PDA

View Full Version : Συμβουλές για εντουρο



diuco
22/02/2008, 13:25
Λοιπόν προσοχή.
Αρχίζω εντούρο, είμαι άπειρος αλλά κρυφό μεγάλο ταλέντο και ζητώ συμβουλές.
Περιμένω...και αρχίζω
:winka:

nantin
22/02/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Λοιπόν προσοχή.
Αρχίζω εντούρο, είμαι άπειρος αλλά κρυφό μεγάλο ταλέντο και ζητώ συμβουλές.
Περιμένω...και αρχίζω
:winka:


καταρχην καλως να μπεις σε αυτο τον ομορφο κοσμο

δευτερον τραβα παρε οτι καλυτερο μπορεις απο εξοπλισμο και εξηγουμε μποτες ,επιγονατιδες (μην τσιγκουνευτεις καθολου) θωρακα επιαγκωνιδες ενα καλο κρανακι και στολη και γαντια .τωρα αν θες εχει και αλλα προστατευτικα για τον αυχενα κτλ αλλα αναλογα με την εξοικειωση σου θα αρχισεις να τα ψαχνεις

τριτον βρισκεις ενα μηχανακι που θα σε φτιαχνει και θα μπορεις να το ευχαριστηθεις .δεν ξερω απο που εισαι αλλα και στη θεσσαλονικη και στην αθηνα υπαρχουν ανθρωποι που θα γνωρισεις που εχουν ορεξη να σε βοηθησουν ακομα και να δοκιμασεις καποια μηχανακια για να δεις ποιο σου καθεται.αυτο βεβαια εξαρταται και απο το τι θες να διαθεσεις

και τεταρτον επιλεγεις μια παρεα (ποτε μονος η πιο απλη βολτα μπορει να εξελιχθει σε εφιαλτη) η οποια να εχει την διαθεση να σε περιμενει οταν θα δυσκολευεσαι σε καποια κομματια και θα σε συμβουλευει στα λαθη σου .
Αυτα ελπιζω να κανεις το καλυτερο:wave2: :wave2:

lamoun
22/02/2008, 14:01
Άν θες να διαβάσεις κάποια πραγματάκια (κάπως προχωρημένα ίσως όμως) δες ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51391)
Δυστυχώς μερικά, έχουν σβηστεί απο το thread, αν θες στείλε μου πμ με το mail σου, μπας και βρώ να σου στείλω t@rrent για ΑΥΤΟ (http://www.motopowervideo.com/checkout/dirtwise_sc.html), αλλά νομίζω με ένα search μπορείς να το βρεις σχετικά εύκολα! :winka:

dirtbird
22/02/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Άν θες να διαβάσεις κάποια πραγματάκια (κάπως προχωρημένα ίσως όμως) δες ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51391)

:smokin: ---- (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50135&perpage=15&pagenumber=4) :smokin:

lamoun
22/02/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:smokin: ---- (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50135&perpage=15&pagenumber=4) :smokin:

To ξέρω ότι το είχα ποστάρει και εκεί.

Απλά στο άλλο προσπάθησα να γίνει μια συλλογή απο links (η οποία δε φτούρησε).

Άν θυμάσαι, είχα βάλει και link απο το torrent που λέω παραπάνω, (αλλοιωμένο αρχικά για να μην εμφανίζεται στα search, και mod το διόρθωσε). Μετά από καιρό ξαναβλέπω το θέμα και απόρησα που σβήστηκαν όλα, είναι η αλήθεια.

EDIT:Καλά ρε αθεόφοβε, το έσβησες; Τί σταδιακό κλάδεμα ήταν αυτό!! :lol: :lol: :lol:

diuco
22/02/2008, 21:31
Σκεφτομαι να αρχισω με ενα 125 σουζουκάκι του 98, δίχρονο με μανιβελίτσα...καιμε καλή παρέα που με περιμένει να εξερευνήσουμε μαζί τα βουνά της Μακεδονίας.
Πως σας ακουγεται το μοντελο?

hararm123
22/02/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Σκεφτομαι να αρχισω με ενα 125 σουζουκάκι του 98, δίχρονο με μανιβελίτσα...καιμε καλή παρέα που με περιμένει να εξερευνήσουμε μαζί τα βουνά της Μακεδονίας.
Πως σας ακουγεται το μοντελο?


Αποψη μου ειναι οτι το 125 θελει εμπειρια για να το πας γιατιεχει πολυ αποτομη αποδοση.Ισως να κοιταζες για κατι σε 200 2τ πιστευω θα ειναι πιο ευκολο μιας και ειπες οτι εισαι απειρος στο χωμα.

nantin
22/02/2008, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Σκεφτομαι να αρχισω με ενα 125 σουζουκάκι του 98, δίχρονο με μανιβελίτσα...καιμε καλή παρέα που με περιμένει να εξερευνήσουμε μαζί τα βουνά της Μακεδονίας.
Πως σας ακουγεται το μοντελο?

ποιο μερος της μακεδονιας εισαι φιλε

diuco
23/02/2008, 22:43
απο εκείνο το μέρος που μοιάζει με σκαλοπάτι·πατάει ο Θεός κι ανεβαίνει στον ουρανό. Έδεσσα.

diuco
23/02/2008, 22:48
οντως το 125 μπορει να ειναι μορτικο, αλλα σκεφτομαι να αρχίσω ηρεμα, μέχρι να το καταλάβω πως δουλεύει. Το μηχανάκι δεν το έχω ακόμα...απλώς φίλοι μουμου πρόυειναν 250 4τ ως αρχή. όμως ένα 125 2τ δεν είναι το ανάλογό του?:wave2:

nantin
24/02/2008, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
οντως το 125 μπορει να ειναι μορτικο, αλλα σκεφτομαι να αρχίσω ηρεμα, μέχρι να το καταλάβω πως δουλεύει. Το μηχανάκι δεν το έχω ακόμα...απλώς φίλοι μουμου πρόυειναν 250 4τ ως αρχή. όμως ένα 125 2τ δεν είναι το ανάλογό του?:wave2:

μπορει να ειναι στην ιδια κατηγορια στους αγωνες αλλα εχουν διαφορετικο τροπο λειτουργιας .το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι και τα δυο χρειαζονται ροη στη διαρκεια της βολτας ωστε να εισαι συνεχως στη ροπη και να βγαζεις τα δυσκολα .

nasos_wr426
24/02/2008, 22:38
Φίλε diuco το εντούρο είναι σούπερ!Αν βρεις μια ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ θα το αγαπήσεις!.Συμφωνώ +1000 με τον nantin να διαθέσεις χρήμα για έναν καλό εξοπλισμό!Εγω ξεκίνησα με ένα CRM50 το οποίο μπορούσε να πάει όπου πήγαιναν και τα 125 αλλά το θέμα ήταν πως πήγαινε:sick:Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με μηχανή εντούρο 250 4τ ή 125 2τ (ακόμα και κανένα 250 2τ τύπου DT200WR και CRM250) και όχι με μοτοκρός.Βρες και πάρε καμιά ευκαιρία και μετά από κανένα χρόνο το πολύ αφού θα έχεις μπεις στο χορό του εντουρο για τα καλά δώσε χρήμα και πάρε την μηχανή που θα σε ταιριάζει!!!Αν είναι όμως να πηγαίνεις βουνό με παρέα με παπάκια φορώντας φλάι και άρβυλα ψάχνοντας κανένα βουναλάκι για αλματάκια,καλύτερα μην ασχολείσαι καθόλου με το άθλημα!!Πάρε ζεστά το θέμα και θα γουστάρεις λέμε!!!
:wave2:

diuco
25/02/2008, 22:55
κατέληξα τελικα στο ψευδοεντούρο....με καλό εξοπλισμό και 2τ 125άκι. Συμβουλές για την εξέλιξή μου στην διαδρομή, παρακαλώ, έχετε να μου δώσετε....διοτι θα αρχίσω σαν χελώνα αλλά θα γίνω καλός λαγός? :hypnotize

OldMan
26/02/2008, 15:44
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Έχετε στα μέρη σας ένα λαθρέμπ... εεε ένα καλό παιδί που ασχολείται με τα χώματσ ...!!!
(σε αντίθεση με τις οδηγίες του ορθοπεδικού του !!!) :winka:

diuco
27/02/2008, 15:51
πόσα ξέρεις?
λέγε γιατί τώρα πρέπει να πεθάνεις:smokin: