PDA

View Full Version : bmw-ural



drow
12/02/2008, 10:37
καλημερα σε ολους
ειμαι καινουργιο μελος και ειμαι ετοιμος να αγορασω την πρωτη μου μοτοσυκλετα.Εχω μια εμμονη στις κλασσικες μηχανες και προσφατα βρηκα στην πολη που διαμενω σε ενα καταστημα εμποριας οχηματων μια ΒΜW.
Ο τυπος που την πουλαει την αναφερει ως Ρ-25 του 1945 και την πουλαει 20000 μαζι με το καλαθι της!!!:nono: :nono: :nono:
Εψαξα και βρηκα οτι το μοντελο αυτο (Ρ-25) εβγαινε απο το 1950-56 και ηταν 250 κυβικα ενω αυτος αναφερει οτι ειναι 750.Αρα προφανως ο τυπος πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες,οταν του εστειλα email και του τα αναφερα ολα αυτα εκανε το παγωνι και δεν μου απαντησε ποτε!!
Απο οτι εχω καταλαβει η μηχανη ειναι dnepr-ural k750, η στην καλυτερη bmw ρ-71(που δεν το πιστευω γιατι θα το ειχε καταλαβει!).Οι ερωτησεις μου τωρα

1)αν ειναι dnepr να του προσφερω 2000?καλα δεν ειναι?
2)ειναι αξιοπιστο αυτο το μοντελο της dnepr?
3)εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και εχω διαβασει οτι τα μοντελα toy 2008 wolf και retro της ural ειναι αρκετα καλα αν και με μερικα προβληματα.εχετε αποψη?εχει αγορασει κανειs ural?

photo bmw (http://www.motothanopoulos.gr/product.asp?pid=1005&ord=1) αυτη ειναι η φωτο τησ μπεμπας που βρηκα.

ural-wolf (http://www.imz-ural.com/wolf/) το μοντελο wolf της ural

ural-retro (http://www.imz-ural.com/retro/) το μοντελο retro(στην φωτο με το προαιρετικο καλαθι)

Ελπιζω για την βοηθεια σας,και σας ευχαριστω πολυ.

trigger
12/02/2008, 10:46
Ρώτα τον sapila racing (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=13271) αυτός σίγουρα θα ξέρει να σου πει!
:wave2:

byron
12/02/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
1)αν ειναι dnepr να του προσφερω 2000?καλα δεν ειναι?
2)ειναι αξιοπιστο αυτο το μοντελο της dnepr?
3)εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και εχω διαβασει οτι τα μοντελα toy 2008 wolf και retro της ural ειναι αρκετα καλα αν και με μερικα προβληματα.εχετε αποψη?εχει αγορασει κανειs ural?


Το μηχανάκι δεν είναι Dnepr.Mην του προσφέρεις 2.000 γιατί θα σε βρίσει :lol:
Tα Ural δεν έχουν καμμία σχέση με τα Bmw έστω και αν είναι καινούργια. Αν ψαξεις στο net, θα βρείς αρκετά παράπονα για την ποιότητα κατασκευής των Ural´.

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσει ο γκουρού....

sapila racing
12/02/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
καλημερα σε ολους
ειμαι καινουργιο μελος και ειμαι ετοιμος να αγορασω την πρωτη μου μοτοσυκλετα.Εχω μια εμμονη στις κλασσικες μηχανες και προσφατα βρηκα στην πολη που διαμενω σε ενα καταστημα εμποριας οχηματων μια ΒΜW.
Ο τυπος που την πουλαει την αναφερει ως Ρ-25 του 1945 και την πουλαει 20000 μαζι με το καλαθι της!!!:nono: :nono: :nono:
Εψαξα και βρηκα οτι το μοντελο αυτο (Ρ-25) εβγαινε απο το 1950-56 και ηταν 250 κυβικα ενω αυτος αναφερει οτι ειναι 750.Αρα προφανως ο τυπος πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες,οταν του εστειλα email και του τα αναφερα ολα αυτα εκανε το παγωνι και δεν μου απαντησε ποτε!!
Απο οτι εχω καταλαβει η μηχανη ειναι dnepr-ural k750, η στην καλυτερη bmw ρ-71(που δεν το πιστευω γιατι θα το ειχε καταλαβει!).Οι ερωτησεις μου τωρα

1)αν ειναι dnepr να του προσφερω 2000?καλα δεν ειναι?
2)ειναι αξιοπιστο αυτο το μοντελο της dnepr?
3)εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ και εχω διαβασει οτι τα μοντελα toy 2008 wolf και retro της ural ειναι αρκετα καλα αν και με μερικα προβληματα.εχετε αποψη?εχει αγορασει κανειs ural?

photo bmw (http://www.motothanopoulos.gr/product.asp?pid=1005&ord=1) αυτη ειναι η φωτο τησ μπεμπας που βρηκα.

ural-wolf (http://www.imz-ural.com/wolf/) το μοντελο wolf της ural

ural-retro (http://www.imz-ural.com/retro/) το μοντελο retro(στην φωτο με το προαιρετικο καλαθι)

Ελπιζω για την βοηθεια σας,και σας ευχαριστω πολυ.

Κατ αρχήν δεν σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, απλά εσύ δεν ξέρεις περι τίνος πρόκειτα.
Προφανως εγινε τυπογραφικό λάθος στο R25. Η μοτό στο λινκ που έβαλες είναι μια R75 πολεμικό μοντέλο της Wermacht με κίνηση και στον τροχό του καλαθιου και με όπισθεν.
Στην αγγελία φαίνεται οτι εχει 1η αδεια το 1945 και οτι ειναι 750 κυβικά.

Και η τιμή, απ οσο μπορώ να κρίνω απο την φωτό και την κατάσταση της μοτό, είναι νορμάλ.

byron
12/02/2008, 10:54
Αυτός που έβαλε την αγγελία για το BMW είναι ψιλο-άσχετος. Αν και το αναφέρει ως R25 γράφει ότι είναι 750 + το ότι έχει βάλει σαν αξεσουάρ ● Abs ● Immobilizer.

Σαν έτοιμη φόρμα αγγελίας για αυτοκίνητο μου φαίνεται :wave2:

sapila racing
12/02/2008, 10:59
Ορίστε και μια αγγελία για τέτοια μοτό στην Γερμανία στο www.mobile.de

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=7661084&__lp=4&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r75&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=4


26000 ευρω...

sapila racing
12/02/2008, 11:14
Τελικά αφού καταφερα αν ανοιξω την μεγάλη φωτό, εχω να παρατηρήσω τα εξής.
Δεν ειναι R75 όπως εγραψα πιο πριν. Αν είναι original είναι R71 Wermacht, και η αξία της είnαι χαμηλότερη της R75.
Αν είναι original όμως.

Kαι το λέω γιατί μερικά πράγματα δεν κολλάνε.
Το μπροστινό και τα πίσω αμορτισέρ πχ.

Αν μπορείς να πας στο μαγαζί και να δείς το ταμπελάκι που εχει στο κούτελο, θα ξέρεις σίγουρα περι τίνος πρόκειται. :wave2:

Προφανώς εχει γίνει ανακατασκευή, αλλά δεν δείχνει original.
Τα 20000 ειναι πάρα πολλά λοιπόν, και μάλλον κι αυτός δεν ξέρει το ειναι όπως εγραψες.
Πάντως Ural δεν θα έπαιρνα, εχουν πολλά προβλήματα λόγω ανύπαρκτου ποιοτικού ελέγχου.


Να μια R71 Αfrica Corps.


120280

drow
12/02/2008, 11:18
ποιο ταμπελακι?ποιο κουτελο?
συγγνωμη,αλλα οι γνωσεις μου στις μηχανες ειναι μηδαμινες.μηπως πρεπει να παω με καποιον εξειδικευμενο μηχανικο,για να μου πει την γνωμη του?

byron
12/02/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
ποιο ταμπελακι?ποιο κουτελο?
συγγνωμη,αλλα οι γνωσεις μου στις μηχανες ειναι μηδαμινες.μηπως πρεπει να παω με καποιον εξειδικευμενο μηχανικο,για να μου πει την γνωμη του?

Εχεις καθόλου γνώσεις στα κλασσικά, ή απλά σ΄αρέσουν ;;:confused:

sapila racing
12/02/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
ποιο ταμπελακι?ποιο κουτελο?
συγγνωμη,αλλα οι γνωσεις μου στις μηχανες ειναι μηδαμινες.μηπως πρεπει να παω με καποιον εξειδικευμενο μηχανικο,για να μου πει την γνωμη του?

Ναι αυτό θα ηταν καλό!

Στο λαιμό του σκελετού, πίσω από το φανάρι, υπάρχει ταμπελάκι σε όλες τος BMW, όπου αναφέρεται το μοντέλο, ετος κατασκευής, ιπποδύναμη, καθαρό βάρος, επιτρεπόμενο βάρος κλπ.
Θα το δείς και θα καταλάβεις, θα συγκρίνεις με τα στοιχεία τηα άδειας να δείς αν ο σκελετός, κινητήρας ειναι αυτοι που πρέπει.

drow
12/02/2008, 11:29
να καταχραστω την φιλοξενια και την καλοσυνη σας και να ρωτησω κατι ακομα.Υπαρχει καποιο site η καταστημα στην ελλαδα που να εμπορευεται τετοιες κλασσικες μοτοσυκλετες?

drow
12/02/2008, 11:30
Οπως το ειπες...δεν εχω γνωσεις,απλα μ αρεσουν.

sapila racing
12/02/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
να καταχραστω την φιλοξενια και την καλοσυνη σας και να ρωτησω κατι ακομα.Υπαρχει καποιο site η καταστημα στην ελλαδα που να εμπορευεται τετοιες κλασσικες μοτοσυκλετες?

Υπάρχουν καταστήματα.
Αν είσαι στην Αθήνα και θες να πάρεις μια ιδέα πήγαινε στον Αποστολόπουλο στην Θερμοπυλών.
Και ο Καφούνης στην Αχιλλέως εχει μερικές καλές.

Θέλει μεγάλη έρευνα πριν αγοράσεις και να ξέρεις τι ακριβώς και για ποιά χρήση το θέλεις.

Δεν υπάρχει θέμα κατάχρησης κλπ :wave2:

Eπίσης στο Θησείο στην πλατεία Ασωμάτων εχει τα γραφεία της η Λέσχη Φίλων Κλασσικης Μοτοσυκλέτας. Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη ειναι ανοιχτα και εχει καλό μπαρ και καλή παρέα.
Κοίτα κι εδω www.classicbike.gr

:beer:

drow
12/02/2008, 12:39
τελικα πηρα τον ιδιοκτητη τηλ και μου ειπε οτι την πουλαει 50000 και 40000 χωρις το πολυβολο της!!!(στο πρωτο email μου ειχς απαντησει οτι η τιμη ηταν 20000):lol: :lol: :lol:
στην δε ερωτηση τι μοντελο ειναι μου ειπε δεν ξερω!!! τι ρ-25 τι ρ-26 μου ειπε,οτι γραφει η αδεια εχω γραψει!!!και πως γινεται να ειναι 750 κυβικα ενω οι ρ25 ειναι 250?ετσι λεει η αδεια μου απαντησε τσαμπουκαλεμενα.καλα ειχα ακουσει να μεινω μακρυα απο τον συγκεκριμενο εμπορο...

sapila racing
12/02/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
τελικα πηρα τον ιδιοκτητη τηλ και μου ειπε οτι την πουλαει 50000 και 40000 χωρις το πολυβολο της!!!(στο πρωτο email μου ειχς απαντησει οτι η τιμη ηταν 20000):lol: :lol: :lol:
στην δε ερωτηση τι μοντελο ειναι μου ειπε δεν ξερω!!! τι ρ-25 τι ρ-26 μου ειπε,οτι γραφει η αδεια εχω γραψει!!!και πως γινεται να ειναι 750 κυβικα ενω οι ρ25 ειναι 250?ετσι λεει η αδεια μου απαντησε τσαμπουκαλεμενα.καλα ειχα ακουσει να μεινω μακρυα απο τον συγκεκριμενο εμπορο...

Αλλα αντ άλλων δηλαδή.

Μάλλον δεν θέλει να την πουλήσει, την θέλει για βιτρίνα....


Το πολυβόλο λειτουργεί??? :lol:

trigger
12/02/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
καλα ειχα ακουσει να μεινω μακρυα απο τον συγκεκριμενο εμπορο...
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.Μου το είχαν πει και εμένα αρκετοί.

drow
12/02/2008, 14:15
μηπως μπορει καποιος να μου πει και γνωμη για τις ural?

notakos600
12/02/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
μηπως μπορει καποιος να μου πει και γνωμη για τις ural?

Με τις Ural είχα φάει χοντρό κόλλημα για μεγάλο διάστημα. Τελικά δεν είναι ότι δείχνουν, μια φθηνή δηλ. κλασσική που παράγεται ακόμη και σήμερα. Ψάχνοντας σε ξένα κυρίως φόρουμ διάβασα πως είχε ορκισμένους φίλους και άλλους τόσους εχθρούς.
Αυτό που συμπέρανα είναι πως έχει κακή ποιότητα κατασκευής, χάλια ηλεκτρικά που απαιτούν εκτεταμένη προσωπική παρέμβαση σε κάτι που στο φινάλε το αγοράζεις καινούργιο.
Προσωπικά θα έμενα μακρυά από Ural και Royal Enfield. To κακό στην Ελλάδα είναι πως τα λίγα γνήσια κλασσικά που υπάρχουν είναι υπερεκτιμημένα και για να βρεις καλή κλασσική χρειάζεσαι σίγουρα γνώσεις, χρήμα και ανθρώπους που γνωρίζουν στο να σε κατευθύνουν.
Ελπίζω να βοήθησα.

sapila racing
12/02/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Με τις Ural είχα φάει χοντρό κόλλημα για μεγάλο διάστημα. Τελικά δεν είναι ότι δείχνουν, μια φθηνή δηλ. κλασσική που παράγεται ακόμη και σήμερα. Ψάχνοντας σε ξένα κυρίως φόρουμ διάβασα πως είχε ορκισμένους φίλους και άλλους τόσους εχθρούς.
Αυτό που συμπέρανα είναι πως έχει κακή ποιότητα κατασκευής, χάλια ηλεκτρικά που απαιτούν εκτεταμένη προσωπική παρέμβαση σε κάτι που στο φινάλε το αγοράζεις καινούργιο.
Προσωπικά θα έμενα μακρυά από Ural και Royal Enfield. To κακό στην Ελλάδα είναι πως τα λίγα γνήσια κλασσικά που υπάρχουν είναι υπερεκτιμημένα και για να βρεις καλή κλασσική χρειάζεσαι σίγουρα γνώσεις, χρήμα και ανθρώπους που γνωρίζουν στο να σε κατευθύνουν.
Ελπίζω να βοήθησα.

Συμφωνώ σε όλα εκτός του οτι τα κλασσικά είναι υπερεκτιμημένα στην Ελλάδα.
Αν βρεις καλή μηχανή στην Ελλάδα συνηθως την αγοράζεις αρκετά φτηνότερα απ οτι πχ στην Γερμανία η την Αγγλία.

Ενα συνηθισμένο R25,R26, R50, R51 ειναι αρκετά πιο φτηνό εδω.

Απλά μερικοί νομίζουν οτι θα βρούν κορόιδα και ζητάνε οτι ναναι. :wave2:

To κακό είναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα καλή μηχανή, βλέπεις εφυγαν πολλά φορτηγα γεμάτα προς αλλες χώρες.

notakos600
12/02/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Συμφωνώ σε όλα εκτός του οτι τα κλασσικά είναι υπερεκτιμημένα στην Ελλάδα.
Αν βρεις καλή μηχανή στην Ελλάδα συνηθως την αγοράζεις αρκετά φτηνότερα απ οτι πχ στην Γερμανία η την Αγγλία.

Ενα συνηθισμένο R25,R26, R50, R51 ειναι αρκετά πιο φτηνό εδω.

Απλά μερικοί νομίζουν οτι θα βρούν κορόιδα και ζητάνε οτι ναναι. :wave2:

To κακό είναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα καλή μηχανή, βλέπεις εφυγαν πολλά φορτηγα γεμάτα προς αλλες χώρες.

Σωστό κι αυτό της ''μετανάστευσης'' των μοντέλων.
Βέβαια το μπλέξιμο, ο έρωτας και η σχέση με τα κλασσικά απαιτεί όπως έγραψα και πριν πολύ προσωπικό χρόνο και χρήμα τα οποία τα δικαιολογώ απολύτως μιας και μιλάμε για μοτοσυκλέτες 60, 70 και 80 χρόνων. Είναι αρρώστια πάντως , με τη καλή έννοια.

notakos600
12/02/2008, 15:08
ΒMW R 42 1926 σλουρπ σλουρπ :D
ή πως δενόταν τ' ατσάλι τότε που περίσσευε το μεράκι...


120313

drade
13/02/2008, 13:38
1) την έχω δει την συγκεκριμένη μοτο στην πάτρα. Έχω να δηλώσω άσχετος ως προς τις κλασικές μοτοσικλέτες αλλά: σίγουρα ήταν ανακατασκευασμένη, για original κλπ δεν ξέρω. σίγουρα ήταν εντυπωσιακή. από κανά 2 μικρές συζητήσεις που είχα με τον εν λόγω έμπορο (όχι για το bmw, για άλλα) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. ψιλό δύσκολος το έπαιζε, βέβαια αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη δίοτι πολύ μικρή ήταν η επαφή μαζί του.

2) άμα είσαι ποτέ Θεσ/νίκη δοκίμασε τον ΜΟΤΟ ΡΟΥΠΑΣ (ΡΟΥΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, 2310-936700, ΠΑΠΑΦΗ 188-190), τελευταία πολύ στα παλιά bmw το έχει ρίξει. νομίζω πως έχει μια r25, σε καλή κατάσταση φαινόταν, στα 10.000? (χωρίς καλάθια και πολυβόλα :eyepop: ) και είχε και διάφορες άλλες πιο καινούριες..

hidefnick
13/02/2008, 14:37
Εχω βάλει αγγελία εδώ για R25 σε πολύ λιγότερα λεφτά.....

10.000 για R25?:a24: :a24:

sapila racing
13/02/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εχω βάλει αγγελία εδώ για R25 σε πολύ λιγότερα λεφτά.....

10.000 για R25?:a24: :a24:

Ειναι αυτό το φαινόμενο που εγραψα και πιο πάνω....

drow
13/02/2008, 15:24
το βλεπω κομματακι δυσκολο να ανεβω ποτε Θεσσαλονικη,τουλαχιστον στο εγγυς μελλον αν και η πολη ειναι πανεμορφη.
εχω καταλαβει οτι οι κλασικες μηχανες ειναι γενικα ακριβο χομπι,αλλα οσες καινουργιες βλεπω σημερα ειναι πανω κατω ιδιες στην εμφανιση,ογκωδης και αντιπαθητικες (κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα).πιστευω οτι η μηχανη ειναι σαν την γυναικα,την βλεπεις και την ερωτευεσαι αμεσως,αυτο μου συμβαινει (οσο αφορα της μηχανες) μονο με τις κλασσικες.
Αν δεν καταφερω να βρω αυτο που θελω με βλεπω να καταληγω σε κατι cruiser,οπως την shadow.ειναι ευκολες μηχανες για καποιον που δεν εχει εμπειρια?ποια ειναι η γνωμη σας?
Αληθεια ποσο την πουλας την μηχανη?

sapila racing
13/02/2008, 15:49
Φίλε drow,

Αν κατάλαβα καλά δεν εχεις προηγούμενη εμπειρία με μοτοσυκλέτες.
Σε αυτην την περίπτωση δεν θα σου συνιστούσα να ξεκινήσες με κλασσική μοτοσυκλέτα, και σε αυτες δεν εννοώ μόνο τις original αλλά και μερικές περιπτωσεις όπως Ural,Enfield, που παράγονται και σήμερα καινούριες.
Αυτό γιατί εχουν αλλη συμπεριφορά από τις σύγχρονες, και αυτό δεν είναι καλό για εναν αρχάριο.

Τα φρένα της R26 μου είναι σε άριστη κατάσταση, αλλά φτιάχτηκαν για τις συνθήκες που επικρατούσαν το 1957.
Σήμερα την καβαλάω μόνο για χαλαρή βόλτα, και θέλει και να προσαρμοστείς στα γρήγορα στις ιδιαιτερότητές της.
Θέλει να προβλέπεις και να προγραμματίζεις τις κινήσεις σου και τις πιθανές κινήσεις που θα κάνεις αν συμβεί κάτι, γιατί οταν φρενάρει το hyundai με το ABS το κλασσικό θα κολλησει στο πίσω μέρος....
Με το άλλο BMW που εχω που ειναι του 1975, κυκλοφορώ χωρίς εννοια και δεν εχω πρόβλημα, αλλά κι αυτη εχει τις ιδιαιτερότητές της και δεν συνιστάται για αρχάριους.


Ειναι καλές και όμορφες αλλά για είδική χρήση, τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις μια εμπειρία.

drow
13/02/2008, 16:19
φιλε sapila racing
κατ΄αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εχεις αφιερωσει.Κατα δευτερον, τι μου προτεινεις για πρωτη μοτοσυκλετα λοιπον?

sapila racing
13/02/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
φιλε sapila racing
κατ΄αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εχεις αφιερωσει.Κατα δευτερον, τι μου προτεινεις για πρωτη μοτοσυκλετα λοιπον?

Θα σου πρότεινα κάτι ελαφρύ με οχι και πολύ γκάζι και καλύτερα να είναι και μεταχειρισμένο.
Στην αρχή ειναι πολύ πιθανό να πέσεις με λίγα χιλιόμετρα, η να σου πέσει μόνο η μηχανή σε επιτόπιες μανούβρες.
πχ Kawasaki ER5, Suzuki GS500 κλπ που ειναι και φτηνα και σε πάνε και ταξίδι μια χαρά.

:wave2:

siraxanz
13/02/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα σου πρότεινα κάτι ελαφρύ με οχι και πολύ γκάζι και καλύτερα να είναι και μεταχειρισμένο.
Στην αρχή ειναι πολύ πιθανό να πέσεις με λίγα χιλιόμετρα, η να σου πέσει μόνο η μηχανή σε επιτόπιες μανούβρες.
πχ Kawasaki ER5, Suzuki GS500 κλπ που ειναι και φτηνα και σε πάνε και ταξίδι μια χαρά.

:wave2:

Συμφωνώ και εγώ με τον sapila racing αν και γιά τις μηχανές που σου προτείνει
χρειάζεται και κάποια άδεια οδήγησης πρέπει να πεις τι άδεια
η μάλλον τι ηλικία έχεις...
Αν είσαι κολημένος με τις κλασικές πάντως και έχεις χρόνο γιά χάζεμα πάρε μιά Enfield Electra

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=12254

http://www.iloveindia.com/bikes/royal-enfield/bullet-electra.html

http://www.btinternet.com/~haywards.cambs/haywards/electra.htm

και καλά ξεμπερδέματα!!!!:)

GsM
14/02/2008, 12:47
file mias kai saresoun tetoies mixanes mazepse fraga
kai pare to kainourgio Bellagio tis Moto Guzzi


:beer:

GsM
14/02/2008, 12:55
ante kaloriziko


120514

drow
14/02/2008, 14:10
καλη και η royal enfield,καλες και οι triumph...τελικα οσο πιο πολυ κοιταω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι.
Σας ευχαριστω ολους παντως για την βοηθεια σας.

patelis
05/04/2008, 15:05
Να σημειωσω οτι εκτος απο την κινηση στον τροχο του καλαθιου ηταν και ετσι σχεδιασμενες ωστε η αποσταση των πισω τροχων μεταξυ τους ηταν ιση με την αποσταση των ραγων των τραινων ετσι ωστε αν υπηρχε αναγκη να τραβηξουν βαγονι ξεζανταριζαν και τοποθετουσαν το τρικυκλο στις ραγες.
το αντιπαλο δεος ηταν το αμερικανικο Jeep το οχημα γενικων χρησεων οπως σημαινει το ονομα.

Προσοχη και στις Κινεζικες ρεπλικες που κυκλοφορουν Δειτε στα λινκ


These BMW R71 were painted and modified Chang Jiang 750 motorcycles. It is the best BMW R71 replica you can get today. Email me if you want one too. Click on the image for a big photo.


http://www.vintagesidecar.com/images/BMW%20R71%20Replica/WWIISidecarGermanGrey02.jpg

http://www.vintagesidecar.com/images/BMW%20R71%20Replica/BMWR71ReplicaWithBag02.jpg

http://www.chang-jiang.com/bmw/pa.htm

http://www.chang-jiang.com/bmw/a2.html

Respect
05/04/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
καλα ειχα ακουσει να μεινω μακρυα απο τον συγκεκριμενο εμπορο... Δεν είσαι ο μόνος που το έχει ακούσει..

makis 71
13/08/2008, 20:21
αυτη η μηχανη δεν ειναι bmw κατ αρχην .τωρα ή ural ειναι μοντελο m72 ή το πιο πιθανο μια κινεζικη απομιμηση chiang jang νομιζω λεγεται η μαρκα .η r 71 δεν εχει το φιλτρο αερα οπως αυτην στην φωτο ,ουτε το μπροστινο φτερο ουτε το πισω και χιλιες δυο αλλες λεπτομερεις που βαριεμαι να γραφω .και η ural ειναι απομιμηση της bmw και η κινεζα απομιμηση της ural

makis 71
13/08/2008, 20:23
αυτο για τις ραγες ΔΕΝ ισχυει .απλα επειδη δεν υπηρχε δρομος τοτε στην ελλαδα τις πηγαιναν απο τις ραγες αλλα δεν πατουσαν πανω .μην πιστευετε οτι βλακεια ακουτε

makis 71
13/08/2008, 20:29
οσο για κλασσικες μηχανες τις βρισκει κανεις πολυ πιο φθηνες στην γερμανια .εδω ζητανε παπαδες για μηχανες συντηρημενες απο χαλια μηχανικους με ανταλλακτικα οτι βρουμε και εχοντας στην πλατη 50 χρονια ελληνικης πραγματικοτητας .για τα ιδια λεφτα βρισκεις στην γερμανια την ιδια σε πολυ καλυτερη κατασταση .το εχω ψαξει πολυ το πραγμα μιας και εχω ζησει χρονια στην γερμανια και μιας και ξεκινησα πριν 20 χρονια με μια κλασικη μηχανη την καριερα μου .εξακολουθω να ασχολουμε με κλασικες και επισκευες κλασσικων μηχανων αλλα μονο για φιλους και γνωστους και βλεπω τι εχουν κανει εδω οι ελληνες <<μαστορες >> .ειδικα στα bmw .μπορω να σας γραψω κατεβατα ολοκληρα με παραδειγματα προς αποφυγη .και απο μαστορα στην αθηνα που αναφερεται εδω μεσα (ονοματα δεν λεμε υποληψεις δεν θιγουμε)

patelis
13/08/2008, 20:29
Φιλε μου σε ιστορικο αρθρο που ειχε καποτε το ΜΟΤΟ με αναφορες σε στρατιωτικες μοτ/τες το ειχα διαβασει , μαλιστα ειχε και φωτο που εδειχνε του λογου το αληθες
Αν τωρα εσυ εισαι ειδικος ..... τι να πω!!!!
Αν ψαξω το αρχειο μου με τα περιοδικα που μαζευω απο το 1982 , το Μοτο ειναι πιο μετα , θα το βρω.

stefanos
14/08/2008, 00:13
Πάντως το εύρος των σιδηροδρόμων δεν είναι ίδιο σε όλα τα κράτη ,παρόλο που η τάση είναι το 1435 χιλ. και η κύρια αιτία είναι (μάλλον ήταν μέχρι και το ΒΠΠ) ακριβώς η αποτροπή χρήσης του δυκτίου απο εχθρικές δυνάμεις.

makis 71
14/08/2008, 14:22
φιλε πατελη αυτο το μοτο το διαβασα και εγω και ακριβως αυτο που σου λεω γραφει και στη φωτο φαινεται ολοκαθαρα οτι δεν πατανε πανω στις ραγες.λες για εκεινη την σειρα που εβγαζε την 10ετια του 90 σχετικα με τις μοτο στην ελλαδα .εκτος αυτου ειχα γνωρισει στην κατερινη εναν γερμανο που καθοταν και θαυμαζε την R 35 ενος φιλου και την r51/3 την δικια μου και ετσι πιασαμε κουβεντα(τον θυμαμαι και ανατριχιαζω τον παλιοπ@#$στη ηρθε να δει τα μερη στα οποια ηταν επι κατοχης .ηταν τυχερος που ηταν γερος αλλιως θα του εσπαγα το κεφαλι) πρωην στρατιωτη των εσ εσ που ηταν στην ελλαδα την εποχη εκεινη και μου ειπε το ιδιο .λογω του οτι δρομος για αθηνα δεν υπηρχε μετακινουταν απο τις ραγες οι μηχανες για πιο γρηγορα .οι ροδες δεν πατουσαν πανω στις ραγες αλλα διπλα.
οπως λεει και ο αλλος φιλος το ευρος των γραμμων δεν ηταν το ιδιο και αυτο απο την ιδια πηγη το εμαθα .οι γερμανοι ειχαν πιο μεγαλο ευρος και για αυτο οταν παιρναν πραγματα απο εδω να τα στειλουν γερμανια τα αλλαζαν τρενο στην γιουγκοσλαβια .αρα θα πρεπει να φτιαχναν μηχανες ειδικα για την ελλαδα για να γινει αυτο που λες
ειδικος δεν ειμαι αυτα που διαβασα και που μου ειπε ο τυπος σου λεω .σκεψου το ομως και λογικα αν θελαν να φρεναρουν πως θα σταματουσαν??

BlackAdder
23/08/2008, 23:40
Αν σου αρέσουν οι κλασικές μοτοσυκλέτες και θέλεις να πάρεις μια χωρίς να δώσεις μια περιουσία τότε σου προτείνω Enfield.

Έχω ένα Royal Enfield Bullet 500 του 1993 πήρα κυριολεκτικά φυτρωμένο (απο την εγκατάλειψη).
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του το είχε σκίσει (τον ξέρω γιατί μου το χάρισε) το είχε ανοίξει για πειραματισμό ουκ ολίγες φορές και μετά το παράτησε για 2-3 χρόνια στο ίδιο σημείο.

Το πήγα σπρωχτό στο συνεργείο για να εκτιμήσουμε τη κατάσταση του και να αγοράσω και ένα καρπυρατέρ γιατί κάποιος χαζοκάγκουρας παπάκιας έκλεψε το προηγούμενο.
Για να μη πολυλογώ η μηχανή ήταν σε άθλια κατάσταση αλλά με το που μπήκε πάνω καινούρια μπαταρία και φυσικά το καρπυρατέρ πήρε αμέσως μπρός.
Χρείαστηκε βέβαια αρκετά λίφτινγκ απο τότε έως και πρόσφατα αλλά αυτό οφείλεται στο πρώτερο άσωτο βίο της.

Την έχω τώρα 4 χρόνια και κάτι, και κυκλοφορώ καθημερινά και αποκλειστικά μαζί της, την παίρνω στις διακοπές μαζί, 2 άτομα και μπαγκάζια, και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
Είναι πανέμορφη μοτοσυκλέτα, βγάζει τρελό ήχο είδικά με τη κοντή εξάτμιση και είναι απολαυστική για χαλαρές βόλτες.

Βασική προϋπόθεση να ξέρεις τι θέλεις και να είσαι πρόθυμος να κάνεις υποχωρήσεις στην άνεση και στις ευκολίες που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία.
Η ουσία είναι ότι ένα enfield μπορεί να μην έχει τα υλικά που χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι κατασκευάστες (αν και έχει αναβαθμιστεί πάρα πολύ στα τελευταία μοντέλα) αλλά δεν πρόκειται ποτέ να σε αφήσει στο δρόμο, αν ξέρεις να την οδηγάς σωστά.
Πρέπει λοιπόν να ξοδέψεις χρόνο για να μάθεις πως πρέπει να τη χρησιμοποιείς (αλλαγές ταχυτήτων, στροφές κινητήρα, εύρεση νεκράς, εκίνηση με μανιβέλα κ.α.) και έπειτα να μάθεις να τη λύνεις και να τη δένεις μόνος σου τουλάχιστον στη θεωρία και ως ένα βαθμό και στη πράξη έτσι ώστε να ξέρεις από τον ήχο που κάνει το πρώί σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Μπορείς βέβαια να βρείς μια Bullet electra που έχει μίζα, τις ταχύτητες από τη "σωστη" πλευρά, δεν έχει αποσυμπιεστή και μανιβέλα για να βάλει μπρός γιατί σου δίνει το κουμπί του φλώρου.

Αν ψάξεις στη χρυσή ευκαιρία θα βρείς enfield μεταχειρισμένο με 2.000-2.500 ευρώ μοντέλα μπορεί και 2005 με ελάχιστα χιλιόμετρα, που τα πήραν καποιοι για μούρη αλλά τους κουράσαν γιατί δεν έμοιαζαν πολύ με το αυτόματο βεσπάκι Piaggio που είχαν πρίν.
Αν πάλι θέλεις μπορείς να πάρεις ένα καινούριο να το μεταχειριστείς εσύ όπως πρέπει. Τα καινουρια κοστίζουν γύρω στα 4.500.


139500

BlackAdder
23/08/2008, 23:51
Και μια φωτογραφία από διακοπές, 2 άτομα και αποσκευές από την εποχή που δεν είχα ρυθμίσει ούτε το αβάνς και πήγαινε αλλού γι'αλλού...


139501

makis 71
24/08/2008, 01:13
οντως καλα στα ειπε ο φιλος με την ενφιλντ .θα συμφωνησω απολυτα μαζι του αν και θα επεκτεινω το θεμα γενικοτερα στις κλασικες μηχανες ακομα και τις γιαπωνεζες .παραδειγμα? το xs 400 που ειχα 86 χιλιαδες μιλια στο κοντερ δηλ κοντα στα 150 χιλιαδες χιλιομετρα και πηγαινε και δεν σταματουσε .το ειχε φερει απο γερμανια αυτος που το πηρα και ηταν θεριο ανημερο .του σοδομισα την μανα και αυτο κιχ δεν εβγαλε .μεχρι που το πιασαν ελληνες μαστορες στα χερια τους .τα προβληματα αρχισαν με τις πλατινες που κανενας δεν ρυθμισε σωστα μετα τα καρπμυρατερ και στο τελος ψοφησε στα χερια ενος φιλου απο ελλειψη λαδιου γιατι α) ο υποτιθεμενος μαστορας εκανε την βλακεια μου αλλαξε καδενα και αφησε τις παλιες φθαρμενες γλυστρες με αποτελεσμα να τρωει η καδενα το μοτερ και να γεμιζει το καρτερ γρεζα και β) εκλεισε το πλαινο καπακι με φλαντζοκολλα χωρις καν να κοιταξει αν εχανε λαδι μετα .την πηρε ο φιλος μου στο δρομο απο θεσσαλονικη για κιλκις (μες την βιασυνη του δεν κοιταξε αν χανει λαδια .τα εχανε κιολας απο κατω και δεν φαινοταν τοσο πολυ ) να μεινει απολαδια και να κολλησει .αν δεν εμενε απο λαδια θα εμενε απο αντλια λαδιου ή τιποτα αλλο γιατι ηταν τιγκα στο γρεζο .
με bmw που ασχολουμαι χρονια εχουν δει τα ματια μου τις μ@#$%κιες που με καναν να αναρωτιεμαι πως αυτοι οι ανθρωποι εγιναν μηχανικοι .
χρονια πηγαινε φιλος και τυρανιωταν με ενα 51/3 σε μαστορους για να το φτιαξουν και προκοπη δεν εβρισκε .ειχε απλα φαγωθει το γκαυλιτσεκι που ανοιγοκλεινει τις πλατινες και ξερυθμιζονταν αμεσως μετα που τις ρυθμιζαν .του το αλλαξα ρυθμισα αβανς και καρμπυρατερ και μεχρι πριν ενα χρονο που του εσπασε μπιελα πηγαινε καρφι .
πως την εσπασε την μπιελα ? ερχοταν απο πτολεμαιδα διπλος με μπαγκαζια ως τα μπουνια .του χτυπαει μπιελα στο δρομο και κολλαει .περιμενει να κρυωσει τραβαει μανιβελιες ξαναπηρε μπρος φευγει και βεροια του σπαει την μπιελα .ηρθε το ατομο βεροια θεσσαλονικη με ενα κυλινδρο .δηλ 80 περιπου χιλιομετρα ως το σπιτι του με σπασμενη μπιελα .
πειτε μου τωρα ποιο καινουργιο μοτερ μπορει να κανει τετοια κολπα??