PDA

View Full Version : moto.gr Hits



markellos
19/02/2008, 02:43
Κύριοι και κυρίες του site.

Είμαστε μια ανοιχτή κοινότητα που παράγει πολιτισμό και σκέψεις, γι' αυτό και καταθέτω τις ιδέες μου προς συζήτηση.

Με την (ταπεινά) διπλή μου ιδιότητα μου σαν μουσικός και γραφίστας, θα γούσταρα πολύ, η καλλιτέχνική κοινότητα του site να δημιουργήσουμε από κοινού μια θεματική συλλογή για το μοτοσικλετισμό και τη μοτοσικλέτα.

Είμαι στη διάθεσή σας σε αυτό το post να το συζητήσουμε και να δούμε πως θα μπορούσαμε να το οργανώσουμε (ή ενορχηστρώσουμε). Στόχος η κυκλοφορία του, η ζωντανή παρουσίασή του σε κάποιο event και η διάθεσή του στα μέλη.

Για τις όποιες (και ίσως δικαιολογημένες για τους καιρούς που ζούμε) απορίες για τις προθέσεις, επιτρέψτε μου να κάνω ένα μικρό πρόλογο-επίλογο για τα σχετικά:

Όπως γνωρίζετε οι παλιοί, και υποψιάζεστε οι νεότεροι, το site δεν έχει κερδοσκοπικό ή άλλο διαπλεκόμενο ρόλο. Υπάρχει, γιατί o Julius, o Simos, o Alkis και εγώ από τα λίγα χρήματα που μας περισσεύουν, από τον Μάιο του 2002 το σετάρουμε, χρηματοδοτούμε το hosting... και τα αυτοκόλητα που δόθηκαν στην πίτα :)

Όλα αυτά τα χρόνια, επιλέξαμε (και πιστέψτε μας, είχαμε πονηρές προτάσεις!) να μη σας βομβαρδίσουμε στα spam και να μη σας ζαλίζουμε με κάθε λογής banners. Πιστεύουμε ότι ήταν και είναι χρέος μας να σεβαστούμε τα χρόνο σας και με τα κορμιά μας τα δεδομένα που μας παραχωρείτε με απόλυτη εμπιστοσύνη. Και έτσι λέμε να συνεχίσουμε.

Δεν νοιώθουμε τίποτα περισσότερο από μέλη αυτής της μεγάλης κοινότητας, και αναλαμβάνουμε το χρέος να διατηρήσουμε το site στη μορφή που το δεχτήκατε και το επιβραβεύσατε με την επισκεψιμότητά σας.


Έτσι λοιπόν και σύμφωνα με τα παραπάνω, έλαβα την πρωτοβουλία εκ μέρους και των υπολοίπων να σκεφτώ πιθανούς τρόπους που θα μπορούσε το site με αξιοπρεπείς, διαφανείς και νόμιμους τρόπους να αποκτήσει κάποια έσοδα έτσι ώστε να μπορέσει να αναπτυχθεί και να εξελιχθεί σε αυτό που ονειρευόμασταν όταν εμείς τα ιδρυτικά μέλη το ξεκινήσαμε (αυτό είναι αντικείμενο άλλης κουβέντας και δεν έρχεται κόντρα με τίποτα από τα παραπάνω)

Η ιδέα που προτείνω στην αρχή του άρθρου είναι ένα μέρος αυτών των σκέψεών μου.
Και σαν μια προσωπική μου ιδέα, μπορείτε να συμφωνήσετε, να τη γιουχάρετε ή να προτείνετε κάτι διαφορετικό.


Αφήνω αυτό το post ανοιχτό για ιδέες και προτάσεις. Αδμινννννν, τα γνωστά (θα το ρυθμίσω αύριο για να μη σε πρήζω :)

:rotflmao:

vangelis 64
19/02/2008, 03:21
Τι ωραία που θά'τανε άμα μπορούσαμε να κάνουμε μια μουσική παράσταση.:sun: :sun:
Ήταν από τα πρώτα πράγματα που πρότεινα μπαίνοντας στο φόρουμ.Κάτι καταφέραμε αλλά θες η απόσταση...θες ο ελεύθερος χρόνος που είναι ελάχιστος,δεν μπορέσαμε να το οργανώσουμε σωστά.
Μακάρι τώρα να μπορέσει να γίνει το θαύμα!
Προτείνω πάντως ανοιχτά,για αρχή,να δώσει ο καθένας ό,τι μπορεί.5...10...1...2 δεν έχει σημασία.


Μη βαρούτε :blush:

gcrook
19/02/2008, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τι ωραία που θά'τανε άμα μπορούσαμε να κάνουμε μια μουσική παράσταση.:sun: :sun:
Ήταν από τα πρώτα πράγματα που πρότεινα μπαίνοντας στο φόρουμ.Κάτι καταφέραμε αλλά θες η απόσταση...θες ο ελεύθερος χρόνος που είναι ελάχιστος,δεν μπορέσαμε να το οργανώσουμε σωστά.
Μακάρι τώρα να μπορέσει να γίνει το θαύμα!
Προτείνω πάντως ανοιχτά,για αρχή,να δώσει ο καθένας ό,τι μπορεί.5...10...1...2 δεν έχει σημασία.


Μη βαρούτε :blush:

Πως περιμενα να μπεις να γραψεις.....:D
Δεν ειμαι σιγουρος ακομα τι εχει στο μυαλο του ο αντβεντσουρ-αρ (εγω Μαρκελλο δε σε λεω) :lol:
αλλα ενα μπουρδελοφορουμ το εχουμε και τα αιστηματα ειναι εντονα,οποτε γουοτεβερ ιτ τεικς....

the who
19/02/2008, 07:38
Μιλας για μουσικη?Εγω ειμαι ασχετος αλλα εχω εξοπλισμο και πειρα για video-clip.Δυο καμερες και φωτα υπαρχουν ηδη.Αν χρειαστει κατι αλλο το βρισκω γρηγορα και φτηνα εως τζαμπα.Και πλατο εχω ...παρε παρε
:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
19/02/2008, 08:04
Προτείνω sticky!



I Love Moto.gr!! :blush: :blush:



:beer: :beer: :beer:

makis206
19/02/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Όλα αυτά τα χρόνια, επιλέξαμε να μη σας βομβαρδίσουμε στα spam.....

Έννοια σας και φροντίσαμε εμείς γι'αυτό.. :D :cool: :lol:


Περιμένουμε τις προτάσεις σας !

:beer: :beer:

transporter
19/02/2008, 08:58
Ειμαι αρκετα νέος εδω, αλλά παρακολουθώ εδω και χρονια τα γραφόμενα σε αυτο και άλλα μοτο-φορουμ.
Τελικα καταλήγω στο συμπερασμα οτι το ΜΟΤΟ.γρ ειναι ενας χώρος που θα αρκούσε να εκφρασει τη μοτοσυκλετιστική κοινότητα και οι άλλες, αξιεπαινες κατα τα άλα, προσπαθειες μάλλον λειτουργουν συμπληρωματικά χωρις ουσιστικά να "κανουν τη διαφορα"

Επιτρεψτε μου να προτεινω τα ακόλουθα
α) Τοποθέτηση πληκτρου "Donate" όπου όποιος θέλει να μπορει να στειλει ενα μικρό ποσο.
Εστω και 5 ευρω απο το 25% των εγγεγραμενων μελών θα αρκουσε να βοηθησει σε επιλυση πολλών προβλημάτων.

β) Αντιγραφή ξένης εμπειρίας
Δημιουργία "Φωτοθήκης" όπου με συνδρομή όσοι θέλουν θα δημιουργούν τις προσωπικές συλλογές τους απο φωτο που έχουν απο ταξειδια η άλλες μοτο-δραστηριότητες.
Δημιουργόντας μια θεματική συλλογή για το μοτοσικλετισμό και τη μοτοσικλέτα, απο τους ίδιους τους μοτοσυκλετιστές.

Τη λυση αυτή την χρησιμοποιεί ο ιδρυτης του γνωστου ADVrider λειτουργόντας παράλληλα και το smugmug.com. Aυτό δε, είναι ανοικτο σε όλους ανεξάρτητα αν είναι στο ADVrider η οχι.
Κατι σαν Picassa Web, imageshack κλπ
Θα βοηθούσε και στην αποσυμφόρηση του όγκου σε οπτικο υλικό που φωρτωνεται στο MOTO.γρ με τη αναρτηση/upload ενός link αντι πραγματικής φωτό.
Θα προσεφερε και υπηρεσία στους χρήστες εδω.
Το κόστος δημιουργίας δεν ειναι καθόλου μεγάλο, μιάς και κάλλιστα μπορει να χρησιμοποιηθεί
ανοικτό λογισμικό το οποιο μάλιστα συνεργαζεται, ειναι συμβατό με το λογισμικο του φόρουμ εδω.



Αυτά, πιστευω να βοήθησα.

lamoun
19/02/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τι ωραία που θά'τανε άμα μπορούσαμε να κάνουμε μια μουσική παράσταση.:sun: :sun:
Ήταν από τα πρώτα πράγματα που πρότεινα μπαίνοντας στο φόρουμ.Κάτι καταφέραμε αλλά θες η απόσταση...θες ο ελεύθερος χρόνος που είναι ελάχιστος,δεν μπορέσαμε να το οργανώσουμε σωστά.
Μακάρι τώρα να μπορέσει να γίνει το θαύμα!
Προτείνω πάντως ανοιχτά,για αρχή,να δώσει ο καθένας ό,τι μπορεί.5...10...1...2 δεν έχει σημασία.

Μη βαρούτε :blush:

Και ένα κομματάκι μέσο internet είναι καλή φάση, όπου ο καθένας βάζει ένα λιθαράκι. Το είχα δοκιμάσει κάποτε αλλά θέλει δουλειά.

Όπως κάναν αυτοί οι τυπάδες http://youtube.com/watch?v=P7eqxg92YG0

tifoefs
19/02/2008, 13:57
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι μια παραπομπη μεσω paypal για δωρεες και αν θελετε να το κανετε συλλογο μη κερδοσκοπικο καλο ειναι μια εθελοντικη συνδρομη απο οσους θελουν ναναι μελη με συνδρομη, χωρις να ειναι γνωστο ποιοι ειναι για να μην υπαρχουν διαφορες απο τα αλλα μελη του στυλ εμεις πληρωνουμε εσεις οχι !

:beer:

markellos
19/02/2008, 14:47
Θα μπορούσε να γίνει ένας σύλλογος, λεπτομέρειες για τη διαδικασία δεν γνωρίζω, στα νομικά είμαι άσχετος. Αλλά με κάποια έσοδα θα μπορούσαμε ακόμα και να βοηθάμε μέλη που μας χρειάζονται.

markellos
19/02/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μιλας για μουσικη?Εγω ειμαι ασχετος αλλα εχω εξοπλισμο και πειρα για video-clip.Δυο καμερες και φωτα υπαρχουν ηδη.Αν χρειαστει κατι αλλο το βρισκω γρηγορα και φτηνα εως τζαμπα.Και πλατο εχω ...παρε παρε
:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:


Έχω μια DVX100, ένα steadycam, 3 φώτα χιλιάρια, 2 RGB, ένα boom και ένα τόνο μικρόφωνα για κάθε χρήση. Δεν ξαναγυρνάμε το "όταν οι ρόδες γυρνάνε"?

MikeG
19/02/2008, 14:56
Θα πρότεινα τη δημιουργία 2 διαφημιστικών spot (1 ραδιοφωνικό, 1 τηλεοπτικό) σχετικά με την ασφάλεια μας ή κάτι τέτοιο. Θα υπάρξουν αρκετοί σταθμοί οι οποίοι θα το προβάλλουν αφιλοκερδώς.
Από ραδιόφωνα τουλάχιστον έκανα μια ερώτηση ήδη σε Κρήτη & Ρόδο & προσφέρονται.
Όσο ήμουν φοιτητής στο ραδιόφωνο που είχε το πανεπιστήμιο παίζαμε αρκετά spot διαφόρων ομάδων (Γιατροί χωρίς σύνορα, ένα σποτ για το κράνος βάλτο καλά στο κεφάλι σο, κ.α).
Επίσης θα μπροούσαμε να δημιουργήσουμε ένα mail που να το προωθήσουμ εόλοι (σαν αλυσίδα ένα πράγμα) σχετικά με την ευαισθητοποίηση των οδηγών απέναντι μας.

:wave2:

Cpt. Haddock
19/02/2008, 15:03
Έχετε υπόψη σας οτι η σύσταση λογαριασμου "ερανικού" για δωρεές κλπ ειναι καπως περίπλοκη (όχι οτι δε γίνεται)

Θυμηθείτε τι έγινε με το πιτσιρίκι στη Μυτιλήνη που δεν μπόρεσαν οι γονείς να πάρουν τα λεφτά που είχαν κατατεθεί

gcrook
19/02/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Έχω μια DVX100, ένα steadycam, 3 φώτα χιλιάρια, 2 RGB, ένα boom και ένα τόνο μικρόφωνα για κάθε χρήση. Δεν ξαναγυρνάμε το "όταν οι ρόδες γυρνάνε"?

Σιγονταρω με μια Canon HV-20 σαν B camera για το "making of" :lol: ενα poor man's steadicam για τις βρωμοδουλειες, και αναλαμβανω εξόλοκληρου και το post. :lol:

Operater
19/02/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Έχω μια DVX100, ένα steadycam, 3 φώτα χιλιάρια, 2 RGB, ένα boom και ένα τόνο μικρόφωνα για κάθε χρήση. Δεν ξαναγυρνάμε το "όταν οι ρόδες γυρνάνε"?

DVX100 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HVX200 με full high definition format :D

gcrook
19/02/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
DVX100 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HVX200 με full high definition format :D

Προσλαμβανεσαι!:a10: :D



Υ.Γ Επειδη θα το καταληξουμε το θρεντ να μη πω πως,πιστευω Μαρκελλο οτι το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει σε πρωτη φαση ειναι κατι μεσω paypal,και ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει ανταποκριση.

Τα λοιπα καλλιτεχνικα μπορουν να γινουν μεσα στα πλαισια καποιας εκδηλωσης η και στο ασχετο.

-----------------------------------------------------------------

[να επανελθουμε στο φλεγον ζητημα]

Φτιαχνουμε ενα καλο σκριπτ και ξεκιναμε γυρισματα απο Ανοιξη (χωρις πλακα) .

[/να επανελθουμε στο φλεγον ζητημα]

Cpt. Haddock
19/02/2008, 15:25
The Cast:

- Oldman: Παλιος μηχανόβιος, εν αποσύρσει (sic), μεταξύ αλκοολ, τσιγάρου, Κέρουακ, έχει κοντα σα μαθητευόμενο τον Fantacid
- Fantacid: Ως ανωτέρω
- Orizontas: το απαραίτητο cult συμπληρωμα
- Sapila Racing: ο έχων το συνεργείο της ταινίας - τόπος συνάντησης
- Dirtbird-Byron: Το δίδυμο που όλα θα τα σχολιάζει πίνοντας φρεντο στο ciao και αναπολώντας τις μέρες αγώνων με ΙΤ και σουζας με ΧΤ250 (όπου φάινεται η άσπρη καλτσούλα απο τα καταστήματα/νεωτερισμοί "Πανταζώνας" )
- Dimchios: Οι ερωτικές σκηνές
- Uriah Heep: Ο Σοφός και μονίμως φευγάτος....
- Kalesin: O ξενιτεμένος
- Makis206: θα πετάγεται συνεχώς να λεει κατι :lol:
- McGyver: As himself :rotflmao:
- Operater: o Nέος της παρέας, όλο απορίες και βιαστικός
- Crs-k-Tai: το έτερο :a024: δίδυμο, μια ζωή καυγάδες για πράγματα που κανένας δεν καταλαβαίνει (ούτε οι ίδιοι )


:wave2:

Operater
19/02/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]The Cast:

......

Δεν έβαλες τον sniper??? :mad:

Paypal? Καλή ιδέα ρε Γιώργη.... :wave2:

kalesin
19/02/2008, 15:27
παλιοτερα ειχα γραψει μερικα πραγματα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48314)
οι αντιρησεις/επιφυλλαξεις/πιθανα προβληματα, αν κ θελω να πιστευω το αντιθετο, φανταζομαι οτι μεχρι ενα βαθμο ισχυουν


:beer: :beer:

MikeG
19/02/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
The Cast:

- Oldman: Παλιος μηχανόβιος, εν αποσύρσει (sic), μεταξύ αλκοολ, τσιγάρου, Κέρουακ, έχει κοντα σα μαθητευόμενο τον Fantacid
- Fantacid: Ως ανωτέρω
- Orizontas: το απαραίτητο cult συμπληρωμα
- Sapila Racing: ο έχων το συνεργείο της ταινίας - τόπος συνάντησης
- Dirtbird-Byron: Το δίδυμο που όλα θα τα σχολιάζει πίνοντας φρεντο στο ciao και αναπολώντας τις μέρες αγώνων με ΙΤ και σουζας με ΧΤ250 (όπου φάινεται η άσπρη καλτσούλα απο τα καταστήματα/νεωτερισμοί "Πανταζώνας" )
- Dimchios: Οι ερωτικές σκηνές
- Uriah Heep: Ο Σοφός και μονίμως φευγάτος....
- Kalesin: O ξενιτεμένος
- Makis206: θα πετάγεται συνεχώς να λεει κατι :lol:
- McGyver: As himself :rotflmao:
- Operater: o Nέος της παρέας, όλο απορίες και βιαστικός
- Crs-k-Tai: το έτερο :a024: δίδυμο, μια ζωή καυγάδες για πράγματα που κανένας δεν καταλαβαίνει (ούτε οι ίδιοι )


:wave2:


& εμείς που είμαστε.....? Θέλω & εγώ!!!:bawl: :lol:

Cpt. Haddock
19/02/2008, 15:28
[serious mode]

Το paypal ειναι ίσως το μονο που μπορεί να γίνει χωρίς νομικά προσκόμματα και χωρίς να χρειάζεται καποιας μορφής νομική υπόσταση

[/serious mode]

Operater
19/02/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[serious mode]

Το paypal ειναι ίσως το μονο που μπορεί να γίνει χωρίς νομικά προσκόμματα και χωρίς να χρειάζεται καποιας μορφής νομική υπόσταση

[/serious mode]

Οκ...αλλά να έχουμε μια ιδέα που πάνε αυτά τα χρήματα...Μιά ιδέα μόνο..
Και να μένει ανώνυμο το ποσό που δινει ο καθένας.

Δεν χρειάζεται συναυλίες κτλ... Ένα μικρό ποσό από το περίσσευμά μας κάθε μήνα, κάτι σαν συνδρομή, είναι αρκετο... φαντάζομαι...

:)

markellos
19/02/2008, 15:35
Τι να το κάνουμε ρε το High Def... Είναι ξεπερασμένο. Ο κόσμος ξαναγυρνά στη μαγνητοταινία φίλε. Για να μη σου πω και στη σπηλαιογραφία. Πως θα γυρίσεις cult movie με High Def??? Εδώ να σε δω!

Σοβαρά τώρα, αν έχετε εμπειρία στη λήψη στο montage και σε άλλους τομείς μπορούμε να κάνουμε σύσταση καλλιτεχνικής ομάδας! Εγώ γουστάρω με τα χίλια (ή με τα 640).

Για τη μουσική τώρα, βλέπετε να έχει ανταπόκριση ένας διαγωνισμός με σχετικό θέμα? Πιστεύω ότι ένα site με τα μέλη του moto δεν θα είχε πρόβλημα να κυκλοφορήσει ένα lp.

Σχετικά με του που θα πανε τα χρήματα: Δεν πρόκειται να ξεκινήσουμε κάποια διαδικασία αν δεν έχουμε εξασφαλίσει απόλυτα τους μηχανισμούς της διαφάνειας.

tifoefs
19/02/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[serious mode]

Το paypal ειναι ίσως το μονο που μπορεί να γίνει χωρίς νομικά προσκόμματα και χωρίς να χρειάζεται καποιας μορφής νομική υπόσταση

[/serious mode]

Για σιριους μοντ δε σε πιστευω !!

Το paypal λειτουργει με πιστωτικη καρτα ! Ποιος θα βαλει καρτα ;;

(Οταν τογραψα ειχα στο μυαλο μη επικερδη συλλογο που ο ταμιας θα εχει τη καρτα του συλλογου)

Οποταν αυτα που λες περι απλων πραματων δε στεκουν. Βεβαια καθε τετοια δημιουργια σημαινει και διαφορετικο τροπο αντιληψης σε οτι αφορα τις διαδικασιες για να γινει.

Εδω τωρα ιδεες λεμε ...

:beer:

TROOPER
19/02/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Θα μπορούσε να γίνει ένας σύλλογος, λεπτομέρειες για τη διαδικασία δεν γνωρίζω, στα νομικά είμαι άσχετος. Αλλά με κάποια έσοδα θα μπορούσαμε ακόμα και να βοηθάμε μέλη που μας χρειάζονται.

