PDA

View Full Version : Σωστή όρθια θέση



johnpan
22/02/2008, 22:16
Για να οδηγήσω όρθιος ξέρω ότι πρέπει να σφίγγω τη μηχανή με τα πόδια, να έχω τους αγκώνες ψηλά και έξω, και το κράνος να είναι σχεδόν πάνω από το τιμόνι. Το πρόβλημά μου είναι ότι τα πόδια μου γλιστράνε πάνω στο ντεπόζιτο και δυσκολεύομαι να κρατάω τη μηχανή. Στρίβω λίγο τα γόνατα προς τα μέσα, και πιέζω με αυτά τη σέλα, έτσι μπορώ να στηριχτώ αλλά αναγκάζομαι να μετακινώ το σώμα μου πιο πίσω, οπότε αναγκαστικά βάζω δύναμη στα χέρια, και στις επιταχύνσεις βρίσκομαι να τραβάω το τιμόνι. Υπαρχει κανένα τρικ για να μη γλυστρανε τα πόδια καθώς σφίγγω το ντεπόζιτο? Η όλοι σφίγγουν τη σέλα, οπότε να ξαναψάξω τη θέση μου?:beer:

STOYBI
22/02/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Για να οδηγήσω όρθιος ξέρω ότι πρέπει να σφίγγω τη μηχανή με τα πόδια, να έχω τους αγκώνες ψηλά και έξω, και το κράνος να είναι σχεδόν πάνω από το τιμόνι. Το πρόβλημά μου είναι ότι τα πόδια μου γλιστράνε πάνω στο ντεπόζιτο και δυσκολεύομαι να κρατάω τη μηχανή. Στρίβω λίγο τα γόνατα προς τα μέσα, και πιέζω με αυτά τη σέλα, έτσι μπορώ να στηριχτώ αλλά αναγκάζομαι να μετακινώ το σώμα μου πιο πίσω, οπότε αναγκαστικά βάζω δύναμη στα χέρια, και στις επιταχύνσεις βρίσκομαι να τραβάω το τιμόνι. Υπαρχει κανένα τρικ για να μη γλυστρανε τα πόδια καθώς σφίγγω το ντεπόζιτο? Η όλοι σφίγγουν τη σέλα, οπότε να ξαναψάξω τη θέση μου?:beer:

Προσωπικα δεν σφιγγω καμμια μηχανη με τα ποδια......

Απλα οταν επιταχυνω γερνω το σωμα προς τα εμπρος ( το κρανος πιο μπροστα απο το τιμονι..) και σε σχετικα ηπιες αλλαγες κατευθυνσης σπρωχνω την μηχανη δεξια ,αριστερα με το εσωτερικο της γαμπας ( στο σημειο που σου εχω σημειωσει στην φωτο..)

Απο εκει και περα η δυναμη στα ποδια παιζουν το πρωτο ρολο ( ειτε σε επιταχυνση,ειτε σε επιβρανδυση ,οταν αναγκαζομαι να δινω στο σωμα κλιση προς τα πισω...)

:wave2:

υγ.. Τα παραπανω αποτελουν προσωπικο μου τροπο οδηγησης....

Τιποτα παραπανω.... :rolleyes:


121357

johnpan
22/02/2008, 23:12
το να σφίγγεις τη μηχανή με τα πόδια ώστε να έχεις χαλαρά τα χέρια, το είδα στο dirtwise...

Υ.Γ. Κούκλα το ΤΜ

jasondakar
22/02/2008, 23:39
το θεμα ειναι να μην ριχνεις το βαρος στα χερια. ομως δεν χρειαζετε να σφυγγεις τα ποδια σου για να το πετυχεις αυτο απλα αναλογος με την κινητικη κατασταση της μηχανης πχ επιταχυνση βαζεις και αναλογα το σωμα οπως ειπε και ο stoubi

δεν ξερω αν βοηθησω αλλα προσπαθησε να ριχνεις το βαρος λιγο στο ντεποζιτο γι να ερχονται και να βρισκουν εκει τα ποδια σου (γονατα)

squirrel
23/02/2008, 09:04
για να βρείς ποιά είναι η σωστή θέση σε όρθια οδήγηση προσπάθησε να βρείς το σημείο που όταν κρατάς απαλά το τιμόνι το σώμα σου δέν γέρνει ούτε μπροστά ούτε πίσω.
βρές δηλαδή το σημείο που το σώμα σου μένει όρθιο χωρίς να κρατιέται απο την μηχανή,παρα μόνο με τα πόδια στα μαρσπιέ κ τα χέρια απλά ακουμπησμένα στο τιμόνι.

caesarsk
23/02/2008, 09:16
Φίλε προπονήσου ακριβώς όπως είπε ο Stoubi παραπάνω, ώσπου να μάθεις να χορεύεις πάνω στην μηχανή!!!

Δεν υπάρχει μια στατική θέση, απλά μεταφέρεις το σωμα σου ανάλογα με την κατάσταση...


(Stoubi ποιο περιεκτική απάντηση ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ δεν έχω δει...+1000)

ullyses
23/02/2008, 12:45
κάτι άλλο που παίζει ρόλο είναι το ύψος του τιμονιού.. που άμεσα επηρεάζει το πόσο σκύβεις, σωστά ?
φίλος μου που ψήλωσε λίγο το δικό του βρήκε την υγειά του

βέβαια δεν ξέρω πώς προσδιορίζεται το σωστό ύψος, αν κάποιος άλλος ξέρει ας πει... :)