PDA

View Full Version : Η Πίπα



ikarosk
11/02/2008, 18:49
Καλησπέρα φίλοι μου. Μήπως κάποιος γνωρίζει τι ρόλο παίζει η αντίσταση που υπάρχει μέσα στις πίπες των μπουζί, και αν δημιουργούνται προβλήματα με την αφαίρεσή της η την χρήση πίπας με μηδενική αντίσταση;

OldMan
12/02/2008, 16:06
Η αντίσταση παίζει τον ρόλο του "αντιπαρασιτικού" καθώς και τον ρόλο του "αποσβεστήρα" των επαγωγικών φορτίων που παράγονται από τις διακυμάνεις της υψηλής τάσης ...!!! :wave2:


(για "πίπες με μηδενική αντίσταση" θα απευθυνθείς είτε σε πολύ ανήλικα (χωρίς καν νεογιλούς) είτε σε κάποια "ωριμα" αγόρια του forum (μασέλα απαραίτητη ...) :winka:

ikarosk
12/02/2008, 19:20
Εχω παρατηρήσει ότι με την αφαίρεση της αντίστασης, η κρύα εκκίνηση είναι πιό εύκολη (πιθανόν βέβαια να είναι και σύμπτωση) και ο σπινθήρας έχει πιό έντονο μπλε χρώμα.
Το θέμα είναι αν δημιουργεί πρόβλημα στην διάρκεια ζωής των μπουζί.

sniper
12/02/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Εχω παρατηρήσει ότι με την αφαίρεση της αντίστασης, η κρύα εκκίνηση είναι πιό εύκολη (πιθανόν βέβαια να είναι και σύμπτωση) και ο σπινθήρας έχει πιό έντονο μπλε χρώμα.
Το θέμα είναι αν δημιουργεί πρόβλημα στην διάρκεια ζωής των μπουζί.

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει ότι, συνήθως, όταν οι ηλεκτρολόγοι βάζουν μία αντισταση σε ένα κύκλωμα, μάλλον κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν.....

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος... εσύ γιατί θες να βγάλεις την αντίσταση από εκεί;

ikarosk
12/02/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει ότι, συνήθως, όταν οι ηλεκτρολόγοι βάζουν μία αντισταση σε ένα κύκλωμα, μάλλον κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν.....

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος... εσύ γιατί θες να βγάλεις την αντίσταση από εκεί;

Από περιέργεια.
Αν η αντίσταση τοποθετείται μόνο για την αποφυγή παρασίτων (όπως εικάζεται) τότε η χρήση της σε αρκετές μοτοσυκλέτες είναι περιτή κατά τη γνώμη μου, αφού δεν διαθέτουν ραδιόφωνο η τηλεόραση για να τους προκαλέσει παράσιτα.
Οι γνώσεις μου σε ηλεκτρονικά είναι ελάχιστες, αλλά αν η απουσία της (της αντίστασης) παράγει καλύτερο σπινθήρα χωρίς πρόβλημα τότε γιατί να υπάρχει;

ktmakis
13/02/2008, 00:19
Ισως γιατί θα ανεβάσει την θερμοκρασία στο μπουζί και στη πίπα.

mpiou
13/02/2008, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Καλησπέρα φίλοι μου. Μήπως κάποιος γνωρίζει τι ρόλο παίζει η αντίσταση που υπάρχει μέσα στις πίπες των μπουζί, και αν δημιουργούνται προβλήματα με την αφαίρεσή της η την χρήση πίπας με μηδενική αντίσταση;

Στην πράξη δεν ξέρω, αλλά θεωρητικά αν μειώσεις την αντίσταση, πετυχαίνεις υψηλότερη τάση (και συνεπώς πιο "ισχυρό" σπινθήρα :look: ). Ο σπινθήρας ωστόσο θα διαρκεί ΛΙΓΟΤΕΡΟ χρόνο!

:wave2: