PDA

View Full Version : Τελικα ειμαι ο απολυτος ασχετος...



urban
25/02/2008, 14:49
Πηρα το exc. :a25:

Πηρα κρανος-μποτες-θωρακα- τα παντα. :a25:

Πηρα και σουπερ τσαντακι-εργαλειοθηκη αλλα...

...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ!!!:confused:

Ποια ειναι τα βασικα και απαραιτητα?

Πραματικα, δεν περιμενα οτι ειμαι τοσο ασχετος. Σκεψου να παω και την πρωτη βολτα τι δραματα θα αποκαλυφθουν...

Χωμάτινος
25/02/2008, 16:07
- Πένσα
- Κατσαβίδια (ίσιο-σταυρό)
- 1 καστάνια με καρυδάκια 8, 10, 12, 14, 17
- 1 10άρι κλειδί γιά την βαλβίδα της σαμπρέλας
- 1 27άρι κλειδί γιά τους άξονες των τροχών (ΚΤΜ γαρ)
- 1 ελβετικό σουγιά
- Ζιπάκια (μεγάλα)
- Ότι allen χρειάζεται η μηχανή σου (συνήθως 4-5-6, άντε και 7άρι)
- Λίγο σύρμα (ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί)
- 1 φλασκί με τσίπουρο :D (αχρείαστο να 'ναι)


Επίσης καλο θα ήταν να βολέψεις κάπου (προφανώς όχι μέσα στην μπανάνα :wacko: ) ένα σετ λεβιέδες, δύο μοτοκροσάδικες σαμπρέλες (μπρος-πίσω) αμπούλες CO2 και να αγγαρέψεις κάποιον να σου δείξει πως χρησιμοποιούνται τα ανωτέρω.


:wave2:

DimST
25/02/2008, 16:29
Συνήθως τα κλειδιά που περιέχονται μαζί με τη μοτοσυκλέτα είναι πλήρη και παραπάνω απο αρκετά για μια απλή εντουρόβολτα. Ειδικά στα ΚΤΜ τα κλειδιά είναι εξαιρετικής ποιότητας οπότε μη κοιτάς αλλού

Πάρε όπωσδήποτε και 2 ασφάλειες για την αλυσίδα, μαζί με την πένσα της κτμ και σίρμα.

Αν σε ενδιαφέρει και για άλλα μικρά εργαλεία κοίταξε τη μικρή κασσετίνα που πουλάει η ΚΤΜ για πολύ καλή τιμη (50+Ε νομίζω) και αυτά τα εργαλεία είναι εξαιρετικής ποιότητας και τουλάχιστων εμένα με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο στα 3 χρόνια που τα έχω...

Λεβιέδες και σαμπρέλες άστες για hardcore enduro με προορισμούς πολύ μακρυα απο τη βάση, σε τελική αν χρειαστεί τσουλάς με το σκασμένο ελαστικό. Αν όμως τελικά πάρεις σαμπρέλα, μιά 21΄ αρκεί μια και μπαίνει και μπρός και πίσω και κάνει τη δουλειά σου ;)

WELCOME!

Χωμάτινος
25/02/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
...

Λεβιέδες και σαμπρέλες άστες για hardcore enduro με προορισμούς πολύ μακρυα απο τη βάση, σε τελική αν χρειαστεί τσουλάς με το σκασμένο ελαστικό...


Αν σου τύχει στην κορυφή του βουνού, ναι, αν σου τύχει στον πάτο της μπανιέρας, τον ήπιες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
...

Αν όμως τελικά πάρεις σαμπρέλα, μιά 21΄ αρκεί μια και μπαίνει και μπρός και πίσω και κάνει τη δουλειά σου ;)

WELCOME!

Σωστός :a013:

Υπ' όψιν βέβαια ότι η 21' σαμπρέλα σε πίσω τροχό είναι λύση ανάγκης και πρέπει να αλλαχτεί πάραυτα με την πρώτη ευκαιρία, αλλιώς το "φούιτ" από το τσάκισμα της σαμπρέλας καραδοκεί..

dirtbird
25/02/2008, 21:24
Πρώτα από όλα, άρχισε να σκαλίζεις το μηχανάκι σου για να δεις τι εργαλεία θα χρειαστείς σε πιθανή βλάβη.

Πάντως εγώ είμαι υπέρ της πρόληψης παρά της επέμβασης.
Για σαμπρέλες κτλ. συμφωνώ με τον DimST. Έλεγξε για παρουσία-κατάσταση κοντρών στους τροχούς. Εμποδίζουν το λάστιχο να ξεζαντάρει και μπορείς συνήθως να επιστρέψεις.

Βάλε σπαστές μανέτες και/ή ταινία τεφλόν στα καβαλέττα τους. Προτιμότερο από να τις αλλάζεις σε αντίξοες συνθήκες. Λάδωνε τακτικά το συρματόσκοινο του γκαζιού όπως και την γκαζιέρα (αφού την καθαρίσεις). Όχι με chain lube, η Denicol έχει cable spray (που είναι καλό και για αρθρώσεις μαρσπιέ-πετάλ φρένου).

Έχε μαζί σου tie-wraps (διαφόρων μεγεθών), κανα ιμάντα, πένσα-σύρμα γερμανοπολύγωνα 8-10-12 κτλ., κατσαβίδι κυρίως για να επεμβαίνεις στα settings των αναρτήσεων (το αμορτισέρ WP θέλει συνήθως παχύ ίσιο πάνω, λεπτό κάτω). Για καρυδάκια δεν νομίζω ότι χρειάζονται και τόσο.


Ειδικά στα ΚΤΜ τα κλειδιά είναι εξαιρετικής ποιότητας οπότε μη κοιτάς αλλού

Εδώ διαφωνώ. Το κλειδί που ξεβιδώνει και τους άξονες (και το καπάκι της φλογέρας στα δίχρονα) είναι πολύ μαλακό και είναι εύκολο να το στραβώσεις. Από την πένσα, φεύγει εύκολα η βαφή.


- 1 ελβετικό σουγιά Πρόσεχε επίσης με ποιούς βγαίνεις στο βουνό αλλά.... μην σου γίνει και ψύχωση.:bigcry: :rolleyes:

Τέλος μην νομίζεις ότι εγώ κουβαλάω όλα αυτά.
Απλώς ξέρω τι κουβαλάνε οι άλλοι:winka: :lol: :wave2:

OldMan
26/02/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κυρίως για να επεμβαίνεις στα settings των αναρτήσεων
Ρε Σωτήρη ...

Το συνηθίζεις να επεμβαίνεις στα settings των αναρτήσεων στην κορυφή του πουθενά ή στον πάτο της αβύσου ..??? :look:


Υ.Γ.
Για τον Μάνο δεν ρωτάω γιατί όντως οι 2 από τις 3 στάσεις που κάνει στο πρώτο χιλιόμετρο είναι για να ρυθμίσει τις αποσβέσεις ...
(η 3η είναι για να πουδράρει την μύτη του !!!) :blush:

dirtbird
26/02/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Σωτήρη ...

Το συνηθίζεις να επεμβαίνεις στα settings των αναρτήσεων στην κορυφή του πουθενά ή στον πάτο της αβύσου ..??? :look:

Εμ....όχι, σε τέτοια σημεία δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο πέραν του οφσετ του μπροστινού....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

marios8
26/02/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Απλώς ξέρω τι κουβαλάνε οι άλλοι:winka: :lol: :wave2:


:winka:

GASer
26/02/2008, 20:13
Επίσης μονωτική ταινία, δεύτερο μπουζί σε αδιάβροχη θήκη και λίγο χαρτί κουζίνας

Zid
27/02/2008, 09:25
Στις άσχημες χρειάστηκα μπουζόκλειδο(και μπουζί ενοείται) ... allen ,tie wraps σουγιά με πριονάκι κτλ καθώς και ιμάντα ...
Όπως είπε παραπάνω κάποιος χρειάζεται να ψάξεις το μηχανάκι σου μόνος σου και να μην περιμένεις τη δύσκολη στιγμή για να κάνεις ότι χρειαστεί!
Βέβαια όσο περισσότερα έχεις τόσο το καλύτερο..!!!
:)
Καλή αρχή...:wave2:

zoropatra
27/02/2008, 12:06
επισης παρε λιγο λαδι λιγες ελιες τυρι (κατα προτιμηση φετα) και λιγο ψωμι!!!!!

αααα!!!και ενα τραπεζομαντηλο καρο!!!!




ρε παιδια δεν ξερω αλλα ολα αυτα μου φαινονται υπερβολικα!!!!

αν το μηχανακι το συντηρεις κανονικα τα απαραιτητα ειναι ντιζα γκαζιου-μπουζι-3 πολυγωνα και 2 κατσαβιδια.......

ολα αυτα που λετε ειναι για να παει καποιος εντουρο-οδοιπορικο αθηνα-βουλγαρια!!!!!!

Zid
27/02/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
επισης παρε λιγο λαδι λιγες ελιες τυρι (κατα προτιμηση φετα) και λιγο ψωμι!!!!!

αααα!!!και ενα τραπεζομαντηλο καρο!!!!




ρε παιδια δεν ξερω αλλα ολα αυτα μου φαινονται υπερβολικα!!!!

αν το μηχανακι το συντηρεις κανονικα τα απαραιτητα ειναι ντιζα γκαζιου-μπουζι-3 πολυγωνα και 2 κατσαβιδια.......

ολα αυτα που λετε ειναι για να παει καποιος εντουρο-οδοιπορικο αθηνα-βουλγαρια!!!!!! Τπτ δεν είναι υπερβολικό... όλα μπορούν να συμβούν..

dirtbird
27/02/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
επισης παρε λιγο λαδι λιγες ελιες τυρι (κατα προτιμηση φετα) και λιγο ψωμι!!!!!

αααα!!!και ενα τραπεζομαντηλο καρο!!!!

!!!!!!

Κανονικά θα έπρεπε να σου κόψω την απάντηση γιατί.........


































































ξέχασες τα κεφτεδάκια....:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Trickster
27/02/2008, 13:32
Επίσης ένα παστέλι γιατί στο βουνό κόβει λόρδα!! :D :D

Και μην δίνεις στους άλλους αν σου ζητήσουν, να πάρουν δικά τους αν θέλουν :D :D

Χωμάτινος
27/02/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
...
(η 3η είναι για να πουδράρει την μύτη του !!!) :blush:

Έλα τώρα, το λες γιά να με καλοπιάσεις :blush:


:lol: :rotflmao:

Χωμάτινος
27/02/2008, 21:04
Τώρα μπορεί να το χοντρύνω λίγο, αλλά ας αναφερθούν όλα τα "εργαλεία" που υπάρχουν ..


ΣΚΟΙΝΙ !!!


Μάλλον δεν θα το χρειαστείς σε πίστα ή αγώνα, όμως σε μακρυνές βόλτες έχει ήδη χρησιμοποιηθεί με επιτυχία γιά:

- Να ανασύρουμε μηχανές από γκρέμια :eyepop:
- Να ρυμουλκήσουμε μηχανές που μουλάρωσαν :mad:
- Να το τυλίξουμε στον πίσω τροχό μπας και ξεκολλήσουμε από το χιόνι και φτάσουμε ποτέ σπίτια μας :cool:

nassosxlvbros
27/02/2008, 21:24
τώρα αν πω για ένα μικρό πριονάκι (έστω του σουγιά)θα είμαι υπερβολικός; :smilea:

Χωμάτινος
27/02/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
τώρα αν πω για ένα μικρό πριονάκι (έστω του σουγιά)θα είμαι υπερβολικός; :smilea:


Πάνω στην οποιανδήποτε διαδρομή είναι χλωμό να χρειαστεί, αν όμως μιλάμε και γιά διανυκτέρευση στο ύπαιθρο, σίγουρα!