PDA

View Full Version : Θα μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μα τον Τουτατή!



Gandalf dr685sm
21/02/2008, 12:06
μετά απο την επιτυχημένη καταστροφή του δορυφόρου των ΗΠΑ απο πύραυλο , υπολογίζουν οτι θα έχουμε θραύσματα που θα πέφτουν στην Γη μέσα στο διάστημα των 40 επόμενων ημερών.

Η Γ.Γ.Π ανακοίνωσε πως στην πολύ ελάχιστη περιπτωση που ανακαλύψουμε τέτοιο αντικείμενο, να ειδοποιήσουμε ΑΜΕΣΑ τις αρχές καθώς μπορεί να έχουν τοξικά κατάλοιπα απο τα καύσιμα του δορυφόρου. Υπόψη οτι και μόνο η επαφή με αυτά, μπορεί να επιφέρει καρκίνο του δέρματος.

Βάλτε τα κράνη στα κεφάλια λοιπόν , μην φάτε κανά μπουζί ή καμιά βίδα στο κεφάλι είναι και το νέο μήνυμα του Υπουργείου Μεταφορών.

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

Εχετλαίος
21/02/2008, 12:09
Ζώα, του κερατά, ζώα....:mad:

GIXXERAKIAS
21/02/2008, 12:11
Θα μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μα τον Τουτατή!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

SpineshankD
21/02/2008, 12:41
κατι ακουσα για διαμαρτυρια Κινας-Ρωσιας οτι δοκιμαζουν νεο πυραυλο οι Αμερικανοι και βρηκαν δικαιολογια τον δορυφορο

οποτε σιγουρα ειναι μουσι,γιατι οι Αμερικανοι δεν λενε ΠΟΤΕ την αληθεια!:nono:

fantacid
21/02/2008, 12:45
δλδ αν πεσει στη ταρατσα μου καμια σουπερ ντουπερ cpu να την επιστρεψω?


κ εχω ακουσει οτι αυτες οι cpu δε χαλανε απο "μικρες πτωσεις"!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

argi6argi
21/02/2008, 12:46
Όπως έλεγε και κάποιος σε μια εκπομπή το πρωί, απο τη στγμή που ο δορυφόρος κατερίφθη εκτός ατμόσφαιρας δεν υπάρχει κίνδυνος. Τα θραύσματα (αν πέσουν πρός τη γή) θα καούν με την τριβή στην ατμόσφαιρα.;)

Anty12
21/02/2008, 13:16
Χωρίς π@π@ριές τώρα.....

Αυτοί οι κάφροι, εκτός από ηλιακούς συλλέκτες και μπαταρίες , χρησιμοποιούν για ηλεκτροδότηση, και κάτι "βραστήρες" (http://www.godlikeproductions.com/forum1/message506705/pg1) με Πλουτώνιο πολλές φορές στους δορυφόρους τους , ιδιαίτερα στους κατασκοπευτικούς.....

Το νου μας .....Houston.....:beer:

soteas
22/02/2008, 00:33
για ολα υπαρχει γιατρικο...


με ενα σφινακι νιτρογλυκερινομεθανολης γεινεσαι περδικι, μη μασας...:lol:


:beer:

tifoefs
22/02/2008, 00:45
Σκεψου οτι εχει εκει πανω ν' αρχισει να πεφτει !!


:alien:

soteas
22/02/2008, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Σκεψου οτι εχει εκει πανω ν' αρχισει να πεφτει !!


:alien:

αν γεινει ετσι , εγω θελω εναν μπαφο και μια ομπρελα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

div400
22/02/2008, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
αν γεινει ετσι , εγω θελω εναν μπαφο και μια ομπρελα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

gkmaggas
22/02/2008, 06:48
Καλημερα παιδες...

Ενημερωτικα θελω να πω πως η τοξικη ουσια ΥΔΡΑΖΙΝΗ υπαρχει στο μαχητικο F-16
σε μια βοηθητικη δεξαμενη...Οποτε τα συμπερασματα δικα σας...

b_bong12
22/02/2008, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Όπως έλεγε και κάποιος σε μια εκπομπή το πρωί, απο τη στγμή που ο δορυφόρος κατερίφθη εκτός ατμόσφαιρας δεν υπάρχει κίνδυνος. Τα θραύσματα (αν πέσουν πρός τη γή) θα καούν με την τριβή στην ατμόσφαιρα.;)

σωστόν

Εχετλαίος
22/02/2008, 08:48
Ερώτηση αδαούς, έτσι; Τα ραδιενεργά υλικά (πλουτώνιο, ουράνιο και τα σια) σε βεβιασμένη επαφή με την ατμόσφαιρα με υπερυψηλές ταχύτητες (επανέισοδος στην ατμόσφαιρα κάθετα ή υπό γωνία), τι απογίνονται; Πόσο πλήρης είναι η καύση τους και τι κατάλοιπα παραμένουν (ενδεχομένως) και τα λουζόμαστε οι γήινοι;

Cpt. Haddock
22/02/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ερώτηση αδαούς, έτσι; Τα ραδιενεργά υλικά (πλουτώνιο, ουράνιο και τα σια) σε βεβιασμένη επαφή με την ατμόσφαιρα με υπερυψηλές ταχύτητες (επανέισοδος στην ατμόσφαιρα κάθετα ή υπό γωνία), τι απογίνονται; Πόσο πλήρης είναι η καύση τους και τι κατάλοιπα παραμένουν (ενδεχομένως) και τα λουζόμαστε οι γήινοι;

Ειναι πολύ μικρές ποσότητες :wave2: :wave2: :wave2:

Εχετλαίος
22/02/2008, 09:21
Ναι, το κατέω. Πάραυτα δε αρέσκει μου η εικόνα να με βομβαρδίζουνε από ούλες τση μπάντες με χημικά/ραδιενεργά/ηλεκτρομαγνητικά/μεταλλαγμένα κέρατα. Σιχτήρ πια!

the who
22/02/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
αν γεινει ετσι , εγω θελω εναν μπαφο και μια ομπρελα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aν δεν γινει να υποθεσω οτι την ομπρελλα δεν την χρειαζεσαι εεε?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

Anty12
22/02/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι πολύ μικρές ποσότητες :wave2: :wave2: :wave2:

Νομίζω κάνεις λάθος κάπτεν.....

Πάρε για παράδειγμα το Πλουτώνιο (περίπου 4 ολόκληρα κιλά) από το Apollo 13(όλοι θυμόμαστε την ταινία και το περίφημο Houston...we have a problem ....here...)
Και μιλάμε για 1970.....
Και πάρόλο που το αμόλησαν για να καταστραφεί στην αμόσφαιρα (ενώ κανονικά θα έπρεπε να μείνει στο φεγγάρι) , αναπαύεται βαθειά στην θάλασσα έξω από την Ν. Ζηλανδία....


121288

Ταξιδευτής
22/02/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι πολύ μικρές ποσότητες :wave2: :wave2: :wave2:

Καπ, και εγω νομιζω οτι κανεις λαθος.

Αρχικα κ εγω πηγα να το παρω στο χαβαλε το θεμα, αλλα διαβαζοντας λιγο παραπανω εχασα το φως μου! :uplate:

Στην press conference που εδωσε η NASA σχετικα, http://mfile.akamai.com/18566/wmv/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/wm.nasa-global/Administrator/pentagon20080214.asx αναφερονται ΠΟΛΛΑ ανατριχιαστικα στοιχεια.

Οπως αναφερει μεταξυ αλλων ο στρατηγος Cartwright o δορυφορος εχει βαρος 2,5 τοννους και λογω μεγαλου ογκου περνοντας απο την ατμοσφαιρα ΔΕΝ θα διαλυθει, αλλα ενα κομματι βαρους 1,5 τοννου θα πεσει εν τελει στη γη.

Αυτο οπως αναφερουν δεν ειναι αρκετο για να δικαιολογησει τη χρηση πυραυλικου συστηματος για να τον ανατιναξουν, μιας και η πιθανοτητα να χτυπησει ανθρωπους ειναι πολυ μικρη (κοινως στα @@ τους).

Ο λογος που θελουν να τον ανατιναξουν ειναι οτι ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ καυσιμα -ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 κιλα ενος ακρως τοξικου αεριου που λεγεται Hydrazine (σχετικα κοντινο αναλογο της Χλωρινης).

Κανονικα ολοι οι δορυφοροι εχουν καυσιμα για να εκτελεσουν μια ελεγχομενη επανεισοδο (controlled reentry) και στην περιοδο χρησης του δορυφορου τα καυσιμα αυτα εξαντλουνται. Ετσι ΟΤΑΝ πλεον μετα απο χρονια φτανουν στη Γη ειναι ουσιαστικα αδειοι.

Το προβλημα εδω ειναι οτι ο δορυφορος αυτος επαψε να εχει επικοινωνια με το κεντρο ελεγχου μολις λιγες ωρες αφου μπηκε σε τροχια! Τωρα δεν ανταποκρινεται σε καμια εντολη, οποτε και ΟΛΑ τα καυσιμα ειναι αθικτα και θα παραμεινουν ετσι.

Εδω υπαρχει ομως και αλλο ενα προβλημα: τα καυσιμα αυτη τη στιγμη ειναι σε παγωμενη μορφη. Περνοντας ομως μεσα απο την ατμοσφαιρα θα ζεσταθουν και θα γινουν αερια. :sick:

Μιλαμε για θερμοκηπιο και καταστροφη του οζοντος, αλλα τι θα κανουν 500 ΚΙΛΑ ενος ακρως τοξικου αεριου στην ατμοσφαιρα;; :uplate: :uplate: :uplate:

Και δυστυχως το θεμα γινεται ΑΚΟΜΑ χειροτερο... :(
Καποιοι αναφερουν οτι οι μπαταριες του σκαφους εχουν 12 κιλα πλουτωνιο! :hypnotize :hypnotize

Αυτο ειναι μεσα σε κεραμικο/carbon fibre περιβλημα και εχει σχεδιαστει να αντεξει την επανεισοδο στη γη, αλλα ΟΧΙ και την εκρηξη ενος πυραυλου! Αν κανετε τον κοπο και διαβασετε λιγο το θεμα, θα δειτε οτι καποιοι που φαινονται να ειναι γνωστες αναφερουν κατηγορηματικα "ΜΗΝ ΑΝΑΤΙΝΑΞΕΤΕ ΤΟ ΔΟΡΥΦΟΡΟ!"

http://www.godlikeproductions.com/forum1/message506705/pg1

Ακομα και αν το θεμα με τις μπαταριες δεν ισχυει, το αλλο με τα καυσιμα ειναι επισημοτατο.
Οπως και να εχει ο θεος να βαλει το χερι του.... :uplate: :uplate:

Παραπομπες:

http://www.nasa.gov/audience/forpolicymakers/index.html

http://www.nasa.gov/pdf/212253main_pentagon_brief_200820214.pdf

Cpt. Haddock
22/02/2008, 12:25
Καλά...

Ζούμε στην Αθήνα, μιλάμε στα κινητά, αναπνέουμε αρωματικούς υδρογονάνθρακες απο τους διαλυμένους καταλύτες των αυτοκινήτων και τις ανοιχτές εξατμίσεις των μοτο και μας πειραξαν τα 4 κιλα πλουτώνιο...

:rolleyes:

Τεσπα, αυτό που λέω είναι οτι οι ποσότητες φυσικής ραδιενέργειας που δεχόμαστε καθημερινά (απο τη γή, τον ήλιο κλπ) ειναι περισσότερες απο την πιθανή έκλυση στροντίου απο ενα διαλυμένο δορυφόρο

:wave2: :wave2:

Ταξιδευτής
22/02/2008, 12:36
Σιγουρα καπ, και εγω μαζι σου φιλε!

Αλλα με καθε ειλικρινια, το χρειαζομασταν αυτο το πραγμα τωρα;; :mad:





Για να μην το παω στην πολιτικη και αρχισω την κουβεντα του ΤΙ θα εκαναν οι αμερικανοι αμα καποια ΑΛΛΗ χωρα ειχε στειλει δορυφορο εκει πανω τιγκα στον καρκινο.... :mad: :mad:

Cpt. Haddock
22/02/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Σιγουρα καπ, και εγω μαζι σου φιλε!
Αλλα με καθε ειλικρινια, το χρειαζομασταν αυτο το πραγμα τωρα;; :mad:

όχι...

όπως δε χρειαζόμαστε τους δεκάδες δορυφόρους που μας στέλνουν σήμα στο gps και στα δορυφορικά πιάτα, δε χρειαζόμαστε τα εργοστάσια παραγωγής ρεύματος (πετρελαιου, άνθρακα, ουρανίου), δε χρειαζόμαστε βενζινο/πετρελαιοκινητήρες, δε χρειαζόμαστε κινητα τηλέφωνα....




όπως δε χρειαζόμαστε και το 1-2 πακέτα τσιγάρα που καπνίζουμε αλλά κατα τα άλλα μας πειραξε ο καρκινος εξ' ουρανου

Δε βγαίνει άκρη :wave2: :wave2:

Ταξιδευτής
22/02/2008, 13:04
Παντως τωρα στα σοβαρα, το θεμα ΕΙΝΑΙ ασχημο...
Εχθες τελικα ανατιναξαν τον πυραυλο πανω απο τον ατλαντικο ωκεανο και αυτη τη στιγμη τα συντριμια του περιφερονται γυρω απο τη γη.

Μαλιστα οποιος θελει μπορει να παρακολουθησει την πορεια τους real time εδω: http://www.n2yo.com/?s=29651

ΥΓ. Αν νομιζετε ακομα οτι δεν μας αφορα το θεμα, πατηστε στο 5 DAY PREDICTION TABLE FOR USA 193 DEBRIS (http://www.n2yo.com/passes.php?s=29651) και πατηστε DRAW για να σας βγαλει τις τροχιες που θα ακολουθησει ο δορυφορος... :uplate: :uplate: :uplate:

road spirit
22/02/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
.....
Ο λογος που θελουν να τον ανατιναξουν ειναι οτι ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ καυσιμα -ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 κιλα ενος ακρως τοξικου αεριου που λεγεται Hydrazine (σχετικα κοντινο αναλογο της Χλωρινης).

...

οχι και τόσο κοντινό στη χλωρίνη

ειναι άκρως τοξικό, και υπο συνθήκες , μπορεί να προκαλέσει και γρήγορο θάνατο

για 500 κιλά κάνεις έτσι?? :lol:

ξέρεις πόσοι τόνοι υδραζίνης υπάρχουν σε ετήσια βάση στην ...ας πουμε, Αττική??

σε μια μόνο εγκατάσταση, έχουμε ετήσια κατανάλωση 7,5 τόννων... Φαντάσου τι γίνεται συνολικά

υδραζίνη υπάρχει για παράδειγμα και σε πολλά αεροσκάφη, αν και σε υπερβολικά μικρές ποσότητες. Ωστόσο αν ενεργοποιηθεί (συμβαίνει αμα πχ, το αεροσκάφος μείνει απο παροχή ενέργειας, οπότε η ενεργοποίηση υδραζίνης παράγει την ενέργεια που χρειάζεται το αερσκάφος για να λειτουργήσει τα συστήματα του), τότε χτυπάνε καμπανάκια και όλοι τρέχουν σαν τρελλοί....

δεν θα ξεχάσω το τρέξιμο που ρίχναμε στην 115 ΠΜ 2-3 φορες που συναίβει σε Φ16, και έτυχε να είμαστε στη πίστα, κοντα του...

υδραζίνη, σιγα μωρε....

sniper
22/02/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
....

Και δυστυχως το θεμα γινεται ΑΚΟΜΑ χειροτερο... :(
Καποιοι αναφερουν οτι οι μπαταριες του σκαφους εχουν 12 κιλα πλουτωνιο! :hypnotize :hypnotize
....


'Αλλοι αναφέρουν ότι ο ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος (ο Μέγας... όχι αυτός που τον έφαγε η μαϊμού) :lol:

Αλλά αυτό με τα 12 κιλά πλουτώνιο στις μπαταρίες.... :lol:

Πυρηνικές μπαταρίες; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
22/02/2008, 13:47
Καλά πυρηνικές μπαταρίες όχι, αλλά κάποια διαστημικά όχήματα έχουν σαν πηγή ενέργειας γεννήτριες ισοτόπων (πλουτώνιο, καίσιο, στρόντιο)

Συνήθως βέβαια αυτά που ταξιδεύουν βαθιά στο διάστημα, οπότε οι ηλιακοί συλλέκτες δε λαμβάνουν αρκετή ενέργεια, οι δορυφόροι σε τροχιά συνήθως υπερκαλύπτοναι απο το ηλιακό φως

Οι στρατιωτικοί δορυφόροι απο την άλλη ίσως να θέλουν να μη βασίζονται στην ηλιακή ενέργεια οπότε μπορεί να έχουν γεννητριες ισοτόπων.

Παρόμοια "υστερία" πάντως ειχε γίνει και το 1979 όταν έπεσε το Skylab. Ημουν στη Λευκάδα τότε (Νυδρί) και θυμάμαι μανάδες να τρέχουν να μαζεύουν τα παιδιά στο σπίτι :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Πάλι άκουγες για ραδιενέργειες κλπ

Έλεγαν διάφορα τότε οι :a024: στα καφενεία του χωριού καπνίζοντας άφιλτρο ΣΕΚΑΠ ή ΕΘΝΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΝ και πίνοντας δυο κιλά τσίπουρο ο καθένας :rotflmao:

el_hymador
22/02/2008, 13:50
Δεν σκαμπαζω γρι απο υδραζινες, παραβολικες τροχιες κτλ-κτλ...


αλλα απο την στιγμη που οι Αμερι(κ)λανοι κοινοποιησαν ευρυτερα το θεμα ισως να λεει κατι.

εγω φοβαμαι πολυ περισσοτερα αυτα που δεν πρακειται να μαθουμε.

Ταξιδευτής
22/02/2008, 13:54
Μην πυροβολειτε τον πιανιστα! :uplate:

Εγω ανεφερα αυτα που διαβασα. ΔΕΝ ειπα οτι ηταν αληθεια, ουτε οτι τα πιστευω απαραιτητως.

Το ΜΟΝΟ σιγουρο ειναι οτι ανατιναξαν τον δορυφορο εχθες, ειχε μια δεξαμενη γεματη με τοξικα καυσιμα και αυτη τη στιγμη πεφτει στη γη σε κομματακια.

Νικο, σχετικα με τις μπαταριες, εχεις να παραθεσεις ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ και να αντικρουσεις αυτο το θεμα, η απλα εισαι ειρωνικος γιατι ετσι γουσταρεις; :a57:

Οι "μπαταριες" αυτες λεγονται και RTG (radioisotope thermoelectric generators) και χρησιμοποιουνται σε διαστημικες συσκευες ως πηγες ενεργειας, με τελευταιο επιβεβαιωμενο οχημα που φερει τετοιες μπαταριες το Cassini, με 33 κιλα πλουτωνιου-238.

http://seds.org/archive/spaceviews/cassini/rtg.html

Druuna
22/02/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Παρόμοια "υστερία" πάντως ειχε γίνει και το 1979 όταν έπεσε το Skylab. Ημουν στη Λευκάδα τότε (Νυδρί) και θυμάμαι μανάδες να τρέχουν να μαζεύουν τα παιδιά στο σπίτι :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Πάλι άκουγες για ραδιενέργειες κλπ

Έλεγαν διάφορα τότε οι :a024: στα καφενεία του χωριού καπνίζοντας άφιλτρο ΣΕΚΑΠ ή ΕΘΝΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΝ και πίνοντας δυο κιλά τσίπουρο ο καθένας :rotflmao:



Ωραιες εποχες!!!!!!!Ξεχασες τα Σαντέ κασσετινα που καπνιζε ο παππους μου.....Και αυτο με το τσιπουρο, μεγαλη ανακριβεια....Κρασακι πινανε οι περισσοτεροι ντοπιο βέρτζαμο, αντε και κανα ουζακι....Κατα τα αλλα σε διπλα χωριο ημανε κι εγω....μεγαλος τζερτζελες......Ωραια ητανε.....

:wave2: :smokin:

road spirit
22/02/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Μην πυροβολειτε τον πιανιστα! :uplate:

Εγω ανεφερα αυτα που διαβασα. ΔΕΝ ειπα οτι ηταν αληθεια, ουτε οτι τα πιστευω απαραιτητως.

Το ΜΟΝΟ σιγουρο ειναι οτι ανατιναξαν τον δορυφορο εχθες, ειχε μια δεξαμενη γεματη με τοξικα καυσιμα και αυτη τη στιγμη πεφτει στη γη σε κομματακια.

Νικο, σχετικα με τις μπαταριες, εχεις να παραθεσεις ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ και να αντικρουσεις αυτο το θεμα, η απλα εισαι ειρωνικος γιατι ετσι γουσταρεις; :a57:

Οι "μπαταριες" αυτες λεγονται και RTG (radioisotope thermoelectric generators) και χρησιμοποιουνται σε διαστημικες συσκευες ως πηγες ενεργειας, με τελευταιο επιβεβαιωμενο οχημα που φερει τετοιες μπαταριες το Cassini, με 33 κιλα πλουτωνιου-238.

http://seds.org/archive/spaceviews/cassini/rtg.html
μην αρπαζεσαι ρε, δε πυροβόλησε κανεις το πιανιστα

ξέρεις και απο πιάνο ρε ? :wacko:

Anty12
22/02/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Οι στρατιωτικοί δορυφόροι απο την άλλη ίσως να θέλουν να μη βασίζονται στην ηλιακή ενέργεια οπότε μπορεί να έχουν γεννητριες ισοτόπων.



Ισως γιατί να θέλουν μερικοί να μπορούν να γίνουν και γεωστατικοί, να αλλάζουν τροχιές, να μπορούν να σκοπεύσουν τις κάμερες ή τα λέιζερ όταν είναι στην σκοτεινή πλευρά της Γης.....:winka:

AVATOS
22/02/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
όχι...

όπως δε χρειαζόμαστε τους δεκάδες δορυφόρους που μας στέλνουν σήμα στο gps και στα δορυφορικά πιάτα, δε χρειαζόμαστε τα εργοστάσια παραγωγής ρεύματος (πετρελαιου, άνθρακα, ουρανίου), δε χρειαζόμαστε βενζινο/πετρελαιοκινητήρες, δε χρειαζόμαστε κινητα τηλέφωνα....




όπως δε χρειαζόμαστε και το 1-2 πακέτα τσιγάρα που καπνίζουμε αλλά κατα τα άλλα μας πειραξε ο καρκινος εξ' ουρανου

Δε βγαίνει άκρη :wave2: :wave2:



...οπως επισεις κ αυτο το forum,μια κ βασιζεται σε ολα τα παραπανω!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
22/02/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οι "μπαταριες" αυτες λεγονται και RTG (radioisotope thermoelectric generators) και χρησιμοποιουνται σε διαστημικες συσκευες ως πηγες ενεργειας, με τελευταιο επιβεβαιωμενο οχημα που φερει τετοιες μπαταριες το Cassini, με 33 κιλα πλουτωνιου-238.
http://seds.org/archive/spaceviews/cassini/rtg.html

Κι εγώ για γεννήτριες ισοτόπων μιλαγα :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Ωραιες εποχες!!!!!!!Ξεχασες τα Σαντέ κασσετινα που καπνιζε ο παππους μου.....Και αυτο με το τσιπουρο, μεγαλη ανακριβεια....Κρασακι πινανε οι περισσοτεροι ντοπιο βέρτζαμο, αντε και κανα ουζακι....Κατα τα αλλα σε διπλα χωριο ημανε κι εγω....μεγαλος τζερτζελες......Ωραια ητανε.....:wave2: :smokin:

σπαμ, αλλά :beer: :beer: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ισως γιατί να θέλουν μερικοί να μπορούν να γίνουν και γεωστατικοί, να αλλάζουν τροχιές, να μπορούν να σκοπεύσουν τις κάμερες ή τα λέιζερ όταν είναι στην σκοτεινή πλευρά της Γης.....:winka:

και μια πουταναφεραμε :lol:

Γεωστατική τροχία είναι ΜΟΝΟ πάνω απο τον ισημερινό

Κοινώς όταν ακούτε οτι οι αμερικάνοι έχουν "παρκαρει" κατασκοπευτικούς δορυφόρους πάνω απο πχ τη Σερβία μπορείτε να γελάτε άφοβα :rotflmao:

Druuna
22/02/2008, 14:41
Αφου ζουμε κι αναπτυσσομαστε σ΄εναν πολιτισμο "παραφυση¨", κι αυτη τη στιγμη καθομαστε και γραφουμε σε κομπιουτερ και δεν στελνουμε μηνυματα με φωτιες και ταμ-ταμ, ενω αν συνεχιζαμε να ειμαστε μεσα στην φυση δεν θα τα χρειαζομαστε ολα αυτα....
Αρα την τεχνολογικη προοδο σημαινει πως θα την καταπιουμε μαζι με το κουκουτσι....Θελουμε δεν θελουμε....Ας φαμε λοιπον και τον κατασκοπευτικο αμερικανικο δορυφορο (με ολα τα παρελκομενα του, που ενας θεος μονο ξερει ποια στ αληθεια ειναι) στο δοξα πατρι, κι οτι αλλο προκυψει μελλοντικα.....


:wave2:

Daemon
22/02/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Ζούμε στην Αθήνα, μιλάμε στα κινητά, αναπνέουμε αρωματικούς υδρογονάνθρακες απο τους διαλυμένους καταλύτες των αυτοκινήτων και τις ανοιχτές εξατμίσεις των μοτο και μας πειραξαν τα 4 κιλα πλουτώνιο...

:rolleyes:
...


Λιγο ειναι δηλαδη τα 4 κιλα πλουτωνιο? :eyepop: :eyepop: Να βαλουμε καννα κιλο η δυο ακομα και ειναι ικανα να σβησουν την Αθηνα απ'το χαρτη.. :rolleyes:
Αν και δεν εχω ακουσει ποτε για πυρηνικους δορυφορους.. :rolleyes: Δεν νομιζω να συρικνωσανε εναν αντιδραστηρα τοσο πολυ να χωραει μεσα σε ενα κονσερβοκουτι δορυφωρο..

Οσω για μπαταριες πλουτωνιου.. Λετε να βγουνε και στην αγορα? Ακουγετε ενδιαφερων.. Πουλανε και τον αντιδραστηρα ξεχωριστα η θα ειναι μεσα στην τιμη? :D

* χμμ.. μαλλον εχω μεινει πισω.. :wacko: *

Ταξιδευτής
22/02/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Λιγο ειναι δηλαδη τα 4 κιλα πλουτωνιο? :eyepop: :eyepop: Να βαλουμε καννα κιλο η δυο ακομα και ειναι ικανα να σβησουν την Αθηνα απ'το χαρτη.. :rolleyes:
Αν και δεν εχω ακουσει ποτε για πυρηνικους δορυφορους.. :rolleyes: Δεν νομιζω να συρικνωσανε εναν αντιδραστηρα τοσο πολυ να χωραει μεσα σε ενα κονσερβοκουτι δορυφωρο..

Οσω για μπαταριες πλουτωνιου.. Λετε να βγουνε και στην αγορα? Ακουγετε ενδιαφερων.. Πουλανε και τον αντιδραστηρα ξεχωριστα η θα ειναι μεσα στην τιμη? :D

* χμμ.. μαλλον εχω μεινει πισω.. :wacko: *

Aντρεα, αντι να ειρωνευεσαι μπορεις απλα να διαβασεις λιγο τις παραπομπες παραπανω. :mad:

Εχετλαίος
22/02/2008, 15:15
Αν και δεν εχω ακουσει ποτε για πυρηνικους δορυφορους.. Δεν νομιζω να συρικνωσανε εναν αντιδραστηρα τοσο πολυ να χωραει μεσα σε ενα κονσερβοκουτι δορυφωρο..

Μα και τα 2 Voyager (τεχνολογιάς δεκαετίας του '70) έχουν πάνω μίνι πυρ. αντιδραστήρες. Δεν είναι κάτι νέο. Χωράει άνετα σε δορυφόρο (δυστυχώς για μας)

Cpt. Haddock
22/02/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Aντρεα, αντι να ειρωνευεσαι μπορεις απλα να διαβασεις λιγο τις παραπομπες παραπανω. :mad:

χαλάρωσε ρε παπαρα, πολύ τσαντίλας είσαι τελευταία :lol: :lol: :wave2:

Cpt. Haddock
22/02/2008, 15:24
Για να μην το ξαναλέμε

Γεννητριες ισοτόπων (στην ουσία μικροί αντιδραστήρες σχάσης) υπάρχουν σε πολλές διαστημοσυσκευές (πχ Cassini, το συγχωρεμένο Galileo ), όπως επίσης και στα Voyager (ή V-Ger για όσους θυμούνται :bigcry: )

Επίσης έχουν προταθεί σκάφη με κινητηρες ιόντων που να δουλεύουν εξ' αρχής (να μη γίνεται εκτόξευση με συμβατικο πυραυλικό φορέα) αλλά κατι τέτοιο σκονταφτει στην - ακόμα - φοβία του κόσμου για την πυρηνική ενέργεια

την ίδια ώρα που ο ίδιος κοσμος γ@μάει τον πλανήτη καιγοντας πετρέλαιο :rolleyes:

Daemon
22/02/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Aντρεα, αντι να ειρωνευεσαι μπορεις απλα να διαβασεις λιγο τις παραπομπες παραπανω. :mad:

Καλα ντε.. μη βαρας.. :cry:

Anty12
22/02/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Δεν νομιζω να συρικνωσανε εναν αντιδραστηρα τοσο πολυ να χωραει μεσα σε ενα κονσερβοκουτι δορυφωρο..



SNAP-27 APOLLO RADIOISOTOPE THERMOELECTRIC GENERATOR AND FUEL CASK


The SNAP-27 radioisotope thermoelectric generator is one of several atomic-powered electric generators developed jointly by the National Aeronautics and Space Administration and the Atomic Energy Commission. (SNAP stands for Systems Nuclear Auxiliary Power.) It is fueled by plutonium-238. The fuel capsule, containing 3.8 kilograms (8.36 pounds) of fuel, was carried to the Moon in a separate Fuel Cask attached to the side of the Lunar Module. The fuel cask provided thermal insulation and added structural support to the fuel capsule. On the Moon, the Lunar Module pilot removed the fuel capsule from the cask and inserted it in the RTG.

The SNAP-27 Radioisotope Thermoelectric Generator (RTG) converted the heat energy from radioactive decay to electrical energy. Five such RTGs provided electric power for the Apollo Lunar Surface Experiment Packages (ALSEP) left on the Moon by Apollos 12, 14, 15, 16 and 17. These stations transmitted information about moonquakes and meteor impacts, lunar magnetic and gravitational fields, the Moon's internal temperature, and the Moon's atmosphere for several years after the missions. After ten years, a SNAP-27 still produces more than 90% of its initial output of 70 Watts.


Πηγή http://www.nasm.si.edu/


Και όλα αυτά το 1970

tifoefs
22/02/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ερώτηση αδαούς, έτσι; Τα ραδιενεργά υλικά (πλουτώνιο, ουράνιο και τα σια) σε βεβιασμένη επαφή με την ατμόσφαιρα με υπερυψηλές ταχύτητες (επανέισοδος στην ατμόσφαιρα κάθετα ή υπό γωνία), τι απογίνονται; Πόσο πλήρης είναι η καύση τους και τι κατάλοιπα παραμένουν (ενδεχομένως) και τα λουζόμαστε οι γήινοι;

Τι γκρινιαζεις εσυ εε ;;

και παψε να με πατας τ' αυτι !!

:mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: