PDA

View Full Version : οι φοβοι των τουρκων...



alexrs1
12/02/2008, 00:44
οι πιο ακραιοι τουρκοι,εθνικιστες στην πλειοψηφια αλλα και μεγαλη μεριδα του λαου εχουν τον φοβο του οτι αν μπουν στην ε.ενωση,θα ανοιξουν οι πορτες για να μπουν οι ελληνες στην τουρκια!με το κατα πολυ ισχυροτερο ευρω εναντι του τουρκικου νομισματος φοβουνται(και μαλλον ετσι θα γινει),οτι ελληνες μεγαλοεπιχειρηματιες αλλα και απλοι ανθρωποι θ αγορασουν ακινητα κυριως στις περιοχες του ξεριζωμου και θ ανακτησουν νομιμα πολλα χαμενα εδαφη.α και κατι αλλο ..με την ευκαιρια ,παραβιασεις εναεριου χωρου με μαχητικα αεροσκαφη γινονται εκατερωθεν.στα καλυτερα μας εχουμε φτασει κοντα στην αγκυρα!απλα τα μμε των δυο χωρων παρουσιαζουν τους αντιπαλους ως επιθετικοτερους,αν και αντικειμενικα οι τουρκοι το χουν παρατραβηξει:ιμια,κυπρος,σισμικ,για να μην παμε πιο πισω.ο απλος λαος τους παντως στην πλειοψηφια του ζουσε αρμονικα με τους ελληνες της μ.ασιας.αυτα θυμαμαι και απο την γιαγια μου και τον παπου μου,καλα να ειναι εκει που ειναι.

caesarsk
12/02/2008, 08:00
Ανοιγεις όχι απλά μεγάλη κουβέντα αλλά τεράστια...ταυτόχρονα λες μεγάλες αλήθειες.


Μεγάλωσα με 2 παππούδες που ήρθαν στην Ελλάδα με την ανταλλαγή των πληθυσμών. Διδάχτηκα στο σχολείο μια ιστορία που οι Τούρκοι ήταν πάντα οι κακοί (κυρίως γιατί μας πήραν την Πόλη οι άπιστοι!!!!). Και έτσι και εγώ τους Τούρκους τους έβλεπα πάντα ως εχθρούς.
Τυχαία επισκέφτηκα την Τουρκία (μέσα σε μια έξαρση περιπετειώδους ένστικτου, και ταυτόχρονα ανάγκης αυτοαπόδειξης ότι δεν σας φοβάμαι ρε αλήτες), αμέσως μετά τα Ιμία με την μηχανή μου. Πέρασα 15 μέρες υπέροχα...Ηταν ένα από τα καλύτερα ταξίδια της ζωής μου. Από τότε τα ταξίδια μου στην Τουρκία έγιναν συχνότερα, μέχρι που πριν 6 χρόνια άνοιξα επιχείρηση εκεί μαζί με έναν Τούρκο συνέταιρο, με το οποίο είμαστε φίλοι εδώ και 10 χρόνια. Εχω σπίτι εκεί, καθώς και γραφεία.

Αυτά που λες για την Ε.Ε. είναι σχεδόν αλήθεια!!! Στην πραγματικότητα δεν θέλουν να μπουν στην Ε.Ε. για καθαρά οικονομικούς λόγους. Οι κυβερνήσεις τους θέλουν να μπουν στην Ε.Ε. για να ξεφύγουν επιτέλους από το βαθύ στρατιωτικό κράτος που δημιουργήθηκε μετά τον Κεμάλ.
Οσον αφορά τις παραβιάσεις και τα σχετικά είσαι 100% σωστός....Ειναι όλα δημιούργημα των ΜΜΕ...Η κάθε πλευρά τα παρουσιάζει όπως θέλει.

Οταν πέρασα για πρώτη φορά τον δρόμο από Σμύρνη προς Αγκύρα, και πέρασα από Αιδίνη, Αφυόν, Εσκι Σεχίρ (σίγουρα ολοι θυμάστε αυτά τα ονοματα από το σχολείο), προσπαθούσα να καταλαβω ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ να κανούμε, όταν ο Ελληνικός Στρατός προέλαυνε προς την Αγκυρα...Μια τεράστια πεδιάδα χωρίς κανένα μέρος για προφύλαξη....και ο Ελληνικός Στρατός τόσο μικρός....Για άλλη μια φορά μάλλον μας είχε πιάσει η μεγαλομανία του Ελληνα και είχε ξυπνήσει στο μυαλό των στρατηγών ο Μέγας Αλέξανδρος....

Φίλοι μου πιστεψτε με πως ότι βλέπετε και ακούτε για την Τουρκία είναι γενικότερα κατασκευάσματα των ΜΜΕ.

fethry
12/02/2008, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Φίλοι μου πιστεψτε με πως ότι βλέπετε και ακούτε για την Τουρκία είναι γενικότερα κατασκευάσματα των ΜΜΕ.

Αυτό είναι γενικό φαινόμενο... Δυστυχώς βλέπουμε αυτά που μας δίνουν να δούμε... :hypnotize :hypnotize

siakattackj
12/02/2008, 08:27
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλύσαντες.....


:beer:

Da.Vintage
12/02/2008, 08:40
Που να δείτε τί έχουν βάλει στο youtube....


βάλτε στην αναζήτηση fuck greece και θα δείτε τί γράφουν!:sad:

kalesin
12/02/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titanas
Που να δείτε τί έχουν βάλει στο youtube....


βάλτε στην αναζήτηση fuck greece και θα δείτε τί γράφουν!:sad:

προτιμαω να βλεπω Γιαπωνεζικα σοου με φαρσες

πιο πολυ γελαω

:wave2:

Gandalf dr685sm
12/02/2008, 11:34
και ναι και οχι...

Είναι φιλόξενοι αν μιλάμε για άνθρωπο προς άνθρωπο... μερικές φορές ακόμα περισσότερο όταν μιλάνε με Yunan (Σημαίνει κανονικά Άπιστος... αλλά για κάποιο λόγο το συνέδεσαν με την Ελλάδα!!)

Το να τηρείς φιλικά τυπικές σχέσεις με τον γείτονα σου , εξυπακουέται... αλλά το να δίνεις γή και ύδωρ είναι κάτι διαφορετικό.

Σαφώς λοιπόν και είναι εικόνα των ΜΜΕ όσον αφορά την Τουρκία.... αλλά σίγουρα υπάρχει δόση αλήθειας εκεί. Ειδικά στο σημείο του φθόνου (κυρίως στην οικονομικο-πολιτική κατάσταση) αλλά και εκεί που μπαίνει το στοιχείο της Εθνικότητας.

Σημειώστε επίσης οτι το φιλότιμο είναι Ελληνική λέξη και υπάρχει λόγος για αυτό... δύσκολα θα το συναντήσεις αλλού. Οχι την περηφάνεια... που πληγώνεται... για το φιλότιμο λέμε.

Gandalf

el_hymador
12/02/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και ναι και οχι...

Είναι φιλόξενοι αν μιλάμε για άνθρωπο προς άνθρωπο... μερικές φορές ακόμα περισσότερο όταν μιλάνε με Yunan (Σημαίνει κανονικά Άπιστος... αλλά για κάποιο λόγο το συνέδεσαν με την Ελλάδα!!)

Το να τηρείς φιλικά τυπικές σχέσεις με τον γείτονα σου , εξυπακουέται... αλλά το να δίνεις γή και ύδωρ είναι κάτι διαφορετικό.

Σαφώς λοιπόν και είναι εικόνα των ΜΜΕ όσον αφορά την Τουρκία.... αλλά σίγουρα υπάρχει δόση αλήθειας εκεί. Ειδικά στο σημείο του φθόνου (κυρίως στην οικονομικο-πολιτική κατάσταση) αλλά και εκεί που μπαίνει το στοιχείο της Εθνικότητας.

Σημειώστε επίσης οτι το φιλότιμο είναι Ελληνική λέξη και υπάρχει λόγος για αυτό... δύσκολα θα το συναντήσεις αλλού. Οχι την περηφάνεια... που πληγώνεται... για το φιλότιμο λέμε.

Gandalf

Το Yunan νομιζω προερχεται απο το Ιωνια-Ιωνες.


:wave2:

Gandalf dr685sm
12/02/2008, 11:46
Αν θυμάμαι όπως είπα καλά. ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ... έχεις δίκιο... Giaour είναι το άπιστος.

Ευχαριστώ για την διόρθωση.


Gandalf

fethry
12/02/2008, 12:38
Yunan (και όχι greek) μας λένε οι Άραβες σαν ένδειξη σεβασμού...
Αναρωτιέμαι γιατί μας σέβονται... :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
12/02/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
και ο Ελληνικός Στρατός τόσο μικρός....Για άλλη μια φορά μάλλον μας είχε πιάσει η μεγαλομανία του Ελληνα και είχε ξυπνήσει στο μυαλό των στρατηγών ο Μέγας Αλέξανδρος....

Ειχες 2 παπουδες απο Μικρα Ασια.
Εχεις διαβασει και κατι, ε;
Εχεις ακουσει και κατι ακομη.

Και κατεληξες στο παραπανω.
Αγαπητε, θα εκτιμουσα αν ΕΠΕΦΕΥΓΕΣ να καταληγεις σε Ιστορικα Συμπερασματα/Εφυολογηματα της κακιας ωρας, πολυ δε περισσοτερο οταν Πανεπιστημιακοι, ερευνητες, καθηγητες Ιστοριας, Στρατιωτικοι, Πολεμιστες, εχουν ΗΔΗ συγγραψει τεραστιο εργο σε αυτο που εσυ αναφερεις σε δυο ΑΣΧΕΤΕΣ κατ' εμε προτασεις...

Εχεις αντιληφθει με το παραπανω ποσους και ποιους ''αφοπλισες/ακυρωσες'';;;

byron
12/02/2008, 13:19
Τpap cool down a little.

Αυτά που περιέγραψε ο caesarsk με δύο λέξεις, είναι τα συμπεράσματα που καταλήγουν όλοι όσοι έχουν συγγράψει τεράστιο συγγραφικό έργο για την Μικρασιατική καταστροφή.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος αντικειμένικός ιστορικός ή στρατιωτικός που δεν έχει πει πως ο στρατηγικός σχεδιασμών των Ελλήνων κατά την προέλαση τους στο εσωτερικό της Τουρκίας ήταν συνταγή καταστροφής.
Η Μικρ. καταστροφή αποτελεί case study προς αποφυγή στις στρατιωτικές σχολές. :wave2:

Tpap
12/02/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

1. Τpap cool down a little.

2. Αυτά που περιέγραψε ο caesarsk με δύο λέξεις, είναι τα συμπεράσματα που καταλήγουν όλοι όσοι έχουν συγγράψει τεράστιο συγγραφικό έργο για την Μικρασιατική καταστροφή.


1. coolling down...

2. Τραγικο λαθος/ατοπημα/γενικοτητες...:nono:

Εχετλαίος
12/02/2008, 13:42
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος αντικειμένικός ιστορικός ή στρατιωτικός που δεν έχει πει πως ο στρατηγικός σχεδιασμών των Ελλήνων κατά την προέλαση τους στο εσωτερικό της Τουρκίας ήταν συνταγή καταστροφής.

Όντως ήταν. Παρασύρθηκε ο Βενιζέλος σε ένα τραγικό λάθος καθότι δεν κατάλαβε τον εμπαιγμό των Άγγλων-Ρώσων-Γάλλων. Από τη μια του λέγανε θες τα επτάνησα και απο την άλλη του λέγανε κάνε ντου στην Τουρκία. Στην ίδια Τουρκία που οι ίδιοι εξοπλίζανε...
Τραγικές στιγμές τα ντοκουμέντα Ελλήνων στρατηγών και λοιπών αξιωματικών που δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ εκεί που έπρεπε. Οι περισσότεροι μιλούν για εκστρατεία στη Μικρασία με ίλλες ιππικού χωρίς άλογα (!), για πυρομαχικά που ποτέ δεν είχαν ούτε και έλαβαν, για συγκεκριμένο σχέδιο εκστρατείας στο οποίο κανείς δε συμφωνούσε με κανέναν.
Απλά οι τότε πολιτικοί, όπως και σήμερα, παρασύρθηκαν από τα συμφέροντα των μεγάλων καραγκιόζηδων του πλανήτη και καταστράφησαν. Στο τέλος βγάλανε και μια παρωδία απόφαση (δίκη των εξ), εκτελέσανε και εξι αξιωματικούς για την πανωλεθρία και πήγαν όλοι για ύπνο μακαριστό.
Μια ζωή η ίδια ξεφτίλα:yuck:

road spirit
12/02/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
....εχουν τον φοβο του οτι αν μπουν στην ε.ενωση,θα ανοιξουν οι πορτες για να μπουν οι ελληνες στην τουρκια!με το κατα πολυ ισχυροτερο ευρω εναντι του τουρκικου νομισματος φοβουνται(και μαλλον ετσι θα γινει),οτι ελληνες μεγαλοεπιχειρηματιες αλλα και απλοι ανθρωποι θ αγορασουν ακινητα κυριως στις περιοχες του ξεριζωμου και θ ανακτησουν νομιμα πολλα χαμενα εδαφη. ...

η ε.ε. τους μάρανε :lol:

ένα παράδειγμα...
η "οικονομική" εισβολη έχει αρχίσει ήδη. Εδω ελληνικές τράπεζες έχουν εξαγοράσει ή εξαγοράζουν τουρκικες... την ε.ε. θα περιμένουν??

sniper
12/02/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
....

...Στο τέλος βγάλανε και μια παρωδία απόφαση (δίκη των εξ), εκτελέσανε και εξι αξιωματικούς για την πνωλεθρία ....


Ξαναδιάβασε την Ιστορία σου γιατί κόπηκες.....

700_Thespieis
12/02/2008, 13:52
ακριβως οπως τα γραφει ο εχετλαιος--τραπ αν εχεις καποιο λινκ,για να υποστηριξεις τα λεγομενα σου το περιμενουμε

Εχετλαίος
12/02/2008, 13:54
Ξαναδιάβασε την Ιστορία σου γιατί κόπηκες.....

Την ξέρω καλύτερα από πολλούς, μην ανησυχείς. Έχω διαβάσει αρχεία και αναφορές που ποτέ δε θα δεις πουθενά. Έγνοια σου και ξέρω τι λέω ;)

sniper
12/02/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ξαναδιάβασε την Ιστορία σου γιατί κόπηκες.....

Την ξέρω καλύτερα από πολλούς, μην ανησυχείς. Έχω διαβάσει αρχεία και αναφορές που ποτέ δε θα δεις πουθενά. Έγνοια σου και ξέρω τι λέω ;)

ΟΚ.... τι βαθμό είχε ο Γούναρης όταν εκτελέστηκε;

Εχετλαίος
12/02/2008, 13:59
Με ρωτάς κάτι που και ένας άσχετος θα έψαχνε στο Google πριν σου απαντήσει. Ρώτα κάτι που δε θα βρει κάποιος εύκολα. (Ο Γούναρης αν και πολιτικός δικάστηκε από στρατοδικείο, το "αξιωματικοί" το έγραψα κατ' ευφημισμό). Άλλη απορία;

sniper
12/02/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Με ρωτάς κάτι που και ένας άσχετος θα έψαχνε στο Google πριν σου απαντήσει. Ρώτα κάτι που δε θα βρει κάποιος εύκολα. (Ο Γούναρης αν και πολιτικός δικάστηκε από στρατοδικείο, το "αξιωματικοί" το έγραψα κατ' ευφημισμό). Άλλη απορία;

Ζητάμε ταπεινά συγγνώμη που αμφισβητήσαμε τις απόρρητες πηγές στις οποίες μόνο εσείς έχετε πρόσβαση....

Tpap
12/02/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[B] Όντως ήταν. Παρασύρθηκε ο Βενιζέλος σε ένα τραγικό λάθος καθότι δεν κατάλαβε τον εμπαιγμό των Άγγλων-Ρώσων-Γάλλων. Από τη μια του λέγανε θες τα επτάνησα και απο την άλλη του λέγανε κάνε ντου στην Τουρκία. Στην ίδια Τουρκία που οι ίδιοι εξοπλίζανε...
Τραγικές στιγμές τα ντοκουμέντα Ελλήνων στρατηγών και λοιπών αξιωματικών που δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ εκεί που έπρεπε. Οι περισσότεροι μιλούν για εκστρατεία στη Μικρασία με ίλλες ιππικού χωρίς άλογα (!), για πυρομαχικά που ποτέ δεν είχαν ούτε και έλαβαν, για συγκεκριμένο σχέδιο εκστρατείας στο οποίο κανείς δε συμφωνούσε με κανέναν.
Απλά οι τότε πολιτικοί, όπως και σήμερα, παρασύρθηκαν από τα συμφέροντα των μεγάλων καραγκιόζηδων του πλανήτη και καταστράφησαν. Στο τέλος βγάλανε και μια παρωδία απόφαση (δίκη των εξ), εκτελέσανε και εξι αξιωματικούς για την πνωλεθρία και πήγαν όλοι για ύπνο μακαριστό.
Μια ζωή η ίδια ξεφτίλα:yuck:


δεν ξερω απο που να πρωτοπιασω το παραπανω, φιλε.
ή καλλιτερα δεν θα σου απαντησω σε τιποτε.
Θα αρκεστω μονο να σου πω οτι εχεις λιγο διαβασμα να κανεις.

Φροντισε οι πηγες σου να ειναι διαφορετικης πολιτικης προσεγγισης (πολυ βασικο), καθως επισης μην αμελησεις βιογραφιες Στρατιωτικων αλλα και πολιτικων.

@Βυρωνα: και μετα μου λες να κρυωσω κατω...

Εχετλαίος
12/02/2008, 14:05
Όχι μόνο εγώ, απλά επειδή έκανα και στη ΔΙΣ/ΓΕΣ είχα πρόσβαση και σε αρχεία παλαιά που δύσκολα βρίσκει κανείς. Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως σου έστειλα και σε pm αν σε ενδιαφέρουν τα τότε γεγονότα να δω τι μπορώ να βρώ να σε παραπέμψω. Πάντα φιλικά και χωρίς ειρωνείες:)

Εχετλαίος
12/02/2008, 14:05
Φροντισε οι πηγες σου να ειναι διαφορετικης πολιτικης προσεγγισης (πολυ βασικο), καθως επισης μην αμελησεις βιογραφιες Στρατιωτικων αλλα και πολιτικων.

Πλάκα κάνεις, έτσι;

sniper
12/02/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όχι μόνο εγώ, απλά επειδή έκανα και στη ΔΙΣ/ΓΕΣ είχα πρόσβαση και σε αρχεία παλαιά που δύσκολα βρίσκει κανείς. Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι. Όπως σου έστειλα και σε pm αν σε ενδιαφέρουν τα τότε γεγονότα να δω τι μπορώ να βρώ να σε παραπέμψω. Πάντα φιλικά και χωρίς ειρωνείες:)

δεν σε ειρωνεύτηκα.... αλλά.... μπορεί άλλοι να είχαν/έχουν πρόσβαση σε αρχεία που αυτά της ΔΙΣ να μοιάζουν με φυλλάδες περιπτέρου....

If you get my drift.....

Tpap
12/02/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
ακριβως οπως τα γραφει ο εχετλαιος--τραπ αν εχεις καποιο λινκ,για να υποστηριξεις τα λεγομενα σου το περιμενουμε

Θα επανελθω μολις παω σπιτι--ειμαι στο γραφειο μου ΚΑΙ εχω δουλεια..
Καλε μου φιλε, προσπαθησε Τπαπ και ουχι Τραπ.
Ευχαριστω.

Εχετλαίος
12/02/2008, 14:10
δεν σε ειρωνεύτηκα.... αλλά.... μπορεί άλλοι να είχαν/έχουν πρόσβαση σε αρχεία που αυτά της ΔΙΣ να μοιάζουν με φυλλάδες περιπτέρου....

Μα φυσικά! Και δε σου κρύβω ότι και στη ΔΙΣ ότι έχει απομείνει είναι το πολιτικώς ορθό! Συνεχίζουμε με pm για να μην το σκίζουμε το post;

Tpap
12/02/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[B]Πλάκα κάνεις, έτσι;

Οχι, φιλε μου..σε καμια περιπτωση.
Γιατι πιστεψες κατι τετοιο;

sergiosm
12/02/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παρασύρθηκε ο Βενιζέλος σε ένα τραγικό λάθος καθότι δεν κατάλαβε τον εμπαιγμό των Άγγλων-Ρώσων-Γάλλων. [/B]


Ο ποιός;;

ο Βενιζέλος είχε χάσει τις εκλογές δύο περίπου χρόνια πριν την μικρασιατική καταστροφή.

Βέβαια είναι γεγονός ότι η "Ελλάδα των δύο ηπείρων και των πέντε θαλασσών" ήταν δική του έμπνευση. Και μάλλον καλά τα πήγαινε.

Είναι επίσης γεγονός ότι οι αντίπαλοι του κέρδισαν τις εκλογές με το σύνθημα της επιστροφής των στρατευμάτων, πλην όμως συνέχισαν τον πόλεμο.
Τα γεγονότα όμως είναι γεγονότα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τί θα γινόταν καλύτερα ή χειρότερα αν ο Βενιζέλος ήταν στην εξουσία. Μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν που -προσωπικά-θεωρώ ότι δεν έχουν νόημα.

Το θέμα (όπως άλλωστε όλα τα ιστορικά θέματα) είναι προφανώς πολύ μεγάλο και δεν μπορεί -ούτε πρέπει- να αντιμετωπίζεται με αφορισμούς και "ατάκες" χάριν εντυπωσιασμού.


Για αυτό λοιπόν, ορίστε μερικά link

http://www.elesme.gr/elesmegr/periodika/t11/t11_06.htm

http://www.kke.gr/komep/2000/3/mikrasia.html

http://www.rhodeslibrary.gr/info/2002_5/chapter_7.html

byron
12/02/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
http://www.kke.gr/komep/2000/3/mikrasia.html


Ενδιαφέρον το link του ΚΚΕ.....

Παραλείπει να αναφέρει οτι ο βασικός προμηθευτής του τουρκικού στρατού ήταν οι μπολσεβίκοι. (Ως ανταλλαγμα για την «εξυπηρέτηση» που πρόσφεραν οι Τούρκοι στο Αρμενικό.....)

alexrs1
12/02/2008, 16:29
επι βενιζελου πρεπει να ψαξει καποιος παραπανω για να δει τι ακριβως εφταιξε.σημαντικο ρολο επαιξε κατι που ουτε στο σχολειο μαθαμε,ουτε οι πορωμενοι αριστεροι και δεξιοι γνωριζουν:στην αντεπιθεση που καναμε και μπηκαμε στην μικρα ασια,τα οπλα που ειχαμε ηταν τα τελευταιας τεχνολογιας της εποχης ,επαναληπτικα των 10 φυσιγγιων,οταν οι τουρκοι μετα απο καθε βολη επρεπε να ξαναγεμιζουν απο μπροστα με μπαρουτι!αυτο το γεγονος σε συνδιασμο και με τα επι χρονια καταπιεσμενα συναισθηματα σκλαβιας,κατεσθησε τον ελληνικο στρατο ανικητο για ενα χρονικο διαστημα.ισως γι αυτο να υπηρχε το αισθημα οτι μπορει να νικησει τους τουρκους ολοκληρωτικα στην καρδια της χωρας τους.η και σαν κινηση αντιπερισπασμου επισης μπορει να εγινε αφου το φυσιολογικο θα ηταν να περιμενουν επιθεση στην κωνσταντινουπολη.-ουτε ειμαι υπερ ουτε κατα του βενιζελου γιατι δεν εχω ψαξει καλα το θεμα-.επι την ευκαιρια ο βασικοτερος λογος που επετευχθη η αλωση ηταν τα κανονια του ουρβανου.πρωτη φορα στην παγκοσμια ιστορια χρησιμοποιηθηκαν κανονια σε πολιορκια και το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο.(70 περιπου στο συνολο,οργανωμενα σε 14 πυροβολαρχιες).η στρατιωτικη τεχνολογια θελω να πω οτι επαιξε πρωταρχικο ρολο στην εκβαση των μαχων ανα τους αιωνες και χρειαζεται σφαιρικη εξεταση και αναλυση ενα τοσο μεγαλο θεμα οπως ο μικρασιατικος και ο καθε πολεμος υ.γ.αυτο που δεν ξερω ειναι αν στην αντεπιθεση του τουρκικου στρατου ειχαν αγορασει κι αυτοι τα νεα οπλα.τοτε θα μιλαμε για ολοκληρωτικη σχεδον ανατροπη της εκβασης ενος πολεμου εξ αιτιας της χρησης ενος οπλικου συστηματος!

matmat
12/02/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενδιαφέρον το link του ΚΚΕ.....

Παραλείπει να αναφέρει οτι ο βασικός προμηθευτής του τουρκικού στρατού ήταν οι μπολσεβίκοι. (Ως ανταλλαγμα για την «εξυπηρέτηση» που πρόσφεραν οι Τούρκοι στο Αρμενικό.....)

... και ως ανταπόδοση αρνητική σε εμας που εξτρατευσαμε
στο πλευρό της ΑΝΤΑΤ στην Ουκρανία !

:wave2:

Ολοι εχετε δικιο και ολοι αδικο

:wave2: :wave2:

sniper
12/02/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
επι βενιζελου πρεπει να ψαξει καποιος παραπανω για να δει τι ακριβως εφταιξε.σημαντικο ρολο επαιξε κατι που ουτε στο σχολειο μαθαμε,ουτε οι πορωμενοι αριστεροι και δεξιοι γνωριζουν:στην αντεπιθεση που καναμε και μπηκαμε στην μικρα ασια,τα οπλα που ειχαμε ηταν τα τελευταιας τεχνολογιας της εποχης ,επαναληπτικα των 10 φυσιγγιων,οταν οι τουρκοι μετα απο καθε βολη επρεπε να ξαναγεμιζουν απο μπροστα με μπαρουτι!

10 φυσιγγίων... Τα gras ή τα mauser; Για πες.....

Και οι τούρκοι το 1922 εμπροσθογεμή..... :rotflmao: :rotflmao:

Ρε φίλε θες και τα λες αυτά ή σου ξεφεύγουν;


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1

αυτο το γεγονος σε συνδιασμο και με τα επι χρονια καταπιεσμενα συναισθηματα σκλαβιας,κατεσθησε τον ελληνικο στρατο ανικητο για ενα χρονικο διαστημα.ισως γι αυτο να υπηρχε το αισθημα οτι μπορει να νικησει τους τουρκους ολοκληρωτικα στην καρδια της χωρας τους.η και σαν κινηση αντιπερισπασμου επισης μπορει να εγινε αφου το φυσιολογικο θα ηταν να περιμενουν επιθεση στην κωνσταντινουπολη.


Ποιοι περίμεναν αντεπίθεση στην Κων/πολη; Κι από ποιο στρατό;
Και δεν υπήρχε κανένα αίσθημα..... τους είχαν πάρει στο κυνήγι και οι Τούρκοι (του τότε, πριν εμφανιστούν οι Γερμανοί στρατηγοί) έτρεχαν σαν τα κουνέλια.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1


-ουτε ειμαι υπερ ουτε κατα του βενιζελου γιατι δεν εχω ψαξει καλα το θεμα-.



Αυτό το καταλάβαμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1


επι την ευκαιρια ο βασικοτερος λογος που επετευχθη η αλωση ηταν τα κανονια του ουρβανου.πρωτη φορα στην παγκοσμια ιστορια χρησιμοποιηθηκαν κανονια σε πολιορκια και το αποτελεσμα ηταν το αναμενομενο.(70 περιπου στο συνολο,οργανωμενα σε 14 πυροβολαρχιες).η στρατιωτικη τεχνολογια θελω να πω οτι επαιξε πρωταρχικο ρολο στην εκβαση των μαχων ανα τους αιωνες και χρειαζεται σφαιρικη εξεταση και αναλυση ενα τοσο μεγαλο θεμα οπως ο μικρασιατικος και ο καθε πολεμος


Αυτό δεν το είπε κανένας στον Ελληνικό Στρατό όταν αμυνόταν το 1941 ενάντια στους Γερμανούς... Στο Ρούπελ κι αλλού.... Πριν τους πλαγιοκοπήσουν από δυσμάς, όταν συνθηκολόγησαν οι Σέρβοι....


Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1

υ.γ.αυτο που δεν ξερω ειναι αν στην αντεπιθεση του τουρκικου στρατου ειχαν αγορασει κι αυτοι τα νεα οπλα.τοτε θα μιλαμε για ολοκληρωτικη σχεδον ανατροπη της εκβασης ενος πολεμου εξ αιτιας της χρησης ενος οπλικου συστηματος!

Ότι να 'ναι ρε παλικάρι αλλά αν θες να γράφεις κάτι και να σε παίρνουν οι άλλοι στα σοβαρά, τουλάχιστον μίλα με πραγματικά στοιχεία....

Αλλιώς να μιλήσουμε για τα κανόνια του Ναβαρόνε :rolleyes:

soteas
12/02/2008, 20:50
δεν νομιζω οτι φοβουντε, ισα ισα... πιστευω οτι μας περιμενουν με τα γιαταγανια ακονισμενα.



:yuck:

700_Thespieis
12/02/2008, 22:00
@ Tpap--μπερδευτικα sry;)


:wave2:

Tpap
12/02/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
-ουτε ειμαι υπερ ουτε κατα του βενιζελου γιατι δεν εχω ψαξει καλα το θεμα-.

Ε, ωραία τότε δεν θα ήθελες νατο ψάξεις πρώτα και έπειτα να έλθεις εδώ να γράψεις κατι που ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα στέκει;;;;

Ημαρτον, διαβάζει τόσος κόσμος τα γραφόμενα σας...

Tpap
12/02/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
:wave2:

:)

caesarsk
13/02/2008, 08:18
Tpap από χτες προσπαθώ να μην σου απαντήσω γιατί με κάλυψε η απάντηση που σου έδωσε ο byron!

Ξαναδιάβασε το πρώτο πόστ, ξαναδιάβασε τον τίτλο του thread και μετά μπες στο θέμα...


Εχεις διαβάσει...ΟΚ
Εχεις διαβάσει πολύ...ΟΚ
Εχεις διαμορφώσει την εικόνα της ιστορίας μέσα στο μυαλό σου...και ΠΑΛΙ ΟΚ

Αλλά εγώ έχω ζήσει, και ζω ακόμη εκεί πέρα...Στους άπιστους, στους φονιάδες, στους εξαποδώ!!!

Εχω βρει τά σπίτια των παππούδων μου στην Istanbul και στο Cekmesce και έχω μιλήσει με τους Τούρκους που μένουν τώρα σε αυτά...Τους Τούρκους που λόγω πολιτικής έφυγαν από τα σπίτια τους στην Καβάλα και πήγαν εκεί...Για να πάνε οι παππούδες μου να μείνουν στην Καβάλα...Τους Ελληνες που ήρθαν στην Ελλάδα και στους πατριώτες με την ανταλλαγή των πληθυσμών και για τους πατριώτες ΗΤΑΝ ΒΡΩΜΟΤΟΥΡΚΟΙ...Τους Τούρκους που πήγαν στην Τουρκία και ήταν ΠΑΛΙΟΕΛΛΗΝΕΣ...

Μου την είπες λοιπόν και με τάπωσες πραγματικά. Συγχαρητηρια...Για άλλη μια φορά χτύπησες κέντρο στον στόχο...Συνέχισε να μπαίνεις στο φορουμ για να κατατροπώνεις και άλλους με τις γνώσεις σου!!!

Επέτρεψε μου όμως να έχω την άποψη μου χωρίς να με απαξιώνεις. Την άποψη που διαμόρφωσα συνδυάζοντας, αυτά που διάβασα στα βιβλία (στα βιβλία που επέλεξα εγώ και όχι σε αυτά που μου έδωσαν με τρόπο αλλοι), αυτά που διδάχτηκα, και αυτά που έζησα και ζω!

Αυτή η κουβέντα θα ήταν καλύτερη και επικοδομητικότερη πάνω από 2 μεγάλα ποτήρια μπύρας, ενώ μας συνόδευε από πίσω ωραία μουσικούλα...

Respect
13/02/2008, 08:46
Έφτασαν.. :o


:beer: :beer: :beer:

http://www.youtube.com/watch?v=WxTWQD91b5c

Gandalf dr685sm
13/02/2008, 09:35
Λοιπόν για πάρτε μια ιδέα απο όσα λέει και ο kissinger στο βιβλίο του "Diplomacy" 1994.

ελέυθερη μτφ. για να μην πάρουμε 20 σελίδες.

"Ο χώρος της Μ.Ανατολής (σ.σ. έτσι εκλάμβαναν και την Ελλάδα τότε) πάντα είχε ενδιαφέρον για την Μ.Βρεττανία αλλά και τις ΗΠΑ , παρόλο τον "Ατλαντικό αποκλεισμό" τους. Το ορυκτό καύσιμο αποτελούσε μεγάλο δέλεαρ μαζί με τον θαλάσσιο χώρο για τους εμπορικούς διαδρόμους προς την Ανατολή"
...............
" Προς αποφυγή αρπαγής εδαφών απο τους μπολσεβίκους , της καταρρέουσας οθωμανικής αυτοκρατορίας, οι συμμαχίκές δυνάμεις , έπρεπε να προλάβουν να δώσουν γή και ύδωρ στον Κεμάλ Ατατούρκ , με αντίτιμο βέβαια την ελεύθερη πρόσβαση στο πετρέλαιο στα νοτιο-ανατολικά σύνορα της σημερινής Τουρκίας"
..................
" Η λύση δόθηκε στην συνθήκη των Σεβρών μοιράζοντας ουσιαστικά την Οθωμανική αυτοκρατορία σε χώρες που είχαν σημαντική επιρροή απο τις νικητήριες δυνάμεις των Αγγλία, Γαλλια, Ελλάδα, ... εκτός της Ρωσίας που έκανε ξεχωριστή συνθήκη , με προφανείς σκοπούς αμφισβήτησης της κυριαρχίας των ΑγγλοΓάλλων , αλλά και με απώτερο σκοπό την επέκταση προς τα νότια και την πρόσβαση στον χώρο της Μεσσογείου."
................
" Η Ελληνική κυβέρνηση μετά απο εσωτερικές αναταραχές, φάνηκε πως δεν διατηρούσε εκείνα τα εχέγγυα που θα εγγυόντουσαν την ισορροπία στην λεκάνη της Ν.Α. Μεσογείου , ενώ ταυτόχρονα η δημιουργία ενός νέου πολιτικού κινήματος στην Τουρκία με ευρεία αποδοχή, έγειρε την πλάστιγγα."
...............
" Η πόλη της Κωνσταντινούπολης αποτελεί το προπύργιο της Ασίας προς την Ευρώπη και ώς τέτοιο έπρεπε να διατηρηθεί ,υπό κυριαρχία και έλεγχο των συμμαχικών δυνάμεων. Ελληνικά στρατεύματα διατάχτηκαν όπως συνεχίσουν και διασφαλίσουν την ακεραιότητα αλλά της πόλης. Θα στρατοπέδευαν περιμετρικά της πόλης , για την διασφάλιση αυτού του σκοπού"

σ.σ. το μόνο λάθος για μένα του Ελ. Βενιζέλου που δεν μπήκε εντός της Κων/πόλης , αφού είχε περίπου 2-3 μεραρχίες εκεί σε σύγκριση με 1-2 συμμαχικά τάγματα εντός της. Είναι σίγουρο οτι μια τέτοια κίνηση θα είχε αλλάξει τις ισορροπίες... τον έφαγαν όμως τα μεγαλεία και ήθελε να φτάσει στον Σαγγάριο και την Άγκυρα.

....................

" Η δημιουργία του νέου πολιτικο-στρατιωτικού καθεστώτος της Τουρκίας, εξισσοροπούσε πλέον την κατάσταση στην Μ.Ανατολή και δημιούργησε και τις προϋποθέσεις , οικονομικής κυριαρχίας των ΑγγλοΓάλλων , απέναντι στην ανακαμπτόμενη και ισχυροποιημένη Ρωσία"


==============================================

Τα παραπάνω είναι ελεύθερες μεταφράσεις απο σχετικά κομμάτια στο βιβλίο Diplomacy (υπάρχει στο Amazon για οποιον το θέλει) και περιγράφουν το τι γινόταν τότε. Το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε απο τις στρατιωτικές βλέψεις των Ελλήνων , ούτε απο τις πολιτικές πράξεις. Σε ενα διεθνές στερέωμα , τα νήματα τα κινούν οι ισχυρότεροι. Κάποια στιγμή ήμασταν και εμείς εκεί (συνθήκη Σερβών 1920), αλλά όπως πάντα επιζητούσαμε την μεγάλη ιδέα... που στο τέλος έγινε το μεγάλο "αγγούρι".


Gandalf

Εχετλαίος
13/02/2008, 09:57
Ενδιαφέρον το link του ΚΚΕ.....

Και ας μην ξεχνάμε ότι οι ίδιοι (έλληνες κομμουνιστές) υπερηφανεύονταν στα τότε έντυπά τους ότι κατάφερναν να διαβάλουν τις ελληνικές φάλλαγγες που μετέφεραν προμήθειες και εφόδια στο μέτωπο. Για φτύσιμο και βγάλε!

kaps
13/02/2008, 10:31
Εγώ προσωπικά την Ιστορία θέλω να τη ξέρω από τους Ιστορικούς και όχι τους πολιτικούς.Επιπλέον καλύτερη μαρτυρία θεωρώ του απλού στρατιώτη και όχι του Αξιωματικού Επιτελάρχη που στρώνει χάρτες και εκστρατεύει κατά τη φανατσία του. Επιπλέον θεωρώ αξιόπιστο αυτό που ο απλός κόσμος βιώνει και που μεταφέρεται στη μνήμη του λαού .Στη προκειμένη περίπτωση δεν θα κάτσω να διαβάσω το άρθρο του ΚΚΕ ούτε όποιου άλλου θεωρητικού που απέιχε παρασάγγας από το πεδίο της μάχης και επαφιόταν στο να στηρίζει μια υπόθεση με βάση την ιδεολογική του άποψη και στάση .
Εγώ θυμάμαι εξιστορήσεις ηλικιωμένων τότε όμως στρατιωτών , αφηγήσεις προσφύγων ( μεταξύ αυτών και συγγενών μου) που περιγράφουν την κατάσταση που κυριαρχούσε στην εκστρατεία της Μ.Α και για ποιό λόγο χάθηκε η πατρώα γη τους .Το συμπερασμα λοιπόν είναι ένα . Από όταν οι πολιτικοί αναμίχθηκαν με το στράτευμα τα πράγματα πήραν τη κάτω βόλτα .Τα παζάρια που έστηνε ο Βενιζέλος ή ο Βασιλιάς αντίκτυπο είχαν την ζωή του φαντάρου και του μάχιμου αξιωματικού .Τέτοια δε η καταστροφική επίδραση της πολιτικής που αντί να πιάσουν τους εμπνευστές αυτής της τραγωδίας πιάσανε 6 ανθρώπους τους τουφεκίσανε και όλα μέλι γάλα.Τα ίδια καταντήματα τραβάει η Ελλάδα χρόνια ολόκληρα . Ακόμα και στο ΒΠΠ εκεί που όλοι είχαν την Ελλάδα παράδειγμα αυτοθυσία και γενναιότητας στα μάτια όλου του κόσμου κάποια καλόπαιδα με εντολή της μαμάς Σοβιέτ υποκίνησαν ανταρσία στο Π.Ν που στάθμευε στην Αλεξάνδρεια . Οι ίδιοι ήταν που όταν κυρήχθηκε ο πόλεμος από τους Γερμανούς δεν πήραν θέση αφού η μαμά Σοβιετ με το πατερούλη Στάλιν είχαν υπογράψει Συμφωνία Ειρήνης με τη Γερμανία . Αστε τα την Ελλάδα την κατατρώει αυτό το σαράκι η πολιτική . Οταν μεγαλώσουν τα παιδάκια της Βουλής και ωριμάσει η ιδέα της ομόνοιας και της δημιουργίας στα μυαλουδάκια τους τότε η Ελλάδα θα έχει πράγματι μέλλον . Τώρα απλά οπισθοδρομούμε και ασχολούμαστε με άλλα πιο σπουδαία πράγματα .Τσέκου Θέμο Αντζελα .....

Gandalf dr685sm
13/02/2008, 10:43
Εγώ προσωπικά την Ιστορία θέλω να τη ξέρω από τους Ιστορικούς και όχι τους πολιτικούς

Δεν διαφωνώ... ξέρεις όμως ποιά είναι η διαφορά φίλε μου;

Οτι την ιστορία την δημιουργούν οι πολιτικοι ανά τους χρόνους και οι Ιστορικοί απλά την καταγράφουν.

Προσωπικά προτιμώ να την διαβάζω απο κάποιους που την δημιούργησαν λοιπόν για να δώ και τα κριτήρια τους, παρά την στεγνή αναπαραγωγή της σε ενα βιβλίο.


Gandalf

byron
13/02/2008, 10:46
kaps τα περισσότερα απ΄αυτά που λες είναι λάθος, ή εν μέρη σωστά.
Η επιφανειακή ανάγνωση, και ο εφησυχασμός πως για όλα τα κακά της Ελλάδας ανα τους αιώνες ευθύνονται οι άλλοι, οδηγεί στην επανάληψη των ιδίων μαλακιών.

Τετριμμένο που το λέω αλλά έτσι είναι. :wave2:

doctor x
13/02/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Η επιφανειακή ανάγνωση, και ο εφησυχασμός πως για όλα τα κακά της Ελλάδας ανα τους αιώνες ευθύνονται οι άλλοι, οδηγεί στην επανάληψη των ιδίων μαλακιών.

Τετριμμένο που το λέω αλλά έτσι είναι. :wave2: [/B]

+1000

sniper
13/02/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
...
Η επιφανειακή ανάγνωση, και ο εφησυχασμός πως για όλα τα κακά της Ελλάδας ανα τους αιώνες ευθύνονται οι άλλοι, οδηγεί στην επανάληψη των ιδίων μαλακιών.

Τετριμμένο που το λέω αλλά έτσι είναι. :wave2:


Αυτό το λες για τον απλό κόσμο ή γι' αυτούς που "παίρνουν" τις αποφάσεις;

Εχετλαίος
13/02/2008, 11:34
Yπάρχει μεγάλη διαφορά; Οι λαμβάνοντες τις αποφάσεις δεν εξουσιοδοτούνται από το λαό να πράττουν θεωρητικά τα κατά το δοκούν βέλτιστα;

sniper
13/02/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Yπάρχει μεγάλη διαφορά; Οι λαμβάνοντες τις αποφάσεις δεν εξουσιοδοτούνται από το λαό να πράττουν θεωρητικά τα κατά το δοκούν βέλτιστα;

Τεράστια.... Γιατί ο λαός τις περισσότερες φορές πάει στην κάλπη σαν το πρόβατο.....

byron
13/02/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το λες για τον απλό κόσμο ή γι' αυτούς που "παίρνουν" τις αποφάσεις;

Οι άνθρωποι που χαράζουν την εξωτερική πολιτική και παίρνουν αποφάσεις που επηρεάζουν την ζωή των πολιτών της χώρας εκ προοιμίου εχουν την υποχρέωση να γνωρίζουν την ιστορία της χώρας τους και τα λάθη που οδήγησαν σε εθνικές συμφορές. (τι θα έπρεπε, όχι το τι συμβαίνει)

( «Οι Έλληνες δικαιολογούμε τις αποτυχίες της εξωτερικής μας πολιτικής με θεωρίες συνομωσίας. Οι περισσότερες απ΄αυτές τις αποτυχίες ερμηνεύονται με την θεωρία της μαλακίας»
Κ.Καραμανλής σε off the record συνομιλία του κατά τις συνομιλίες μεταξύ Ελλάδος-Τουρκίας-Κύπρου-Αγγλίας στο Λονδίνο πριν την εισβολή. )

Sniper αναφέρομαι στους απλούς πολίτες που ενδιαφέρονται να μάθουν 5 πράγματα για την ιστορία της πατρίδας τους. :wave2:

sniper
13/02/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οι άνθρωποι που χαράζουν την εξωτερική πολιτική και παίρνουν αποφάσεις που επηρεάζουν την ζωή των πολιτών της χώρας εκ προοιμίου εχουν την υποχρέωση να γνωρίζουν την ιστορία της χώρας τους και τα λάθη που οδήγησαν σε εθνικές συμφορές. (τι θα έπρεπε, όχι το τι συμβαίνει)

( «Οι Έλληνες δικαιολογούμε τις αποτυχίες της εξωτερικής μας πολιτικής με θεωρίες συνομωσίας. Οι περισσότερες απ΄αυτές τις αποτυχίες ερμηνεύονται με την θεωρία της μαλακίας»
Κ.Καραμανλής σε off the record συνομιλία του κατά τις συνομιλίες μεταξύ Ελλάδος-Τουρκίας-Κύπρου-Αγγλίας στο Λονδίνο πριν την εισβολή. )

Sniper αναφέρομαι στους απλούς πολίτες που ενδιαφέρονται να μάθουν 5 πράγματα για την ιστορία της πατρίδας τους. :wave2:

Συμφωνούμε..... αλλά για να μην ερμηνευτούν με την θεωρία της μαλακίας θα πρέπει να υπάρχουν πολιτικοί με κοχόνες κι ανεξάρτητοι.....

Πόσο εφικτό δλδ σήμερα; :rolleyes:

sapila racing
13/02/2008, 11:58
Γενικά δεν συμμετέχω σε πολιτικές συζητήσεις εδω μέσα...

Σε αυτα που ειπς byr0n θα ηθελα να προσθέσω, και με την γνώση που απέκτησα δουλευοντας για 9 μήνες στην Τουρκία, οτι εμείς δεν εχουμε καν εξωτερική πολιτική.

Αυτοί εχουν μακρόπνοο σχεδιασμό και σοβαρούς πολιτικούς με αποτέλεσμα η Ελληνική εξωτερική πολιτική προς την Τουρκία να είναι απλά μια σειρά από σμασμωδικές κινήσεις της τελευταίας στιγμής.

Οσον αφορά τους απλούς πολίτες σίγουρα δεν εχουμε να χωρίσουμε τίποτα, αλλά υπάρχει μεγάλη προπαγάνδα κι απο τις 2 πλευρές, η οποία είναι μεγαλύτερη και πιο οργανωμένη στην Τουρκία και σε συνδυασμό με τις εκεί συνθήκες παιδείας ειναι πιο αποτελεσματική στου στόχους καποιων.

byron
13/02/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πόσο εφικτό δλδ σήμερα; :rolleyes:

Πάρα πολύ.
Εχουμε γεμίσει κοχόνες και προβολείς που ρίχνουν άπλετο φως..... Εδώ θα μπεί στη Βουλή η Αναστασία Αθίνη που είχε τις κοχόνες να ρίξει φάπα στη Λιάνη :rolleyes:

sniper
13/02/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γενικά δεν συμμετέχω σε πολιτικές συζητήσεις εδω μέσα...

Σε αυτα που ειπς byr0n θα ηθελα να προσθέσω, και με την γνώση που απέκτησα δουλευοντας για 9 μήνες στην Τουρκία, οτι εμείς δεν εχουμε καν εξωτερική πολιτική.

Αυτοί εχουν μακρόπνοο σχεδιασμό και σοβαρούς πολιτικούς με αποτέλεσμα η Ελληνική εξωτερική πολιτική προς την Τουρκία να είναι απλά μια σειρά από σμασμωδικές κινήσεις της τελευταίας στιγμής.

Οσον αφορά τους απλούς πολίτες σίγουρα δεν εχουμε να χωρίσουμε τίποτα, αλλά υπάρχει μεγάλη προπαγάνδα κι απο τις 2 πλευρές, η οποία είναι μεγαλύτερη και πιο οργανωμένη στην Τουρκία και σε συνδυασμό με τις εκεί συνθήκες παιδείας ειναι πιο αποτελεσματική στου στόχους καποιων.

Ορθόν!



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρα πολύ.
Εχουμε γεμίσει κοχόνες και προβολείς που ρίχνουν άπλετο φως..... Εδώ θα μπεί στη Βουλή η Αναστασία Αθίνη που είχε τις κοχόνες να ρίξει φάπα στη Λιάνη :rolleyes:


Επειδή σήμερα εχω ένα θέμα... πες μου ότι αστειεύεσαι....

byron
13/02/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Επειδή σήμερα εχω ένα θέμα... πες μου ότι αστειεύεσαι....

Αν το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό εννοείς; :rolleyes:

Ξερω ΄γω ρε Νίκο..... Εσύ τι λες δλδ; Ότι μιλάω σοβαρά; :uplate:

Εχετλαίος
13/02/2008, 12:12
Γιατί ο λαός τις περισσότερες φορές πάει στην κάλπη σαν το πρόβατο.....

Ναι, αυτό εννοώ. Εκεί εστιάζω τη γέννεση του όλου προβλήματος! Αυτό δε μπορώ να χωνέψω και να δεχτώ, παρόλο που το βιώνω χρόνους και καιρούς με μηδαμινές παραλλαγές. Η μόνη διαφορά τα εκάστοτε ψευτοδιλλήματα...

Tpap
13/02/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
1. Μου την είπες λοιπόν και με τάπωσες πραγματικά. Συγχαρητηρια...Για άλλη μια φορά χτύπησες κέντρο στον στόχο...Συνέχισε να μπαίνεις στο φορουμ για να κατατροπώνεις και άλλους με τις γνώσεις σου!!!

2. Επέτρεψε μου όμως να έχω την άποψη μου χωρίς να με απαξιώνεις. Την άποψη που διαμόρφωσα συνδυάζοντας, αυτά που διάβασα στα βιβλία (στα βιβλία που επέλεξα εγώ και όχι σε αυτά που μου έδωσαν με τρόπο αλλοι), αυτά που διδάχτηκα, και αυτά που έζησα και ζω!

3. Αυτή η κουβέντα θα ήταν καλύτερη και επικοδομητικότερη πάνω από 2 μεγάλα ποτήρια μπύρας, ενώ μας συνόδευε από πίσω ωραία μουσικούλα...

1. Αγαπητέ caesarsk ΔΕΝ στΗν ειπα. Ούτε σε τάπωσα ΓΙΑΤΙ δεν ηταν --και δεν θα είναι-- η πρόθεση μου αυτή.
Και από που εξήγαγες το γνωστικό μου επίπεδο; επειδή απλά ανέφερα οτι είναι λάθος να καταλήγουμε σε ΙΣΤΟΡΙΚΑ συμπεράσματα στο πόδι απλά για να πούμε κάτι;;

2. Δεν σε απαξίωσα, φίλε. Αντίθετα απαξίωσες εσύ πλήθος ανθρώπων των γραμμάτων --καθως και μπαρουτοκαπνισμένων αγωνιστών-- ΟΤΑΝ επιχείρησες να εξηγήσεις έρευνες 80 ετών σε 2(!!)προτάσεις...
(και τι αν συμφωνεί ο Βύρωνας μαζί σου..;; )

3. Συμφωνώ.

Tpap
13/02/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Εγώ προσωπικά.................................................................................. .................................................................................................... ....................................με άλλα πιο σπουδαία πράγματα .Τσέκου Θέμο Αντζελα .....

Μην δίνεις στην συζήτηση ''κόκκινες'' προεκτάσεις γιατί δεν θα αργήσουμε να έχουμε θέμα...

Tpap
13/02/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το θέμα (όπως άλλωστε όλα τα ιστορικά θέματα) είναι προφανώς πολύ μεγάλο και δεν μπορεί -ούτε πρέπει- να αντιμετωπίζεται με αφορισμούς και "ατάκες" χάριν εντυπωσιασμού.


για προσέξτε λίγο τα παραπάνω...

kaps
13/02/2008, 20:09
Επιμένω ............Η Ιστορία να γράφεται από όσους την βίωσαν και όχι από ιδεολόγους και δογματικούς απόντες από τα πεδία των γεγονότων ...Και η Ιστορία του ΒΠΠ γράφτηκε από δαύτους και κανένας τους δεν ανέφερε τα γεγονότα και οι συνθήκες που προηγήθηκαν για να καταλήξει η ανθρωπότητα σε σύρραξη.

vestromas
14/02/2008, 01:59
Sniper, ξερεις γιατι δεν εχουμε εξωτερικη πολιτικη σε σχεση με την Τουρκια; Γιατι προσεχως τους τουρκους, τους παιρνει το ποταμι τους παιρνει ο ποταμος, τους κλεινει το σπιτακι, ο Πουτιν ο κοντος.:rotflmao: Γεια σου Βλαδιμηρε αγορι μου!!!:beer:

alexrs1
14/02/2008, 03:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
10 φυσιγγίων... Τα gras ή τα mauser; Για πες.....τα steyr mannlicher

Και οι τούρκοι το 1922 εμπροσθογεμή..... :rotflmao: :rotflmao:υπηρξε αναμετρηση που ειχαμε επεναληπτικα μανλιχερ και ειχαν καρυοφιλια αλλα ηταν πιο πριν αλλα δεν αναφερεται σε κανενα βιβλιο ιστοριας αυτη η λεπτομερεια,δεν ξερω ,δεν θυμαμαι

Ρε φίλε θες και τα λες αυτά ή σου ξεφεύγουν;

μου ξεφευγουν ρε φιλε μου φαινεται ,δεν ξερω να σου πω την αληθεια

Ποιοι περίμεναν αντεπίθεση στην Κων/πολη; Κι από ποιο στρατό; οι λεστρυγονες και οι κυκλωπες απο τους πομακους και τους βαζιβουζουκους
Και δεν υπήρχε κανένα αίσθημα..... τους είχαν πάρει στο κυνήγι και οι Τούρκοι (του τότε, πριν εμφανιστούν οι Γερμανοί στρατηγοί) έτρεχαν σαν τα κουνέλια.....οταν κανεις ντου και μπαινεις στα εδαφη που εχασες πριν χρονια και ο εχθρος τρεχει να κρυφτει παιρνεις τα πανω σου και τα θελεις ολα.νοιωθεις νικητης και ανεβαινει η ψυχολογια



Αυτό το καταλάβαμε...μπραβο σας


Αυτό δεν το είπε κανένας στον Ελληνικό Στρατό όταν αμυνόταν το 1941 ενάντια στους Γερμανούς... Στο Ρούπελ κι αλλού.... Πριν τους πλαγιοκοπήσουν από δυσμάς, όταν συνθηκολόγησαν οι Σέρβοι....ουτε στο στρατο του τζεγκινς χαν που αμυνοταν στους κουρδους αυτονομιστες στην χερωνεια και στο τεξας πριν τους την πεσουν απο την ανδρομεδα με τα βρυλ απο ανατολας....



Ότι να 'ναι ρε παλικάρι αλλά αν θες να γράφεις κάτι και να σε παίρνουν οι άλλοι στα σοβαρά, τουλάχιστον μίλα με πραγματικά στοιχεία.... θα στο πω τοτε με απλα παραδειγματα ρε παλικαρι:το θωρηκτο αβερωφ πηρε στο κυνηγι μονο του τον τουρκικο στολο λογω τεχνολογικης υπεροχης που ηταν τετοια ωστε οι τουρκοι το ελεγαν σαταν παπορ (το πλοιο του σατανα).υποβρυχιο ,αεροπλανα χρησιμοποιθηκαν απο τον ελληνικο στρατο πριν το 1922 κτλ.στους βαλκανικους πολεμους η μετα ,δεν θυμαμαι ποτε,δεν τα ξερω καλα...οταν λετε οτι φταιει ο χ η ο ψ που χασαμε δεν τα σκεφτεστε αυτα και ποσο αλλαζουν την μαχη και τον σχεδιασμο,ακομα και ο εξοπλισμος του απλου στρατιωτη κανει διαφορα.το μονο που ενδιαφερει ειναι οι πολιτικες ευθυνες και καθαρισαμε.οτι φταιει ο βενιζελος η οι αλλοι.αριστεροι και δεξιοι δηλαδη.οι ιδιοι που λενε οτι φταιει ο βενιζελος ειναι οι ιδιοι που λενε οτι χαρη στη ρωσια κερδιθηκε ο β.π.π και οτι χαρη στους κομμουνιστες φυγαν οι γερμανοι και το αντιστοιχα αναποδο υποστηριζουν οι δεξιοι
Αλλιώς να μιλήσουμε για τα κανόνια του Ναβαρόνε :rolleyes: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

T-REX
14/02/2008, 08:05
Παιδιά σοβαρά τώρα κάνετε λάθος αν νομίζετε οτι η Ελλάδα δεν έχει εξωτερική πολιτική απέναντι στην Τουρκία
Έχει και παραέχει και μάλιστα είναι σταθερή εδώ και πολλά χρόνια
Απλά σαν Ελληνες πάντα υπερεκτιμάμε τις δυνατότητες των άλλων:wave2:

fethry
14/02/2008, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Επιμένω ............Η Ιστορία να γράφεται από όσους την βίωσαν και όχι από ιδεολόγους και δογματικούς απόντες από τα πεδία των γεγονότων ...Και η Ιστορία του ΒΠΠ γράφτηκε από δαύτους και κανένας τους δεν ανέφερε τα γεγονότα και οι συνθήκες που προηγήθηκαν για να καταλήξει η ανθρωπότητα σε σύρραξη.

Αδυναμίες και μειονεκτήματα υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις γιατί πολυ απλά αναφερόμαστε πάνω απ'όλα σε ανθρώπους...
Το πρόβλημα με την καταγραφή γεγονότων απο άνθρωπο είναι οτι μπαίνει και το προσωπικό στοιχείο μέσα... Είτε είναι κάποιος που τα βίωσε, είτε κάποιος εξωτερικός παρατηρητής... Όσο να'ναι, κανείς δε μπορεί να είναι πλήρως αντικειμενικός...
Αλλιώς δεν εξηγείται η ιστορία που διδάσκεται σε ελληνικά και τουρκικά σχολεία να έχει διαφορές, απ'τη στιγμή που αναφέρονται στα ίδια γεγονότα... :look:
Μόνο ο Μάκης καταγράφει αντικειμενικά... :smokin: :smokin:

fethry
14/02/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Παιδιά σοβαρά τώρα κάνετε λάθος αν νομίζετε οτι η Ελλάδα δεν έχει εξωτερική πολιτική απέναντι στην Τουρκία
Έχει και παραέχει και μάλιστα είναι σταθερή εδώ και πολλά χρόνια
Απλά σαν Ελληνες πάντα υπερεκτιμάμε τις δυνατότητες των άλλων:wave2:

Φυσικά και έχει εξωτερική πολιτική... με τη μισή Ευρώπη στις πλάτες της... ;)

Δεν είναι θέμα υπερεκτίμησηης δυνατοτήτων των άλλων σε σχέση με τις δικές μας, γιατί οι δικές μας δυνατότητες φτάνουν μέχρι την οργάνωση μιας καλής τελετής έναρξης... ίσως και λήξης...

vestromas
14/02/2008, 13:53
Δειτε σημερα, δηλωσεις Βλαδιμηρου! Οσοι τοχουν ψαξει λιγο θα καταλαβουν, οτι δεν ειμαι εκτος θεματος. Μην ξεχνατε οτι την εξωτερικη πολιτικη την χαρασουν σε σχεση με γεωπολιτικα και αλλα συμφεροντα. Ο ΚΑΙΡΟς ΓΑΡ ΕΓΓΥΤΕΡΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ!!!:beer:

Gandalf dr685sm
14/02/2008, 13:57
vestromas... βάλε και κανά link ... α και φρόντισε να μην είναι το liako.gr, γιατί θα πέσει ντοματιά που θα πάει σύννεφο όπως λέει και ο Ζήκος.


gandalf

byron
14/02/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
vestromas... βάλε και κανά link ... α και φρόντισε να μην είναι το liako.gr, γιατί θα πέσει ντοματιά που θα πάει σύννεφο όπως λέει και ο Ζήκος.


gandalf


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


120521

Gandalf dr685sm
14/02/2008, 14:58
αυτή η visa στο background με το σύμβολο της ομάδας Έψιλον έχει ειδικά προνόμια; Έχει promotion μέσω Λιακόπουλου;

Πολύ ενδιαφέρον ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

Tpap
14/02/2008, 16:46
alexrs1:

Φιλε, δυστυχως ΕΙΝΑΙ πάρα πολλές οι Ιστορικές ανακρίβειες στα γραφόμενα σου.
Και επειδή απο την ''παράθεση'' που έχεις κάνει ΔΕΝ μπορώ να βγάλω άκρη....

Σε παραπέμπω μονο σε οτι έχει σχέση με κάτι που έγραψες περί ναυμαχιων στο:

''ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ''Γ.ΑΒΕΡΩΦ,,
ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ 1912-1913''
υπο του ιδίου Ναυαρχου Σ.Ι.ΔΟΥΣΜΑΝΗ
Εκδ. Ελεύθερη Σκέψις

εκτός από συγκρίσεις δυνάμεων, εξοπλισμών κλπ θα ανακαλύψεις και το ΠΟΤΕ έκανε τα ΠΡΩΤΑ πραγματικά πυρά του το ''Γ.ΑΒΕΡΩΦ'' με το Πλήρωμα του...και γιατί.

alexrs1
14/02/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
alexrs1:

Φιλε, δυστυχως ΕΙΝΑΙ πάρα πολλές οι Ιστορικές ανακρίβειες στα γραφόμενα σου.
Και επειδή απο την ''παράθεση'' που έχεις κάνει ΔΕΝ μπορώ να βγάλω άκρη....

Σε παραπέμπω μονο σε οτι έχει σχέση με κάτι που έγραψες περί ναυμαχιων στο:

''ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ''Γ.ΑΒΕΡΩΦ,,
ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ 1912-1913''
υπο του ιδίου Ναυαρχου Σ.Ι.ΔΟΥΣΜΑΝΗ
Εκδ. Ελεύθερη Σκέψις

εκτός από συγκρίσεις δυνάμεων, εξοπλισμών κλπ θα ανακαλύψεις και το ΠΟΤΕ έκανε τα ΠΡΩΤΑ πραγματικά πυρά του το ''Γ.ΑΒΕΡΩΦ'' με το Πλήρωμα του...και γιατί. ρε φιλο το ξερω.αυτο που θελω να πω ειναι οτι παιζουν κι αλλα πραματα ρολο στην εκβαση ενος πολεμου .οχι μονο οι πολιτικοι

vestromas
14/02/2008, 18:21
Εδω δεν ξερω να βαζω τονους, λινκ θελεις ρε Γκανταλφ; Αν δεν ειχα και την γυναικα να βοηθαει και τον Νικο τον μονολυκο ουτε αβαταρ δεν θα ειχα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: Λιγα με τον Λιακο, γιατι θα βρεθητε προ εκπληξεως, λιαν συντομως και δεν θα εχετε που να κρυφτητε απ την ντροπη σας. Εγω δεν χανω τιποτα γιατι ημουν ανεκαθεν γραφικος:lol: :wave2: :beer:

Tpap
14/02/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εδω δεν ξερω να βαζω τονους, λινκ θελεις ρε Γκανταλφ; Αν δεν ειχα και την γυναικα να βοηθαει και τον Νικο τον μονολυκο ουτε αβαταρ δεν θα ειχα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: Λιγα με τον Λιακο, γιατι θα βρεθητε προ εκπληξεως, λιαν συντομως και δεν θα εχετε που να κρυφτητε απ την ντροπη σας. Εγω δεν χανω τιποτα γιατι ημουν ανεκαθεν γραφικος:lol: :wave2: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δειτε σημερα, δηλωσεις Βλαδιμηρου! Οσοι τοχουν ψαξει λιγο θα καταλαβουν, οτι δεν ειμαι εκτος θεματος. Μην ξεχνατε οτι την εξωτερικη πολιτικη την χαρασουν σε σχεση με γεωπολιτικα και αλλα συμφεροντα. Ο ΚΑΙΡΟς ΓΑΡ ΕΓΓΥΤΕΡΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ!!!:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Sniper, ξερεις γιατι δεν εχουμε εξωτερικη πολιτικη σε σχεση με την Τουρκια; Γιατι προσεχως τους τουρκους, τους παιρνει το ποταμι τους παιρνει ο ποταμος, τους κλεινει το σπιτακι, ο Πουτιν ο κοντος.:rotflmao: Γεια σου Βλαδιμηρε αγορι μου!!!:beer:

Μπορείς να ΜΗΝ ΣΚΙΖΕΙΣ αυτήν την ενότητα;

H.A.Balafoutre
14/02/2008, 19:03
Τι φοβούνται οι γύφτοι.

Αφού ο Έλληνας φοβάται να πάει στρατό....όλα τα άλλα είναι μαθηματικώς αναμενόμενα.

vestromas
14/02/2008, 19:10
ΤΠΑΠ. Εκφραζω αποψη ΑΦΕΝΤΙΚΟ. Το οτι την περναω λιγο χαλαρα για να μην προκαλεσω, δεν σημαινει οτι η δικη σου αποψη ειναι πιο εγκυρη. Ως γνωστον ειναι ευαισθητο το θεμα και οι πολιτικες συζητησεις δεν πολυπροβλεποντε στο φορουμ. Υ.Γ Μην τα βαλεις με την γραμματικη μου αν θελησεις να απαντησεις, γιατι μου εχει ξανασυμβει και το θεωρω μικροπρεπεια. ΑΦΕΝΤΙΚΟ.

Tpap
14/02/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
ΤΠΑΠ. Εκφραζω αποψη ΑΦΕΝΤΙΚΟ. Το οτι την περναω λιγο χαλαρα για να μην προκαλεσω, δεν σημαινει οτι η δικη σου αποψη ειναι πιο εγκυρη.

Εξέφρασε την άποψη σου όπως εσύ κρίνεις.
Απλά σου ξαναλέω ΜΗΝ σκίζεις ΑΥΤΗΝ την ενότητα.
Υπάρχουν άλλες που ίσως να προσφέρονται, για κάτι τέτοιο.

Είδες να σου έγραψα πουθενά περί ''εγκυρότητας απόψεων'';

vestromas
14/02/2008, 23:50
Τι εννοεις ΑΦΕΝΤΙΚΟ; Νοιωθω πως κατι δεν κανω καλα ΑΦΕΝΤΙΚΟ. Τι ακριβως κανω που δεν σ αρεσει. Τι παει να πει σκιζεις την ενοτητα ΑΦΕΝΤΙΚΟ;

vestromas
15/02/2008, 00:05
Θελω να πιστευω πως ειναι παρεξηγηση. Δηλαδη οτι εγω δεν καταλαβα τι εννοεις. Με την λεξη ΑΦΕΝΤΙΚΟ, προσπαθω να σου εξηγησω οτι το υφος σου ειναι καπως σαν να ειμαι υπαλληλος της επιχειρισης σου. Μηπως ειμαι και δεν το ξερω; Αν μου εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας οτι σκιζω την ενοτητα, μπορει να γινουν τα πραγματα πιο ευκολα στη συζητηση. Εγω νοιωθω ετσι οπως το ζητας οτι σου χαλασα το σοου λεγοντας την αποψη μου, και σε πειραξε ο αναλαφρος τροπος μου.

T-REX
15/02/2008, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Φυσικά και έχει εξωτερική πολιτική... με τη μισή Ευρώπη στις πλάτες της... ;)

Δεν είναι θέμα υπερεκτίμησηης δυνατοτήτων των άλλων σε σχέση με τις δικές μας, γιατί οι δικές μας δυνατότητες φτάνουν μέχρι την οργάνωση μιας καλής τελετής έναρξης... ίσως και λήξης...

Τέσπα..... η δική μου άποψη είναι διαφορετική
Τίποτα δεν είναι τέλειο αλλά μην υποτιμούμε του ημέτερους.
:wave2:

Χωμάτινος
15/02/2008, 01:43
Ας μην αναλισκώμεθα σε αναλύσεις, το ζητούμενο είναι αν χρειαστεί -μακάρι να μην χρειαστει ποτε- να πράξει ο καθένας αυτό που πρέπει . . .

fethry
15/02/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
Τέσπα..... η δική μου άποψη είναι διαφορετική
Τίποτα δεν είναι τέλειο αλλά μην υποτιμούμε του ημέτερους.
:wave2:

Δεν είμαστε και για τα μπάζα, αλλά θα έπρεπε να έχουμε ένα υψηλότερο επίπεδο σε αρκετούς τομείς...
Η χώρα βρίσκεται σε τέτοιο σημείο και έχει το ανθρώπινο δυναμικό που, με καταλληλότερους χειρισμούς, θα μπορούσε να μεγαλουργεί και κατά συνέπεια να έχει πιο ισχυρή και σεβαστή απ'τους άλλους άποψη...

Αλλά αναλωνόμαστε σε εσωτερικές τριβές, σκάνδαλα, μεσημεριανές εκπομπές και κινήσεις εντυπωσιασμού...

Gandalf dr685sm
15/02/2008, 10:25
To φαινόμενο Έλληνες και Ελλάδα το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν και νομίζω οτι αν ρίξει κάποιος μια ματιά στους οξυρύγχειους πάπυρους του Ρωμαίου συγκλητικού Μενένιου Άπιου , στον φίλο του Ατίλιο Νάβιο, θα βρεί παραπάνω απο όσα χρειάζεται για να βεβαιώσει κάποια πράγματα ώς προς το ποιόν μας. Διαχρονικές απο όσο φαίνεται διαπιστώσεις για το τι εστί Έλληνας σαν ψυχολογογία και άτομο.

Gandalf

tai
15/02/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
To φαινόμενο Έλληνες και Ελλάδα το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν και νομίζω οτι αν ρίξει κάποιος μια ματιά στους οξυρύγχειους πάπυρους του Ρωμαίου συγκλητικού Μενένιου Άπιου , στον φίλο του Ατίλιο Νάβιο, θα βρεί παραπάνω απο όσα χρειάζεται για να βεβαιώσει κάποια πράγματα ώς προς το ποιόν μας. Διαχρονικές απο όσο φαίνεται διαπιστώσεις για το τι εστί Έλληνας σαν ψυχολογογία και άτομο.

Gandalf

τι κρίμα να τους έχουν διαβάσει τόοοσο λίγοι. Θα είχαμε ακυρώσει πάρα πολλές συζητήσεις.
Ειναι πάντως εκπληκτικό το πόσο μοιάζουμε και το πόσο ίδιοι ήταν-ειναι οι πολιτικοί μας.


:wave2:

vestromas
15/02/2008, 18:31
Γκανταλφ,, μου κεντρισες το ενδιαφερον.:beer: Μπορεις να παραθεσεις λιγο απο το κειμενο που αναφερθηκες; Κατι χαρακτηριστικο. Ευχαριστω εκ των προτερων,:beer: :wave2: