PDA

View Full Version : Λαδια για Duke



OzZzZzY
17/02/2008, 05:24
στο συνεργειο που αλλαζω λαδια μου βαζουν elf συνθετικα 10w50.. δεν εχω ακουσει ομως κ τα καλυτερα λογια (δεν ξερω αν ισχυουν) εχω ακουσει οτι τα καλυτερα ομως απ ολα ειναι τα motul.. επειδη θελω οτι καλυτερο μπορειτε να μου προτεινετε τα "καλυτερα" πληρως συνθετικα..τα λαδια αλλαζονται καθε 2500 χλμ..
δεν νομιζω να παρεξηγηθουν αν τους παω τα δικα μου λαδια αφου αυτοι "επιμενουν" στα elf
:wave2:

FZR1000
17/02/2008, 09:29
Θες οτι καλυτερο και πηρες κτμ?:rotflmao: :rotflmao:

Το καλυτερο ειναι πολυ σχετικο και ειδικα στα λαδια. Τα περισσοτερα συνθετικα ειναι αρκετα καλα για την περιπτωση σου.

ARISPEED1
22/02/2008, 20:43
Ολα τα λιπαντικά που ειναι 100% συνθετικά καίγονται .Τα elf 10w50 100% συνθετικά κ ποιοτικά λιπαντικά.Πρέπει συνεχώς να ελέγχουμε τα λάδια ,οπως κ το αντιψυκτικό .Η ΔΙΑΦΟΡΆ φαίνεται κατευθείαν στο κιβώτιο. Δοκίμασε πάντως κ ΜΟΤUL 300v 15w50.

OldMan
23/02/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Ολα τα λιπαντικά που ειναι 100% συνθετικά καίγονται
Έχουμε αρκετούς λόγους να είμαστε χάλια και από μόνοι μας .... :sad:

p@nos
23/02/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Ολα τα λιπαντικά που ειναι 100% συνθετικά καίγονται .Τα elf 10w50 100% συνθετικά κ ποιοτικά λιπαντικά.Πρέπει συνεχώς να ελέγχουμε τα λάδια ,οπως κ το αντιψυκτικό .Η ΔΙΑΦΟΡΆ φαίνεται κατευθείαν στο κιβώτιο. Δοκίμασε πάντως κ ΜΟΤUL 300v 15w50.



Γιατι????



Και επεισης επειδη καπου γραφτηκε οτι πρεπει να προτιμουμε μονο full-synthetic λαδια επειδη ειναι καλυτερα,θελω απλως να πω οτι αυτο ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ...

Το αν θα βαλουμε στην μοτοσυκλετα μας full,semi synthetic η ορυκτελαια εξαρταται απ'την χρηση που θα της κανουμε,τα χιλιομετρα που θα της βαζουμε και απο καποια αλλα πραγματακια...



:smilea:

Systematic
23/02/2008, 18:46
Motorex.:winka:

ARISPEED1
01/03/2008, 18:12
Tελικά τι να βάλει ο ανθρωπος στον Δουκα ! 30αρι 40άρι ,ντίζελ/?Να βάλει 100% συνθετικό ,επειδή εχει ευρωπαικό ,περίεργο μοτέρ ,για υψηλότερες θερμοκρασίες κ πιέσεις κ σωστό κιβώτιο κ αυξηση χλμ πάντα ανάλογα τήν χρήση. Ο ελενχος λαδιών,αντιψυκτικών,υγρών φρένωνπρέπει να ειναι συχνός απο εμάς κ οχι μόνο απο το συνεργειο οταν πλέον ειναι αργά !Το μέλλον ειναι τα λεπτόρευστα 100% συνθετικά λιπαντικά !Σ το καινούργιο busa βαλτε ΦΥΤΙΝΗ!

Tpap
01/03/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
επειδη θελω οτι καλυτερο μπορειτε να μου προτεινετε τα "καλυτερα"......

κάποιοι, αγοράζουν καλά μηχανάκια και δεν τους πολυνοιάζει τι λάδια θα βάλουν.

κάποιοι άλλοι αγοράζουν ΚΤΜ και επιβάλλεται να βάζουν/καίνε ΚΑΛΑ λάδια.

αυτό ζητάει το παλικάρι...ζητάει πολλά..???:wave2: :lol:

Tpap
02/03/2008, 00:04
στο τέλος του Β' Παγκοσμίου και κατά την αποχώριση των γερμανικών στρατευμάτων από την Ελλάδα, οι ''δαιμόνιοι'' Έλληνες μαστοράντζες κρυφά βάζαν πριονίδι στα διαφορικά, βγάζαν τελείως τα λάδια ή αδειάζαν τα νερά από τα ψυγεία...

εκείνα μέναν κάπου στην πορεία, τα εγκατέλειπαν και κατόπιν ''περιερχόντουσαν'' στα χέρια μάλλον εκείνων που βάζαν ''χέρι''...

σήμερα, γίνεται κάτι αντίστοιχο: κάποιοι επιτήδειοι συστήνουν φουλ συνθετικά σε ανυποψίαστους ιδιοκτήτες ΚΤΜ και περιμένουν καρτερικά να εξατμΕΙστούν... [..]

ARISPEED1
02/03/2008, 21:48
το VFR μας το κοκκινάκι με 101.000 ναι ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ...... ΠΙΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ 240 ΚΜ ,ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ 250 ,ΕΧΕΙ μεγαλωσει οχι με νουνου αλλα με motul 5100 15w50 k αλλαγες καθε 5000 κμ.ΤΟ κτμ με 50 ντεντενια δουλευει αψογα με 300 v 15w50 ,μετα απο καθε αγωνα αλλαγη η καθε 3 προπονησεις,το Τρανσαλπ με 65000 κμ με 5100 κ το cinquecento me 5100 k 300v.

kaps
03/03/2008, 07:20
Θα σου πρότεινα να βάλεις Golden 4t Spectro hemi synthetic 15-40 ή 20-50 . Ειδικά για μονοκύλινδρα είναι πιστεύω τα καλύτερα .

S16
03/03/2008, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
σήμερα, γίνεται κάτι αντίστοιχο: κάποιοι επιτήδειοι συστήνουν φουλ συνθετικά σε ανυποψίαστους ιδιοκτήτες ΚΤΜ και περιμένουν καρτερικά να εξατμΕΙστούν... [..] [/B]

και αν δου πω οτι το service manual λεει μονο συνθετικα λαδια τι θα πεις για τους "επιτηδειους"?:nono: :nono:

Tpap
03/03/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
και αν δου πω οτι το service manual λεει μονο συνθετικα λαδια τι θα πεις για τους "επιτηδειους"?:nono: :nono:

θα τους έλεγα να ΜΗΝ περιμένουν να εξατμΕΙστούν τα συνθετικά γιατι μάλλον θα γκριζάρουν πρώτα εκείνοι.

αλλά σε σένα ΔΕΝ ξέρω τι θα έλεγα μιας κ το έφαγες.....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

FZR1000
04/03/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Θα σου πρότεινα να βάλεις Golden 4t Spectro hemi synthetic 15-40 ή 20-50 . Ειδικά για μονοκύλινδρα είναι πιστεύω τα καλύτερα .

Ειδικα για μονοκυλινδρα??? Πουλανε και λαδια αναλογα με τους κυλινδρους τωρα? ε ρε τι μας εχει κανει το marketing...

ASTRAKITCAR
04/03/2008, 20:10
προφανως ενα μονοκυλινδρο 50 ιππων εχει μεγαλυτερες απαιτησεις απο ενα δικυλυνδρο 100 ιππων ή ενα 4 κυλινδρο 150..

Προσεξτε τι γραφετε ορισμενοι...μπορει να προκαλεσετε ανεπανορθωτες βλαβες!!!!

το λαδι ειναι εκει για να ψυχει και να λιπαινει..απλα τα προσθετα ειναι εκει ετσι ωστε αναλογα με το περιβαλλον και τις συνθηκες εργασιας του μοτερ να βαζουμε και το αντιστοιχο λιπαντικο!!!!

αν κανω ενα αγωνα 60 km στα μεγαρα με ενα μονοκυλινδρο,μπορω να βαλω το πιο απλο ορυκτελαιο που υπαρχει στο σωστο ιξωδες και μετα να τα αλλαξω!!!κανενα προβλημα

αν θελω να κανω 5000km στην πολη μπορω να βαλω ενα ημισυνθετικο ή ενα συνθετικο!!!

απλα πραγματα...

κοιτας φιλε μου το ιξωδες..πχ ενα 15/50 το καλοκαιρι ειναι καλο,και ενα 10/40 το χειμωνα ακομα καλυτερο..

αν δεις οτι το 10/40 δεν στο καιει το καλοκαιρι ή μεσα στην κινηση δεν χτυπαει το σασμαν παιζεις και με 10/40...δεν ζοριζεις τρομπα και φερνεις πιο γρηγορα το πρωι το λαδι σε σωστη θερμοκρασια..

και στα δυο ιξωδες βαζε ιδια μαρκα...απλα να ειναι επωνυμη...και με πιστοποιηση που ζηταει το manual...απο εκει και περα το συνθετικο αλλαζε το καθε 5.000km...με φιλτρο...πιο λιγο ισως ειναι υπερβολη...λαδι ειναι και εχει φτιαχτει να εχει καποια χιλιομετρα αντοχη στην μοριακη του συνθεση!!

kaps
05/03/2008, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Ειδικα για μονοκυλινδρα??? Πουλανε και λαδια αναλογα με τους κυλινδρους τωρα? ε ρε τι μας εχει κανει το marketing...
Δεν το είπα έτσι . Λέω πως επειδή στα μονοκύλινδρα είναι γνωστότατο το τσίμπημα των λαδιών όταν δε πάνε τσίτα τα συνθετικά τα αρπάζει .