τα τσακαλια, κ.α αριστουργηματα της εποχης εκεινης. Με αρβυλες και σκουφους καναμε μοτο κρος, στην Καισαριανη.

vestromas
11/02/2008, 19:32
hararm123 σεβαστη η αποψη σου, και την λαμβανω σοβαρα υποψιν.:beer: :wave2:

jasondakar
11/02/2008, 19:45
κοιτα αν θελεις απλα να καγκουρεψεις τα διχρονα ειναι η λυση αλλα αν θελεις κατι ενδιαμεσω δλδ καγκουρια και καμια εντουροβολτα πιο εκδρομικου χαρακτηρα κοιτα τετραχρονο.

το 300 exc ειναι απλα οπλο και μακραινει χερια.

το θεμα ειναι να παρεις κατι που να γουσταρεις να καβαλας και να το λιωνεις


στο τριτο τσαι με κονιακ θα γραψω και αλλες μλκς περιμενετε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

iatrodikastis
11/02/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
To κατεχω το αθλημα ρε geotriada. Aπλως ειμαι της παλιας σχολης. Βλεπε ροδα τσαντα και κοπανα, τα τσακαλια, κ.α αριστουργηματα της εποχης εκεινης. Με αρβυλες και σκουφους καναμε μοτο κρος, στην Καισαριανη.


είμαστε της ίδιας εποχής.

έχω συμμετοχή στα τσακάλια...βγαίνω με σούζα...από την στοά στην πίσσα.

:rotflmao:

αν έχεις να καβαλήσεις χώμα από τότε,πρέπει να ξεκινήσεις από χαμηλά,άσε τα όνειρα γιά καθαρόαιμα ΜΧ και βασικά ξέχνα εντελώς το motocross,o φίλος geotriada δεν έχει διάθεση να σε πειράξει.Σου λέει την αλήθεια.

Μηχανάκι MX δεν σου κάνει γιατί:δεν θα κάνεις motocross και είναι ακατάλληλο,ιδίως σε άσχετο,γιά χρήση εντούρο.

Ασε που άμα πάρεις ΜΧ θα μας ζαλίσεις στις ερωτήσεις του τύπου:Τι να κάνω με τις αναρτήσεις ρε παιδιά?Γιατί δεν μπορώ να ανέβω ανηφόρες?Γίνεται κάτι με την ροπή του?Γίνεται πιό εντουράδικο?

Το μόνο που θα σου προσφέρει ένα ΜΧ είναι καγκουράδες και εξυπνάδες σε φλατ χωματόδρομους.

Τώρα τα 125 τα εντουράκια θέλουν πολύ τεχνική γιά να τα πας.

Προτίμησε κάτι σε παραπάνω κυβικά και υπολόγισε και έξοδο αλλαγής ελατηρίου γιά τα κιλά σου.

Σε μεταχειρισμένο προτίμησε δίχρονο,αν και πολύ δύσκολα βρίσκεις,μεγάλη ζήτηση-λίγη προσφορά.Τους λόγους φαντάζομαι τους ξέρεις.

Οσο τώρα γιά μάρκα,κοίτα τι παίζει στο βουνό...δεν είναι τυχαίο.

Γιά καινούργιο δεν το συζητάω. :sun:

Το καλύτερο enduro ever:sun: :sun: ktm 450 exf-r:sun: :sun:

Mου τόλεγαν,το καμάρωσα μένει και να το καβαλήσω...:wave2:

dirtbird
11/02/2008, 20:15
V-stroma, δεν είσαι άσχετος από μηχανάκια.

Καβαλάς, κάποια, σχηματίζεις αρχική προσωπική άποψη και συζητάς τα υπόλιπα.

Κατά τη γνωμη μου, το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι αρχικά να ορίσεις το budget σου (έστω και αν είσαι διατεθειμένος να το υπερβείς).

Άλλο μηχανάκι αγοράζεις με 2000, άλλο με 8000.

:wave2:

hararm123
11/02/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

αρχικά να ορίσεις το budget σου (έστω και αν είσαι διατεθειμένος να το υπερβείς).



:wave2:

Πολυ σωστο

vestromas
11/02/2008, 21:49
Χιλια ευχαριστω μαγκες. Με βοηθατε πολυ. Εχω πεσει με τα μουτρα στη μελετη με βαση αυτα που μαθαινω και απο εσας. Πειτε μου και δυο πραγματα για κρανος μποτες θωρακες γιατι μαλλον απο αυτα θα ξεκινησω. Τιμες μαρκες.

dirtbird
11/02/2008, 22:08
Για μπότες οι μόνες που μπορώ να συστήσω είναι οι Sidi με την άρθρωση στον αστράγαλο - γύρω στα 270?. Είναι τέτοια η άνεση και κατ'επέκταση η ασφάλεια (αφού δεν σε κουράζουν) που στο μέλλον θα μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να προτιμήσω κάτι άλλο.

Για κράνη, προσωπικά μόνο Shoei αλλά υπάρχουν και άλλες αξιοπρεπείς και φθηνότερες λύσεις.

Για θώρακες.... μάλλον όλοι είναι φτιαγμένοι για ανθρώπους 70-80 κιλών...:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
11/02/2008, 22:16
Ξέχασα να γράψω για τις μπότες ότι -ειδικά σε μαύρες- είναι ότι πρέπει τώρα για τις απόκριες αν θέλεις να ντυθείς klingon και τα σχετικά αφού προσδίδουν ΚΑΙ ηχητικό εφέ στο όλο look...:bigcry: :bigcry:


τρίζει η άρθρωση καθώς περπατάς... :lol: :lol:

vestromas
11/02/2008, 23:17
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

ARISPEED1
13/02/2008, 20:45
Αγαπητοί χωματεροί ΤΕSTRIDERS ....... O VSTROM ειναι πλασμένος για ktm 4oo για να βοηθηθεί ο ανθρωπος....Γιατι κ το εντούρο ειναι απόλαυση κ οχι ταλαιπωρία!!!!

zoropatra
13/02/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Γιατι κ το εντούρο ειναι απόλαυση κ οχι ταλαιπωρία!!!!







:nono: :nono: :nono: ειναι απολαυστικη ταλαιπωρια!!!!!!:D :D :D :D

kordix
14/02/2008, 18:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
[B]είμαστε της ίδιας εποχής.


Μηχανάκι MX δεν σου κάνει γιατί:δεν θα κάνεις motocross και είναι ακατάλληλο,ιδίως σε άσχετο,γιά χρήση εντούρο.

Το μόνο που θα σου προσφέρει ένα ΜΧ είναι καγκουράδες και εξυπνάδες σε φλατ χωματόδρομους.



Δηλαδή εγώ είμαι ένας έξυπνος κάγκουρας; :beer: (Πλάκα κάνω Πετρο)

Αν θέλεις να κάνεις την πλάκα σου δοκίμασε και ΜΧ μηχανάκια γιατί έχουν πολύ νεύρο και μακραίνουν χέρια. Στα πιστάκια είναι απολαυστικά στα μονοπάτια κάποια από αυτά είναι οκ. Εγώ έχω ΥΖ250 και άλλα δυο φιλαράκια CR250 και KX250. Έχουμε κάνει σκούπα (δεν τρέχεις χωρίς πινακίδα) αρκετούς αγώνες εντούρο και από μονοπάτια άλλο τίποτα. Απλά έχουν άλλο τρόπο οδήγησης, άλλη φιλοσοφία. (έλα μια μέρα βουνό να κάνεις test drive).


Τώρα αν θέλεις να κάνεις εντούρο δηλαδή κυρίως μονοπάτια και εντουράδικα πιστακια (χωρίς μεγάλα άλματα) πάρε εντούρο. Στα τεχνικά κομμάτια θα σε βοηθήσουν περισσότερο λόγω ομαλής απόδοσης μοτέρ και ενδοτικών αναρτήσεων.

Προσωπική γνώμη πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ, αυτό που σε πορώνει. Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα έγραψαν τα παιδιά παραπάνω.

kordix
14/02/2008, 19:20
Να σου γράψω επίσης ότι τα εντούρο:

έχουν μεγαλύτερη αυτονομία + ρεζέρβα, και καταλληλότερη κλιμάκωση σχέσεων για δύσκολα κομμάτια αλλά και μεγαλύτερη τελική ταχύτητα. Επίσης δεν κάνουν φασαρία, και είναι απολύτως νόμιμα.

Αυτό που σου γράφει ο Dirtbird είναι το καλύτερο, ξεκίνα τα test drive σε μηχανάκια φίλων και μάλιστα σε χώμα.

marios8
14/02/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Να σου γράψω επίσης ότι τα εντούρο:

έχουν μεγαλύτερη αυτονομία + ρεζέρβα,



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

vestromas
14/02/2008, 19:36
Αρη ανηφοριζοντας κηφφισιας χθες με την απογευματινη βροχη και κανοντας σλαλομ αναμεσα απο τα αυτοκινητα, ειδα ενα 400 κτμ πανω σε αυτοκινητο οδικης βοηθειας. Δεν αστειευομε. Μεταχειρισμενο τετραχρονο ΚΤΜ θα παρω μονο αν παθω αλσχαιμερ. Η τιμη που το δινεις ειναι σουπερ και δεν αμφιβαλω για το τωρα αλλα φοβαμαι για το αυριο. Παντα φιλικα και χωρις διαθεση για διαμαχη.:beer: :wave2:

jasondakar
14/02/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
ειδα ενα 400 κτμ πανω σε αυτοκινητο οδικης βοηθειας. Δεν αστειευομε. :

δεν το βρισκω αυτο σωστο κριτιριο αλλα οπως το βλεπει ο καθενας.

dirtbird
14/02/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αρη ανηφοριζοντας κηφφισιας χθες με την απογευματινη βροχη και κανοντας σλαλομ αναμεσα απο τα αυτοκινητα, ειδα ενα 400 κτμ πανω σε αυτοκινητο οδικης βοηθειας. Δεν αστειευομε. Μεταχειρισμενο τετραχρονο ΚΤΜ θα παρω μονο αν παθω αλσχαιμερ. Η τιμη που το δινεις ειναι σουπερ και δεν αμφιβαλω για το τωρα αλλα φοβαμαι για το αυριο. Παντα φιλικα και χωρις διαθεση για διαμαχη.:beer: :wave2:

Na έχεις πολύ καλά κρατημένο στην άκρη του μυαλού σου ότι η αξιοπιστία όλων των χωμάτινων μοτό είναι άμεσα συνδεδεμένη με την συντήρηση και την χρήση που τους γίνεται.

Και φυσικά εννοώ ότι εάν είναι εντούρο πλατείας, και ο ιδιοκτήτης τους το πάει -όποτε θυμηθεί- για 'σέρβις' (πραγματικά τσαντίζομαι όταν το ακούω για εντούρο μηχανάκια), η διάρκεια ζωής τους μειώνεται ...λογαριθμικά.

Πάντως ότι το είδες φορτωμένο δεν σημαίνει και πολλά (γιατί δεν ξέρεις το ιστορικό του συγκεκριμένου). Ειδικά τα τετράχρονα ΚΤΜ των τελευταίων ετών είναι από τα πιο αξιόπιστα μηχανάκια της κατηγορίας. Έχουν πολύ καλύτερη φήμη από τα 'πολιτικά'...

vestromas
14/02/2008, 20:17
Αν με ψησετε τοσο με πιον θα κανω διαμαχες μετα; :rotflmao: Διχασμενη προσωπικοτητα εχω γινει.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

hararm123
14/02/2008, 21:20
Κοιτα αν εισαι τοσο προκατειλημενος με τα ΚΤΜ υπαρχει και η λυση του DRZ 400 που ειναι πολυ καλο μοτο και ειναι και της Ιαππωνικης οικογενειας που προτιμας.Ριξε παντως λιγο νερο στο κρασι σου ειδικα για την EXC σειρα και δεν θα χασεις...........

hararm123
14/02/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχουν πολύ καλύτερη φήμη από τα 'πολιτικά'...



Ισως γιατι οι ιδιοκτητες τους ειναι συνειδητοποιημενοι σχετικα με το οχημα τους και το προσεχουν οπως πρεπει..............

vestromas
14/02/2008, 21:51
Aν το αποφασισω τελικα μαλλον για drz με βλεπω. Εχω συντηριτικη ιδιοσιγκρασια πλεον.:a024:

ARISPEED1
15/02/2008, 20:49
Eχω να βολτάρω απο εντούρο Θηβας ,μόνο στον κήπο κάνω βόλτα τα τέκνα μου.Αμα θες τον αλλο μήνα ελα να το βολτάρεις. Πάντως ρώτα κ κάνα ανθρωπο του χώρου αν εχω δίκιο.

kordix
15/02/2008, 22:10
Ειδικά το EXC 400 είναι ότι καλύτερο για εισαγωγή ή comeback στο βουνό.

Το έχουν 3 φιλαράκια και κανένα δεν έχει πάθει τίποτα... (με σωστή συντήρηση)

Είναι καλή επιλογή.


Παλιότερα είχα CCM 404 εντούρο με το μοτέρ του DRZ και στις 8,000 Km χρειάστηκε αλλαγή καδένα + τεντωτήρα γιατί τα παιξαν! Το μοτέρ του είναι καλό κατά τα άλλα αλλά έχει κάτι ιστορίες με τα ηλεκτρικά του.

ΚΑΠΛΑΝΙ
03/04/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ



Παλιότερα είχα CCM 404 εντούρο με το μοτέρ του DRZ και στις 8,000 Km χρειάστηκε αλλαγή καδένα + τεντωτήρα γιατί τα παιξαν! Το μοτέρ του είναι καλό κατά τα άλλα αλλά έχει κάτι ιστορίες με τα ηλεκτρικά του. [/B]


Ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε για αυτο το μηχανακι.Εχω βρει ενα 06 στα 3500ευρω αλλα ειναι μοταρ
και θελω να το μετατρεψω σε εντουρο.Ειναι καλο μηχανακη γενικα και θα στιχηση ημετατροπη?
Τα μοταρ θα τα πουλησω.Απο ανταλλακτικα τι γινεται?
Εχω βρει επισης ενα wr450f στα ιδια λεφτα.Το παιδι το ειχε μονο για βουνο.Το πηγα σε μηχανικο και το
βρηκε ενταξη.Εναι του 03.
Τελος παιζει και ενα DRZ400E ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΖΑΡΕΥΩ ΣΤΑ 3000ε.Ειναι και αυτο του 03 αλλα δεν το εχω ελεξει ακομα.
Η χρηση του θα ειναι μονιμα στο νησι σε καθημερινη χρηση σπιτι δουλεια μικρη αποσταση περιπου 500μ κοντινες παραλιες και βολτες στο βουνο με φιλους.
Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια.Πεστε καμια γνωμη..

jasondakar
03/04/2008, 16:55
dr400e ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις. it's a fun bike

marios8
03/04/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
dr400e ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις. it's a fun bike

Iάσονα απο πότε το DrZ μπορεί να συγκριθεί με το Wrf στο βουνό ???

Το yamaha είναι μακράν το καλύτερο εντούρο απο αυτά που ανέφερες :beer: :beer: :wave2:

Vstrommer71
03/04/2008, 17:23
ΟΚ,μας πεισατε ρε:smokin:
Το DRZ με μενα πανω(110κιλακια) δεν παει ρουπι:lol:
Δεν ειναι αξιοπιστο.Στα χερια γνωστου μου που το εσκισε το αφησε για καποιες χιλιαδες χλμ με 100 γραμμαρια λαδι και στα...77000χλμ χρειαστηκε κομπλερακι μιζας(για τετοιο χαλι μιλαμε):cry:
Με μενα εχει το δικο μου DRZ εχει 25000χλμ και με εχει ταραξει στις ζημιες,μια φορα εχω ρυθμισει βαλβιδες και θελει και λαδια το χαμενο καθε 5000χλμ...
Οχι τιποτα αλλο,αλλα πλακωσατε και οι ΚΤΜαδες και πατε να μας το φατε το παιδι:lol:
Για απλη χομπιστικη-εντουροταξιδιωτικη-εκδρομικη χρηση το DRZ(το Ε!) ειναι απλα τελειο
Για πιο μεγαλες βλεψεις υπαρχουν αλλα-καταλληλοτερα κι ακριβοτερα-μηχανακια:beer:

iatrodikastis
03/04/2008, 17:28
Συμφωνώ ότι το wrf είναι enduro σε σχέση με το drz-e που είναι playbike.

H χρονολογία όμως 03 καθιστά το wrf λιγότερο αξιόπιστο και πιό μοτοκροσσάδικο από τα νεοτερά του που εντουροποιήθηκαν.

Αν είσαι μεταξύ των τριών παραπάνω,επέλεξε το drz.

Vstrommer71
03/04/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
δεν το βρισκω αυτο σωστο κριτιριο αλλα οπως το βλεπει ο καθενας.
Παντως μεχρι τωρα DRZ σε αυτοκινητο οδικης βοηθειας ΔΕΝ εχω δει:lol:
Παρτε ρε παιδια και κανα ΚΤΜ να εχουν και δουλεια τα συνεργεια,κλεφτες θα γινουνε? :lol:

marios8
03/04/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ

Η χρηση του θα ειναι μονιμα στο νησι σε καθημερινη χρηση σπιτι δουλεια μικρη αποσταση περιπου 500μ κοντινες παραλιες και βολτες στο βουνο με φιλους.
Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια.Πεστε καμια γνωμη..


Γι αυτή την χρήση τότε πάω πάσο δεν το είχα δεί . Πάρε DRZ

marios8
03/04/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Παντως μεχρι τωρα DRZ σε αυτοκινητο οδικης βοηθειας ΔΕΝ εχω δει:lol:
Παρτε ρε παιδια και κανα ΚΤΜ να εχουν και δουλεια τα συνεργεια,κλεφτες θα γινουνε? :lol:



:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κάτσε η suzuki να βγάλει πρώτα εντουρο μηχανάκι και μετά μιλάμε για αξιοπιστίες :beer: :wave2:

jasondakar
03/04/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Iάσονα απο πότε το DrZ μπορεί να συγκριθεί με το Wrf στο βουνό ???

Το yamaha είναι μακράν το καλύτερο εντούρο απο αυτά που ανέφερες :beer: :beer: :wave2:

το ξερω απλα κοιτα τι ζηταει ο ανθρωπος θελει κατι να ειναι και στην πολη και απο εδω και εκει και να βγαινει και στο βουνο. το wr ειναι πολυ μπροστα απο το dr (e) αλλα θα κανει την δουλεια του μια χαρα με το dr να πηγαινει στην παραλια του κτλ κτλ:wave2:

drmel
03/04/2008, 17:54
Ρε σείς τι παθαίνετε αμα ακούτε DRZ,????:cool:

Zid
03/04/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
το ξερω απλα κοιτα τι ζηταει ο ανθρωπος θελει κατι να ειναι και στην πολη και απο εδω και εκει και να βγαινει και στο βουνο. το wr ειναι πολυ μπροστα απο το dr (e) αλλα θα κανει την δουλεια του μια χαρα με το dr να πηγαινει στην παραλια του κτλ κτλ:wave2:
Εγώ λέω να πάρει HP2 για να στεγνώνει και το μαγιό και τη πετσέτα στα boxer οταν θα γυρνάει απο το μπάνιο :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
03/04/2008, 18:25
Kι εγώ λέω ότι σύντομα θα πάει στον αγύριστο αν δε συγκεντρωθείτε.....:smokin:

STOYBI
03/04/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Iάσονα απο πότε το DrZ μπορεί να συγκριθεί με το Wrf στο βουνό ???

Το yamaha είναι μακράν το καλύτερο εντούρο απο αυτά που ανέφερες :beer: :beer: :wave2:

Μαριε.... :rolleyes:

Τα DrZ εχουν πρωταγωνιστησει και εχουν δει σε αρκετους αγωνες του πρωταθληματος ( και οχι μονο ) πρωτες θεσεις ( και οχι πολυ παλια...! ) :D

Τα εχετε υποτιμησει παραπανω απο οσο πρεπει μου φαινετε... :smilea:



:wave2:

ttastsok
04/04/2008, 13:45
Εχω DRZ400E εδω καιι τρια χρονια και μαλιστα το πουλαω τωρα, το αγορασα μεταχειρισμενο και αφου του αλλαξα τεντοτηρα καδενας στα πρωτα χλμ δεν εχω κανενα προβλημα,εχω κανει 5000 χλμ στο βουνο. Παντως ολα τα μηχανακια αυτης της κατηγοριας αν τους κανεις την σωστη συντηρηση δεν εχεις κανενα προβλημα. Οσον αφορα στα διχρονα ολα καλα και αγια στο βουνο αλλα υπολογιστε και οτι πρεπει να κουβαλας και λαδι μιξης στις καθημερινες μετακινησεις.

Ριξε μια ματια εδω.



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56747

ΚΑΠΛΑΝΙ
04/04/2008, 13:45
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα παρω το DRZ εαν τα βρουμε στα λεφτα.
Παντως μου κανει εντυπωση που κανενας δεν ασχοληθεικε με το CCM παρολου που στα ιδια λεφτα πιο καινουργιο ειναι και φοραει τον ιδιο κινητηρασ με το DRZ E με καλυτερα περιφερειακα νομιζω..

marios8
04/04/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μαριε.... :rolleyes:

Τα DrZ εχουν πρωταγωνιστησει και εχουν δει σε αρκετους αγωνες του πρωταθληματος ( και οχι μονο ) πρωτες θεσεις ( και οχι πολυ παλια...! ) :D

Τα εχετε υποτιμησει παραπανω απο οσο πρεπει μου φαινετε... :smilea:



:wave2:


Ναι Κώστα δεν αντιλέγω. Ειδικά εγώ έχω συνηθίσει να βλέπω DRZ σε πρώτη θέση :D

Αλλα σκέψου αυτός που πρωταγωνιστεί με το DRZ τι θα έκανε με το WRF :wacko:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

STOYBI
04/04/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ναι Κώστα δεν αντιλέγω. Ειδικά εγώ έχω συνηθίσει να βλέπω DRZ σε πρώτη θέση :D

Αλλα σκέψου αυτός που πρωταγωνιστεί με το DRZ τι θα έκανε με το WRF :wacko:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

Μαλλον την διαφορα θα την καταλαβενε μονο εκεινος...!! :rotflmao: :rotflmao:

Οχι οτι δεν κανει για εντουρο το μηχανακι και δεν ειναι αξιοπιστο ομως ( ασε που ειδικα για TR πιστευω οτι ειναι ακομα απο τις ΤΟΡ επιλογες......! )

:beer: :beer:

:wave2:

ullyses
04/04/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ
Παντως μου κανει εντυπωση που κανενας δεν ασχοληθεικε με το CCM παρολου που στα ιδια λεφτα πιο καινουργιο ειναι και φοραει τον ιδιο κινητηρασ με το DRZ E με καλυτερα περιφερειακα νομιζω..

και αυτός ήταν ο λόγος που με έκανε να πάρω CCM ! :smokin:

απάντηση στο ερώτημα σου δίνεται με ερώτηση..... σου αρέσουν οι μακροχρόνιες σταθερές σχέσεις ? :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΠΛΑΝΙ
05/04/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
και αυτός ήταν ο λόγος που με έκανε να πάρω CCM ! :smokin:

απάντηση στο ερώτημα σου δίνεται με ερώτηση..... σου αρέσουν οι μακροχρόνιες σταθερές σχέσεις ? :rotflmao: :rotflmao:



Ναι με την συγκεκριμενη λεω να μεινω μονογαμικος:rotflmao: :rotflmao:

iatrodikastis
05/04/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ
Ναι με την συγκεκριμενη λεω να μεινω μονογαμικος:rotflmao: :rotflmao:


Mην την πάρεις τότε.

Μπορεί να περάσει καμμιά πορτοκαλί κουκλάρα και να κολαστείς. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΠΛΑΝΙ
05/04/2008, 12:39
Ηδη με κολαζουνε αλλα λενε οτι ειναι γκομενα πολυτελειας..:lol: :lol: :beer:

KaTaNaS
05/04/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ
Ηδη με κολαζουνε αλλα λενε οτι ειναι γκομενα πολυτελειας..:lol: :lol: :beer:

kapote ayto... τωρα τα κανουν ολα και συμφερουν!

καποτε δεν εβρισκες μηχανικο να ξερει να φτιαχνει ευρωπαικο, και τωρα ψαχνεις να βρεις μαστορα που να ασχολειται ακομα με γιαπωνεζικα

dirtbird
05/04/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kapote ayto... τωρα τα κανουν ολα και συμφερουν!

καποτε δεν εβρισκες μηχανικο να ξερει να φτιαχνει ευρωπαικο, και τωρα ψαχνεις να βρεις μαστορα που να ασχολειται ακομα με γιαπωνεζικα

Εσύ θα μας πεις σε τι σου βγήκε η 'ζήλεια' τελικά? :confused: :confused:

kordix
05/04/2008, 12:59
Είχα το CCM 404 Enduro.

Από θέματα αξιοπιστίας μια χαρά εκτός από τα ρουλεμάν του ψαλιδιού που χρειάζονται συχνά αλλαγή. Το μοτεράκι οκ.

Η εξάτμισή του είναι μεν Scorpion αλλά με τάπα που δεν βγαίνει εύκολα η οποία του προκαλεί στις πολύ χαμηλές στροφές ένα εκνευριστικό σκαλοπάτι στην απόδοση. Την έβγαλα και όλα οκ χωρίς να κάνει παράλληλα πολύ θόρυβο.

Το πλαίσιό του είναι πολύ στιβαρό και θέλει γκάζι για να δουλέψει το μηχανάκι. Η γεωμετρία του τώρα είναι πρόβλημα με μεταξόνιο 1505 και ύψος σέλα στα 975 mm θέλει συνήθεια ειδικά στα μονοπάτια. Τα πόδια δεν ακουμπάνε εύκολα κάτω γιατί εκτός του ότι είναι ψηλά η σέλα είναι και ψιλοφαρδιά αλλά καθόλου άνετη.

Οι αναρτήσεις του είναι μεν whitepower 48ρι + αμορτισερ pds πίσω αλλά το μπροστινό από μαμά έχει πολύ σκληρό ελατήριο και δουλεύει με πολύ γκάζι. Έχει αίσθηση μοτοκροσάδικη καθόλου εντούρο και κόβει χέρια. Θέλει οπωσδήποτε revaliving ή αλλαγή λαδιθών ή άλλο ελατήριο ή ακόμα καλύτερα όλα μαζί όπως και τα ΚΤΜ του 2003.

Παραδόξως το pds του δουλεύει πολύ καλά και ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Ένα κουλό που έχουν κάνει οι Άγγλοι όμως είναι ότι έχουν βάλει το αμορτισέρ ανάποδα δηλαδή για να ρυθμίσεις τις συμπιέσεις πρέπει να έχει τα χέρια του τιραμόλα ή να είσαι ταχυδακτυλουργός.

Η θέση οδήγησης του είναι πολύ καλή, τα φρένα του καλά.

Είναι ένα μηχανάκι που δουλεύει καλά στα μεσαία και ανοιχτά κομμάτια. Όσο έχεις ανοιχτό το γκάζι τα περνάει όλα αέρα σε αντίθεση μετο DRZ που σε στέλνει αδιάβαστο. Το CCM είναι σαφώς καλύτερη επιλογή ακόμα και για TR. Απλά θέλει συνήθεια και να το φέρεις στα μέτρα σου.

Το μοτεράκι καλό αλλά του λείπει μια 6η και η κλιμάκωση των σχέσεων είναι λίγο κουκουρούκου.

Αυτά.

Επίσης το μηχανάκι πουλήθηκε πολύ γρήγορα και εύκολα.


126480

KaTaNaS
05/04/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσύ θα μας πεις σε τι σου βγήκε η 'ζήλεια' τελικά?

ποια ζηλεια; :look:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ σε απογοητευση! :sad:

αναμενουμε εις το ακουστικον μεχρι νεωτέρας!

ΚΑΠΛΑΝΙ
06/04/2008, 13:41
Κωστα ευχαριστω για τις πληροφοριες για το CCM.

ΚΑΠΛΑΝΙ
08/04/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kapote ayto... τωρα τα κανουν ολα και συμφερουν!

καποτε δεν εβρισκες μηχανικο να ξερει να φτιαχνει ευρωπαικο, και τωρα ψαχνεις να βρεις μαστορα που να ασχολειται ακομα με γιαπωνεζικα


Βρε μπαγασα με εψησες.Πηρα ενα LC4 του 02.Ελπιζω να μην το μετανιωσω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: