PDA

View Full Version : ΕΝΤΟΥΡΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ



hector
11/02/2008, 13:32
Καλησπερα σε ολους τους φιλους του εντουρο
Χωρις να θελω να θιξω κανεναν και περιλαμβανοντας τον εαυτο μου στα παρακατω, θα ηθελα να παραθεσω καποιες σκεψεις και εμπειριες σχετικα με οικολογικη συνειδηση και συμπεριφορα των εντουραδων αν οχι στην Ελλαδα τουλαχιστον στην Αττικη (...Παρνηθα)! Καταρχην διαπιστωνω πως το διαδικτυο εχει διαδωσει το αλθημα κυριως στην μηχανοκινητη διασταση του...μιλαμε για ροπες,αλογα, ανατησεις λαδια-ξυδια κτλ, λαστιχα και τακακια. Δεν μιλαμε για ομορφες διαδρομες, για εναλλαγες τοπιων, για μαγευτηκα μονοπατια, και δεν προβαλουμε την γη που μας φιλοξενει στα δαση της, σαν κατι ιερο, κατι που μας χαριζει την πολυτελεια του να χαιρομαστε το χομπυ-αθλημα-ψυχοφαρμακο μας!
Δυστηχως η οικολογικη συνειδηση μας ειναι σε τοσο χαμηλα επιπεδα, οσο και η πιεση των μη οικολογικων ελαστικων που επιλεγουμε να φοραμε στα μηχανακια μας!
Ναι, γνωριζω οτι το μηχανοκηνιτο και η φυση ειναι μια "παραφυσην" σχεση, οτι το διχρονο μηχανακι μου λαδωνει τα παντα στο περασμα του, οτι αφηνει τα τακουνια του στο χωμα σκαβοντας παραλληλα το εδαφος, οτι ηχορυπενει με την εξατμιση "πολυβολο".....
ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ:
ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΞΕΦΟΡΤΟΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΣΑΚΟΥΛΕΣ, ΣΠΡΕΥ, ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ, ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (....μειωνοντας τις επιδωσεις μας)
ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΤΑΣΑΚΙ
Φανταζομαι ολοι εχετε βρεθει στην διασημη πηγη της Παρνηθας η οποια κοντευει να γινει χωματερη...ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ....
ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ....
και μαλλον οι περισσοτεροι απο εμας δεν γνωριζουμε οτι σε αλλες χωρες το εντουρο επιτρεπεται μονο σε ελεγχομενους χωρους...δηλ.κυριοι ειμαστε τυχεροι που μπορουμε ακομα να γυρνοβολαμε στα βουνα ετσι....
το βουνο ανηκει σε ολους και κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να μας υπομενει!!
Αυτα...ευχαριστω!

Και τωρα η προταση! Αν το χωματερο team του moto ηθελε θα μπορουσαμε να κανονισουμε μια εντουροβολτα καθαρισμου του βουνου σε γνωστες και αγνωστες διαδρομες!

geotriada
11/02/2008, 14:24
φιλε hector μπραβο για την οικολογικη σου ανησυχια.
δεν κρυβω οτι πολλες φορες εχω τυψεις οταν ενα ανηφορικο μονοπατι εχει σκαφτει και
φαινονται οι ριζες (γιαυτο λεω στην παρεα να παμε απο αλλου και να ξεκουρασουμε το
συγκεκριμενο).
Οσο για τα σκουπιδια εχω "κραξει" πολλες φορες ατομα (κυριως νεαρους και οχι συνειδητοπιοιμενους εντουραδες)

ΟΜΩΣ ας βρεθουν πρωτα αυτοι που ευθυνονται για τα καμμενα στρεμματα
δασους στην Παρνηθα, ας γκρεμιστουν ολες οι βιλες που ειναι στη μεση του δασους(ολοι τις
εχουμε δει) ας σταματησουν οι κυνηγοι να σκοτωνουν ελαφια μεσα στο δρυμο, ας
μαζευουν οι εκδρομεις της Κυριακης τα σκουπιδια τους ,και αν γινουν ολα αυτα ,και αλλα,
ας απαγορευσουν σε μας και στα ΤΖΙΠ να μπαινουμε εκει και ας μας φτιαξουν,
μια κλειστη διαδρομη οπου θα κανουμε το χομπυ μας (οπως εξω)


ΥΓ. μεσα για την καθαριοτητα
ΥΓ. φιλικα παντα μιλαω

Operater
11/02/2008, 14:35
Θα φορτώσω κι εγώ το "καφάσι" στον Πήγασο και θα πάμε για καθαρο-εντουροβόλτα!!!! :wave2:

Δεν λέω ότι δεν είναι αναγκαίο να βρεθούν αυτοί που καίνε τα δάση, αλλά πιστεύω ότι τώρα είναι η σειρά μας. Η σειρά μας να καθαρίσουμε τη γη, να την αφήσουμε να ανασάνει, να κράξουμε κάθε κατακάθι που αφήνει εν πλήρει συνειδήσει εκεί τα σκουπίδια του (αφού έχει κάνει ένα μεγαλοπρεπές pick nick ) και να προσέξουμε εμείς πλέον για τη φύση μας! Μην αναλωνόμαστε στις λέξεις και φράσεις τύπου " η πολιτεία φταίει για όλα". Ας γίνουμε εμείς η πολιτεία! :sun:

hector
11/02/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φιλε hector μπραβο για την οικολογικη σου ανησυχια.
δεν κρυβω οτι πολλες φορες εχω τυψεις οταν ενα ανηφορικο μονοπατι εχει σκαφτει και
φαινονται οι ριζες (γιαυτο λεω στην παρεα να παμε απο αλλου και να ξεκουρασουμε το
συγκεκριμενο).
Οσο για τα σκουπιδια εχω "κραξει" πολλες φορες ατομα (κυριως νεαρους και οχι συνειδητοπιοιμενους εντουραδες)

ΟΜΩΣ ας βρεθουν πρωτα αυτοι που ευθυνονται για τα καμμενα στρεμματα
δασους στην Παρνηθα, ας γκρεμιστουν ολες οι βιλες που ειναι στη μεση του δασους(ολοι τις
εχουμε δει) ας σταματησουν οι κυνηγοι να σκοτωνουν ελαφια μεσα στο δρυμο, ας
μαζευουν οι εκδρομεις της Κυριακης τα σκουπιδια τους ,και αν γινουν ολα αυτα ,και αλλα,
ας απαγορευσουν σε μας και στα ΤΖΙΠ να μπαινουμε εκει και ας μας φτιαξουν,
μια κλειστη διαδρομη οπου θα κανουμε το χομπυ μας (οπως εξω)


ΥΓ. μεσα για την καθαριοτητα
ΥΓ. φιλικα παντα μιλαω

....συμφωνω απολυτα....ομως επειδη δεν γινεται να μιλαμε αοριστα και για το τι πρεπει να γινει και τι πρεπει να κανουν καποιοι αλλοι για εμας, ας δουμε τι μπορουμε να κανουμε εμεις για εμας!
αυτο σημαινει αυτοργανωση και αυτοδιαθεση...επειδη δεν τιμορουνται οι καταπατητες δεν σημαινει οτι εμεις εχουμε αλοθι στην μολυνση!
...ουτε μπορω να περιμενω αλλη μια οικολογικη καταστροφη για να νιωσω απειλουμενος, και να περιμενω απο τους "αρμοδιους" να δρασουν....
σε ενα μπουρδελο κρατος το μονο που μας σωζει ειναι η αυτοοργανωση και η αυτοδιαθεση:wave2:

ktmakis
11/02/2008, 15:36
Στις πηγές που αναφέρεσαι είσαι σίγουρος οτι το τόπο βρωμίζουν οι εντουράδες ??
Δεν έχεις δεί αυτοκίνητα με τη μουσική στο τέρμα βράδυ να κάνουνε πάρτυ αλλοδαποί και μη ?
Στο σκάψιμο και στην ηχορύπανση έχεις δίκιο. Οποτε μπορούμε μαζεύουμε τα μπουκάλια τα παρατημένα στα πιστάκια και τα πετάμε στους κάδους στη γέφυρα τυης Βαρυμπόμπης.
Αλλά στη πηγή τη ζημιά την κάνουν άλλοι.

geotriada
11/02/2008, 15:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
[B]Στις πηγές που αναφέρεσαι είσαι σίγουρος οτι το τόπο βρωμίζουν οι εντουράδες ??
Δεν έχεις δεί αυτοκίνητα με τη μουσική στο τέρμα βράδυ να κάνουνε πάρτυ αλλοδαποί και μη ?
Στο σκάψιμο και στην ηχορύπανση έχεις δίκιο. Οποτε μπορούμε μαζεύουμε τα μπουκάλια τα παρατημένα στα πιστάκια και τα πετάμε στους κάδους στη γέφυρα τυης Βαρυμπόμπης.
Αλλά στη πηγή τη ζημιά την κάνουν άλλοι.




+1000

dirtbird
11/02/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Στις πηγές που αναφέρεσαι είσαι σίγουρος οτι το τόπο βρωμίζουν οι εντουράδες ??
Δεν έχεις δεί αυτοκίνητα με τη μουσική στο τέρμα βράδυ να κάνουνε πάρτυ αλλοδαποί και μη ?
Στο σκάψιμο και στην ηχορύπανση έχεις δίκιο. Οποτε μπορούμε μαζεύουμε τα μπουκάλια τα παρατημένα στα πιστάκια και τα πετάμε στους κάδους στη γέφυρα τυης Βαρυμπόμπης.
Αλλά στη πηγή τη ζημιά την κάνουν άλλοι.

+1000

Πάντα βρίσκω χαρτάκια-μικροσκουπίδια στο μπουφάν μου μετά το πλυντήριο (γιατί ΠΟΤΕ δεν τα πετάω και μετά ξεχνάω να τα βγάλω από το μπουφάν). Και -τουλάχιστον από τους εντουράδες που εγώ συναναστρέφομαι- δεν έχω δει ποτέ μου ούτε έναν να πετάει τα σκουπίδια του.

Εμένα πάντως πιο πολύ εντύπωση μου κάνουν οι διάφορες βίλλες που ανακαλύπτουμε κατά τύχη και μετά ψάχνουμε να δούμε από ποιόν δρόμο ήρθαν και τις έχτισαν....και δεν μιλάω για πέρυσι-πρόπερσι, αυτό συμβαίνει πολλά-πολλά χρόνια.

Όσον αφορά τα χιλιπερασμένα μονοπάτια, δεν έχουν καν οδηγικό ενδιαφέρον, πάντα κοιτάμε να βρίσκουμε καινούργια περάσματα. Πάντως αυτά, ΔΕΝ επιφέρουν σε καμμία περίπτωση την ίδια καταστροδή που επιφέρει ένας δρόμος που ανοίχτηκε για να εξυπηρετήσει τα νομιμοποιημένα αυθαίρετα.

Όσον αφορά τα δίχρονα, τους άκαυστους υδρογονάνθρακες, τον θόρυβο κτλ. έχεις μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τις τεχνικές εξελίξεις, αλλά να σε ενημερώσω ότι γύρω στο 2010 θα είναι ψεκαστά.

Απλώς διευκρινίζω και κατά τα άλλα επικροτώ τις ανησυχίες σου, αλλά έχω την εντύπωση ότι η προσέγγιση σου είναι λίγο γενική.

:wave2:

hector
11/02/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Στις πηγές που αναφέρεσαι είσαι σίγουρος οτι το τόπο βρωμίζουν οι εντουράδες ??
Δεν έχεις δεί αυτοκίνητα με τη μουσική στο τέρμα βράδυ να κάνουνε πάρτυ αλλοδαποί και μη ?
Στο σκάψιμο και στην ηχορύπανση έχεις δίκιο. Οποτε μπορούμε μαζεύουμε τα μπουκάλια τα παρατημένα στα πιστάκια και τα πετάμε στους κάδους στη γέφυρα τυης Βαρυμπόμπης.
Αλλά στη πηγή τη ζημιά την κάνουν άλλοι.

για να ειμαι ειλικρινης, οχι δεν εχω δει αλλα για να το λετε φανταζομαι οτι θα ειναι και ετσι...
αυτο που εχω δει εγω επανηλλειμενος ειναι να πεταγονται συσκευασιες απο σοκολατες, μπουκαλια απο νερα-ισοτονικα, μεχρι fast που αδειασαν και τα πεταξαν εκεινη την στιγμη!
και αυτοι ηταν εντουραδες...δυστηχως!
...οπως και να το κανουμε οσο και να το θελουμε δυστηχως ενα μεγαλο μερος των εντουραδων(και αλλων που δραστηριοποιουνται στο χωρο της Παρνηθας) μολυνουν των φυσικο αυτο χωρο.....
....ειναι δλδ σαν να χ@ζουν μεσα στο σπιτι τους....
δεν θελω να αντιδικισω για το ποιος κανει τι, αλλα να πω οτι το εντουρο δεν χαρακτηριζεται μονο απο τα μηχανακια αλλα και απο το περιβαλλον στο οποιο κινουνται (αλλιως ολοι θα καναμε ΜΧ :lol: ) και αυτο θα επρεπε να προσεχουμε!:wave2:

iatrodikastis
11/02/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1000

Πάντα βρίσκω χαρτάκια-μικροσκουπίδια στο μπουφάν μου μετά το πλυντήριο (γιατί ΠΟΤΕ δεν τα πετάω και μετά ξεχνάω να τα βγάλω από το μπουφάν). Και -τουλάχιστον από τους εντουράδες που εγώ συναναστρέφομαι- δεν έχω δει ποτέ μου ούτε έναν να πετάει τα σκουπίδια του.

Εμένα πάντως πιο πολύ εντύπωση μου κάνουν οι διάφορες βίλλες που ανακαλύπτουμε κατά τύχη και μετά ψάχνουμε να δούμε από ποιόν δρόμο ήρθαν και τις έχτισαν....και δεν μιλάω για πέρυσι-πρόπερσι, αυτό συμβαίνει πολλά-πολλά χρόνια.

Όσον αφορά τα χιλιπερασμένα μονοπάτια, δεν έχουν καν οδηγικό ενδιαφέρον, πάντα κοιτάμε να βρίσκουμε καινούργια περάσματα. Πάντως αυτά, ΔΕΝ επιφέρουν σε καμμία περίπτωση την ίδια καταστροδή που επιφέρει ένας δρόμος που ανοίχτηκε για να εξυπηρετήσει τα νομιμοποιημένα αυθαίρετα.

Όσον αφορά τα δίχρονα, τους άκαυστους υδρογονάνθρακες, τον θόρυβο κτλ. έχεις μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τις τεχνικές εξελίξεις, αλλά να σε ενημερώσω ότι γύρω στο 2010 θα είναι ψεκαστά.

Απλώς διευκρινίζω και κατά τα άλλα επικροτώ τις ανησυχίες σου, αλλά έχω την εντύπωση ότι η προσέγγιση σου είναι λίγο γενική.

:wave2:

Eπικροτώ.

Τάχω όμως λίγο ψιλοπάρει και με την παρέμβαση του φίλου.

Σκουπίδια στην πηγή δεν αφήνουν εντουράδες.Αφήνουν εκδρομείς και τόχω διαπιστώσει.

Σκουπίδια και γόπες είναι πάντα γεμάτες οι τσέπες μου...ευτυχώς εγώ τα βγάζω πριν το πλύσιμο.

Ηχορύπανση δεν κάνω και αυτό γιατί η πανίδα της πάρνηθας έχει συνηθίσει να ζει μαζί μου,αντίθετα οι αραδιασμένοι κυνηγοί στην αντιπυρική δεν θα γίνουν ποτέ ένα με την πανίδα.

Οι ρίζες έχουν βγεί στην επιφάνεια από την καλοπέραση της χλωρίδας και τα επιφανειακά νερά,όχι από τα τακούνια μου.

Αντε να τα πούμε καμμιά μέρα στην πηγή,να βολτάρουμε κατά την δροσοπηγή,να δούμε την βίλλα που χτίζεται μέσα στο δάσος ,να περάσουμε από την αυλή της να κατηφορίσουμε και να δούμε στο πλατωματάκι πριν την ανηφόρα πως μπορείς να παίξεις πεντόβολα με όλων των χρωμάτων τα φυσίγγια.:wave2:

el_hymador
11/02/2008, 16:23
Οποτε κανονιστει, ερχομαι με Transalp στον ρολο σκουπιδιαρας.

Μερχει οπου φτασει, ερχεστε εσεις με τα καθαρα, αδειαζετε σε μενα οτι εχετε μαζεψει και στην συνεχεια παω και τα πεταω

με δυο τρεις πατενετες θα περνει πολυ πραμα το Τransalpi

+1000000 για την ιδεα!



:wave2:

STOYBI
11/02/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οποτε κανονιστει, ερχομαι με Transalp στον ρολο σκουπιδιαρας.

Μερχει οπου φτασει, ερχεστε εσεις με τα καθαρα, αδειαζετε σε μενα οτι εχετε μαζεψει και στην συνεχεια παω και τα πεταω

με δυο τρεις πατενετες θα περνει πολυ πραμα το Τransalpi

+1000000 για την ιδεα!



:wave2:

Οκ... Σου ετοιμαζω χαρτη της διαδρομης !!! :rolleyes:


















Ενας βαζελος λιγοτερος !!!!!!!! :a01: :a01:

hector
11/02/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1000

Πάντα βρίσκω χαρτάκια-μικροσκουπίδια στο μπουφάν μου μετά το πλυντήριο (γιατί ΠΟΤΕ δεν τα πετάω και μετά ξεχνάω να τα βγάλω από το μπουφάν). Και -τουλάχιστον από τους εντουράδες που εγώ συναναστρέφομαι- δεν έχω δει ποτέ μου ούτε έναν να πετάει τα σκουπίδια του.

Εμένα πάντως πιο πολύ εντύπωση μου κάνουν οι διάφορες βίλλες που ανακαλύπτουμε κατά τύχη και μετά ψάχνουμε να δούμε από ποιόν δρόμο ήρθαν και τις έχτισαν....και δεν μιλάω για πέρυσι-πρόπερσι, αυτό συμβαίνει πολλά-πολλά χρόνια.

Όσον αφορά τα χιλιπερασμένα μονοπάτια, δεν έχουν καν οδηγικό ενδιαφέρον, πάντα κοιτάμε να βρίσκουμε καινούργια περάσματα. Πάντως αυτά, ΔΕΝ επιφέρουν σε καμμία περίπτωση την ίδια καταστροδή που επιφέρει ένας δρόμος που ανοίχτηκε για να εξυπηρετήσει τα νομιμοποιημένα αυθαίρετα.

Όσον αφορά τα δίχρονα, τους άκαυστους υδρογονάνθρακες, τον θόρυβο κτλ. έχεις μείνει λίγο πίσω όσον αφορά τις τεχνικές εξελίξεις, αλλά να σε ενημερώσω ότι γύρω στο 2010 θα είναι ψεκαστά.

Απλώς διευκρινίζω και κατά τα άλλα επικροτώ τις ανησυχίες σου, αλλά έχω την εντύπωση ότι η προσέγγιση σου είναι λίγο γενική.

:wave2:

...συμφωνω μαζι σου σε ολα αλλα αυτα που λες δεν αναιρουν αυτα που επισημαινω....
...μακαρι ολες οι εντουροπαρεες να ηταν σαν την δικη σου(...θα με παρετε μαζι σας;)
:wave2: :beer:

hector
11/02/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Eπικροτώ.

Τάχω όμως λίγο ψιλοπάρει και με την παρέμβαση του φίλου.

Σκουπίδια στην πηγή δεν αφήνουν εντουράδες.Αφήνουν εκδρομείς και τόχω διαπιστώσει.

Σκουπίδια και γόπες είναι πάντα γεμάτες οι τσέπες μου...ευτυχώς εγώ τα βγάζω πριν το πλύσιμο.

Ηχορύπανση δεν κάνω και αυτό γιατί η πανίδα της πάρνηθας έχει συνηθίσει να ζει μαζί μου,αντίθετα οι αραδιασμένοι κυνηγοί στην αντιπυρική δεν θα γίνουν ποτέ ένα με την πανίδα.

Οι ρίζες έχουν βγεί στην επιφάνεια από την καλοπέραση της χλωρίδας και τα επιφανειακά νερά,όχι από τα τακούνια μου.

Αντε να τα πούμε καμμιά μέρα στην πηγή,να βολτάρουμε κατά την δροσοπηγή,να δούμε την βίλλα που χτίζεται μέσα στο δάσος ,να περάσουμε από την αυλή της να κατηφορίσουμε και να δούμε στο πλατωματάκι πριν την ανηφόρα πως μπορείς να παίξεις πεντόβολα με όλων των χρωμάτων τα φυσίγγια.:wave2:


....δλδ ρε παιδια θεωρειται οτι οι εντουραδες και το ιδιο το αθλημα ειναι απολυτος συμβατα με την φυση,την χλωριδα και την πανιδα....ή οτι μπροστα στα αλλα μεγαλα κακα που συμβαινουν η λαθος συμπεριφορα ορισμενων εντουραδων ειναι αμελητεα οποτε και τι το συζηταμε;...ή οτι επειδη εμεις και οι παρεες μας προσεχουμε το ιδιο κανουν και ολοι οι αλλοι;
...και εγω εντουρο κανω αλλα δεν ευλογω τα γενια μου...το θεμα αφορα τους παντες αλλα αναφερομαι στους εντουραδες μιας και η δραστηριοτητα μου στο βουνο ειναι κατα βαση το εντουρο...

dirtbird
11/02/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
...συμφωνω μαζι σου σε ολα αλλα αυτα που λες δεν αναιρουν αυτα που επισημαινω....
...μακαρι ολες οι εντουροπαρεες να ηταν σαν την δικη σου(...θα με παρετε μαζι σας;)
:wave2: :beer:

Σύντομα..:beer: :wave2:

el_hymador
11/02/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οκ... Σου ετοιμαζω χαρτη της διαδρομης !!! :rolleyes:


Ενας βαζελος λιγοτερος !!!!!!!! :a01: :a01:

δεν μασαω! οπου εχεις παει εσυ με το καθαρο , πηγαινα (τροπος του λεγειν) με το LC4 640 :D

το προσπαθουσα τουλαχιστον!


Εγω μιλαω σοβαρα για το Transalp, hectoρ και λοιποι, ποτε μπορειτε;

kordix
11/02/2008, 16:41
Πολύ ενδιαφέρον αλλά υπεβολικά γενικό το θέμα. Προσωπικά πιστεύω πως για πολλά προβλήματα αλλά ιδιαίτερα για τα οικολογικά η ΠΑΙΔΕΙΑ είναι το α και τό ω. Και η παιδεία ξεκινά από το σπίτι. Αν δεν υπάρχει η σωστή διαπαιδαγώγηση σε μικρή ηλικία, ακόμα και στο σχολείο ή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν μπορεί να μιλά κανείς για πολιτισμένο κράτος.

Για να επανέρθω στο θέμα γιατί μιλάμε μόνο για τα βουνά;

Το καλοκαίρι στις παραλίες τι γίνεται;

Γιατί τα παιδιά στο λύκειο δεν ξέρουν τι θα πει ανακύκλωση;

Γιατί τα τασάκια των ΙΧ αδειάζουν στο δρόμο;

Γιατί κάποιοι αδειάζουν τα μπάζα στα βουνά;

Πολλά τα γιατί για να κατηγορήσει κανείς ΜΟΝΟ ελάχιστους ηλίθιους που δεν σέβονται τα βουνά και παράλληλα δημιουργούν τροφή για τέτοια σχόλια.

GASer
11/02/2008, 16:55
Κύριοι, ο άνθρωπος λέει τα αυτονόητα, δεν υπάρχει λόγος λιθοβόλησης. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το περιβάλλον και να το επικοινωνούμε και στους γύρω μας.

Ας κάνουμε εμείς το χρέος μας, δηλαδή να μην ρυπαίνουμε και οποιονδήποτε τρόπο, και ας ελπίσουμε ότι θα κάνουνε και οι άλλοι το δικό τους.

Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι από εμάς ΔΕΝ πετάμε σκουπίδια, ΔΕΝ κάνουμε θόρυβο και ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ τους άλλους ανθρώπους που χαίρονται το δάσος αλλά υπάρχουν και άλλοι με λιγότερη οικολογική συνείδηση, είτε είναι εντουράδες, είτε ποδηλατάδες, είτε περιπατητές, είτε καταπατητές.

Και ναι βαριέμαι τρελά να "χαραμίσω" ένα ΣΚ για μα μαζεύω τα σκουπίδια των άλλων, αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω. Και φυσικά μην περιμένετε να σας/μας πει κανείς μπράβο...

Επίσης νομίζω ότι τα λούκια από τους τροχούς μας δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε δυστυχώς με ή χωρίς οικολογικά λάστιχα.

dirtbird
11/02/2008, 17:02
οΚ, ας αρχίσουμε από τώρα να συζητάμε μία πιθανή εξόρμηση καθαριότητας.

Εγώ από τώρα προτείνω να γίνει Απρίλιο ώστε να είναι πιο στεγνά τα εδάφη και να έχουν ευκολότερη πρόσβαση τα μηχανάκια-σκουπιδιάρες(ψευδοεντούρο) αλλά και να είναι ευκολότερη η περισυλλογή σκουπιδιών.

Επίσης επειδή Απρίλιο-Μάιο ουσιαστικά σταματάνε να πηγαίνουν οι πολλοί εντουράδες, ίσως μας βοηθήσει να βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα (έστω ενδεικτικά) σχετικά με το ποιοί ρυπαίνουν.

geotriada
11/02/2008, 17:08
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Πολλά τα γιατί για να κατηγορήσει κανείς ΜΟΝΟ ελάχιστους ηλίθιους που δεν σέβονται τα βουνά και παράλληλα δημιουργούν τροφή για τέτοια σχόλια. [/B]







+10000000000000

kordix
11/02/2008, 18:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]οΚ, ας αρχίσουμε από τώρα να συζητάμε μία πιθανή εξόρμηση καθαριότητας.


Είναι καλή ιδέα είναι να γίνει μια κίνηση ομαδικής καθαριότητας.

rsp
11/02/2008, 18:34
Σημασια εχει ποιος πεταξε τα σκουπιδια ή το να παμε μια βολτα να τα μεζεψουμε??:confused:

kordix
11/02/2008, 19:03
Μπορούμε να κάνουμε ατελείωτη κουβέντα για το ποιος γεμίζει το βουνό με σκουπίδια. Αλλά τα σκουπίδια όσο και να συζητάμε θα εξακολουθούν να βρίσκονται εκεί. Και ας μην είναι από εμάς...

Ας μαζέψουμε τα σκουπίδια σαν μια κίνηση καλής θέλησης.

Δυστυχώς όμως κάποιοι μας βλέπουν και μας σαν σκουπίδια στο βουνό. Έχω την αίσθηση ότι πλησιάζει ο καιρός που θα μας διώξουν, με το τρόπο τους.


Τα μόνα όπλα μας είναι η ευγένεια και ο σεβασμός στο βουνό αλλά και σε όσους το αγαπούν όπως και εμείς.

GASer
11/02/2008, 19:41
Τουλάχιστον, να βρούμε ένα τρόπο να το διαφημίσουμε. Αν τα μαζέψουμε και δεν το μάθει κανείς θα έχουμε κάνει "μισή δουλειά".

kordix
11/02/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Τουλάχιστον, να βρούμε ένα τρόπο να το διαφημίσουμε. Αν τα μαζέψουμε και δεν το μάθει κανείς θα έχουμε κάνει "μισή δουλειά".

+1000

dirtbird
11/02/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Τουλάχιστον, να βρούμε ένα τρόπο να το διαφημίσουμε. Αν τα μαζέψουμε και δεν το μάθει κανείς θα έχουμε κάνει "μισή δουλειά".


Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό Δημήτρη....

αλλά περίμενα να το γράψεις εσύ ή κάποιος άλλος.

Πρώτα όμως πρέπει να συζητήσουμε τι θα κάνουμε και μετά πως θα επικοινωνήσουμε τις ενέργειες μας.

Όσοι ενδιαφέρεστε για την προσπάθεια, σκεφτείτε το λίγο καιρό και καταθέστε τις προτάσεις σας.

Zid
12/02/2008, 14:09
Εδώ ισχύει το ρητό "κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό...."
Ας μαζέψουμε τα σκουπίδια των άλλων τουλάχιστον θα είμαστε ήσυχοι με την συνειδησή μας..:wave2:

GASer
12/02/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Εδώ ισχύει το ρητό "κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό...."
Ας μαζέψουμε τα σκουπίδια των άλλων τουλάχιστον θα είμαστε ήσυχοι με την συνειδησή μας..:wave2:

Από την στιγμή που δεν πετάω σκουπίδια, η συνείδηση μου είναι ήσυχη ούτως ή άλλως....

Αν δεν ενημερώσω αυτούς που τα πετάξανε και τα μαζέψω μόνος μου, τότε θα έχει πρόβλημα και η συνείδηση μου και το δάσος λίγες εβδομάδες μετά...

hector
12/02/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Αν δεν ενημερώσω αυτούς που τα πετάξανε και τα μαζέψω μόνος μου, τότε θα έχει πρόβλημα και η συνείδηση μου και το δάσος λίγες εβδομάδες μετά...


+10000

....παντως εγω προσωπικα χαιρομαι που εστω συζηταμε για τετοια θεματα και μπορουμε να οργανωσουμε και μια τετοια προτοβουλια....


....ελπιζω στο αμμεσο μελλον να σας γνωρισω κιολας....(και να σας ριξω και καμια ροδα σε κανα πιστακι) :hypnotize :lol: :uplate:

:beer: :beer:

ullyses
20/02/2008, 21:10
ένα ενδιαφέρον θέμα... Περιβάλλον, μετά την Πάρνηθα. Υπάρχει σωτηρία;

Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2008, στις 22:00

http://thematikivradia.ert.gr/main.asp?catid=3469

mpou
08/10/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
οΚ, ας αρχίσουμε από τώρα να συζητάμε μία πιθανή εξόρμηση καθαριότητας.

Εγώ από τώρα προτείνω να γίνει Απρίλιο ώστε να είναι πιο στεγνά τα εδάφη και να έχουν ευκολότερη πρόσβαση τα μηχανάκια-σκουπιδιάρες(ψευδοεντούρο) αλλά και να είναι ευκολότερη η περισυλλογή σκουπιδιών.
Επίσης επειδή Απρίλιο-Μάιο ουσιαστικά σταματάνε να πηγαίνουν οι πολλοί εντουράδες, ίσως μας βοηθήσει να βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα (έστω ενδεικτικά) σχετικά με το ποιοί ρυπαίνουν.

Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Τουλάχιστον, να βρούμε ένα τρόπο να το διαφημίσουμε. Αν τα μαζέψουμε και δεν το μάθει κανείς θα έχουμε κάνει "μισή δουλειά".

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό Δημήτρη....
αλλά περίμενα να το γράψεις εσύ ή κάποιος άλλος.
Πρώτα όμως πρέπει να συζητήσουμε τι θα κάνουμε και μετά πως θα επικοινωνήσουμε τις ενέργειες μας.
Όσοι ενδιαφέρεστε για την προσπάθεια, σκεφτείτε το λίγο καιρό και καταθέστε τις προτάσεις σας.

Up!

Αν και ο Απριλιος περασε, ο Οκτωβρης φανταζομαι οτι προσφερεται.

el_hymador
08/10/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Up!

Αν και ο Απριλιος περασε, ο Οκτωβρης φανταζομαι οτι προσφερεται.


+1000

Mεσα παλι και στο ρολο της "σκουπιδιαρας" μπορει να επιτρατευθει ATV που σηκωνει πολυ πραμα... :D

EMIL
08/10/2008, 23:45
Παιδια μεσα και γω.Προταση παρτε μια σκουπιδοσακουλα μεγαλη μολις τελειωσετε την προπο πατε σε γνωστα πιστακια και μαζευετε οτι μπορειτε την ημερα που χτυπησα το κανα το μερος που μαζεψα το ξερει ο GASER .
απο μια φορα την εβδομαδα σουπερ θα ινουν τα πιστακια

GASer
09/10/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMIL
Παιδια μεσα και γω.Προταση παρτε μια σκουπιδοσακουλα μεγαλη μολις τελειωσετε την προπο πατε σε γνωστα πιστακια και μαζευετε οτι μπορειτε την ημερα που χτυπησα το κανα το μερος που μαζεψα το ξερει ο GASER .
απο μια φορα την εβδομαδα σουπερ θα ινουν τα πιστακια


Και δυστυχώς μπροστά μας καθώς συνομιλούσαμε, άλλος αναβάτης (με γνωστό όνομα) πέταξε το εναμισόλιτρο πλαστικό μπουκάλι του στο χώμα. Μετά από παρατήρηση μας, είπε ότι θα το μαζέψει αύριο...

Και λέμε για τους άλλους...

Zid
09/10/2008, 00:47
Δυστυχώς να ήταν μόνο αυτοί...... τα βασιλικά είναι πάντα γεμάτα απο σκουπίδια των εκδρομέων του σαββατοκύριακου...:(

Αντε να το κανονίσουμε να βγούμε καμια μέρα και να μαζέψουμε .... αλλά θα ήταν καλό να βγεί προς τα έξω όμως αυτή η κίνηση

el_hymador
09/10/2008, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δυστυχώς να ήταν μόνο αυτοί...... τα βασιλικά είναι πάντα γεμάτα απο σκουπίδια των εκδρομέων του σαββατοκύριακου...:(

Αντε να το κανονίσουμε να βγούμε καμια μέρα και να μαζέψουμε .... αλλά θα ήταν καλό να βγεί προς τα έξω όμως αυτή η κίνηση

Αυτο ειναι ευκολο...(το να βγει προς τα εξω) Φανταζομαι εσεις οι "πυριμαχοι" εντουραδες ειστε δικτυωμενοι και σε αλλα φορα οπως το enduro.gr και το off-road.gr...αμα κανονισουμε μια μερα να παμε να μαζεψουμε, βγαλουμε και ενα μπανερακι, θα ερθει πολυς κοσμος.

Zid
09/10/2008, 20:04
Και μερικές σημερινές photo απο σημεία στα βασιλικά κάτω απο το δρόμο...

Το σκουπίδι πάει σύννεφο.... !!!

... ΕΛΕΟΣ!!!


144757