PDA

View Full Version : ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?



tanouki2
14/02/2008, 12:17
ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ 408 ΤΟΥ MOTO ΤΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.

ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟΥ TRANSALP ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ v-strom.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΘΥΜΩΣΕ. ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΘΑ ΝΟΜΙΣΕΤΕ(ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ) ΟΤΙ ΤΟ V-STROM ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΧΩΜΑ ΠΑΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΑΕΙ ΚΛΠ ΚΛΠ.

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ V-STROM ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ TRANSALP.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΤΕΣΤΑΚΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ V-STROM ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ V-STROM (KAI ΚΑΘΕ V-STROM) ΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ V-STROM?

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΧΩΡΙΟ

makis206
14/02/2008, 12:31
Ναι όντως, κι εγώ -αν και Χοντάκιας- βρήκα υπερβολικά τα κομπλιμέντα για το Transalp.

Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο το παρουσιάζουν αλλά σίγουρα το V-Strom δεν άξιζε τέτοια περιγραφή, μέχρι προχτές το εκθείαζαν και τώρα το βάζουν στην άκρη (λίγο υπερβολικός γίνομαι, το ξέρω).

Γενικά δεν περιμένω να μάθω και πολλά απ'τα μοτοσυκλετιστικά περιοδικά, σαφώς το να οδηγήσω κάποιο μηχανάκι είναι ο μοναδικός τρόπος για να με κάνει να το αγοράσω και οπωσδήποτε οι απόψεις του καθενός μπορεί να διαφέρουν, όμως το να διαβάζεις σήμερα τα καλύτερα κι αύριο στο γυρνάμε στο "μα ναι, και ξέρεις, αλλά.." μου κάθεται κάπως.

Anyway δεν δίνω και πολύ σημασία, έχω οδηγήσει το V-Strom κι έχω να πω τα καλύτερα (παρόλο που το κράζω και καλά του κάνω γιατί είμαι Χοντάκιας:lol: ), μένει να οδηγήσω και το Χοντάκι και κρίνω μόνος μου μετά, η μπαλακλάβα μια χαρά μου έκατσε στο κεφάλι :lol:

:beer:

bentouza
14/02/2008, 12:33
Πας και εσυ και παιρνεις στα σοβαρα τη γνωμη μεταφραστων.Αφου η δουλεια τους ειναι να μεταφραζουν τη δουλεια αλλων τι σκας;:nono:

Εχετλαίος
14/02/2008, 12:41
Πληρωμένα "συγκρητικά" τέστ του κwλου. Με το που θα παρουσιατεί ένα καινούριο μηχανάκι αυτόματα όοοοολα τα άλλα γίνονται σκουπίδια.
Μακριάαααααααααααααα:yuck:

byron
14/02/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Πας και εσυ και παιρνεις στα σοβαρα τη γνωμη μεταφραστων.Αφου η δουλεια τους ειναι να μεταφραζουν τη δουλεια αλλων τι σκας;:nono:

Ποιοί είναι μεταφραστές ; :rolleyes:

SeNNinhA
14/02/2008, 12:46
Όντως το υποτιθέμενο "ΤΕΣΤ" ήταν σαν να παροουσίαζε η ίδια η HONDA την μηχανή. Ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε καμία πρόθεση για κανονικό τέστ και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να αναφερθούν άσχημα σε αυτό. Και ο πιο άσχετος θα το καταλάβαινε και νομίζω οτι απλά γελοιοποιούνται οι ίδιοι τελικά και χάνουν την όποια αξιοπιστία τους.

alximistis
14/02/2008, 12:48
Τα συγκριτικά των περιοδικών είναι καλό να διαβάζονται. Κάτι ξέρουν κι αυτοί κάτι γνωρίζουν. Δεν είναι του πεταματού ούτε άσχετοι αυτοί που τα γράφουν.
Αλλά δεν είναι να τα λαμβάνεις και 100%. Πολλές φορές ο "δοκιμαστής" :D ενθουσιάζεται με ένα μηχανάκι και γράφει κάτι παραπάνω. Όσο για τα συγκριτικά εντάξει παίζει ρόλο ποιος το οδηγά και τι βλέπει. Ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη και ζητά διαφορετικά πράγματα από το κάθε μηχανάκι.
Αλλά μην ξεχνάμε και κάτι ακόμα. Ότι πολλές φορές οι εταιρείες επιθυμούν να βγάλουν πολύ καλό ένα δικό τους μοντέλο καιλένε στο δημοσιογράφο που έκανε το τεστ ρε συ πες κανά καλό λόγο παραπάνω.
Γι αυτό η αλήθεια είναι νομίζω η εξής. Διαβάζουμε τα συγκριτικά αρκετών περιοδικών παίρνουμε μια εικόνα και μετά περιμένουμε να βγάλουμε και τα δικά μας συμπεράσματα.

ΥΓ ΑΥτό για τη μετάφραση δεν συμβαίνει πάντα. Δεν είναι όλα μετάφραση.

costas81
14/02/2008, 12:49
Αφού όλοι ξέρουμε ότι το vstrom είναι καλύτερο απο το TA


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Trans
14/02/2008, 12:49
Από μια ματιά που του έριξα (του περιοδικού) μπορώ να πω ότι μάλλον θα δώσω περισσότερη σημασία στο "συγκριτικό" 650-700 TA παρά στο 700-Στρμ. Ο μόνος λόγος είναι ότι έχω το 650ΤΑ! Όταν το δω από κοντά ή το οδηγήσω θα σας πω!

vangelis 64
14/02/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Πληρωμένα "συγκρητικά" τέστ του κwλου. Με το που θα παρουσιατεί ένα καινούριο μηχανάκι αυτόματα όοοοολα τα άλλα γίνονται σκουπίδια.
Μακριάαααααααααααααα:yuck: Ακριβώς.Αν διαβάσεις κάποιο τεστ,για οποιοδήποτε μηχανάκι,θα αισθανθείς ηλίθιος που δεν το έχεις ήδη αγοράσει.
Όσο γι' αυτό με το V Strom,δεν το διάβασα αλλά επειδή είχα V Strom,μόνο καλά λόγια έχω να πω γι' αυτό.
Όχι πως ήταν και αψεγάδιαστο αλλά μ' αυτά τα λεφτά που κοστίζει σε σχέση μ' αυτά που κάνει,είναι μία επιλογή πρώτης τάξεως.

makis206
14/02/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Αφού όλοι ξέρουμε ότι το vstrom είναι καλύτερο απο το TA
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σε τι ;

Για διάβασε το Μοτό να δεις ;:evil:

costas81
14/02/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σε τι ;

Για διάβασε το Μοτό να δεις ;:evil:


Κανενας βαμένος πουλημένος χοντάκιας θα το έγραψε!

:mad:

makis206
14/02/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Κανενας βαμένος πουλημένος χοντάκιας θα το έγραψε!
:mad:

Κωστή μου ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως δεν χρειάζεται να σε εξαγοράσουν για να πεις καλά λόγια για μια Χόντα, αρκεί να την καβαλήσεις !:o

:lol: :rotflmao: :lol:

K0K0$
14/02/2008, 13:09
Βασικα περσυ που βγηκε το Versys, ειχε σκισει Στροματα, Μουλτιστραντα και ΤΑ... Οποτε λογικα το νεο ΤΑ θα πρεπει να ειναι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΠΛΟ...


...συμφωνα με τα περιοδικα ε;:rotflmao: :rotflmao:

Operater
14/02/2008, 13:10
Συγνώμη για τη ασχετοσύνη μου, αλλά μήπως μια σωστή δοκιμή, πρέπει να περιλαμβάνει και
εξαντλητικά τεστ? Όπως π.χ. πολλά μα πολλά χλμ? Ούτως ώστε να δούμε στις πρώτες φθορές πως συμπεριφέρεται...

Είπε ο άσχετος...... :lol: :wave2:

alximistis
14/02/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Συγνώμη για τη ασχετοσύνη μου, αλλά μήπως μια σωστή δοκιμή, πρέπει να περιλαμβάνει και
εξαντλητικά τεστ? Όπως π.χ. πολλά μα πολλά χλμ? Ούτως ώστε να δούμε στις πρώτες φθορές πως συμπεριφέρεται...

Είπε ο άσχετος...... :lol: :wave2:


Δεν είναι ασχετοσύνη Φώτη. :) Και γίνεται. Σχετικά. Το μοτό κάνει με κάποια μεταχειρισμένα εξαντλητικά χλμ και τεστ. Και βγάζει αποτελέσματα μετά.
Το ξαναλέω όμως. ΜΗΝ είστε Ελληναράδες-ξερόλες. Όσα στραβά και να έχουν τα συγκριτικά και γενικά τα τεστ κάτι ξέρουν κι αυτοί. Για κάποιο λόγο το κάνουν. Δεν είναι όλα τυχαία παιδιά. Ούτε όλοι κοροιδεύουν τον κόσμο. προσπαθήστε όσοι θέλετε μέσα από τα τεστ να βγάλετε μερικές αλήθειες. Τίποτε άλλο.

yannis24
14/02/2008, 13:47
ρε παιδια ετσι γινεται παντα !!

Θυμαμαι οτι οταν εχει βγει το V-strom το συγκρινανε με το ΤΑ και το βγαζανε το ΤΑ αχρηστο εντελως ! ηταν ενα μηχναακι που υπηρχε και υπαρχει ακομα στην πιατσα 20 σχεδον χρονια απαραλαχτο και το βγαζανε αχρηστο !

ετισ γινεται και θα γινεται .......παντου .........σε μηχανακια-αυτοκινητα-σκαφοι-αεροπλανα.....

gkmaggas
14/02/2008, 13:59
Γ'αυτους τους λογους που ολοι αναφερουμε....πρεπει στο φορουμ και μεταξυ
μας να λεγετε μονο αληθεια,χωρις περιφανειες και εγωισμους!!!!

Operater
14/02/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Γ'αυτους τους λογους που ολοι αναφερουμε....πρεπει στο φορουμ και μεταξυ
μας να λεγετε μονο αληθεια,χωρις περιφανειες και εγωισμους!!!!

Πιστεύω ότι έχευ επιτευχθεί σε μέγάλο βαθμό αυτό.

Όπως επίσης πιστεύω ότι ό,τι μοντέλο και να κυκλοφορήσουμε, (και είμαστε υποψήφιοι αγοραστές βέβαια) μόνο αν το βάλουμε ανάμεσα στα πόδια μας θα καταλάβουμε αν μας "ταιριάζει". Έτσι δεν είναι? ;)

Gandalf dr685sm
14/02/2008, 14:07
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα... για τα λεφτά δεν μας.....

Γιατί το ψάχνετε ακόμα;... πως μπορεί μια επιχείρηση εκδοτική να είναι αδέκαστη και αντικειμενική , όταν πρέπει να επιβιώσει απο διαφημίσεις κατά το μεγαλύτερο ποσοστό;

Είναι δυνατόν να βγεί και να πεί οτι το HONDA είναι καλό αλλά και το SUZUKI που έχει είναι καλό; Πως θα πουλήσουν οι εταιρίες αν δεν βγάλουν μάπα το ένα και το άλλο αλλά το δικό τους καλύτερο;

Κρατήστε τους αριθμούς όπως λέει και ο alximistis και δείτε μόνοι σας. Μάλιστα δείτε τα και απο τα site τους, για να γλυτώσετε και το 7-10ευρώ (πόσο έχουν πάει αλήθεια; ) που χρεώνουν για να κάνουν παράθεση αριθμητικών στοιχείων.

Οι μηχανές πέρα απο τους αριθμούς είναι και για ποιό σκοπό έχουν σχεδιαστεί, που θα τις χειριστεί ο αναβάτης τους, πόσο ανθεκτικές είναι και τι ζημιές/έξοδα έχουν. Όλα αυτά με ίδιες συνθήκες, αναβάτες , χρονοδιάγραμμα και ποιότητα καυσίμου...

Όταν βρείτε τέτοιο test να μου το πείτε και μένα.

Τα περιοδικά ήταν να τα διαβάζουμε περισσότερο για το πως νιώθει κάποιος όταν οδηγεί το Α και το Β... αν ήταν να διαβάζουμε αριθμούς και συγκριτικά, υπάρχουν και τα επίσημα sites και ευτυχώς έχουμε και κοινή νοημοσύνη για να συμπεράνουμε και μόνοι μας. Σήμερα που τα περιοδικά ειδικού τύπου είναι μόνο παράθεση αριθμών..... άστο καλύτερα.

Γιατί νομίζετε οτι έπιασε το τηλεοπτικό top gear;.. για την εγκυρότητα των συγκριτικών του;... για τα νέα μοντέλα που παρουσιάζει;... για το οτι έχει έγκυρους αριθμούς και συμπεράσματα;...

ή μήπως για το ανθρώπινο στοιχείο και την τρέλα που δείχνουν όταν οδηγούν απο τρίκυκλο μέχρι και λιμουζίνα με γήπεδο golf επάνω της;

Gandalf

alximistis
14/02/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πιστεύω ότι έχευ επιτευχθεί σε μέγάλο βαθμό αυτό.

Όπως επίσης πιστεύω ότι ό,τι μοντέλο και να κυκλοφορήσουμε, (και είμαστε υποψήφιοι αγοραστές βέβαια) μόνο αν το βάλουμε ανάμεσα στα πόδια μας θα καταλάβουμε αν μας "ταιριάζει". Έτσι δεν είναι? ;)


+... όσα θες! Έτσι ακριβώς φίλε!!! :)

gkmaggas
14/02/2008, 14:10
Ευτυχως που αναμεσα μας υπαρχει αλληλεγγυη!!!

gkmaggas
14/02/2008, 14:11
Εκνευριζεστε οταν κατι που οδηγατε η εχετε οδηγησει ειναι πολυ
ανωτερο απο κατι που το marketing εχει πλεξει εγγομιο στο ονομα του???

Operater
14/02/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα... για τα λεφτά δεν μας.....
.......

Gandalf

Eχεις ένα δίκιο αν και πιστεύω ότι απευθύνονται σε ένα πιο "ψαγμένο" κοινό, αυτό των "μηχανόβιων", οπότε τα λόγια είναι περιττά, και δύσκολα πειθόμαστε. Για τους αρθρογράφους όμως που καλούνται να καλύψουν 4-5 σελίδες, δεν είναι. Ειδικά αν εκτελούν ανωθεν εντολές.
Αλλά όπως είπε ο Aλ-Χημ γράφουν και αλήθειες !

Αντε δλδ να πείσεις έναν που έχει φάει τα νιάτα του και έχει αλλάξει transalp από το 89
(δεν ξέρω και πότε πρωτοβγήκαν) να πάρει v-strom. Φευ! :lol: :wave2:

el_hymador
14/02/2008, 14:13
Εγω που διαβασα το Test γιατι δεν καταλαβα αυτο;

που ειδατε οτι βγαζει το ΤΑ καλυτερο απο το Strom;

Απλως- πολυ σωστα -γραφει πως το Transalp βελτιωθηκε παραμενοντας οσο στο δυνατον πιο κοντα στην φιλοσοφια που το εκανε best seller ολα αυτα τα χρονια.

Τα δυο μηχανακια δεν εχουν καμια σχεση...το Strom ειναι μια μοτοσικλετα ΔΡΟΜΟΥ, στα προτυπα της ''ασφαλτοποιησης'' της κατηγοριας ενω το TA ειναι η πιο εξελιγμενη μορφη της συνταγης των on-off της περασμενης δεκαετιας, ο τελευταιος των Μοϊκανων ενα πραγμα.

Το τι προτιμα ο καθενας δεν εχει να κανει με την αντικειμενικη αξια των μοτοσικλετων, αφου πιστευω οτι ανηκουν σε δυο διαφορετικα πεδια της ιδιας κατηγοριας.

Κ

alximistis
14/02/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Εκνευριζεστε οταν κατι που οδηγατε η εχετε οδηγησει ειναι πολυ
ανωτερο απο κατι που το marketing εχει πλεξει εγγομιο στο ονομα του???


:confused:
είναι πολύ ανώτερο από κάτι άλλο που έχει πλέξει εγγώμιο στο όνομα του;;; Με μπέρδεψες φίλε. :) Και πως το ξέρουμε εμείς;

gkmaggas
14/02/2008, 14:14
+1,06:beer:

Operater
14/02/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Εκνευριζεστε οταν κατι που οδηγατε η εχετε οδηγησει ειναι πολυ
ανωτερο απο κατι που το marketing εχει πλεξει εγγομιο στο ονομα του???

Ή πολύ ανώτερο από τις φήμες χρόνων που το ακολουθουν! :evil:

Καθόλου εκνευρισμός! Μα ... καθόλου!!! :wave2:

gkmaggas
14/02/2008, 14:18
Γινεται ενα dt200 ειναι ανωτερο απο ενα exc200????

κατι τετοιο σκεφτομουν.....


πολλες φορες διαπιστωνουμε ατυχεις συγκρισεις....


πιστευω να εγινα πιο σαφης...προσπαθησα παντως


;)

island
14/02/2008, 14:18
απο το παλιό μοντέλο έχει τελειώσει το μπαξίσι

το καινούργιο καίγεται η αντιπροσωπεία να το προωθήσει και γι αυτό βάζει βαθιά στην τσέπη το χέρι της

alximistis
14/02/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Γινεται ενα dt200 ειναι ανωτερο απο ενα exc200????

κατι τετοιο σκεφτομουν.....


πολλες φορες διαπιστωνουμε ατυχεις συγκρισεις....


πιστευω να εγινα πιο σαφης...προσπαθησα παντως


;)


ναι οκ εγώ μάλλον δεν κατάλαβα. :)
Κοίτα πιστεύω πως μόνο αν έχεις οδηγήσει και τα δύο μοντέλα και έχεις σαφή γνώμη και για τα δύο μπορείς να έχεις άποψη. Έτσι νομίζω. Αλλά σε μία τέτοια περίπτωση όντως κάποιος θα μπορούσε να εκνευριστεί.

Operater
14/02/2008, 14:27
Και τι γίνεται στη περίπτωση που καβαλάς μηχανάκι, όλη η αγορά το έχει θάψει,
και σου βγαίνει διαμάντι?? :confused: Δεν υπάρχει ενας εκνευρισμός και εκεί??

Cpt. Haddock
14/02/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Και τι γίνεται στη περίπτωση που καβαλάς μηχανάκι, όλη η αγορά το έχει θάψει,
και σου βγαίνει διαμάντι?? :confused: Δεν υπάρχει ενας εκνευρισμός και εκεί??

Γιατί εκνευρισμός; :confused:

Operater
14/02/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί εκνευρισμός; :confused:

Εχεις δίκιο. Μάλλον ικανοποίηση... :lol: :wave2:

el_hymador
14/02/2008, 14:37
Για πειτε μου μια μοτοσικλετα των τελευταιων πεντε χρονων που ειναι ''κακη''

δεν μιλαμε φυσικα για Κινεζικα παπια - scooters...

alximistis
14/02/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Και τι γίνεται στη περίπτωση που καβαλάς μηχανάκι, όλη η αγορά το έχει θάψει,
και σου βγαίνει διαμάντι?? :confused: Δεν υπάρχει ενας εκνευρισμός και εκεί??

Ναι! Στο λέω αυτό από... προσωπική πείρα!!! Και το 'έχω γράψει πάρα πολλές φορές για το triumph μου τον τίγρη μιλάω. ΟΚ δεν το έχει θάψει ακριβώς αυτό η αγορά αλλά το τι φήμη κακή και το αρνητικά σχόλια κουβαλούσε δεν λέγεται... κι ας είναι από τα καλύτερα της αγοράς και ίσως το καλύτερο της κατηγορίας του!!!

gkmaggas
14/02/2008, 14:38
"εκνευρισμος" μονο μεταφορικα...
:beer: :beer: :beer: και καλη καρδια!!

alximistis
14/02/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πειτε μου μια μοτοσικλετα των τελευταιων πεντε χρονων που ειναι ''κακη''

δεν μιλαμε φυσικα για Κινεζικα παπια - scooters...


Το V-strom!!! Γιατί το έχουν όλοι... :D

Operater
14/02/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για πειτε μου μια μοτοσικλετα των τελευταιων πεντε χρονων που ειναι ''κακη''

δεν μιλαμε φυσικα για Κινεζικα παπια - scooters...

Pegaso :p :rotflmao:

gkmaggas
14/02/2008, 14:40
Μηπως να ανοιξουμε ενα threat "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΤΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ"?????

Operater
14/02/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μηπως να ανοιξουμε ενα threat "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΤΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ"?????

Πιστεύω δεν θα ήταν πρέπων. Δεν είμαστε εμείς οι κριτές. :wave2:

gkmaggas
14/02/2008, 14:43
εαν δεν κρινει ο χρηστης τοτε ποιος?????


ο πωλητης????

el_hymador
14/02/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μηπως να ανοιξουμε ενα threat "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΤΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ"?????

και για πες μου πως οριζεις το ''κακη'' φιλε μου;

Operater
14/02/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
εαν δεν κρινει ο χρηστης τοτε ποιος?????


ο πωλητης????

Εννοώ ότι ο καθένας δεν θα πει ότι το μηχανάκι του είναι το χειρότερο.

Θα πει κάποιο άλλο. Και θα δημιουργηθουν παρεξηγήσεις γιατί θα θίξει άλλο μηχανάκι που το έχει κάποιος που έχει μείνει κατευχαριστημένος. Οπότε, φαύλος κύκλος μια τέτοια συζήτηση και μάλλον θα προκαλέσει έριδες, υποπτεύομαι.

Το θέμα είναι ένα " τα πάντα δοκιμάζεται, το καλό κατέχεται".

gkmaggas
14/02/2008, 14:48
απο αυτη την πλευρα συμφωνουμε!!!!

:beer: :beer: :beer:

road spirit
14/02/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Pegaso :p :rotflmao: pegaso ruleZ! αντε μη σου αλλάξω τακάκια εσενα



:lol: :lol:

Operater
14/02/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και για πες μου πως οριζεις το ''κακη'' φιλε μου;

Ή κακοκεφιές έχεις σήμερα ή περίεργες ορέξεις! :lol: :lol:

Δεν εξηγείται αλλιώς! :lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
14/02/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μηπως να ανοιξουμε ενα threat "Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΤΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ"?????

Ανοιξέ το κι αν πιστεύεις οτι θα βγάλουμε ακρη εμένα να με :wave2:


:rotflmao:

el_hymador
14/02/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ή κακοκεφιές έχεις σήμερα ή περίεργες ορέξεις! :lol: :lol:

Δεν εξηγείται αλλιώς! :lol: :rotflmao: :lol:


εχω και τα δυο...:D

costas81
14/02/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το V-strom!!! Γιατί το έχουν όλοι... :D

δεν είναι κακό να είναι εμπορικό ένα μηχανάκι!

τα θετικά είναι περισότερα από τα αρνητικά!




:wave2: :wave2: :wave2:

Operater
14/02/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
pegaso ruleZ! αντε μη σου αλλάξω τακάκια εσενα



:lol: :lol:

Πηγα σήμερα στο μηχανικό που μου περιποιείτε το cb-1 και με το που βλέπει
τον Πηγασο μου λεέι: τι πήγες και πήρες....
Αλλά μόλις το έβαλα μπρος: Ωραίος ήχος ε? Ε βέβαια! ROTAX κινητήρας ! Άσπαστος!

Ε! πήρα μια ικανοποίηση! :sun: :lol: :lol:

alximistis
14/02/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δεν είναι κακό να είναι εμπορικό ένα μηχανάκι!

τα θετικά είναι περισότερα από τα αρνητικά!




:wave2: :wave2: :wave2:

Ναι... απάντα εσύ σοβαρά... τεσπα δεν είναι κακό αφού θες σοβαρή απάντηση να είναι εμπορικό το μοτόρι αλλά ρε φίλε... με εκνευρίζει να το "φορά" όλος ο κόσμος. Προσωπικό κόλλημα! Όπως κάποτε με τα αφρικόνια. Αγόραζαν οι γνώστες αγόραζαν αυτοί που γούσταραν τρελλά το μηχανάκι μετά έγινε μόδα. Βαρέθηκα να βλέπω στο δρόμο τύπους με ζελέ γυαλιά εντυπωσιακά δερμάτινο και ακράνωτους εννοείται να κουβαλούν καλογυαλισμένα άφρικα τα οποία ζήτημα αν είχαν πατήσει μισή φορά στο χωματόδρομο του χωριού τους. Το ίδιο και με τις Βαρκαδέρο.
Έχω χιλιοβαρεθεί να βλέπω v-strom στο δρόμο.

Operater
14/02/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
......
Μερικά + από μένα! :wave2: Αν και μάλλον "λίγος" να εκφέρω τέτοια άποψη και να μην θεωρηθώ..γραφικός! :lol:
Θεωρώ ότι έχουμε κάνει τις μηχανές...πουκάμισα! Τα αλλάζουμε με ασήμαντες αιτίες, και καθόλου σοβαρες αφορμές! Όχι όλοι βέβαια...

alximistis
14/02/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μερικά + από μένα! :wave2: Αν και μάλλον "λίγος" να εκφέρω τέτοια άποψη και να μην θεωρηθώ..γραφικός! :lol:
Θεωρώ ότι έχουμε κάνει τις μηχανές...πουκάμισα! Τα αλλάζουμε με ασήμαντες αιτίες, και καθόλου σοβαρες αφορμές! Όχι όλοι βέβαια...


Να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε γνωστό συμφορουμίτη ο οποίος τις αλλάζει όπως αλλάζει σώβρακα;;;; :D :lol:

Operater
14/02/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε γνωστό συμφορουμίτη ο οποίος τις αλλάζει όπως αλλάζει σώβρακα;;;; :D :lol:

Αυτός το κάνει εκ πεποιθήσεως! Εξ ανάγκης! :lol: Σαν πρέζα, πως να το πώ? :lol:

alximistis
14/02/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αυτός το κάνει εκ πεποιθήσεως! Εξ ανάγκης! :lol: Σαν πρέζα, πως να το πώ? :lol:

Μα έχει πάθει εξάρτηση κι όλο άλληνε ζητάει... :lol:

Operater
14/02/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μα έχει πάθει εξάρτηση κι όλο άλληνε ζητάει... :lol:

Αλί σε μας! :sick: :lol: :lol:

tanouki2
14/02/2008, 16:36
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ?

ΑΝ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ?

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?

devil's animal
14/02/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ?

ΑΝ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ?

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?


μαλλον δεν θα αγοραζε κανεις την Ελληνικη "αξιοπιστια".
:wave2:

div400
14/02/2008, 18:29
τωρα εμενα που μου φάνηκε μια χαρα το τεστ (ή το ''τεστ'' ή το κειμενο) και καθολου υποτιμητικο για το vstrom εχω προβλημα?

δεν διαβασα πουθενα να χλεβαζει ή να μειωνει την αξια του dl αυτο καθ'αυτο.
σε σχέση με το ta αναφερει ποια πραγματα (κατα την αποψη παντα*) του γραφοντος/συντακτη κανει χειροτερα το dl.

ρε μπας και να το ξαναδιαβασω?:look: μη μου ξεφυγε τπτ κιολας.....:look:


*= η οποιο μπορει να μην ειναι αντικειμενικη ή αμερολυπτη ή σωστη αλλα δεν παυει να απλα μια ΑΠΟΨΗ ενος ΑΝΑΒΑΤΗ ο οποιος τυγχανει να εχει δημοσιο βημα και προβολη.

bentouza
14/02/2008, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιοί είναι μεταφραστές ; :rolleyes:

Μεταφραστες ειναι αυτοι που δεχονται να δουλεψουν σε ενα τετοιο αστειο περιοδικο.Οσο συμπαθω 4τροχους και 0-300 που προσπαθησαν και προσπαθουν μονοι τους να στησουν κατι αυτονομο ασχετα με το τελικο αποτελεσμα αλλο τοσο καραγκιοζιλικι μου φαινεται ολη αυτη η ιστορια με το μεγαλυτερο μερος της υλης να ειναι η μεταφραση του μητρικου περιοδικου.
Διαφωνεις;

npat
14/02/2008, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
τωρα εμενα που μου φάνηκε μια χαρα το τεστ (ή το ''τεστ'' ή το κειμενο) και καθολου υποτιμητικο για το vstrom εχω προβλημα?

δεν διαβασα πουθενα να χλεβαζει ή να μειωνει την αξια του dl αυτο καθ'αυτο.
σε σχέση με το ta αναφερει ποια πραγματα (κατα την αποψη παντα*) του γραφοντος/συντακτη κανει χειροτερα το dl.

ρε μπας και να το ξαναδιαβασω?:look: μη μου ξεφυγε τπτ κιολας.....:look:


*= η οποιο μπορει να μην ειναι αντικειμενικη ή αμερολυπτη ή σωστη αλλα δεν παυει να απλα μια ΑΠΟΨΗ ενος ΑΝΑΒΑΤΗ ο οποιος τυγχανει να εχει δημοσιο βημα και προβολη.

Πάντως αυτή ακριβώς τη γνώμη σχημάτισα και εγώ... (που διάβασα το τεστ): Παρουσίαζε το καινούριο ΤΑ σαν ένα "βελτιωμένο στα σημεία" παλιό, που διατηρεί το χαρακτήρα του σχεδόν ακέραιο (μηχανάκι για όλες τις δουλειές: πόλη, ταξιδάκια, φόρτωμα, κανένας χωματόδρομος που και που...). Συγκριτικά με το βεστρομ ανέφερε ότι το ΤΑ είναι περισσότερο πολυχρηστικό, περισσότερο "εργαλείο" για κάποιον που δεν θέλει και πολλά-πολλά, αλλά λιγότερο ικανό σε μεγάλα ταξίδια καθώς έχει λιγότερο δυνατό μοτέρ και όχι τόσο ασφάλτινο προσανατολισμό.

Εκτός και αν δε θυμάμαι καλά τι διάβασα...

npat
14/02/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
με το μεγαλυτερο μερος της υλης να ειναι η μεταφραση του μητρικου περιοδικου.

Ποιο είναι το "μητρικό" περιοδικό του "μοτο"?

div400
14/02/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Μεταφραστες ειναι αυτοι που δεχονται να δουλεψουν σε ενα τετοιο αστειο περιοδικο.Οσο συμπαθω 4τροχους και 0-300 που προσπαθησαν και προσπαθουν μονοι τους να στησουν κατι αυτονομο ασχετα με το τελικο αποτελεσμα αλλο τοσο καραγκιοζιλικι μου φαινεται ολη αυτη η ιστορια με το μεγαλυτερο μερος της υλης να ειναι η μεταφραση του μητρικου περιοδικου.
Διαφωνεις;

πολλα περιοδικα του ειδικου τυπου σε πανευρωπαικο (και παγκοσμιο) επιπεδο εχουν σχηματισει ας πουμε συμμαχιες (ή συνασπισμό ή χαλαρο ομιλο τεσπα) και προσπαθουν να επικρατησουν των αλλων συνασπισμων.. παραδειγμα οι θεσμοι του master bike of the year και international bike of the year

στα πλαισια αυτης της συναργασιας τα περιοδικα παρουσιαζουν και αναδημοσιευσεις των αλλων περιοδικων στην υλη τους. (και ειναι αληθεια οτι ελληνικο αρθρο ΔΕΝ εχω πετυχει ας πουμε σε αγγλικο ή γερμανικο περιοδικο ακομα).

αυτο καθ'αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ..δεν ειναι κακο αν το θεμα ειναι πχ μια παρουσιαση στην οποια δεν εχουν κληθει τα ελληνικα περιοδικα, δεν ειναι κακο αν προκειτε για δοκιμη μοτο που δεν υπαρχει ακομα στην ελληνικη αγορα ή δεν την δινει η εδω αντιπροσωπια...
δεν ειναι κακο που δεν χρειαζεται να πληρωσεις 10? για να παρεις το ταδε αγγλικο περιοδικο για διαβασεις το αρθρο/δοκιμη που σε ενδιαφερει (ασχετα αν εγω το κανω ετσι και αλλιως..:D )

ειναι βεβαια κακο οταν η ''ελληνικη'' υλη αναλωνεται σε δευτερυοντα θεματολογια και η ''ξενοφερτη'' ειναι το κυριο μερος και εχουν υπαρξει μεμονομενα τευχη στο παρελθον οπου αυτο γινόταν!

δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τετοια αντιπαθεια για τα ξενα αρθρα σε ελληνικα περιοδικα, περισσοτερο δε οταν υπερθεματιζουμε τα ξενα εναντι των ελληνικων, κατηγοροντας τα τελευταια για μεροληψια και υποκειμενικοτητα....:look:

el_hymador
14/02/2008, 23:16
Ε οχι και μεταφραση των κειμενων στο ΜΟΤΟ...

προφανως αναφερεστε στα συγκριτικα ss/ enduro που οντως ειναι μεταφρασμενα απο περιοδικα ξενου τυπου...

μονο που τα ''εκει'' περιοδικα εχουν ενα αστρονομικο για τα Ελληνικα δεδομενα τιραζ, οι αντιπροσωπειες δινουν μηχανακια με ενα τηλεφωνο και παιζουν πιστες σε καθε κομωπολη...

για καντε μια συγκριση με τα εδω δεδομενα....μια πιστα (ο θεος να την κανει) κοντα στην Αθηνα και η αλλη στην ...πινεζα.

Οι αντιπροσωπειες ακομα θεωρουν υποχρεωση ενος περιοδικου να υποστηριζει τα μηχανακια της απαξ και βαζουν διαφημιση...

με αυτα τα δεδομενα ΜΟΤΟ, 0-300 και τα λοιπα περιοδικα ειδικο τυπου πορευτηκαν και πορευονται...

και τουλαχιστον σε οτι αφορα στο ΜΟΤΟ, εγω εχω να το λεω πως με αυτο μεγαλωσα και αυτο με γαλουχησε στις μοτοσικλετες.

Ξερετε πολλα περιοδικα να αγοραζουν NR για να την κανουν τεστ;

Ισως πλεον να εχει χαθει λιγο ο ''θρασυς'' ρομαντισμος των πρωτων ετων, αλλα πιστευω οτι στο συνολο του ο περιοδικος τυπος μοτοσικλετας στην Ελλαδα (και το 0-300) ειναι εξαιρετικα καλος, αν αναλογιστουμε και τα δεδομενα που παιζουν στην χωρα μας.

τωρα το τι αντλει ο καθενας απο τα γραφομενα των συντακτων ειναι δικο του θεμα.

stefanos
14/02/2008, 23:19
Το πιο απλό πράγμα είναι να συγκρίνεις 2 μηχανάκια που δεν κάνουν τίποτα καλά και να βγάζεις κάποιο καλύτερο απο το άλλο.
Και το να εκπαιδεύεις κόσμο να αντιλαμβάνεται το "καλό" με αυτό τον τρόπο.
Δημιουργείς τον πελάτη που πάντα θα διαβάζει το περιοδικό για να δεί το καινούργιο καλύτερο μηχανάκι.
Και πώς είναι δυνατόν το καλύτερο να είναι στο προηγούμενο τεύχος που το έχεις ήδη αγοράσει?Θα νιώσει τουλάχιστον χαζός αν το καινούργιο δεν είναι καλύτερο και έδωσε τσάμπα τα λεφτά του για το νέο τεύχος.
Ενας κανόνας λοιπόν είναι οτι το καινούργιο θα είναι πάντα το καλύτερο, γι αυτό και το καινούργιο ΤΑ θα είναι σίγουρα καλύτερο απο το ΤΑ650 και ακόμα καλύτερο απο το ΤΑ600.
Πως μπορεί να εξηγήσει κάποιος λοιπόν οτι τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα και οτι το καλύτερο ΤΑ ήταν το 600?
Δεν χρειάζεται καμιά εξήγηση.
Απλά κάποιοι θα πάρουν το ΤΑ 650 τσάμπα και θα κάνουν πολλά χαρούμενα χιλιόμετρα με το "κακό" μηχανάκι τους.

el_hymador
14/02/2008, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το πιο απλό πράγμα είναι να συγκρίνεις 2 μηχανάκια που δεν κάνουν τίποτα καλά και να βγάζεις κάποιο καλύτερο απο το άλλο.
Και το να εκπαιδεύεις κόσμο να αντιλαμβάνεται το "καλό" με αυτό τον τρόπο.
Δημιουργείς τον πελάτη που πάντα θα διαβάζει το περιοδικό για να δεί το καινούργιο καλύτερο μηχανάκι.
Και πώς είναι δυνατόν το καλύτερο να είναι στο προηγούμενο τεύχος που το έχεις ήδη αγοράσει?Θα νιώσει τουλάχιστον χαζός αν το καινούργιο δεν είναι καλύτερο και έδωσε τσάμπα τα λεφτά του για το νέο τεύχος.
Ενας κανόνας λοιπόν είναι οτι το καινούργιο θα είναι πάντα το καλύτερο, γι αυτό και το καινούργιο ΤΑ θα είναι σίγουρα καλύτερο απο το ΤΑ650 και ακόμα καλύτερο απο το ΤΑ600.
Πως μπορεί να εξηγήσει κάποιος λοιπόν οτι τα πράγματα είναι ακριβώς αντίθετα και οτι το καλύτερο ΤΑ ήταν το 600?
Δεν χρειάζεται καμιά εξήγηση.
Απλά κάποιοι θα πάρουν το ΤΑ 650 τσάμπα και θα κάνουν πολλά χαρούμενα χιλιόμετρα με το "κακό" μηχανάκι τους.


να ασε ρωτησω κατι;

εχεις οδηγησει το ΤΑ 700;

stefanos
14/02/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
να ασε ρωτησω κατι;

εχεις οδηγησει το ΤΑ 700;

Το θεωρείς απαραίτητο για να έχεις άποψη?
Σίγουρα είναι πιο αργό απο busa που έχω οδηγήσει,
χειρότερο στο χώμα απο το XRμου
χειρότερο στην πόλη απο παπί
και χειρότερο στην πίστα απο gsxr (υποθέτω).
Αρα οποιοσδήποτε ενδειαφέρεται για το ΤΑ 700 ΔΕΝ το κάνει επειδή είναι καλύτερο απο το α,β,γ,δ μηχανάκι αλλά γιατι ταιριάζει στο προφίλ της μοτό που θέλει να πάρει.
Τίποτα άλλο.

Tpap
14/02/2008, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
σε οτι αφορα στο ΜΟΤΟ, εγω εχω να το λεω πως με αυτο μεγαλωσα και αυτο με γαλουχησε στις μοτοσικλετες.

Μπορεί φίλε χυμαδορ να μεγάλωσες με το ΜΟΤΟ αλλά δυστυχώς γράφουν ανάλογα το pay roll.

Σκεψου λογικά: έχεις ένα περιοδικό και σε πληρώνω για να προβάλλεις 14 καταχωρήσεις από μοτο που εισάγω.
Και σου δίνω μιά για να την κάνεις ''τεστ''.

Ειμαι σίγουρος οτι με πιάνεις.

vestromas
14/02/2008, 23:40
Δεν εχω διαβασει ακομα το περιοδικο αν και το εχω τωρα διπλα μου. Αν ισχυουν αυτα που ειπωθηκαν, θα κλαψουνε μανουλες!!!:a29: :a37: :a023: :a29:

el_hymador
14/02/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το θεωρείς απαραίτητο για να έχεις άποψη?
Σίγουρα είναι πιο αργό απο busa που έχω οδηγήσει,
χειρότερο στο χώμα απο το XRμου
χειρότερο στην πόλη απο παπί
και χειρότερο στην πίστα απο gsxr (υποθέτω).
Αρα οποιοσδήποτε ενδειαφέρεται για το ΤΑ 700 ΔΕΝ το κάνει επειδή είναι καλύτερο απο το α,β,γ,δ μηχανάκι αλλά γιατι ταιριάζει στο προφίλ της μοτό που θέλει να πάρει.
Τίποτα άλλο.


μα δεν συγκρινε κανεις το ΤΑ με το Hayabusa, αντιπαλος του TA θεωρω οτι δεν ειναι καν το v-strom, αλλα τα προηγουμενα ΤΑ 650 και 600...

για αυτο λεω οτι αν δεν το εχεις οδηγησει, δεν μπορεις να ξερεις κατα ποσο ειναι καλυτερο η χειροτερο απο το 600 πχ που αναφερεις..

για να το θεσω καλυτερα, το θεμα ειναι αν βελτιωσε τα χαρακτηριστικα που ανεδειξαν την σειρα των ΤΑ σε κλασσικη η αν εχασε αυτον τον χαρακτηρα προσπαθωντας να επιτυχει κατι αλλο.

Για τον δικηγορο που πηγαινει καθε πρωϊ στο γραφειο με το sebago παπουτσακι και τηνκουστουμια το νεο ειναι σαφως καλυτερο...επειδη ακριβως ειναι νεο.

Για μενα (και ισως για σενα) ενα 600ρι ΤΑ ειναι μια σταθερη αξια και δεν πα να βγαλουν δεκαπεντε μεταγενεστερα μοντελα...

Αλλα το περιοδικο θα το παρει και ο δικηγορος και εσυ και εγω και επισης θα το διαβασει και ο ...αντιπροσωπος...

οποτε θα πρεπει ο ερμος ο συντακτης να συγκερασει ολα τα επιεπδα πληροφοριων που απαιτει αυτο το ετεροκλητο συναφι αναγνωστων και παραλληλα να μην στεναχωρησει και τον αντιπροσωπο...

δηλαδη τι να εγραφε;

''Παιδια μαλακια το νεο Tranasalp, καλυτερα παρτε ενα μτχ 600ρι;''

el_hymador
15/02/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μπορεί φίλε χυμαδορ να μεγάλωσες με το ΜΟΤΟ αλλά δυστυχώς γράφουν ανάλογα το pay roll.

Σκεψου λογικά: έχεις ένα περιοδικό και σε πληρώνω για να προβάλλεις 14 καταχωρήσεις από μοτο που εισάγω.
Και σου δίνω μιά για να την κάνεις ''τεστ''.

Ειμαι σίγουρος οτι με πιάνεις.

αν και απαντησα εμεμσως με το προηγουμενο Post, σου λεω οτι εκει ειναι η μαγκια!!

να εχεις ικανοποιημενο τον αντιπροσωπο και παραλληλα χωρις να γινεσαι γραφικος η εμπαθης να δινεις στον αλλο να καταλάβει τις διαφορες που χει μια μοτο, ενα αυτοκινητο η ενα χορτοκοπτικο σε σχεση με ενα αλλο...

απο την μια ειναι δυσκολο, αλλα απο την αλλη οπως ειπα και πιο πανω...κακες μοτοσικλετες δεν βγαινουν πλεον!

stefanos
15/02/2008, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μα δεν συγκρινε κανεις το ΤΑ με το Hayabusa, αντιπαλος του TA θεωρω οτι δεν ειναι καν το v-strom, αλλα τα προηγουμενα ΤΑ 650 και 600...

για αυτο λεω οτι αν δεν το εχεις οδηγησει, δεν μπορεις να ξερεις κατα ποσο ειναι καλυτερο η χειροτερο απο το 600 πχ που αναφερεις..

για να το θεσω καλυτερα, το θεμα ειναι αν βελτιωσε τα χαρακτηριστικα που ανεδειξαν την σειρα των ΤΑ σε κλασσικη η αν εχασε αυτον τον χαρακτηρα προσπαθωντας να επιτυχει κατι αλλο.

Για τον δικηγορο που πηγαινει καθε πρωϊ στο γραφειο με το sebago παπουτσακι και τηνκουστουμια το νεο ειναι σαφως καλυτερο...επειδη ακριβως ειναι νεο.

Για μενα (και ισως για σενα) ενα 600ρι ΤΑ ειναι μια σταθερη αξια και δεν πα να βγαλουν δεκαπεντε μεταγενεστερα μοντελα...

Αλλα το περιοδικο θα το παρει και ο δικηγορος και εσυ και εγω και επισης θα το διαβασει και ο ...αντιπροσωπος...

οποτε θα πρεπει ο ερμος ο συντακτης να συγκερασει ολα τα επιεπδα πληροφοριων που απαιτει αυτο το ετεροκλητο συναφι αναγνωστων και παραλληλα να μην στεναχωρησει και τον αντιπροσωπο...

δηλαδη τι να εγραφε;

''Παιδια μαλακια το νεο Tranasalp, καλυτερα παρτε ενα μτχ 600ρι;''

Να σου πώ την αλήθεια για τον συντάκτη δεν μου καίγεται καρφάκι.
Απλά πιστεύω οτι λέει την αλήθεια που τον βολεύει και οχι όλη την αλήθεια.
Γιατί αν θέλεις είναι δύσκολο κάτι βαρύτερο ογκοδέστερο ακριβότερο και ιταλικότερο να είναι καλύτερο απο ένα ελαφρύτερο φτηνότερο και γιαπωνέζικο.
Επείσης αν θες δεν μου καίγεται καρφί αν το 700 είναι καλύτερο, εφόσον βρίσκεις 650 με τριβάλιστο bagster καγκελα προσεγμένο 03 και μετά με λίγα χιλ. 2800€.
Το πιο τίμιο που θα μπορούσε να κάνει ο συντάκτης είναι να παρουσιάσει αντικειμενικά τα μηχανάκια χωρίς να προχωράει σε συγκρίσεις,
ΚΤΜ LC4 Vs YAMAHA XT 600 (ναι παλιότερο τέστ).
Αυτά γίνονται για να μπερδεύονται οι αναγνώστες και να τα σκάνε σαν κορόιδα.

npat
15/02/2008, 00:55
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον el_hymador: κακά μηχανάκια δεν βγαίνουν πια, αλλά και παλιότερα πολύ σπάνια έβγαιναν. Και αυτό διότι, όπως και να το κάνουμε, μια μοτοσυκλέτα είναι ένα τεχνολογικό προϊόν, σχεδιασμένο με σαφείς παραμέτρους λειτουργίας και ακόμη σαφέστερους συμβιβασμούς (όλες: από το ταπεινότερο παπί, μέχρι την μεγαλύτερη ντίβα ρέπλικα των motoGP).

Οι συμβιβασμοί αυτοί είναι που δίνουν τον χαρακτήρα σε κάθε μοτοσυκλέτα. Ακόμα και η---κατά τα λεγόμενα---"απούσια χαρακτήρα" είναι και αυτή, με τον τρόπο της, χαρακτήρας. Αυτός ο χαρακτήρας πρέπει να ταιριάζει με την ψυχοσύνθεση, τις συνήθειες, τον τρόπο ζωής, και εν' τέλη τη χρήση την οποία επιφυλάσσει ο κάθε αναβάτης για την μοτοσυκλέτα. Άλλα πράγματα για κάποιον είναι σημαντικά και άλλα ασήμαντα:

Τι να τα κάνω τα 200 άλογα όταν αυτό που θέλω είναι να πάω στη δουλειά κάθε πρωί, για ψώνια το Σάββατο, Κυριακή για μπάνιο και κανένα ταξιδάκι το καλοκαίρι?

Τι να την κάνω την σούπερ αξιοπιστία και την χρηστικότητα όταν πηγαίνω για τρακ-ντευ μια φορά το μήνα (εντός η εκτός πίστας) και την κρατάω κλειδωμένη στο γκαράζ τις υπόλοιπες?

Τι να τις κάνω τις τουριστικές δυνατότητες όταν αυτό που θέλω είναι να κάνω το κομμάτι μου έξω από την καφετέρια, και μια μουράτη βόλτα στο κέντρο ή στην παραλιακή τα βράδια?

Βέβαια αυτά είναι ακραία παραδείγματα, ορίζουν τα όρια του χώρου μέσα στον οποίο καλείται να κινηθεί μια μοτοσυκλέτα. Εκεί μέσα υπάρχουν άπειρα σημεία προσωπικής προτίμησης και ταιριάσματος αναβάτη και δικύκλου. Άρα λοιπόν: το να πεις ότι μια μοτοσυκλέτα είναι καλύτερη από μια άλλη προϋποθέτει ότι έχεις βρει μια μονοδιάστατη κλίμακα μοτοσυκλετιστικής αξίας, έναν άξονα ας πούμε, πάνω στον οποίο τοποθετείς όλα τα μοντέλα, το καθένα στη θέση του. Έλα όμως που αυτό δε γίνεται: σε ένα τόσο πολυδιάστατο πρόβλημα ο ορισμός μίας και μόνο μετρικής που θα ικανοποιεί όλους είναι τουλάχιστον αυταπάτη. Μπορείς βέβαια να ορίσεις κατηγορίες, αλλά και αυτές, θα δεις, είναι πολυδιάστατοι χώροι, όπου ακόμη και εκεί η επιλογή μίας και μόνο μετρικής είναι δύσκολη.

Τι μένει λοιπόν στον ευσυνείδητο κριτή μιας μοτοσυκλέτας? Να μας περιγράψει τα τεχνικά της χαρακτηριστικά και τις λειτουργικές της παραμέτρους, να τα αντιπαραθέσει με αυτά άλλων μοτοσυκλετών, να προσπαθήσει να σκιαγραφήσει τον "τύπο" του αναβάτη στον οποίο πιστεύει ότι αυτή η μοτοσυκλέτα θα ταίριαζε (η καλύτερα να μας δώσει αρκετά στοιχεία ώστε να το κάνουμε μόνοι μας), να προσπαθήσει να μπει να στο μυαλό των σχεδιαστών της και να ανακαλύψει τι τελικά "θέλει να πει το ποιητή?", να προσπαθήσει να εντοπίσει σημεία "εκφαστικής δυστοκίας" (τι λέω ο μπούστης!) όπου ο διαφαινόμενος χαρακτήρας δεν συνάδει με τα τεχνικά και λειτουργικά χαρακτηριστικά. Αν τα κάνει αυτά τότε συμπεράσματα του στυλ "το νεο ΤΑ νικάει κατά κράτος το Βεστρομ" ανάγονται πλέον σε θέμα είτε προσωπικής προτίμησης---στην καλύτερη---είτε κατευθυνόμενης δημαγωγίας---στην χειρότερη---αλλά τελικά ελάχιστα ενδιαφέρουν τον αναγνώστη που πλέον μπορεί να βγάλει δικά του συμπεράσματα. Το παιχνίδι αυτό, βέβαια, δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε ασφαλές (με την έννοια ότι δεν οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα) και τελικά μόνο ο χρόνος είναι αυτός που μπορεί να δώσει κάποια αντικειμενικότητα στην κρίση ενός αντικειμένου τόσο πολυδιάστατου και μερικές φορές συναισθηματικά φορτισμένου όσο μια μοτοσυκλέτα...

(μου φαίνεται ότι πρέπει να πάω για ύπνο... επειγόντως!)

bentouza
15/02/2008, 02:07
Να τα ξεκαθαρισουμε τα πραγματα

Ειναι διαφορετικο(και θεμιτο για μενα) να υπαρχουν αρθα ξενων περιοδικων στον ελληνικο ειδικο τυπο και διαφορετικο να υπαρχουν περιοδικα μεταφραση αντιστοιχων ξενων με προσθηκη λιγων αρθρων απο ντοπιους συντακτες. Οι 4τροχοι απο πολυ παλια ειχαν αρθρα πχ του top gear σαν εξτρα στην δικη τους πλουσια υλη.

Οσον αναφορα τις πιστες και τις αντιπροσωπιες οσο καλυτερος εισαι τοσο "πιο σουζα" καθονται και οι αντιπροσωπιες.Οι 4τροχοι(το ξερω ξεφευγω λιγο) χρονια τωρα ειναι "μεσα" στις περισσοτερες δοκιμες-παρουσιασεις-συγκριτικα που γινονται.

Η διαφορα moto 0-300 νομιζω ειναι προφανης(ασχετα αν καποιο απτα δυο εχει σαφως ανωτερη υλη-το moto σπανια το διαβαζω-).

Για τα συγκριτικα τωρα προφανεστατα λογω διαφημισεων υπαρχει προβλημα.Ομως οι συντακτες διανυοντας καμποσα χλμ καθε χρονο, με διαφορετικα μηχανακια και σε διαφορετικες συνθηκες για μενα εχουν να πουν δυο λογια παραπανω.
ΑΣΧΕΤΩΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

vestromas
15/02/2008, 03:11
ηpat, καταπληκτικο κειμενο!!!! Συγκροτημενο, αντικειμενικο, ευκολοδιαβαστο, χαλαρωτικο. Βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Ετσι ενοιωσα μολις το διαβασα.:a18: και παλι :a18: να στειλεις κειμενα σου στην κυβερνηση μηπως και σε κανουν κυβερνητικο εκπροσωπο.:rotflmao: :beer: :wave2: Αν δεν εισαι με αυτη την κυβερνηση δεστο σαν δουλεια, αν σε παρουν.:rotflmao: Παντως περα απο την πλακα, τοχεις:wave2:

el_hymador
15/02/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να σου πώ την αλήθεια για τον συντάκτη δεν μου καίγεται καρφάκι.
Απλά πιστεύω οτι λέει την αλήθεια που τον βολεύει και οχι όλη την αλήθεια.
Γιατί αν θέλεις είναι δύσκολο κάτι βαρύτερο ογκοδέστερο ακριβότερο και ιταλικότερο να είναι καλύτερο απο ένα ελαφρύτερο φτηνότερο και γιαπωνέζικο.
Επείσης αν θες δεν μου καίγεται καρφί αν το 700 είναι καλύτερο, εφόσον βρίσκεις 650 με τριβάλιστο bagster καγκελα προσεγμένο 03 και μετά με λίγα χιλ. 2800€.
Το πιο τίμιο που θα μπορούσε να κάνει ο συντάκτης είναι να παρουσιάσει αντικειμενικά τα μηχανάκια χωρίς να προχωράει σε συγκρίσεις,
ΚΤΜ LC4 Vs YAMAHA XT 600 (ναι παλιότερο τέστ).
Αυτά γίνονται για να μπερδεύονται οι αναγνώστες και να τα σκάνε σαν κορόιδα.

Δεν νομιζω να διαφωνουμε καπου.

Αλλα με βαση αυτο το σκεπτικο, θα επρεπε τα ss να ειχαν σταματησει να παραγονται με το λανσαρισμσα του fireblade 954 και του πρωτου R1.

Αντιθετως ομως υπαρχει μια πολυ μεγαλη μεριδα αγοραστων που θα καταχρεωθουν προκειμενου να αποκτησουν το νεο ελαφρυτερο κατα 1500γρ. και δυνατοτερο κατα 2hp γαμιστερο τετρακυλινδρο, του οποιου τις δυνατοτητες παλι δεν θα μπορεσουν να εξαντλησουν, οπως ακριβως συνεβει και με το ποηγουμενο και το προηγουμενο και το πορηγουμενο...

Αρα οι αγοραστες-μοτοσικλετιστες (που τσιμπανε το δολωμα του marketing) ειναι αυτοι που διαμορφωνουν την αγορα και οχι τα περιοδικα. Τα περιοδικα ανταποκρινονται στις απαιτησεις των μοτοσικλετιστων και συμπλεουν με την υπαρχουσα κατασταση.

Ποσα απο τα ss που θα πωληθουν θα χρησιμοποιηθουν στο πεδιο οπου ειναι φτιαγμενα να λειτουργουν; Ελαχιστα...

Για τους μοτοσικλετιστες της καφετεριας, τους αρκει που στα χαρτια το μηχανακι τους ειναι πιο δυνατο και ελαφρυτερο απο του κολλητου τους, ετσι για να χουν κατι να λενε εν μεσω φραπεδιας και στριφτου τσιγαρου.

Ομοιως και με τα on-off. Φορτωνει ο αλλος το ADVENTURE GS με εξοπλισμο και gadgets για να φτασει μεχρι το Cape Town και η μακρυτερη διαδρομη που εχει κανει ειναι Εκαλη - Down Town...και χανει κιολας τον δρομο παρ ολο που εχει τεσσερα gps, πυξιδα, εξαντα και αστρολαβο :lol:

Ειναι αντιληπτο πιστευω οτι TA600-650-700 και V-Strom χρησιμοποιουνται ως επι το πλειστον για αστικες διαδρομες και αντε κατα ανοιξη μερια μια εκδρομη μεχρι το φραγμα του Μαραθωνα η το Σουνιο.

Για αυτη την χρηση θα ηταν προτιμοτερο ενα Beverly 250...

Και δεν εχει καμια απολυτως σημασια ποιο ειναι βαρυτερο, ισχυροτερο, Ιταλικοτερο κτλ

Gandalf dr685sm
15/02/2008, 10:16
El hymador...

Το ΜΟΤΟ ξεκίνησα να το παίρνω στα τέλη του 1999. Μάλιστα πέρασαν σποραδικά και κάποια τεύχη απο τα χέρια μου πιο πριν απο αυτό. Ξέρεις ποιά ειναι η διαφορά με το σήμερα φίλε;

Οτι ακριβώς δεν κάνουν κάτι διαφορετικό απο τα υπόλοιπα περιοδικά. Τότε το έκαναν. Οι μηχανές όπως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΆ, ειπώθηκε δεν διαχωρίζονται σε κακές και καλές, αλλά στο ποιά ταιριάζει περισσότερο στις καθημερινές ανάγκες (και ευχαρίστηση) του καθενός.

Τα συγκριτικά πλέον είναι ανούσιες παραθέσεις αριθμών που θα τις δώ και απο τις ιστοσελίδες του εργοστασίου , που δεν θα με χρεώσουν και 7? φορτώνοντας μου και 30 σελίδες απο τις 100 με διαφημίσεις. Το ΜΟΤΟ το αγόραζα για να διαβάζω τις περιπέτειες και τον ανθρώπινο παράγοντα πάνω στην μηχανή. Το πως κάποιος έκανε τον 36ωρο ας πούμε με "μπόμπο" ή με βέσπα.

Το πως πέρασαν στο πρώτο mega enduro test με τον Stukerman να γίνεται θύμα ποιμενικών και την Νύμφης του ποταμού.

Το συγκριτικό "γυμνών street" μέσα σε μια νύχτα , το 2004 νομίζω , ενώ η πόλη κοιμάται!

Αυτά είναι που σου μένουν. Αυτά είναι που σε κάνουν να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να μην το σκεφτείς διόλου.

Δυστυχώς το τελευταίο κομμάτι που διάβασα με φοβερό ενδιαφέρον στο περιοδικό , ήταν του φίλου Λύκου (κατά κόσμον Λάζαρου) σχετικά με τον Καζαμία και το χιουμοριστικό περιγραφικό των ονείρων και των μηχανικών. ΑΠο τότε τίποτα... απολύτως τίποτα. Δεν με ελκύει ρε αδερφέ.

Ναι...οκ... κάποιοι είναι εκείνοι που θέλουν να ζυγίζουνε με γραμμαρόμετρο (sic) την σχέση βάρους ροπής και ιπποδύναμης. Οχι όμως σε τόσο βαθμό που όλα τα περιοδικά να στρέφονται και να δημιουργούν τάση σε αυτό το θέμα. ΕΛΕΟΣ δηλαδή!

Οπότε χάρισμα τους τα περιοδικά ειδικού τύπου έτσι όπως τα έχουν κάνει. Αριθμοί και συγκριτικά δεν είναι παρά μόνο για τους κολλημένους και τους εξιδεικευμένους. Για μένα και χιλιάδες άλλους που είναι ο μέσος όρος.... η μηχανή είναι ενα αγαπημένο μέσο , μεν ... αλλά πάντα σε συνδυασμό με τον άνθρωπο. Γιατί η μηχανή είναι άψυχα σίδερα φίλε... ζωντανεύει μόνο σαν επαγωγικό μέσο της ψυχής του αναβάτη.

Αν κάποιο περιοδικό το πιάσει αυτό, θα δείς πάρα πολλές πωλήσεις ξαφνικά να το πλαισιώνουν, πίστεψε με.


Gandalf

SeNNinhA
15/02/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
......
Αρα οι αγοραστες-μοτοσικλετιστες (που τσιμπανε το δολωμα του marketing) ειναι αυτοι που διαμορφωνουν την αγορα και οχι τα περιοδικα. Τα περιοδικα ανταποκρινονται στις απαιτησεις των μοτοσικλετιστων και συμπλεουν με την υπαρχουσα κατασταση.
.....

Μα αυτό είναι το πρόβλημα και αυτό ακριβώς λέμε. Τι νόημα έχει να γράφει ενα περιοδικό αυτά που θέλει να ακούσει ο καθένας και όχι την πραγματικότητα? Αλλιώς ας αλλάξουν και το όνομα και ας το κάνουν "HONDA news", "SUZUKI news", ή ακόμη "TRENDY moto" ή "MOTO fasion" ή κάτι τέτοιο να ξέρουμε και εμείς τι πρόκειται να διαβάσουμε.

Πώς είναι πχ οι αθλητικές εφημερίδες? Κάθε ομάδα έχει και 3-4 δικές της που απευθύνονται στους δικούς της και γράφουν αυτά που τους αρέσουν. Υπάρχει περίπτωση εσύ να θέλεις να διαβάσεις πραγματική κριτική ενός ντέρμπυ και να πας να αγοράσεις DERBY, ΦΩΣ κλπ? Μάλλον όχι. Για αυτούς που τους αρέσουν τα κους κους υπάρχουν επίσης οι αντίστοιχες.

Εαν όμως θέλεις να λέγεσαι ΕΓΚΥΡΟ περιοδικό μοτοσυκλέτας τότε απλά προσπαθείς να γράψεις την αλήθεια όσο μπορείς εσύ να την αξιολογήσεις. Και γράφεις ΟΛΑ αυτά που πέφτουν στην αντίληψή σου και όχι τα μισά. Και μάλιστα τα γράφεις με τον σωστό τρόπο διότι μπορείς να γράψεις τα πάντα αλλα με τρόπο που προσπερνά ουσιαστικά αυτά που δεν θέλεις να πείς.

Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός. Εαν αυριο έρθεις και μου πεις οτι θέλεις ενα σπίτι και μου το περιγράψεις και θέλεις να βάλεις σε αυτό διάφορα κομμάτια από άλλα σπίτια που είδες και σου άρεσαν μεμονομένα, εγω τι θα πρέπει να κάνω? Να σου το φτιάξω όπως ακριβώς ΕΣΥ μου το ζήτησες, ή να σου πω την επαγγελματική μου γνώμη ποια από αυτά τα πράγματα που θέλεις ταιριάζουν και ειναι καλό να γίνουν και ποια είναι όμορφα μεν, άσχετα δε με το σύνολο του σπιτιού που θέλεις να κάνεις? Μετά φυσικά αποφασίζεις εσύ, αλλα δεν θα έπρεπε να σου τα εξηγήσω πρώτα πριν να αποφασίσεις? Ή να σε αφήσω να το κάνεις όπως έλεγες και ήθελες και μετά αφου έχεις ξεπαραδιαστεί να ανακαλύψεις ότι ειναι μαλακία?

Ο οποιοσδήποτε θέλει να λέγεται ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ είναι υποχρεωμένος να δίνει την πραγματική του γνώμη. Το πόσο αυτή θα λαμβάνεται τελικά υπόψην δεν έχει σημασία διότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια και διαφορετικό γούστο. Εαν απλά πας με το τι θελει να ακούσει ο κόσμος, ή με αυτόν που πληρώνει πιο πολλά, απλά εμείς που μπορούμε και κρίνουμε, θα σε αγνοήσουμε.

Αυό γίνεται και με τα περιοδικά μοτοσυκλέτας και πάντα γίνονταν απλά τελευταία αυτό έχει αρχίσει και παραγίνεται και μάλιστα είναι πια πολύ εμφανές σε όλους όσους έχουν την ελάχιστη σχέση με το αντικείμενο.

road spirit
15/02/2008, 11:30
βαριέμαι να γράφω ολόκληρο κατεβατό, αλλά συνοπτικά :
διαβάζω το περιοδικο μοτο απο το '93 ανελιπως... και ενίοτε και άλλα (motorsport, rider, 2τροχοι παλιότερα, 0300 τώρα), αν θεωρουσα κάποιο άρθρο ενδιαφέρον...

τα τεστ σήμερα, ΔΕΝ ειναι όπως παλιότερα. Τότε διάβαζες και σου έμενε μια ξεκάθαρη και αρκετά αντικειμενικά τεκμηριωμένη άποψη για το μηχανάκι.
Σήμερα, καμία σχέση. Εκτός του ότι οι συντάκτες φαίνεται να μην το "έχουν" (δεν αμφισβητώ τις γνώσεις τους και τις οδηγικές τους ικανότητες, αλλά, άλλο το "ειμαι τιμόνι" και άλλο το ξέρω και "γραφω"),
σπάνια διαβάζω τεστ και λεω μετα οτι ήταν ... ικανοποιητικό (η γραφή, ο τρόπος, οχι η ετημυγορία του τεστ)

κάποια στιγμή άρχισα να διαβάζω τεστ απο το sportrider (αμερικάνικο) και ενίοτε απο το superbike (αγγλικό). Μετά απο αυτό, πολύ απλά ... τα ελληνικά άρθρα είναι ΓΤΠ...
(και δεν εχει να κανει με υποδομή, δυνατότητες εδω, μικρότερη αγορα κλπ. Μιλάμε για τρόπο γραφής και τεκμηρίωσης....)

alximistis
15/02/2008, 11:59
Πάντως επειδή ρε παίδες αγοράζω κι εγώ τ μοτό ανελλιπώς θα έλεγα χτες βραδάκι έριξα μία ματιά στο συγκεκριμένο τεύχος και βέβαια στο τεστάκι. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ευθαρσώς τι ακριβώς τον πείραξε; Και τι τέλος πάντων βρήκατε προκλητικά λάθος; Γιατί λίγο που το διάβασα δεν είδα κάτι τρομερό εκτός αν δεν πρόσεξα καλά. Επειδή όμως κι εδώ από αυτά που γράφετε δεν πολυκατάλαβα κάτι το εξαιρετικά στραβό, αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει...
κατά τα άλλα να ξαναπώ τη γνώμη μου. Περιοδικά μοτοσικλέτας υπάρχουν σε όλο τον κόσμο! Δεν φτιάχτηκαν τυχαία ούτε εκείνοι που εργάζονται σε αυτά είναι ο κάθε τυχάρπαστος ντε και καλά. Για παράδειγμα ο Χούντρας ή ο Μπαζίνας δεν είναι τυχαίοι στο χώρο. Ούτε αυτοί που κάνουν τα τεστ. Κάτι ξέρουν κι αυτοί έχουν τις γν'ώσεις τους κι αν μη τι άλλο έχουν περάσει δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες μοτοσικλέτες από τα χέρια τους.
Απλώς επειδή πίσω από κάθε μοτοσικλέτα "κρύβεται" μία πολυεθνική είναι λογικό πολύ λογικό να τους λένε ειδικά στα "εμπορικά" μοντέλα ότι κοίτα να δεις πες καμιά καλή κουβέντα ή ανέβασε το λίγο περισσότερο.
Γι αυτό... είπαμε. Διαβάζουμε τα τεστ όχι ένα αλλά διαβάζουμε 2-3 για να έχουμε κάποια αντίληψη και από κει και πέρα έχουμε τη δική μας γνώμη και κρίση.

Εχετλαίος
15/02/2008, 12:25
Απλώς επειδή πίσω από κάθε μοτοσικλέτα "κρύβεται" μία πολυεθνική είναι λογικό πολύ λογικό να τους λένε ειδικά στα "εμπορικά" μοντέλα ότι κοίτα να δεις πες καμιά καλή κουβέντα ή ανέβασε το λίγο περισσότερο.

Οπότε εκεί πάει περίπατο και η εμπειρία του κάθε Χούντρα και του κάθε Μπαζίνα, και η αντικειμενικότητα και η αλήθεια. Οπότε τι συζητάμε;

alximistis
15/02/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Απλώς επειδή πίσω από κάθε μοτοσικλέτα "κρύβεται" μία πολυεθνική είναι λογικό πολύ λογικό να τους λένε ειδικά στα "εμπορικά" μοντέλα ότι κοίτα να δεις πες καμιά καλή κουβέντα ή ανέβασε το λίγο περισσότερο.

Οπότε εκεί πάει περίπατο και η εμπειρία του κάθε Χούντρα και του κάθε Μπαζίνα, και η αντικειμενικότητα και η αλήθεια. Οπότε τι συζητάμε;


ΟΧΙ ρε φίλε με τίποτα!!! Δεν είναι έτσι!!! Εκτός του ότι αναφέρεσαι σε ανθρώπους που περνούν τη ζωή τους μέσα στις μοτοσικλέτες και έχουν αφιερώσει πραγματικά μέρος της ύπαρξής τους στις μηχανές, ειδικά για τον πρώτο μην το συζητάς καν, σου λέω πως η αλήθεια είναι ΠΑΝΤΑ κάπου στη μέση! Τα τεστ έχουν το σκοπό τους και την ωφελιμότητά τους. Τώρα αν εμείς τα ισοπεδώνουμε όλα... οκ πάω πάσο.

Εχετλαίος
15/02/2008, 13:18
Δεν τα ισοπεδώνουμε εμείς όλα.
Μας προλαμβάνουν αυτοί. Και δεν εννοώ τους 2 προαναφερθέντες μόνο. Για μένα που διαβάζω περιοδικά του χώρου πάνω από 20 χρόνια πλέον, το γενικότερο σύνολο των τέστ-δοκιμών είναι μια μούφα και μισή όπως προείπα. Καθάρα προσωπική άποψη που δεν χρειάζεται να είναι και σωστή.

gcrook
15/02/2008, 13:27
Πολυ απλα ολα τα Ελληνικα περιοδικα μοτοσυκλετας ανεξαιρετως,ειναι προσαρμοσμενα στην Ελληνικη καθαρα καταναλωτικη αγορα μοτοσυκλετας,οπου ολα ειναι μοδα.
Το αν αυτη διαμορφωθηκε ετσι λογω καποιων παραγοντων η το αν τα περιοδικα τα ιδια διαμορφωσαν την αγορα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα.

tifoefs
15/02/2008, 19:33
Παντου το ιδιο ειναι...

Σε θεματα επιλογης καλυτερης η οχι με μετρα οπτικο γουστο ΜΟΝΟ ειναι επικινδυνο απο τη στιγμη που ενα περιοδικο διαβαζεται απο το κοινο.

Βεβαια να πουλησουν θελουν αλλα απο την αλλη γινονται αιτια για οτι ασχημο συμβαινει σε θεματα οδικης αγωγης.

Εγω πιστευω οτι καθε μηχανη εχει το δικο της χαρακτηρα και στο χερι μας ειναι να το απολαυσουμε αλλα μας κοβουν τα εσοδα για να μην αγοραζουμε στολους.

:D

vestromas
16/02/2008, 00:51
Tο διαβασα τελικα και γελαω ακομα! Με το μπιστολι στο κεφαλι να τον ειχε ο Σαρρακακης τετοιο γλυψιμο, δεν θα εριχνε ο συντεκνος Πατερακης. Μηπως πινουν τιποτα ρακες μαζι, γιατι πρεπει να ειναι πατριωτακια. Οσον αφορα το συγκριτικο, εκει βγαζει ματι . Τι να το κανει το αλουμινενιο πλαισιο το transalp, ss ειναι;:rotflmao: Ναι ρε Πατερακη δικιο εχεις:a31: Ο ογκος του vstrom ειναι για να πουλανε μουρη οι ιδιοκτητες, και οι 8 ιπποι παραπανω, ειναι ψηλα και χανοντε στον ουρανο;:a31: Πατερακη, συγχαρητηρια! Αξιος ο μισθος σου. Στα χωνω, γιατι πληρωσα 6 ευρο, για να με συγχισεις. Μονο τζαμπα πλεον θα διαβαζω μοτο, αμα πεφτει στα χερια μου. Ο υπολοιπος κοσμος ας κρινει μονος του. Το τι τσαγακι εχει να φαει το τρανσαλπακι μετα απο αυτο το αρθρο δεν λεγετε. Εκει θα δεις που ειναι οι 8 ιπποι, που εσυ τους εχασες γιατι πεταγανε καπου ψηλα:mad:

Tpap
16/02/2008, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
............................η αλήθεια είναι ΠΑΝΤΑ κάπου στη μέση! Τα τεστ έχουν το σκοπό τους και την ωφελιμότητά τους. Τώρα αν εμείς τα ισοπεδώνουμε όλα... οκ πάω πάσο.

Δεν σου εχει συμβεί, να διαβάσεις ''τεστ'', αργότερα να οδηγήσεις την ΙΔΙΑ μοτο και να καταλάβεις ότι τσεπώνουν ανάλογα....εφ΄οσον σχεδόν τίποτε από τα ''γραφόμενα'' δεν συνάδει;

Τα Ελληνικά περιοδικά ΓΙΑ ΜΕΝΑ --εδώ και αρκετα χρονια-- έχουν τελειώσει
(πλην του R&D στο οποίο είμαι κ συνδρομητής εξ αρχής, καθώς κ σε ξένο τύπο)