PDA

View Full Version : χουφτες?



dez
28/11/2004, 20:12
κοιτουσα για χουφτες για το LC4 μου και ειδα οτι η hellinoto τις πουλαει 50ευρω χωρις ΦΠΑ. Δε μπορω να βρω τιποτα φτηνοτερο? Εχει κανεις ιδεα απο τιμες αλλων?

xaris_sm
29/11/2004, 18:09
to vlima...adi na kano apantisi ekana new post...

gia tsekare tis acerbis nomizo einai pio ftines

n1k3man
29/11/2004, 19:06
monastiraki me 25eu

Julius
30/11/2004, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
κοιτουσα για χουφτες για το LC4 μου και ειδα οτι η hellinoto τις πουλαει 50ευρω χωρις ΦΠΑ. Δε μπορω να βρω τιποτα φτηνοτερο? Εχει κανεις ιδεα απο τιμες αλλων?

Ean apla theleis ena zeygari xouftes giati dixnoune oraia epano sto mixanaki sou, pane pare apo to monistiraki. ean theleis ena zeygari xouftes gia prostasia apo ptoseis klp pare accerbis me metaliki mpara mesa, den spane pote kai prostatevoun.

dez
30/11/2004, 11:48
ο λογος που τις θελω ειναι για προστασια και μονο, αλλα δεν ηθελα να δωσω 60ευρω :(
Oι accerbis ποσο πανε περιπου (αυτες με το μεταλλικο εσωτερικο)?

Julius
30/11/2004, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ο λογος που τις θελω ειναι για προστασια και μονο, αλλα δεν ηθελα να δωσω 60ευρω :(
Oι accerbis ποσο πανε περιπου (αυτες με το μεταλλικο εσωτερικο)?

Gyro sta 60-70 euro, alla ean tis theleis gia prostasia opos les, prepei na valeis oposdipote me alouminio mesa. Oi ypoloipes spane kai theloune antikatastash


apo thn allh.... me to KTM, milame gia grigores voltoules kai oxi gia pista opote..... pare plastikes na fenonte oraia kai fora panta kranos mpoufan gantia kai mpotes stis voltes sou

XTMPAM
30/11/2004, 13:56
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΟΥΦΤΕΣ ACERBIS ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΕΛΑΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΩΖΟΥΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Η ΧΟΥΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΠΑΝΤΑ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ ΑΛΛΟΥ!!

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΧΟΥΦΤΕΣ ΣΚΕΤΕΣ ΕΧΟΥΝ 50 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 70 .ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ 18 ΕΥΡΩ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ!

ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΟΝΟ ΧΟΥΦΤΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ!!
ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!!

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΚΕΤΕΣ ΟΜΩΣ!ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

dez
30/11/2004, 16:43
καλοκαιρι 2002, πτωση χαλαρη, χωρις γαντια :
καινουρια μανετα, καινουριο grip, καρπος χαλια!

καλοκαιρι 2003, αλλη μια χαλαρη πτωση (παλι χωρις γαντια) :
καινουρια μανετα, grip, καρπος παλι χαλια...

Αρα, μαλλον θα δωσω 20ευρω παραπανω και θα παρω χουφτες accerbis :)

σας ευχαριστω για τα tips/info παντως!

dez
08/12/2004, 12:22
ωραια... πηγα χτες να τις αγορασω στη μιχαλακοπουλου, σ ενα μαγαζι γεματο UVEX (κοντα στη μεσογειων). Εξυπηρετικοτατος ο τυπος, μου τις δειχνει (Accerbis με μεταλλικο ελασμα), γυρω στα 55ευρω. Ελα που το kit κανει αλλα 45!! :eyepop: Μου ειπε (και δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω) οτι για fat τιμονι, δεν κανει το φτηνο kit (που κανει 12ευρω)... Οντως ετσι ειναι? ΧΤMPAM?

n1k3man
08/12/2004, 18:30
oi idies acerbis me ti lama apo mesa [oi kaliteres xouftes gia mena] sto moto market sti sigrou kanoun 45.. arxiki exoun 55 alla stis afinei 45.. m@mwto de 8ymamai an eixe kai to kit gia to timoni.. &gw fatbar exw &psaxnomai..

XTMPAM
09/12/2004, 08:51
ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΤ ΡΕ ΦΙΛΕ!ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΡΧΕΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΣΤO MAC NA ΡΩΤΗΣΕΙΣ?ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ FAT?ΕΓΩ ΤΟ ΜΑGURA EΧΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙΜΕΣ!ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ ΕΚΕΙ!ΟΚ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ...

dez
09/12/2004, 18:22
θα τσεκαρω sto MAC και στο moto market και βλεπουμε.... κι εμενα μου φανηκαν πολλα για το kit...

p.s. : XTMPAM, για το ιδιο τιμονι μιλαμε

dez
15/12/2004, 15:51
τελικα στο moto market ειχαν την καλυτερη τιμη,
κατι λιγοτερο απο 80ευρω (47+30κιτ).

CROUGER640
22/12/2004, 18:10
οι χουφτες με το ελασμα σε μια γερη τουμπα δεν υπαρχει προβλημα μηπως παρει το τιμονι?σκεφτομαι να τις παρω γιαυτο θελω να ακουσω γνωμες

mtsop
23/12/2004, 09:26
Το οτι θα βάλεις χούφτες δε θα σε απαλάξει από το κίνδυνο να πάρει το τιμόνι σε περίπωση πτώσης.

DUKASII
23/12/2004, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Το οτι θα βάλεις χούφτες δε θα σε απαλάξει από το κίνδυνο να πάρει το τιμόνι σε περίπωση πτώσης.

φίλε έτσι είναι!
σε απαλλάσσει από το στράβωμα του τιμονιού σε περίπτωση πτώσης και το έχω διαπιστώσει !
στραβώνει η χούφτα και το τιμόνι μένει ως έχει! ειδικά στα κτμ που το τιμόνι εδράζεται πάνω σε λαστιχα..δε παθαίνει τίποτα!
Το συγκεκριμένο το πάθαμε με φίλο που τον πέταξε κάτω αυτοκίνητο στο συνταγμα..σηκώθηκε..ειχε στραβώσει η χουφτα..τη λύσαμε επιτοπου..και συνεχίσαμε το δρόμο μας για Επίδαυρο! ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ!

OldMan
27/12/2004, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από CROUGER640
οι χουφτες με το ελασμα σε μια γερη τουμπα δεν υπαρχει προβλημα μηπως παρει το τιμονι?σκεφτομαι να τις παρω γιαυτο θελω να ακουσω γνωμες

Τα τιμόνια στα KTM δεν στραβώνουν με τίποτε!!! Ειδικά αν είναι fat-bar (Magura, Renthal κ.λ.π.). Αυτό που πολλές φορές φαίνεται σαν στραβωμένο τιμόνι (στην οδήγηση) είναι απλά στριμμένες μπουκάλες (μετά από πτώση ή άγριο ζόρισμα του τιμονιού).
Λασκάρεις τις βίδες στις πλάκες συγκράτησης (αρκετά, δεν πέφτουν τα πηρούνια αν η μηχανή είναι σε κεντρικό stand) και με ένα μαλακό σφυρί (ματσόλα) χτυπάς τις μπουκάλες γύρω - γύρω στο διάστημα μεταξύ της πάνω και κάτω πλάκας στήριξης. Συνήθως επανέρχονται στα κανονικά τους.
Αν παραμείνει κάποιο "τράβηγμα" στην οδήγηση, τότε μάλλον έχει πάρει λίγο και ο άξονας του μπροστινού τροχού (στην πλευρά που βιδώνει το παξιμάδι συγκράτησής του) οπότε πάλι με λασκάρισμα επανέρχεται. Προσοχή στο σφίξιμο (καργάρισμα), γιατί η μπότα του καλαμιού είναι ΑΚΡΙΒΗ και για την αλλαγή της χρειάζεται πλήρες λύσιμο του πηρουνιού (γυρίζει η γαμ@$#ένη η εσωτερική κόντρα), πράγμα που μεταφράζεται σε 70-100€ επιπλέον (εργατικά) ή μπόλικο μπελά και @#$%& αν το κάνεις μόνος σου.
Οι προστασία που παρέχουν οι χούφτες με μπαράκι (bugsters) είναι αρκετά καλή (και πολύ φθηνότερες από αλλαγή κομπλέ τρόμπας φρένου ή συμπλέκτη) αλλά έχε και λίγο λασκαρισμένα τα χειριστήρια ώστε να μπορούν να στρίψουν σε άγριο πέσιμο και να μην σπάσουν (μια καλή ιδέα έιναι να περάσεις δυο στρώματα ταινίας teflon ανάμεσα στο τιμόνι και στην βάση τους και να τις σφίξεις αρκετά).

Καλύτερα πάντως είναι να ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ!!!
(Αν και χάνεις όλη την πλάκα προσπαθώντας να αποφύγεις την πτώση)