PDA

View Full Version : Πιστα



sotosfz6
03/12/2004, 16:48
μολις γυρισαμε απο μεγαρα.Μπηκα πρωτη φορα..προς το παρον δεν εχω να πω πολλα...
Απλως οτι εχω ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια , μολις βγηκα επιτοπου εκανα τσιγαρο και το κυριοτερο....

ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ

Κ@ΒΛΑ


ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!

idi
03/12/2004, 16:54
χοχο

τωρα που εχω φορμα.... δε πηγα γιατι δουλευω

χοχο:mad:

zoropatra
03/12/2004, 17:36
ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΙΣΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ!!!!!!!!

zoro made in patras

KaTaNaS
05/12/2004, 00:48
δε γνωρίζω αν είναι στα μέγαρα κανονική η πίστα, ή όχι.

άλλωστε είμαι πολύ άπειρος, πολύ κουλός, και το μηχανάκι μου πολύ αργό και αδύναμο για να μπορέσω να πω, πως δε μου φτάνει και πως θέλω κάτι άλλο, κατι περισσότερο.


Κατα καιρούς έχω ακούσει και διαβάσει τα χειρότερα για την πίστα των μεγάρων.

τελευταίο είναι και ένα θέμα περί καταλληλότητος της πίστας για μοτοσυκλέτες.

και ξαναλέω , εγώ είμαι ο άσχετος.

δε θα μιλήσω και δε θα κρίνω σαν ειδικός, χεράς, αγωνιζόμενος.

μπήκα την παρασκευή πρώτη φορά μέσα μαζί με τον σωτήρη.

όταν άρχισα να συνηθίζω την όλη φάση, να συνηθίζω τους υπόλοιπους που με προσπερνούσαν πλακωμένοι, και έπαψα να τρομάζω και να κοιτώ πίσω μου πρίν μπώ σε κάποια στροφή για να μη κλείσω τη γραμμή κανενός.

και αφού με διαβεβαίωσε ο υπέυθυνος της πίστας , πως ο καθένας διαλέγει τη γραμμή του βάση αυτών που βλέπει μπροστά του και όχι πίσω του, έπαψαν τα πόδια μου να είναι σφιγμένα άρχισα να εφαρμόζω αυτά που μου είχαν πεί.


μετά το δεύτερο μισάωρο βγήκαμε έξω και περιμέναμε να κάνουν το δικό τους μισάωρο οι αγωνιζόμενοι που προσπαθούσαν να σετάρουνε τα μηχανάκια τους.

εκεί ιδρωμένος απο την αδρεναλίνη, με ένα χαζό χαμόγελο καρφωμένο στο πρόσωπο,χάζευα την αγριάδα που είχε αποκτήσει το πίσω ελαστικό, και αυθόρμητα μου ήρθε να μουντζωθώ. και μετά απο εμένα να μουντζώσω όλους όσους τρέχουν στους δημόσιους δρόμους χωρίς να έχουν πατήσει μέσα σε μία πίστα, έστω σε αύτή την ελεεινή όπως αποκαλέιται των μεγάρων.

μουντζωνόμουν διότη κατάλαβα τη πάει να πέι πρόσφιση.

μπήκα με γειρασμένο μπροστινό λάστιχο, ανοιγόκλεινα το γκάζι μέσα στη στροφή και έμενα κολλημένος εκεί. καμμία αντίδραση.

ίσως να φταίει η να οφείλεται και στο γεγονός ότι δεν είχα αρκετή δύναμη, οπότε έλειπε το νεύρο.

απο προχθές πάντως έξω δεν πάω όπως πήγαινα, προσέχω πολύ περισσότερο,

στενοχωρήθηκα διότη είμαστε μια μικρή χώρα, στην αθήνα μια μεγάλη πόλη, με τρελή αναρχεία σε όλους τους τομείς, με πολλόυς δικυκλιστές, με πολλούς μηχανόβιους, με πολλούς που διψούν για να στρίψουν και δεν έχουμε ένα μέρος να αποσβέσουμε όλο αυτό το πάθος.

να το αποσβέσουμε δίχως να κινδυνέυσουμε απο κακοτεχνίες, από διερχόμενα οχήματα, από δικιά μας άγνοια.

και χωρίς να κινδυνεύσουν με τη σειρά τους συνάνθρωποι μας απο την δική μας συμπεριφορά.

στενοχωρήθηκα δίοτη για να ζήσει κανείς αυτό που έζησα θα πρέπει να περιμένει πότε θα ανοίξει η πίστα για μοτοσυκλέτες και θα πρέπει να έχει πλέον 70 ευρώ καβάντζα.

γιατί?
για να έχει το πλεονέκτημα να στρίβει , να μαθαίνει , να πειραματιζεται , να βελτιώνεται και όλα αυτά ακίνδυνα.

δε μπορώ να πιστέψω πως η πίστα έιναι εκμεταλευόμενη 24 ώρες το 24ωρο , πως δεν μπορούν να ορισθούν στάνταρ ημερομηνείες την εβδομάδα, με μικρότερο κόστος εισόδου.

και περισσότερος κόσμος θα έμπαινε, και περισσότερος κόσμος θα μαζευόταν, με μία ωραία υπερυψομένη καφετέρια να υπάρχει, με ένα ωραίο κατάστημα ενοικίασης εξοπλισμού. με ένα συνεργείο να λειτουργεί παράλληλα. να δελεάσει όλη την πιτσιρικαρία να μάθουν σωστά, να πάψει ο κόσμος να σκοτώνεται έξω λόγω ταρζανιών, και να αποκτήσουμε επιτέλους οδηγική παιδέια.

θέλω να πιστεύω πως όλα τα παραπάνω αποφεύγονται λόγω κακής διαχείρισης, κακής οικονομοτεχνικής μελέτης, κακής οικονομολογικής και τιμολογιακής πολιτικής.

είναι κρίμα πάντως.

είναι κρίμα για τα παιδιά που φεύγουν προσπαθώντας να εξομοιώσουν ένα δρόμο σε πίστα.

και επίσης διερωτόμαι, αυτή η αγορά , η ελληνική αγορά, η αγορά της αθήνας στον χώρο των μοτοσυκλετών, πότε θα ξυπνήσει, πότε θα ξεφύγει απο τα χρόνια του joe-bar team, του ρόδα τσάντα και κοπάνα, πότε θα καταλάβει πως μαζί με τα μηχανάκια και την τεχνολογία πρέπει να κάνουν όλοι τους βήματα μπροστά.

γιατί δεν μαζέυονται όλοι τους να στήσουν μια πίστα, ένα μπαράκι, ένα συνεργείο, τα στάντς τους , να δελεάσουν τα παιδιά, να τα μάθουν 5 πράγματα για να αυξηθούν και οι πωλήσεις τους?

δε ξέρω , ίσως εγώ είμαι στο κόσμο μου, ίσως τρόμαξα απο αυτά που τώρα κατάλαβα πως διέπραξα και διαπράτω στους δρόμους έξω. ίσως είναι οι συγκοιρίες που δεν επιτρεπουν τα παραπάνω, ίσως είναι γραφειοκρατικά απαγορευτικός στόχος.

αυτό που ξέρω είναι πώς έμαθα το μηχανάκι μου καλύτερα, έστριψα, έτρεξα, ίδρωσα απο αδρεναλίνη και όχι απο άγχος για το αν θα βγώ στο αντίθετο η θα πατήσω διαγράμμιση. και γύρισα σπίτι μου ευχαριστημένος σε χαλαρούς ρυθμούς, χωρίς να κινδυνεύσει κανείς μας.

το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μπείτε στην πίστα , να δείτε τη διαφορά και πόσο παίζουμε τα κεφάλια μας έξω.


πάντα όρθιοι όλοι, να είσαστε όλοι καλά.


πληροφοριακά αύριο (σήμερα) 05/12/04 κυριακή μετά τον αγώνα
λκατα τις 14:00 θα ανοίξει πάλι για τους ιδιώτες, σε τιμή περίπου στα 25 ευρά


εγώ θα είμαι εκέι. με ένα κόκκινο παρτάλι τη γριά σούζι.

σταύρος

sotosfz6
05/12/2004, 19:10
νομιζω οτι ο Σταυρος τα ειπε ολα!!!!
εβαλα το post μονο και μονο για να μεινει ψηλα το θεμα και να μη χαθει γιατι ειναι πολυ σημαντικο.Αυτα που μαθαινεις στην πιστα ειναι απειρως περισσοτερα απο οτι στο δρομο. Αυτη η αισθηση ελευθεριας (που πηγαζει απο τον μειωμενο κινδυνο-βλεπε αντιθετο ρευμα!!) ειναι το κλειδι για την ασφαλη οδηγηση.

Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως μια τετοια πιστα ή εστω "πιστα" θεωρω οτι με εκανε καλυτερο.Τουλαχιστον νοιωθω καλυτερα οταν καβαλαω το μηχανακι.Αυτο δεν ειναι το επιθυμητο?
Χθες πηγα βολτα μεχρι Ψαθα με 2 αλλα Fazer.Ηταν η πρωτη φορα που ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ τοσο πολυ τη διαδρομη...Εχει φυγει το αγχος της επομενης στροφης...(μιλαω για normal ταχυτητες παντα.)

Αυτα για την ωρα...Οδηγειται προσεκτικα.

Δυστυχως σημερα η πιστα δεν ανοιξε για ιδιωτες, ακομα και ο αγωνας διεκοπει.

KaTaNaS
07/12/2004, 19:25
επειδή στο 2005
οι τιμή της εισόδου για τα truckdays της πίστας μεγάρων θα αυξηθούν , γίνεται μία ανεξάρτητη κίνηση μοτοσυκλετιστών που συχνάζουν διαδικτυακά στο messageboard του www.motomag.gr

http://www.motomag.gr/forum/forum.jsp


ώστε να κλείσουν απο τώρα στάνταρ ημερομηνίες χωρίς μεσάζωντες επιτυγχάνοντας ενα χαμηλότερο κόστος εισόδου στη πίστα.

μιλάμε πάντα για κοινούς ιδιώτες αναβάτες, όχι αγωνιστικής προέλευσης.

