PDA

View Full Version : !!!!xaxaxa!!!!!



iosif
19/02/2008, 13:37
Το εθνικιστικό «σκονάκι» του υπουργού Παιδείας
Tου Πασχου Μανδραβελη/ pmandravelis@kathimerini.gr

Ενας από τους πονοκεφάλους των καθηγητών δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι η αντιγραφή που κάνουν μαθητές και φοιτητές από το Internet. Εκθέσεις ιδεών και πανεπιστημιακές εργασίες που υπάρχουν χύδην στο διαδίκτυο αντιγράφονται με εξαιρετική ευκολία (δεν χρειάζεται παρά τρεις κινήσεις με το «ποντίκι» του υπολογιστή), για να παρουσιαστούν ως πρωτότυπη δουλειά. Ποιος θα περίμενε ότι το ίδιο θα έκανε και ο υπουργός Παιδείας;

Στα τέλη του περασμένου μήνα ο κ. Eυριπίδης Στυλιανίδης εκφώνησε μια ομιλία στους αγώνες επιχειρηματολογίας που οργανώνει το Ευρωπαϊκό Κέντρο Δελφών σε συνεργασία με το υπουργείο Παιδείας και στους οποίους συμμετέχουν μαθητές λυκείων της χώρας. Ενώπιον του πρώην και νυν προέδρου της Βουλής, καθηγητών ΑΕΙ, πνευματικών ανθρώπων και δεκάδων μαθητών ο υπουργός Παιδείας εκφώνησε ένα κείμενο το οποίο ήταν αντιγραφή από το διαδίκτυο κι αυτό δεν είναι καν το χειρότερο: το εν λόγω κείμενο ήταν μια ανοησία, ένας από εκείνους τους εθνικιστικούς μύθους που επίσης κυκλοφορούν χύδην στο Ιnternet.

Ολοι γνωρίζουν ότι το διαδίκτυο είναι μεν μια απίστευτη πηγή γνώσης, αλλά επίσης και ανοησίας. Ο καθένας μπορεί να «βάλει» ότι θέλει. Και το κάνει. Ετσι δίπλα στα σοβαρά κείμενα, υπάρχουν και οι μπαρούφες. Δίπλα στους επιστημονικούς δικτυακούς τόπους υπάρχουν κι άλλοι που μιλούν για μυστικές επισκέψεις εξωγήινων, για προϊστορικά τέρατα που ζουν σε λίμνες κ.λπ. Ενας από αυτούς τους μύθους έχει να κάνει και με την ελληνική γλώσσα.

Αντιγράφουμε από την ομιλία του υπουργού Παιδείας (η οποία ήταν αντιγραφή από το Ιnternet): «Ακόμα και σήμερα στην ηλεκτρονική εποχή η ελληνική γλώσσα αποτελεί το βασικό εργαλείο. Ο πρόεδρος της εταιρείας ηλεκτρονικών υπολογιστών Apple Τζον Σκάλι έφτιαξε το Hellenic Quest, ένα πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής που άρχισε να διανέμει το CNN (...). Το ενδιαφέρον αυτό προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων της πληροφορικής και των υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται ως “νοηματική” γλώσσα μόνον την Ελληνική. Ολες τις άλλες γλώσσες τις χαρακτήρισαν “σημειολογικές”».

Φυσικά δεν υπήρξε ποτέ πρόγραμμα της Apple «Hellenic Quest», ούτε καν ο Τζον Σκάλι δεν είναι πρόεδρος της εταιρείας. Ούτε έχει κανένα νόημα στον προγραμματισμό Η/Υ οι «νοηματικές» και «σημειολογικές» (sic) γλώσσες. Οπως δείχνει στο βιβλίο του «Γλώσσα μετ’ εμποδίων» (Εκδόσεις 21ου αιώνα) ο κ. Νίκος Σαραντάκος αυτή η μπαρούφα ξεπήδησε περί το 1998-1999 κι έκτοτε ανακυκλώνεται κυρίως από ακροδεξιούς στο Ιnternet. Από εκεί λοιπόν το αλίευσαν κάποια σαΐνια του υπουργείου Παιδείας, για να το εκφωνήσει επίσημα ο υπουργός.

Ευτυχώς ανάμεσα στους ακροατές αυτής της μπαρούφας ήταν και η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Βάσω Κιντή που αποκάλυψε το περιστατικό με επιφυλλίδα της στην εφημερίδα «Τα Νέα» (1.2.2008), ώστε εμείς να μην ξέρουμε τι να πρωτοθαυμάσουμε: την αγραμματοσύνη ή την άκριτη αντιγραφή από το διαδίκτυο, παράπτωμα που για ένα μαθητή ή φοιτητή τιμωρείται με μηδενισμό του γραπτού;

tifoefs
19/02/2008, 13:42
Κοιτα να δεις που δε ξεχασε τη τεχνη του ... απο το σχολειο !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

odt
19/02/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Κοιτα να δεις που δε ξεχασε τη τεχνη του ... απο το σχολειο !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:


μιλάμε ότι αυτή η μούφα με το hellenic quest υπάρχει πολλά χρόνια...και είναι επίσης εδώ και πολλά χρόνια γνωστό...ότι πρόκειται περί μούφας....

τι να λέμε τώρα...

πολιτικοί...:sick:

sergiosm
19/02/2008, 14:19
και τώρα το πιο απογοητευτικό ποιό είναι:

ότι ο συγκεκριμένος πολιτικός είναι υπουργός παιδείας;;

ή

ότι ΕΜΕΙΣ εκλέγουμε τέτοιους πολιτικούς;;

Cpt. Haddock
19/02/2008, 14:31
ή το πόσο αποκομμένοι είναι οι πολιτικοί απο τα πράγματα :rolleyes:

Αυτο κυκλοφορεί χρόνια στο νετ κι εδώ και χρόνια εχει βγει οτι ειναι μουφα...

Το είδε ένας σύμβουλος, του άρεσε, το έδειξε στον Στυλιανίδη (γλυψ-γλυψ) και το 'βαλε :rolleyes:

sergiosm
19/02/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το είδε ένας σύμβουλος, του άρεσε, το έδειξε στον Στυλιανίδη (γλυψ-γλυψ) και το 'βαλε :rolleyes:

Και τον έκαψε.

Αλλά καλά να πάθει...

ας πρόσεχε

devil's animal
19/02/2008, 14:50
εγω περισσοτερο θα :bawl: παρα θα :lol:

:yuck:

siraxanz
19/02/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω περισσοτερο θα :bawl: παρα θα :lol:

:yuck:

Έτσι γιά κλάματα είμαστε από την κορυφή μέχρι τα νύχια.

Btw καλά να πάθει...

Αλλά είναι ένας από μας....μην ξεχνάτε το θεώρημα που δεν είναι μούφα:

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν.

mats8282
19/02/2008, 21:17
Πολυ θα ηθελα να ηξερα οσοι λενε αποφθεγματα σαν το παραπανω τι ψηφιζουν...

Γιατι αμα οσοι τα λενε,εστω το 50%,δεν ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ θα ειχαμε αλλη κυβερνηση

No offence siraxanz γενικα μιλαω

:wave2:

siraxanz
20/02/2008, 06:19
Έχεις απόλυτο δίκιο mats8282, γι' αυτό είμαι φανατικός του πιό πάνω θεωρήματος
επειδή έχω κάνει την αυτοκριτική μου και κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια.
Όμως και γενικότερα άμα το δεις τι σημαίνει άλλη κυβέρνηση???
Πιστεύεις ότι θα κυβερνήσουν διαφορετικά οι αριστερότεροι η οι δεξιότεροι???
Μπά δεν το πιστεύω... σε μιά χώρα που ο λαός πετάει τα σκουπίδια στούς δρόμους και
στη φύση γενικότερα, σε μιά χώρα που ο λαός αδιαφορεί γιά τον συνάθρωπο σε μιά χώρα που κυριαρχεί ο ωχαδερφισμος
και που ο δημόσιος υπάλληλος πιστεύει ότι πρέπει να είναι δημόσιος τύρανος και δημόσιος τεμπέλης σε αυτή τη χώρα λοιπόν
δεν νομίζω ότι θα μας κυβερνήσουν καλύτεροι από τους σημερινούς η τους χθεσινούς.
Είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν και δεν ελπίζω ότι θα αλλάξουν, τουλάχιστον όχι στην δικιά μου γενιά.

mats8282
20/02/2008, 09:29
Εγω παλι ειμαι τις αποψης οτι υπαρχουν ανθρωποι που θα κυβερνουσαν διαφορετικα....Αν και η αλλαγη νοοτροπιας δεν ειναι θεμα πολιτικης.....

Η αλλαγη κυβερνησης ομως ειναι αλλαγη νοοτροπιας....Αμα βγει ποτε αλλη κυβερνηση θα με θυμηθεις...

Σταματαω εδω γιατι ειχα δεν ειχα παλι θα μπλεξουμε με τα <<βαρια>> πολιτικα και θα μας φαει ο λυκος


:lol:

the who
20/02/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
Έχεις απόλυτο δίκιο mats8282, γι' αυτό είμαι φανατικός του πιό πάνω θεωρήματος
επειδή έχω κάνει την αυτοκριτική μου και κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια.
Όμως και γενικότερα άμα το δεις τι σημαίνει άλλη κυβέρνηση???
Πιστεύεις ότι θα κυβερνήσουν διαφορετικά οι αριστερότεροι η οι δεξιότεροι???
Μπά δεν το πιστεύω... σε μιά χώρα που ο λαός πετάει τα σκουπίδια στούς δρόμους και
στη φύση γενικότερα, σε μιά χώρα που ο λαός αδιαφορεί γιά τον συνάθρωπο σε μιά χώρα που κυριαρχεί ο ωχαδερφισμος
και που ο δημόσιος υπάλληλος πιστεύει ότι πρέπει να είναι δημόσιος τύρανος και δημόσιος τεμπέλης σε αυτή τη χώρα λοιπόν
δεν νομίζω ότι θα μας κυβερνήσουν καλύτεροι από τους σημερινούς η τους χθεσινούς.
Είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν και δεν ελπίζω ότι θα αλλάξουν, τουλάχιστον όχι στην δικιά μου γενιά.

Δεξιοτερες κυβερνησεις (απο την σημερινη) εχουν περασει πολλες.Να σου θυμισω:
Kαραμανλης (ΕΡΕ και ΝΔ),Παπανδρεου Γεωργιος και Ανδρεας,Σημιτης,Ραλλης,Παπαδοπουλος μπρρρρρ και παει λεγοντας.
Αν το καλοσκεφτεις ολες οι κυβερνησεις εως τωρα δεξιες ηταν απλα μερικες φοραγαν την προβια του σοσιαλΗστη.Αρα δεν εχουμε δοκιμασει αριστεροτερα.Υπαρχει βεβαια κι ο φοβος μην μας παρουν οι κομμουνιστες την περιουσια.!!!
Τωρα ομως που ειμαστε χρεωμενοι ως το λαιμο τι θα μας παρουνε?
Τωρα για τα σκουπιδια και τα αλλα που αναφερεις δυστυχως αν δεν μιλαμε δεν αλλαζουνε.
:beer: :beer: :beer: