PDA

View Full Version : ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ v-strom 1000



ekpaglos
10/05/2006, 16:20
Χαιρετώ την ομήγυρη

Νέος χρήστης του forum και φρέσκος κάτοχος v-strom 1000 ('03) το οποίο βρήκα σε εξαιρετικά καλή τιμή (με 35.000 km).

Μετά από 2 μήνες καθημερινής χρήσης μέσα στην πόλη, διαπιστώνω υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (για τα δεδομένα του μοντέλου) η οποία αγγίζει τα 9,5 km/l !!!

Σε thread για την κατανάλωση του 650, ο theod (κάτοχος 1000) είχε δώσει ένα νούμερο (εντός πόλης) περί τα 8-8,5 km/l.


1) Ποια είναι η εμπειρία των υπολοίπων κατόχων 1000 ως προς την κατανάλωση;
2) Αν όντως η κατανάλωση είναι κάπου εκεί που λέει ο theod, πώς εξηγείται το γεγονός ότι στα δεκάδες site και forum για μηχανές διεθνώς, δεν έχει βρεθεί κάτοχος 1000αριού που να μη δίνει αυτονομία από 290 - 360 km για ένα ρεζερβουάρ full;

Thanx!


Υ.Γ.: Σημειώνω ότι πριν 3 εβδομάδες πήγα τη μηχανή σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI στο οποίο έβγαλα τον κόφτη και έβαλα το (επίσημο) προγραμματάκι της SUZUKI. Αυτό δεν επηρέασε την κατανάλωση ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο. Επίσης, εκεί μου είπαν ότι η τρόμπα βενζίνης είναι πεντακάθαρη και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χαρτογράφησης.

THEOD
10/05/2006, 16:41
Φίλε μου όλα είναι θέμα δεξιού χεριού....

όταν είχα πρωτοπάρει το Στρόμ, συνηθισμένος απο 4κύλινδρα οι πρώτες μετρήσεις που πήρα ήταν όντως μεταξύ 9-9,5 λιτρ/100χλμ....και μάλιστα στρώνοντας....
Τρελλάθηκα τελείως....

Σιγά-σιγά αφομείωσα τον τρόπο οδήγησης και το πόσο πρέπει να ανοίγω το γκάζι για να εκμεταλεύομαι την ροπή του κινητήρα και τελικά έφτασα στο σημείο μέσα στην πόλη να χρειάζομαι περίπου 8-8,5λιτρ/100χλμ χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι "σερνόμουνα"....Το αντίθετο μάλιστα...

Γενικά το μηχανάκι είναι αρκετά ευαίσθητο στα χαζοανοίγματα του γκαζιού και αν γουστάρεις παντηλίκια, σούζες, αστραπιαία τινάγματα με 1η, κλπ θα δείς και πάνω από 10λιτρ/100χλμ...

Στο ταξίδι με 140-150 (ούτε αργά-ούτε γρήγορα) η οβερντράιβ 6η βοηθούσε να παραμείνει η κατανάλωση περίπου στα 7-7,2λιτρ/100χλμ, αλλά αν γουστάρεις ταχύτητα ταξιδιού πάνω από τα 170-180 ετοιμάσου για πολύ παραπάνω....

Γενικά εκτός πόλης πρωτοάναβε η ρεζέρβα στα 220-230 χιλιόμετρα αλλά σε εκείνο το σημείο γέμιζε με μαξιμουμ 15-16 λίτρα (σε σύνολο 21 αν θυμάμαι καλά), που σημαίνει ότι εύκολα πάει πάνω από τα 300χλμ με τις νορμάλ ταχύτητες ταξιδιού που ανέφερα πιο πάνω...Τώρα να το πηγαίνεις με 100-110 ίσως να σου βγάλει και 350-δεν ξέρω....

Πάντως κανένας δεν υποστηρίζει ότι το μεγάλο Στρομ (αλλά από ότι έχω ακούσει και όλα τα συναφή μηχανάκια - βλέπε Βαραντέρο) είναι οικονομικά....Γενικά καίνε αρκετό και το κατάλαβα τώρα που με το 1000άρι Φέιζερ παρ' όλο που διαθέτω 150 άλογα, η μεγαλύτερη κατανάλωση που έχω μετρήσει μέχρι στιγμής είναι τα 7,5-7,7 λτρ/100χλμ και για να το πετύχω αυτό κινιόμουνα σαν διάολος....

kalant
10/05/2006, 17:17
Συμφωνω, ειναι ο τροποσ που το οδηγεις το μηχανακι, αν εισαι

συνεχεια στα κοκκινα (λεμε τωρα...), σιγουρα και η καταναλωση

θα ειναι μεγαλη...



:wave2:

ekpaglos
10/05/2006, 17:52
Είστε σαφείς.
Επομένως, η κατανάλωση που έχω είναι φυσιολογική και θέλω προσοχή στη "νευρικότητα" του δεξιού καρπού...

Είναι γεγονός πάντως ότι μέσα στην πόλη σπάνια ανεβάζω πάνω από 3η και αποφεύγω να "πηγαίνω" με περισσότερες από 5.000 - 5.500 στροφές...

THEOD
10/05/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
Είστε σαφείς.
Επομένως, η κατανάλωση που έχω είναι φυσιολογική και θέλω προσοχή στη "νευρικότητα" του δεξιού καρπού...

Είναι γεγονός πάντως ότι μέσα στην πόλη σπάνια ανεβάζω πάνω από 3η και αποφεύγω να "πηγαίνω" με περισσότερες από 5.000 - 5.500 στροφές...

Η γνώμη μου είναι ότι περισσότερο ρόλο παίζει το άνοιγμα του γκαζιού παρά οι στροφές....

Αν θέλοντας να φχαριστηθείς την ροπή από τις χαμηλές στροφές ανοίγεις πολύ το γκάζι έστω και στις 2-3Κ στροφές, τότε το μηχανάκι ΚΑΙΕΙ....αν πάλι έχεις μικρά ανοίγματα στο γκάζι και πολλές στροφές να ανεβάζεις σχετικά οικονομικό θα είναι....

Δυστυχώς σε αυτόν τον παλιόκοσμο η ευχαρίστηση ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ....:wave2:

costas81
11/05/2006, 10:26
Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!

THEOD
11/05/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!


Ρε συ.....Ξύπνα ρε.... μιλάμε για το 1000....
:yuck: :yuck: :yuck:

το 650 είναι σαφώς πιο οικονομικό....:beer:

costas81
11/05/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε συ.....Ξύπνα ρε.... μιλάμε για το 1000....
:yuck: :yuck: :yuck:

το 650 είναι σαφώς πιο οικονομικό....:beer:


Αν και λιγο αποτομος στην απαντηση σωστος!Σορρυ δεν το πηρα γραμμη ο μαμακας!

:smilea:

ekpaglos
11/05/2006, 15:37
THEOD έχεις δίκιο...

Κάθε τί έχει ένα αντίτιμο...
Χρήσιμη η παρατήρηση για το ρόλο των στροφών...

Α, και μια και τα λέμε, εσύ δεν είχες βάλει σετ σωληνακίων υψηλής της HEL (νομίζω...);

Υπάρχει καμια σοβαρή βελτίωση στην αίσθηση του πίσω; Αξίζει όντως τα λεφτά της (έχω πειραματιστεί ήδη με τα τακάκια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα...

THEOD
12/05/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
THEOD έχεις δίκιο...

Κάθε τί έχει ένα αντίτιμο...
Χρήσιμη η παρατήρηση για το ρόλο των στροφών...

Α, και μια και τα λέμε, εσύ δεν είχες βάλει σετ σωληνακίων υψηλής της HEL (νομίζω...);

Υπάρχει καμια σοβαρή βελτίωση στην αίσθηση του πίσω; Αξίζει όντως τα λεφτά της (έχω πειραματιστεί ήδη με τα τακάκια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα...

Στο πίσω (ίσως και λόγω "αναισθησίας" ποδιού) η διαφορά είναι μικρή...Εκεί που υπάρχει μεγάλη διαφορά και στο συστήνω ανεπιφύλακτα είναι στα μπροστά δισκόφρενα...
Η αναβάθμιση της αίσθησης και της αποτελεσματικότητας των φρένων είναι μεγάλη, και το κόστος σχετικά μικρό...
ΚΑΝΤΟ....

ekpaglos
12/05/2006, 11:53
Θα το κάνω, πιθανότατα επ' ευκαιρία της αλλαγής ελαστικών που έχουν "ξεραθεί" και μου προκαλούν ανασφάλεια...

pastri
13/05/2006, 20:40
Συμφωνώ με την "ευαισθησία" του δεξιού καρπού. Για πολύ καιρό οδηγούσα το δικό μου 1000άρι χωρίς να σκέφτομαι την κατανάλωση και όντως έβλεπα νούμερα κοντά στα 9,0 lt/100 χλμ. Πρέπει να σας πω ότι με λίγη προσοχή έχω ρίξει την κατανάλωση κάτω από τα 7,0 lt/100 χλμ (6,9 για την ακρίβεια) χωρίς απαραίτητα να πηγαίνω πολύ αργά.
Συμφωνώ απολύτως με τον THEOD στο ότι τα απότομα ανεβάσματα των στροφών είναι πολύ πιο βενζινοβόρα από την οδήγηση σε υψηλές στροφές, όταν φτάνεις σε αυτές ομαλά. Άλλωστε, το 1000 έχει αρκετή ροπή για να μπορείς να το οδηγείς όπως γουστάρεις χωρίς πρόβλημα.

the_passenger
13/05/2006, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Ρε παλικαρια διαβαζω οτι το στρομ καιει κ μενω μαμακας τελειως!
Εγω με 10 λιτρα βγαζω γυρω στα 200 χιλιομετρα μεσσα στην αθηνα!Κ οχι με την πιο συνετη οδηγηση!

Οσο για εκτος πολης νομιζω οτι παει τσαμπα!!!!Προχτες στην εκδρομη σχεδον πανω απο 400 χιλιομετρα και οχι εθνικη πηγα και γυρισα απο την παλια εθνικη και εκαψα 14 λιτρα ακριβως!Εφυγα γεματος και οταν γυρισα την αλλη μερα που εβαλα βενζινη πηρε ακριβως 14!

Εγω μες την πολη το δουλευω μεχρι 4,5 στροφες!Δεν ξερω τι λετε για καταναλωση αλλα μαλλον πρεπει να παρετε κανα varadero η κανενα transalp να δειτε ποιο καιει!Κ μην ξεχνατε οδηγατε 200 κιλα δικυλινδρο με 70 αλογα!


Βαραντέρο (2005):

Πόλη:
Στο Βάρα μου ανάβει λαμπάκι (δηλαδή κατανάλωσα τα 20 από τα 25 λίτρα) μες την πόλη από 200χλμ στη χειρότερη μέχρι 280 στην καλύτερη (ανάλογα τα "ανοίγματα"..), άρα από 7-10λτ./100χλμ.


Ταξίδι:
Σε ταξίδι και στα πλαίσια στρωσίματος (140 εθνική, 100 - 120 επαρχιακό) πήγαινε - έλα Κάρυστο μέσω Χαλκίδας), το λαμπάκι άναψε στα 380-390χλμ!!!
άρα 5+ λτ/100χλμ..

Νομίζω οτι είναι καλά τα νούμερα για 1000άρι, ειδικά στο ταξίδι είναι από τα πλέον οικονομικά (για ταχύτητες γύρω στα 140 που προτιμώ) ανεξαρτήτως κατηγορίας



:wave2:

costas81
15/05/2006, 11:52
Εγω φιλαρακι ειχα μια βδομαδα μια vara ενος φιλου και ξερω οτι δεν την χορταιναα βενζινη!Καθε βολτα ημουνα και βενζιναδικο (και δεν ειμαι υπερβολικος)!

Οσο για το transalp το χει θειος και μεχρι να παρω την δικια μου γυρναγα με αυτην!Ε καιει το εργαλειο και πολυ μαλιστα!

THEOD
15/05/2006, 12:14
Για το Βαραντέρο δεν ξέρω από 1ο χέρι...ακούω ότι ιδιαίτερα το παλιότερο καρπυρατεράτο ήταν μεγάλη φαγάνα....το ψεκαστό λένε ότι βελτιώθηκε αλλά πάλι καιει αρκετά....

Για το Τράνσαλπ του οποίου ήμουν κάτοχος επιβεβαιώνω κι εγώ ότι για τα άλογά του είναι φαγανό...Θυμάμαι ότι έπαιζε στα 6,5-7,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα που δεν είναι και λίγα για 55 άλογα...Σκεφτείτε ότι τόσο μου καίει τώρα το FZ1....
Θυμάμαι ότι αμέσως μετά το Τράνσαλπ πήρα το 4κύλινδρο FZS600 FAZER με τα 95 άλογα που έκαιγε λιγότερο από το Τράνσαλπ !!! και μου είχε κάνει εντύπωση...

Πάντως παίζει ρόλο τόσο η οδήγηση όσο και η δύναμη της μηχανής.....Με 50 άλογα είναι λογικό να ανοίγεις πολύ το γκάζι και να ζορίζεις το μοτέρ αυξάνοντας την κατανάλωση, την στιγμή που με τα 100 άλογα πας το ίδιο με πολύ μικρότερα ανοίγματα του γκαζιού....

ekpaglos
15/05/2006, 14:32
Εντυπώσεις από μια σύντομη βόλτα μέχρι τη Λαμία και πίσω το Σάββατο:

Με μέτριο έως αρκετό αέρα η ζελατίνα της Ermax προκαλούσε "ψιλοκοσκινίσματα" στο τιμόνι μόνο μετά τα 180. Για πλήρη προστασία ούτε λόγος βέβαια αφού είμαι 1,96 και δεν υπάρχει ζελατίνα (ούτε της Secdem) που να με καλύπτει.

Κατανάλωση (από το κέντρο της Αθήνας έως το κέντρο της Λαμίας) περί τα 8 λίτρα/100 km, νουμεράκι ιδιαίτερα ικανοποιητικό για το 1000, δεδομένου ότι στο 1/3 της διαδρομής (τουλάχιστον) είχα σταθερά 180+ (κάποια στιγμή είδα 230 κοντερίσια με 1500 - 1700 στροφές ακόμα για το κόκκινο).

Εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση με ταχύτητες 140 - 160.

Αυτά τα ολίγα. Περιμένω να δω συμπεριφορά με συνεπιβάτη και πλήρη φόρτο.

x-rider
15/05/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos


Υ.Γ.: Σημειώνω ότι πριν 3 εβδομάδες πήγα τη μηχανή σε εξουσιοδοτημένο SUZUKI στο οποίο έβγαλα τον κόφτη και έβαλα το (επίσημο) προγραμματάκι της SUZUKI. Αυτό δεν επηρέασε την κατανάλωση ούτε προς το καλύτερο, ούτε προς το χειρότερο. Επίσης, εκεί μου είπαν ότι η τρόμπα βενζίνης είναι πεντακάθαρη και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χαρτογράφησης. [/B]


γεια χαρα ,τι εννοεις

με το εβγαλα τον κοφτη?

ekpaglos
15/05/2006, 17:39
Κοίτα, δεν έχω τεχνικές γνώσεις, είχα διαβάσει όμως ότι ο κόφτης του v-strom 1000 εμποδίζει τη μηχανή να "βγάλει" τη μέγιστη πραγματική ιπποδύναμή της (περίπου 91-92 hp) στην 5η και την 6η ταχύτητα. Η μέγιστη ιπποδύναμη βγαίνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο αριθμό στροφών στη 4η.

Φίλος μου και μηχανικός μού είπε ότι το πρώτο βήμα είναι να ρυθμίσουμε το αβάνς και έπειτα να βάλω ένα πρόγραμμα της suzuki που θα άλλαζε τη χαρτογράφηση το καυσίμου (η λύση του Power commander είναι άλλο πράγμα και σαφώς πιο δαπανηρή).

Η "επέμβαση" έγινε σε εξουσιοδοτημένο suzuki και η δυναμομέτρηση που ακολούθησε έδειξε ότι πλέον έχω τη μέγιστη ιπποδύναμη και στις ταχύτητες 5 και 6.

Το αποτέλεσμα ήταν να έχω μεγαλύτερη ισχύ στις δύο τελευταίες ταχύτητες και μεγαλύτερη τελική (η οποία ούτως ή άλλως δεν έχει ουσιαστική χρησιμότητα δεδομένου ότι το v-strom δεν είναι μηχανή απόλυτα υψηλών επιδόσεων, ούτε και τα +15-20 km/h που βλέπεις στο κοντέρ είναι καμία τρελή διαφορά...)

the_passenger
15/05/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Εγω φιλαρακι ειχα μια βδομαδα μια vara ενος φιλου και ξερω οτι δεν την χορταιναα βενζινη!Καθε βολτα ημουνα και βενζιναδικο (και δεν ειμαι υπερβολικος)!



Μάλλον ο φίλος σου είχε το παλιό (καρμπυρατεράτο) του 1999 έως 2002. Εγώ μιλάω για το νέο (2005), για το παλιό δεν ξέρω αλλά έχω κι εγώ ακουστά οτι έχει σημαντική διαφορά.

:wave2:

kalant
25/02/2008, 22:57
το ατιμο...

εβαλα 20 ευρω για τα πρωτα μου χιλιομετρα, και στα 180 χιλιομετρα αναψε η ρεζερβα :eyepop:

εντα ξει ηξερα οτι καιει πολυ και καλα κανει στην τελικη κιολας μιας και ειναι 1000, αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα...

:smokin:

GIXXERAKIAS
25/02/2008, 22:58
Ηρεμησε αλανιαρη!Τα δυο πρωτα τεποζιτα ειναι κρισιμα για την τσεπη σου,μετα θα στρωσει το πραμα.:winka:

edit:καινουργιο δεν ειναι??:D Αν ειναι καινουργιο ειναι απολυτως δικαιολογημενη η καταναλώση αυτη.:beer:

McTalas
25/02/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το ατιμο...

εβαλα 20 ευρω για τα πρωτα μου χιλιομετρα, και στα 180 χιλιομετρα αναψε η ρεζερβα :eyepop:

εντα ξει ηξερα οτι καιει πολυ και καλα κανει στην τελικη κιολας μιας και ειναι 1000, αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα...

:smokin:

στα 180 αναψε η ρεζερβα οποτε logika ua exei εχει toylaxiston αλλα 50km
mia xara moy akoygetai

kalant
25/02/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ηρεμησε αλανιαρη!Τα δυο πρωτα τεποζιτα ειναι κρισιμα για την τσεπη σου,μετα θα στρωσει το πραμα.:winka:

edit:καινουργιο δεν ειναι??:D Αν ειναι καινουργιο ειναι απολυτως δικαιολογημενη η καταναλώση αυτη.:beer:

μπα και μετα τοση θα εχει, μπορει να ειμαι στο στρωσιμο τωρα αλλα φανταστειτε μετα να το ανοιγω κιολας:eyepop:

μα ποσο θα παει τελοσπαντων...

ktmboy
25/02/2008, 23:06
ta vstrom den exoyn megali katanalosi opote min anisixeis.

kalant
25/02/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmboy
ta vstrom den exoyn megali katanalosi opote min anisixeis.

ναι το βλεπω...

μηπως δεν καταλαβες? το 1000 εχω...

:sick:

THEOD
26/02/2008, 07:51
http://moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22621

K0K0$
26/02/2008, 08:55
Εβαλες 20Ε, δλδ περιπου 18 λιτρα, σε ΣΤΕΓΝΟ (σχεδον) ρεζερβουαρ. Η ρεζερβα ειναι 4λιτρα αρα εφαγες 15Λ σε 180χλμ, δλδ περιπου 8Λ/100χλμ. Απολυτως φυσιολογικο για καινουριο.

(Οταν λες ρεζερβα εννοεις να αναβοσβηνει η τελευταια παυλα ετσι; Οχι σταθερη παυλα και να αναβοσβηνει το σημα της αντλιας διπλα; )

kalant
26/02/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$

(Οταν λες ρεζερβα εννοεις να αναβοσβηνει η τελευταια παυλα ετσι; Οχι σταθερη παυλα και να αναβοσβηνει το σημα της αντλιας διπλα; )

ναι αυτο εννοω...

Cpt. Haddock
26/02/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το ατιμο...

εβαλα 20 ευρω για τα πρωτα μου χιλιομετρα, και στα 180 χιλιομετρα αναψε η ρεζερβα :eyepop:

εντα ξει ηξερα οτι καιει πολυ και καλα κανει στην τελικη κιολας μιας και ειναι 1000, αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα...

:smokin:

Εμ, δεν ήθελες Tiger.... :smokin: :smokin:




(ότι σου είπαν οι απο πάνω ισχύει...) :wave2:

sotos14
26/02/2008, 18:08
den xero file ego me to xiliari ebala 22,00 eyro ekana ekaton ogdonta xiliometra xanagemisa kai gemise me 10,50 moy eixe sbhsi dyo grames apo tin benzina - sto allo gemisma me 22,00 eyro moy ekane 299xiliometra kai anabosbhne h teleytea grammh

Vstrommer71
26/02/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το ατιμο...

εβαλα 20 ευρω για τα πρωτα μου χιλιομετρα, και στα 180 χιλιομετρα αναψε η ρεζερβα :eyepop:

εντα ξει ηξερα οτι καιει πολυ και καλα κανει στην τελικη κιολας μιας και ειναι 1000, αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα...

:smokin:
Εχε υποψιν οτι η ρεζερβα ειναι ΠΟΛΥ απαισιοδοξη
Απο την στιγμη που αρχιζει να αναβαοσβηνει η προτελευταια μπαρα εχεις απο 70-110 χλμ ακομα βενζινη,αναλογα την οδηγηση

kalant
08/04/2008, 22:31
ειχατε δικιο τελικα...

μετα το στρωσιμο εχει πεσει η καταναλωση του, βεβαια δεν το εχω μετρησει αλλα η απογοητευτικη καταναλωση του στρωσιματος ευτυχως μειωθηκε...

ηταν γυρω στα 9 λιτρα ανα 100 χλμ, τωρα ειναι σιγουρα γυρω στα 1-2 λιτρα πιο κατω... :D

:wave2:

Respect
08/04/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ειχατε δικιο τελικα...

μετα το στρωσιμο εχει πεσει η καταναλωση του, βεβαια δεν το εχω μετρησει αλλα η απογοητευτικη καταναλωση του στρωσιματος ευτυχως μειωθηκε...

ηταν γυρω στα 9 λιτρα ανα 100 χλμ, τωρα ειναι σιγουρα γυρω στα 1-2 λιτρα πιο κατω... :D

:wave2: Για μέτρα ξανά.. :D

kalant
09/04/2008, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για μέτρα ξανά.. :D

τι εννοεις?

οτι δεν εχει μειωθει η καταναλωση και ειναι η ιδεα μου? :confused:

Respect
09/04/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
τι εννοεις?

οτι δεν εχει μειωθει η καταναλωση και ειναι η ιδεα μου? :confused: Κάτω από 8-8,5l/100km δεν νομίζω να είσαι.

kalant
09/04/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Κάτω από 8-8,5l/100km δεν νομίζω να είσαι.

εντος πολης αυτη η καταναλωση...

απο 9+ που ειχα μετρησει στην αρχη, στο περιπου παντα, καλα ειναι και τα 8...

εδω σε αυτα τα νουμερα παιζουν 600αρια πχ gsr, οποτε για 1000αρι μαλλον καλα ειναι...


:wave2:

618RR
09/04/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εντος πολης αυτη η καταναλωση...

απο 9+ που ειχα μετρησει στην αρχη, στο περιπου παντα, καλα ειναι και τα 8...

εδω σε αυτα τα νουμερα παιζουν 600αρια πχ gsr, οποτε για 1000αρι μαλλον καλα ειναι...


:wave2:

:nono:

Το GSR μετράει 8 lt/100 km στην πιο ακραία οδήγηση (χειμώνας, μικρές διαδρομές εως 10 km πόλης και σε μποτιλιαρισμένους δρόμους). Σε αυτή τη συνθήκη έχω μετρήσει 8,1 lt. Σε ταξίδι και ανοικτό κύκλο (περιφερειακοί δρόμοι και πόλη με νορμάλ κίνηση) έχω μετρήσει 5,4 - 5,6 lt σταθερά...

GSR 600 k6 με 10700 km...


:beer: :beer:

kalant
09/04/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
:nono:

Το GSR μετράει 8 lt/100 km στην πιο ακραία οδήγηση (χειμώνας, μικρές διαδρομές εως 10 km πόλης και σε μποτιλιαρισμένους δρόμους). Σε αυτή τη συνθήκη έχω μετρήσει 8,1 lt. Σε ταξίδι και ανοικτό κύκλο (περιφερειακοί δρόμοι και πόλη με νορμάλ κίνηση) έχω μετρήσει 5,4 - 5,6 lt σταθερά...

GSR 600 k6 με 10700 km...


:beer: :beer:

ναι ε?

οκ, σε περιοδικο το διαβασα, οποτε μαλλον κι αυτη για την μεγιστη καταναλωση θα μιλουσαν...

ωραιος 618RR...

:wave2:

618RR
09/04/2008, 18:40
:beer:

... παρότι όντως είναι η ακραία συνθήκη, για τα κυβικά του δεν είναι από τα οικονομικά ...

... η αίσθησή μου περισσότερο, μια και αποφεύγω να ρωτήσω τι ακριβώς καίνε τα άλλα γυμνά :bawl:

... πάντως κι αυτό έχει πολύ απαισιόδοξη ρεζέρβα, όταν ανάψει το λαμπάκι έχει μέσα 4 lt ακόμα ...

:beer: :beer: