PDA

View Full Version : Οι άλλοι Ελληνες!!



LIBYKOS
22/02/2008, 14:52
.....αυτοί που δουλεύουν, κάνουν έρευνα, προσφέρουν και διακρίνονται, όταν τους δίνεται πραγματικός "χώρος" και κίνητρο για να κάνουν αυτό που αγαπάνε.

Αυτοί για τους οποίους εμείς οι υπόλοιποι μπορούμε να είμαστε περήφανοι, αλλά και προβληματισμένοι για το τι θα μπορούσαμε να πετύχουμε και δεν τα καταφέρνουμε.

Είναι μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη από τον άνθρωπο που πήρε το "Νόμπελ τεχνολογίας", όπως αναφέρεται το βραβείο Τιούρινγκ......



Αρθρο (http://www.skai.gr/master_story.php?id=74221)

sober
22/02/2008, 14:59
Μπραβο του!!

+650 σε οσα λες!!

:beer:

apav
22/02/2008, 19:22
:a18:

ΥΓ Επειδή χτες διοργανώσαμε (IET/BCS) αντίστοιχη εκδήλωση με καλεσμένο για Turing Lecture σχετικά με το περιβάλλον (Target Earth), φαντάζεστε την πρώτη ερώτηση από το κοινό να ήταν όπως αυτή της δημοσιογράφου;

"Προτιμάτε να είστε κλεισμένος σε ένα εργαστήριο και να δουλεύετε;

:a35:

el_hymador
22/02/2008, 21:29
Aν ο Σηφης Σηφακης ηταν στην Ελλαδα...

Θα ειχε προϊσταμενο καποιο κοματοσκυλο...

Θα επαιρνε ενα μισθο της πεινας σε καποιο κατ' ευφημισμο ''ερευνητικο κεντρο''...

Οταν μετα απο χρονια προσπαθειων εγκρινοταν επιτελους ενα κονδυλι για να παρουν καποια μηχανηματα, θα αλλαζε η κυβερνηση και το κονδυλι θα παγωνε...

Θα εμπαινε ενα αλλο κοματοσκυλο στην θεση του προηγουμενου κοματοσκυλου και θα θεωρουσε τον Σηφακη προσκειμενο στην αλλη παραταξη...

Θα τον υπονομευε και θα προσπαθουσε να να τον πεταξει εξω απο το κατ΄ευφημισμο ερευνητικο κεντρο για να δωσει την θεση του στον ανηψιο του, που ειχε τελειωσει ιδιωτικο ΙΕΚ πληροφορικης...

Τελικα το κονδυλι θα δινοταν, αλλα θα περναγε απο τα χερια του κοματοσκυλου οπου και θα κρατουσε μια ''προμηθεια'' 40 - 60% για την παρτη του...

Θα αγοραζαν μηχανηματα της πλακας, αφου η προκρηξη του διαγωνσιμου για την αγορα των Η/Υ και των περιφερειακων τους, θα γινοταν κατ ουσιαν με απ ευθειας αναθεση και κανονες πληρους α-διαφανειας σε κατι ακυρους τυπους που απλα ετυχε να δωσουν μεγαλυτερη μιζα στο κοματοσυκλο...

Ακομα και κατω απο αυτες τις συνθηκες ομως ο Σηφακης θα καταφερνε να μεγαλουργησει, αλλα το κοματοσκυλο θα καρπωνοταν εξ ολοκληρου την επιτυχια μαζι με τον ανηψιο του...

Μετα θα αλλαζε παλι η κυβερνηση και θα εβγαιναν στην φορα οι μιζες και οι ''προμηθειες'' που ειχε παρει το πρηγουμενο κοματοσκυλο...

Θα κατηγορουσαν τον Σηφακη...

Πιθανοτατα θα επρεπε να λογοδοτησει -υποχρεωτικα- ενωπιων του Ελληνικου λαου σε καποιο τηλεοπτικο παραθυρο...

Και στην συνεχεια ενωπιων της δικαιοσυνης...

Η ερευνα και τα επιστημονικα επιτευγματατου Σηφακη θα μπλοκαριζοντουσαν και θα αποτελουσαν απλως αρχειακο υλικο του ερευνητικου κεντρου...

Μετ ααπο χρονια, το ελληνικο δημοσιο (κατα συνεπεια ολοι εμεις...) θα πληρωνε ενα αστρονομικο ποσο για να αγορασει απο εταιρεια του εξωτερικου μια εφαρμογη για Η/Υ υποδεεστερη απο αυτη του Σηφακη, οταν αυτο θα χρειαζοταν...

καληνυχτα μας.

p@nos
22/02/2008, 22:37
Ειναι τραγικο...
:sad: :sad: :sad:



Οι Γάλλοι περηφανεύονται πως είναι "ο πρώτος Γάλλος κάτοχος του βραβείου Τιούρινγκ"
.
.
.
.
.
Τι θα λέγατε στους νέους Έλληνες που σπουδάζουν;
το πρώτο βήμα είναι να βγουν έξω.



Τι να πω,μαλλον αυτες οι φρασεις τα λενε ολα...

Σε ολου τους νεους σαν κ'εμενα,που σπουδαζουν και εχουν ονειρα,ταλαιπορουνται για να παρουν ενα πτυχιο που σε αλλες χωρες θα αντιμετωπιζονταν με σεβασμο και --ισως--θαυμασμο...

Για την χωρα που ο φιλος σου θα προσπαθησει να σε μαχαιρωσει...

Για την χωρα που ο διπλανος σου θα προσπαθησει με καθε τροπο να φαει το ψωμι σου...

Για την χωρα που βριζει τους αλλοδαπους που ερχονται για μια καλυτερη ζωη,μια 2η ευκαιρια...

Για την χωρα που σε κανει να μη θες να ζεις σε αυτην...



:sad: :sad: :sad:

cityfly
22/02/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:a18:

ΥΓ Επειδή χτες διοργανώσαμε (IET/BCS) αντίστοιχη εκδήλωση με καλεσμένο για Turing Lecture σχετικά με το περιβάλλον (Target Earth), φαντάζεστε την πρώτη ερώτηση από το κοινό να ήταν όπως αυτή της δημοσιογράφου;

"Προτιμάτε να είστε κλεισμένος σε ένα εργαστήριο και να δουλεύετε;

:a35:


κάτι ήξερε και είπε λίγο πριν

H βράβευση άλλαξε τη ζωή μου, διαταράσσει την ησυχία μου. ... Ανακαλύπτω και τον κόσμο των δημοσιογράφων...

:D

alximistis
22/02/2008, 23:10
Καταρχάς μπράβο και συγχαρητήρια του.
Αλλά να κάνω και μία παρατήρηση προς τους φίλους συμφορουμίτες. Ρε παίδες αντί να ραχίζετε μία από τα ίδια και άντε η χώρα αυτή και άντε το παλιοκράτος κι άντε το ένα κι άντε το άλλο κοιτάξτε μία και την άλλη πλευρά-νόημα του άρθρου. Ότι ΝΑΙ ρε γαμώτο υπάρχουν ΚΑΙ αυτοί οι Έλληνες!!! Και ΝΑΙ είναι πολλοί άσχετα που κατοικούν. Ας προσπαθούμε εμείς να κάνουμε το "σωστό" και να είμαστε άψογοι στον τομέα μας και τα υπόλοιπα... οκ υπάρχουν κι αυτά αλλά να που υπάρχουν και τα καλά!!! Ας μείνουμε σε αυτά! :)

Πανάξιος ο άνθρωπος...


ΥΓ Κοιτάξτε και κάτι άλλο που γράφει. ΠΟΤΕ δεν έκοψε τους δεσμούς του με την πατρίδα... έτσι για να το βλέπουμε και να το προσέχουμε. :)

stefanos
23/02/2008, 00:50
Την δευτέρα με το χιόνι πήγα στη δουλειά γιατί μπορούσα.
Την επόμενη φορά δεν θα πάω γιατί κατάλαβα ότι έκανα μαλακία που πήγα.
Σιγά σιγά όλοι μαθαίνουμε να λουφάρουμε σε αυτο τον τόπο.
Και φυσικά το κατάλαβαν και οι υπόλοιποι που δούλεψαν.
Την επόμενη φορά δεν θα την πατήσουμε.
:p

p@nos
23/02/2008, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Την δευτέρα με το χιόνι πήγα στη δουλειά γιατί μπορούσα.
Την επόμενη φορά δεν θα πάω γιατί κατάλαβα ότι έκανα μαλακία που πήγα.
Σιγά σιγά όλοι μαθαίνουμε να λουφάρουμε σε αυτο τον τόπο.
Και φυσικά το κατάλαβαν και οι υπόλοιποι που δούλεψαν.
Την επόμενη φορά δεν θα την πατήσουμε.
:p



:dizzy: :dizzy: :dizzy:

stefanos
23/02/2008, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
:dizzy: :dizzy: :dizzy:

τι δεν κατάλαβες?

p@nos
23/02/2008, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
τι δεν κατάλαβες?



Δεν καταλαβαινω την σχεση της απαντησης σου με το αρθρο.

:smilea:

stefanos
23/02/2008, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Δεν καταλαβαινω την σχεση της απαντησης σου με το αρθρο.

:smilea:

Δεν είναι φανερο?
Και εγώ που πήγα και οι άλλοι που δεν πήγαν θα πάρουμε το μεροκάματό μας και όλα εντάξει.
Το βλέπεις κίνητρο αυτό για να δουλέψεις?
Είναι χαρακτηριστικό του τρόπου που γίνονται τα πράγματα στην Ελλάδα.
Επί της ουσίας δεν φταίνε οι Ελληνες.
Το ίδιο παθαίνουν και οι αλλοδαποί στη χώρα μας.
Το έχω δεί και σε μεγάλες πολυεθνικές.
Οποιος δουλεύει είναι το κορόιδο.Αν απο την άλλη δεν δουλεύεις πώς θα φανούν οι ικανότητές σου?

lamoun
23/02/2008, 01:28
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι σαφέστατος... δυστυχώς.. :(

Είναι αυτό που λέμε, θέλεις να "αγιάσεις" και δε σε αφήνουν..

p@nos
23/02/2008, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν είναι φανερο?
Και εγώ που πήγα και οι άλλοι που δεν πήγαν θα πάρουμε το μεροκάματό μας και όλα εντάξει.
Το βλέπεις κίνητρο αυτό για να δουλέψεις?
Είναι χαρακτηριστικό του τρόπου που γίνονται τα πράγματα στην Ελλάδα.
Επί της ουσίας δεν φταίνε οι Ελληνες.
Το ίδιο παθαίνουν και οι αλλοδαποί στη χώρα μας.
Το έχω δεί και σε μεγάλες πολυεθνικές.
Οποιος δουλεύει είναι το κορόιδο.Αν απο την άλλη δεν δουλεύεις πώς θα φανούν οι ικανότητές σου?



Μαλιστα...


Δεν καταλαβα στην αρχη τι ηθελες να πεις,τωρα οκ.


Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες ρε Στεφανε.

stefanos
23/02/2008, 01:46
Για Ελληνικές εταιρίες δεν μιλάμε?
Αυτή δεν θα την ξέρετε.
Και πλέον μπορεί να μην είναι και Ελληνική, αλλά υπάρχουν λαμπρά παραδείγματα.

http://www.defensereview.com/article725.html

Εχετλαίος
23/02/2008, 08:42
Τελέιωσα μοριακός βιολόγος με εξειδίκευση σε μοριακή γεννετική στο εξωτερικό.
Δούλευα για μια εταιρεία μεγαθήριο (Ynilever-Monsanto), έκανα έρευνα πρώτης γραμμής και είχα τέλεια εργασία-αυτοκίνητο-σπίτι.
Αποφάσισα να μεταφέρω τη γνώση που είχα αποκομίσει πίσω στην πατρίδα μου.
Σε 3 πανεπιστήμια που πήγα μου έκλεισαν την πόρτα.
Σε 4 ερευνητικά κέντρα (που κάναν έρευνα σε κάτι που έξω το θεωρούσα ρουτίνα) με έδιωξαν και με παρέπεμψαν στο ΑΣΕΠ και κατά συνέπεια σε πολιτικό βύσμα.
Εργάστηκα σαν πωλητής, οδηγός φορτηγού, διανομέας φαγητού, ταχυδρομικός διανομέας, καθαριστής τζαμιών και σε άλλες 17 εργασίες άσχετες με την επιστήμη μου. Τώρα κάνω το βοηθό λογιστή για να ζήσω την οικογένειά μου.
Το μόνο μου αμάρτημα ήταν που ήθελα να γυρίσω στην πατρίδα μου και να μεταφέρω λίγη εξειδικευμένη γνώση για να πάμε σα χώρα λίγο πιο μπροστά.
Δεν σκέφτηκα να ξαναφύγω, θέλω να το παλέψω εδώ.
Και το παλέυω.
(Από τους 4 Έλληνες που δουλεύαμε εκεί, μονάχα εγώ γύρισα, οι άλλοι ούτε να το ακούσουνε. Ο ένας σήμερα διοικεί τον τομέα γεννετικής έρευνας της εταιρείας που δούλευα ενώ ένας άλλος βραβεύτηκε 2 φορές για την δουλειά του στο Human Genome Project. Εμένα χτες με ξέχεσε ο αγράμματος εργοδότης μου επειδή δεν του πήρα σακί με σκυλοτροφή καθότι δεν μπορούσα να το φέρω 20χλμ με το μηχανάκι).

el_hymador
23/02/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Την δευτέρα με το χιόνι πήγα στη δουλειά γιατί μπορούσα.
Την επόμενη φορά δεν θα πάω γιατί κατάλαβα ότι έκανα μαλακία που πήγα.
Σιγά σιγά όλοι μαθαίνουμε να λουφάρουμε σε αυτο τον τόπο.
Και φυσικά το κατάλαβαν και οι υπόλοιποι που δούλεψαν.
Την επόμενη φορά δεν θα την πατήσουμε.
:p

απο Καθημερινη

''Οι Ελληνες είναι οι δεύτεροι πιο εργατικοί Ευρωπαίοι, καθώς εργάζονται 44,4 ώρες εβδομαδιαίως έναντι 42,1 ωρών στην υπόλοιπη Ευρώπη. Μόνο οι Βρετανοί δουλεύουν περισσότερο, φτάνοντας τις 44,9 ώρες, ενώ στον αντίποδα βρίσκονται οι Δανοί οι οποίοι δεν φτάνουν καν τις 40 ώρες εβδομαδιαίως (39,9). Ο υψηλός αριθμός των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας εξηγείται εν μέρει από την πολύ χαμηλή ημιαπασχόληση. Μόλις έξι από τους 100 έλληνες εργαζομένους ημιαπασχολούνται, όταν στην Ευρώπη ο μέσος όρος φτάνει το 16,9%. Μπορεί πάντως οι Ελληνες να δουλεύουν πολύ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αμείβονται και καλά! Ενα μέσο εργαζόμενο ζευγάρι εισπράττει κατά μέσον όρο 1.490 ευρώ μηνιαίως, έναντι 2.238 ευρώ που είναι ο μέσος μισθός ενός ζευγαριού Ευρωπαίων. Τις υψηλότερες απολαβές έχουν οι κάτοικοι του Λουξεμβούργου, με 3.187 ευρώ κατά μέσον όρο στο ζευγάρι.''

Τωρα δουλευουν, τα ξυνουν, κοροϊδευουν;....δεν ξερω να σου πω τι πραγματικα συμβαινει.

Πιθανολογω οτι χρειαζεται να εργαστουμε περισσοτερο λογω της μεθοδου διεκπεραιωσης και καταμερισμου των εργασιων που πολυ απλα στις περισσοτερες επιχειρησεις δεν υφισταται.

Και ενταξει να θεωρησω οτι στο δημοσιο λουφαρουν οι περισσοτεροι.

Στον ιδιωτικο τομεα ομως;

Ποσοι απο εμας εχουμε βαρεσει υπερωρια χωρις να πληρωθουμε για αυτο;

Ποσοι απο εμας αμοιβομαστε αντιστροφως αναλογα του εργου που παραγουμε;

Ποσοι απο εμας εχουμε κανει υποχωρησεις σε θεματα που απτονται στο εργασιακο δικαιο μονο και μονο για να εχουμε δουλεια;

Σε ποσους απο μας εχει αναγνωριστει -και επιβραβευθει-η προσπαθεια και ποσοι απο εμας εχουμε υποσκελιστει λογω μεθοδευσεων και ενεργειων ασχετων ως προς το αντικειμενο της εργασιας μας;

Ποσοι αναγκαζονται να πιασουν και δευτερη δουλεια γιατι απλα δεν βγαινουν;

Αυτα που αμοιβονται οι Ευρωπαιοι στην ημιαπασχοληση, τα παιρνουμε εμεις ως βασικο.

Απλα πραγματα.

Εχετλαίος
23/02/2008, 10:37
Αυτα που αμοιβονται οι Ευρωπαιοι στην ημιαπασχοληση, τα παιρνουμε εμεις ως βασικο.

Πέστα χρυσόστομε!

stefanos
23/02/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
απο Καθημερινη

''Οι Ελληνες είναι οι δεύτεροι πιο εργατικοί Ευρωπαίοι, καθώς εργάζονται 44,4 ώρες εβδομαδιαίως έναντι 42,1 ωρών στην υπόλοιπη Ευρώπη. Μόνο οι Βρετανοί δουλεύουν περισσότερο, φτάνοντας τις 44,9 ώρες, ενώ στον αντίποδα βρίσκονται οι Δανοί οι οποίοι δεν φτάνουν καν τις 40 ώρες εβδομαδιαίως (39,9). Ο υψηλός αριθμός των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας εξηγείται εν μέρει από την πολύ χαμηλή ημιαπασχόληση. Μόλις έξι από τους 100 έλληνες εργαζομένους ημιαπασχολούνται, όταν στην Ευρώπη ο μέσος όρος φτάνει το 16,9%. Μπορεί πάντως οι Ελληνες να δουλεύουν πολύ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αμείβονται και καλά! Ενα μέσο εργαζόμενο ζευγάρι εισπράττει κατά μέσον όρο 1.490 ευρώ μηνιαίως, έναντι 2.238 ευρώ που είναι ο μέσος μισθός ενός ζευγαριού Ευρωπαίων. Τις υψηλότερες απολαβές έχουν οι κάτοικοι του Λουξεμβούργου, με 3.187 ευρώ κατά μέσον όρο στο ζευγάρι.''

Τωρα δουλευουν, τα ξυνουν, κοροϊδευουν;....δεν ξερω να σου πω τι πραγματικα συμβαινει.

Πιθανολογω οτι χρειαζεται να εργαστουμε περισσοτερο λογω της μεθοδου διεκπεραιωσης και καταμερισμου των εργασιων που πολυ απλα στις περισσοτερες επιχειρησεις δεν υφισταται.

Και ενταξει να θεωρησω οτι στο δημοσιο λουφαρουν οι περισσοτεροι.

Στον ιδιωτικο τομεα ομως;

Ποσοι απο εμας εχουμε βαρεσει υπερωρια χωρις να πληρωθουμε για αυτο;

Ποσοι απο εμας αμοιβομαστε αντιστροφως αναλογα του εργου που παραγουμε;

Ποσοι απο εμας εχουμε κανει υποχωρησεις σε θεματα που απτονται στο εργασιακο δικαιο μονο και μονο για να εχουμε δουλεια;

Σε ποσους απο μας εχει αναγνωριστει -και επιβραβευθει-η προσπαθεια και ποσοι απο εμας εχουμε υποσκελιστει λογω μεθοδευσεων και ενεργειων ασχετων ως προς το αντικειμενο της εργασιας μας;

Ποσοι αναγκαζονται να πιασουν και δευτερη δουλεια γιατι απλα δεν βγαινουν;

Αυτα που αμοιβονται οι Ευρωπαιοι στην ημιαπασχοληση, τα παιρνουμε εμεις ως βασικο.

Απλα πραγματα.


Νομίζω συμφωνούμε όλοι σε αυτά.
Και σε καμιά περίπτωση δεν νομίζω οτι φταίει ο εργαζόμενος για την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας.
Νομίζω οτι στη χώρα μας δεν δίνεται η δυνατότητα δημιουργίας μικρών εταιρειών και ατομικών επιχειρήσεων.
Το κράτος πνίγει με τους μηχανισμούς του την ιδιωτική πρωτοβουλία.
Οχι την πολυεθνική που μπορεί να τα καταφέρει με λίγα παραπάνω έξοδα.
Τον μικρό επαγγελματία που πάει να ξεκινήσει κάτι πνίγει.
Ετσι καταντάμε να έχουμε στις εταιρείες υπερ σπουδασμένους και έμπειρους υπάλληλους χωρίς ουσιαστικά να χρειάζονται και πολλές φορές με μεγαλύτερες δυνατότητες απο τους προισταμένους τους.

marios8
23/02/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος


Φίλε μου και ο Σηφάκης αν έμενε Ελλάδα σκυλοτροφές θα κουβάλαγε.
Το κακό με τους Έλληνες του εξωτερικού είναι ότι η Ελλάδα που κουβαλάνε μέσα τους ,δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική κατάντια του νεοέλληνα

:beer: :beer: :beer: :wave2:

alx_gr
23/02/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Το κακό με τους Έλληνες του εξωτερικού είναι ότι η Ελλάδα που κουβαλάνε μέσα τους ,δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική κατάντια του νεοέλληνα

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Καλησπερα και απο εμενα. Δεν θα συμφωνησω μαζι σου. Οι Ελληνες του εξωτερικου ξερουν πολυ καλα την πραγματικη Ελλαδα. Μαλιστα οι Ελληνες του εξωτερικου εχουν εκτιμησει πιο πολυ την πατριδα διοτι εχουν ζησει το εξωτερικο και εχουν την δυνατοτητα να συγκρινουν την Ελλαδα με το εξωτερικο και για αυτο πολλοι θελουν και προσπαθουν να γυρισουν.
Για να μεινεις και να δουλεψεις στο εξωτερικο για τους πιο πολλους Ελληνες ειναι μια ευκαιρια για ενα καλυτερο αυριο στην Ελλαδα. Παντα μεσα στην καρδια υπαρχει η Ελλαδα. Το εξωτερικο προσφερει την δυνατοτητα να βρεις ευκολοτερα δουλεια στο τομεα που σπουδασες και με σαφως καλυτερες απολαβες.
Βεβαια ειναι καποιοι τομεις κυριως ερευνα (πληροφορικη, βιολογια, ιατρικη) που στην Ελλαδα ειναι πραγματικα δυσκολο να βρεις κατι σωστο. Στον γενικοτερο τομεα της διοικησης επιχειρησεων ειναι πιο ευκολο να γυρισεις στην πατριδα και να βρεις κατι σωστο χωρις να χρειαστεις ΑΣΕΠ και λοιπες μπουρδες.
Το να μενεις εξωτερικο εχει πολλα καλα, αλλα καποια στιγμη τα χρηματα δεν μπορουν να καλυψουν την μοναξια και την αναγκη δικων σου ανθρωπων κοντα σου και οχι καποιες χιλιαδες χιλιομετρα μακρια.

Τα ανωθεν τα λεω απο καθαρα προσωπικη εμπειρια... Ειμαι ενας Ελληνας του εξωτερικου.