PDA

View Full Version : Δε γαμ@%στε!!!



sotpag
02/12/2004, 20:05
Το παρακατω κειμενο ήρθε αυτουσιο με e-mail στη λεσχη (ΑΧΛΕΜΟ) και φανταζομαι και σε άλλες λέσχες:


Προς τον Πρόεδρο
της Λέσχης Μοτοσυκλετιστών Ελλάδας

Κύριε Πρόεδρε,

Αποφάσισα να σας απευθύνω αυτή την επιστολή έχοντας ως ερέθισμα την παρουσία αντιπροσωπείας σας (δική σας ή άλλου συνδέσμου δικυκλιστών δεν έχει σημασία) κατά τις εκδηλώσεις πένθους για τους μαθητές που έχασαν τη ζωή τους στο «πέταλο του Μαλιακού κόλπου» το πρόσφατο καλοκαίρι.
Σπεύδω να δηλώσω ευθύς αμέσως ότι έχετε και εσείς κάποιο βαθμό ηθικής ευθύνης για τους συγκεκριμένους θανάτους για τους ακόλουθους λόγους:
Οι οδηγοί μοτοσυκλέττας μικρού ή μεγάλου κυβισμού είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι μεγαλύτεροι παραβάτες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ). Δεν σέβονται τίποτα και κανέναν. Είναι η μάστιγα των δρόμων χειρότεροι και από την «συμπαθή τάξη των ταξιτζήδων», διότι οι τελευταίοι κινούνται κυρίως στους κεντρικούς δρόμους, ενώ αυτοί τους οποίους εκπροσωπείται παντού.......στους πεζόδρομους, στα πεζοδρόμια, στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας, ανάποδα στους μονόδρομους, κάτω από τα σπίτια των κατοίκων τις ώρες κοινής ησυχίας με εκκωφαντικό θόρυβο, από τα δεξιά στην προσπέραση αυτοκινήτων και γενικά όπου είναι δυνατόν να παραβούν το νόμο.
Η συγκεκριμένη άναρχη και παράνομη συμπεριφορά των μοτοσυκλεττιστών στην πατρίδα μας με οδηγεί σε σκέψεις όπως: Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που παραβαίνει πολλές φορές καθημερινά έναν τόσο σημαντικό για τη διαβίωσή μας στις πόλεις νόμο αυξημένης μάλιστα νομικής ισχύος, να τηρεί τους άλλους νόμους της Πολιτείας: ή αντίθετα η άναρχη και παράνομη συμπεριφορά του στους δρόμους σιγά-σιγά προσδιορίζει συνολικά τον χαρακτήρα του με ότι αυτό συνεπάγεται; Και παραπέρα, δεδομένου ότι είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός των μοτοσυκλεττιστών στην Ελλάδα, μήπως αυτή η εγωϊστική-ναρκισσιστική συμπεριφορά τους, που έχει καταστεί κυρίαρχη στην ελληνική κοινωνία, συντελεί μαζί και με πολλούς άλλους παράγοντες βεβαίως, στη διαμόρφωση του εθνικού μας χαρακτήρα, που είναι κατά τη γνώμη μου η γεννεσιουργός αιτία μικρών και μεγάλων προβλημάτων της καθημερινότητας των ελλήνων; Αλλωστε και οι υπαίτιοι για το παραπάνω αναφερόμενο δυστύχημα οδηγοί δεν τηρούσαν πολλές από τις διατάξεις του ΚΟΚ., που πρώτοι εσείς δίνετε το παράδειγμα της παράβασής του.
Τελειώνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι έχετε τη δυνατότητα να δράσετε δημιουργικά ξεκινώντας μια εκστρατεία ενημέρωσης των μελών σας για τον σεβασμό των συμπολιτών σας, μέσω της εφαρμογής του ΚΟΚ. Πάνω και από τον Νόμο υπάρχει η ευθύνη και η αξιοπρέπεια του ανθρώπου που στηρίζεται στην αποδοχή και στον σεβασμό των άλλων.



Με εκτίμηση


Δημήτριος Σουλιώτης
Υποδιευθυντής
Τράπεζας της Ελλάδος


Δεν ξέρω αν χωραει σχολια ή όχι


Ο άνθρωπος ή δεν είναι καλά ή είναι πολύ μαλάκας.

Με την περίπτωση του ALTER θέλησα να τους απαντήσω, αλλά βαρέθηκα. Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα του απαντήσω καταλλήλως γιατί δε μας έγραψε σχετικά με το κατά πόσο ευθύνονται αυτοί τους οποίους ψηφίζει και γλείφει για να έχει αυτήν την «καρέκλα». Ούτε μας μίλησε για τις παραβάσεις που κάνει με το «αυτοκινητάκι» που οδηγεί.

zoropatra
02/12/2004, 20:15
ΠΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ!!!!!

zoro made in patras

wild_cat/anima
02/12/2004, 20:16
ας ειναι να καταλαβει λιαν συντομως πως τα ληγμενα ναρκωτικα και αγαμια βλαπτουν σοβαρα τον εγκεφαλο...........





ο ανεγκεφαλος .....:rolleyes:

free rider
02/12/2004, 20:19
Μπορώ να ρωτήσω τι απαντήσατε στον μερσιέ??

Και εσείς και οι άλλες λέσχες γιατί μου φαίνεται ότι θα στείλω γράμμα εγώ στην Τράπεζα Ελλάδος συστημένο και υπ όψιν του…

Και αν δεν απαντήσατε έχεις την ευγενή καλοσύνη να δημοσιεύσεις το email του για να του απαντήσει όποιος θέλει…

αμάν πια....

free rider
02/12/2004, 20:21
Σήμερα που έχω κι όρεξη …… θα γράψω την απάντηση ….

Μήπως υπάρχει κανένας για βοήθεια…έτσι για να βγει πολύ καλό κομμάτι…

crs-k
02/12/2004, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
.............
Πάνω και από τον Νόμο υπάρχει η ευθύνη και η αξιοπρέπεια του ανθρώπου που στηρίζεται στην αποδοχή και στον σεβασμό των άλλων.
..............


Ενω ο ΑρχιΠαπαρας, που βολεμενος στην ακριβοπληρωμενη πολυθρονα του, βγαζει τετοια συμπερασματα, επειδη σεβεται τους συνανθρωπους του και το κοινωνικο προβλημα που λεγεται κυκλοφοριακο στην πολη, παιρνει το λεωφορειο και παει στη δουλεια του και αφηνει τη Μερσεντες παρκαρισμενη στην Εκαλη !!! :lol:
Δεν ξερω αν εκτος απο την "κρατημενη" θεση, για την οκταμετρη κουρσαρα, μηπως απασχολει και καμμια ντουζινα ζηταδες για να τον πηγαινοφερνουν σπιτι - δουλεια, κλεινοντας την κυκλοφορια και αναγκαζοντας τα παπια να ανεβουν στα πεζοδρομια ... :lol:

Ρε πλακα που εχει ο κοσμος ... :lol: :rotflmao: :lol:

Sophitsa
02/12/2004, 20:28
Το κυπριακό που λέτε που μπορεί να λυθεί, η βλάβη που κουβαλάει στον εγκεφαλό του δεν νομίζω κανένας επιστήμονας να τη βρεί και πολύ περισσότερο να τη διορθώσει ποτέ...

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως ένας ήσυχος δικυκλιστής που θέλει το παπί του, τη βέσπα του, τη μηχανή του ή οτιδήποτε διαθέτει τελος πάντων για να πάει στη δουλειά του ή να πάει τη βόλτα του μπορεί να μετατραπεί σε ένανασυνείδητο καταπατητή του νόμου!Ο εν λόγω κύριος δεν αρκείται να επισημάνει τα κακώς κείμενα, που ασφαλώς και υπάρχουν, αλλά μας κάνει πρωταγωνιστές του απωθημένου του γιατί δεν έγινε Φώσκολος στη θέση του Φώσκολου!!!
Ή θέλει απλά να βρεί κάποιον να τον γ@#$%$#@σει και μας "τους κύκλους τάραττε"????

crs-k
02/12/2004, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Σήμερα που έχω κι όρεξη …… θα γράψω την απάντηση ….

Μήπως υπάρχει κανένας για βοήθεια…έτσι για να βγει πολύ καλό κομμάτι…

Παω να δω το Αιγαλεω τωρα ! :D
Δεν ασχολουμαι με τον Παπαρα!
Αυριο ισως βρω καποιο χρονο για να ασχοληθω, αν και δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.
Αυτοι οι ανθρωποι εχουν μεγαλο κάλο στο κεφαλι και το χειροτερο ειναι οτι δεν βγαινει ουτε με εγχειριση !!! :lol: :rotflmao: :lol:

free rider
02/12/2004, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ενω ο ΑρχιΠαπαρας, που βολεμενος στην ακριβοπληρωμενη πολυθρονα του, βγαζει τετοια συμπερασματα, επειδη σεβεται τους συνανθρωπους του και το κοινωνικο προβλημα που λεγεται κυκλοφοριακο στην πολη, παιρνει το λεωφορειο και παει στη δουλεια του και αφηνει τη Μερσεντες παρκαρισμενη στην Εκαλη !!! :lol:
Δεν ξερω αν εκτος απο την "κρατημενη" θεση, για την οκταμετρη κουρσαρα, μηπως απασχολει και καμμια ντουζινα ζηταδες για να τον πηγαινοφερνουν σπιτι - δουλεια, κλεινοντας την κυκλοφορια και αναγκαζοντας τα παπια να ανεβουν στα πεζοδρομια ... :lol:

Ρε πλακα που εχει ο κοσμος ... :lol: :rotflmao: :lol:

Τώρα δηλ λες ότι ο δ. τραπέζης με 500.000 το μήνα χωρίς κομπίνες έχει μερσεντές?
Που να την βρει μωρέ το κακόμοιρο?
Απλά κάποιο μηχανάκι περνούσε ένα βράδυ και τον ξύπνησε και επειδή δεν μπορούσε να πάρει το δίκαννο να τον σκοτώσει πάρε το email
:rotflmao: :rotflmao:

Sophitsa
02/12/2004, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Μπορώ να ρωτήσω τι απαντήσατε στον μερσιέ??

Και εσείς και οι άλλες λέσχες γιατί μου φαίνεται ότι θα στείλω γράμμα εγώ στην Τράπεζα Ελλάδος συστημένο και υπ όψιν του…

Και αν δεν απαντήσατε έχεις την ευγενή καλοσύνη να δημοσιεύσεις το email του για να του απαντήσει όποιος θέλει…

αμάν πια....


Το e-mail το λάβαμε σήμερα και αύριο θα του απαντήσουμε.
Αν θέλεις να επισυνάψεις κείμενο στείλε με π.μ. στον sotpag ( η απάντηση θα είναι ονομαστική)

free rider
02/12/2004, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sophitsa
Το e-mail το λάβαμε σήμερα και αύριο θα του απαντήσουμε.
Αν θέλεις να επισυνάψεις κείμενο στείλε με π.μ. στον sotpag ( η απάντηση θα είναι ονομαστική)

Με βάζεις σε πειρασμό να το ξενυχτήσω απόψε…. Θέλω όμως να βγάλω κάτι όχι επιθετικό μα πιο πολύ που να έχει αποτέλεσμα θετικό…
Για κάτσε κάτι θα σκαρώσω…

free rider
02/12/2004, 20:37
Taiii που είσαι τώρα που σε χρειάζομαι….
Δεν γίνεται να το τρενάρουμε λίγο για την απάντηση??
Είναι μια ευκαιρία να κάνουμε κάτι έμπρακτα γι αυτά που υποστηρίζουμε………

sotpag
02/12/2004, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Taiii που είσαι τώρα που σε χρειάζομαι….
Δεν γίνεται να το τρενάρουμε λίγο για την απάντηση??
Είναι μια ευκαιρία να κάνουμε κάτι έμπρακτα γι αυτά που υποστηρίζουμε………


θα περιμένω απαντήσεις για να στείλω.

οπως ειπα ονομαστικές.

zoropatra
02/12/2004, 20:44
ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ????

zoro made in patras

life_dab
02/12/2004, 21:13
Καλησπερα σε ολους τους μοτοσυκλετιστες και παραβατες του νομου (αφορισμενους Ελληνες απο τον υποδιευθηντη της Εθνικης Τραπεζας της Ελλαδος).
:lol: :lol: :lol:

Διαβασα αρκετα προσεκτικα το εν λογω κειμενο του παραπανω κυριου και δεν θα τον χαρακτιριζα "σκηνοθετη" η "προβοκατορα" η "προπαγανδιστη" (αν μου επιτρεπεται το τελευταιο επιθετο).
Με ολο τον σεβασμο στο κυρος ,την καρεκλα του και τον παχυλο μισθο του θα τον χαρακτιριζα εντελως γλαφυρα..."ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΗ ΜΑΓΕΙΡΑ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ ".
Εξηγω.
Δεν γινεται να τα βαζεις ρε φιλαρακι ολα στο ιδιο καζανι.
Δεν μπορεις να συγκρινεις τον καθως πρεπει δικυκλιστη που προσεχει το οχημα του, τον εξοπλισμο του και κατ΄επεκταση τη ζωη του και την ζωη των συνανθρωπων του (φρεναρωντας σε πρασινα και στην μεση του δρομου γιατι καποιος "αξιος" Ελληνας δεν βλεπει που παει και τοσα αλλα που αποφευγουμε καθημερινα στην κολαση της Αθηνας και οχι μονο) με τον οποιοδηποτε πιτσιρικα -μεταφορεα-καυλομενο που δεν τον νοιαζει τιποτα εκτος απο μια ακομα παραγγελια η μια φιγουρα αντιστοιχα.
Ειναι δυσκολο ενας συνηδητοποιημενος μοτοσυκλετιστης να παει αναποδα σε μονοδρομο...ειναι ομως πολυ ευκολο ενας "νομοταγης αυτοκινητιστης" να αναψει αριστερο φλας και να στριψει δεξια κανοντας αναστροφη στης Αλεξανδρας.
Αν εστελνα αυτο το γραμμα στο υπουργειο μεταφορων θα ημουν πιο παραδειγματικος...ομως απευθηνομαι σε ενα ιδιετερο κοινο που καταλαβαινει και το χειροτερο βιωνει καθημερινα την σκληρη πραγματικοτιτα που χαριτωμενα παρουσιασα...ειναι σαν να προβαλεις την ζωη του Θανασση Βεγγου στον ιδιο...
Κλεινοντας θελω να αναφερθω στο θεμα της ενημερωσης που εθιξε κλεινοντας το γραμμα του ο εν λογω κυριος υποδυευθηντης.
Το κομματι που αφορα την ενημερωση αφορα εναν φορεα του Ελληνικου κρατους που εκτος απο την εφαρμογη καινουριων προστιμων και την μονιμως αποτυχημενη προσπαθεια λυσης του κυκλοφοριακου προβληματος της Αθηνας θα επρεπε να διαγγειλει καποιους κανονες για πεζους και οδηγους...να προσπαθησει να εξηγησει και οχι να τιμωρησει παραδειγματικα τους παραβατες.
Να μαθει στους οδηγους των αυτοκινητων να σκεφτονται χωρις τεσσερις ροδες , καμπινα αεροσακους ζωνες ηχοσυστημα και μεικτη ασφαλεια...να μαθει στους πεζους να περνανε μονο απο διαβασεις και με πρασινο...και να εξηγησει σε ασεβεις μοτοσυκλετιστες οτι πρεπει να σεβονται τον νομο γιατι ο νομος τους προστατευει.
Αυτα ειχα να πω και ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ.
Να ειστε καλα και ελπιζω τα τελευταια γεγονοτα να σας αγγιξαν...

sotosfz6
02/12/2004, 21:26
εγω ειμαι εμπαθης και θα το ριξω στο καλαματιανο.....
τα πανωτοκια σεβονται τον συνανθρωπο???
η μηπως η χρεωση για την συναλλαγη στο γκισε...???

WWW
02/12/2004, 21:32
Φίλε Life ίσως να έχεις και δίκιο όμως για φαντάσου και το μεγάλο παράδοξο. Ο Διεθυντής της Τραπέζης της Ελλάδος, με την ανόχή του οποίου οι Τράπεζες σε αυτόν τον τόπο τόσα χρόνια λειτουργούν ως Τοκογλύφοι καταδιναστεύοντας το μεροκάματο του κοσμάκη, κεφαλαιόνοντας παρανόμος τους ληξηπρόθεσμους τόκους κάθε μήνα, ταίζοντας ψεύτικες ελπίδες και συντηρώντας την κοινωνία της ανοχής μετατρέποντάς τη σε κοινωνία του Δανείου, Ο Θιασώτης αυτός που συντηρεί την Black List του "τειρεσία" από ταλαίπωρους ανθρώπους που αφού τους δήμευσαν ό,τι κι αν είχαν ως περιουσία τους καταδίκασαν με τον τειρεσία σε επιχειριματική εκτέλεση, αυτός ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑΣ ξαφνικά σκέφτηκε ότι οι μοτοσυκλετιστές δεν τηρούν τους νόμους και δεν σέβονται το κοινωνικό σύνολο.

Δεν είμαι καθόλου κακός αλλά εύχομαι να του πέσει στο κεφάλι Varadero κατασχεμένη από κάποια Τράπεζα και να τον αφήσει ξερό. Άι στο διάολο επιτέλους σε αυτόν τον τόπο πρέπει και στη Μαλακία να μπεί ένα όρι.:mad: :mad: :mad:

free rider
02/12/2004, 21:40
Σκέφτομαι να απαντήσω κάπως έτσι….

Αγαπητέ κ. Σουλιώτη,

Θα ήθελα να δηλώσω ευθέως την δυσπιστία μου ως προς το κείμενό σας, θεωρώντας ότι ο επαγγελματικός σας τίτλος ακολουθείται από πρότυπη κοινωνική και ηθική συμπεριφορά.
Ούτως δεν δικαιολογείται η αναίτια επίθεση κατά του συνόλου του μοτοσυκλετιστικού κόσμου θα έπρεπε δε να είστε σε θέση να διαχωρίσετε και να μην προβαίνετε σε γενικότητες .
Προς δική σας ενημέρωση σας πληροφορώ ότι η πλειονότητα των συμπολιτών μας που χρησιμοποιούν το δίκυκλο προς καθημερινή εξυπηρέτησή των, δεν ανήκουν στην κατηγορία που περιγράφετε. Είναι δε πιστοί τηρητές του ΚΟΚ που εκτός των άλλων εξασφαλίζει την πρόληψη και την αποφυγή ατυχημάτων. Οι δε περιπτώσεις που περιγράφετε αποτελούν εξαιρέσεις και σε καμία περίπτωση δεν εκφράζουν το σύνολο των Ελλήνων δικυκλιστών.
Επιπρόσθετα τα αίτια του συγκλονιστικού ατυχήματος του Μαλιακού κόλπου πολλοί, πλέον αρμόδιοι από εσάς, ανέλυσαν. Κανείς όμως δεν απεφάνθη ότι υπαίτιοι είναι οι Μοτσυκλετιστικές Λέσχες, ως ένα βαθμό, για την δημιουργία κουλτούρας παραβάτη του ΚΟΚ.
Αντιθέτως θα μπορούσαμε να δείξουμε σαν ηθικά υπαίτιους το σύστημα που αναθέτει και διεξάγει Δημόσιους Διαγωνισμούς Ανάθεσης Έργων Οδοποιείας μέρος του οποίου ως ένα βαθμό είστε κι εσείς ως εκπρόσωπος του Τραπεζικού συστήματος.
Επειδή η γενίκευση και ο αφορισμός σαν παρανόμούντα του ΚΟΚ κάθε αξιοπρεπούς οικογενειάρχη λόγω της χρήσης δικύκλου εκθέτει ανεπανόρθωτα μεγάλο μέρος συμπολιτών μας, νιώθω ότι θίγομαι σαν Έλληνας Πολίτης όταν εκπρόσωπος πρότυπης ως προς την ηθική, κοινωνικής τάξης προβαίνει σε τέτοιες απαξιώσεις και θα έπρεπε να ενημερωθείτε περισσότερο σχετικά με την κοινωνική προσφορά του δικύκλου, αλλιώς η δυσπιστία μου ως προς το κείμενό σας θα μεταφερθεί και ως προς το πρόσωπό σας.



Το λοιπόν,
για ανασκουμποθείτε…λιγάκι τώρα που χρειάζεται να είμαστε σοβαροί..

Afro, Gandalf, tai, crs-k ελάτε καλοί μου συγγραφείς ……και όποιος άλλος θέλει να βοηθήσει, για μαζευτείτε λιγάκι να το ρετουσάρουμε κάπως….

Θα πρέπει να είναι κάτι καλό που να έχει θετική έκφραση και αποτέλεσμα…

gdevelek
02/12/2004, 23:33
Προς sotpag: Φίλε μου σου στέλνω το κείμενο που έγραψα με μήνυμα, αφού δεν χωρούσε σε ΠΜ. Σε παρακαλώ να το συμπεριλάβεις στην απάντηση που θα στείλεις στο γραφικό αυτό μανδαρίνο.

κε. Σουλιώτη,

Διάβασα με προσοχή αλλά και έκπληξη την επιστολή που προσφάτως στείλατε στον πρόεδρο της Λέσχης Μοτοσυκλετιστών Ελλάδος. Αποφάσισα να συμμετάσχω στη σύνταξη μιας απάντησης προς εσάς.

Επιλέγετε να βλέπετε την πραγματικότητα μέσα από ένα φακό που παραμορφώνει τα πράγματα σε βαθμό που προκαλεί προβληματισμό. Και αυτό γιατί σίγουρα είστε εξαιρετικά ώριμος όσο και μορφωμένος άνθρωπος, δεδομένου ότι κατέχετε τη θέση του Υποδιευθυντή της Τράπεζας της Ελλάδος.

Θα προσπαθήσω λοιπόν να ανασκευάσω τα επιχειρήματα που παραθέτετε στην ιερεμιάδα σας εναντίον των δικυκλιστών.

Όντως, υπάρχουν αρκετοί ανάμεσά μας που παρανομούν, κάνοντας παράνομα προσπεράσματα, επικίνδυνους ελιγμούς, ακόμη και ανεβαίνοντας πεζοδρόμια. Σας έχει, άραγε, περάσει από το μυαλό ότι, επειδή τραβούν την προσοχή, είναι και οι μόνοι δικυκλιστές που παρατηρείτε; Τους άλλους, εκείνους που κινούνται ομαλά και σύμφωνα με τον ΚΟΚ, που σέβονται προτεραιότητες, που αλλάζουν λωρίδες με σωστό και νόμιμο τρόπο, μάλλον τους αγνοείτε, επιλέγοντας να βάλετε την ταμπέλα του παραβάτη σε όλλους συλλήβδην τους μοτοσυκλετιστές. Σαν να βγεί κάποιος και να πεί ότι όλοι ανεξαιρέτως οι οδηγοί ταξί κλέβουν τους πελάτες τους και κινούνται παραβατικά. ¨Η σαν να πώ εγώ ότι "δεν μπορεί, ο Σουλιώτης με γλείψιμο και ραδιουργίες θα κέρδισε την πολυθρόνα στην οποία κάθεται, αφού έτσι κάνουν όλοι!". Με δυο λόγια, μήπως τα ισοπεδώνετε τα πράγματα;;;

Απορίας άξιο είναι το ότι βλέπετε παραβάτες μόνο μεταξύ των δικυκλιστών. Φαίνεται πως δεν έχετε παρατηρήσει ΙΧ να παραβιάζουν, επιταχύνοντας μάλιστα, το κόκκινο, να προσπερνούν όπου θέλουν, να κάνουν αναστροφές όπου θέλουν, να κάνουν σφήνες, να πηγαίνουν ανάποδα στους μονόδρομους, να παραβιάζουν stop, να στρίβουν από ακατάλληλες λωρίδες γιατί η κατάλληλη λωρίδα ήταν πηγμένη και "εγώ δεν είμαι βλάκας να στηθώ και να περιμένω, θα στρίψω από την επόμενη λωρίδα!". Κε. Σουλιώτη, αν αύριο δείτε ένα ΙΧ να παρασέρνει και να σκοτώνει ένα δικυκλιστή παραβιάζοντας το κόκκινο, μήπως θα τα ξανασκεφτείτε τα πράγματα ή μήπως θα πείτε "καλά να πάθει ο αλήτης!";

Έχετε σκεφτεί πως ένας παρανόμως κινούμενος δικυκλιστής πρώτα ρισκάρει την ίδια του τη ζωή και μετά των άλλων; Αν συγκρουστείτε με μια μοτοσυκλέτα, ποιός θα υποστεί βαρύτερες συνέπειες; Βέβαια, δεδομένου του μένους σας κατά των δικυκλιστών, σας φαντάζομαι να βγαίνετε από το ΙΧ σας για να ελέγξετε τη ζημιά στις λαμαρίνες πριν κοιτάξετε αν αναπνέει ο αναβάτης ώστε να τον αποτελειώσετε.

κε. Σουλιώτη, στις 26 Αυγούστου, προκειμένου να μη χτυπήσω μια κοπελιά που περνούσε την Β. Σοφίας σαν να την κυνηγούσε ο Αττίλας με τσεκούρι, έπεσα και έσπασα το πόδι μου. Η κοπελιά μου είπε "Αχ, συγγνώμη!" και συνέχισε τη βόλτα της, αφού ούτε καν είχε λερωθεί από το συμβάν, πόσο μάλλον χτυπήσει. Εγώ τρείς και πλέον μήνες μετά, ακόμη κουτσαίνω. Πώς σας φαίνεται αυτό;

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν έχω το χρόνο, θα ολοκληρώσω με μια διόρθωση που καταδεικνύει τη στρεβλή σας αντίληψη για το θέμα της μοτοσυκλέτας: οι μικρού κυβισμού μηχανές είναι που αποτελούν το πρόβλημα, κε. Σουλιώτη, όχι οι μεγάλες μηχανές. Οι μεγάλες είναι πολύ πιο δυσκίνητες και βαριές, τις οδηγούν πιο ώριμοι άνθρωποι, και δεν κάνουν πολύ θόρυβο, αφού δεν χρειάζεται να ζοριστούν για να τρέξουν. Αντίθετα τα μικρά μηχανάκια τα οδηγούν ανώριμοι πιτσιρικάδες, είναι εξαιρετικά ευέλικτα μέσα στην κίνηση και έτσι χώνονται παντού, ανεβαίνουν πεζοδρόμια με μεγάλη άνεση και κάνουν πολύ θόρυβο, αφού συχνά οι ιδιοκτήτες τους τους αφαιρούν τις εξατμίσεις για να πάρουν 1-2 άλογα παραπάνω.

Εύχομαι στο εξής να είστε πιο παρατηρητικός όταν κυκλοφορείτε στους δρόμους αλλά και, κυρίως, πιο δίκαιος και φρόνιμος στις κρίσεις σας. Αν μη τι άλλο, τέτοιες αρετές η θέση σας τις απαιτεί.

Γ.Ι.Δεβελέκος

Θάνος
03/12/2004, 00:04
Και γιατί θα πρέπει να απαντήσουμε σε αυτόν τον κ. Σουλιώτη; Ας λέει ό,τι θέλει. Γνώμη του είναι. Κι εγώ έχω τη δική μου. Μερικά από αυτά που λέει μάλιστα είναι και αλήθεια.

Ναι έχω παραβιάσει τον ΚΟΚ ούκ ολίγες φορές.

Και ανάποδα σε μονόδρομους μικρής κυκλοφορίας έχω μπει, γιατί ξέρω ότι πολύ έυκολα θα κάνω στην άκρη και δεν θα ενοχλήσω κανέναν.

Και στα πεζοδρόμια ανεβαίνω για να παρκάρω τη μηχανή μου γιατί δεν υπάρχουν ασφαλείς και επαρκείς θέσεις στάθμευσης.

Και πάνω από το όριο ταχύτητας τρέχω στις εθνικές οδούς γιατί τα θεωρώ γελοία κι επικίνδυνα εν έτει 2004 και με τη σύγχρονη τεχνολογία των οχημάτων.

Και προσπερνάω από δεξιά μέσα στην κίνηση με προσωπικό κυρίως κίνδυνο, καθώς η αναμονή πάνω στη σέλα και μέσα στην κίνηση με κρύο ή με ζέστη και βροχή, δεν είναι το ίδιο ακριβώς άνετη με το αναπαυτικό κάθισμα μέσα στη θαλπωρή του αυτοκινήτου συνοδεία μουσικής. Αν ήταν να κάθομαι από πίσω από τα αυτοκίνητα στην κίνηση, τότε έπαιρνα κι εγώ το δικό μου!

Δεν παραξενεύομαι λοιπόν αν ο οποιοσδήποτε που δεν έχει καβαλήσει ποτέ στη ζωή του μοτοσυκλέτα έχει τη χειρότερη γνώμη για μένα.

Αν όμως με τα παραπάνω θεωρεί ότι ΕΓΩ αποτελώ κίνδυνο ή έμπνευση και κακό παράδειγμα για όλους τους ασυνείδητους λεωφορειατζήδες, φορτηγατζήδες, νταλικιέρηδες, ταξιτζήδες, ΙΧήδες, αυτοκινητιστές εν γένει, κατασκευαστές δρόμων, καυλόγκαζους πιτσιρικάδες, ηλικιωμένους, νοικοκυρές της λαϊκής, sunday drivers κλπ κλπ κλπ....

Ε... ας το πιστεύει! Καρφί δεν μου καίγεται για τη γνώμη του υποδιευθυντή της Τράπεζας της Ελλάδος.

gcrook
03/12/2004, 00:17
Κοιτα ρε γαμωτο βραδυατικα κατι πραγματα.

Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι εχει γεμισει ο τοπος κομπλεξικους ξερολες, που βυθισμενοι μεσα στην αμαθεια που απορρεει απο τον μικροκοσμο τους, νομιζουν οτι εχουν το δικαιωμα να γενικολογουν με τοσο χυδαιο τροπο.

Κριμα γιατι πριν απο λιγο εβλεπα κατι "εγκληματιες" υψηλου κυβισμου στα Λιμανακια, να αλλαζουν λωριδες πανικοβλητοι ωστε να αποφυγουν τους "καθωσπρεπει" μαλακες, με τα MR2 και τα καθωσπρεπει τουρμπισμενα σενταν του μπαμπα, που χρειαζονται ισαμε 4 λωριδες για να παρουν την στροφη.

Α, και πουσαι εσυ με το μπλε Ραλλυ, αμα ξανακανεις τετοια @@, μαυρο φιδι που σε εφαγε κακομοιρη μου.:evil:

free rider
03/12/2004, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Και γιατί θα πρέπει να απαντήσουμε σε αυτόν τον κ. Σουλιώτη; Ας λέει ό,τι θέλει. Γνώμη του είναι. Κι εγώ έχω τη δική μου. Μερικά από αυτά που λέει μάλιστα είναι και αλήθεια.

Ναι έχω παραβιάσει τον ΚΟΚ ούκ ολίγες φορές.

Και ανάποδα σε μονόδρομους μικρής κυκλοφορίας έχω μπει, γιατί ξέρω ότι πολύ έυκολα θα κάνω στην άκρη και δεν θα ενοχλήσω κανέναν.

Και στα πεζοδρόμια ανεβαίνω για να παρκάρω τη μηχανή μου γιατί δεν υπάρχουν ασφαλείς και επαρκείς θέσεις στάθμευσης.

Και πάνω από το όριο ταχύτητας τρέχω στις εθνικές οδούς γιατί τα θεωρώ γελοία κι επικίνδυνα εν έτει 2004 και με τη σύγχρονη τεχνολογία των οχημάτων.

Και προσπερνάω από δεξιά μέσα στην κίνηση με προσωπικό κυρίως κίνδυνο, καθώς η αναμονή πάνω στη σέλα και μέσα στην κίνηση με κρύο ή με ζέστη και βροχή, δεν είναι το ίδιο ακριβώς άνετη με το αναπαυτικό κάθισμα μέσα στη θαλπωρή του αυτοκινήτου συνοδεία μουσικής. Αν ήταν να κάθομαι από πίσω από τα αυτοκίνητα στην κίνηση, τότε έπαιρνα κι εγώ το δικό μου!

Δεν παραξενεύομαι λοιπόν αν ο οποιοσδήποτε που δεν έχει καβαλήσει ποτέ στη ζωή του μοτοσυκλέτα έχει τη χειρότερη γνώμη για μένα.

Αν όμως με τα παραπάνω θεωρεί ότι ΕΓΩ αποτελώ κίνδυνο ή έμπνευση και κακό παράδειγμα για όλους τους ασυνείδητους λεωφορειατζήδες, φορτηγατζήδες, νταλικιέρηδες, ταξιτζήδες, ΙΧήδες, αυτοκινητιστές εν γένει, κατασκευαστές δρόμων, καυλόγκαζους πιτσιρικάδες, ηλικιωμένους, νοικοκυρές της λαϊκής, sunday drivers κλπ κλπ κλπ....

Ε... ας το πιστεύει! Καρφί δεν μου καίγεται για τη γνώμη του υποδιευθυντή της Τράπεζας της Ελλάδος.



Φίλε Θάνο,
μήπως είναι τέτοιες ευκαιρίες μπορεί να αλλάξουν ….κάπως την νοοτροπία της Ελληνικής κοινωνίας όσο μπορεί να γίνει αυτό ή τουλάχιστον δίνει την ευκαιρία να γίνει αυτό…

Διαφορετικά είμαστε απομονωμένοι στον κόσμο μας γκρινιάζουμε αναμεταξύ μας και αποτελούμε ένα κλειστό σύστημα…που ανακυκλώνει τις ιδέες του.
Αλλιώς γιατί γίνονται εκδηλώσεις όπως τότε που πήγανε στο Μαλιακό οι μοτοσικλετιστές ή για το παρκινγ στο Κολωνάκι που κι εγώ σαν γαϊδούρι δεν πάτησα…

Γιατί να μην χρησιμοποιήσουν οι Λέσχες της ευκαιρία αυτή και να δημοσιοποιήσουν το γεγονός ενός πολύ σωστά ασήμαντου τραπεζικού ανθρωπακίου που εμφανίζεται ως εκφραστής της νοοτροπίας που θεωρεί κοινωνικά απόβλητα όσους οδηγούν .

Εγώ θέλω να απαντήσω και να παίρνω ανοικτά θέση σε ότι δηλώνει αυτά που σκέφτομαι και να μην λειτουργώ με την λογική του απομονωτισμού.

Που ξέρεις αν βγούμε από την λογική αυτή ίσως μας προσέχουν περισσότερο όταν περνάμε ανάμεσα στα αυτοκίνητα εκτελώντας «παράνομους ελιγμούς»
Απλά πρέπει να σκεφτώ πολύ πριν, και να καταφέρω να γράψω κάτι καλό ….έτσι γιατί με ενδιαφέρει να μπορεί να δημοσιευτεί ένα τέτοιο κείμενο και να σχολιαστεί όχι σαν κείμενο κάποιου περιθωριακού ….
γιατί απλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου περιθωριακό.

Σωστά αναφέρεις ότι συμβαίνει να παραβιάζει κανείς τον ΚΟΚ αλλά το ζητούμενο είναι να «σπάσει» το επιχείρημα της γενίκευσης….

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που παραβαίνει πολλές φορές καθημερινά έναν τόσο σημαντικό για τη διαβίωσή μας στις πόλεις νόμο αυξημένης μάλιστα νομικής ισχύος, να τηρεί τους άλλους νόμους της Πολιτείας

Γι’ αυτό ζητάω και την συμμετοχή άλλων καλύτερων γραφιάδων από εμένα έτσι ώστε να υπάρξει κείμενο που να μπορεί να φέρει κάποιο αποτέλεσμα όχι να εκτελέσουμε το ασήμαντο στοιχείο για την άποψη του…

Τώρα μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι πιο σωστή η άποψη σου , τι να πω …ας το σκεφτούμε …
μπορεί έτσι να γλυτώσουν μερικοί από τις ρόδες έστω και ενός κουτιού…..

crs-k
03/12/2004, 07:29
Σαν πρωτη αντιδραση συμφωνω με τον Θανο.
Δεν με ενδιαφερει η γνωμη ενος ασχετου και κολλημενου.

Απο την αλλη ομως νιωθω και την αναγκη να υπερασπιστω και ολους αυτους που παλευουν πανω σε μια μηχανη, μεσα στην ζουγκλα της πολης, για την επιβιωση τους πρωτα και για το μεροκαματο μετα.
Ακομα κι αυτους τους "απεχθεις" παπακηδες - κουριερ - πιτσαδορους που καβαλανε τα πεζοδρομια και κανουν ολα αυτα τα εγκληματα που αναφερει, ο εν λογω κυριος.
Μηπως αληθεια ξερει οτι αυτοι οι "εγκληματιες" αμοιβονται με το εξωφρενικο ποσο των 3 ευρω την ωρα, οδηγοντας συνεχεια με ηλιο και βροχη, μηπως και μεγαλωσουν αυτο το παχυλο μεροκαματο με καποιο μπουρμπουαρ ?

Θελω εδω να καταθεσω την εμπειρια στην οποια υπηρξα αθελα μου αυτηκοος μαρτυς στο σαλονι του νοσοκομειου Αλεξανδρα.
Ενας τετοιος "εγκληματιας" με ενα παπι, μαλλον πρωην ναρκομανης, προσπαθουσε, μεσω του τηλεφωνου, να ρυθμισει τις δουλειες της αλλης μερας ωστε να ΜΗΝ χασει το μεροκαματο. Παρακαλουσε να του βγαλουν δρομολογιο "πληρες", για να ξερει τι εχει να κανει, ουτως ωστε να παει το παιδι του στο σχολειο, να τελειωσει το δρομολογιο του (μεροκαματο) και να τρεξει να παρει και την γυναικα του απο το νοσοκομειο! Εγω ειλικρινα τον θαυμασα και θα 'θελα να μπορουσα να τον βοηθησω. Η περηφανια του ομως σηκωνε ενα τοιχο. Ηταν ενας ανθρωπος που κυριολεκτικα ειχε αρπαξει την ζωη απο τα κερατα.
Αυτος σιγουρα την αλλη μερα θα εκανε ενα βουνο "εγκληματα", μιας και κατα τις 1 το μεσημερι, τον ξαναειδα γελαστο να βγαινει με την γυναικα του απο το νοσοκομειο και να φευγουν με το παπι για να παρουν και το παιδι τους απο το σχολειο ...

Θα 'θελα λοιπον να τα ξερει αυτα ο εν λογω κυριος, οπως και ολοι οι αλλοι που αντιμετωπιζουν με τον ιδιο τροπο τις μηχανες και να μας ελεγε αν θα ειχε αυτος την δυναμη αυτη.

sotpag
03/12/2004, 08:06
Ούτε εγώ θα έδινα σημασία σε ένα μεμονωμένο περιστατικό, θα ήταν κάτι σαν μια γιαγιά που περνά τον δρόμο και σε βρίζει, αλλά όταν υπογράφεις με την παραπάνω ιδιότητα το πράγμα αλλάζει, εκτός και αν ήθελε να μας ψαροσει και να μην τρέχουμε……..λέω εγώ τώρα……..

hornet
03/12/2004, 08:45
Α καλα....η μπαλα στα μνηματα..!

Αχχχ

Κανένας
03/12/2004, 08:57
Εμένα, γιατί μου φαίνεται φάρσα το όλο θέμα ?
Ίσως γιατί, δεν μπορώ να καταλάβω, τι δουλειά έχει ο υποδιευθυντής της τράπεζας της Ελλάδος, να στείλει τέτοια επιστολή
Καλό θα ήταν, να επιβεβαιωθεί, ότι εστάλη οντως απο τον αποστολεα
Και φυσικά να μην περιέχει ύβρεις, γιατί θα δημιουργήσουν χειρότερη εικόνα

Θάνος
03/12/2004, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Εμένα, γιατί μου φαίνεται φάρσα το όλο θέμα ?
Ίσως γιατί, δεν μπορώ να καταλάβω, τι δουλειά έχει ο υποδιευθυντής της τράπεζας της Ελλάδος, να στείλει τέτοια επιστολή

Εμ... έλα ντε! :lol:

Julius
03/12/2004, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag



Δημήτριος Σουλιώτης
Υποδιευθυντής
Τράπεζας της Ελλάδος





Παίδες ηρεμία, ο άνθρωπος υπογράφει «Υποδιευθυντής» που δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, 99% είναι δημόσιος υπαλληλάκος σε καμιά διεύθυνση της πούτσας και δεν έχει με τη να ασχοληθεί.

Το γεγονός ότι υπογράφει Υποδιευθυντής σκέτο σημαίνει ότι είναι τελευταία τρυπά στο κλαρίνο και εγώ προτείνω αντί να ασχοληθούμε μαζί του…… να γράψουμε μια διαμαρτυρία και να την υποβάλουμε στο Τμήμα Επικοινωνίας-Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων της Τράπεζας της Ελλάδος (τηλ. 210 3203445-50)

Και ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει


:smokin: :smokin: :evil: :evil:

antares
03/12/2004, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR

Και φυσικά να μην περιέχει ύβρεις, γιατί θα δημιουργήσουν χειρότερη εικόνα

Ναι , συμφωνώ! Αν και ο Σουλιώτης με αυτό το

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που παραβαίνει πολλές φορές καθημερινά έναν τόσο σημαντικό για τη διαβίωσή μας στις πόλεις νόμο αυξημένης μάλιστα νομικής ισχύος, να τηρεί τους άλλους νόμους της Πολιτείας: ή αντίθετα η άναρχη και παράνομη συμπεριφορά του στους δρόμους σιγά-σιγά προσδιορίζει συνολικά τον χαρακτήρα του με ότι αυτό συνεπάγεται;

... μάλλον έχασε τον αυτοέλεγχο.
Είναι εμμέσως υβριστικό, εκτός από παρανομίες στην οδήγηση, καταλογίζει και φιλοπαραβατική συνείδηση.
Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε πάλι με έναν από αυτούς τους αυτόκλητους σωτήρες. Πραγματικά δε νομίζω ότι θα άξιζε τον κόπο να απαντήσουμε, γιατί είναι τόσο βαθιά πεισμένος για το δίκιο του, που και τις απαντήσεις μας θα τις στρεβλώσει, ώστε να εξυπητετήσουν τις απόψεις του.

Απ΄την άλλη είναι ΤΟΣΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ το κειμενάκι του free rider, που είναι κρίμα να πάει χαμένο.

sotpag
03/12/2004, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Εμένα, γιατί μου φαίνεται φάρσα το όλο θέμα ?
Ίσως γιατί, δεν μπορώ να καταλάβω, τι δουλειά έχει ο υποδιευθυντής της τράπεζας της Ελλάδος, να στείλει τέτοια επιστολή
Καλό θα ήταν, να επιβεβαιωθεί, ότι εστάλη οντως απο τον αποστολεα
Και φυσικά να μην περιέχει ύβρεις, γιατί θα δημιουργήσουν χειρότερη εικόνα

Αυτό είναι κάτι που δεν είχα – είχαμε σκεφτεί.
Όπως και να έχει όμως η επιστολή είναι παράλογη.
Η απάντηση θα σταλεί στον αποστολέα του e-mail οπότε αν είναι φάρσα δεν θα υπάρχει πρόβλημα απλά θα έχουμε χάσει το χρόνο μας.
Και ούτε είπε κανείς πως θα των βρίσουμε αν και εμμέσως πλην σαφώς μας αποκαλεί εγκληματίες.

"με οδηγεί σε σκέψεις όπως: Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που παραβαίνει πολλές φορές καθημερινά έναν τόσο σημαντικό για τη διαβίωσή μας στις πόλεις νόμο αυξημένης μάλιστα νομικής ισχύος, να τηρεί τους άλλους νόμους της Πολιτείας: ή αντίθετα η άναρχη και παράνομη συμπεριφορά του στους δρόμους σιγά-σιγά προσδιορίζει συνολικά τον χαρακτήρα του με ότι αυτό συνεπάγεται;"

αλλά δεν νομίζω να στέλνουν πολλοί e-mail με @bankofgreece.gr .

GST
03/12/2004, 09:44
ωραια ολα ρε παιδια αλλα για να κανω το δικηγορο του διαβολου μηπως λεω καπου βαθια εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει.....μηπως ο ανθρωπος ειναι καποιας ηλικιας και ακρα συντηρητικος και τα βλεπει ολα καπως ετσι....μηπως ολα αυτα που λεει ειναι μια προεκταση στο ολο κυκλοφοριακο προβλημα;; μηπως οι περισσοτεροι γυρο μας που μας διοικουν ειναι της ιδιας ηλικιας και εχουν τις ιδιες αποψεις με αυτον.....μηπως πρεπει να δουμε λιγο τα πραγματα απο το δικο τους ματι για να μπορουμε να βγαλουμε και εμεις τα συμπερασματα μας και να κανουμε την αυτοκριτικη μας;;; ολα αυτα τα λεω οχι γιατι περνω το μερος του αλλα γιατι τωρα που το σκεφτομε καθε μερα παραβιαζω το κοκ και εντος και εκτος πολης....και δεν με νοιαζει αν το παραβιαζουν αλλοι και γιατι ...αλλα εγω τη κανω. ουτε παλι αν οι συνθηκες με κανουν πολλες φορες να τον παραβιασω.......αν το δουμε απο αυτη τη μερια πιστευω οτι ξεκιναμε με μια καλη βαση του προβληματος για να καταλαβουμε τελικα που ειναι το προβλημα και να αντιμετωπιστουμε αναλογα

CyBeRseXX
03/12/2004, 10:06
Efoson o tupos upografei "upodieuthintis - Trapeza tis Ellados" emmesos plin safos, milaei kai ek merous tis trapezis.

Gnomi mou pos i apantisi tha prepei na upografei apo to paralipti tis epistolis tou Soulioti kai na apeuthinetai ston idio me koinopoiisi sto tmima dimosion sxeseon tis trapezis.

An to periexomeno tis epistolis kai i motofovia pou ton diakatexei provlimatizoun mono ton idio, to onoma tou stin upografi apla arkouse, den itan aparaitito na dosei kai tin thesi/etairia pou ergazetai.

viki
03/12/2004, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Παίδες ηρεμία, ο άνθρωπος υπογράφει «Υποδιευθυντής» που δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, 99% είναι δημόσιος υπαλληλάκος σε καμιά διεύθυνση της πούτσας και δεν έχει με τη να ασχοληθεί.

Το γεγονός ότι υπογράφει Υποδιευθυντής σκέτο σημαίνει ότι είναι τελευταία τρυπά στο κλαρίνο και εγώ προτείνω αντί να ασχοληθούμε μαζί του…… να γράψουμε μια διαμαρτυρία και να την υποβάλουμε στο Τμήμα Επικοινωνίας-Τύπου και Δημοσίων Σχέσεων της Τράπεζας της Ελλάδος (τηλ. 210 3203445-50)

Και ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει


:smokin: :smokin: :evil: :evil:

Καλημέρα κατ' αρχήν...

Ο τύπος αυτός (αν είναι αυτό που λέει) για να
γράψει αυτό που έγραψε προφανώς έχει κάποιους λόγους...

1. μπορεί να έχασε κάποιον δικό του υπαιτιότητα μοτοσυκλετιστή... διόλου απίθανο, δεν είμαστε η άρεια φυλή, ως γνωστόν υπάρχουν πολλοί "ταρζάν" ανάμεσά μας.

2. μπορεί στην πυλωτή της πολυκατοικίας του να παρκάρουν μηχανάκια και να μην καταφέρνει να στρίψει την πολυπόθητη μερσεντές στα 200 τ.μ. πάρκινγκ....

3. μπορεί να μην έχει δουλειά να κάνει και αντί να τα ξύνει σκέφτηκε να επιτελέσει κοινωνικό έργο...

4. μπορεί να υπήρξε ένας απαίσιος και ανεπείδευτος μαθήσεως μοτοσυκλετιστής στα νειάτα του οπότε κοιτάζει να διορθώσει τα ψυχολογικά του τραύματα με αυτό το τρόπο...

5. μπορεί εκεί που περίμενε τον οδηγό του, με την σύζυγο, φορώντας την γούνα της και αυτή η άμοιρη, για να πάνε στο γεύμα εργασίας με τον πρωθυπουργό της Γκουάντα, να πέρασε ένας άξεστος delivery boy με πίτσα που μύριζε από χμ και η σύζυγος να θυμήθηκε τα νειάτα τους που ήταν ερωτευμένοι και να ήθελε πίτσα (για να μην αλλάζω γράμματα τώρα...) οπότε αρχίζει την γκρίνια η δικιά σου και άντε να την πείσεις τώρα ότι ο πρωθυπουργός θα έχει πιο καλή π..ί..τσα στο γεύμα, του χαλάει η διάθεση, αρχίζει και βρίζει θεούς και δαίμονες και φυσικά ο delivery boy παίρνει το βασικό μερίδιο της ευθύνης...

Όπως πολλά άλλα μπορεί... παρ' όλα αυτά ο Julius έχει δίκιο....

Καλό είναι να απαντηθεί, με σύνεση και επιχειρήματα, αν υπάρξει και το παραμικρό ίχνος ύβρης τότε το μπαλάκι θα είναι στην δικιά μας μεριά.

crs-k
03/12/2004, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ωραια ολα ρε παιδια αλλα για να κανω το δικηγορο του διαβολου μηπως λεω καπου βαθια εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει
..............

Γιωργο, εχεις ενα δικιο, αλλα ...

Συμφωνω οτι εδω μεσα μεροληπτουμε.
Αυτο ομως δεν δινει αυτοματα δικιο, σε αυτους που εχουν τετοιες (φασιστικες, θα μπορουσα να πω) αποψεις.

Προσωπικα απεχθανομουν (φοβομουν, θα ηταν ισως πιο σωστο) τις μηχανες, μεχρι την ηλικια των 29 χρονων. Ειμουνα (και) τοτε ενας ανθρωπος με την ιδια κοσμοθεωρηση που εχω και τωρα (οσον αφορα τους συνανθρωπους μου), επαγγελματιας, με δυο παιδια, και (θελω να πιστευω) αρκετα συνειδητοποιημενος. Τοτε, απο αναγκη (λογω κυκλοφοριακου), γνωρισα τον κοσμο της μηχανης. Με μικρα σκουτερακια στην αρχη και πολυ φοβο και τουμπες. Εμαθα να οδηγαω (ενω πιστευα πως ημουνα πολυ καλος οδηγος) πολυ διαφορετικα. Πολυ πιο προσεκτικα, μιας και μονος μου επρεπε να φροντισω τον εαυτο μου, εκει εξω στον δρομο. Αυτο αντι να με δειλιασει με πισμωσε, με αποτελεσμα σε διαστημα 15 χρονων να αλλαξω 7 μηχανες, πηγαινοντας παντα προς τα πανω σε ενεργητικη ασφαλεια. Σημερα στους μικροτερους λεω πως η μηχανη ειναι ειναι ενα πολυ ισχυρο ναρκωτικο που δεν χωραει απεξαρτηση!

Τα ειπα αυτα για να δεις οτι παταω και στις δυο οχθες και πιστευω οτι μπορω να δω (ισως) πιο αντικειμενικα καποια πραγματα στον τροπο σκεψης τετοιων ανθρωπων.
Αυτο που βλεπω εγω λοιπον ειναι οτι δεν ξερουν και θα αρνηθουν και να μαθουν τι γινεται στην αντιπερα οχθη!
Δεν ξερω για ποιους λογους ακριβως ...
Μισος? Ζηλια? Κατι αλλο?
Εχω συναντησει, ειδικα παλιοτερα, ΙΧδες να με κλεινουν επιτηδες (λιγους, ειναι αληθεια) και να χασκογελανε, ενω οι ιδιοι ειναι ακινητοι.
Προσφατα στην Αττικη Οδο, ενω περναγα αυτοκινητα απο την αριστερη βοηθητικη (μεταξυ αριστερης λωριδας και τοιχου), ενα μικρο φορτηγακι με κλεινει πανω στον τοιχο, ενω ειχε διπλα του την μεσαια ελευθερη, κανοντας μου τσατισμενος νοημα να τον περασω απο δεξια αμα θελω, αντι να κανει ο μαλακας δεξια και να μου δωσει την λωριδα.
Αυτοι ομως δεν μπορουν να χαρακτηρισουν τους ΠΟΛΛΟΥΣ οι οποιοι στο βαθμο που μπορουν ή αντιλαμβανονται προσπαθουν, οντως να μας βοηθησουν.

Οσο και να προσπαθω λοιπον να δω τα πραγματα κι απο την δικη τους μερια, δεν μπορω να μη βλεπω οτι οποιαδηποτε "ομαδοποιηση" ειναι μια φασιστικη συμπεριφορα και αντιμετωπιση.
Αυτο ομως σαφως

GST
03/12/2004, 13:26
χρηστο το κειμενο του κυριου ειναι αυστηρα μονοπλευρο οπως και πολλων μοτοσυκλετιστων η αποψη....ο τυπος ειναι οντως αυτος που αναφερει και διερωταμε μηπως η ακραια αυτη αποψη σε σχεση με την δικια μασ καμια φορα ακραια μπορει να γινει η αρχη για μια αναθεωρηση ορισμενων αποψεων μας που σιγουρα μονο σε καλο θα μας οδηγησουν....δηλαδη ξεκαθαρα πιστευω οτι αυτο που εκανε στελνοντας το απευθειασ σε εμασ ασχετα με το πως το γραφει ειναι τιμιο και πρεπει να γινει θεμα συζητησης οχι μονο ωσ θεμα συμπεροφορας μασ αλλα και γενικης οργανωσης της μοτοσυκλετιστηκης κοινωνιας μας γιατι μονο αν αυτη οργανωθει και δομηθει σωστα μπορει να αποκατασταθει το ονομα μασ και μονο τοτε να δοθει μια σωστη παιδεια στα νεα παιδια που αγαπουν την μοτοσυκλετα ωσ δραστηριοτητα και οχι ως αντικειμενο επιδειξης αναρχιασ.

crs-k
03/12/2004, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
χρηστο το κειμενο του κυριου ειναι αυστηρα μονοπλευρο οπως και πολλων μοτοσυκλετιστων η αποψη
.....................

Μα Γιωργο, η μηχανη σημαινει "ελευθερια". Πως ειναι δυνατον να βαλει καποια ταξη κανεις?
Υπαρχουν τοσο πολλοι διαφορετικοι τυποι ανθρωπων που αγοραζουν μηχανη για τοσους πολλους διαφορετικους λογους.
Ειναι εκ των πραγματων αδυνατον να μπουν ΟΛΟΙ αυτοι σε καποια "ταξη", οτι κι αν σημαινει αυτο.
Μεσα σ' αυτο το τεραστιο μπουλουκι, βρισκονται καποιες ομαδες με κοινους λιγο πολυ στοχους και κατευθυνση. Ετσι δημιουργουνται καποιες λεσχες ή forum, για να ανταλλασουν αποψεις, να βελτιωνονται και να προσπαθουν τελικα να βελτιωσουν και κατα καποιο τροπο και ΟΛΟ αυτο το χωρο.
Ως εκει ομως!
Σιγουρα με τα χρονια θα αλλαξουν τα πραγματα. Οι "οργανωμενοι" θα περναν καποιες σωστες αποψεις προς τους εξω. Σ' αυτο μπορει (και εχει και υποχρεωση να το κανει) και το Κρατος.

Αρκει να σκεφτεις ποσο διαφορετικοι ειμαστε και μεσα σε αυτο το "οργανωμενο" forum ...
Να τους χωρισουμε σε τρεις μεγαλες κατηγοριες?
Τους Σουπερσπορτακηδες, που χαιρονται την μηχανη τους σε εθνικες και γραφοντας χιλιομετρα.
Τους Χωματινους και Ονοφαδες, που χαιρονται την δυνατοτητα που τους δινει η μηχανη τους να γνωριζουν τις ομορφιες της χωρας μας.
Και τους Μοταρντεους, που χαιρονται την μηχανη τους παιζοντας ειτε μεσα στην πολη ειτε σε "κλειστα" κομματια.

Οι τρεις παραπανω (και πολυ γενικες) κατηγοριες, μοιαζουν να μην εχουν τιποτα κοινο μεταξυ τους.
Εχουν ομως την αγαπη για την μηχανη και την ζωη.
Αυτη η αγαπη τους ενωνει εδω μεσα στο να ψαχνουν τροπους να συντηρησουν καλυτερα την μηχανη τους, να εξοπλιστουν καλυτερα ή (και) να μαθουν να οδηγουν καλυτερα (βλεπε ασφαλεστερα).

Αυτη ειναι μια "ταξη".
Αλλο ειδος "ταξης" δεν μπορω να δω ...
Ισως πετυχουμε περισσοτερα "σπρωχνοντας" γνωστους μας να μπουν σε καποια λεσχη ή forum, οπου σιγουρα η ανταλλαγη αποψεων σε κανει καλυτερο ...

gdevelek
03/12/2004, 14:01
Κύριοι αν ψάχνετε τους λόγους που ώθησαν τον κύριο αυτό σ' αυτή τη φασιστίζουσα θεωρία, σας έχω την απάντηση έτοιμη:

Ο τύπος έχει μπουχτήσει να ακούει από το αστυνομικό δελτίο "οι δράστες της ληστείας της ΧΥΖ τράπεζας διέφυγαν με μηχανή μεγάλου κυβισμού"

GST
03/12/2004, 14:07
δε διαφωνω σε ολα αυτα η ενσταση μου ειναι στο οτι οταν πρεπει να βγει καποιος να μιλησει για μασ δεν υπαρχει .....καταλαβαινεις τι εννοω εγω νιμιζω οτι πρεπει να διαφημιστει καπως ο χωρος με σωστες οργανωμενες ενεργειες να φανει μια καλη πλευρα προς τα εξω....ποιος θα τα κανει ολα αυτα ..οι λεσχες που εκτος λιγον ολες οι αλλες εχουν γινει τουριστικα γραφεια ...τα περιοδικα που πλεον εχουν αμεση εξαρτηση απο τις αντιπροσωπιες η τα φορουμ που τουλαχιστον αυτο που γραφουμε για να συμφωνησουμε σε κατι μασ περνει και μηνα και αν....οσο για τις κατηγοριες πλην των χωματερων που και αυτοι εχουν καποια προβληματα με την καταπατηση δασικων εκτασεων(ελαχιστα αλλα υπαρχουν) ολες οι αλλεσ καταπατουν τον κοκ βλεπε ορια ταχυτητασ εντος εκτοσ πολεων βλεπε ινδιανιλικια που και εγω τα κανω ολα αυτα αλλα κανω τα στραβα ματια............διαμαρτυρεσε για το φορτηγο που παει με 150 ενω και συ πας με 200 + ......ασχετα πιος προκαλει μεγαλυτερο κινδυνο και τα δυο ειναι φαουλ.......στο ποδοσφαισφαιρο η ηττα ειναι ηττα τι και αν φασ 5 η 1 γκολ....με καταλαβαινεις ....... :)

asprogerakatos
03/12/2004, 14:46
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ.... ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ!!!!!!!!:lol:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/12/2004, 17:55
"Κυριε Σουλιωτη επειδη σ αυτα τα προσβλητικα και υποτιμιτικα που αναφερατε για το συνολο των μοτοσυκλετιστων θυγομαι αμεσα για 2 λογους.

1ον γιατι ειμαι και εγω μοτοσυκλετιστης και 2ον γιατι ημουν και εγω παρων στην αντιπροσωπεια των μοτοσυκλετιστων που παραβρεθηκαν στον Μαλιακο .

Εξηγουμαι : Σας πληροφορω οτι εχετε μεινει στις εποχες που ησασταν εσεις εφηβος και σας ελεγαν οι γονεις οτι οσοι ειναι αναβατες μοτοσυκλετων κλεβουν τραπεζες ,ειναι τσαντακιδες ,ναρκομανεις,βανδαλοι,χουλιγκανς.Και μαλλον αυτη την αποψη κρατησατε απο τοτε χωρις να ψαξετε αν αληθευει η' οχι.

Εγω κυριε Σουλιωτη, ειμαι κατοικος Κομοτηνης, δουλευω καθε μερα 15 ωρες την ημερα ,χωρις γιορτες ,αργιες,Κυριακες .Και σας πληροφορω οτι το συνολο των μοτοσυκλετιστων κανει πανω-κατω τον ιδιο τροπο ζωης.Αρα δεν μπορει ενας σαν εσας να με αποκαλει εμενα αναρχικο στοιχειο και να μου λεει οτι δεν επρεπε να παω στον Μαλιακο για να αναψω ενα κερακι για τα παιδια που εχασαν αδικα την ζωη τους απο μια νταλικα ,γιατι φταιω και εγω για αυτο το τραγικο ατυχημα που εγινε.

Τι ηθικη ευθηνη εχουν οι μοτοσυκλετιστες για τις τραγωδιες στα Τεμπη,στον Στριμωνα,στον Μαλιακο κυριε Σουλιωτη που αναφερατε στην επιστολη σας?

Τελειοι οδηγοι δεν υπαρχουν σε κανεναν χωρο.(ΙΧ,μοτοσυκλετιστες,επαγγελματικα).Ολοι προσπαθουμε να γινομαστε καλυτεροι καθε μερα.

Ξερετε τι τραβανε καθε μερα οι μοτοσυκλετιστες με την αδιαφορια των 4τροχων οχηματων?Και ιδιως απο την "συμπαθη ταξη των ταξιτζιδων " που αναφερετε?Και εμεις εχουμε πληρωσει για να κυκλοφορουμε στους δρομους που κυκλοφορουν τα 4τροχα

Υπαρχουν κινησεις στον χωρο των μοτοσυκλετιστων απο διαφορες λεσχες/περιοδικα που μονο αδιαφορες δεν μπορουν να χαρακτιριστουν.Ρωτηστε και θα μαθετε.



Λυπαμαι που ενα μεγαλο συνολο της κοινωνιας εχει αυτη την αποψη για τους μοτοσυκλετιστες.Αλλα το ξερω οτι παντα οι μοτοσυκλετιστες θα ειναι μια κατωτερη ομαδα πολιτων .



Σας ευχομαι ποτε να μην κλαψετε καποιον δικο σας ανθρωπο ,αναβατη μοτοσυκλετας απο την αδιαφορια καποιου ΙΧ,φορτηγου.



Παναγιωτης Τσιφουτης

Κομοτηνη

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/12/2004, 17:56
Αγαπητέ Κύριε Πάνο,



Αποφάσισα να απαντήσω πρώτα σε σας γιατί με συγκίνησε η επιστολή σας και επιπλέον πιστεύω ότι οι απλοί, εργαζόμενοι για το μεροκάματο άνθρωποι έχουν συλλάβει καλύτερα το νόημα της ζωής από πολλούς «γραμματισμένους»

Σε καμμία περίπτωση δεν σας κρίνω αρνητικά επειδή παραστήκατε στις εκδηλώσεις πένθους στον Μαλιακό κόλπο. Αντίθετα η συμπεριφορά σας αυτή δείχνει μια ευαισθησία την οποία θεωρώ προσόν ώριμων και ευαίσθητων ανθρώπων.

Κατ’αρχήν δεν θεωρώ ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές είναι αναρχικοί και παράνομοι, διότι έχω πολλούς φίλους που οδηγούν και μοτοσυκλέτα τους οποίους εκτιμώ πολύ. Εκείνο το οποίο πιστεύω είναι ότι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας λόγω του μικρού όγκου του οχήματος που οδηγούν ιδιαίτερα εντός των πόλεων έχουν τη δυνατότητα (και το κάνουν στην πλειοψηφία τους) να παραβαίνουν βασικές διατάξεις του ΚΟΚ. Ενα αυτοκίνητο δεν μπορεί να προσπεράσει από τα δεξιά σ’ένα μονόδρομο, δεν μπορεί να κινηθεί εύκολα στα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους δεν μπορεί να κινηθεί εύκολα στους μονόδρομους αντίθετα, δεν μπορεί εύκολα να κόψει την εξάτμιση για να κάνει θόρυβο. Βέβαια μπορεί να κάνει άλλες παραβάσεις και ο οδηγός του όπου «τον παίρνει» τις πραγματοποιεί. Αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να δικαιολογήσουμε την παραβατική συμπεριφορά των δικυκλιστών. Δηλαδή διαφωνώ με τη σκέψη «μέσα σε μια κοινωνία μπάχαλο αφού κανένας δεν σέβεται τον άλλον γιατί να τον σεβαστώ εγώ;» Το ότι το πρόβλημα που συζητάμε είναι θέμα παιδείας συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Και για τον λόγο αυτό έγραψα την επιστολή, για να ξεκινήσει από τις λέσχες μοτοσυκλετιστών μια εκπαιδευτική «καμπάνια» ιδιαίτερα μέσω της τηλεόρασης σε συνεργασία με την Πολιτεία για την ευαισθητοποίηση των δικυκλιστών αλλά και όλων των οδηγών.

Ισως να απευθύνθηκα σε λάθος ανθρώπους γιατί από τις επιστολές που έλαβα παρατήρησα, όπως τονίζετε και εσείς στην επιστολή σας, ότι οι λέσχες μοτοσυκλετιστών είναι ευαισθητοποιημένες στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν μπορούσα όμως να απευθυνθώ στους άπειρους «πιτσιρικάδες» των Αθηνών που με τα «μηχανάκια» τους λύνουν τα προβλήματα της εφηβείας τους και επιπλέον μόνο οι λέσχες υπάρχουν στο internet. Επιπλέον αν είναι να γίνει κάτι από τις λέσχες μοτοσυκλετιστών θα ξεκινήσει.

Τελειώνοντας θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι δεν θεωρώ τους μοτοσυκλετιστές κατώτερους κοινωνικά πολίτες, τους σέβομαι όπως και τους άλλους, απλά ίσως η επιστολή μου τους βοηθήσει να σκεφτούν το συγκεκριμένο θέμα περισσότερο, για την καλύτερη διαβίωση στις πόλεις όλων μας







Με εκτίμηση και φιλία







Δημήτριος Σουλιώτης





-----------------------------------------------------------------------





Ε αφου μου εστειλε φιλακια τωρα ηρεμησα.







τα σχολια δικα σας





Καλο σ/κ σε ολους.



Και την Κυριακη ο ΓΣΤΕ να σηκωσει το τιμημενο.................

milaber
03/12/2004, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από viki
Καλημέρα κατ' αρχήν...

Ο τύπος αυτός (αν είναι αυτό που λέει) για να
γράψει αυτό που έγραψε προφανώς έχει κάποιους λόγους...

1. μπορεί να έχασε κάποιον δικό του υπαιτιότητα μοτοσυκλετιστή... διόλου απίθανο, δεν είμαστε η άρεια φυλή, ως γνωστόν υπάρχουν πολλοί "ταρζάν" ανάμεσά μας.

2. μπορεί στην πυλωτή της πολυκατοικίας του να παρκάρουν μηχανάκια και να μην καταφέρνει να στρίψει την πολυπόθητη μερσεντές στα 200 τ.μ. πάρκινγκ....

3. μπορεί να μην έχει δουλειά να κάνει και αντί να τα ξύνει σκέφτηκε να επιτελέσει κοινωνικό έργο...

4. μπορεί να υπήρξε ένας απαίσιος και ανεπείδευτος μαθήσεως μοτοσυκλετιστής στα νειάτα του οπότε κοιτάζει να διορθώσει τα ψυχολογικά του τραύματα με αυτό το τρόπο...

5. μπορεί εκεί που περίμενε τον οδηγό του, με την σύζυγο, φορώντας την γούνα της και αυτή η άμοιρη...

Όπως πολλά άλλα μπορεί... παρ' όλα αυτά ο Julius έχει δίκιο....

Καλό είναι να απαντηθεί, με σύνεση και επιχειρήματα, αν υπάρξει και το παραμικρό ίχνος ύβρης τότε το μπαλάκι θα είναι στην δικιά μας μεριά.

και:

6. Απλά είναι μέγιστος μαλάκας και το μόνο που του αρμόζει είναι η "ύβρης"!

Είναι δυνατόν να κάτσουμε και να απαντήσουμε με επιχειρήματα σε τέτοιο καθίκι;
Αν σου πουλάνε τρέλα, πούλα τρέλα και εσύ!
Πιάνει...

Πρέπει να πάμε σπίτι του ντυμένοι ινδιάνοι και να αρχίσουμε να ουρλιάζωντας τις ξερογκαζιές και τα burn out, να καταλάβει καλά τι κανίβαλοι και αλήτες είμαστε!

Ή να του κάνουμε μια μύνηση για συκοφαντική δυσφήμιση των Ελλήνων μοτοσυκλετιστών!

:mad: :lol: :mad: :lol: :mad:

kostasfazer
04/12/2004, 03:08
Πριν από κανένα δυο μήνες είχα μια κουβέντα με τον θειο ενός φίλου μου που δουλεύει(σε λίγο βγαίνει σε σύνταξη) σε μια νομαρχεία της κεντρικής Ελλάδας στον τομέα της οδοποιίας μιας και είναι πολιτικός μηχανικός, λοιπόν ο τύπος που παρεμπίπτοντος έχει χεστεί στο χρήμα έκανε την εξής πουστιά, όταν αναλάμβανε ένα έργο πχ 10 χλμ μεταξύ Θήβας-Λιβαδειάς το οποίο έπρεπε σύμφωνα με τα σχέδια ο δρόμος να έχει πλάτος 8 μέτρα αυτός έκανε το εξής, έφτιαχνε τον δρόμο 7 μέτρα και 80 πόντους (έτρωγε 10 π από κάθε πλευρά!) με το σκεπτικό ποιος θα κάτσει να μετρήσει (αφού όλοι τρώγανε) και έτσι αυτοί οι 20 πόντοι σε 15 χλμ μεταφράζονται σε τόνους υλικών που αγοράστηκαν από την νομαρχεία αλά ποτέ δεν έπεσαν στο δρόμο γιατί απλούστατα τα έφαγε ο θειος σε συνεργασία με τον προμηθευτή.
Έτσι δικαιολογούνται κατά κάποιο τρόπο οι κακοτεχνίες των δρόμων και οι ελλείψεις που οδηγούν τραγικά ατυχήματα όπως αυτό και άλλα τόσα.
Για να μην πούμε για το ΚΤΕΟ που ανάλογα το λάδωμα βγάζει στην κυκλοφορία ότι σαβούρα υπάρχει από επαγγελματικό μέχρι ΙΧ

Ο συγκεκριμένος καρεκλάκιας υποδιευθυντής που μόνο αυτός ξέρει πόσες πίπες (αυτές που διώχνουν πίσσα και νικοτίνη) έχει κάνει στην εκάστοτε εξουσία για να κατέχει αυτή την θέση ώστε να κουκουλώνει τέτοιου είδους κομπίνες (αν δεν κάνω λάθος τα χρήματα του δημοσίου βρίσκονται στην τράπεζα της Ελλάδος)
Γι αυτό λοιπών πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν ένα ακόμα γρανάζι στην μηχανή του διεφθαρμένου αυτού συστήματος.

Μικρή Λουλού
04/12/2004, 08:08
ΕΓΩ ΠΑΛΙ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟ,ΑΝΤΙ,κ.λ.π. ΕΣΤΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΗΛΙΚΑ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΕΥΡΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ,Η ΕΣΤΩ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥ..
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΜΕΣΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΤ/ΤΕΣ,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΚΑΛΗ"ΜΑΣ ΕΙΚΟΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ..
ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΟΜΑΔΕΣ ΚΡΟΥΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ "ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟ"ΜΟΤ/ΣΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ IMAGE..
ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ...
ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΜΕ,ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...
ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ,ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ..ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ ΤΟΥ...





ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ

crs-k
04/12/2004, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
..............
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ


Ναι !!!
Ναι !!!
Ναι !!!


Στις Διαμαχες !!!
Στις Διαμαχες !!!


:lol: :rotflmao: :lol:




Αλλα δεν υπαρχει αντιπαλος ρε γαμωτο ...

:rolleyes: :( :sad:

free rider
04/12/2004, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ναι !!!
Ναι !!!
Ναι !!!


Στις Διαμαχες !!!
Στις Διαμαχες !!!


:lol: :rotflmao: :lol:




Αλλα δεν υπαρχει αντιπαλος ρε γαμωτο ...

:rolleyes: :( :sad:



Επ τι έγινε ρε???

Σκηνικό και δεν με φωνάζετε????

Είμαι μέσα…

Στην μπάντα ρεεεεεεε

:rotflmao: :rotflmao:

free rider
04/12/2004, 08:55
Πάμε να ξεπλύνουμε με μπύρα την ντροπή να δείτε ρε….. :beer:

crs-k
04/12/2004, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider



Επ τι έγινε ρε???
Σκηνικό και δεν με φωνάζετε????
Είμαι μέσα…
Στην μπάντα ρεεεεεεε
:rotflmao: :rotflmao:


Αφου ΔΕΝ υπαρχει αντιπαλος ρεεεε .... :sad:

Ολοι συμφωνουν σ' αυτο το θεμα ...


Σκηνικο ε? :rolleyes:

Μηπως πρεπει να στησουμε κανα σκηνικο προς το μεσημερι μερια για καμμια τσιπουροκατανυξη ???

:wacko: :D :lol:

free rider
04/12/2004, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αφου ΔΕΝ υπαρχει αντιπαλος ρεεεε .... :sad:

Ολοι συμφωνουν σ' αυτο το θεμα ...


Σκηνικο ε? :rolleyes:

Μηπως πρεπει να στησουμε κανα σκηνικο προς το μεσημερι μερια για καμμια τσιπουροκατανυξη ???

:wacko: :D :lol:

Μέσα είμαι …πώς να αρνηθώ τέτοια δελεαρ...στική πρόταση…??


Δηλ πάμε τύρναβο????

crs-k
04/12/2004, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Μέσα είμαι …πώς να αρνηθώ τέτοια δελεαρ...στική πρόταση…??

Δηλ πάμε τύρναβο????

π.μ. !

Μικρή Λουλού
04/12/2004, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
π.μ. !



ΩΡΑΙΑ...
ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΙ...

ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΕΙΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΟΠΕΛΕΣ.!!!:lol: :lol:

crs-k
04/12/2004, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΩΡΑΙΑ...
ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΙ...

ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΕΙΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΟΠΕΛΕΣ.!!!:lol: :lol:


Σ' εχουμε μεσα στο κολπο ρε χαμενε ... :lol:

Κανονιζουμε για την ωρα που θα "σχολασεις" !!! :winka:

angel-m
04/12/2004, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αφου ΔΕΝ υπαρχει αντιπαλος ρεεεε .... :sad:

Ολοι συμφωνουν σ' αυτο το θεμα ...


Σκηνικο ε? :rolleyes:

Μηπως πρεπει να στησουμε κανα σκηνικο προς το μεσημερι μερια για καμμια τσιπουροκατανυξη ???

:wacko: :D :lol:



Καλημέρααααα:wave2: :wave2:


Ρε ακόμα δεν ανοίξατε το μάτι….το τσίπουρο σκέφτεστε:eek:

:rolleyes: Μήπως να σας κάνουν καμία ενδοφλέβια για να μην έχετε έλλειψη.......:lol: :lol: :lol:

crs-k
04/12/2004, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel-m
................
Μήπως να σας κάνουν καμία ενδοφλέβια για να μην έχετε έλλειψη.......:lol: :lol: :lol:


Μμμμμμμμ .... :rolleyes:

Δενκακο ... :lol:


Παντως εισαι κι εσυ στο κολπο για να μην ζηλευεις ! :lol: :beer:

angel-m
04/12/2004, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μμμμμμμμ .... :rolleyes:

Δενκακο ... :lol:


Παντως εισαι κι εσυ στο κολπο για να μην ζηλευεις ! :lol: :beer:





:p Ευχαριστώ καλέ κύριε …….ο Θεός να σε έχει καλά:beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
04/12/2004, 09:59
αυτο που εχω να πω αληταραδες μηχανοβοιοι ειναι οτι βρικατε εναν σωστο ( ανθρωπο? ) και του την λετε:beer:

angel-m
04/12/2004, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
αυτο που εχω να πω αληταραδες μηχανοβοιοι ειναι οτι βρικατε εναν σωστο ( ανθρωπο? ) και του την λετε:beer:




Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα ...........:look:


Καλέ κύριε Γιώργο μας …..για ποιον μιλάμε:hypnotize

milaber
04/12/2004, 14:00
Καλά ρε πάλι το γαμήσατε το θέμα;

Δεν ντρέπεστε ρε ρεμάλια;

Ουστ να μου χαθείτε!

:lol: :wave2: :lol: :wave2: :lol:

periklisk
05/12/2004, 23:37
ΡΕΕΕΕΕ

ΤΙ Μ@Λ@Κ@Σ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!

Τώρα το είδα......


:dizzy: :hypnotize

milaber
06/12/2004, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
ΡΕΕΕΕΕ

ΤΙ Μ@Λ@Κ@Σ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!

Τώρα το είδα......


Περικλή μην την γαμάς την συζήτηση ρε!
Μην αλλάζεις θέμα!

Για τσίπουρα μιλάνε εδώ τα παιδιά!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
06/12/2004, 08:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
[B]Το παρακατω κειμενο ήρθε αυτουσιο με e-mail στη λεσχη (ΑΧΛΕΜΟ) και φανταζομαι και σε άλλες λέσχες:


Προς τον Πρόεδρο
της Λέσχης Μοτοσυκλετιστών Ελλάδας

Κύριε Πρόεδρε,

Αποφάσισα να σας απευθύνω αυτή την επιστολή έχοντας ως ερέθισμα την παρουσία αντιπροσωπείας σας (δική σας ή άλλου συνδέσμου δικυκλιστών δεν έχει σημασία) κατά τις εκδηλώσεις πένθους για τους μαθητές που έχασαν τη ζωή τους στο «πέταλο του Μαλιακού κόλπου» το πρόσφατο καλοκαίρι.
Σπεύδω να δηλώσω ευθύς αμέσως ότι έχετε και εσείς κάποιο βαθμό ηθικής ευθύνης για τους συγκεκριμένους θανάτους για τους ακόλουθους λόγους:
Οι οδηγοί μοτοσυκλέττας μικρού ή μεγάλου κυβισμού είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι μεγαλύτεροι παραβάτες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ). Δεν σέβονται τίποτα και κανέναν. Είναι η μάστιγα των δρόμων χειρότεροι και από την «συμπαθή τάξη των ταξιτζήδων», διότι οι τελευταίοι κινούνται κυρίως στους κεντρικούς δρόμους, ενώ αυτοί τους οποίους εκπροσωπείται παντού.......στους πεζόδρομους, στα πεζοδρόμια, στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας, ανάποδα στους μονόδρομους, κάτω από τα σπίτια των κατοίκων τις ώρες κοινής ησυχίας με εκκωφαντικό θόρυβο, από τα δεξιά στην προσπέραση αυτοκινήτων και γενικά όπου είναι δυνατόν να παραβούν το νόμο.
Η συγκεκριμένη άναρχη και παράνομη συμπεριφορά των μοτοσυκλεττιστών στην πατρίδα μας με οδηγεί σε σκέψεις όπως: Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που παραβαίνει πολλές φορές καθημερινά έναν τόσο σημαντικό για τη διαβίωσή μας στις πόλεις νόμο αυξημένης μάλιστα νομικής ισχύος, να τηρεί τους άλλους νόμους της Πολιτείας: ή αντίθετα η άναρχη και παράνομη συμπεριφορά του στους δρόμους σιγά-σιγά προσδιορίζει συνολικά τον χαρακτήρα του με ότι αυτό συνεπάγεται; Και παραπέρα, δεδομένου ότι είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός των μοτοσυκλεττιστών στην Ελλάδα, μήπως αυτή η εγωϊστική-ναρκισσιστική συμπεριφορά τους, που έχει καταστεί κυρίαρχη στην ελληνική κοινωνία, συντελεί μαζί και με πολλούς άλλους παράγοντες βεβαίως, στη διαμόρφωση του εθνικού μας χαρακτήρα, που είναι κατά τη γνώμη μου η γεννεσιουργός αιτία μικρών και μεγάλων προβλημάτων της καθημερινότητας των ελλήνων; Αλλωστε και οι υπαίτιοι για το παραπάνω αναφερόμενο δυστύχημα οδηγοί δεν τηρούσαν πολλές από τις διατάξεις του ΚΟΚ., που πρώτοι εσείς δίνετε το παράδειγμα της παράβασής του.
Τελειώνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι έχετε τη δυνατότητα να δράσετε δημιουργικά ξεκινώντας μια εκστρατεία ενημέρωσης των μελών σας για τον σεβασμό των συμπολιτών σας, μέσω της εφαρμογής του ΚΟΚ. Πάνω και από τον Νόμο υπάρχει η ευθύνη και η αξιοπρέπεια του ανθρώπου που στηρίζεται στην αποδοχή και στον σεβασμό των άλλων.



Με εκτίμηση


Δημήτριος Σουλιώτης
Υποδιευθυντής
Τράπεζας της Ελλάδος



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

na ine kala ke kanenas tetios malakas pou ke pou na gelame

ke apantate sto sxolio tou malaka

edo mono ena sxolio teriazi

kala re i gineka sou den se 8eli pia ta exi me alon
esi toso lefta vgazis den mporis na plirosis dio rosides na kanis tin doulia sou?
8a sou vgoun ta spermata apo ta aftia kakomiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
06/12/2004, 18:56
Επειδή λέγε λέγε ο κάθε μα..κας μένει και κάτι, αν δεν αντιδράμε στην σταγόνα, θα αναγκαστούμε κάποια στιγμή να συγκρατήσουμε ωκεανό.
Ομαδική μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και εξύβριση πολιτών ,ψευδή κατηγορία για ηθική αυτουργία, παρότρυνση μέσω παραδείγματος προς εκτέλεση παρανόμων πράξεων, παρότρυνση μέσω παραδείγματος προς αδιαφορία νόμου και κατ’ επέκταση προτροπή προς αναρχία.
Για να μην τολμά ο κάθε ένας να λέει την μαλακία του.
:mad: :mad: :mad: :mad:

free rider
06/12/2004, 19:44
Καλά αν με λέγανε Σουλιώτη θα είχα πάθει την πλάκα μου τόσο κράξιμο….αστά να πάνε …….
Αυτοί οι τύποι εδώ μέσα δεν αστειεύονται…

Μα πολύ μπινελίκι…λυντσάρισμα κανονικό……
:rotflmao: :rotflmao:

gcrook
06/12/2004, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Επειδή λέγε λέγε ο κάθε μα..κας μένει και κάτι, αν δεν αντιδράμε στην σταγόνα, θα αναγκαστούμε κάποια στιγμή να συγκρατήσουμε ωκεανό.
Ομαδική μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και εξύβριση πολιτών ,ψευδή κατηγορία για ηθική αυτουργία, παρότρυνση μέσω παραδείγματος προς εκτέλεση παρανόμων πράξεων, παρότρυνση μέσω παραδείγματος προς αδιαφορία νόμου και κατ’ επέκταση προτροπή προς αναρχία.
Για να μην τολμά ο κάθε ένας να λέει την μαλακία του.
:mad: :mad: :mad: :mad:

Καλα μαστορα με εστειλες, να μου δωσεις την διευθυνση του Fun Club σου.:rotflmao:

adam_tsouk
07/12/2004, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Καλά αν με λέγανε Σουλιώτη θα είχα πάθει την πλάκα μου τόσο κράξιμο….αστά να πάνε …….
Αυτοί οι τύποι εδώ μέσα δεν αστειεύονται…

Μα πολύ μπινελίκι…λυντσάρισμα κανονικό……
:rotflmao: :rotflmao:




Σσσσσσσσσσσσσσσσ!!!! :nono:

Κρύβε λόγια! :rotflmao:

Gandalf dr685sm
08/12/2004, 10:26
Θα παρακαλέσω όποιον έχει το email του κυρίου να μου το στείλει , για να του στέιλω μια επίσημη στατιστική του κράτους και του Μετσόβειου Πολυτεχνείου για τα ατυχήματα και τις αιτίες αυτών όπως παρουσιάζονται απο τις ίδιες κρατικές έρευνες και οχι απο αυθαίρετες και προσωπικές κρίσεις....


Ευχαριστώ πολύ για την όποια ανταπόκριση....



Gandalf

Alex6RR
08/12/2004, 11:36
Τι καραγκίοζειςειναι ο άνθρωπος παλιο χαρτογιακας το τι γίνεται εκει εξω δεν το βλέπει?και στο κατω κάτω κατι χαρτογιακάδες σαν αυτών παραβιάζουν τον ΚΟΚ για να πανε πιο γρήγορα για να είναι συναιπείς στις δουλείες τους!!!:dizzy: :dizzy: :dizzy:

gdevelek
08/12/2004, 12:26
Παρακαλώ και εγώ για το email του Σουλιώτη, θέλω να του στείλω την απάντηση που έχω δημοσιεύσει και στο φόρουμ, μιας και απ΄ό,τι φαίνεται δεν θα σταλεί τελικά από το συνάδελφο που είχε ζητήσει απαντήσεις για να κάνει ομαδική αποστολή.

Ευχαριστώ.

periklisk
08/12/2004, 21:40
Ναι ρε παιδιά δώστε μας το email του μπετόβλακα!!!!

Να του στείλω κάτι ωραία που χω......

άντε με τη σαλούφα......