:a23: :a23: :a23:

Cpt. Haddock
19/02/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Οκ...αλλά να έχουμε μια ιδέα που πάνε αυτά τα χρήματα...Μιά ιδέα μόνο..
Και να μένει ανώνυμο το ποσό που δινει ο καθένας.

Δεν χρειάζεται συναυλίες κτλ... Ένα μικρό ποσό από το περίσσευμά μας κάθε μήνα, κάτι σαν συνδρομή, είναι αρκετο... φαντάζομαι...

:)

όπως ξαναέγραψα, όλα αυτά θέλουν ιδιαίτερη προσοχή και αυστηρή παρακολούθηση.

Ποιος μαζεύει τα χρήματα, ποιος/ποιοι αποφασίζουν που θα διατεθούν, ποιος/ποιοι αποφασίζουν το ποσό (αν υπάρχει) και τετοια

gcrook
19/02/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Οκ...αλλά να έχουμε μια ιδέα που πάνε αυτά τα χρήματα...Μιά ιδέα μόνο..
Και να μένει ανώνυμο το ποσό που δινει ο καθένας.

Δεν χρειάζεται συναυλίες κτλ... Ένα μικρό ποσό από το περίσσευμά μας κάθε μήνα, κάτι σαν συνδρομή, είναι αρκετο... φαντάζομαι...

:)

Η δωρεα ΔΕΝ ειναι συνδρομη και δεν χρειαζεται να λαβει χωρα ανα συγκεκριμενα χρονικα πλαισια.
:nono: :nono: :nono:

Η λεξη "συνδρομη" εδω μεσα ειναι ταμπου Φωτη...:rolleyes:

Operater
19/02/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Τι να το κάνουμε ρε το High Def... Είναι ξεπερασμένο. Ο κόσμος ξαναγυρνά στη μαγνητοταινία φίλε. Για να μη σου πω και στη σπηλαιογραφία. Πως θα γυρίσεις cult movie με High Def??? Εδώ να σε δω!

Σοβαρά τώρα, αν έχετε εμπειρία στη λήψη στο montage και σε άλλους τομείς μπορούμε να κάνουμε σύσταση καλλιτεχνικής ομάδας! Εγώ γουστάρω με τα χίλια (ή με τα 640).

Για τη μουσική τώρα, βλέπετε να έχει ανταπόκριση ένας διαγωνισμός με σχετικό θέμα? Πιστεύω ότι ένα site με τα μέλη του moto δεν θα είχε πρόβλημα να κυκλοφορήσει ένα lp.

Χρόνος να υπάρξει και όλα καλά! :wave2: Μέσα με 650 ! :beer:

Nik0s
19/02/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από transporter
Ειμαι αρκετα νέος εδω, αλλά παρακολουθώ εδω και χρονια τα γραφόμενα σε αυτο και άλλα μοτο-φορουμ.
Τελικα καταλήγω στο συμπερασμα οτι το ΜΟΤΟ.γρ ειναι ενας χώρος που θα αρκούσε να εκφρασει τη μοτοσυκλετιστική κοινότητα και οι άλλες, αξιεπαινες κατα τα άλα, προσπαθειες μάλλον λειτουργουν συμπληρωματικά χωρις ουσιστικά να "κανουν τη διαφορα"

Επιτρεψτε μου να προτεινω τα ακόλουθα
α) Τοποθέτηση πληκτρου "Donate" όπου όποιος θέλει να μπορει να στειλει ενα μικρό ποσο.
Εστω και 5 ευρω απο το 25% των εγγεγραμενων μελών θα αρκουσε να βοηθησει σε επιλυση πολλών προβλημάτων.

β) Αντιγραφή ξένης εμπειρίας
Δημιουργία "Φωτοθήκης" όπου με συνδρομή όσοι θέλουν θα δημιουργούν τις προσωπικές συλλογές τους απο φωτο που έχουν απο ταξειδια η άλλες μοτο-δραστηριότητες.
Δημιουργόντας μια θεματική συλλογή για το μοτοσικλετισμό και τη μοτοσικλέτα, απο τους ίδιους τους μοτοσυκλετιστές.

Τη λυση αυτή την χρησιμοποιεί ο ιδρυτης του γνωστου ADVrider λειτουργόντας παράλληλα και το smugmug.com. Aυτό δε, είναι ανοικτο σε όλους ανεξάρτητα αν είναι στο ADVrider η οχι.
Κατι σαν Picassa Web, imageshack κλπ
Θα βοηθούσε και στην αποσυμφόρηση του όγκου σε οπτικο υλικό που φωρτωνεται στο MOTO.γρ με τη αναρτηση/upload ενός link αντι πραγματικής φωτό.
Θα προσεφερε και υπηρεσία στους χρήστες εδω.
Το κόστος δημιουργίας δεν ειναι καθόλου μεγάλο, μιάς και κάλλιστα μπορει να χρησιμοποιηθεί
ανοικτό λογισμικό το οποιο μάλιστα συνεργαζεται, ειναι συμβατό με το λογισμικο του φόρουμ εδω.



Αυτά, πιστευω να βοήθησα.

Θα συμφωνήσω 1000% με τον φίλο transporter.

Operater
19/02/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η δωρεα ΔΕΝ ειναι συνδρομη και δεν χρειαζεται να λαβει χωρα ανα συγκεκριμενα χρονικα πλαισια.
:nono: :nono: :nono:

Η λεξη "συνδρομη" εδω μεσα ειναι ταμπου Φωτη...:rolleyes:


Δεν το ήξερα... καθ'ότι νέος.. :wave2:

markellos
19/02/2008, 15:43
Μου φαίνονται πολύ μπέρδεμα όλα αυτά...

Γι αυτό και πιστεύω ότι η κυκλοφορία ενος LP ή ενός φωτογραφικού Album ή ένα live event είναι κάτι που "μαζεύεται" ευκολότερα.


Όσο για τα βιντεάκια... είναι μια καλή ιδέα να γυρίσουμε μερικά κλιπάκια σωστής οδικής συμπεριφοράς, tips, κ.α. και να τα μοιράσουμε αφιλοκερδώς στα κανάλια.

TROOPER
19/02/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Μου φαίνονται πολύ μπέρδεμα όλα αυτά...

Γι αυτό και πιστεύω ότι η κυκλοφορία ενος LP ή ενός φωτογραφικού Album ή ένα live event είναι κάτι που "μαζεύεται" ευκολότερα.


Όσο για τα βιντεάκια... είναι μια καλή ιδέα να γυρίσουμε μερικά κλιπάκια σωστής οδικής συμπεριφοράς, tips, κ.α. και να τα μοιράσουμε αφιλοκερδώς στα κανάλια.

ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ !!!!!!

:beer:

Operater
19/02/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
....
Όσο για τα βιντεάκια... είναι μια καλή ιδέα να γυρίσουμε μερικά κλιπάκια σωστής οδικής συμπεριφοράς, tips, κ.α. και να τα μοιράσουμε αφιλοκερδώς στα κανάλια.

....και στις σχολές οδηγών, και στα σχολεία! :evil:

Πολύ καλή ιδέα! Μπράβο μάρκελλε! :beer:

kalesin
19/02/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
....και στις σχολές οδηγών, και στα σχολεία! :evil:

Πολύ καλή ιδέα! Μπράβο μάρκελλε! :beer:

κ με ποιο ''δικαιωμα'' θα μοιρασουμε στα σχολεια;
ας φτιαχτει κατι τετοιο, ας κυνηγηθουν οσοι φορεις μπορουν να κυνηγηθουν για να συνδραμουν [αν οχι οικονομικα, οσο σε επιπεδο ''κυρους'' κ βοηθειας*] κ ας μπει σε περιοδικα για αρχη.
Εδω μεσα γραφουν καποια ατομα απο περιοδικα, θελω να πιστευω οτι θα κανουν οτι περναει απο το χερι τους.

*πχ θελω να πιστευω οτι το μαθημα για την κινηση μεσα στην πολη θα μπορουσε να βιντεοσκοπηθει κ να μοιραστει. Επισης πιστευω οτι ο Ιαβερης εχει την διαθεση να βοηθησει [εκτος αν πιστευουμε οτι οι δρομοι μας ανηκουν κ οι κουτακηδες δεν εχουν δικαιωματα κ αποψη]


Πριν απο ολα, να ρωτησω κατι.

Τι θελουμε να κανουμε; να βγαλει το μοτο τα εξοδα του; να βγαλει εσοδα; να κανουμε ενα μπαμ κ να δειξουμε την υπαρξη μας; να κινηθουμε εθελοντικα για την οδικη ασφαλεια; να γινουμε διασημοι;


:beer:

Operater
19/02/2008, 15:54
ΑNTE να ξεκολλήσουμε από τις καρέκλες μας και να αρχίσουμε να προσφέρουμε
στο κοινωνικό σύνολο σαν moto.gr !! :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Μαρκελλε, αν θέλεις μοντέρ ή κάμερα, εδώ είμαι!!!! Για το moto.gr ρε γμτ !!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :sun:

gcrook
19/02/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ΑNTE να ξεκολλήσουμε από τις καρέκλες μας και να αρχίσουμε να προσφέρουμε
στο κοινωνικό σύνολο σαν moto.gr !! :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Παλι ξεχασε να παρει τα χαπια του αυτο το παιδι....:sad:

Operater
19/02/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
κ με ποιο ''δικαιωμα'' θα μοιρασουμε στα σχολεια;
....

Με το δικαίωμα που μοιράζουν φυλλάδια τα φροντιστήρια έξω από τα σχολεία.
Με το δικαίωμα που μπαίνουν τα τουριστικά γραφεία και μοιράζουν προσφορές για πενταήμερες και τέτοια!
Με το δικαίωμα που ναρκωτικά διακινούνται στις αυλές των σχολείων. Ουκ ελάχιστα παραδείγματα!
Θα μιλάμε με το διευθυντή του σχολείου, θα τσεκάρει το υλικό του και τότε θα παίρνουμε
το δικαίωμα! Ή και έξω από τα σχολεία να στεκόμαστε και να μοιράζουμε αυτά τα DVD δεν βλάπτει!
Τότε θα έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας ότι αποτρέψαμε έστω και έναν να αγοράσει παπάκι και να κυκλοφορεί στους δρόμους χωρίς εξοπλισμό κτλ κτλ κτλ.

Μια κίνηση ανθρωπιάς θα κάνουμε, δεν έχουμε το δικαίωμα?

:wave2:

Ταξιδευτής
19/02/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από transporter
Ειμαι αρκετα νέος εδω, αλλά παρακολουθώ εδω και χρονια τα γραφόμενα σε αυτο και άλλα μοτο-φορουμ.
Τελικα καταλήγω στο συμπερασμα οτι το ΜΟΤΟ.γρ ειναι ενας χώρος που θα αρκούσε να εκφρασει τη μοτοσυκλετιστική κοινότητα και οι άλλες, αξιεπαινες κατα τα άλα, προσπαθειες μάλλον λειτουργουν συμπληρωματικά χωρις ουσιστικά να "κανουν τη διαφορα"

Επιτρεψτε μου να προτεινω τα ακόλουθα
α) Τοποθέτηση πληκτρου "Donate" όπου όποιος θέλει να μπορει να στειλει ενα μικρό ποσο.
Εστω και 5 ευρω απο το 25% των εγγεγραμενων μελών θα αρκουσε να βοηθησει σε επιλυση πολλών προβλημάτων.

β) Αντιγραφή ξένης εμπειρίας
Δημιουργία "Φωτοθήκης" όπου με συνδρομή όσοι θέλουν θα δημιουργούν τις προσωπικές συλλογές τους απο φωτο που έχουν απο ταξειδια η άλλες μοτο-δραστηριότητες.
Δημιουργόντας μια θεματική συλλογή για το μοτοσικλετισμό και τη μοτοσικλέτα, απο τους ίδιους τους μοτοσυκλετιστές.

Τη λυση αυτή την χρησιμοποιεί ο ιδρυτης του γνωστου ADVrider λειτουργόντας παράλληλα και το smugmug.com. Aυτό δε, είναι ανοικτο σε όλους ανεξάρτητα αν είναι στο ADVrider η οχι.
Κατι σαν Picassa Web, imageshack κλπ
Θα βοηθούσε και στην αποσυμφόρηση του όγκου σε οπτικο υλικό που φωρτωνεται στο MOTO.γρ με τη αναρτηση/upload ενός link αντι πραγματικής φωτό.
Θα προσεφερε και υπηρεσία στους χρήστες εδω.
Το κόστος δημιουργίας δεν ειναι καθόλου μεγάλο, μιάς και κάλλιστα μπορει να χρησιμοποιηθεί
ανοικτό λογισμικό το οποιο μάλιστα συνεργαζεται, ειναι συμβατό με το λογισμικο του φόρουμ εδω.



Αυτά, πιστευω να βοήθησα.

[serious mode]

+999 Εξαιρετικες ιδεες φιλε Transporter!
Φιλε Μαρκελε, αν θες οποιαδηποτε βοηθεια στο στησιμο/αναβαθμιση του φορουμ για να περιλαμβανει τα παραπανω θα χαρω να βοηθησω.

[/serious mode]


[spam mode]

(Τι κανει ο ανθρωπAς για να παρει ενα ρολακι στο Casting ρε παιδακι μου!!! :uplate: :uplate: :lol: :lol:

[/spam mode]


ΥΓ. Φωτη θα ερθω απο εκει και θα σε δεσω χειροποδαρα λεμε!! :lol:

gcrook
19/02/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Με το δικαίωμα που μοιράζουν φυλλάδια τα φροντιστήρια έξω από τα σχολεία.
Με το δικαίωμα που μπαίνουν τα τουριστικά γραφεία και μοιράζουν προσφορές για πενταήμερες και τέτοια!
Με το δικαίωμα που ναρκωτικά διακινούνται στις αυλές των σχολείων. Ουκ ελάχιστα παραδείγματα!
Θα μιλάμε με το διευθυντή του σχολείου, θα τσεκάρει το υλικό του και τότε θα παίρνουμε
το δικαίωμα! Ή και έξω από τα σχολεία να στεκόμαστε και να μοιράζουμε αυτά τα DVD δεν βλάπτει!
Τότε θα έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας ότι αποτρέψαμε έστω και έναν να αγοράσει παπάκι και να κυκλοφορεί στους δρόμους χωρίς εξοπλισμό κτλ κτλ κτλ.

Μια κίνηση ανθρωπιάς θα κάνουμε, δεν έχουμε το δικαίωμα?

:wave2:

Με το ιδιο δικαιωμα τοτε φτιαχνω ενα σιντακι με σουζες, γραφω μοτοτζιαρ, το μοιραζω εξω απο ενα σχολειο και πανε μεσα τον Μαρκελλο τον Σιμο και τον Αλκη.
Ξεκολλα Φωτη το μοτο ειναι ενα φορουμ στο οποιο η ανιδιοτελεια καποιων ανθρωπων η συνεχης ροη πληροφοριων και η ανακυκλωση και συμπληρωση τη γνωσης και τον ιδεων εχει τον πρωτο ρολο.
Σαν φορουμ το μοτο κανει την δουλεια του μια χαρα και προσφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε οποιον θελει να παρει.
Σαν ανθρωποι μεμονωμενα αλλα και ομαδικα πολλες φορες εχουμε συμβαλλει ακομα και μεσα απο ενα γραπτο στο να γινουν καποια πραγματα καλυτερα.
Αν αμφιβαλλεις για αυτο τοτε θυμησου που ησουν εσυ πριν 5 μηνες και που εισαι τωρα και τι υποστηριξη εχεις εδω μεσα σαν μοτοσυκλετιστης και σαν φιλος....
Αλλα δεν ειμαστε τουριστικο γραφειο,συλλογος η οτιδηποτε αλλο για να διοργανωσουμε κατι,για αυτο υπαρχουν οι λεσχες οι οποιες κανουν εργο (οποιο και αν ειναι αυτο) με την επωνυμια της Λεσχης και με κανονες που οριζονται απο το καταστατικο και τηρουνται απο τα μελη, αλλιως το μπουλο!
Ξεκολλα λιγο με τον ακρατο ενθουσιασμο σου,διοτι δεν αντιλαμβανεσαι μαλλον καποια πραγματα.


Το φορουμ δεν ειναι δικο μου,εγω ειμαι επισκεπτης εδω μεσα και αν καποια στιγμη αλλαξει μορφη θα συνεισω να συμμετεχω,αλλα η παρουσα μορφη του μοτο με καλυπτει απολυτα και πιστευω οτι ειναι ενας πολυ ομορφος και καθολου απροσωπος δικτυακο τοπος,για οσους θελουν να συμμετασχουν πιο ενεργα σε αυτον.

road spirit
19/02/2008, 16:21
εν συντομία :

- η ιδεα για καλιτεχνικές δημιουργίες ειναι ωραία, εύχομαι οσοι το "εχετε" το ταλέντο και το μερακι, να το καταφέρετε και εμεις να σας χειροκροτήσουμε και να χαρούμε μαζί σας

- η ιδέα για δυνατότητα εθελοντικής συνδρομής, ή δωρεάς ειναι θετικη... και με βρίσκεi υποστηρικτή και πρόθυμο να καταβάλω τον οβολο μου

όμως

τυχόν ιδέα για υποχρεωτική συνδρομή, με βρίσκει κάθετααντίθετο...

το ιδιο και τυχόν ... μετασχηματισμός του φόρουμ σε συλλογο, λέσχη κλπ... θα χαθούν πολλά έτσι...σκεφτέιτε το σοβαρα.
Υπάρχουν τόσοι φορείς που χρόνια τώρα παλέυουν - άλλωτε σοβαρα, άλλοτε καιροσκοπικα - να πετύχουν ή να ... "πετύχουν" πολλά για τη μοτοσικλέτα στην ελλάδα και δεν έχουν καταφέρει
όσα θα θελαμε... ΛΕΜΟΤ, ΜΟΤΟΕ, λέσχες ανα μάρκα, κλπ κλπ ....
Να μη ξεχνάμε, οτι αυτά φέρνουν διαμάχες, δικαστικές, νομικές, και άλλα πολλά...


για την φωτοθηκη, υπάρχει και άλλος τρόπος. Τόσα και τόσα site (imageshack, photobucket κ.α.) παρέχουν δωρεάν hosting φωτογραφιών, μπορεί ο κάθε ενας να ανεβάζει εκεί τις φωτο του,
και απλα να χρησιμοποιεί το σχετικό tag εδω στο φόρουμ. Ετσι, ουτε ο σερβερ του μοτο θα φορτώνει, ουτε θα καλείται κάποιος χρήστης να πληρωνει για τις φωτό του...


τέλος, +1000 στο τελευταίο ποστ του κρούκη

doctor x
19/02/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Με το ιδιο δικαιωμα τοτε φτιαχνω ενα σιντακι με σουζες, γραφω μοτοτζιαρ, το μοιραζω εξω απο ενα σχολειο και πανε μεσα τον Μαρκελλο τον Σιμο και τον Αλκη.
Ξεκολλα Φωτη το μοτο ειναι ενα φορουμ στο οποιο η ανιδιοτελεια καποιων ανθρωπων η συνεχης ροη πληροφοριων και η ανακυκλωση και συμπληρωση τη γνωσης και τον ιδεων εχει τον πρωτο ρολο.
Σαν φορουμ το μοτο κανει την δουλεια του μια χαρα και προσφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε οποιον θελει να παρει.
Σαν ανθρωποι μεμονωμενα αλλα και ομαδικα πολλες φορες εχουμε συμβαλλει ακομα και μεσα απο ενα γραπτο στο να γινουν καποια πραγματα καλυτερα.
Αν αμφιβαλλεις για αυτο τοτε θυμησου που ησουν εσυ πριν 5 μηνες και που εισαι τωρα και τι υποστηριξη εχεις εδω μεσα σαν μοτοσυκλετιστης και σαν φιλος....
Αλλα δεν ειμαστε τουριστικο γραφειο,συλλογος η οτιδηποτε αλλο για να διοργανωσουμε κατι,για αυτο υπαρχουν οι λεσχες οι οποιες κανουν εργο (οποιο και αν ειναι αυτο) με την επωνυμια της Λεσχης και με κανονες που οριζονται απο το καταστατικο και τηρουνται απο τα μελη, αλλιως το μπουλο!
Ξεκολλα λιγο με τον ακρατο ενθουσιασμο σου,διοτι δεν αντιλαμβανεσαι μαλλον καποια πραγματα.


Το φορουμ δεν ειναι δικο μου,εγω ειμαι επισκεπτης εδω μεσα και αν καποια στιγμη αλλαξει μορφη θα συνεισω να συμμετεχω,αλλα η παρουσα μορφη του μοτο με καλυπτει απολυτα και πιστευω οτι ειναι ενας πολυ ομορφος και καθολου απροσωπος δικτυακο τοπος,για οσους θελουν να συμμετασχουν πιο ενεργα σε αυτον.
+650
φωτο μελων του φορουμ που ψωνιζουν αναμεσα στα..γυρισματα!βρειτε τον γκρουκι!!!!!


121048

kalesin
19/02/2008, 16:41
Με προλαβε ο κρουκης φλε Φωτη. Γι' αυτο κ εβαλα τη λεξη δικαιωμα σε ''..''

:beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
+650
φωτο μελων του φορουμ που ψωνιζουν αναμεσα στα..γυρισματα!βρειτε τον γκρουκι!!!!!


ποτε αφησε κοκκινη κοτσιδα ο κρουκ; θα ειναι πριν το στρατο η φωτο ...

gcrook
19/02/2008, 16:43
Να συνοψισω 2 πραγματακια:

Συμφωνα με τους προλαλησαντες ο μεγαλος ογκος πληροφοριων των φωτογραφιων, σαφως και ανεβαζει το bandwidth, οποτε οι λυσεις για photosharing ακουγονται καλες.
Βεβαια θα χαθει λιγο αυτη η αμεσοτητα του να επισυναψει καποιος φωτο, και οχι ενα η και περισσοτερα thumbnails/links μετα απο κειμενο,αλλα ετσι γινεται στα περισσοτερα φορουμς που ξερω,και ειναι θεμα απλα συνηθειας/προσαρμογης.
Επισης ενα μικρο μερος αυτου του ογκου δεδομενων που θα αποσυμφορησει το μοτο θα μπορουσε να διατεθει σε καποιες δυνατοτητες που ολοι θα θελαμε, οπως μεγαλυτερο αβαταρ,και υπογραφη με εικονα,κατι που θα σπασει και λιγο την χρωματικη μονοτονια του μοτο,και ειναι μια καλη εναλλακτικη μιας και ειναι πολυ δυσκολη χρονοβορα και ενδεχομενως ακριβη η αναβαθμιση του vbulletin.Μου αρεσει αυτη η ιδεα ανακατανομης του ογκου πληροφοριων,δεν ξερω αν οι αρμοδιοι το εγκρινουν.
Στα περι donation καντε μια κινηση δοκιμαστικα και πιστευω οτι θα εκπλαγειτε απο την ανταποκριση.Αλλωστε τα περι πιστωτικης ειναι μαλλον αστεια,οσους ξερω εδω μεσα αγοραζουν κατα κορον απο το ιντερνετ.

Στα περι μουσικης εκδηλωσης,ταινιακι,βιντεοκλιπ,ντοκιμαντερ,σινεμα βεριτε,θριντιανιμεισον κτλ:lol: ειμαι μεσα,αλλα σαν Γιωργος που θα κανει κατι με τον Μαρκελλο,Κωστα,Βασιλη κοκ και οχι σαν μοτο που θα διαφημισει το υλικο εστω και αφιλοκερδως καπου.Το youtube εκει ειναι αλλωστε και περιμενει τετοιες προσπαθειες,ουτε διανομες ουτε ντιβιντια σε σχολεια και καναλια ουτε τιποτα.
Δεν μας δεσμευει κανεις οσον αφορα το περιεχομενο κατ αυτον τον τροπο,οτι κανουμε το κανουμε για παρτη μας και για οποιον αλλο θελησει να βρει κατι που τον εκφραζει αρκει να ψαξει λιγο για αυτο.
Οπως εμεις βρηκαμε το μοτο πριν απο χρονια.:wave2:

Operater
19/02/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να συνοψισω 2 πραγματακια:

.....

+1 στον κρούκη! :D :lol:


:wave2:

Συγνώμη για τον άκρατο ενθουσιασμό...Σαν νεανίας, παρεσύρθη...

gcrook
19/02/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
+1 στον κρούκη! :D :lol:


:wave2:

Συγνώμη για τον άκρατο ενθουσιασμό...Σαν νεανίας, παρεσύρθη...

Μα τη Μπαναγια αμα ξαναζητησεις συγνωμη,θα σε κρεμασω αναποδα και θα σου βαλω φωτια:a02: :a02: :a02:

Operater
19/02/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μα τη Μπαναγια αμα ξαναζητησεις συγνωμη,θα σε κρεμασω αναποδα και θα σου βαλω φωτια:a02: :a02: :a02:

Kαι. μετά?... Που θα βρεις άλλο Φώτη...? :(

CIRUS
19/02/2008, 17:29
αναφέρθηκαν πολλές ωραίες ιδέες απλά τα υδριτικά μέλη καλό θα ήταν να αποφασίσουν τι από όλα θέλουν να κάνουν, όλα μαζί δεν γίνονται ένα ένα είναι καλύτερα (γνώμη μου).

επίσης επειδή αναφέρθηκε το pay pal γνωμη μου πάλι είναι ότι αν ιοθετηθεί μια τέτοια λύση καλό θα ήταν να υπάρχει και ξεχωριστά ένας κοινοποιήσιμος λογαριασμός σε τράπεζα για τα μέλη που δεν κατέχουν το άθλημα ή δεν έχουν κάρτες και θέλουν να συνησφέρουν σε αυτό που θα αποφασισθεί.

εγώ από την μεριά μου επικροτώ τη θέληση σας να προσφέρετε και όταν αποφασίσετε τι ακριβώς θέλετε να κάνετε ευχαρίστως να συνεισφέρω στην προσπάθεια σας, απλά παιδιά κάντε τις ιδέες σας πλάνο πρώτα!!!

:wave2:

Λεωνίδας
19/02/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μα τη Μπαναγια αμα ξαναζητησεις συγνωμη,θα σε κρεμασω αναποδα και θα σου βαλω φωτια:a02: :a02: :a02: καλά συγγνώμη :sad:

Ταξιδευτής
19/02/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μα τη Μπαναγια αμα ξαναζητησεις συγνωμη,θα σε κρεμασω αναποδα και θα σου βαλω φωτια:a02:

:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:

- I'll get the lighter
- I'll get the rope

ΤΡΕΛΗ ΣΚΗΝΗ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::bawl:

the who
19/02/2008, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από markellos
Τι να το κάνουμε ρε το High Def... Είναι ξεπερασμένο. Ο κόσμος ξαναγυρνά στη μαγνητοταινία φίλε. Για να μη σου πω και στη σπηλαιογραφία. Πως θα γυρίσεις cult movie με High Def??? Εδώ να σε δω!

Σοβαρά τώρα, αν έχετε εμπειρία στη λήψη στο montage και σε άλλους τομείς μπορούμε να κάνουμε σύσταση καλλιτεχνικής ομάδας! Εγώ γουστάρω με τα χίλια (ή με τα 640).

Για τη μουσική τώρα, βλέπετε να έχει ανταπόκριση ένας διαγωνισμός με σχετικό θέμα? Πιστεύω ότι ένα site με τα μέλη του moto δεν θα είχε πρόβλημα να κυκλοφορήσει ένα lp.

Σχετικά με του που θα πανε τα χρήματα: Δεν πρόκειται να ξεκινήσουμε κάποια διαδικασία αν δεν έχουμε εξασφαλίσει απόλυτα τους μηχανισμούς της διαφάνειας.

Eχουμε καμμια 20ρια χρονια πειρα σε ληψεις,μονταζ υπαρχει,ειναι φιλου οχι δικο μου,μια xl1,μια pc110e για τα γενικα,2 χιλιαρια,2 ινγκυ που γινονται 350,500,650,4-5 οκτακοσσαρια και αλλα ψιλα.
:beer: :beer: :beer:

el_hymador
19/02/2008, 18:27
Πιστευω οτι μεσω του διαδικτυου μπορεις σε πρωτη φαση να δραστηριοποιηθεις ποικιλοτροπως.

Γιατι δεν φτιαχνουμε ενα blog?

Ο κρουκης εβαλε ενα Link για ενα παρα πολυ ωραιο ενημερωτικο blog που αφορα στην μοτοσικλετα.

http://sameerkumar.blogspot.com/

Εκτος απο νεα κτλ, μπορει να αποτελεσει ενα κομβικο τοπο ενημερωσης για ολα τα μοτοσιλετιστικα θεματα στην χωρα μας (και γιατι οχι;) και εκτος της χωρας μας.

Με την δυνατοτητα της συνδιαχειρισης μπορουν να επιμεριστουν οι αρμοδιοτητες και οι αναγκες συμμαζεματος των θεματων.

απο εκει και επειτα το περιεχομενο και η θεματολογια μπορουν να αναπτυχθουν σε απιστευτο βαθμο.

αυτα απο εμενα.

για μουσικη ναι μεν ειμαι μεσα αλλα δυσκολο να βρεθουμε ολοι μαζι και να τζαμαρουμε οσο χρειαζεται για να κανουμε καμια συναυλια κτλ.

για Video και ταινιες ειμαι παντλεως ασχετος, αλλα μπορω να συμμετασχω μονο αν εχω τον πρωταγωνιστικο ρολο...:D

gcrook
19/02/2008, 19:00
Καποτε ο Ανεμος που ειχε στενη σχεση με το μπαικνετ ειχε ξεκινησει μια ας πουμε ακτιβιστικη καμπανια για τις κακοτεχνιες στους δρομους,που την παρουσιασε μεσα απο την ιστοσελιδα του.
Κατι τετοιο εγινε πριν απο καιρο και με μια αντιστοιχη κινηση απο τα παιδια του πιτστοπ και του μοτο δυστυχως με την ιδια ατυχη καταληξη.

Απο ενα σημειο λοιπον και μετα χαλαρωσαν καπως τα πραγματα, λιγο τα μελη που λιγοστευαν, λιγο η ελλειψη ενδιαφεροντος, και ποτε αυτη η κινηση δεν αποκτησε την απηχηση που της αναλογουσε.
Βεβαια ο Ανεμος δραστηριοποιειται στα τρακντεις και φανταζομαι και σαν Λεσχη....; θα δραστηριοποιειται και σε αλλα πραγματα που αφορουν την μοτοσυκλετα αλλα δεν ειμαι σιγουρος,πολυ θα ηθελα να ακουσω την αποψη καποιων μελων του.

Η εννοια του μπλογκ ειναι μια καταπληκτικη ιδεα και με φοβερη απηχηση τωρα τελευταια παγκοσμιως.Φανταζομαι οτι υπαρχουν ατομα που θα μπορουσαν να αρθρογραφησουν και να ανεβασουν καταπληκτικα κειμενα καθως και νεα ειδησεις κτλ,μονο που υπαρχει ενα προβλημα.
Το μπλογκ ειναι κατι που αναλαμβανει ενας ανθρωπος την διαχειριση του και εδω το μοτο ειναι ενα φορουμ που απαρτιζεται απο πολλους ανθρωπους διαφορετικους μεταξυ τους.

Το ολο πραγμα περιπλεκεται απιστευτα αν σκεφτουμε οτι καποιος θα πρεπει να διαχειριζεται το μπλογκ και τον ογκο πληροφοριων,και ακομα και αν ειναι ετσι τοτε τι να το κανουμε το μοτο;
Να γραφουμε ολοι στο μπλογκ του μοτο τζιαρ;
και γιατι οχι στο φορουμ οπου θα ειναι πιο αμεση η ανταλλαγη αποψεων και ιδεων;

Νομιζω οτι σε αυτο το φορουμ εχουμε διανυσει πολυ δρομο για να συζηταμε το αν θα πρεπει να αλλαξει μορφη η οχι,και αν θα πρεπει να επεκταθει και σε αλλες δραστηριοτητες και τομεις.

Νομιζω οτι υπαρχει τρομερη προοπτικη για βελτιωση του μοτο αλλα θα πρεπει να υπαρξει επικοινωνια και προσπαθεια μεταξυ των ιδρυτικων μελων του κυριως τα οποια για τον α η τον β λογο ειναι "αφαντα" στην πλειοψηφια τους,με αποτελεσμα να μην ειναι πληρως κατατοπισμενοι σχετικα με οσα εχουν λαβει χωρο στο φορουμ τα τελευταια χρονια.

Στην τελικη ας παραδειγματιστουμε απο αλλα φορουμς του εξωτερικου οσον αφορα την θεματολογια και τις διαφορες εκδηλωσεις πρωτοβουλιες κτλ.

Παντως σε αυτο το εξαιρετικα ενδιαφερον θρεντ θα περιμενα πολυ περισσοτερους να γραψουν τις αποψεις τους,ανθρωποι που ειναι υποχρεωμενοι κατα καποιο τροπο να συμμετασχουν στο θρεντ αλλα μαλλον αυτη η σταση τους δικαιωνει το γεγονος οτι δεν εχει νοημα να μπουμε σε αλλα τριπακια διοτι εδω καλα καλα δεν προλαβαινουμε να κουμανταρουμε το δικο μας μαγαζι.

Ταξιδευτής
19/02/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Παντως σε αυτο το εξαιρετικα ενδιαφερον θρεντ θα περιμενα πολυ περισσοτερους να γραψουν τις αποψεις τους,ανθρωποι που ειναι υποχρεωμενοι κατα καποιο τροπο να συμμετασχουν στο θρεντ αλλα μαλλον αυτη η σταση τους δικαιωνει το γεγονος οτι δεν εχει νοημα να μπουμε σε αλλα τριπακια διοτι εδω καλα καλα δεν προλαβαινουμε να κουμανταρουμε το δικο μας μαγαζι.

Γιωργο, μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα αδερφε και μην πεφτεις στην παγιδα "δεν εχει νοημα, εδω καλα καλα.... "

Εγω θα ελεγα να προτεινουμε ΛΥΣΕΙΣ και να δωσουμε ουσιαστικες προτασεις.

Πρωτα απο ολα στο ιδιο το φορουμ, το οποιο θα ηθελε ενα "φρεσκαρισμα". Αυτο γινεται και μαλιστα με μηδενικο κοστος και οπως ειπα και πριν αναλαμβανω να το κανω αν θελουν οι υπευθυνοι.

Απο εκει και περα, στη νεα μορφη του φορουμ μπορει να μπει ενα μπλογκ στην αρχικη σελιδα οπου θα αρθογραφουν μερικα παιδια, στα προτυπα του εξαιρετικου Visordown.com.

Τα περι donation ειναι ΕΠΙΣΗΣ ευκολα να υλοποιηθουν και να υπαρχει διαφανεια στο ολο θεμα. Ανθρωποι αξιοπιστοι υπαρχουν εδω μεσα πολλοι για να το αναλαβουν.

Ε, μετα απο αυτα το θεμα θα εχει πλεον μπει σε νεο "καλουπι" και θα ειναι πολυ πιο ευκολο να υλοποιηθουν και αλλες νεες ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Το θεμα ειναι ομως να μην κατσουμε στην θεωρια παλι ρε παιδια....

My 2 cents. :wave2:

gcrook
19/02/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Γιωργο, μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα αδερφε και μην πεφτεις στην παγιδα "δεν εχει νοημα, εδω καλα καλα.... "



Και εσυ μην βιαζεσαι να παραθεσεις κατι που προφανως δεν καταλαβες σε ποιους αναφερεται καλοποαιρετα.

Εγω σαν τζικρουκ το μονο που μπορω να υποσχεθω σαν μελος αυτης της κοινοτητας,ειναι οτι ενα μικρο ποσοστο των ποστ μου θα ειναι χρησιμο και ενημερωτικο για καποιους, για το οποιο θα σπαταλησω προσωπικο χρονο για να το γραψω,ασχετα αν δεν θα εχει την απηχηση που περιμενα.

Διοτι πολλοι εδω μεσα κοιτανε να ειναι και μεσα στα πραγματα,και να γραφουνε μονο αυτα που με λιγοτερο κοπο θα διαβασουν οι περισσοτεροι λες και το παν ειναι να τα εχουμε καλα με ολους και να μπαινουμε καθε πρωι εδω μεσα και να λεμε οτι ολα ειναι καλα και ωραια.
Μπηχτη ξεμπηχτη στα τετοια μου οι περισσοτεροι αναλωνονται στο να γραφουν ολημερις μονολεκτικες μαλακιες ,αλλα οταν ερχεται η ωρα να ξοδεψουν λιγη φαια ουσια, μπουκαρουν εκει μονο που γινεται το νταβαντουρι το πολυ, και ο νοων νοειτω.

Τεσπα αυτη η κοινοτητα θα μπορουσε να ειχε πετυχει ακομα περισσοτερα αλλα δεν φτασαμε ως εκει και δεν ξερω αν θα φτασουμε και για αυτο φταιω και εγω και εσεις αλλα σαφως και οι υπευθυνοι του σαιτ που χρονια τωρα ειναι αφαντοι οπως ο Μαρκελλος,και εχουν χασει αρκετα την επαφη με τα οσα εχουν διαδραματιστει.

Με απεραντο σεβασμο στον κοπο τους και στην προσφορα τους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ,αλλα τα πραγματα δεν ερχονται τουμπα χια χαρη της αλλαγης.
Οτι εγραψα στα προηγουμενα ποστ μου πανω στο θεμα ισχυουν,αλλα ουτε κανενα μπλογκ ουτε καμια εκδηλωση δεν πιστευω οτι ειναι ικανη να βελτιωσει και να ενισχυσει την εικονα του μοτο και των μελων του παραεξω,ουτε πιστευω οτι ειναι ικανη να φερει εναν αερα αλλαγης και ανανεωσης στα μοτοσυκλετιστικα δρωμενα.
Αλλωστε τοσα φορουμ υπαρχουν με εξισου καλο περιεχομενο,και δεν υπαρχει καμια απολυτως επικοινωνια μεταξυ των,για καποια κοινη αποφαση και τροπο δρασης(αν χρειαζεται να γινει κατι τετοιο βεβαια).
Ας μην μιλησουμε για τις περισσοτερες λεσχες και συλλογικα οργανα που σαν φτιασιδωμενες πουτανες μικρης κωμοπολης βγαινουν απο το μπουρδελο τρεχοντας,να παρευρεθουν στην κεντρικη πλατεια για το μεγαλο event και μετα να λουφαξουν μεχρι την Πανελληνια και την επομενη πορεια που κανενας δεν εχει καταλαβει τι διεκδικειται ακριβως.

markellos
19/02/2008, 22:42
Διαφωνώ με όλες τις ιδέες περι συνδρομής, ακόμα και με την ιδέα του donation.

To οτι δεν "φαίνομαι" εγώ και τα άλλα παιδιά για τόσο καιρό, δε σημαίνει ότι δεν καταθέτουμε δουλειά στο site που δεν φαίνεται για τα απλά μέλη. Αν και θεωρώ ότι η μεγαλύτερή μας ευθύνη είναι να κατορθώνουμε να διατηρούμε το site στη μορφή που το προτιμάτε, σε κόντρα με τους καιρούς που ζούμε.

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται ένας ακόμα σύλλογος. Όπως είπα και στην αρχή, δεν επιδιώκουμε τιμές και εξουσίες χρήμα και διαπλεκόμενα.

Η ιδέα για τα κάποια έσοδα, την έβαλα στο τραπέζι προς συζήτηση, αλλά με οριμότερη σκέψη μάλλον δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που καλείται να λύσει.

Αποσύρω το οικονομικό μέρος της προτασης και παραμένω στο ουσιαστικό.

Πριν κάποιους μήνες είχα κάνει πρόταση για φωτογραφικό διαγωνισμό με θέμα μοτοσυκλέτα.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι επαγγελματίες στο moto που μπορούν να βοηθήσουν σε μια τέτοια ενέργεια. Η βοήθεια που θέλω από όλους μας είναι βοηθήσουν όσοι μπορούν για τα πρακτικά θέματα: Δηλ. Χορηγοί, Κριτικές επιτροπές, Νομικά θέματα κλπ.

markellos
19/02/2008, 22:49
Όσο για την ταινία... Δεν κάνουμε κανα casting??? Υπάρχουν σεναριάκια έτοιμα και 3 άτομα που γουστάρουν σαν τρελοί! Κανονίστε ρεεεε! Ραντεβού με θέμα NoBudget Filmaking.

el_hymador
20/02/2008, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καποτε ο Ανεμος που ειχε στενη σχεση με το μπαικνετ ε.......ος οτι δεν εχει νοημα να μπουμε σε αλλα τριπακια διοτι εδω καλα καλα δεν προλαβαινουμε να κουμανταρουμε το δικο μας μαγαζι.


Σε οτι αφορα στο Blog ειναι δυνατη η συνδιαχειριση.

Δεν μιλαμε να πλακωσουν 250 μελη και να αρχισουν να γραφουν, μπορει να χωριστει η θεματολογια σε ενοτητες και να την αναλλαβουν ομαδες ατομων.

Επιμενω στο blog γιατι η συμμετοχη σε αυτο ειναι κατι το οποιο μπορει να γινει απο το σπιτι το καθενος, δεν απαιτειτε η φυσικη πατρουσια και η συγκεντρωση των εμπλεκομενων ατομων καθε τρεις και λιγο καπου για να συζητησουν, αποφασισουν κτλ-κτλ

σκορπιες σκεψεις καταθετω παρακατω...

ο ενας εχει αναλαβει π.χ τα αγωνιστικα νεα, ο αλλος τα νεα μοντελα, καποιος αλλος γραφει reviews για κλασσικα μοντελα.

παιζουν και δικτυακες δημοσιες σχεσεις οπου μπορουν λεσχες και σωματεια να αναρτουν κατ επιλογη κειμενα και ανακοινωσεις.

πιστευω οτι ολο και καποιος θα μπορει να ερθει σε επαφη με ανθρωπους που ενεχονται στην μοτοσικλετα για συνεντευξουλες.

απο εκει και επειτα οπως ειπα η θεματολογια δεν εχει οριο...μπορουν να ολοκληρωθουν μακροπροθεσμα projects χωρις πιεση....π.χ. μουσικη και μοτοσικλετα, κινηματογραφος και μοτοσικλετα...ολοι μπορουμε να σνδραμουμε σε αυτα με πληροφοριες και πηγες και ενας (η μια ομαδα )να ειναι ο/οι τελικος/οι συντακτης/ες του κειμενου...χωρις αγχος και πιεσεις, ομορφα και μερακλιδικα.

Τα blogs εχουν πλεον τρομερη πολυμορφικοτητα, μπορεις να κανεις σχεδον οτι θες, βγαζοντας ενα ομορφο αποτελεσμα.

Και το κυριοτερο - το επαναλαμβανω- χωρις να απαιτειτε ''σπαταλη'' χρονου απο το καθενα μας...απο το σπιτι γινεται η δουλεια.





:wave2:

kalesin
20/02/2008, 00:54
επειδη ειναι αργα κ ειμαι ηδη στο δευτερο ουισκακι...
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παραπανω θα γινει σε ενα blog σε σχεση με αυτο που μπορει να γινει εδω μεσα ή ηδη γινεται εδω μεσα;

θα εχουμε θεματα για τη μοτοσυκλετα;
για την οδογηση;
τα αγωνιστικα;
τεχνικα θεματα;
κλασικα;

τι παραπανω απο οσα ηδη υπαρχουν εδω μεσα;

εννοω σε σχεση με το moto.gr οχι με την αυτονομη προσπαθεια που μπορει να κανει καποιος/οι απο εδω μεσα, στην οποια μπορουν να συνδραμουν οσοι φιλοι θελουν η μπορουν

:wave2:

mako
20/02/2008, 00:56
Αν αποφασιστει κατι με μουσικη σφυριξτε και εδω ειμαστε. Υπαρχουν μελη απο τουλαχιστον 3 μπαντες που γραφουν εδω μεσα (που ξερω εγω), εκτος απο αρκετους αλλους μουσικους επαγγελματιες και μη (που ισως να εχουν την καλη διαθεση), απο οτι εχω καταλαβει.-:wave2:

el_hymador
20/02/2008, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
επειδη ειναι αργα κ ειμαι ηδη στο δευτερο ουισκακι...
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παραπανω θα γινει σε ενα blog σε σχεση με αυτο που μπορει να γινει εδω μεσα ή ηδη γινεται εδω μεσα;

θα εχουμε θεματα για τη μοτοσυκλετα;
για την οδογηση;
τα αγωνιστικα;
τεχνικα θεματα;
κλασικα;

τι παραπανω απο οσα ηδη υπαρχουν εδω μεσα;

εννοω σε σχεση με το moto.gr οχι με την αυτονομη προσπαθεια που μπορει να κανει καποιος/οι απο εδω μεσα, στην οποια μπορουν να συνδραμουν οσοι φιλοι θελουν η μπορουν

:wave2:

Βαλε ενα τριτο ουϊσκακι...:D

Σε ενα blog εχεις την ευκαιρια να παρουσιασεις και να αναπτυξεις θεματα καπως πιο προσεγμενα...ραφιναρισμενα θα ελεγα.

Εν ολιγοις το πνευμα και η δικτυακη κοινοβιακη κατασταση που υπαρχει στο moto.gr μπορουν να επικοινωνηθουν πιο συμπυκνωμενα και περιεκτικα.

Μαζευεις ολα τα νεακια και τα βαζεις σε μια ενοτητα, μαζευεςι καποιες αναζητησεις και τις παρουσιαζεις και αυτες, αλλα χωρις πολυ μπλα-μπλα ρε παιδι μου ....το ρεζουμε της υποθεσης.

ΥΠρχουν θαμενα posts στο moto.gr ου εινα πραγματικα θησαυροι πληροφοριων...γιατι να μην τα επεξεργαστεις καπως και να τα παρουσιασεις ευρυτερα (ισως) και πιο σωστα; εννοω χωρις spam συνοδευομενα πο φωτογραφιες κτλ.

Ασε που μπορει να αποτελεσει εναυσμα για πολλους απο εμας στο να ασχοληθουμε σοβρα με μια θεματικη ενοτητα...π.χ. οι μετεχοντες στο ''παιχνιδι γνωσεων για ν περναει η ωρα'' μπορουν να συνδραμουν φτιαχνοντας ενα θεμα για τα κλασσικα μηχανακια , για τα μηχανακια της δεκαετιας του 70, η για τους αγωνες εκεινης της εποχης.

Και λογω της συνδιαχειρισης μπορουν να πουν σε εμενα που δεν κατεχω και πολλα απο ιστορια ''αντερξε σε αυτες και αυτες τις πηγες και φτιαξε μας σε παρακαλω ενα πινακα για να τον αναρτησουμε με τα τεχνικα χαρακτηριστικα του Moto Morini 3 1/2''.... λεω τωρα ενα παραδειγμα...

απλα ειναι κατι πιο νοικοκυρεμενο σε σχεση με το forum.

απουσιαζει το μπλα-μπλα και μενει η ουσια ...αυτο δεν ειναι ουτως η αλλως το ζητημα που κατα καιρους συζηταμε εδω μεσα;

μην πιεις αλλο



:lol:

orizontas
20/02/2008, 03:08
kalhspera σας ...

η ωρα ειναι 3,57 και δεν εχω πιει ουτε γκαζοζα ...

καποτε ειχα ρωτηση καποιυς τι γινετε με το moto.gr και ποιος επιβαρυνετε τα εξοδα

η απαντηση ηταν αν θυμαμαι καλα ...αστο αυτο δεν ... το χουμε πει ξανα κλπ ...

θεωρο καλο οσοι θελουν ασχετα με συνδρομη συλογους και δεν ξερω γω τι

οτι μπωρεο να ανοιχτει ενας λογαριασμος δεν χρειαζεται να ειναι κτι φοβερο ενας κοινος λογαριασμος

που θα ειναι διαχειριστες καποιοι απο τους διαχειριστες ...

πολλοι πιστευω εχουν σκεφτει να βοηθησουν οικονομικα το moto.gr kia γιατι οχι να συμβαλουν και

στα εξοδα συντηρησης του .

καλος η κακος καποιοι τρωε των πολυτιμο χρονο τους (που ολοι μας κανουμε κρα για να τον εχουμε για καμια τσαρκα) στο να υπαρχει αυτος ο χωρος ...

ακουω ταμιες κλπ .. ενας λογαριασμος ρε παιδια με διαχειριστες πεντε ατομα ...
και οσοι γουσταρουν πανε και βαζουν καποια χρηματα 5 15 0,5 οτι να ειναι ..
κανεις δεν υποχρεονει κανεναν ...
και μεσο ιντερνετ που λετε και καρτες και δεν ξερω γω τι καταθεσεις ...

δεν συμφωνο ...το λιγοτερο που μπορο να κανω εγω για τον μοτοτελεια τζιαρ που απλα μπαινω εδω μεσα και λεω τις μαλακιες μου οπως λεει και ο κρουκος μου (δεν το πηρα προσοπικα αλλα ατσι ειναι ... + 1000 κρουκι ) ειναι να στιθω για εικοσι λεπτα στην ουρα μιας τραπεζας να βαλω την προσοπικη μου συνδρομη (συγνωμη για την λεξη συνδρομη δεν βρικα κατι αλλο ..ειμαι και στεγνος )

αυτο μπορει να ειναι μια αρχη για οποια δραστηριοτητα .....
και αν δεν πετυχει κατι τρεχει στα γυφτικα χασαμε απο 5 ευρω ο καθενας δεν ξερω ποσα
τα τρωμε μετα στο δσ ολοι μαζι ....που δεν εχω παει ποτε και εχω στεισει πολους εκει ...

ετσι λοιπον προτεινω εγω για αρχη να γινει αυτο .. δεν τιθετε θεμα να το κανουν τα παιδια
για κερδοσκοπια ... δεν τιθετε θεμα να γινουμε εμεις φτωχοτεροι ποιο κατω δεν παει ...
και φυσικα οτι θελει να προσφερει ο κθενας θα γινει μη ονομαστικα ...μην σκασει κανενας με καμια αποδειξη καταθεσης να το δειχνει ...θα τσακοθουμε και θα του την βαλουμε στον πισινο ....

επεισης επειδη αυτα τα παλικαρια που σκουπιζουν σφουγγαριζουν και πετανε τα αποτσιγαρα μας εδω μεσα θα πουν διαφορα οχι δε θεμε μην πειτε οτι σας τα φαγαμε κλπ ....
σας λεω οτι το θεμε πολυ και πολοι ....

αυτα περι χρηματων ... με λιγα λογια θεωρο οτι οι περισοτεροι ειναι συμφωνοι να γινει ενα ταμειο για το φορουμ που τοσο αγαπαμε ο καθενας για τους δικους του λογους .....

το ταμειο ειναι παλι λαθος λεξη αλλα ....εχω φτωχο λεξιλογιο :sad:

με τα χρηματα λοιπον αυτα βλεπουμε ... βλεπουνε ...η καλυτερα προτεινουνε .....κλπ κλπ κλπ
πιτες θα ρθουνε σπανακοπιτες θα γινουν μα ακομη .... ρε μηχανες καβαλατε μια βοηθεια αχρειαστη να ειναι ...

σε οτι αλλη δραστηριοτητα μπορει να γινει απο την παρεα μας ....


πολλα και ολα

αρκει να το θελουμε ....εμεις ...εσεις ..... ολοι μας ....

πχ εγω δεν εχω μοτο τον καιρο τουτο .ουτε μαμιεμαι στην δουλεια ... και καθομαι και μαλακιζομε στο κομπιουτερ ...καλυτερα δεν θα ητανε να διοργανοναμε κατι ...και να ασχολιομουν με ενα θεμα ???

η ερχομαι μαμιμενος απο την δουλεια ... και ακει που ειναι να μπο να κανο σπαμ ....μπορο να

παρω την μπυριτσα μου και να κ;ανω κατι αλλο ....δεν ξερω μπορει να λεω και μαλακιες ....

αλλα πιστευω και παντα πιστευα οτι το moto.gr θα ρεπει να γινει και ενεργη παρεα ..

οχι συλογος οχι τιποτε απλα ενεργη παρεα .... και να σταματησουμε να λεμε μην κανουμε αυτο σαν μοτο ...μην παμε να παιξουμε σαν μοτο ...μην δειξουμε σαν μοτο ...

οχι ..να παμε και να δειξουμε .... οχι για να γινουμε περισοτεροι ... ετσι επειδη γουσταρουμε ...

αυτα ειχα να πω για σημερα ....

σας ευχαριστω πολυ που ειχατε την υπομονη να διαβασετε ολο το κειμενο ...

φιλικα παντα ... οριζοντας ...

:beer: :beer: :wave2:

orizontas
20/02/2008, 03:35
συμπληρωμα ......

το να παμε η να κανουμε σαν moto.gr δεν σημαινει να γινουμε διασημοι ....να τρεχουμε πισω απο καμερες να βγαζουμε ανακοινωσεις για την αποπερατωση του ναου κλπκλπ
τετοια σουργελα ειναι γεματος ο πλανητης ...

μιαλαω απλα ....πχ οπως ειχε ειπωθει καποτε μια ομιλια σε σχολειο σε οτι εχει να κανει με την
ασφαλη οδηγηση και εξοπλησμο ...

ακομη και παρτυ στην παραλια μπορουμε να κανουμε .....το καλοκαιρι ....να μαζευτουνε
πολλα κοριτσα ...ΑΓΟΡΙΑ ....και να με ..μας γνωρισουν ....να κανουμε γυμνοι μπανοιο ....
να παιζουμε τον βογλη και την αναμπελ.....





φανταστιτε εγω τρεχω ........


























φοβισμενο ......





































ο κρουκις απο πισω .....ουρλιαζει........



























οριιιιζοοοοντααααα ........καρυδιιαααααααα καρυδιαααααα ......










































ποιο πισω ο τρουπ .....










































μισοοοοοο να παρω την καμεραααααα










































και ποιο πισω ....ο ται ......














































ρε μαλακα φιλμ δεν εβαλες ......

































και στο τελος ο οπερατερ ..........







































μα δεν κραταει καρυδια .....τα @@ του κραταει .....:confused: :confused:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









νερακι ειπια τιποτε αλλο .......:
:wave2:

tifoefs
20/02/2008, 11:14
Δικηο εχεις αλλα αναρωτιεμαι στο νερο σου ειχε ενωση η βρυση με τιποτα σωληνες απο κανα καφενειο ;;

:confused: :confused:

:lol: :beer: :beer:

soteas
20/02/2008, 23:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
[B]kalhspera σας ...

η ωρα ειναι 3,57 και δεν εχω πιει ουτε γκαζοζα ...



γι αυτο χιονιοσε?


γεια σου οριζοντιε φιλε μου.......:beer: :wave2:

iLia
28/02/2008, 23:19
I suppose AdSense is considered spamming? Forgive my english plz..it's late and I can't be arsed with greek. There are a minimum of 50 members active in here every day. If they all clicked at least once..well I dun know..do the math. I know of sites who do pretty well out of google ads. Dun over do it..just add a few..not interfering with the existing layout of course..but discreetly.

I think the donating option is great. We all ( most of us) have a paypal account...few euros here..couple euros there....it's not a bad idea.

trigger
29/02/2008, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
συμπληρωμα ......

παρτυ στην παραλια μπορουμε να κανουμε .....το καλοκαιρι ....
να παιζουμε τον βογλη και την αναμπελ.....





φανταστιτε εγω τρεχω ........





Oύτε που να το σκέφτομαι... :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Όσο για το προηγούμενο ποστ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο:beer:

mikros boudas
26/03/2008, 23:09
γραφω και τραγουδαω
πμ για πληροφοριες

Opisthogonia
22/06/2008, 02:59
ego diatithome pados na pexo bass solo 2 ores programa kai ta esoda na pane sto site :P

MitsosNaked
22/08/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
ego diatithome pados na pexo bass solo 2 ores programa kai ta esoda na pane sto site :P

Φιλαράκι σε έχω χαλαρά στο μπάσσο.

;)

:beer:

vangelis 64
08/09/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Φιλαράκι σε έχω χαλαρά στο μπάσσο.

;)

:beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Γεια σου ρε Μητσάρα μου!!:wave2:

SpeakeasyBlues
05/01/2009, 09:53
1. Οσοι μιλουν για συναυλιες θα ειναι οι πρωτοι που θα τσακωθουν για τα [σιγουρα] λαθη της διοργανωσης.
2. Οσοι θελουν το blog, να εξηγησουν καλυτερα τι διαφορετικο θα παρουσιαζουν, που δεν μπορουν στο forum.
3. Οσοι ζητουν την συνδρομη [χρηματων] πρεπει να ΟΡΙΣΟΥΝ ΣΑΦΩΣ τους στοχους, γιατι στην Ελλαδα αυτο θα το βρουν μπροστα τους οσο και κατανοητο και αν ειναι το καλοπροαιρετο της προτασης τους.
4. Το παρον thread δειχνει την [φυσικη] αναγκη των ανθρωπων για προσφορα και γενικωτερα εξελιξη και με δεδομενη την βαση καποιων χιλιαδων μελων οι Διαχειριστες του forum εχουν σιγουρα μια ευκαιρια να ηγηθουν και να οδηγησουν την αγελη των παντοτινα ορφανων Μοτοσυκλετιστων σε μια καλυτερη συνειδηση [ενα καλο παραδειγμα ηταν οι 4Τ το 1970-80]. :o
Αλλα τι καλυτερο απο το να μιλησουν περισσοτερα μελη εκφραζοντας
ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ, αρκει να ανασυρουν τις μυριες σκεψεις που κανουν οταν οδηγουν τοσα χρονια μονοι την μηχανη τους... :(

Egle
12/03/2009, 09:41
Παιδια είμαι σε όλα μέσα,και σε οτι θέλετε ευχαρίστως να βοηθήσω..Πως σας φαινεται ομως να καθιερωσουμε και μια μερα το χρόνο σε μια καθολικη και πανελληνια συναντηση του Forum??Να μαζευομαστε καπου στην κεντρικη Ελλαδα για ευνοητους λόγους...Και εκει να υπαρχουν διαφορα events με χαμηλου κόστους εισητηρια????:uplate: :uplate: :hypnotize :wacko:

horrified
04/06/2009, 10:59
Καλή φάση αυτό το θέμα, πολλές ιδέες (σχετικά παλία postarismenes) απορώ έγινε κάτι από τα παραπάνω ? Βασικά αν την ψήνετε για να βγούν και τα έξοδα του forum μπορείτε να κάνετε κανα παρτυ σε κανα μαγαζί που να είναι κατι σα event με μια είσοδο και σε συνενόηση με το boss να πανε ποσοστά για το forum. Ψηθήτε για καμια μοτο-μπαντα οτι νανε ! :beer:

Opisthogonia
22/09/2009, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Φιλαράκι σε έχω χαλαρά στο μπάσσο.

;)

:beer:

sexoualikos akougese ;) pezoume tis adies? :P

SEX

mako
22/09/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
sexoualikos akougese ;) pezoume tis adies? :P

SEX

Ενα χρονο μετα του απαντας;:confused: Πολυ καιρο σκεφτοσουνα την απαντηση!!!!:look: :rotflmao:

Opisthogonia
23/09/2009, 02:11
tora to ida re nikolaki :P

MitsosNaked
21/10/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
sexoualikos akougese ;) pezoume tis adies? :P

SEX


Άστο φίλε.....





:beer: :beer: :p :blush:


177906

Opisthogonia
25/10/2009, 03:43
LOL pou pigane i xordesou ? :P exo ama sou lipoune mou perisevi mia



http://www.youtube.com/watch?v=PM58tJ_7Jms

stavros rc8
23/02/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από transporter
Ειμαι αρκετα νέος εδω, αλλά παρακολουθώ εδω και χρονια τα γραφόμενα σε αυτο και άλλα μοτο-φορουμ.
Τελικα καταλήγω στο συμπερασμα οτι το ΜΟΤΟ.γρ ειναι ενας χώρος που θα αρκούσε να εκφρασει τη μοτοσυκλετιστική κοινότητα και οι άλλες, αξιεπαινες κατα τα άλα, προσπαθειες μάλλον λειτουργουν συμπληρωματικά χωρις ουσιστικά να "κανουν τη διαφορα"

Επιτρεψτε μου να προτεινω τα ακόλουθα
α) Τοποθέτηση πληκτρου "Donate" όπου όποιος θέλει να μπορει να στειλει ενα μικρό ποσο.
Εστω και 5 ευρω απο το 25% των εγγεγραμενων μελών θα αρκουσε να βοηθησει σε επιλυση πολλών προβλημάτων.

β) Αντιγραφή ξένης εμπειρίας
Δημιουργία "Φωτοθήκης" όπου με συνδρομή όσοι θέλουν θα δημιουργούν τις προσωπικές συλλογές τους απο φωτο που έχουν απο ταξειδια η άλλες μοτο-δραστηριότητες.
Δημιουργόντας μια θεματική συλλογή για το μοτοσικλετισμό και τη μοτοσικλέτα, απο τους ίδιους τους μοτοσυκλετιστές.

Τη λυση αυτή την χρησιμοποιεί ο ιδρυτης του γνωστου ADVrider λειτουργόντας παράλληλα και το smugmug.com. Aυτό δε, είναι ανοικτο σε όλους ανεξάρτητα αν είναι στο ADVrider η οχι.
Κατι σαν Picassa Web, imageshack κλπ
Θα βοηθούσε και στην αποσυμφόρηση του όγκου σε οπτικο υλικό που φωρτωνεται στο MOTO.γρ με τη αναρτηση/upload ενός link αντι πραγματικής φωτό.
Θα προσεφερε και υπηρεσία στους χρήστες εδω.
Το κόστος δημιουργίας δεν ειναι καθόλου μεγάλο, μιάς και κάλλιστα μπορει να χρησιμοποιηθεί
ανοικτό λογισμικό το οποιο μάλιστα συνεργαζεται, ειναι συμβατό με το λογισμικο του φόρουμ εδω.



Αυτά, πιστευω να βοήθησα.
Συμφωνω και γω με το φιλο.....πολυ καλη ιδεα...και ισως ο μονος τροπος για να μην υπαρχει κανενα κολιμα.....;) ;) ;) ;) ;)