ο αριθμός των συμμετοχών κυμαίνεται στους 60 αναβάτες.

ισχύει αριθμός προτεραιότητας.

επειδή περαιτέρω πληροφορίες δε γνωρίζω

μετάφέρω ένα κομμάτι απο ποστ που μου έγραψε φίλος όπου περιλαμβάνει το e-mail της ομάδας των παιδιών που το οργανώνουν


"υπαρχει μια κινηση η οποια εχει ξεκινησει εδω και λιγο καιρο μεσα απο το φορουμ για την ενοικιαση τις πιστας στα μεγαρα ..εχω δηλωση συμμετοχη και εγω..αμα πραγματικα ενδιαφερεστε στειλτε μελι στο track@in.gr"




ορθιοι πάντα

σταύρος

free rider
07/12/2004, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
επειδή στο 2005
οι τιμή της εισόδου για τα truckdays της πίστας μεγάρων θα αυξηθούν , γίνεται μία ανεξάρτητη κίνηση μοτοσυκλετιστών που συχνάζουν διαδικτυακά στο messageboard του www.motomag.gr

http://www.motomag.gr/forum/forum.jsp


ώστε να κλείσουν απο τώρα στάνταρ ημερομηνίες χωρίς μεσάζωντες επιτυγχάνοντας ενα χαμηλότερο κόστος εισόδου στη πίστα.

μιλάμε πάντα για κοινούς ιδιώτες αναβάτες, όχι αγωνιστικής προέλευσης.

ο αριθμός των συμμετοχών κυμαίνεται στους 60 αναβάτες.

ισχύει αριθμός προτεραιότητας.

επειδή περαιτέρω πληροφορίες δε γνωρίζω

μετάφέρω ένα κομμάτι απο ποστ που μου έγραψε φίλος όπου περιλαμβάνει το e-mail της ομάδας των παιδιών που το οργανώνουν


"υπαρχει μια κινηση η οποια εχει ξεκινησει εδω και λιγο καιρο μεσα απο το φορουμ για την ενοικιαση τις πιστας στα μεγαρα ..εχω δηλωση συμμετοχη και εγω..αμα πραγματικα ενδιαφερεστε στειλτε μελι στο track@in.gr"




ορθιοι πάντα

σταύρος


Σταύρο είσαι η οδηγική αποκάλυψη του forum…

Ο Γιαγιάς πρέπει να είναι περήφανος για τον μαθητή του…
Αν ένας μαθητής μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα επιτυγχάνει να ανεβάσει τα όριά του τότε αξίζει συγχαρητήρια και ο δάσκαλος και ο μαθητής…

Άμα λάχει τελείωσε το μπροστινό λάστιχο και πιστοποιημένα…..

Όμως χωρίς να θέλω να πω τίποτα κακό να μην ξεχνάς φίλε το μόνο ένστικτο που σε κάνει να επιβιώνεις ζωντανός στην ζούγκλα του δρόμου:

τον φόβο…

έχω δει στην ζωή μου παραδείγματα οδηγών με πολύ πιο απίθανες επιδόσεις…κάποιοι από αυτούς δυστυχώς δεν είναι πια μαζί μας….

Και πάλι μπράβο σου και ελπίζω να αποφασίσουμε κάποιο σ.κ. να μαζέψουμε λιγάκι την γριά σούζι σου …που παίρνει σαν τσακμάκι μπρος ….

Μωρέεεε πρέπει να αλάξω μπαταρία …κάπου εχω μια από UPS..κάνει και αυτή


:beer: :beer:

KaTaNaS
08/12/2004, 11:04
free rider , exeis dikio gia ton fobo, mas kanei na elegxoume me perissoterh skepsh , me perissotero dagkwma xeiliwn ton deji karpo.

ayto pou parathrhsa meta thn eisodo sth pista ( apotelesma tou synaisthimatos pou me wthise na aytomountzwthw) fobamai poly perissotero tous dromous ejw, thn olisthirothta , tis kakotexnies, eimai pio mazemenos.

den me ekane na paroun ta myala aera, mallon mou ta symazepse kapws.


dioth mesa katalabaineis pws an kai me foberes kliseis (blepe ejatmish) ta elastika kollane ston asfaltotaphta, enw ejw me ta misa to elastiko jekollaei grhgora, pou shmainei pws stous dromous polles fores trexoume sta oria ,

prosoxh

oxi sta oria ths mhxanhs,

ma sta oria tou dromou kai twn gyrw synthikwn.

ayth th gnwsh prwta apo oles tis alles sou xarizei h pista, kai osa kai na diabaseis h akouseis, den tha einai arketa gia na meineis me anoixto to stoma sto telos tou prwtou sou gyrou ekei mesa




c u


stavros

KaTaNaS
08/12/2004, 11:08
diorthwsh


den tha einai arketa gia na mh meineis me anoixto to stoma sto telos tou prwtou sou gyrou ekei mesa

free rider
08/12/2004, 13:03
ainte na doyme ki emeis ligo ...apo to senario ths pistas....
ainte nte....

:beer: :beer: