PDA

View Full Version : Βοήθεια για ηλεκτρονικά...



McGyver
17/02/2008, 11:15
Η ιστορία έχει ως εξής...

Το Sprint ST έχει υπολογιστή ταξιδίου στα όργανά του...

Υπάρχει πληθώρα διαθέσιμων ενδείξεων, αλλά η εναλλαγή μεταξύ τους γίνεται με τα κουμπιά που βρίσκονται πάνω στα όργανα (αντί από το τιμόνι όπως π.χ. στο BMW F800ST)...
Αυτό είναι εργονομικό σφάλμα της μαμάς Triumph το οποίο σκέφτομαι να "διορθώσω"...

Μιας κι έχω λοιπόν spare όργανα για να παίξω, τα άνοιξα και θέλω να συνδέσω πάνω στην πλακέτα τους διακοπτάκια που θα τοποθετηθούν στο τιμόνι (η ιδέα ήρθε από
εδώ (http://i50.photobucket.com/albums/f310/sully1time/TC-knobs.jpg))...

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε την πλακέτα των οργάνων...
Μέσα στους τρεις κύκλους είναι οι επαφές των διακοπτών, οι οποίες είναι 4 ανά διακόπτη αντί 2 που περίμενα...

Εδώ έρχεται η ερώτηση...
Μπορεί κάποιος να μου πει πού πρέπει να συνδέσω τα καλώδια από τους extra διακόπτες (2 ανά διακόπτη);;;

Επειδή φοβάμαι πως δεν έχω γίνει απόλυτα κατανοητός στο τι θέλω να κάνω, παρακαλώ ΠΡΙΝ αρχίσετε τις ειρωνείες βοηθήστε με να διευκρινίσουμε το ζήτημα...

Ευχαριστώ,

Θωμάς


120769

McGyver
17/02/2008, 11:18
Από τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω σε τυπωμένα κυκλώματα, πιστεύω πως αν συνδέσω τα καλώδια στα σημεία που έχω σημειώσει στην παρακάτω φωτό, θα παίξει...

Έχω δίκιο;


120770

trigger
17/02/2008, 11:22
Θωμά δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Αν προσέξεις οι δύο πόλοι καταλήγουν σε μία παροχή, κοινώς ανά δύο πόλους του διακόπτη φεύγει ένα "καλώδιο" (το λέω έτσι για να συνενοηθούμε). Δεν γνωρίζω τη χρησιμότητα αυτής της συνδεσμολογίας αλλά σου λέω οτι μπορώ να διακρίνω από το ολοκληρωμένο
edit: με πρόλαβες και κατ'εμέ έχεις δίκιο

McGyver
17/02/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Θωμά δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. Αν προσέξεις οι δύο πόλοι καταλήγουν σε μία παροχή, κοινώς ανά δύο πόλους του διακόπτη φεύγει ένα "καλώδιο" (το λέω έτσι για να συνενοηθούμε). Δεν γνωρίζω τη χρησιμότητα αυτής της συνδεσμολογίας αλλά σου λέω οτι μπορώ να διακρίνω από το ολοκληρωμένο
edit: με πρόλαβες και κατ'εμέ έχεις δίκιο

Νά 'σαι καλά ρε Δημήτρη...

Άλλος/η με διαφορετική άποψη;

dirtbird
17/02/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Υπάρχει πληθώρα διαθέσιμων ενδείξεων, αλλά η εναλλαγή μεταξύ τους γίνεται με τα κουμπιά που βρίσκονται πάνω στα όργανα (αντί από το τιμόνι όπως π.χ. στο BMW F800ST)...

Λογικό δεν είναι?
Για να μην Λαλακίζεσαι καθώς οδηγάς....:nono: :nono:

McGyver
17/02/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λογικό δεν είναι?
Για να μην Λαλακίζεσαι καθώς οδηγάς....:nono: :nono:

Σωτήρη, stick to the subject please...

trigger
17/02/2008, 11:39
Θωμά γιατί δεν το δοκιμάζεις; Άλλωστε δεν είναι κάτι μη αναστρέψιμο και δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με τη λειτουργία ή την ασφάλεια της μηχανής.

McGyver
17/02/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Θωμά γιατί δεν το δοκιμάζεις; Άλλωστε δεν είναι κάτι μη αναστρέψιμο και δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με τη λειτουργία ή την ασφάλεια της μηχανής.

Από Δευτέρα, πρέπει να πάω στον Κατουμά να πάρω pushbutton switches και bracket :winka: ...

trigger
17/02/2008, 11:44
Και θα μας αφήσεις τώρα με την απορία; :evil:

Αφού θα πας στον Κατουμά πάρε μαζί και το ολοκληρωμένο, τα παιδιά εκεί σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν :winka:

Anty12
17/02/2008, 11:57
Γιατί αντί να κολλάς πάνω στην πλακέτα, δεν μουφάρεις τα καλώδια που καταλήγουν στους διακόπτες με κανένα μισό μέτρο καλώδιο ίδιου τύπου , και να τα φέρεις μέχρι τους καινούργιους διακόπτες που θές να βάλεις πάνω στο τιμόνι….:confused:

trigger
17/02/2008, 12:00
Γιατί πιθανόν ο διακόπτης να έχει ποδαράκια που είναι κολλημένα στην πλακέτα και όχι καλώδια :winka:

Anty12
17/02/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Γιατί πιθανόν ο διακόπτης να έχει ποδαράκια που είναι κολλημένα στην πλακέτα και όχι καλώδια :winka:


Πιθανόν...

Αλλά όπως βλέπω το τυπωμένο , αν δεν είναι "καλό χέρι", υπάρχει κίνδυνος να βραχυκυκλώσει τα ποδαράκια

trigger
17/02/2008, 12:11
Σίγουρα, γι' αυτό για σιγουριά κολλάμε από την εξωτερική μεριά της κάθε επαφής για να μην υπάρχει πιθανότητα να πλησιάσουν μεταξύ τους

McGyver
17/02/2008, 12:18
Όντως, όπως έγραψε κι ο Σκανδάλης :lol: , οι διακόπτες είναι με "ποδαράκια" επάνω στο τυπωμένο...

Όσο για την προσοχή που χρειάζεται στο κόλλημα του καλωδίου, ξέρω πως είναι λεπτή δουλειά αλλά πιστεύω πως τό 'χω...

marulis
17/02/2008, 14:59
Θωμά από ότι μπορώ να καταλάβω από την φωτο, οι επαφές που κοκκίνισες είναι σωστές . αν κατάλαβα καλά από την άλλη μεριά είναι τα διακοπτακια. Ο λόγος που οι επαφές είναι 4 αντί για δυο είναι για μεγαλύτερη σταθερότητα του διακόπτη και καλύτερη στήριξη.

Με δυο σημεία ίσως με το πάτα - πάτα να κοβοντουσαν. Επίσης δυο επαφές μπορεί με τους κραδασμούς του διακόπτη να ραγίσουν και να προκαλέσουν «ψυχρή κόλληση» αν έχεις πολυμετρο τσέκαρε αριστερή δεξιά επαφή ότι έχουν μηδενική αντίσταση και είσαι οκ.

Αν θες αύριο που θα πάρεις τα καλώδια και τα διακοπτακια πάμε σε έναν φίλο με εργαστήριο στο κέντρο και τα κολλάμε επιτόπου. Περιμένω αν θες να συναντηθούμε αύριο κατά της 16:00 ΠΜ

:wave2:

McGyver
17/02/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Θωμά από ότι μπορώ να καταλάβω από την φωτο, οι επαφές που κοκκίνισες είναι σωστές . αν κατάλαβα καλά από την άλλη μεριά είναι τα διακοπτακια. Ο λόγος που οι επαφές είναι 4 αντί για δυο είναι για μεγαλύτερη σταθερότητα του διακόπτη και καλύτερη στήριξη.

Με δυο σημεία ίσως με το πάτα - πάτα να κοβοντουσαν. Επίσης δυο επαφές μπορεί με τους κραδασμούς του διακόπτη να ραγίσουν και να προκαλέσουν «ψυχρή κόλληση» αν έχεις πολυμετρο τσέκαρε αριστερή δεξιά επαφή ότι έχουν μηδενική αντίσταση και είσαι οκ.

Αν θες αύριο που θα πάρεις τα καλώδια και τα διακοπτακια πάμε σε έναν φίλο με εργαστήριο στο κέντρο και τα κολλάμε επιτόπου. Περιμένω αν θες να συναντηθούμε αύριο κατά της 16:00 ΠΜ

:wave2:

Σε ευχαριστώ πολύ και για την απάντησή σου και για την πρόταση...

Θα το κάνω μόνος μου πάντως, έχω τα απαραίτητα εργαλεία :winka: ...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

marulis
17/02/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
επίσης μπορείς να κάνεις τις κολλήσεις διαγώνια για μεγαλύτερη ασφάλεια, και αποφυγή βραχυκυκλώματος. Αν και αν έχεις καλό κολλητήρι με ψηλή μύτη, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Καλή επιτυχία
:beer: :beer: :wave2:


120815

trigger
17/02/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Έλα ρεεεεεεεεεεεεεε μη με κοροϊδεύεις :blush:
Όχι Χρήστο καλά τα λες, ειδικά η τελευταία σου παρατήρηση ήταν πολύ σωστή!

AVATOS
18/02/2008, 12:28
ετσι οπωςφαινεται στο σχεδιο οι επαφεςσου ειναι ουσιαστικα 2
οι πανω κ οι κατω.
αν βαλεις να πολυμετρο με μπιπερ βραχυκυκλωματος
τον ενα ακροδεκτη σε μια επανω επαφη κ τον αλλον σε μια κατω επαφη
φυσιολογικα δεν θα κανει τιποτα.μολλισ πατισεις το πους μπουτον θα σφυριξει
(σε ομομετρο βραχυκυκλωμα).
αυτο συμαινει οτι στελνει εντολη.
εκει θα συνδεσεισ τα καλωδια σου κ το καινουριο μπουτον.ουσιαστικα θα εχεις παραλληλη
συνδεση (θα δουλευουν κ τα μπουτων του πανελ κ του τιμονιου).
δεν παιζει ρολο αν τα μπουτον που θα παρεις θα εχουν 2 ή 4 επαφες (αν εχουν 4 πρεπει να
μετρησεις ποιες θα συνδεσεις.

McGyver
18/02/2008, 13:57
Λοιπόν τσέκαρα το κύκλωμα με πολύμετρο όπως μου είπατε και έχουμε δίκιο...

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Χρήστου για το "διαγώνιο" κόλλημα :beer: ...

Οπότε stay tuned για τα περαιτέρω...

:wave2:

Eloundar
20/02/2008, 17:51
πως παει η δουλεια...
μας εχεις σε αγωνια.!

:p

sakisvolos
21/02/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Από τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω σε τυπωμένα κυκλώματα, πιστεύω πως αν συνδέσω τα καλώδια στα σημεία που έχω σημειώσει στην παρακάτω φωτό, θα παίξει...

Έχω δίκιο;

Ναι έχεις δίκιο! Θα πετύχει φτιάξτο!:wave2:

sakisvolos
21/02/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Θωμά από ότι μπορώ να καταλάβω από την φωτο, οι επαφές που κοκκίνισες είναι σωστές . αν κατάλαβα καλά από την άλλη μεριά είναι τα διακοπτακια. Ο λόγος που οι επαφές είναι 4 αντί για δυο είναι για μεγαλύτερη σταθερότητα του διακόπτη και καλύτερη στήριξη.

Ακριβώς αυτό είναι και μέσα στο μπουτονάκι τα εν' λόγω ποδαράκια καταλήγουν στην ίδια πλευρά
της επαφής! Είναι έτσι κυρίως για λόγους στήριξης! Επίσης αυτά με τα 4 ποδαράκια είναι συνήθως πιο
ανθεκτικά σε μηχανικές καταπονήσεις!