PDA

View Full Version : Απορία για εξάτμιση Akrapovic!!!



ormali
14/02/2008, 19:26
Καλησπέρα σε όλους. Πρίν απο λίγο καιρό αγόρασα ένα honda cre250e 2006 και θέλω να αλλάξω το τελικό της εξάτμισης. Ενδιαφέρομαι για acrapovic,wrp,leovince (x3). Η απορία μου είναι αν ταιριάζουν στο μηχανακι μου και επίσης το κόστος κτήσης:a42:

kordix
14/02/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ormali
Καλησπέρα σε όλους. Πρίν απο λίγο καιρό αγόρασα ένα honda cre250e 2006 και θέλω να αλλάξω το τελικό της εξάτμισης. Ενδιαφέρομαι για acrapovic,wrp,leovince (x3). Η απορία μου είναι αν ταιριάζουν στο μηχανακι μου και επίσης το κόστος κτήσης:a42:

Καλορίζικο το μηχανάκι, να ΄σαι καλά να το χαρείς.

Εξάτμιση γιατί θες να αλλάξεις;

WRP και Leovince υπάρχουν σίγουρα για το μηχανάκι σου απ' οσο ξέρω αλλά για τιμές
ντεν χσερει

geotriada
14/02/2008, 20:28
σωστη η ερωτηση του Κωστα.(τι να την κανεις την εξατμηση)

εαν αλαξεις εξατμηση πρεπει να αλαξεις ζιγκλερ , να κοιταξεις το φιλτρο αερα,
στα μειον ειναι και ο θορυβος. και το χρημα,

και ολα αυτα για κερδισεις 2-3 αλογα ,που στο εντουρο δεν σου χρειαζονται

jasondakar
14/02/2008, 20:37
μπορει να χανει κανα 2 κιλο με αλλαγη εξατμησης αν κοιτας να το ελαφρηνης αλλα κατα τα αλλα μια χαρα ειναι το μηχανακι.που δεν νομιζω να το πνιγει και τοσο η μαμα εξατμηση.


καλοριζικο και καλο λασποτο

dirtbird
14/02/2008, 21:07
Αν το τελικο του 250 είναι παρόμοιο με του 450, τότε μπορεί να κερδίσει αρκετά σε βάρος.

Πάντως όποιο και να βάλεις, να βάλεις και την τάπα. Ειδικά τα 250 που ανεβάζουν ένα σκασμό στροφές, κάνουν ΠΑΡΑ πολύ οόρυβο με ελεύθερο τελικό (και κανονικά δεν περνάνε τεχνικό έλεγχο αγώνα εντούρο εάν αυτό σε ενδιαφέρει). Επίσης έτσι δεν θα χρειάζετα -κατά πάσα πιθανότητα- να επέμβεις και στο jetting του καρμπυρατέρ ή αυτό δεν θα υποφέρει πολύ.

Το τι,πως και πόσο φοβάμαι ότι θα πρέπει να το βρεις μόνος σου...
:wave2:

ormali
15/02/2008, 08:03
Αγαπητοί χωμάτινοι φίλοι μου καλημέρα σας!

Καταρχήν σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Εξάτμιση θέλω να αλλάξω για τους εξής λόγους, πρώτον κα κύριων θέλω το μηχανάκι μου να πάρει 2-3 άλογα για να μπορώ να παίζω καλύτερα στις φλαταδούρες, δεύτερον μ'αρέσει ο θόρυβος που βγάζουν οι τρείς προαναφερθείσες μάρκες και τρίτον δεν παίρνω μέρος ακόμα σε αγώνες άρα δεν ενδιαφέρομαι και ιδιαίτερα για τον τεχνικό έλεγχο.

Αν κάποιος χωμάτινος έχει αλλάξει εξάτμιση οποιαδήποτε διαφώτιση θα ήταν μετα χαράς δεκτη.
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

marios8
18/02/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ormali

Αν κάποιος χωμάτινος έχει αλλάξει εξάτμιση οποιαδήποτε διαφώτιση θα ήταν μετα χαράς δεκτη.
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018:



Το μηχανάκι σου δεν το έχω οδηγήσει. Εχω όμως οδηγήσει το cre250x με αλλαγμένη εξάτμιση και ζιγκλέρ .

Διαφορές πολλές δεν θα δείς .
Περισσότερο εμφανές θα είναι, ότι κάποιες τρύπες που παρατηρούνται χαμηλά (αν είσαι με 2ρα πχ και λίγα χιλιόμετρα όταν ανοίξεις τέρμα το γκάζι θα παρατηρήσεις κάποιο μπέρδεμα).
Ε λοιπόν αυτά θα εξαφανιστούν . Βέβαια αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το ζιγκλέρ.

Να προσέξεις το θέμα του θορύβου. Δεν θα μπορείς να πάρεις μέρος σε αγώνες .



Υγ Το θέμα με το παιχνίδι σε φλαταδούρα με το 250 το αφήνω ασχολίαστο
:alien: :ninja: :o


:beer: :beer: :wave2:

ormali
19/02/2008, 09:42
Marie 8 ήσουν κατατοπιστικότατος με τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Η συμμετοχές σε αγώνες δεν μ'ενδιαφέρουν γιατί η χρήση που κάνω είναι καθαρά ερασιτεχνική, μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Καλές βόλτες και καλά λασπώματα σε όλους.:a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25: