PDA

View Full Version : περι μαθηματων ο λογος.......



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
02/12/2004, 19:15
.Περί μαθημάτων ο λόγος….

Το πώς ξεκίνησε το θέμα…
είμαι στην καφετέρια με φίλους και τους λέω της εντυπώσεις μου από το 1 + 2 λεβελ με το Καλιφόρνια σούπερ μπαικ σκουλ. Κουβέντα στην Κουβέντα άρχισε να τους κινείται το ενδιαφέρων και ζήτησαν να του πω αυτά που έμαθα. Στην επόμενη βόλτα που πήγαμε μου είπαν ότι με έβλεπαν και δεν το πιστεύανε έτσι που πήγαινα. Εντύπωση τους έκανε το ότι σε μεγάλη διαδρομή πηγαίνοντας προς Αγια Άννα έχοντας τον γιο μου από πίσω του έδειχνα το τοπίο και σε πολλές φάσεις έστριβα με το ένα χέρι με αρκετά μεγάλη ταχύτητα. Όταν φτάσαμε στους λουκουμάδες μου είπαν μάλιστα ότι πήγαινε πιο σιγά γιατί σε χάνουμε. Μου έκανε Εντύπωση γιατί εγώ αισθανόμουν πολύ χαλαρός και άνετος και πίστευα ότι δεν έτρεχα.
Μου πρότειναν λοιπών να βρεθούμε κάπου και να τους δείξω αυτά που έμαθα.
Τους είπα ότι καλύτερα είναι να πάνε στο σχολείο να μάθουν για να είναι και πιο ασφαλείς.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να δώσουν τα απαιτούμενα χρήματα και μου πρότειναν ότι μέχρι να τα μαζέψουν να τους δείξω δυο τρία πράγματα για να γλιτώσουν καμία στραβή…
πήγαμε λοιπών σε μια από της πολλές πιστές που διαθέτη η χώρα μας…. Δηλαδή στην Πεντέλη….
Κάναμε την θεωρία στην καφετέρια και μετά τους πήγα για να κάνουμε πρακτική στον δρόμο. Ήμουν μπροστά για να τους δείχνω την ταχύτητα και τα πατήματα…
Κάναμε περίπου 3 ώρες….
μετά από λίγο καιρό που βρεθήκαμε μου είπαν ότι τα κάνανε και αισθάνθηκαν μεγάλη σιγουριά. Δεν τους φόβιζε ο δρόμος. μάλιστα μου ανάφεραν περιπτώσεις που τους έτυχε δύσκολη στιγμή σε άλλους σοβαρότερη και σε άλλους πιο ασήμαντη και την αντιμετώπισαν εύκολα. μάλιστα μου είπαν επί λέξη…..ρε Γιώργο σε θυμήθηκα να είσαι καλά……
Αυτό μου έδωσε το έναυσμα να βοηθήσω και άλλους. Βέβαια πάντα σε όλους λέω ότι όταν οδηγούμε μοτο πρέπει να σκεφτόμαστε με το σωστό κεφάλι. Και ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνουμε σιγά για να μάθουμε να οδηγούμε πάλι σωστά. Άλλωστε και στην πίστα όταν μας ξεκίνησαν μας ξεκίνησαν σιγά. Το πιο δύσκολο από όλα είναι να ξεχάσεις αυτά που ήξερες και να μάθεις πάλι από την αρχή.
Το ότι αυτό που κάνω πολλά παιδιά το εκτιμούν φάνηκε και από την αγάπη τους. Και από το σε κάθε συνάντηση που βρισκόμαστε για καφέ με ρωτάνε διάφορα και ρωτάνε την γνώμη μου σε κάτι που κάνανε αν το έκαναν σωστά. Και όσα από τα παιδιά πήγαν και κάνανε τα μαθήματα στην πίστα, είπανε ότι πήγαν καλά γιατί είχαν μάθη από αυτά που τους είχα πει και μπόρεσαν να κάνουν της ασκήσεις άνετα. Και μάλιστα είπαν ότι τους τα είχα μεταφέρει τέλεια…
Όσοι θέλουν να μάθουν για να οδηγούν με ασφάλεια….. πάνε καλά….
Όσοι θέλουν να το παίξουν γρήγοροι… δεν πάνε καλά.
Απλά στο σχολείο αυτό μαθαίνεις να οδηγάς με ασφάλεια… όταν μάθεις να οδηγάς με ασφάλεια τότε η άνεση σε κάνει γρήγορο στον δρόμο.
Και Όποιος νομίζει ότι ξέρει περισσότερα από αυτούς τους δασκάλους……
Είναι μακριά νυχτωμένος.
εγώ θα βοηθώ όσο μπορώ τους φίλους μου γνωστούς και άγνωστους και ας γκρινιάζουν άλλοι που μπορεί να έχουν και κάποια συμφέροντα για το αντίθετο….
Άλλωστε τα 29 χρόνια μοτοσικλετιστής και οι δεκάδες φίλοι που έχασα με δυναμώνουν να συνεχίσω…
Όποιος με θέλει εδώ είμαι….
Γιώργος

free rider
02/12/2004, 19:25
Εγώ πάντως δηλώνω συμμετοχή από τώρα ….
όποτε και όπου γίνει ξανά και μην σε αποθαρρύνουν…

Έχεις πολύ σημαντικό έργο ….

georgios21
02/12/2004, 19:25
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις φίλε ,θα ήθελα πολύ να μάθω κ γω να οδηγώ καλύτερα για την ασφάλεια μου πάνω απ'όλα αλλά κ για να χαίρομαι το μηχανάκι μου περισσότερο

crs-k
02/12/2004, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
.Περί μαθημάτων ο λόγος….

......................

Όποιος με θέλει εδώ είμαι….
Γιώργος


Γιωργο ...

Δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε ._._._._._._._._. (συμπληρωνει ο καθενας οτι θελει) ! :winka:

Οταν προσπαθουμε να βοησουμε τον συνανθρωπο μας, τον συνοδοιπορο μας, δεν νομιζω οτι χρειαζονται απολογιες.
Ακομα κι αν δεν το κανουμε με τον σωστο τροπο, ακομα κι αν δεν εχουμε προσφερει αυτα που θα μπορουσαμε ...

Καποιοι κανουν τουλαχιστον μια προσπαθεια. Ειναι δυνατον αυτοι να δινουν λογο σε καποιους αλλους που απο την ανεση της πολυθρονας του, απο την ζεστασια του κρεββατιου τους ή απο την ασφαλεια πισω απο την οθονη τους, εξαπολυουν ειρωνιες και χλευασμους ???

Ξερεις πολυ καλα, οτι αυτοι οι 5, 10, 16, 36 ... που ανοιξαν τα αυτια τους, εμαθαν καποια πραγματα.
Αυτοι σιγουρα σε ευχαριστουν !!!
Αν ο καθενας που ειχε παρει μαθηματα απο ενα τετοιο σχολειο τα ειχε μεταφερει και σε αλλους 10 φιλους του, τοτε θα ειχαμε τωρα πολυ καλυτερους οδηγους στους δρομους (δεν εννοω πιο γρηγορους) !

Δεν μπορεις να κτισεις ΟΛΟ τον τοιχο μονος σου!
Εσυ βαζεις μερικα πετραδακια.
Ας προσθεσουν κι αλλοι για να κτιστει ...

Εγω προσωπικα εχω παντα ανοικτα αυτια και παντα προσπαθω να μαθω. Ποτε δεν θα πω οτι τα ξερω ΟΛΑ!

Ειμαι πεπεισμενος οτι χαρη σε αυτα τα "μαθηματα" εχω γλυτωσει απο δυσκολες καταστασεις και οδηγω πλεον με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια.

Σε ευχαριστω γι' αυτο!

georgios21
02/12/2004, 19:41
παιδιά επειδή δε γνωρίζω τι είναι αυτές οι σχολές εκμάθησης που αναφέρετε ,υπάρχουν στην Ελλάδα;

Nikos988
02/12/2004, 20:07
Καλησπέρα Γιαγιάκα,

Πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σε ξέρω και από το Μ/Β του ΜΟΤΟ.
Την προηγούμενη φορά που είχατε κανονίσει για το ΔΕΛΕΑΡ, δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω.
Παρόλο που δεν ξέρω κάποιον από εσάς, την επόμενη φορά ελπίζω να τα καταφέρω να έρθω.
1ον γιατί θέλω να μάθω να οδηγώ πραγματικά σωστά και 2ον για να σας γνωρίσω.
Ελπίζω να κάνεις κάτι γρήγορα. Κερνάω τον καφέ.

Νίκος. :wave2: :

wild_cat/anima
02/12/2004, 20:09
γιωργο συνεχισε .......





μακαρι να ταν ολοι τοσο καλοι και υπομονετικοι οσο εσυ !

sotpag
02/12/2004, 20:12
Το να ανταλλάσεις οδηγικές απόψεις είναι καλό.
Πόσο μάλλον από έναν άνθρωπο που έχει και μία εμπερία παραπάνω.
Σίγουρα δεν ξέρω αν θα χρησιμεύσουν ή όχι σε κάποιους, αλλά πιστεύω ότι και μόνο να τα ακούσεις κάποια στιγμή θα σου βγούν σε καλό.
Όσον αφορά τα σχόλια που ακούστηκαν δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική τους, αλλά οι απαντήσεις των παιδιών κάλυψαν και εμένα.
Όσο για σένα Γιώργο, δεν χρειάζεται να εξηγείς κάτι γιατί όποιος σε ξέρει και σε έχει ακούσει, καταλάβαινει πως σκέφτεσαι.

gcrook
03/12/2004, 00:26
Φιλε Γιωργο, χωρις να σε γνωριζω προσωπικα, και χωρις να εχω καταφερει ως τωρα να δηλωσω το παρον σε καποιες απο τις συναντησεις που διοργανωσες, μπορω να πω οτι εχω αρχισει να τρεφω μεγαλο θαυμασμο προς το ατομο σου.

Και μονο το γεγονος οτι θυσιαζεις χρονο απο τον εαυτο σου, και απο την οικογενεια σου, για να βοηθησεις ατομα, με τα οποια το μονο κοινο που εχεις ειναι η μοτοσυκλετα, ειναι, αν μη τι αλλο, αξιεπαινο.

Ελπιζω συντομα να γινω και γω "μαθητουδι" σου.
Viva la γυροσκοπικο ρε!

Boxer
03/12/2004, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
.Περί μαθημάτων ο λόγος….


Όποιος με θέλει εδώ είμαι….
Γιώργος

Συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι κειμενο του Γιωργου.:nono:

Τι τον κανατε ?

Που τον πηγατε ?:beer:

dela
03/12/2004, 08:34
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου με την διάθεση
που έχεις να μοιραστείς τις γνώσεις σου με άλλους
μοτοσικλετιστές να βοήθησες τον κόσμο γενικός βρε αδελφέ.

Με ένα πράγμα δεν συμφωνώ.
Το ότι μαζεύεις αυτούς τους ανθρώπους σε μια από τις
πολλές πίστες όπως λες την Πεντέλη και εκεί κάνετε
την θεωρία πράξη.
Αυτό για μένα είναι λάθος και μακάρι ποτέ να μην γίνει
τραγικό λάθος.
Εάν τους μάζευες σε πίστα θα ήσουν και απόλυτα
σωστός αλλά να τους μαζεύεις σε αυτοσχέδιες πίστες
με τα τζινάκια τους ο καθένας κτλ εμένα αυτό με αγχώνει.
Εάν εσένα όχι που είσαι και θεωρητικά (όχι ουσιαστικά γιατί
και μεγάλα παιδιά είναι και μυαλό έχουν) ο υπεύθυνος
για τα άτομα αυτά την δεδομένη χρονική στιγμή τότε εγώ πάω πάσο.

Να σημειώσω ότι μπορεί να πέφτω και έξω γιατί ούτε παρών ήμουνα
σε κάποια συνάντηση σας αλλά και ούτε ποτέ ήμουνα παρόν
τότε που κάνατε την θεωρία πράξη.

Μια απλή φιλική παρατήρηση είπα που διακατέχετε
από άγχος ως προς τον συνάνθρωπο.

Φιλικά πάντα.

sas
03/12/2004, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
Με ένα πράγμα δεν συμφωνώ.
Το ότι μαζεύεις αυτούς τους ανθρώπους σε μια από τις
πολλές πίστες όπως λες την Πεντέλη και εκεί κάνετε
την θεωρία πράξη.

Να σε ενημερώσω απλά, ότι οι ταχύτητες που γίνεται η θεωρία πράξη είναι πολύ μικρές (μικρότερες από αυτές που θα πηγαίναμε βόλτα για ένα καφέ με την κοπέλα μας από πίσω).
Επίσης σκοπός δεν είναι να στρίψουμε-ξυσουμε και και, απλά να δούμε στην πράξη κάποια πράγματα.
Επομένως είναι τόσο επικίνδυνο...όσο να πας για τσιγάρα.:wave2:

crs-k
03/12/2004, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου με την διάθεση
που έχεις να μοιραστείς τις γνώσεις σου με άλλους
μοτοσικλετιστές να βοήθησες τον κόσμο γενικός βρε αδελφέ.

Με ένα πράγμα δεν συμφωνώ.
Το ότι μαζεύεις αυτούς τους ανθρώπους σε μια από τις
πολλές πίστες όπως λες την Πεντέλη και εκεί κάνετε
την θεωρία πράξη.
.................


Να πω μονο dela, οτι ο Γιωργος το τονισε 100 φορες πως δεν ειμαστε σε πιστα και οτι η εφαρμογη αυτων που μαθαμε θα γινοταν σε παρα πολυ χαλαρο ρυθμο.
Ηταν απλα μια εξοικιωση με τον νεο τροπο οδηγησης, με σκοπο μεσα απο τις πολλες επαναληψεις να γινει συνηθεια.

Μην σου διαφευγει απο την αλλη οτι αυτο το ποστ ο Γιωργος το εβαλε σαν απαντηση στο αλλο το ειρωνικο για το "γυροσκοπικο φαινομενο", μιας κι εχει την κακη συνηθεια να ΜΗΝ απανταει κατευθειαν στο ποστ που τον αφορα, αλλα ανοιγοντας νεο ... :lol:

Για να επανελθω λοιπον στο μαθημα της Πεντελης, ειναι αληθεια οτι σχεδον ολοι ειχαν ερθει με "τζινακια". Ο ρυθμος ομως που εδινε ο Γιωργος που πηγαινε μπροστα, ηταν τοσο αργος που φαινοταν σαν να τα κανουμε ολα σε slow motion. Απο 'κει και μετα ηταν θεμα του πως το αντιλαμβανοτα ο καθενας. Εγω πχ επειδη ηξερα οτι θα μαθω καποια νεα πραγματα που πιθανον να με "δυσκολευαν" στην εφαρμογη τους, "φοβηθηκα" και ειχα παει με πληρη εξοπλισμο, παρ' ολη την ζεστη. Αλλοι ηταν πιο "θαραλεοι" ... :lol:
Επισης να πω οτι οταν η χρεωση της πιστας ειναι κοντα στα 5000 ευρω τις Κυριακες, δεν μπορω να φανταστω ποσοι απο αυτους που ηρθαν και εμαθαν καποια πραγματα θα μπορουσαν να επιμεριστουν αυτο το κοστος.

Boxer
03/12/2004, 09:05
Δεν ειχα παρει θεση στο θεμα αν και οσοι με εχουν δει απο κοντα νομιζω την ξερουν.Απλα περιμενα να απαντησουν στο τουλαχιστον "καπως" κειμενο του Αντωνη οι αμεσα θιγομενοι.

Anyway το να ακους καποιες φιλικες συμβουλες απο καποιον με μεγαλυτερη εμπειρια απο εσενα δεν νομιζω οτι ειναι κακο.
10-20 ατομα μαζευτηκαν σε μια καφετερια 1ον για να γνωριστουν και 2ον να ανταλαξουν αποψεις πανω στο κυριως θεμα που μας απασχολει εδω μεσα.Τις μοτοσυκλετες.
Πανω σε αυτο το πλαισιο ο Γιωργος ρωτηθηκε και απαντησε σχετικα με το τι εμαθε εκει που πηγε.Δεν ειναι κακο.Απλα σιγα σιγα και μετα απο συνεχεις ερωτησεις μεσα απο το φορουμ (ψαξτε παλαιοτερα ποστ) κατεληξε να γινει "μαθημα".
Ανταλλαγη αποψεων γινεται.

Το μονο λαθος ισως ειναι οτι παιρνεται σαν δεδομενο οτι απευθεινεται σε λογικους ανθρωπους.

Το γυροσκοπικο φαινομενο ειναι κατι που το κανουμε ετσι και αλλιως ειδαλλως δεν θα στριβαμε.Απλα τωρα - εγω τουλαχιστον - το κανω πιο συνειδητα.

Οποιος νομισει οτι με το γ.φ. θα μπει με χιλια σε οποιαδηποτε στροφη εμπιπτει στην πιο πανω κατηγορια του λαθους.

