PDA

View Full Version : 2008 Aprilia RSV4



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

byron
22/09/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα είσαι Τετ εκεί που λέγαμε ή σε πήρε απο κάτω η Lehman bros?


Το παλευω ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι μας έχει πάει γαμι@ντας η Lehman....:evil:

reinmeister
22/09/2008, 12:24
ωραιο ειναι...αυτο μονο με τους ακωλους κωλους που εχει πιασει ολους τους κατασκευαστες τελευταια δεν το χω...:sad:

nktR
22/09/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχουν βάλει μόνωση ανάμεσα (το αλουμίνιο που φαίνεται) ή κάνω λάθος;

μου αρέσει που το παίζεις κινέζος.... :rolleyes:
ρε εσύ δεν τους έδωσες το αμιαντόπανο???:lol:

byron
22/09/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μου αρέσει που το παίζεις κινέζος.... :rolleyes:
ρε εσύ δεν τους έδωσες το αμιαντόπανο???:lol:

Είχα καβατζα για να τυλίξω το δικό μου :lol: Πλάκα πλάκα και στα Tuono/Mille, περνάει πολύ κοντά...:rolleyes:

Τεσπα. Το θέμα είναι ένα. Αν βγεί όντως σε καλή τιμή και δεν σκορπάει, θα κόψει κώλους....

nktR
22/09/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Τεσπα. Το θέμα είναι ένα. Αν βγεί όντως σε καλή τιμή και δεν σκορπάει,

θα κόψει κώλους....

καρασπάμ.....και κόψτο μετά...
δεν αντέχω γιατί είναι γματο...:rotflmao:
αρχηγέ μου είσια Θεός...... σε προσκυνώ....
:lol:


142496

byron
22/09/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
καρασπάμ.....και κόψτο μετά...
δεν αντέχω γιατί είναι γματο...:rotflmao:
αρχηγέ μου είσια Θεός...... σε προσκυνώ....
:lol:

Exεις email επι του θέματος...:p

fantacid
22/09/2008, 14:55
ποτε βγανει?

πριν το 09 φανταζομαι...

byron
22/09/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ποτε βγανει?

πριν το 09 φανταζομαι...

Ιανουάριο-Φεβρουάριο μάλλον αν θέλουν να προλάβουν τις προθεσμίες για συμμετοχή στο WSBK

DrIoannis
22/09/2008, 15:05
Δεν το κρύβω ότι μου αρέσει πολύ.Για να το οδηγήσεις όπως της αξίζει θα θέλει @@.Πολλά άλογα και λίγα κιλά.Ας αναμένουμε τα πρώτα test drive.

p@nos
22/09/2008, 15:20
πλακα θα εχει παντως να παρει κεφαλη στις υποδυναμεις η Ευρωπη,δηλαδη να κερδισει μεσα στην εδρα των γιαπωνεζων...

:p

p@nos
22/09/2008, 15:23
Ρε παιδια μονο σε εμενα φαινεται οτι κανει το 1098 να διχνει ξεπερασμενο?
:look:

sniper
22/09/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε παιδια μονο σε εμενα φαινεται οτι κανει το 1098 να διχνει ξεπερασμενο?
:look:


Ε ναι.... πουλάω το δικό μου 1098 για 5.000....


Κάτι τέτοιες μαλακίες καταστρέφουν την τσέπη μας... και σόρρυ ε;

p@nos
22/09/2008, 15:41
ναι κι εγω θα πουλησω το πανακριβω 1098R για να παρω το rsv...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

madox
22/09/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To νούμερο που έχω ακούσει είναι γύρω στα 17.000 για το Factory. Με την αμερικάνική αναλογία, το Mille των 17.000$ έχει εδώ 16.960? επίσημα, 15.900? ανεπίσημα (αντιπροσωπείας).


απο το στομα σου ....:D αλλα χλωμο το κοβω με monoblock brembo,ohlins,oz κτλ μαλλον για 20+
μακαρι ομως μπας και ξεψωνιστει και η ducati γιατι πολυ ψηλα τον πηρε με τις τιμες της.:D

boussias
22/09/2008, 19:37
Βύρωνα φίλε μου μία ερώτηση μόνο:

Να πάρω Aprilia; Μήπως θα έχω κανένα πρόβλημα με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας;

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=6106.0

Πλάκα πλάκα (2 πλάκες) καλύτερα να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα κυλίσει η παραγωγή γιατί η μαμά Piaggio μάλλον ρίχνει τους ποιοτικούς ελέγχους.

Κατα τα άλλα το 2010 με βλέπω με Aprilia αν όλα κυλίσουν ομαλά στην παραγωγή του V4.
My 2 cents...

byron
22/09/2008, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Βύρωνα φίλε μου μία ερώτηση μόνο:

Να πάρω Aprilia; Μήπως θα έχω κανένα πρόβλημα με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας;

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=6106.0

Πλάκα πλάκα (2 πλάκες) καλύτερα να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα κυλίσει η παραγωγή γιατί η μαμά Piaggio μάλλον ρίχνει τους ποιοτικούς ελέγχους.

Κατα τα άλλα το 2010 με βλέπω με Aprilia αν όλα κυλίσουν ομαλά στην παραγωγή του V4.
My 2 cents...

Την εξέλιξη του θέματος την ειδες μόνος σου. Πιθανόν να κάτσαμε στην περίπτωση, μιας και δεν έχω δει άλλο περιστατικό ουτε εδώ, ούτε έξω, ενώ τα δικά μου aprilia δεν έχουν κάνει κιχ και ούτε είχα πρόβλημα στα ανταλλακτικά όταν χρειάστηκα.

Το RSV προφανώς θα πουλήσει, επομένως θα δούμε. Προσωπικά θα περίμενα, αν και θα είναι παντελώς ηλίθιοι αν δεν προσεξουν το θέμα αξιοπιστία. Εχουν χώσει τρελλά λεφτά στο όλο project, και ένα στραβοπάτημα στο συγκεκριμένο μοντέλο, θα έχει πολλαπλάσια βαρύτητα από ένα σκόρπιο Dosrso.

ΥΓ: Η υποστήριξη των aprilia πέρασε πλέον επίσημα κάτω απ΄την piaggio στην Ευρώπη, απ΄τον Αύγουστο που μας πέρασε. Πιθανότατα θα είναι καλή εξέλιξη στα ήδη θετικά βήματα που είχε κάνει η aprilia hellas τα τελευταία 2 χρόνια.

:wave2:

boussias
22/09/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Την εξέλιξη του θέματος την ειδες μόνος σου. Πιθανόν να κάτσαμε στην περίπτωση, μιας και δεν έχω δει άλλο περιστατικό ουτε εδώ, ούτε έξω, ενώ τα δικά μου aprilia δεν έχουν κάνει κιχ και ούτε είχα πρόβλημα στα ανταλλακτικά όταν χρειάστηκα.

Το RSV προφανώς θα πουλήσει, επομένως θα δούμε. Προσωπικά θα περίμενα, αν και θα είναι παντελώς ηλίθιοι αν δεν προσεξουν το θέμα αξιοπιστία. Εχουν χώσει τρελλά λεφτά στο όλο project, και ένα στραβοπάτημα στο συγκεκριμένο μοντέλο, θα έχει πολλαπλάσια βαρύτητα από ένα σκόρπιο Dosrso.

ΥΓ: Η υποστήριξη των aprilia πέρασε πλέον επίσημα κάτω απ΄την piaggio στην Ευρώπη, απ΄τον Αύγουστο που μας πέρασε. Πιθανότατα θα είναι καλή εξέλιξη στα ήδη θετικά βήματα που είχε κάνει η aprilia hellas τα τελευταία 2 χρόνια.

:wave2:
Όπως είπες και εσύ στο Aprilia Bikers όλα σπάνε, όντως μπορεί να είναι τυχαίο.
Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να περιμένουμε και να δούμε πως θα πάει.
Εξάλλου απο ότι άκουσα θα ξεκινήσουν με 1000 κομμάτια παραγωγή, άρα θα γίνει και σφαγή για το ποιός θα το πρωτο-αγοράσει.

Ελπίζω μόνο να μην γίνει το "Beta Testing" απο τους πρώτους κατόχους.

Και 150 τροχο να βγάζει με τόσο λίγο βάρος και τόσες ρυθμίσεις το μηχανάκι θα σκοτώνει.
Κάναμε 10 χρόνια να μάθουμε τις αναρτήσεις, τώρα θα πρέπει να μάθουμε να ρυθμίζουμε και το μοτέρ και το ψαλίδι :p :p

Άσχετο: Θα ήταν χρήσιμο να είχαμε κάπου τεχνικές πληροφορίες σχετικά με το πως επηρεάζεται η συμπεριφορά της μηχανής μεταβάλλοντας την γεωμετρία της.

byron
22/09/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Άσχετο: Θα ήταν χρήσιμο να είχαμε κάπου τεχνικές πληροφορίες σχετικά με το πως επηρεάζεται η συμπεριφορά της μηχανής μεταβάλλοντας την γεωμετρία της.

Αν κάνεις search υπάρχει κάποιο θέμα του oldman σχετικά με κάστερ, μεταξόνια, τρέϊλ κλπ. Θα το ψάξω αύριο. :wave2:

p@nos
22/09/2008, 22:46
παντως πιστευω οτι εδω θα πουλησει τρελα!!!

ειναι πανεμορφο, ειναι σιγουρα πολυ δυνατο(οποτε καλυπτει τους καβλογκαζους)


και 2-3 χιλιαρικα να ειναι πιο ακριβο απο τα τζαπαν δεν εχει σημασια μιας και οι περισσοτεροι που αγοραζουν μηχανες της συγκεκριμενης κατηγοριας τις παιρνουν με δανεια οποτε...

byron
23/09/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν κάνεις search υπάρχει κάποιο θέμα του oldman σχετικά με κάστερ, μεταξόνια, τρέϊλ κλπ. Θα το ψάξω αύριο. :wave2:


Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40146) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44770)

Το πράγμα είναι ζόρικο πάντως, και δεν ξέρω πόσοι θα καταφέρουν να ρυθμίζουν σωστά αν αρχίσουν να το πειράζουν με τους 3 τρόπους που έχει. Κάπου διάβασα ότι ο κινητήρας μπορεί να μετακινηθεί +-10mm.

The variable geometry frame not only allows you to change parameters like headstock angle (thanks to interchangeable steering bushings), but even lets you adjust swingarm and engine position. Racing technology has been used for all aspects of construction. The RSV4’s aluminium frame and swingarm are constructed from a clever mix of thick-walled parts and variable section sheet.

sniper
23/09/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.... Κάπου διάβασα ότι ο κινητήρας μπορεί να μετακινηθεί +-10mm.

.....


Για την καλωδίωση διάβασες τίποτα; :lol:

dirtbird
23/09/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40146) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44770)

Το πράγμα είναι ζόρικο πάντως, και δεν ξέρω πόσοι θα καταφέρουν να ρυθμίζουν σωστά αν αρχίσουν να το πειράζουν με τους 3 τρόπους που έχει. Κάπου διάβασα ότι ο κινητήρας μπορεί να μετακινηθεί +-10mm.

The variable geometry frame not only allows you to change parameters like headstock angle (thanks to interchangeable steering bushings), but even lets you adjust swingarm and engine position. Racing technology has been used for all aspects of construction. The RSV4’s aluminium frame and swingarm are constructed from a clever mix of thick-walled parts and variable section sheet.

Που έχεις βρει λεπτομερείς πληροφορίες για την μεταβαλλόμενη γεωμετρία (του RSV4)? :evil: :evil:

nktR
23/09/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40146) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44770)

Το πράγμα είναι ζόρικο πάντως, και δεν ξέρω πόσοι θα καταφέρουν να ρυθμίζουν σωστά αν αρχίσουν να το πειράζουν με τους 3 τρόπους που έχει. Κάπου διάβασα ότι ο κινητήρας μπορεί να μετακινηθεί +-10mm.

The variable geometry frame not only allows you to change parameters like headstock angle (thanks to interchangeable steering bushings), but even lets you adjust swingarm and engine position. Racing technology has been used for all aspects of construction. The RSV4’s aluminium frame and swingarm are constructed from a clever mix of thick-walled parts and variable section sheet.

έχουνε ξεφύγει τελείως λέμε :confused: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για την καλωδίωση διάβασες τίποτα; :lol:

no problem
μεταφέρεται και αυτή μαζί....;):

dirtbird
23/09/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
έχουνε ξρφύγει τελείως λέμε confused: :beer:





no problem
μεταφέρεται και αυτή μαζί....;):


Μπαααα.....απλώς την έχουν κάνει με bluetooth.... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

byron
23/09/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Που έχεις βρει λεπτομερείς πληροφορίες για την μεταβαλλόμενη γεωμετρία (του RSV4)? :evil: :evil:

Δλδ ; :confused:

dirtbird
23/09/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δλδ ; :confused:

κείμενο, φωτό..... δεν μπορώ να κοιτάω ένα thread 15 σελίδων...:o :o

nktR
23/09/2008, 13:32
byron & sniper έχετε mail για τις οδηγίες χρήσης της RSV4, βρήκα αρχείο pdf !!!:beer:
καλή μελέτη

byron
23/09/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
byron & sniper έχετε mail για τις οδηγίες χρήσης της RSV4, βρήκα αρχείο pdf !!!:beer:
καλή μελέτη


:rotflmao: :lol: :rotflmao: τι μλκ :beer:

sniper
23/09/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
byron & sniper έχετε mail για τις οδηγίες χρήσης της RSV4, βρήκα αρχείο pdf !!!:beer:
καλή μελέτη


Χλωμό το βλέπω να μεταβάλλει την γεωμετρία της από πισω..... την κάστερ εύκολα όμως :lol: :lol:

byron
23/09/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κείμενο, φωτό..... δεν μπορώ να κοιτάω ένα thread 15 σελίδων...:o :o

Το press release λέει τα παρακάτω...

A revolutionary design project has led to a truly unique motorcycle and Aprilia’s return to the Superbike World Championship.

With 31 world championship titles, 250 MotoGP wins and 8 Superbike victories in the last sixteen years, Aprilia is a legend in modern motorcycling. Aprilia motorcycles have dominated circuits all over the world thanks to unconventional technical solutions, experimentation and innovation and, sometimes, by revolutionising technology thought to be unchangeable.
With this unique sporting heritage behind them, Aprilia is proud to present the RSV4, the bike with which Aprilia will return to the Superbike World Championship in 2009. This extraordinary machine has been conceived, designed and developed entirely by Aprilia Racing for competition use.

The RSV4 will make its debut in the 2009 Superbike World Championship. With four cylinders, 999 cc and top of the class power in the race-ready version, this revolutionary machine is packed with innovative design and manufacturing solutions of the sort we have come to expect from Aprilia. A V-four engine with total electronic management, and an exceptionally light and compact chassis are just some of the features that make this bike unique in the world of motorcycling. The revolutionary design of the Aprilia RSV4 comes directly from Europe’s biggest and most successful racing team.

The road-going version of the RSV4 also benefits from the extraordinary technical know-how that Aprilia Racing has accumulated over two decades of success in MotoGP, and is packed with advanced solutions from GP racing. In short, the RSV4 stands alone as a exclusive, genuine, and in many ways unique racing replica.

The Aprilia RSV4 is powered by the most revolutionary and most powerful engine ever developed by Aprilia. This 65° V four unit is based on an architecture that is unique in the world of supersport motorcycles, and features refined engineering combined with prestigious materials and advanced electronic management solutions.
The new engine uses multi-mapping ride-by-wire technology, a solution that opens up new horizons in engine control, and offers virtually infinite opportunities for power delivery and traction control (present as standard on the racing version).

The choice of a narrow V layout has led to the development of an incredibly narrow engine. This in turn has permitted weight to be centralised and chassis performance dramatically improved (thanks to a short wheelbase and long swingarm). The narrow V-four configuration permits a longer stroke to be used, with clear benefits in terms of improved engine breathing. High engine speeds can therefore be reached without having to extend the width of the crankcase. This is fundamentally important to aerodynamics and manoeuvrability (two characteristics for which Aprilia motorcycles have always been universally acclaimed).

The monobloc cylinder block features integrated liners for maximum rigidity and consistent efficiency. The air intake trumpets are variable in length. Each bank of cylinders has a servomotor dedicated exclusively to the operation of their two throttle bodies. The aperture of the four butterfly valves, and therefore the volume of air inducted, can therefore be controlled independently. This solution opens up new horizons in electronic engine and power management, resulting in truly advanced integral traction control. A cassette type gearbox and a slipper clutch demonstrate the racing character of this engine.

The Aprilia RSV4 has been designed and developed with competition in mind, and naturally offers all the adjustments normally found on racing machines. In particular, this most powerful Aprilia ever made stands out for its complete range of chassis adjustments. The variable geometry frame not only allows you to change parameters like headstock angle (thanks to interchangeable steering bushings), but even lets you adjust swingarm and engine position. Racing technology has been used for all aspects of construction. The RSV4’s aluminium frame and swingarm are constructed from a clever mix of thick-walled parts and variable section sheet.

All components are naturally of the highest calibre. They include an Öhlins fork, rear monoshock and steering damper, Brembo monobloc brake calipers and forged aluminium wheels.

The styling of the Aprilia RSV4 has followed the same approach as the rest of the design. The RSV4’s racing character is clear from every component, and from the absence of solutions chosen only for appearances. As a result the overall design of the RSV4 and the advanced technology of its component parts merge into a uniquely harmonious whole that is superbly functional on the racetrack – the natural habitat of this latest Aprilia.
The fairing has been developed in the wind tunnel. Minimal in size, it in no way detracts from the stunning technology of the engine. The frame/engine system is fully visible and bulges like muscles beyond the fairing.

The triple headlight cluster makes the RSV4 instantly recognisable and unique from the very first glance.
The superbly lightweight tail slopes upwards to emphasise the dynamic nature of the Aprilia RSV4. Even when stationary, the bike simply exudes a desire for speed and competition.

byron
23/09/2008, 14:02
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2008/september/15-21/sep2008-rsv4-launch-picture/

Originally Posted by MCN
Aprilia have revealed that the new RSV4 weighs in at 190kg fully fueled, which incidentally is 9kg less than a Honda CBR1000RR Fireblade weighs with an empty tank.

The RSV4 will be available in 2 versions- the higher spec Factory version will feature better suspension and brakes, but both have adjustable engine mounts allowing the engine to be moved 10mm up or down, as well as a movable swingarm pivot and a changeable head stock angle.

byron
23/09/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
φωτό.....

Μήπως μεταβάλλει το ύψος του κινητήρα και το ψαλίδι απ΄τα σημεία που έχω κυκλώσει. Το πλαίσιο δείχνει ότι έχει χώρο γύρω απ΄τους άξονες. :look:


142658

sniper
23/09/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μήπως μεταβάλλει το ύψος του κινητήρα και το ψαλίδι απ΄τα σημεία που έχω κυκλώσει. Το πλαίσιο δείχνει ότι έχει χώρο γύρω απ΄τους άξονες. :look:


και φαντάσου λέει να ξεχάσει να τα σφίξει ο μαστρο-χαραλάμπης μετά το σερβις.....

Ελλάδα γαρ....... :D


Edit : Το Χόρνετ μου, το είχε αυτό από το 2003 :lol: :lol:

byron
23/09/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και φαντάσου λέει να ξεχάσει να τα σφίξει ο μαστρο-χαραλάμπης μετά το σερβις.....

Ελλάδα γαρ....... :D


Edit : Το Χόρνετ μου, το είχε αυτό από το 2003 :lol: :lol:

Ο μαστροχαραλάμπης έχει κανονίσει πάρα πολλά Mille & Tuono Factory που φοράνε Ohlins εμπρός....
Τα Showa σφίγγουν με 2.5kg και τα Ohlins με 1.2....
Ξέρεις πόσα Ohlins ψάχνουν μπότα μετά από επίσκεψη στον λαστιχα μαστροχαραλάμπη; :lol:

@@ είχε το Hornet σου. Αυτό που είχε ήταν κενό γύρω απ΄τους άξονες για να κάνουν οικονομία οι τσίπηδες οι χοντέϋ...:wave2:

sniper
23/09/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
....

@@ είχε το Hornet σου. Αυτό που είχε ήταν κενό γύρω απ΄τους άξονες για να κάνουν οικονομία οι τσίπηδες οι χοντέϋ...:wave2:

Ιδέα δεν εχεις τι είχε το δικό μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

catmaster
23/09/2008, 14:33
Απίστευτο μηχάνημα .... πραγματικά ζούμε σε ωραίους καιρούς ....

Το φαντάζεστε αυτό το πλαίσιο, αναρτήσεις και κινητήρα σε γυμνό (νέο Tuono λέμε τώρα :a13: )


:smokin:

dirtbird
23/09/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Απίστευτο μηχάνημα .... πραγματικά ζούμε σε ωραίους καιρούς ....

Το φαντάζεστε αυτό το πλαίσιο, αναρτήσεις και κινητήρα σε γυμνό (νέο Tuono λέμε τώρα :a13: )


:smokin:

Ναι.....

θα'ναι σαν να κυκλοφορείς με την Καμερον Ντιαζ φορώντας μόνο σώβρακο......:o :o

fantacid
23/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Απίστευτο μηχάνημα .... πραγματικά ζούμε σε ωραίους καιρούς ....

Το φαντάζεστε αυτό το πλαίσιο, αναρτήσεις και κινητήρα σε γυμνό (νέο Tuono λέμε τώρα :a13: )


:smokin:

κ ειναι μονο η αρχη .....

σκεψου τι θα κανουν σε 5-6 χρονακια...!

sniper
23/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ναι.....

θα'ναι σαν να κυκλοφορείς με την Καμερον Ντιαζ φορώντας μόνο σώβρακο......:o :o

Η Ντίαζ ή εσύ; :confused:

sniper
23/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ ειναι μονο η αρχη .....

σκεψου τι θα κανουν σε 5-6 χρονακια...!

θα δίνουν εγγυήσεις; :confused:

catmaster
23/09/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ναι.....

θα'ναι σαν να κυκλοφορείς με την Καμερον Ντιαζ φορώντας μόνο σώβρακο......:o :o


η Κάμερον Ντίαζ θα φοράει λεπτό μεταξωτό βρακάκι... μόνο .... εγώ φοράω δέρματα... μόνο .... :smokin:


καμιά σχηματική απεικόνιση του μοτέρ ... με κάνα Tip για σειρά ανάφλεξης παίζει μήπως ;;;;:D

(έτσι για να δούμε αν δουλεύει όντως σαν V η σαν μπασταρδεμένο .... )

:smokin:

byron
23/09/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Το φαντάζεστε αυτό το πλαίσιο, αναρτήσεις και κινητήρα σε γυμνό (νέο Tuono λέμε τώρα :a13: )

:smokin:

Ο Miguel Galluzzi που σχεδίασε το RSV4 (και το monster όταν ήταν στην Ducati) claims that a naked Tuono style streetfighter version of the RSV4 is on the cards in the future."

@sniper απ΄το 2006 τα 1000άρια έχουν 4 χρόνια εγγύηση. Δεν σου φτάνει;

sniper
23/09/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
....

@sniper απ΄το 2006 τα 1000άρια έχουν 4 χρόνια εγγύηση. Δεν σου φτάνει;


Καλά το πάνε.... :D

byron
23/09/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
καμιά σχηματική απεικόνιση του μοτέρ ... με κάνα Tip για σειρά ανάφλεξης παίζει μήπως ;;;;:D

(έτσι για να δούμε αν δουλεύει όντως σαν V η σαν μπασταρδεμένο .... )

:smokin:

Δεν έχουν βγεί πολλές λεπτομέρειες. Απ΄τον ήχο ακούγεται σαν V πριόνι.

Κάποια σημεία απ΄την παρουσίαση:

The Aprilia RSV4 is powered by an engine developed and built in-house by Aprilia. This 65° V four unit uses state of the art electronics, including multi-mapping ride-by-wire technology, a solution that offers virtually infinite opportunities for power delivery and traction control (present as standard on the racing version).

The narrow V-four configuration permits a longer stroke to be used, which Aprilia says gives benefits in terms of improved engine breathing. High engine speeds can therefore be reached without having to extend the width of the crankcase.

The monobloc cylinder block features integrated liners for maximum rigidity and consistent efficiency. The air intake trumpets are variable in length. Each bank of cylinders has a servomotor dedicated exclusively to the operation of their two throttle bodies. The aperture of the four butterfly valves, and therefore the volume of air inducted, can therefore be controlled independently. This solution allows hi-tech electronic engine and power management, resulting in advanced integral traction control. A cassette type gearbox and a slipper clutch demonstrate the racing focus of the engine.

Κατι σαν τους αυλούς των Agusta δλδ;

http://hellforleathermagazine.com/2008/09/2009-aprilia-rsv4-factory-more.html

dirtbird
23/09/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η Ντίαζ ή εσύ; :confused:

εγώ.... :blush: :blush:

reinmeister
23/09/2008, 15:09
monoblock ε?...ευχομαι να χει ανθεκτικους κυλινδρους...

sniper
23/09/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εγώ.... :blush: :blush:

Λες τελικά το RSV4 να είναι καυλιάρικο μηχανάκι; :rolleyes: :confused: :blush:

sniper
23/09/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
monoblock ε?...ευχομαι να χει ανθεκτικους κυλινδρους...


4 χρόνια εγγύηση λέμε!

catmaster
23/09/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
..... The air intake trumpets are variable in length. Each bank of cylinders has a servomotor dedicated exclusively to the operation of their two throttle bodies. The aperture of the four butterfly valves, and therefore the volume of air inducted, can therefore be controlled independently. This solution allows hi-tech electronic engine and power management, resulting in advanced integral traction control. A cassette type gearbox and a slipper clutch demonstrate the racing focus of the engine.

Κατι σαν τους αυλούς των Agusta δλδ;




Δεν πολυκατάλαβα το κείμενο να πω την αλήθεια μου ... άλλο μεταβλητότητα των αυλών από μηχανισμό και άλλο να είναι απλά διαφορετικού μήκους ... (δεν διαφωτίζεται απόλυτα)
Αυτό που (νομίζω) λέει είναι ότι ο έλεγχος στις πεταλούδες γίνεται ξεχωριστά για κάθε μία από τις τέσσερις που υπάρχουν σε κάθε ζεύγος κυλίνδρων ...





Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://hellforleathermagazine.com/2008/09/2009-aprilia-rsv4-factory-more.html

hell for leather ... ;;;:D :D
:blush:

byron
23/09/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν πολυκατάλαβα το κείμενο να πω την αλήθεια μου ... άλλο μεταβλητότητα των αυλών από μηχανισμό και άλλο να είναι απλά διαφορετικού μήκους ... (δεν διαφωτίζεται απόλυτα)
Αυτό που (νομίζω) λέει είναι ότι ο έλεγχος στις πεταλούδες γίνεται ξεχωριστά για κάθε μία από τις τέσσερις που υπάρχουν σε κάθε ζεύγος κυλίνδρων ...


Που είναι αυτός ο reinmeister που είναι με τη καλή κουβέντα στο στόμα να μας πει; :rotflmao:

p@nos
23/09/2008, 15:27
κανα onboard βιντεακι ποτε θα κυκλοφορισει?

:D

byron
23/09/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
κανα onboard βιντεακι ποτε θα κυκλοφορισει?

:D


http://www.rsv4aprilia.com/

Dont skip intro :wave2:

dirtbird
23/09/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν πολυκατάλαβα το κείμενο να πω την αλήθεια μου ... άλλο μεταβλητότητα των αυλών από μηχανισμό και άλλο να είναι απλά διαφορετικού μήκους ... (δεν διαφωτίζεται απόλυτα)
Αυτό που (νομίζω) λέει είναι ότι ο έλεγχος στις πεταλούδες γίνεται ξεχωριστά για κάθε μία από τις τέσσερις που υπάρχουν σε κάθε ζεύγος κυλίνδρων ...


:blush:


ΟΧΙ οι αυλοί (εντός της κεφαλής) αλλά τα 'intake trumpets' (χοάνες εντός φιλτροκουτίου)......

Κοντές=απόδοση στις υψηλές
Μακριές= απόδοση στις χαμηλές

nktR
23/09/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λες τελικά το RSV4 να είναι καυλιάρικο μηχανάκι; :rolleyes: :confused: :blush:


:rolleyes: μάλλον και είναι και θηλαστικό.
θέλει αγάπη και προδέρμ.
Θα το δω και να κυκλοφορήσει κάνα χρόνο να δούμε και την αξιοπιστία κινητήρα και λέω να το πάρω μεταχειρισμένο.....και όχι ξυρισμένο ;)


*έχουμε update :bawl:

catmaster
23/09/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΟΧΙ οι αυλοί (εντός της κεφαλής) αλλά τα 'intake trumpets' (χοάνες εντός φιλτροκουτίου)......

Κοντές=απόδοση στις υψηλές
Μακριές= απόδοση στις χαμηλές

και αυτό είναι καινοτομία ;;;

το Rvf το έχει από την προηγούμενη δεκαετία .... :D :D


:smokin: :smokin:

sniper
23/09/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://www.rsv4aprilia.com/

Dont skip intro :wave2:

1. Ηχος ρελαντί ύποπτος...

2. Είδα δίσκους που μοιάζουν με τους κεραμικούς...

byron
23/09/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
και αυτό είναι καινοτομία ;;;

το Rvf το έχει από την προηγούμενη δεκαετία .... :D :D


:smokin: :smokin:

Καλά τα λες....
Μου λες κιόλας γιατί η Honda αντί να βγάλει κάτι σαν το RSV4 και να εξαφανίσει τους υπόλοιπους, βαράει το λιλί της και με τα δύο χέρια;
Ξεφτίλα η εταιρία που έβγαλε μηχανάκια σαν το RC30-45 να παρουσιάζει τόσο "καινοτόμες" ιδέες τα τελευταία 10 χρόνια.

sniper
23/09/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά τα λες....
Μου λες κιόλας γιατί η Honda αντί να βγάλει κάτι σαν το RSV4 και να εξαφανίσει τους υπόλοιπους, βαράει το λιλί της και με τα δύο χέρια;
Ξεφτίλα η εταιρία που έβγαλε μηχανάκια σαν το RC30-45 να παρουσιάζει τόσο "καινοτόμες" ιδέες τα τελευταία 10 χρόνια.



Καλή ερώτηση.....

byron
23/09/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Ηχος ρελαντί ύποπτος...

2. Είδα δίσκους που μοιάζουν με τους κεραμικούς...

Πάρε ήχο (http://www.youtube.com/watch?v=aV9NUVLNv-c) (απ΄τη μέση και μετά)


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[url]The RSV4 will be available in 2 versions- the higher spec Factory version will feature better suspension and brakes, [/B]
Δεν διάβασα κάπου για κεραμικούς, αλλά για full floating disks και όχι ημίπλευστους που θα έχει το παραγωγής

sniper
23/09/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε ήχο (http://www.youtube.com/watch?v=aV9NUVLNv-c) (απ΄τη μέση και μετά)


Δεν διάβασα κάπου για κεραμικούς, αλλά για full floating disks και όχι ημίπλευστους που θα έχει το παραγωγής


Το δικό μου το έχεις ακούσει; :lol: :lol: :lol:

catmaster
23/09/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά τα λες....
Μου λες κιόλας γιατί η Honda αντί να βγάλει κάτι σαν το RSV4 και να εξαφανίσει τους υπόλοιπους, βαράει το λιλί της και με τα δύο χέρια;
Ξεφτίλα η εταιρία που έβγαλε μηχανάκια σαν το RC30-45 να παρουσιάζει τόσο "καινοτόμες" ιδέες τα τελευταία 10 χρόνια.

Αφού τα έχουμε ξαναπεί ρε Βύρωνα .... όταν το "Riding Pleasure" γίνεται "Business Pleasure" και από μηχανικοί όπως ο Tadao Baba και άλλοι γίνονται χαρτογιακάδες που αντί να αναλύουν τα charts με τις δυναμομετρήσεις αναλύουν stock option charts τι περιμένεις ;;;

Σε τελική ανάλυση όλα είναι Business ... και μια εταιρεία του μεγέθους της Honda που μόνο το HRC έχει 2000 μηχανικούς και μηχανολόγους και προϋπολογισμό όσο 3 φορές τις Ελλάδας το να πάρει κάποιος (που δεν είναι ποτέ πλέον ένας - πάνε οι εποχές του Honda και του Fujisawa ) μια απόφαση είναι πολύ δαιδαλώδη διαδικασία ...

...φαντάζομαι εγώ τώρα ... και κρίνοντας τελείως επιχειρηματικά αν είσαι πρώτος χαρτογιακάς στην αγορά δεν ταράζεις τα νερά ... και σίγουρα κρατάς κάποια χαρτιά στην άκρη για ώρα ανάγκης ...

λυπηρό μεν ... η πραγματικότητα δε ...

(γι' αυτό και εγώ δεν θα πάρω καινούργιο Honda για την ώρα ... )

:beer:

byron
23/09/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
μηχανικοί όπως ο Tadao Baba και άλλοι γίνονται χαρτογιακάδες που αντί να αναλύουν τα charts με τις δυναμομετρήσεις αναλύουν stock option charts τι περιμένεις ;;;


Κακώς, γιατί οι καμπύλες απόδοσης των stock option είναι ευθέως ανάλογες των πωλήσεων. Και ας μου πει καποιος ότι αν το RSV4 έγραφε Honda πάνω του, δεν θα πούλαγε 20000% περισσότερο απο τώρα που γράφει aprilia.

catmaster
23/09/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κακώς, γιατί οι καμπύλες απόδοσης των stock option είναι ευθέως ανάλογες των πωλήσεων. Και ας μου πει καποιος ότι αν το RSV4 έγραφε Honda πάνω του, δεν θα πούλαγε 20000% περισσότερο απο τώρα που γράφει aprilia.


έτσι ακριβώς είναι Βύρωνα ... αλλά ούτε η Honda ούτε καμία άλλη εταιρία δεν θα έβαζε παράλληλα σε γραμμή παραγωγής 2 superbikes με διαφορετικής σχεδίασης μοτέρ (από IL4 σε V-4) ... ουσιαστικά θα ήταν ανταγωνιστικά μεταξύ τους εκτός και αν η διαφορά τιμής ήταν τόσο μεγάλη που το ένα θεωρείται "status" μηχανάκι (εδώ μπαίνει και το μάρκετιν με τους γραφιάδες ) ...

στην πραγματικότητα η Honda δεν πρόκειται ποτέ να βγάλει καινοτόμο μηχανάκι όσο βλέπει ότι είναι πρώτη στις πωλήσεις και σαν Forecast και σαν Actual δεδομένα ....

:wave2:

p@nos
23/09/2008, 17:01
ρε συ catmaster που ακριβως ειναι η Honda 1η σε πωλησεις αυτη τη στιγμη?

Στην κατηγορια των superbikes κυριαρχει εδω και χρονια η suzuki,στα υπεργκαζια εχει εδρεωθει επεισης καιρο το hayabusa, στα μεγαλα on-off η BMW παροτι ειναι πολυ ακριβη...
Στα μεσαια on-off ειναι το στρομα και το ΧΤ, στα μεσαια street το Z της kawasaki, στα τσοπερ η Χαρλευ εχει τα σκυπτα...

Η Honda αυτη τη στιγμη πουλαει λιγοτερο απο ποτε, στη μονη κατηγορια που πουλαει ειναι στα παπια με το innova, αν και παλι εχει αρχισει να ανεβαινει η Yamaha με το κρυπτον...

πλεον η Honda μονο το ονομα εχει, και οι πωλησεις ειναι καθε περσι και καλυτερα

catmaster
23/09/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε συ catmaster που ακριβως ειναι η Honda 1η σε πωλησεις αυτη τη στιγμη?

Στην κατηγορια των superbikes κυριαρχει εδω και χρονια η suzuki,στα υπεργκαζια εχει εδρεωθει επεισης καιρο το hayabusa, στα μεγαλα on-off η BMW παροτι ειναι πολυ ακριβη...
Στα μεσαια on-off ειναι το στρομα και το ΧΤ, στα μεσαια street το Z της kawasaki, στα τσοπερ η Χαρλευ εχει τα σκυπτα...

Η Honda αυτη τη στιγμη πουλαει λιγοτερο απο ποτε, στη μονη κατηγορια που πουλαει ειναι στα παπια με το innova, αν και παλι εχει αρχισει να ανεβαινει η Yamaha με το κρυπτον...

πλεον η Honda μονο το ονομα εχει, και οι πωλησεις ειναι καθε περσι και καλυτερα

Μακάρι να έλεγα πως η Ελληνική αγορά μπορούσε να επηρεάσει τις καταστάσεις αλλά τότε θα ήμουν βαθιά νυχτωμένος ....

τες πα ...

διάβασε αυτό (http://world.honda.com/news/2008/c080128Sales-Production-Results/)

και δες και εδώ (http://world.honda.com/motorcycle/report/2007/)

και εδώ (http://world.honda.com/motorcycle/report/2006/)

και θα πάρεις μια πολύ -μικρή - ιδέα του λόγου που λέω ότι δεν έχουν σκοπό να αλλάξουν το status quo της αγοράς εισάγοντας τρελές καινοτομίες ...



:wave2:

(και ας σταματήσει η συζήτηση περί Honda εδώ - είναι κρίμα για το Thread και για αυτό το απίστευτο μηχανάκι της Aprilia να πάμε σε καμιά φανταστική διαμάχη ..... Βύρωνα αν θες το καθαρίζεις - δεν έχω πρόβλημα ... )

byron
23/09/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(και ας σταματήσει η συζήτηση περί Honda εδώ - είναι κρίμα για το Thread και για αυτό το απίστευτο μηχανάκι της Aprilia να πάμε σε καμιά φανταστική διαμάχη ..... Βύρωνα αν θες το καθαρίζεις - δεν έχω πρόβλημα ... )

Κουβέντα κάνουμε ρε φίλε. Δεν είναι ανούσιο σπαμ. Αν ξεφύγει το θέμα το καθαρίζω αλλά μια χαρά μου φαίνεται μέχρι τώρα.

gcrook
23/09/2008, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν ξεφύγει το θέμα το καθαρίζω αλλά μια χαρά μου φαίνεται μέχρι τώρα.

Αν θες μου λες. :wave2:

byron
23/09/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
διάβασε αυτό (http://world.honda.com/news/2008/c080128Sales-Production-Results/)


Φιλαράκι οι ορκωτοί λογιστές στη Honda έχουν πέσει στα βαριά. Τι μπούρδες είναι αυτές που λέειστα ποσοστά ???:confused:
Από που κι ως που έχουν άυξηση? Μόνο στην Λατινική Αμερική και στην Ασία έχουν, που υποθέτω ότι αφορά scooter-όπαπιες

@gcrook ?????


142679

gcrook
23/09/2008, 18:50
Τιποτα μωρε αστο.

p@nos
23/09/2008, 19:02
ρε catmaster δε μου αρεσει να τσακωνομαι με κανεναν...

ουτε για αντιπαραθεσεις εχω ορεξη, μην αγχονεσαι καθολου...
:beer: :beer: :beer:


απλα για τις κατηγοριες που σου ειπα ξερω οτι πουλανε τρελα,οπως πχ τα ςς και τα μεγαλα τουρινγκ που εχει το κεφαλη η Σουζουκι...

οντως μαλλον λιγο παραπλανητικα τα στοιχεια της Honda...

gixxerpap
23/09/2008, 19:20
αυτό που δεν υπολογίζει πολύς κόσμος όμως, είναι ότι το κέρδος που βγάζει η suzuki πουλώντας 5 v-strom, η honda μπορεί να το βγάζει πουλώντας 1 transalp .... έχοντας τόσα χρόνια στην παραγωγή το ίδιο μοντέλο, έχει προ πολλού αποσβέσει το όποιο κόστος σχεδιασμου και εξέλιξης και πλέον απολαμβάνει καθαρά κέρδη ...

το παράδειγμα είναι τυχαίο και μην πιάνεστε απο τα νούμερα, σε τελική ανάλυση όμως, μπορεί μια εταιρεία να πουλάει λιγότερο και να κερδίζει περισσότερο....

byron
23/09/2008, 22:12
http://aprilianews.blogspot.com/2008/05/aprilia-returning-to-motogp.html :confused:

el_hymador
23/09/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://aprilianews.blogspot.com/2008/05/aprilia-returning-to-motogp.html :confused:

Καλα, ας δουνε πρωτα προκοπη στο WSBK και μετα εχει ο Θεος... :rolleyes:

nktR
23/09/2008, 22:37
έτσι - έτσι, όλα για όλα ρε, αντρικά ....:D

reinmeister
24/09/2008, 09:44
μεταβλητου μηκους χοανες και @@ μαντολες...σερβομοτερ κι αχρηστα ηλεκτρικα να χουμε να καιμε...αντι να ριξουν κανα φραγκο σε ποιοτητα μεταλλων και κατεργασιες ,ασχολουνται οι κατασκευαστες με μαρκετιστικα μπλιμπλικια...

αναθεμα με αν καταλαβει κανεις διαφορα αν του βγαλουν τους σερβομηχανισμους και βαλουν απ ευθειας κοντες εισαγωγες...

anyway...να χουμε πραμα να πεταμε στα σκουπιδια οταν βελτιωνουμε...

παντως ειλικρινα θα θελα να αντεξει το συγκεκριμενο μοτερακι,να βγαζει αλογακια και να πατησει στο λαρυγγι τουλαχιστον το cbr 1000...μπας και ξυπνησουν οι κοντυλοσπρωχτες της honda και φτιαξουν κανα μηχανακι της προκοπης...

υ.γ. προς honda...(ρε αχρηστοι καραγκιοζηδες,εχουν περασει 6 χρονια απο την τελευταια φορα που βγαλατε αληθινο μηχανακι στην αγορα (vtr 1000 sp2)...δεν νομιζετε οτι ειναι πολλα?)

αστα διαλα...συγχιστηκα παλι...

Operater
24/09/2008, 12:42
βρε λέτε να μπει η aprilia στα motoGP?


142949

Operater
24/09/2008, 12:43
:confused: :confused: :confused:


142950

byron
24/09/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
βρε λέτε να μπει η aprilia στα motoGP?

:a38:

Operater
24/09/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a38:

τι βαρά ρε αφεντικό?

το UK aprilia αυτό δείχνει...

κοίτα να δεις :eyepop:


142951

Operater
24/09/2008, 12:51
ξανατήρα :eyepop:


142952

Operater
24/09/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://aprilianews.blogspot.com/2008/05/aprilia-returning-to-motogp.html :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a38:

Αχά!!! Τώρα το είδα!!:lol: Δικαίως καρπαζώνεις!!!:D

byron
24/09/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αχά!!! Τώρα το είδα!!:lol: Δικαίως καρπαζώνεις!!!:D

Ρε Φωτάκο δεν καρπαζώνω γιατί ξαναέβαλες το link.....:lol:

Καρπαζώνω γιατί δεν προσέχεις τι λέει. Οι φωτό που έβαλες είναι του αγωνιστικού RSV4, και όχι του (εντελώς νέου όπως λέει) V4 που θα φτιαχτεί για motoGP :wave2:

boussias
24/09/2008, 22:17
Byron το έβαλα στο Bikenet το βάζω και εδω να φτιαχτούμε:

http://www.kewego.com/swf/p3/epix.swf?language_code=es&playerKey=4b8f63a73603&skinKey=82359c0b0de6&sig=iLyROoafYhD1&autostart=false

Σπίτια που έχει να κλείσει!!! :beer:

boussias
24/09/2008, 22:20
Στο video λέει για 20.000 euro επιβεβαιωμένο!!!

byron
24/09/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Στο video λέει για 20.000 euro επιβεβαιωμένο!!!

To είδα φίλε το μεσημέρι στο AF1, αλλά επειδή θα προκαλούσε σύγχυση το 20 δεν το έβαλα. Το 20 αν ισχύει θα ισχύει γα την ισπανία που έχει ένα πρόσθετο φόρο 7% στα οχήματα. Εκτός αυτού αν τσεκάρεις στο site του motocyclisimo οι τιμές που έχει είναι αλλαντάλλων...

Τιμή Mille & Tuono Factory 18.500?, όταν στην Ελλάδα είναι 3 - 4.000? φθηνότερα. Κάτσε να δούμε πόσο θα έρθει Ελλάδα, γιατί από χώρα σε χώρα διαφέρει. Το Dorsoduro πχ είναι 1.000? φθηνότερο εδώ απ΄ότι στην Γερμανία. :wave2:

byron
25/09/2008, 09:07
ΜCN παρουσίαση (http://issuu.com/motorcyclenews/docs/mcnsampler24sep08?mode=embed&documentId=080924135354-5ecb6664c38e4629af4860bd5617eea5&layout=grey)

H.A.Balafoutre
25/09/2008, 11:37
Αν αυτό το αριστούργημα έχει κάτω από 30.000ευρά το Factory & κάτω από 20.000ευρά το απλό...θα γίνει μεγάλος χαμός.

sniper
25/09/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αν αυτό το αριστούργημα έχει κάτω από 30.000ευρά το Factory & κάτω από 20.000ευρά το απλό...θα γίνει μεγάλος χαμός.

χαμός δεν λες τίποτα....


Ουρές στους αντιπροσώπους ποιος θα το πρωτοπάρει...

Εκτός κι αν απευθύνονται στο κοινό της Ducati...

DUKASII
25/09/2008, 11:55
Αν εχει κατω απο 20 ..θα γινει χαμος??
:rolleyes:


και κατω απο 30??


ρε μπας πρεπει να ζητησω αυξηση??τι λετε?

sniper
25/09/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Αν εχει κατω απο 20 ..θα γινει χαμος??
:rolleyes:


και κατω απο 30??


ρε μπας πρεπει να ζητησω αυξηση??τι λετε?

Εσύ εισαι γνωστός τσίπης...

Είχες μηχανή με @@ και πήρες τον ματρακά που καβαλάς τωρα.....

Θες και μηχανή με πάνω από 5 χιλιάρικα.... :lol: :lol:

byron
25/09/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
χαμός δεν λες τίποτα....


Ουρές στους αντιπροσώπους ποιος θα το πρωτοπάρει...

Εκτός κι αν απευθύνονται στο κοινό της Ducati...


Κακεντρεχή ΜΕΑΘΡΑΤ.....:smokin:

MCN has quoted the price at £12000 stirling for the RSV4-R and £14000 for the RSV4-Factory......λέει το Link πάνω. Δλδ 15-17.500? :smokin:

Ξέχασα βέβαια ότι το θέλεις από επίσημα χείλη...:smokin: Το μόνο επίσημο για την περίπτωση σου είναι τα εξής....

Παίρνεις CBR1000RR = 14.120?
---//--- Ohlins εμπρός = 2.250?
---//---- ---//-- πίσω = 1.025?
----//--- ζάντες σφυρηλ = 2.200?
Carbon κομμάτια = 1.500? (από ebay εννοείται)
Μοnοblock Brembo + τρόμπα = 1.000-1.500?

Σύνολο είσαι στα = 22.000 με 23.000 χοντρά χοντρά, χωρίς τα εργατικά του μαστρο-Χαραλάμπη

Συμπέρασμα......:a43: (έχεις Ιάπωνα όμως :a01: )

sniper
25/09/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κακεντρεχή ΜΕΑΘΡΑΤ.....:smokin:

MCN has quoted the price at £12000 stirling for the RSV4-R and £14000 for the RSV4-Factory......λέει το Link πάνω. Δλδ 15-17.500? :smokin:

Ξέχασα βέβαια ότι το θέλεις από επίσημα χείλη...:smokin: Το μόνο επίσημο για την περίπτωση σου είναι τα εξής....

Παίρνεις CBR1000RR = 14.120?
---//--- Ohlins εμπρός = 2.250?
---//---- ---//-- πίσω = 1.025?
----//--- ζάντες σφυρηλ = 2.200?
Carbon κομμάτια = 1.500? (από ebay εννοείται)
Μοnοblock Brembo + τρόμπα = 1.000-1.500?

Σύνολο είσαι στα = 22.000 με 23.000 χοντρά χοντρά, χωρίς τα εργατικά του μαστρο-Χαραλάμπη

Συμπέρασμα......:a43: (έχεις Ιάπωνα όμως :a01: )



Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.... αλλά και με τα 14.000 παίρνω το cbr και κάνω/κάνεις/κάνουμε το RSV4 να με κοιτάει....


Δεν κάνουν τα φράγκα τον οδηγό If you get my drift (γιατί αν εχει 20+ το φάκτορυ, μονο με σπόνσορα την Marlboro ή τον μπαμπα το παίρνεις) :D

byron
25/09/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.... αλλά και με τα 14.000 παίρνω το cbr και κάνω/κάνεις/κάνουμε το RSV4 να με κοιτάει....


Δεν κάνουν τα φράγκα τον οδηγό If you get my drift (γιατί αν εχει 20+ το φάκτορυ, μονο με σπόνσορα την Marlboro ή τον μπαμπα το παίρνεις) :D

Βασικά με 8-9-10 χιλιάρικα παίρνει κάποιος ένα τούμπανο 2ετιας και τρώει τα άλλα στα σουβλάκια-γκόμενες-γκόμενους-σαφάρι στην Αφρική-αλλαγή φύλλου στο Μαρόκο κλπ κλπ κλπ....:wave2:

H.A.Balafoutre
25/09/2008, 14:14
Καλά...σας πείραξε η ευκολία με την οποία συμπέρανα πως 20000ευρώ & 30000ευρώ μηχανή είναι ευκαιρία...και συμπεράνατε πως τα "έχω" για να το λέω με τέτοια ευκολία?

DUKASII
25/09/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Καλά...σας πείραξε η ευκολία με την οποία συμπέρανα πως 20000ευρώ & 30000ευρώ μηχανή είναι ευκαιρία...και συμπεράνατε πως τα "έχω" για να το λέω με τέτοια ευκολία? ΟΧΙ ΡΕ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΑΥΤΟ...
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ..:rolleyes:

nktR
25/09/2008, 14:28
πάντως 3 βολευόμαστε????
....ρπμ σαν πρόταση σε παρτούζα μου ακούγεται.....
.....που καταντήσαμε για μία Ιταλίδα....:rolleyes: :eek:

Tropeas
25/09/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Αν εχει κατω απο 20 ..θα γινει χαμος??
:rolleyes:


και κατω απο 30??


ρε μπας πρεπει να ζητησω αυξηση??τι λετε?
μαζί σου... κάτσε να δω τι θα μου δώσει και η ασφάλεια :bigcry: :bigcry: :bigcry:

byron
07/10/2008, 19:03
Video του RSV4 στην Intermot 2008 (http://www.motorevue.com/site/video-aprilia-rsv4-concentre-de-technologie-35624.html)

byron
09/10/2008, 11:51
APRILIA RSV4 FACTORY: Technical Specifications

Engine Aprilia 65° cc longitudinal V twin four stroke. Liquid cooled. Double overhead camshaft; four valves per cylinder.
Bore and stroke 78 x 52.3 mm.
Displacement 998.9cc
Compression ratio 12.8:1
Max. power at crank 180 HP (132 kW) at 12,500 rpm
Max. torque at crank 115 Nm at 10,000 rpm
Fuel system Variable height intake trumpets. Airbox with aerodynamic side intakes. 4 throttle bodes, 8 injectors, ride-by-wire fuel management. Multimapping
Ignition Electronic digital ignition integrated in the fuel management system.
Exhaust 4 into 2 into 1. Lambda probe oxygen sensor. Single lateral silencer. Integrated exhaust valve and catalytic converter. (Euro 3.)
Lubrication Wet sump. Two pumps (lubrication and cooling). Oil cooler.
Gearbox 6 speed cassette type.
Clutch Multi-plate wet clutch with slipper device.
Frame Twin beam aluminium frame with mixed cast and pressed sheet sections. Adjustments for: headstock position and angle, engine height, swingarm pivot height.
Front suspension Öhlins 43 mm upside-down fork. Lower fork bottoms for radial calipers. Adjustment for preload, compression and rebound.
Rear suspension Double arch aluminium swingarm; mixed thin-wall casting and pressed sheet construction. Öhlins monoshock with piggy-back cylinder. Adjustments for compression, rebound, spring preload and length. APS rising rate linkages.
Front brake Double 320 mm lightweight stainless steel floating discs. Brembo monobloc radial calipers with 4 opposed pistons. Sintered pads. Radial master cylinder. Metal braided brake line.
Rear brake 220 mm disc. Brembo floating caliper with 2 insulated pistons. Sintered pads. Master cylinder with integral reservoir. Metal braided brake line.
Wheels Forged aluminium alloy. Front: 3.5”x17” - Rear: 6”x17”.
Tyres Radial tubeless; 120/70 ZR 17 (front) and 190/55 ZR 17 (rear).
Dimensions Overall length: 2,050 mm
Overall width: 715 mm (at handlebars)
Overall height: 1,165 mm
Wheelbase: 1,424 mm
Dry weight 179 Kg.
Fuel tank 17 litres.

NikosKK
13/10/2008, 15:53
Ωραια ολα αυτα ρε παιδες,κουκλι απιστευτο ειναι επισης..αλλα αυτο το κοντο κωλαρακι μονο σε μενα φαινεται καπως? :confused: :confused: