PDA

View Full Version : Επιτέλους Εxtreme Trackdays στα Μέγαρα!



Σελίδες : [1] 2 3 4

s.zafeiropoulos
14/02/2008, 14:25
Αν κουραστήκατε από τις ατελείωτες χειμερινές συζητήσεις για το ποιός θα στεφθεί πρωταθλητής MotoGP το 2008 ή ποιά θα είναι η μοτοσικλέτα της χρονιάς τώρα ήρθε η ώρα για δράση.
Η Extreme Trackdays διοργανώνει τις Τετάρτες 20 και 27 Φεβρουαρίου μετά την 14:00 στο Αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων ελεύθερες δοκιμές για ιδιώτες κάθε επιπέδου (αρχάριους, προχωρημένους) και αγωνιζόμενους. Η διάρκεια του κάθε session θα διαρκεί 20 λεπτά και τρείς διαφορετικές ομάδες θα επισκέπτονται την πίστα κατά την διάρκεια μίας ώρας. Πρίν από την είσοδό τους στην πίστα οι μοτοσικλέτες θα υπόκεινται σε τεχνικό έλεγχο από επαγγελματία μηχανικό ενώ οι αναβάτες θα έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν οδηγικές ή τεχνικές συμβουλές από καταξιωμένους αναβάτες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας. Ειδική μέριμνα θα δοθεί στους αρχάριους αναβάτες στο session των οποίων θα απαγορεύονται οι προσπεράσεις στις στροφές.
Η ύπαρξη του φορτηγού της PIRELLI θα καλύψει πλήρως και με προνομιακές τιμές όσους επιθυμούν σέρβις στον τομέα των ελαστικών. Η ύπαρξη επίσης επαγγελματία φωτογράφου θα εξυπηρετήσει όσους θέλουν να αποθανατίσουν οδηγικά και στατικά πλάνα ενώ οι πτυχιούχοι κριτές, ο εγκεκριμένος αλυτάρχης αλλά και η οργανωτική εμπειρία των στελεχών της Extreme Trackdays εγγυώνται την τήρηση των αναγκαίων προδιαγραφών ασφαλείας κατά την διάρκεια της εκδήλωσης.
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τα τηλέφωνα 210 – 6810376 και 6972-233094 και 6974470197 και online στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.extremetrackdays.gr

Aggelos_SV
14/02/2008, 14:31
To link μάλλον δεν δουλεύει...:rolleyes:

road spirit
14/02/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
To link μάλλον δεν δουλεύει...:rolleyes:
δουλεύει, μη πληκτρολογεις την τελεία μετα το gr :winka:

Aggelos_SV
14/02/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δουλεύει, μη πληκτρολογεις την τελεία μετα το gr :winka:


....ουχ:winka: :wave2:

josbi
15/02/2008, 07:32
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ Ο ΧΙΟΝΙΑΣ!!! :sun: :sun:

Tropeas
15/02/2008, 22:01
θα πάει κανεις?
και πότε?
να χαζέψουμε τουλάχιστον...
(και αμα ξεχαστεί και πάει για κατούρημα να κάνουμε και κανα γυράκι...):lol: :bigcry: :bawl:

road spirit
15/02/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
θα πάει κανεις?
και πότε?
να χαζέψουμε τουλάχιστον...
(και αμα ξεχαστεί και πάει για κατούρημα να κάνουμε και κανα γυράκι...):lol: :bigcry: :bawl:
ναι να χαζέψουμε τα χιόνια :lol:

Aggelos_SV
16/02/2008, 01:09
...εγώ το σκέφτομαι για τις 27 του μήνα...:winka:

zephyr1
19/02/2008, 17:53
Θα παμε αυριο ?:wacko:

Ταξιδευτής
19/02/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα παμε αυριο ?:wacko:

Πανο λες να πας; Το σκεφτομαι αλλα μονο για "χαζι"... :wave2:

SPORAKIAS
19/02/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα παμε αυριο ?:wacko:

αυριο εχεις μπαλα ρε....:mad:

αν και θα γουσταρα να πατησω στην πιστα των μεγαρων τα ολοφρεσκα supercorsa....:D ....αλλα δουλευω...:(

οσοι πατε καλα να περασετε...:beer:

zephyr1
19/02/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Πανο λες να πας; Το σκεφτομαι αλλα μονο για "χαζι"... :wave2:

Για χαζι με βλεπω Νικολα γιατι θελω αλυσιδογραναζα,θα βαλω ομως φορμα αν παω γιατι ενα Κ6 μπορει να με παει μια βολτα.:wacko:

catmaster
19/02/2008, 19:28
Και εγώ με βλέπω να κατεβαίνω μόνο για χάζεμα ... δε πολυψήνομαι με τέτοιο καιρό ...

(μου φαίνεται ότι θα κοιταζόμαστε όλοι απ' έξω... )

:wave2:

zephyr1
19/02/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Και εγώ με βλέπω να κατεβαίνω μόνο για χάζεμα ... δε πολυψήνομαι με τέτοιο καιρό ...

(μου φαίνεται ότι θα κοιταζόμαστε όλοι απ' έξω... )

:wave2:

Εχω πληροφοριες οτι θα μπει αρκετος κοσμος , θα περασουν πολυ καλα.

Δεν περνεις εσυ το φορτηγακη του πεθερου να ανεβεις να παρεις τον ζεφυρο γιατι βαρεθηκα να τον μπαινωβγαζω.:cool:

Ταξιδευτής
19/02/2008, 19:47
Oποτε να δωκουμε ενα ραντεβουδακι στην πιστα κατα τις 2.30-3; :wave2:

zephyr1
19/02/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Oποτε να δωκουμε ενα ραντεβουδακι στην πιστα κατα τις 2.30-3; :wave2:

Αν τα πουμε καλως ,αστο ραντεβουδακι γιατι μπορει τελικα να παω για μπαλα με τον σπορακια που θα μου εχει και ενα δωρακι.;) :lol: :smokin:

Υποχρεωσεις και μαγαζι Νικολα.:( :wave2:

Tropeas
19/02/2008, 20:03
κοίτα τους Μπούστιδες.....:bigcry: :bawl:

josbi
20/02/2008, 09:28
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΓΟΥΣ???:hypnotize

road spirit
20/02/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΓΟΥΣ???:hypnotize
ειδική προσφορά, τιμή έκπληξη για όσους πάνε μέγαρα σήμερα, προλάβετε

ποιος θα ξύσει με αυτά?

:lol:


121107

zephyr1
20/02/2008, 12:01
Η πιστα θεοστεγνη, ελαχιστα μηχανακια προς το παρων και προβλεπεται σουπερ φαση.:rolleyes: :beer:

sapila racing
20/02/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η πιστα θεοστεγνη, ελαχιστα μηχανακια προς το παρων και προβλεπεται σουπερ φαση.:rolleyes: :beer:

Μπράβο ρε τρελλάρα!! :wave2:

Με το όπλο που πήρα θα σας πατήσω όλους!! :lol: :beer:

zephyr1
20/02/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μπράβο ρε τρελλάρα!! :wave2:

Με το όπλο που πήρα θα σας πατήσω όλους!! :lol: :beer:

:confused: :confused: :confused:

GIXXERAKIAS
20/02/2008, 18:26
Ωραιγια ηταν!!:D

Εν μπηκα εγω μεσα αλλα πηγα και χαζεψα τα φιλαρακια μου.Ειχα παει με το τουτου κατευθειαν απο την δουλεια και κοιταζα την πιστα σαν το αγορακι με τους αναπτηρες:sad: :sad:

Πολυ καλη προσφυση απ'οτι μου ειπαν τα παιδια και στεγνη πιστα πεντακαθαρη(ας ειναι καλα τα χιονια:rolleyes: )

Αντε να μπουμεσ το μετεπομενο εμεις!:beer:

zephyr1
20/02/2008, 18:43
Η μερα ηταν σουπερ.

Και εγω δεν μπηκα αλλα τους χαρηκα.:beer:

gcrook
20/02/2008, 18:48
Μπραβο παιδες παντα τετοια...
Εγω δεν μπηκα και βασικα ουτε που πηγα αλλα σας χαρηκα.:lol:

petani
20/02/2008, 21:47
Αντε βαλτε και καμμια φωτο να γουσταρουμε ....... :beer: :beer:

Opisthogonia
21/02/2008, 00:16
nai nai re peddes :P tosi fotografi eitane ekei :P doste prama ston lao :P

mako
21/02/2008, 00:39
Οσοι ηρθαν ξερουν οτι περασαμε τελεια. Φωτογραφιες δεν βαζουμε.-:winka:

Ζεύκας
21/02/2008, 03:02
κωλόπαιδα... ζήλεψα... :sad: :blush: :p

Opisthogonia
21/02/2008, 08:44
eixes den eixes zeukas tin glitoses tin prosperasi :P

petani
21/02/2008, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Οσοι ηρθαν ξερουν οτι περασαμε τελεια. Φωτογραφιες δεν βαζουμε.-:winka:





Τι να σου πω τωρα ρε πουρογερε ..... σεβομαι τους αιωνες σου .... :rotflmao: :rotflmao:

argi6argi
21/02/2008, 10:20
Κάποιες φωτό εδώ (http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/TD_20-02-2008/?start=all)

Λόγω μ@λ@κί@ς του φωτογράφου, δεν είναι και στην καλύτερη ποιότητα.

sniper
21/02/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Κάποιες φωτό εδώ (http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/TD_20-02-2008/?start=all)

Λόγω μ@λ@κί@ς του φωτογράφου, δεν είναι και στην καλύτερη ποιότητα.


Ωραίες και διδακτικές φωτογραφίες....

Τι δεν πρέπει να κάνουμε όταν στρίβουμε (πλην ορισμένων εξαιρέσεων).... ειδικά αυτές με τις πλάτες των αναβατών, δείχνουν πόσο λάθος τοποθετημένοι είναι οι περισσότεροι.

Αν διαβάζετε το παρόν, αφήστε τον πισινό σας πάνω στην σέλα και βγάλτε τον κορμό σας και κατεβάστε το κεφάλι σας.....

Opisthogonia
21/02/2008, 11:06
groumf den me vlepo se kamia :( mono 1 group travages?

k_pappous
21/02/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Κάποιες φωτό εδώ (http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/TD_20-02-2008/?start=all)

Λόγω μ@λ@κί@ς του φωτογράφου, δεν είναι και στην καλύτερη ποιότητα.


Ωραιος ρε φιλε,ποιος τις εβγαλε αυτες γιατι θα περιμενα να τις παρω απο τον φωτογραφο.

k_pappous
21/02/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραίες και διδακτικές φωτογραφίες....

Τι δεν πρέπει να κάνουμε όταν στρίβουμε (πλην ορισμένων εξαιρέσεων).... ειδικά αυτές με τις πλάτες των αναβατών, δείχνουν πόσο λάθος τοποθετημένοι είναι οι περισσότεροι.

Αν διαβάζετε το παρόν, αφήστε τον πισινό σας πάνω στην σέλα και βγάλτε τον κορμό σας και κατεβάστε το κεφάλι σας.....

χμμμμμμμμμμ

sniper
21/02/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από k_pappous
χμμμμμμμμμμ

Αυτό είναι τώρα αντίδραση σκέψης ή απλά αντίδραση στα παραπάνω;

k_pappous
21/02/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό είναι τώρα αντίδραση σκέψης ή απλά αντίδραση στα παραπάνω;


Αντιδραση σκεψης και προβληματισμου γιατι οντως εχεις δικιο αλλα το ψαχνω ακομα ο καημενος και εννιωσα καπως χαχαχα:cry: :cry: σιγα σιγα ομως ενα ενα. 3ο track day ηταν μωρε....

josbi
21/02/2008, 11:50
σωστος ο sniper

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραίες και διδακτικές φωτογραφίες....

Τι δεν πρέπει να κάνουμε όταν στρίβουμε (πλην ορισμένων εξαιρέσεων).... ειδικά αυτές με τις πλάτες των αναβατών, δείχνουν πόσο λάθος τοποθετημένοι είναι οι περισσότεροι.

Αν διαβάζετε το παρόν, αφήστε τον πισινό σας πάνω στην σέλα και βγάλτε τον κορμό σας και κατεβάστε το κεφάλι σας.....

Εμ δεν ησουν εκει να δεις και να διδαξεις κυριος!:rolleyes:

Πλακα στην πλακα ρε συ Νικο ολοι αυτοι που βλεπεις να καθονται λαθος,οι περισσοτεροι ειναι στα πρωτα βηματα τους στην πιστα.Θα μαθουν,δεν χρειαζονται σχολια τετοια.:winka:

Αν δεις πως εμπαινε ο φιλος Opιsthogonia θα τραβαγες τα μαλλια της ψ@λης σου!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και να του λεω εγω πως να κατσει και κεινος ΟΧΙ ετσι με βολευει!Σαν γυφτικο σκεπαρνι!:eyepop: :lol: :lol:

argi6argi
21/02/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από k_pappous
Ωραιος ρε φιλε,ποιος τις εβγαλε αυτες γιατι θα περιμενα να τις παρω απο τον φωτογραφο.

Άν θες κάποια σε μεγαλύτερη ανάλυση μου λες ποια και ενα email να σου στείλω.

Τσαντάκια ;) σε έχω σε βίντεο! Δεν ήξερα αν είσαι εσύ και λέω δεν χχχχχχχχ, θα τον τραβήξω και βλέπουμε :D Όταν θα το περάσω στο pc θα σου πώ!

k_pappous
21/02/2008, 12:03
Νταξει ομως παλεψα καλα με τα θηρια

αλλα (http://img78.imageshack.us/img78/4489/lagunopapoustp3.jpg)

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Άν θες κάποια σε μεγαλύτερη ανάλυση μου λες ποια και ενα email να σου στείλω.

Τσαντάκια ;) σε έχω σε βίντεο! Δεν ήξερα αν είσαι εσύ και λέω δεν χχχχχχχχ, θα τον τραβήξω και βλέπουμε :D Όταν θα το περάσω στο pc θα σου πώ!
Ρε Αργυρη?Ησουν και συ εκει ρε?Δεν σε ειδα καθολου.:confused:

stako
21/02/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αν δεις πως εμπαινε ο φιλος Opιsthogonia θα τραβαγες τα μαλλια της ψ@λης σου!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και να του λεω εγω πως να κατσει και κεινος ΟΧΙ ετσι με βολευει!Σαν γυφτικο σκεπαρνι!:eyepop: :lol: :lol:

Εμ δεν ήθελε να κάθεται στα πλάγια για να φαίνεται καλά το μηχανάκι, τι δλδ, τζάμπα θα πάνε τα νέα πλαστικά?!? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sex

:rotflmao:

sniper
21/02/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εμ δεν ησουν εκει να δεις και να διδαξεις κυριος!:rolleyes:

Πλακα στην πλακα ρε συ Νικο ολοι αυτοι που βλεπεις να καθονται λαθος,οι περισσοτεροι ειναι στα πρωτα βηματα τους στην πιστα.Θα μαθουν,δεν χρειαζονται σχολια τετοια.:winka:

Αν δεις πως εμπαινε ο φιλος Opιsthogonia θα τραβαγες τα μαλλια της ψ@λης σου!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και να του λεω εγω πως να κατσει και κεινος ΟΧΙ ετσι με βολευει!Σαν γυφτικο σκεπαρνι!:eyepop: :lol: :lol:


Δεν ήμουν εκεί γιατί δεν μπορουσα να φύγω απο την δουλειά... :mad:

Αλλά και να ήμουν δεν είμαι δάσκαλος κανενός...

Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει κι όσο του κόβει.... λες και λέμε 2-3 πράγματα για να πάρουμε τον τίτλο του μέγα διδάσκαλου....

Να δεις κάτι τύπους που μπάινουν μπούνια αλλά κάποια στιγμή βγαίνουν μπαρμπούνια.... μαθηματικώς βεβαιομένον αυτό....

Η πίστα είναι παιχνίδι και ευχαρίστηση.... αμα μπάινεις με την λογική του ρεσάλτου.... την γάμησες.....

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Εμ δεν ήθελε να κάθεται στα πλάγια για να φαίνεται καλά το μηχανάκι, τι δλδ, τζάμπα θα πάνε τα νέα πλαστικά?!? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sex

:rotflmao:

Kai Via...:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το τσογλανι ομως καταφερε και εξυσε,μην ρωτησεις πωγς και τι,την μποτα παντως την κατεστρεψε στην ξυστρα,λες και οδηγουσε παπακι τα ποδια τους,εγω"ρε βαλε στις μυτες των ποδιων στα rearsets!"Εκεινος"Οχι ετσι μπορω εγω,ασε με τωρα που πηρα το κολαι,μονο τις στροφες θελω να μαθω τωρα,ολα τα αλλα ειναι μια χαρα!":eyepop:

Που πας ρε καραμητροοοοοοο!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ήμουν εκεί γιατί δεν μπορουσα να φύγω απο την δουλειά... :mad:

Αλλά και να ήμουν δεν είμαι δάσκαλος κανενός...

Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει κι όσο του κόβει.... λες και λέμε 2-3 πράγματα για να πάρουμε τον τίτλο του μέγα διδάσκαλου....

Να δεις κάτι τύπους που μπάινουν μπούνια αλλά κάποια στιγμή βγαίνουν μπαρμπούνια.... μαθηματικώς βεβαιομένον αυτό....

Η πίστα είναι παιχνίδι και ευχαρίστηση.... αμα μπάινεις με την λογική του ρεσάλτου.... την γάμησες.....
Ψιτ κυριος δεν σε χαλασε που εγω ημανε εκει με δικαιολογια¨"Παω να κοψω ξυλα για τον χιονια του μαρτη!":D :D

Πλακα εκανα πριν ρε.Αφου σου λεω του τα λεγα και με εγραφε στις μποτες που εξυναν λες και τις ασουρνε συνεχεια.:rotflmao: :rotflmao:

stako
21/02/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
"Οχι ετσι μπορω εγω,ασε με τωρα που πηρα το κολαι,μονο τις στροφες θελω να μαθω τωρα,ολα τα αλλα ειναι μια χαρα!":eyepop:


Πλάκα πλάκα καλά έκανε, υπάρχει τεράστιο περιθώριο να στρίψεις χωρίς να βγάλεις σώμα και ένας που μπαίνει πρώτη φορά ή τώρα μαθαίνει την "γρήγορη" οδήγηση θα βραχυκυκλώσει αν τα κάνει όλα μαζί.

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πλάκα πλάκα καλά έκανε, υπάρχει τεράστιο περιθώριο να στρίψεις χωρίς να βγάλεις σώμα και ένας που μπαίνει πρώτη φορά ή τώρα μαθαίνει την "γρήγορη" οδήγηση θα βραχυκυκλώσει αν τα κάνει όλα μαζί.

Συμφωνω γι'αυτο δεν το πιεζα,φαντασου να του ελεγα και για γυροσκοπικα,να κοιταει την εξοδο,σωμα κτλ.Θα ειχε μουρλαθει.:lol:

Εδω ο χαζος κοιταζε να βγει ωραιος στην φωτογραφια στην kpits και εχανε γραμμες συνεχεια,αντι να κοιταζει στην εξοδο κοιταζε την κοπελα του που εβγαζε φωτο.:eyepop:

josbi
21/02/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πλάκα πλάκα καλά έκανε, υπάρχει τεράστιο περιθώριο να στρίψεις χωρίς να βγάλεις σώμα και ένας που μπαίνει πρώτη φορά ή τώρα μαθαίνει την "γρήγορη" οδήγηση θα βραχυκυκλώσει αν τα κάνει όλα μαζί.

Γεια σου ρε Σταυρο! Καλα εισαι ρε? :beer:

stako
21/02/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από josbi
Γεια σου ρε Σταυρο! Καλα εισαι ρε? :beer:

Καλά είμαι αλλά........(πμ)

:D

sniper
21/02/2008, 12:54
Δεν θέλω να σας χαλάσω το όμορφο κλίμα και την πλακίτσα (που χαλαρά πρέπει να γίνεται γιατί όπως είπαμε είναι παιχνίδι το μηχανάκι) αλλά.... διαβάζοντας τα περί ξύστρες στις μπότες μασπιέ στην άσφαλτο κλπ, θα σας πρότεινα να κάνετε ότι μπορείτε για να πείσετε τον φίλο σας να μάθει να οδηγεί και να μην κοιτάει το γκομενάκι που βγάζει φωτό....


Είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο ότι τα ίδια θα κάνει και στον δρόμο με άσχημα αποτελέσματα....

Τώρα βεβαια αν την βρίσκει να κάνει αυτά.... καλώς... αλλά πείτε και σε μας ποιος είναι να μην μπαίνουμε μαζί του στην πιστα.

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:57
Nικο μπηκε για πρωτη φορα πιστα και μπηκε στους αρχαριους και υπηρχαν πολυ πιο χαλια ατομα απο αυτον.Φαντασου!:rolleyes:

Ειπαμε κανουμε πλακα αλλα αμα ειχα δει κατι επικυνδυνο για εκεινον και για τους αλλους θα τον εκραζα πολυ ασχημα.:winka:

sniper
21/02/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Nικο μπηκε για πρωτη φορα πιστα και μπηκε στους αρχαριους και υπηρχαν πολυ πιο χαλια ατομα απο αυτον.Φαντασου!:rolleyes:

Ειπαμε κανουμε πλακα αλλα αμα ειχα δει κατι επικυνδυνο για εκεινον και για τους αλλους θα τον εκραζα πολυ ασχημα.:winka:

Το ότι εβρισκε η μπότα του κάτω είναι αρκετά επικίνδυνο... αυτό που δεν θέλουμε να καταλάβουμε είναι ότι οι ξύστρες στις μπότες ειναι μάλλον διακοσμητικές.... εκτός αν σε λένε Capirossi ή Τony Εlias.... γιατί οι περισσότεροι οδηγοί GP δεν βρίσκουν στην πίστα....

Όταν οδηγείς με τέτοιο τρόπο ώστε να φτάνει να ακουμπάει η μπότα στο δρόμο, είτε πας αργά για να ξύσεις είτε πας πολύ γρήγορα και δεν σε βγάζει η στροφή....

Στα μέγαρα οι ταχύτητες των στροφών είναι (για τα ερασιτεχνικά μας δεδομένα) πολύ μικρές.... αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι πήγαινε "αργά".... και με μεγάλη κλίση... ένα τσακ δλδ πριν γίνει κάτι που θα τον ξαφνιάσει και θα κάνει κάτι που θα τον ρίξει....

Τέσπα....

sniper
21/02/2008, 13:13
Κοίτα λιγο αυτή την φωτό.....

Κοιτάει σωστά στην έξοδο της στροφής αλλά το πόδι του ετοιμάζεται να ακουμπήσει κάτω....

Οπότε..... αν βρει θα τον τρομάξει...... ο από πίσω φαίνεται πιο έμπειρος κι ετοιμάζεται μετά την 9 να τον περάσει..... αν λοιπον τρομάξει, 2 τινά θα συμβουν.... ή θα πέσει ή θα σηκώσει την μηχανή και θ αανοίξει η τροχιά του..... και μάλλον θα πάρει μαζί του όποιον έχει την κακή τύχη να τον περνάει....

Πίστα μπαίνουμε..... δεν πάμε χαλαρή βολτούλα για καφεδάκι....


121179

josbi
21/02/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοίτα λιγο αυτή την φωτό.....

Κοιτάει σωστά στην έξοδο της στροφής αλλά το πόδι του ετοιμάζεται να ακουμπήσει κάτω....

Οπότε..... αν βρει θα τον τρομάξει...... ο από πίσω φαίνεται πιο έμπειρος κι ετοιμάζεται μετά την 9 να τον περάσει..... αν λοιπον τρομάξει, 2 τινά θα συμβουν.... ή θα πέσει ή θα σηκώσει την μηχανή και θ αανοίξει η τροχιά του..... και μάλλον θα πάρει μαζί του όποιον έχει την κακή τύχη να τον περνάει....

Πίστα μπαίνουμε..... δεν πάμε χαλαρή βολτούλα για καφεδάκι....


για αυτο καλο θα ειναι να αποφευγονται οι προσπερασεις πανω στην στροφη! τουλαχιστον στα γκρουπ τον απειρων! :blush:

Ζεύκας
21/02/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
eixes den eixes zeukas tin glitoses tin prosperasi :P

α τώρα κατάλαβα γιατί είχα χθες το μεσημέρι φαγούρα στ'@@ μου :lol:

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοίτα λιγο αυτή την φωτό.....

Κοιτάει σωστά στην έξοδο της στροφής αλλά το πόδι του ετοιμάζεται να ακουμπήσει κάτω....

Οπότε..... αν βρει θα τον τρομάξει...... ο από πίσω φαίνεται πιο έμπειρος κι ετοιμάζεται μετά την 9 να τον περάσει..... αν λοιπον τρομάξει, 2 τινά θα συμβουν.... ή θα πέσει ή θα σηκώσει την μηχανή και θ αανοίξει η τροχιά του..... και μάλλον θα πάρει μαζί του όποιον έχει την κακή τύχη να τον περνάει....

Πίστα μπαίνουμε..... δεν πάμε χαλαρή βολτούλα για καφεδάκι....

Ο μονος που φταιει για αυτην την τραβηγμενη φωτο ειναι ξερεις ποιος??Ο δοργανωτης που επιτρεπει προσπερασεις (η κανει τα στραβα ματια για τους κριτες του) σε γκρουπ αρχαριων.

Το λεω αυτο επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι το θυμαμαι πολυ καλα και ηταν στους αρχαριους.Αυτο που δεν ξερεις ειναι οτι επισης μπηκαν στους αρχαριους δυο αγωνιζωμενοι (δεν θα αναφερω ονοματα:rolleyes: ) με πρωτοεμφανιζομενες μηχανες για τα ελληνικα δεδομενα και οποιος ηταν εκει ξερει,μαλιστα καποιος πολυ καλα εκανε και πηγε και εκραξε στην ψυχρα μεσα στο γραφειακι γι'αυτο το λογο και πολυ καλα εκανε. :winka:

Η πιστα μπορει να ειναι μερος που παμε ταπα αλλα ολοι δεν εχουν την ιδια γνωση με εσενα και απλα πανε να γουσταρουν την φαση και οχι για να κανουν χρονους και να τους βγαζουν φωτογραφιες με τα γονατα κατω Νικο.Ισα ισα αν εγω που ειμαι πισω απο τον αλλον τον ψυχολογω καλυτερα πριν κανω την κινηση να τον περασω.Η φωτο δεν μας αποδυκνυει οτι περασε τελικα επανω στην στροφη η απλα περιμενε απο πισω του μεχρι τα φρενα της Κ1 η ακομα και πιο πριν να τον περασει.:winka:

:beer:

gcrook
21/02/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

Η πιστα μπορει να ειναι μερος που παμε ταπα αλλα ολοι δεν εχουν την ιδια γνωση με εσενα και απλα πανε να γουσταρουν την φαση και οχι για να κανουν χρονους και να τους βγαζουν φωτογραφιες με τα γονατα κατω Νικο.
:beer:


Αλλο σου λεει ο σναιπερ...

Kαλυτερα στην τελικη να μπουν 2-3 γρηγοροι και θεωρητικα πιο εμπειροι αναβατες στα αρχαρια γκρουπ (αν ειναι αγωνιζομενοι ακομα καλυτερα) ,παρα δηθεν γρηγοροι στα μεσαια γκρουπ και να κανουν δυσκολη την ζωη των υπολοιπων που δεν περνιουνται για γρηγοροι και θελουν απλα να δοκιμασουν 2-3 πραγματα σε αξιοπρεπη (οχι γρηγορο απαραιτητα) ρυθμο.

Το μεγαλυτερο προβλημα που εχω αντιμετωπισει σε τρακντεις ειναι αναβατες που καρυδωνουν το γκαζι και απο γραμμες και γενικη αντιληψη του χωρου, γαμησε τα Πολυχρονη.

Opisthogonia
21/02/2008, 22:45
1on afou o sniper pire sta sovara ta logia tou gianni(gixxerakia)na xekathariso oti:
Sen kitaga tpt ma tpt genikos kai pouthena...oute tin xrisa kitaga oute tpt afta einai xaza tou giann...
Eimai tipos pou ama kapou exei poli kosmo kano tin papia kai den kitao,giafto malista den prokite na matho aftin tin strofi afou kitao pos na figo apo ta matia tou kosmou para na kitaxo tin strofi..(lathos mou to xero)

Akousa episis gia to oti ama vriski i bota tha tromaxo...sas diaveveno oti den tromazo katholou ...aplos xenerono pou xalai i bota :P kai den kano plaka gamiete...

Tora para tis filotimes prospathies mou na min vro bota kato den ta katafera opos kai na evala ta podia stous marsipiedes,den xero ti fteei alla isos einai kai o somatotipos mou etsi..afou exo vlasiplatipodia kai episis to stisimomou otan perpatao einai me tis mites ligo pros ta exo se sxesi me alous kinous anthropous .

Genikos eitane proti fora pista,odigao 8 mines mixani,kai to proto 20alepto eixa xenerosi apistefta,deftero eitane kalitero,3o exisa ligo dexia(asxeta oti strivo kalitera aristera kai perisotero xoris na xino,kai asxeta pou emena me volevi dexia...den boro na to katalavo)
4o 20alepto pira aera kai paratirisa oti eno eixa mia A klisi stin strofi me eprne na pieso gia na xiso gonata opote kai xara megali :)
Xekinisa se kathe strofi na to klotsao gia na xiso....(xero xazomara alla porothika)exisa oles tis aristeres akoma kai aftin prin tin kpits (den thimame arithmous)kai sxedon oles tis dexies...eixa glistrimata kai brosta kai piso alla eida oti to mixanaki me sinxorouse kai me sikone.....

Sthn teliki opos eixa pi kai sto dipla forum ego eixa pai me aera oti tha peso,theoro to soupidi stadar kai to exo sinithia se oti kano stin zoimou :P kakos h kalos exo aftin tin nootropia

Kai gia afto pou eipe pio pano o sniper sxetika me tin prosperasi...bika stous arxarious giati den epitrepete proserasi...
bika na matho kai na pexo me to mixanakimou
Opios theli agones na pai alou den tha ebena ama den eitane etsi opos mou eipane stin arxi
kai tha sas elega me oli tin evgeni kalosini pou exo oti den einai sosto na krinete ti bori na kani ena atomo(stin sigkekrimeni periptosi ego)ston dromo apo ta legomena enos tritou kai xoris na to xerete,to pos odigo ston dromo den exei kamia sxesi me to ti kano otan pao na diaskedaso kapou :)


Kai last giati kourasa me tous latinikous xaraktires ,einai adikeologito pou evale me emas(araxarious) oxi mono 2 alla 3 kai 4 agonizomenous tous opious piga na xtipiso 3 fores sto telefteo 20alepto ....kai afto giati eixa ston noumou oti apagorevode i prosperasis(asxeto pou afina tous pades na me pernane gia na min exo kanenan pisomou kai brostamou)

Ta sxolia dikasas...

P.S. thelo to VIDEOOOOOOO ASAP ARGIIIII

gcrook
21/02/2008, 22:52
Thee mou 5 seires greeklish sta trackdays einai san 20 seires greeklish stis genikes....:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Opisthogonia
21/02/2008, 22:58
signomi gia ta greeklish...dislektikos opote i eliniki orthografiamou tha sas tiflone poli perisotero apo afto :P

lamoun
21/02/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
Xekinisa se kathe strofi na to klotsao gia na xiso....


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όταν οδηγείς με τέτοιο τρόπο ώστε να φτάνει να ακουμπάει η μπότα στο δρόμο, είτε πας αργά για να ξύσεις είτε πας πολύ γρήγορα και δεν σε βγάζει η στροφή....

Παραβλέποντας για λίγο άν αυτό που ξυνεται είναι μπότα ή γόνατο, τί σημαίνει "παω αργά για να ξύσω" Το έχω ακούσει και σαν μπαίνω κούφιος, νομίζω οτι λέγατε για το ίδιο πράγμα.

Και ρωτάω για να δω μήπως κάνω παρόμοιο λάθος και εγώ (άν και απέχω πολύ απο το να ξύσω)

likos600
22/02/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το ότι εβρισκε η μπότα του κάτω είναι αρκετά επικίνδυνο... αυτό που δεν θέλουμε να καταλάβουμε είναι ότι οι ξύστρες στις μπότες ειναι μάλλον διακοσμητικές.... εκτός αν σε λένε Capirossi ή Τony Εlias.... γιατί οι περισσότεροι οδηγοί GP δεν βρίσκουν στην πίστα....

Όταν οδηγείς με τέτοιο τρόπο ώστε να φτάνει να ακουμπάει η μπότα στο δρόμο, είτε πας αργά για να ξύσεις είτε πας πολύ γρήγορα και δεν σε βγάζει η στροφή....

Στα μέγαρα οι ταχύτητες των στροφών είναι (για τα ερασιτεχνικά μας δεδομένα) πολύ μικρές.... αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι πήγαινε "αργά".... και με μεγάλη κλίση... ένα τσακ δλδ πριν γίνει κάτι που θα τον ξαφνιάσει και θα κάνει κάτι που θα τον ρίξει....

Τέσπα....
ωραία ετοιμάζομαι για GP:a55:


121262

likos600
22/02/2008, 00:50
Το θέμα είναι να μην ξεχνάμε πως ξεκινήσαμε,,, που βρησκόμαστε και που μπορούμε να φτάσουμε:rolleyes:
και μετά κρίνουμε κάποιον που μπαίνει για πρώτη φορά στην πίστα και ειδικά Μέγαρα



:a55:

mako
22/02/2008, 01:42
Αποριες λυνονται απο κοντα την επομενη τεταρτη 27 φεβ.-:winka: :D Argi γιατι δεν μιλησες;;;;;:look: :eyepop:

argi6argi
22/02/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Αποριες λυνονται απο κοντα την επομενη τεταρτη 27 φεβ.-:winka: :D Argi γιατι δεν μιλησες;;;;;:look: :eyepop:
Θα είμαι εκεί πάλι.
Δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν σίγουρος:smilea:
Το βίντεο είναι επίσης για τα μπάζα. Έδωσα σε φίλο την κάμερα και τράβαγε πραγματικά ό,τι να'ναι:hypnotize. Τον έκραξα :mad: αλλά αυτό δεν αλλάζει το βίντεο :sad: . Σαν ανταποκριτής ήταν μια αποτυχημένη προσπάθεια!!!

Όσον αφορά τον τρόπο οδήγησης, παρατήρησα κι εγώ οτι οι περισσότεροι μπαίνουν για να ξύσουν! Δεν είναι κακό αλλά δεν πιστεύω οτι πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Έβλεπα παιδιά που έκοβαν πολύ στην στροφή των πιτ, έπαιρναν απότομα την στροφή για να ξύσουν και στη μέση της στροφής το μηχανάκι ήταν όρθιο γιατί δεν μπορούσαν να συνεχίσουν με την κλίση που είχαν αρχικά.

Το καλό είναι οτι εγώ τουλάχιστον δεν είδα κάποιο ατύχημα, αν και το μπλέ Ρ1 πήγε να την κάνει την καλή πρός το τέλος όταν και άνοιξε περισσότερο απ'οτι έπρεπε να γκάζι στην έξοδο!

sniper
22/02/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
ωραία ετοιμάζομαι για GP:a55:


Για GP δεν ξέρω αλλά στην παραπάνω φωτό είσαι ενα κλικ πριν πέσεις.... :rolleyes:


Εάν χρειαστεί να κλείσεις κι άλλο την γραμμή σου.... πως θα το κάνεις; :rolleyes:

sniper
22/02/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
Το θέμα είναι να μην ξεχνάμε πως ξεκινήσαμε,,, που βρησκόμαστε και που μπορούμε να φτάσουμε:rolleyes:
και μετά κρίνουμε κάποιον που μπαίνει για πρώτη φορά στην πίστα και ειδικά Μέγαρα



:a55:

Δεν κριτικάρουμε.... να βοηθήσουμε προσπαθούμε....

sniper
22/02/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Παραβλέποντας για λίγο άν αυτό που ξυνεται είναι μπότα ή γόνατο, τί σημαίνει "παω αργά για να ξύσω" Το έχω ακούσει και σαν μπαίνω κούφιος, νομίζω οτι λέγατε για το ίδιο πράγμα.

Και ρωτάω για να δω μήπως κάνω παρόμοιο λάθος και εγώ (άν και απέχω πολύ απο το να ξύσω)

Εαν η μηχανή κινείται σε γρήγορο ρυθμό, τότε θες περισσότερη πίεση στα κλιπόν για να ξύσεις αφου με ανοιχτό το γκάζι η μηχανή έχει την τάση να θέλει να μένει όρθια... θες άλλο σημείο εισόδου πολύ πιο ανοιχτά και πολύ πιο βαθιά... γιατί αν καταφέρεις για παράδειγμα στην Κ9 στα Μέγαρα να κρατηθείς δίπλα στο βιράζ και να ξύνεις έχοντας μπει με φόρα τότε είσαι έτοιμος να τρέξεις στο ΕΠΤ....

Εάν πας πιο χαλαρά... τότε απλά πιέζεις το τιμόνι και ξύνεις.... αλλά το ξύσιμο δεν ειναι αυτοσκοπός.... και πολλές φορές έχοντας στο μυαλό να ξύσεις χάνεις όλα τα υπόλοιπα που είναι και πιο σημαντικά στην τελική....

sniper
22/02/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
....


Το πήρες προσωπικά χωρίς κανένα λόγο....

Εδώ μέσα όλοι είμαστε γρήγοροι και κουλ οδηγοί και δεν πέφτουμε και ποτέ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Απλά, προσπαθούμε να πούμε τι μάθαμε εμείς από τα δικά μας λάθη στο παρελθόν ώστε να μπορέσουμε όλοι να γίνουμε καλύτεροι και ασφαλέστεροι για τον εαυτό μας και τους υπόλοιπους... στην πίστα ή στον δρόμο....


Όσο για τους αγωνιζόμενους.... αυτοί ποτέ δεν πείραξαν όταν είναι μέσα στην πίστα παρά μόνο να σε τρομάξουν εάν ξαφνικά και χωρίς να το περιμένεις κι ενώ λες "πάω τέζα"... :lol: είναι πολύ πιο γρήγοροι απο την πλειοψηφία των αναβατών αρχαρίων ή μη....

Είναι δε πολύ όμορφη εμπειρία να γυρνάς στην πιστα και να σου ρίχνει γύρους συνεχόμενα και χωρίς οίκτο ο Μπούστας :rolleyes: :mad: :lol:

Opisthogonia
22/02/2008, 10:16
oxi akrivos prosopika aloste gia pista oti kai na eleges den tha eixa provlima..aplos o tropos pou ekrines pos tha odigao ston dromo me enoxlise ligo :P
peretero fisika kai me tromaxane giati eno ego eixera oti pigena arga (kai milame poli arga san thn kathisterisi)
afou stis efthies spania aniga aplos perimena arga tin epomeni strofi :P
fadazese na se pernane 2 malista pou kinigioude san sifounes? o enas apo aristera kai o alos apo dexia.....den einai kai toso oreo to feeling

sniper
22/02/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
.....den einai kai toso oreo to feeling

Ε πρώτη σου φορά.... θα συνηθίσεις.... :lol:

Opisthogonia
22/02/2008, 10:29
baa den to vlepo etsi ..giaftous einai proti fora pou benoune mazimou :P einai min tin do Road rush(palio video game me mixanes pou xilofortones tous adipalous)kai arxiso kai mirazo klotsies aristera kai dexia ....otan den exeis ton fovo oti tha pesis kai tha xtipisis tote odigas aneta....kai afto simeni oti o fovos pou den exo ego tha mirasti stous alous pou trexoun giromou :P

einai min to paro apofasi meta mono xilo tha pezoume :P :P :P :P

sniper
22/02/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
baa den to vlepo etsi ..giaftous einai proti fora pou benoune mazimou :P einai min tin do Road rush(palio video game me mixanes pou xilofortones tous adipalous)kai arxiso kai mirazo klotsies aristera kai dexia ....otan den exeis ton fovo oti tha pesis kai tha xtipisis tote odigas aneta....kai afto simeni oti o fovos pou den exo ego tha mirasti stous alous pou trexoun giromou :P

einai min to paro apofasi meta mono xilo tha pezoume :P :P :P :P

Τα παραπάνω είχαν γίνει σε ελεύθερες δοκιμές στα Μέγαρα και μετά στα πιτς έπεσαν κάτι ψιλές μεταξύ αναβατών του Ελ. Πρωταθλήματος.... :rolleyes:

Opisthogonia
22/02/2008, 10:50
kati eixa akousi :PP alla ego tha fero kai parea ...ti xevrakotos sta aggourgia? :P

KaTaNaS
22/02/2008, 11:02
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ παιδες,

Ληστη τραπεζών στην ευθεια εφοσων δεν το ανοιγεις (γνωμη μου - ανοιγουμε στην ευθεια μονο οταν γραφουμε χρονο γυρολογιου- οποτε καλα κανεις) διατηρησε την πορεια σου στην αριστερη μερια του οδοστρωματος και λιγο πριν τη στροφη απλά ριχνεις μια πεταχτη ματια πανω απο τον ωμο μην εχεις καποιον στα δεξια σου και του κοψεις τη γραμμη στριβωντας!

γενικοτερα στην πιστα μας ενδιαφερουν οι μπροστα μας... οι πισω προσεχουν εμας, εκτος κι αν εχεις παρατηρησει καποιον επικινδυνο οποτε περνας μια απο τα πιτς (μπροστα απο τις τεντες) και ξαναμπαινεις για να εισαι ασφαλης!

:wave2:

συνεχιστε, ωραια εκπαιδευτικη κουβεντουλα!

road spirit
22/02/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ παιδες,

Ληστη τραπεζών στην ευθεια εφοσων δεν το ανοιγεις (γνωμη μου - ανοιγουμε στην ευθεια μονο οταν γραφουμε χρονο γυρολογιου- οποτε καλα κανεις) διατηρησε την πορεια σου στην αριστερη μερια του οδοστρωματος και λιγο πριν τη στροφη απλά ριχνεις μια πεταχτη ματια πανω απο τον ωμο μην εχεις καποιον στα δεξια σου και του κοψεις τη γραμμη στριβωντας!

γενικοτερα στην πιστα μας ενδιαφερουν οι μπροστα μας... οι πισω προσεχουν εμας, εκτος κι αν εχεις παρατηρησει καποιον επικινδυνο οποτε περνας μια απο τα πιτς (μπροστα απο τις τεντες) και ξαναμπαινεις για να εισαι ασφαλης!

:wave2:

συνεχιστε, ωραια εκπαιδευτικη κουβεντουλα!
σωστόστττττ ο κατάνας

βγαίνοντας απο στροφή κρατιόμαστε στην εξωτερική γραμμή, δεν κάνουμε μια τσακ και κλείνουμε να ρθούμε δεξία με το σκεπτικό οτι αν ακολουθεί "γΛήγορος" να του κάνουμε χώρο... Παραμένουμε τέρμα αριστερά και όποιος θέλει να περάσει το κάνει απο δεξιά... η πίστα δεν είναι δρόμος και δεν εφαρμόζουμε τους ίδιους κανόνες....

πρέπει να δείτε τον Ολύμπιο να υποδεικνύει τα παραπάνω με αυστηρότατο ύφος! :D

KaTaNaS
22/02/2008, 11:19
μιας και εκατσα και διαβασα και την προηγουμενη σελιδα...

Ληστη οπισθογωνίας, μιας και νεος αναβατης αξε στο φορουμ αρθρακια που εχουν γραφτεί περί γυροσκοπικού φαινομενου και την χρηση αυτου στη στροφή και γενικοτερα στην οδηγηση της μοτο!

για να βελτιωθεις σαν οδηγος χρειαζεσαι ενα θεωρητικο υποβαθρο το οποιο θα κατανοεις ολο και περισσοτερο στην πραξη...

χρειαζεσαι μια βαση δηλαδη, οποτε ή μαθηματα (the easy and sure way) ή την ψαχνεις απο εδω μεσα και απο βιβλια!

επισης πιστευω η νοοτροπια "παω με την ιδεα πως θα πεσω σιγουρα"ειναι λανθασμενη!

η οδηγηση μοτο ειτε ειναι σε δρομο ειτε σε πιστα ειτε σε χωμα ειναι ψυχοτροπικη! πολλες φορες παιζει ρολο το ιδιο το υποσυνειδητο διχως να το αντιλαμβανομαστε...

οποτε μια ηττοπαθης σταση μπορει πραγματι να σε κανει να χασεις τον ελεγχο πολυ πιο ευκολα απ'το να δωσεις μαχη να μην γινει κατι τετοιο!

R-1nas
22/02/2008, 11:20
Opisthogonia kalytera na ksekiniseis me trackday tou 0-300 pou einai ligo pio normal ta pragmata + oti ama se parei xampari kapoios apo tous ekpedeutes sou leei kai 2 pragmatakia gia na gyrnas stin pista me asfaleia.

Sniper boy kai ego otan diabasa ta prota sou post omologo oti fenese eksipnakias se kapoious pou den se kseroun . Meta bebaia to eksigis oti thes na boithiseis.

Episis tha mporouses na protineis ta CSS i Riding School opou pigame kai ta mathame para na kathese na skas.


Kai kati akoma.....

"με ανοιχτό το γκάζι η μηχανή έχει την τάση να θέλει να μένει όρθια..."

????? den to katalabaino... mipos sou einai eukolo na mou to dieukriniseis?

zephyr1
22/02/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
Το θέμα είναι να μην ξεχνάμε πως ξεκινήσαμε,,, που βρησκόμαστε και που μπορούμε να φτάσουμε:rolleyes:
και μετά κρίνουμε κάποιον που μπαίνει για πρώτη φορά στην πίστα και ειδικά Μέγαρα



:a55:

+1

:mad:
Μονο στο μοτο γινοντε αυτα.:alien:

sniper
22/02/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Opisthogonia kalytera na ksekiniseis me trackday tou 0-300 pou einai ligo pio normal ta pragmata + oti ama se parei xampari kapoios apo tous ekpedeutes sou leei kai 2 pragmatakia gia na gyrnas stin pista me asfaleia.

Sniper boy kai ego otan diabasa ta prota sou post omologo oti fenese eksipnakias se kapoious pou den se kseroun . Meta bebaia to eksigis oti thes na boithiseis.

Episis tha mporouses na protineis ta CSS i Riding School opou pigame kai ta mathame para na kathese na skas.


Kai kati akoma.....

"με ανοιχτό το γκάζι η μηχανή έχει την τάση να θέλει να μένει όρθια..."

????? den to katalabaino... mipos sou einai eukolo na mou to dieukriniseis?

Τα φόρουμ δεν είναι ανοικτή γραμμή επικοινωνίας... διαβάζουμε τα ήδη γραμμένα και δεν είμαι και διαφημιστής κανενός....

Τώρα για την ερώτησή σου..... Με τρομάζει το γεγονός ότι εχεις R1 και δεν ξέρεις ότι αν ανοίξεις το γκάζι η μηχανή σηκώνεται..... Είναι βασική γνώση και πάρα πολύ απλό.... είσαι πλαγιασμένος.... ανοιγεις το γκάζι και η μηχανή σηκώνεται... τι δεν κατάλαβες δλδ;

sniper
22/02/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
+1

:mad:
Μονο στο μοτο γινοντε αυτα.:alien:

παρακαλούνται οι κουλοί να περάσουν από τον πάγκο για τα ρέστα τους.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

zephyr1
22/02/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
παρακαλούνται οι κουλοί να περάσουν από τον πάγκο για τα ρέστα τους.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Κανονισε εσυ να εισαι Σερρες 4 5 6 απριλιου γιατι θελω να γευτω ζεστα συκωτακια.:rolleyes: :smokin:

sniper
22/02/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κανονισε εσυ να εισαι Σερρες 4 5 6 απριλιου γιατι θελω να γευτω ζεστα συκωτακια.:rolleyes: :smokin:

Μακάρι να μπορούσα.... :mad:

zephyr1
22/02/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι βασική γνώση και πάρα πολύ απλό.... είσαι πλαγιασμένος.... ανοιγεις το γκάζι και η μηχανή σηκώνεται... τι δεν κατάλαβες δλδ;

Καλα ρε και το συνεχομενο επiταχyνομενο γκαζι στην στροφη γιατι επιβαλεται στο Css?:confused:

sniper
22/02/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα ρε και το συνεχομενο επiταχyνομενο γκαζι στην στροφη γιατι επιβαλεται στο Css?:confused:

Κάτι έχεις μπερδέψει...... ή ξέχασες το "ελαφρά... τόσο ώστε να τεντώνει η αλυσίδα και να μεταφέρεται το βάρος στον πισω τροχό...."

Επίσης ξέχασες ότι όλο αυτό γίνεται ΑΦΟΥ πάρεις την μέγιστη κλίση σου.... μετά.... ισιώνεις το μηχανάκι.....

Κράταγες και σημειώσεις..... :lol:

zephyr1
22/02/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μακάρι να μπορούσα.... :mad:

Τοτε θα απαντησω μ'αυτο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
παρακαλούνται οι κουλοί να περάσουν από τον πάγκο για τα ρέστα τους.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

R-1nas
22/02/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τώρα για την ερώτησή σου..... Με τρομάζει το γεγονός ότι εχεις R1 και δεν ξέρεις ότι αν ανοίξεις το γκάζι η μηχανή σηκώνεται..... Είναι βασική γνώση και πάρα πολύ απλό.... είσαι πλαγιασμένος.... ανοιγεις το γκάζι και η μηχανή σηκώνεται... τι δεν κατάλαβες δλδ;

Ego na deis poso xesmenos pou eimai me to R1 mias kai exo ksexasei pos pairnei mpros.

Den thimame re John giauto rotao. Mporei asinesthita otan eimai ksapla kai anoigo to gkazi na sinexizo to gyroskopiko. Ti na sou po .

Pao gia ena grigoro seminario edo dipla kai epistrefo.

KaTaNaS
22/02/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
den to katalabaino... mipos sou einai eukolo na mou to dieukriniseis?

σε εναν περιστρεφομενο τροχο οι δυναμεις ισσοροπουν οταν ο αξονας του ειναι οριζοντιος, σε μια μοτοσυκλετα, οταν ειναι ορθια δηλαδη.

γενικα καθε περιστρεφομενο σωμα τεινει να βρει τον αξονα ισσοροπιας του,

EDIT: εσβησα το υπολοιπο, διοτη δεν ειμαι τοσο σιγουρος, πρεπει να ξανανοιξω την fisica I ...

επισης οσο ειναι γυρμενη πλεον η μοτο χαλαρωνουμε τα χερια και δεν ασκουμε περαιτερω γυροσκοπικο (ωστε να μην υπαρχουν τασεις στο συστημα μπροστινου-λοιπης μοτοσυκλετας και την εκνευριζουν) εκτος κι αν θελουμε να την ριξουμε κια λλο ή να την σηκωσουμε...

Opisthogonia
22/02/2008, 11:41
logiko otan anigis to gazi to mixanaki na theli na sikothi logo figokedrikou pou dimiourgite stis rodes...
osi exete tin dinatotita na exete enan troxo podilatou spitisas kade to exis...
Piaste ta 2 akra tou axona tis rodas kai giristetin me mia Alfa taxitita meta prospathiste na stripsete tin roda aristera dexia...tha paratirisete oti h orda adistekete kai protimai na einai orthia ...afto einai i figokedros kai to pio aplo paradigma gia na katalavete pos doulevi stin roda :)

episis xero oti stin strofi oso anigis gkazi to mixanaki tini na strivi pros ta mesa kai oso afinis h patas freno se petai exo :P pou afto me berdeviligo
dld to oti patas freno to katalaveno kai anigi i gramisou....alla to oti patas gkazi kai se kratai mesa afto den to piano pos ginete poli...

edit:eleos pote ta grapsate ola afta...me prolave o katanas :P

sniper
22/02/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σε εναν περιστρεφομενο τροχο οι δυναμεις ισσοροπουν οταν ο αξονας του ειναι οριζοντιος, σε μια μοτοσυκλετα, οταν ειναι ορθια δηλαδη.

γενικα καθε περιστρεφομενο σωμα τεινει να βρει τον αξονα ισσοροπιας του, οποτε οταν παψεις να κανεις γυροσκοπικο στην μοτο αυτοματως αυτη σηκωνεται προκειμενου να οριζοντιοποιηθει ο αξονας της!

Ή μπορείς να ανοίγεις το γκάζι και να συνεχίζεις το γυροσκοπικό και βγαίνεις με ντριφτ :D

zephyr1
22/02/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτι έχεις μπερδέψει...... ή ξέχασες το "ελαφρά... τόσο ώστε να τεντώνει η αλυσίδα και να μεταφέρεται το βάρος στον πισω τροχό...."

Επίσης ξέχασες ότι όλο αυτό γίνεται ΑΦΟΥ πάρεις την μέγιστη κλίση σου.... μετά.... ισιώνεις το μηχανάκι.....

Κράταγες και σημειώσεις..... :lol:

Τιποτα δεν μπερδεψα.
Αν εχω τα αντερα,την μικροκινηση στο ανοιγμα του γκαζιου και να καρυδωσω εφοσον ελενχω να μην φυγω απο high ,οσο ελαφρωνω το μπροστινο τοσο πιο τρενο γινομε.

Της εχασα της σημειωσης.;)

GIXXERAKIAS
22/02/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia


episis xero oti stin strofi oso anigis gkazi to mixanaki tini na strivi pros ta mesa kai oso afinis h patas freno se petai exo :P pou afto me berdeviligo
dld to oti patas freno to katalaveno kai anigi i gramisou....alla to oti patas gkazi kai se kratai mesa afto den to piano pos ginete poli...

edit:eleos pote ta grapsate ola afta...me prolave o katanas :P

Στεφανε αναποδα τα λες!!:winka: Αν κλεινεις το γκαζι κλεινει η γραμμη σου,αν ανοιγεις το γκαζι ανοιγει και η γραμμη σου.:wave2:

sniper
22/02/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τιποτα δεν μπερδεψα.
Αν εχω τα αντερα,την μικροκινηση στο ανοιγμα του γκαζιου και να καρυδωσω εφοσον ελενχω να μην φυγω απο high ,οσο ελαφρωνω το μπροστινο τοσο πιο τρενο γινομε.

Της εχασα της σημειωσης.;)

με τα χέρια σου τι κάνεις όταν παριστάνεις το τρένο;

sniper
22/02/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Στεφανε αναποδα τα λες!!:winka: Αν κλεινεις το γκαζι κλεινει η γραμμη σου,αν ανοιγεις το γκαζι ανοιγει και η γραμμη σου.:wave2:

+1

κι όταν πατάς φρένα στον πανικό τα κάνεις όλα πουτάνα.....

Opisthogonia
22/02/2008, 11:48
malon to diatiposa lathos...otan vlepis oti den se perni mia strofi gernis kialo kai aptas gkazi..den patas frena giati tha pesis exo...afto eithela na po :P

zephyr1
22/02/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
με τα χέρια σου τι κάνεις όταν παριστάνεις το τρένο;

Γιατι υπαρχει περιπτωση να στριβω χωρις γυροσκοπικο.

sapila racing
22/02/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σε εναν περιστρεφομενο τροχο οι δυναμεις ισσοροπουν οταν ο αξονας του ειναι οριζοντιος, σε μια μοτοσυκλετα, οταν ειναι ορθια δηλαδη.

γενικα καθε περιστρεφομενο σωμα τεινει να βρει τον αξονα ισσοροπιας του, οποτε οταν παψεις να κανεις γυροσκοπικο στην μοτο αυτοματως αυτη σηκωνεται προκειμενου να οριζοντιοποιηθει ο αξονας της!

Λαθος!

Λέγοντας 'πάψεις να κάνεις γυροσκοπικό' πιστευω εννοείς να σταματήσεις να σπρώχνεις το τιμόνι.

Οταν σταματήσεις να σπρώχνεις θα συνεχίσεις με την ιδια κλίση.
Δοκίμασε το και με ρόδα ποδηλάτου. :wave2:

sniper
22/02/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι υπαρχει περιπτωση να στριβω χωρις γυροσκοπικο.

Το γυροσκοπικό το εφαρμόζεις μέχρι να πάρει η μηχανή σου την μέγιστη κλίση που θες.... μετά δεν το εφαρμόζεις αλλά ανοίγεις το γκάζι.... και νομίζεις ότι είσαι τρένο.... η γραμμή σου ανοίγει θες δεν θες..... εκτός κι αν συνεχίζεις να πιέζεις το μπροστινό σου.... οπότε την κρατάς ανοίγοντας το γκάζι...