Και τελος φιλε Αντωνη εκει ησουν.Μπορουσες να τα πεις

Φιλικα

Γ.

dela
03/12/2004, 09:18
Αν και η συνεύρεση πολλών η μερικών
αρχάριων μοτοσικλετιστών στην Πεντέλη
κάνοντας πράξη όλα αυτά έστω και με λίγα χιλιόμετρα
εγκυμονεί κινδύνους αλλά μάλλον κλείνει προς
την υπερβολή αυτό γιατί θεωρώ ότι τα άτομα που είναι εκείνη την
δεδομένη χρονική στιγμή γνωρίζονται μεταξύ τους και
σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα εξοκείλει κανείς
θέτοντας σε κίνδυνο το εαυτό του πρώτα και
κατά συνέπεια την υπόλοιποι ομάδα
κάνοντας το Rossi από αναλαμπή η από πολλούς και διαφόρους λόγους.

Crs-k δεν μου διαφεύγει ότι το έβαλε για το ειρωνικό post
αλλά ούτε μου διαφεύγει και το ότι πηγαίνατε με χαλαρούς ρυθμούς.
Τέλος πάντων δεν διαφωνούμε πουθενά ,προβληματισμούς
έχουμε και τους εκφράζουμε μέσα στην οικογένεια όπως
όλες οι υγιείς οικογένειες μόνο που είναι μεγάλη
κουβέντα που μόνο τετ α τετ μπορεί να γίνει για να έχει
και ουσία.
Μου δώσατε να καταλάβω ότι όλα
είναι υπό έλεγχο άρα τέλος καλό όλα καλά.

Εύχομαι πάντα πολλά και ασφαλή μαθητικά και μη
χιλιόμετρα.

:wave2:

antares
03/12/2004, 09:35
Μην τους ακούς granny Bear!! Αυτοί τα ξέρουν όλα
Εμάς να ακούς, που δεν τα ξέρουμε και πολεμάμε να μάθουμε.
Και να αρπάξουμε όσο γίνεται περισσότερα από αυτό το χείμαρο πληροφορίας που λέγεται "καφές και μάθημα".
Έστω και ένα πράγμα να κατανοήσουμε
έστω και ένα πράγμα να αφομιώσουμε και να το χρησιμοποιήσουμε τη σωστή στιγμή....
είναι κέρδος!!!
Γι'αυτό σου λέω....
μην τους ακούς, κατα βάθος ζηλεύουν
:lol:
:wave2:

crs-k
03/12/2004, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
...............
Crs-k δεν μου διαφεύγει ότι το έβαλε για το ειρωνικό post
αλλά ούτε μου διαφεύγει και το ότι πηγαίνατε με χαλαρούς ρυθμούς.
Τέλος πάντων δεν διαφωνούμε πουθενά ,προβληματισμούς
έχουμε και τους εκφράζουμε μέσα στην οικογένεια όπως
όλες οι υγιείς οικογένειες μόνο που είναι μεγάλη
κουβέντα που μόνο τετ α τετ μπορεί να γίνει για να έχει
και ουσία.
Μου δώσατε να καταλάβω ότι όλα
είναι υπό έλεγχο άρα τέλος καλό όλα καλά.

Εύχομαι πάντα πολλά και ασφαλή μαθητικά και μη
χιλιόμετρα.

:wave2:


Μα κι εγω δεν απαντησα με σκοπο την αντιπαραθεση ...
Απλως, επειδη (μαλλον) αρκετοι δεν ξερουν τον "τροπο" που απανταει ο Γιωργος, τον διευκρινησα.

Και σαφως εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα και ειμαι σιγουρος οτι θα τραβηξει σε μακρος η κουβεντα (ου μην και σε πλατος)! :lol:

Αντευχομαι το ιδιο ! :wave2:

monstermind
03/12/2004, 11:13
ΓΙΑΓΙΑ!!!
Έχω ακούσει και εγώ σχόλια σχετικα με αυτό που κάνεις με επιχείρημα το ότι "δεν είναι δασκαλος"... και κατεπέκταση δεν έχει το δικαίωμα να μαθαίνει σε άλλους γιατί υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος...

:mad:

Εμένα μια φορά πάντως με έσωσες απο άσχημη (+ηλίθια) πτώση, αν δεν είχαμε πει μερικά πράγματα τότε στην καφετέρια... δεν είμαι σίγουρος για το αν θα την γλύτωνα! ή αν θα έβγαινα ζωντανός...

οπότε... νομίζω ότι τα λόγια είναι περιττά... περιμένω το επόμενο μάθημα γιατί έχεις πολλά ακόμα να μου μάθεις!!!

angels_gr
03/12/2004, 11:25
Μέσα από τον διάλογο μπορείς να φτάσεις σε σωστές και τεκμηριωμένες απόψεις. Η γιαγιά Αρκούδα με την εμπειρία της, μόνο χρήσιμη μπορεί να είναι. Άρα διάλογος με άτομα που έχουν γνώση και εμπειρία μας είναι απαραίτητα για να αποκτήσουμε άποψη. Ενισχύω και εγώ λοιπόν το έργο της γιαγιάς Αρκούδας και εύχομαι να βρεθούν και άλλα τέτοια άτομα για το καλό όλων μας.

ruyjin
03/12/2004, 11:39
η εμπειρια ειναι απο μονη της σχολειο και αυτη που την εχουν ειναι κατα καποιο τροπο δασκαλοι των οχι και τοσο εμπειρων.

επειδη ΓΙΑΓΙΑ ανηκεις στους πρωτους και εγω-και πολλοι αλλοι-στους δευτερους σε βλεπουμε σα δασκαλο και ετσι θα συνεχισουμε....

αν και δεν εχω βρεθει σε μαθημα εχω διαβασει 2-3 πραγματα και σε ευχαριστω.

ελπιζω στο επομενο μαθημα να μη παρω παλι απουσια...


:wave2:

idi
03/12/2004, 12:04
λογο των ημερων δε θελω να τσακώνομαι, ουτε καν την ορεξη να ποσταρω δεν εχω...

αν ξερεις καλυτερα, antonis1111 ελα να μας μαθεις εσυ να μη μαθουμε και λαθος πραματα!

αντε γεια και καληνύχτα

nimbus
03/12/2004, 12:08
όπως και να εχει, θεωρώ οτι εχω μαθει αρκετα πραγματα, ακουγοντας τον Γιώργο-γιαγια αρκούδα. εκτος απο τις γνωσεις του αντικειμενου που εχει, συνάμα έχει και την μεταδότικότητα.:wave2:

asprogerakatos
03/12/2004, 14:32
το μόνο θέλω να πω είναι οτι το να μοιράζεσαι την γνώση αφιλοκερδός και μάλιστα με σκοπό την ασφαλεία ζωής είναι απο τα κλασσικότερα παραδείγματα αλτρουισμού . το να βάλεις με τον οποιοδήποτε τρόπο εμμεσο ή άμμεσο είναι κλασσικό δείγμα μικροψυχείας ...........


Ας επιστρέψω τώρα στα κρύα αστειάκια μου ........ :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/12/2004, 17:31
φιλε χρηστο crs-k


οταν εχω καποιο προβλημα με καποιον κανω ποστ και αναφερομε σε αυτον και δεν πεταω ενα ποστ ετσι στον βροντο. οταν ειχα κανει θεμα με την εκδηλοση του μοτο στην ελαφονησο απευθηνθηκα με το ποστ μου << προς του υπευθηνους του περιοδηκου μοτο>> μια που δεν ηξερα το ποιοι ειναι οι υπευθηνοι για την εκδηλοση, και τους τα ειπα επωνημα βαζωντας και το ονομα μου και το τηλεφωνο μου απο κατω και οχι κρυβομενος πισο απο ενα ψευδονιμο. αν και πολλοι απο το περιοδικο με γνωριζουν γιατι στην εκδρομη που ειχαμε παει στο MYGGELO λογο του οτι ηταν πολλοι οι συμετεχωντες ειχα αναλαβη ενα γκρουπ απο 20 μοτο να τους παω στην φλορεντια. αυτο πιστευω οτι πρεπει να κανουμε ολοι. αν εχουμε καποιο προβλημα να βγουμε επωνιμα και να το αναφερουμε μεσα απο ενα ποστ η απο ενα τηλεφωνο, η με οποιονδηποτε τροπο επικηνωνιας και να αναφερουμε το οτι ο ταδε ειπε αυτο και εγω δεν συμφωνω. αυτος πιστευω οτι ειναι ο σωστος τροπος. και μεσα απο την αντιπαραθεση και αναπτησωντας τα επιχηρηματα του ο καθε ενας θα βγουνε τα συμπερασματα για το ποιος εχει δικιο και πιος ειναι λαθως.
εγω προσοπικα σε αοριστα ποστ με κατηγωριες απο αορατους ανθρωπους? δεν απαντω.
ειναι ο τροπος μου αυτος οπως ξερεις.
μπωρει να μην ειναι ο σωστος αλλα οπως εχω πει πολλες φορες ειμαι ανθρωπος του δημοτικου και δεν εχω την απετουμενη μορφοση να φερωμαι με τακτ.

τελος παντων θα κανωνισουμε για πρωτοχρωνιατικη ρεβεγιων τιποτα συν γυναιξη και τεκνης?
δεν εχω το τηλεφωνο σου ριξτο σε πμ .
και οποιος αλλος θελει να κανουμε προτοχρονιατηκη ρεβεγιων μαζι ας μου στιλη πμ με το τηλεφωνο του.
το κεντρο που σκευτομε ειναι η ΟΜΟΡΦΗ ΝΥΧΤΑ στο γαλατσι με λαικα δημοτικα νησιωτηκα ηπειροτηκα και γενικα με αυτο το ειδος μουσικης. αν υπερχει ενδιαφερων θα το κανουμε ποστ και θα μαθω λεπτομεριες.
γιωργος:beer:

crs-k
03/12/2004, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
φιλε χρηστο crs-k

οταν εχω καποιο προβλημα με καποιον κανω ποστ και αναφερομε σε αυτον και δεν πεταω ενα ποστ ετσι στον βροντο.
..................


Εγω το ξερω και το καταλαβαινω. Απλα το διευκρινησα και για τους υπολοιπους που δεν το ξεραν.
Αν βεβαια απαντουσες στο "γυροσκοπικο φαινομενο", θα ηταν ενας καλος λογος για να παει στις διαμαχες ... :lol: :rotflmao: :lol:

Φυσικα και ειμαι μεσα για γλεντατσι !!! :lol: :beer:

Στελνω π.μ.

KaTaNaS
03/12/2004, 20:14
Giagia Arkouda,

Γιώργο


σε ευχαριστώ για όλα,

σήμερα άνοιξα ένα νέο κεφάλαιο στη σχέση μου με την μοτο.

έμαθα πως θα άνοιγε η πίστα σήμερα για δοκιμαστικά εν'όψη των αγώνων της κυριακής και πως θα υπήρχε χώρος για ιδιώτες.

παρεπιπτόντως να αναφέρω πώς τη πρώτη μου μοτοσυκλέτα την απόκτησα πέρσι τέτοιο καιρό.

τον απρίλιο πήρα την σούζι μου, την γριά σούζι μου.

τον ιούνιο, ή ιούλιο δε θυμάμαι, σας είδα για πρώτη μου φορά μοτοπαρεα και όχι μόνο.

εκει στο "μάθημα" της πεντέλης.

καθόμουν όλος αυτιά δίπλα απο τον Νικηφώρο, και προσπαθούσΑ να συνειδητοποιησω την αρμονική σχέση κινήσεων αναβάτη - συμπεριφοράς μοτοσυκλέτας.

τέλοσπαντων, μακρυγορώ αναίτια (απλά είμαι ενθουσιασμένος, πολύ ενθουσιασμένος )

ο,τι γνωρίζω σε συμπεριφορά πάνω στη μοτο, είναι απο αυτά που έχω ακούσει απο τον Γιάγια.

πριν απο 2 εβδομάδες είχα την τύχει να τα επαναλάβω στου Δελεαρ.

Γιώργο, είσαι ο καλύτερος.

με απλά λόγια μου έδωσες να καταλάβω δύσκολες μεταδοτικά καταστασεις,

και μετά απο πολλά χιλιόμετρα και στροφές σε δημόσιους χώρους μπήκα στην πίστα.

πέρασαν οι πρώτοι 2 γύροι, είμουν ακόμη σφιγμένος.

σιγά σιγά ξεθάρεψα, και ναι, πήγε πολύ καλά.

σώμα, μάτια, πόδια στα μαρσπιέ, μετατόπιση βάρους, έξω το κεφάλι, λεπτομέρειες, που μας είπες και που σου δίνουν σιγουριά και σταθερότητα.

Ευχαριστώ που με έμαθες Γιώργο. (αν και θα προτιμούσα τον πληθυντικό λόγω σεβασμού)

ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ μου είναι ο ΑΡΚΟΥΔΑΣ ο ΓΙΑΓΙΑΣ

όταν τελειώσαμε, και βγήκαμε όλοι έξω το απόγευμα , βγάζω το κρανάκι, και με πλησιάζουν 2 παιδιά, απορημένος τους κοιτώ.

μου λέει ο ένας, μεγάλε είσαι θεός,

χαμογελάω και δείχνω τη μηχανή μου, λέγοντας "η γιαγιά είναι θεά"

(τη φωνάζω γιαγιά σούζι)

τελικά είχα δίκιο


η γιαγιά είναι θεά.

Η ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.


έχει μάθει πολύύύύύύύ κόσμο, και έχει διαδώσει πολλάάάάά
μυστικά για καλύτερη και ασφαλέστερη οδήγηση.


φιλάκια


Σταύρος

tai
04/12/2004, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φυσικα και ειμαι μεσα για γλεντατσι !!! :lol: :beer:



Όπου γάμος και χαρά η Βασίλο πρώτη.:beer: :beer: :beer: :beer:

periklisk
04/12/2004, 16:41
Γιαγιάκα που σαι!!!!

Άσε το κάθε ένα ξερόλα να λέει ότι θέλει και εσύ συνέχισε να προσφέρεις τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου με τον τρόπο που το κάνεις και σήμερα!

Για ότι καλό γίνεται υπάρχει πάντα κάποιος να διαφωνεί για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε....

Ο καθένας από μας είναι υπεύθυνος για τον τρόπο που οδηγεί και συμπεριφέρεται στο δρόμο....

...Είτε αυτό λέγεται μάθημα (που γίνεται με μικρές ταχύτητες για λόγους ασφάλειας και καλύτερης αφομίωσης της θεωρίας), είτε εκδρόμη, είτε οτιδήποτε άλλο.....

Να σε καλά Γιώργο που βοηθάς κόσμο.... δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει αυτό.....

kapeos
05/12/2004, 09:48
Ρε Γιαγιά μην ακούς το κάθε "αγγούρι" που έχασε χρήματα από αυτά που μας μαθαίνεις. Και λέω αγγούρι γιατί ο μόνος λόγος που θα έλεγε κάποιος αυτές τις παπαριές είναι λόγο απώλειας χρημάτων.

Ξέρεις καλά ότι τόσα άτομα και όχι μόνο, που έχουν παρακολουθήσει μαθήματα "ασφαλής οδήγησης¨", σε ευχαριστούν και είναι μαζί σου. Δεν είναι τυχαίο που εγώ και κάποιοι άλλη έχουμε έρθει 3 και παραπάνω φορές σε αυτές τις συναντίσεις για να ακούσουμε περισσότερες φορές αυτά που έχεις να πεις, αφού το θέμα είναι η ασφάλεια.


Συγχαρητήρια στις προσπάθειες σου.


:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :wave2:



υγ Θαμάμαι ακόμη την πρώτη φορά που ήρθα δειλά-δειλά και χωρίς να ξέρω κανένα. Φοβόμουνα για καμιά σνομπαρία από τα παιδιά του φορθουμ. Tο μόνο που βρήκα ήταν με φιλική προσέγκηση για το άτομο μου. Το λέω αυτό γιατί σιγουρα υπάρχουν άτομα που διαβάζουν και δεν έρχονται στις συναντίσεις μας σκεπτόμενοι σαν και εμένα.


:p

ZazouKaravaki
05/12/2004, 22:01
Τα "μαθηματα" ειναι καλα για ολους - ετσι κι αλλιως η πλειοψηφια των φιλων οταν καθονται για το καφεδακι της βολτας τις περισσοτερες φορες ανταλλασουν αποψεις περι οδηγησης κλπ.

Εγω προσωπικα ειμαι ουδετερος με την κινηση αυτη, εαν και πιστευω οτι για να κανεις "μαθηματα" (οπως τα αποκαλειτε) θα πρεπει να εισαι δασκαλος και οχι μαθητης εφοσον αυτα που διδασκεις θα πρεπει να τα γνωριζεις σε βαθος και οχι επιφανειακά....

Οταν το συζητησα το θεμα με φιλο επαγγελματια συμφωνησε οτι οσα "μαθηματα" και να κανετε (κυριως θεωρια δηλαδη) εαν δεν μπειτε σε πιστα για πρακτικη για την εκτελεση συγκεκριμενων ασκησεων σε ελεγχομενες ταχυτητες πολλα απο τη θεωρια που μαθαινετε, παραμενουν θεωρια.....

Οσοι θελουν να μαθουν απο επαγγελματιες υπαρχουν τα "οικονομικα" μαθηματα του 0-300 στην πιστα των Μεγαρων που ολοι μπορουν να παρακολουθησουν.

Ο καθενας μπορει να φροντισει τον εαυτο του οπως νομιζει και να φροντισει να μαθει να ενημερωθει για να βελτιωθει με οποιο τροπο θεωρει αυτος καλυτερο.


:wave2:

afrotwin
06/12/2004, 09:09
edo den prepi na prospa8oume na empsixosoume ton arkoudo na sinexisi tin prosfora tou stous filous motosikletistes

ala na episimanoume tin kamia prosfora filou pou e8ikse to 8ema exontas ipopsin tou na mas tonisi tin iperaristi gnosi tou epano sto idio 8ema,

den vlepo omos pos mpori na mas voi8isi i aristi afti gnosi tou filou pou apla mas dilose oti tin katexi ke ti prepi na kanoume emis gia afto? as tin exi na tin xerete

to oti xaraktirise merikous ili8ious pou den tin exoun afto ine epilipsimo....

ke to oti o enas tin mirazete eno o alos tin dialali den tous sindei kati

o enas ine dotikos filikos ke an8ropinos

ke o alos ine iperfilodoksos ke epidiksias
diladi o megistos malakas

min tous sinxeete lipon ine la8os

ke esi file arkoude den prepi na mpenis ston kopo
oti ke na kanis stin zoi apo tin mia 8a ine evergetiko gia merikous ke apo tin ali katastrofiko gia alous
statistika etsi ginete panta i idia praksi dimiourgi ex8rous ke filous


stin periptosi tou megistou malax profanos psaxni kati pou 8a ton kani monadiko ke kalitero ton alon 8a ton anadiknioi ke prospa8i o an8ropos ego tou efxome otan 8a pe8ani apo va8ia geramata na vgazi ke i ferrari feretra na tafi me ena tetio gia na ksexorizi
:rotflmao: :rotflmao:
min ton valoune se kanena maoni ke kseftilisti
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ZazouKaravaki
06/12/2004, 14:59
Ετσι και αλλιως :

Με οποιον δασκαλο καθησεις, τετοια γραμματα θα μαθεις......

O καθενας μπορει επιλεξει για τον εαυτο του....

:wave2:

stukas
06/12/2004, 17:59
re paidia opote xanaorganosete kana ma8hma valte k mena mesa me endiaferei poly

kostasfazer
07/12/2004, 16:07
Το καλοκαίρι που πέρασε πήρα την πρώτη μου μηχανή (fazer) και λέω μηχανή γιατί παπάκια, σκουτερακια, βέσπες και τέτοιες παπαριες που οδηγούσα από τα δεκαπέντε μου (και έχω ακόμα για μετακινήσεις στο κέντρο) μόνο στον κόσμο της μοτοσικλέτας δεν σε βάζουν. Ήμουν, είμαι, και θα είμαι χέστης όσο αφορά την γρήγορη οδήγηση με κάθε είδους όχημα, το λέω και δεν ντρέπομαι, όταν πήγα στην Πεντέλη για το μάθημα ασφαλούς οδήγησης έκανα delete σε κάθε μαλακία που άκουγα κατά καιρούς από τους γρήγορους της καφετέριας και της πλατείας άνοιξα τα αυτιά μου και προσπάθησα να μάθω, να μάθω από ανθρώπους (υπάρχει ανταλλαγή απόψεων, ερωτήσεις και απαντήσεις) που ευτυχώς έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα μετά την θεωρία ήρθε η πράξη στον δρόμο, ευτυχώς με τους υπολοίπους της παρέας μιας και δεν θα τολμούσα να το επιχειρήσω από μόνος μου οι ρυθμοί ήταν αργοί ώστε να εμπεδώσω αυτά που πριν λίγο είχα ακούσει. Είναι φοβερό τα χέρια μου σταμάτησαν να σφίγγουν το τιμόνι, το σώμα μου να παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην αλλαγή κατεύθυνσης και να νιώθω την μηχανή σαν προέκταση του εαυτού μου και όχι σαν ξένο σώμα.
Μετά από αυτό το ‘μάθημα’ παραμένω χέστης σε κάθε δημόσιο δρόμο με την διαφορά ότι προτιμώ να είμαι χέστης και γνώστης (έστω αυτών των 5 πραγμάτων που άκουσα) παρά ‘γρήγορος και ημιμαθής’

Γιώργο η προσφορά σου είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο μπορείς να φανταστείς, να σε καλά.


:) :) :)

Alex6RR
08/12/2004, 11:20
Αν ολοι ειχαμε περάσει απο τετοιου ειδους σχολες-μαθήματα πιστευω οτι θα θρηνούσοαμε λιγότερα θύματα στην άσφαλτο και αυτο που λέω το πιστεύω!!Ενας σωστος μηχανόβιος πρέπει να εχει παιδία μεσα του και να σέβεται παν'απόλα τον ίδιο του τον εαυτο! Προσοχή παιδια δεν αξίζει να χάσουμε τις ζωές μας πανω στην ασφαλτο είμαστε οι πιο ευάλοτοι και αυτο πρέπει να μας κάνει ακόμα πιο πολύ προσεκτικούς στις κινήσεις μας!Εγω προσωπικα οταν πάρω την μηχανί μου, θα συμμετάσχω σε αυτά τα μαθήματα για να ανοίξουν τα μάτια μου και να θεώρουμε πραγματηκά γρηγορος ;) ;) ;)


Σορρυ για τα ορθογραφικα!

:eyepop:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/12/2004, 13:59
Alex6RR


Σορρυ για τα ορθογραφικα!
------------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ μου καπηλευετε την βασιλια την ανορθογραφειας::bawl:
οταν πριν 2 1/2 χρωνια αποφασισα να παω στα μαθηματα το εκανα για να ειμαι ασφαλεις εγω αλλα και να μεταφερω και της γνωσεις μου στους γιους μου.
ειδη οι φιλοι τους λενε οτι ειναι πολυ καλοι οδηγοι.
και μαλιστα οταν ειναι να πανε καπου βολτα οι φιλοι τους, προτιμουν να ανεβουν συνεπιβατες στα παιδια μου, παρα σε καποιον αλλο.
και μαλιστα στο τελευτεο μαθημα που καναμε στο δελεαρ ηρθε να το παρακολουθηση και ενας φιλος τους γιατι εχει καταλαβη οτι ξερουν να οδηγουν σωστα και ηθελε να μαθη και αυτος.
στην ιταλια που πηγαμε και ειχε ερθη και ο μεγαλος μου γιος, μου ελεγαν οτι ειναι πολυ ωραιος οδηγος, και οδηγαει μιαλομενα.
αλοστε δεν νομιζω οτι κανω σε κανεναν οικονομικο κακο.
1) οσους βοηθησα και μπορεσαν καποια στιγμη να μαζεψουν τα χρηματα πηγαν και κανανε μαθηματα.
2) με ενδιαφερη περισοτερο η σωματηκη ακερεοτητα των γνωστων και αγνωστων φιλων.
3) καλιτερα να δειχνω εγω αυτα που ξερω, παρα να πιγενω στην δυσκολη καταλιξη τους.
γιωργος

crs-k
08/12/2004, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
..............
αλοστε δεν νομιζω οτι κανω σε κανεναν οικονομικο κακο.
.............


Τι λες ρε Γιωργο που ΔΕΝ κανεις οικονομικο κακο ??? :mad:

Ξερεις ποσο εχει το τσιπουρο στο Δελεαρ ?

Χαθηκε να πηγαιναμε σε κανα τσιπουραδικο για τα μαθηματα ???

:lol: :rotflmao: :lol:

bm_gr
08/12/2004, 15:43
Γιαγια αντιγραφω το ποστ μου που εγραψα σε λαθος μερος μαλον






Μπορει να μην ειμαι απο τα πιο ενεργα μελοι και να μην εχα ακομα καταφερει να ερθω σε καποια συναντηση η μαθημα (καταραμενη δουλεια γρρρρρ)ομως εν λευκο περνω το μερος του Γιαγια αρκουδα...
Ακομα και που διαβασα 2 3 πραγματακια σε καποια ποστ του βρηκα γνωσεις που με βοηθησαν παρα πολυ στο να κατανοησω του τι εχω αναμεσα στα ποδια μου... Καλα καλα οι πονηροι ας σκεφτουν οτι θελουν εγω για την μηχανη μηλαω... Και για να μηλαω με τεκμηρια 2 φορες η κατανοηση του γυροσκοπικου φαινομενου που για αυτο λεει το ποστ αλωστε με εβγαλε καθαρο σε μια στροφη που αθελα μου μπηκα με περισσοτερα χωρις να το καταλαβω...Αμεσως θυμηθικα τι ειχε διαβασει και ακολουθοντας τα βγηκα και εγω αλλα και η μοτο μου ασπροπρωσοποι απο την κατασταση...Λακουβες αμαξια??Εχω αποφυγει πολλα τετοια ....Φιλοι μου εχουν ερθει με την ατακα <<ελλα ρε μαλακα που τα ακουσες αυτα γαμω ειναι>>και αλλα τετοια...Ο καθενας εχει δικαιωμα γνωμης ετσι και εγω...Γνωμη μου ειναι λοιπον οτι εγω σε αυτον τον ανθρωπο οφειλω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που απλα μοιραζοντας μαζι μου μεσω ενος forum λιγο απο τις γνωσεις του και την εμπειρια του με βοηθησε στο απο το 40% των δυνατοτιτων της μηχανης μου τωρα να γνωριζω το 60%...Σεβομενος και αυτους που συμφωνουν αλλα και αυτους που διαφωνουν ενα εχω να πω


ΓΙΩΡΓΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
και ας μην με ξερεις......

Bladerunner
08/12/2004, 16:54
Γιώργο, είμαι κάθετα αντίθετος με το "μάθημα" και τον "δάσκαλο".

Είμαι όμως απόλυτα θετικός με τη "τεκμηριωμένη συμβουλή" και τον "βοηθό".

Συνέχισε...

ireneepi
08/12/2004, 20:48
Και εγω παρουσα στην ολη διαδικασια,πραγματικα αξζει.Απλα τυχαινει να ειμαι Λαμια οποτε κανονιζετε ρε γμτ μου!!!

Την επομενη θα προσπαθησω να ειμαι παρουσα.!

idi
09/12/2004, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Γιώργο, είμαι κάθετα αντίθετος με το "μάθημα" και τον "δάσκαλο".

Είμαι όμως απόλυτα θετικός με τη "τεκμηριωμένη συμβουλή" και τον "βοηθό".

Συνέχισε...


BLADE καλως ηρθες και σε αυτο το φορουμ!!!!
(φυσικα και ειμαστε εδω για καμια δικια σου τεκμηριωμενη συμβουλη ... ξερω οτι εισαι καλος βοηθος!!!
ποτε θα παμε για κανα καφε?)

:beer: :beer: :wave2:

KaTaNaS
09/12/2004, 09:37
nai nai pote tha pame?

kalwshrthes blade

Spike
09/12/2004, 12:41
Telika giagia arkouda pote tha xanasynantithite ???
Me tin kainouria mixani (kai me xamilotero kentro barous pou exei ) exo kapoies erotiseis kai tha ithela na se akouso ...