PDA

View Full Version : χωμάτινο και motard



md6teo
28/02/2008, 01:04
guys σκέφτομαι να χτυπήσω ένα XR400 '99-'02 μεταχειρισμένο και να το έχω και για χώμα και σαν motard.ΒΟΗΘΕΙΑ όποιος ξέρει πείτε μου
1.αν είναι εύκολο,δηλ. αν μπορώ να το έχω και σαν χωμάτινο και σαν motard
2.τι μετατροπές χρειάζεται(εκτός από ζαντολάστιχα)
3.φράγκα περίπου
και γενικά όποιος ξέρει ας δώσει λίγο τα φώτα του

MikeG
28/02/2008, 10:26
Για δες ένα XR400 εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48606) Νομίζω πολύ καλή ευκαιρία:winka:

kordix
28/02/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για δες ένα XR400 εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48606) Νομίζω πολύ καλή ευκαιρία:winka:


Έχω την εντυπωση πως το συγκεκριμένο XR έχει πουληθεί.

kordix
28/02/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από md6teo
guys σκέφτομαι να χτυπήσω ένα XR400 '99-'02 μεταχειρισμένο και να το έχω και για χώμα και σαν motard.ΒΟΗΘΕΙΑ όποιος ξέρει πείτε μου
1.αν είναι εύκολο,δηλ. αν μπορώ να το έχω και σαν χωμάτινο και σαν motard
2.τι μετατροπές χρειάζεται(εκτός από ζαντολάστιχα)
3.φράγκα περίπου
και γενικά όποιος ξέρει ας δώσει λίγο τα φώτα του


1. Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να το έχεις και χωμάτινο και μοταρντ. Αν δεν έχεις όμως ιδιαίτερες απαιτήσεις γίνεται.

α. Το σετάρισμα των αναρτήσεων πρέπει να αλλάξει προς το πιο σκληρό (εσωτερικές ρυθμίσεις + λάδια) άρα στο χώμα θα έχεις πρόβλημα.

β. Θα αλλάξεις τους τροχούς από 21 και 18 σε 17 μπρος πίσω. Άρα θα πρέπει να ρυθμίσεις τις διαδρομές των αναρτήσεων ή να κατεβάσεις τιμονόπλακες ή να επέμβεις στο λόγο του μοχλικού γιατί διαφορετικά θα αποκτήσεις ΧR τσόπερ ή σουπερσπορτ.

γ. Τα XR είναι μαλακά μηχανάκια δηλαδή έχουν ελαστικότητες. Στο χώμα αυτό είναι καλό μέχρι ένα βαθμό. Αλλά αν το κάνεις μοτάρντ οι εν λόγο ελαστικότητες του σκελετού θα υπάρχουν ακόμα και αν επέμβεις στις αναρτήσεις.

δ. Τα φρένα του XR είναι συμπαθητικά αλλά για μοτάρντ θέλεις κάτι πιο ισχυρό.

3. Τα στεφάνια + κέντρα των τροχών είναι πανάκριβα οπότε καλύτερα βρες μεταχειρισμένες ζάντες για τα κέντρα και τα σκας μόνο για στεφάνια + ακτίνες + πλέξιμο.

Το κόστος της μετατροπής μου φαντάζει αρκετά μεγάλο αλλά αν θέλεις πολύ αυτό το μηχανάκι και μοτάρντ και χωμάτινο το ξεχνάς και προχωράς.

jasondakar
28/02/2008, 23:01
τα ειπε ολα ο Κωστας:o

md6teo
29/02/2008, 04:05
thnx είσαστε κατατοπιστικότατοι:)
να σας πω τι παίζει:
γενικά δε μου αρέσει το χώμα,βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ,απλά δε με συγκινεί αλλά για 1 χρόνο θα είμαι επαρχία και θα μπορώ να κάνω μόνο χώμα οπότε λέω να πάρω ένα χωμάτινο να έχω να ασχολούμαι.Και όταν περάσει ο χρόνος να το κάνω motard να το έχω για ινδιανιλίκια μες την πόλη :D
οπότε για ρίξτε καμιά ιδέα
<PS: και αν ξέρεις φίλε kostasYZ μια τιμή στο πάνω-κάτω για μια ψιλοσωστή μετατροπή θα βοηθούσε πολύ!!>

kordix
29/02/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από md6teo
thnx είσαστε κατατοπιστικότατοι:)
να σας πω τι παίζει:
γενικά δε μου αρέσει το χώμα,βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ,απλά δε με συγκινεί αλλά για 1 χρόνο θα είμαι επαρχία και θα μπορώ να κάνω μόνο χώμα οπότε λέω να πάρω ένα χωμάτινο να έχω να ασχολούμαι.Και όταν περάσει ο χρόνος να το κάνω motard να το έχω για ινδιανιλίκια μες την πόλη :D
οπότε για ρίξτε καμιά ιδέα
<PS: και αν ξέρεις φίλε kostasYZ μια τιμή στο πάνω-κάτω για μια ψιλοσωστή μετατροπή θα βοηθούσε πολύ!!>


Όταν ασχοληθείς με το χώμα δεν νομίζω ότι θα θες να το κάνεις μοτάρντ. Άσε που με τα εντούρο λάστιχα θα πηγαίνεις πιο γρήγορα γιατί τα φαρδυά street σε τέτοια μηχανάκια δεν ζεσταίνονται εύκολα και για να πας γρήγορα θέλουν και ανάλογη τεχνική. Τα εντούρο λάστιχα σε προειδοποιούν για γλυστρήματα και όταν γλυστρήσουν το κάνουν ελεγχόμενα.

Όταν λέω εντούρο λάστιχα εννοώ τακουνάτα αλλά και streetτάτα ταυτόχρονα όπως τα MT21, T63 κλπ κλπ.

Δοκίμασε χώμα πρώτα και αν δεν σου αρεσει βλέπεις. Συμβουλές για χώμα θα βρεις πάρα πολλές εδώ οπότε βουρ στο ψαχνό...


Νομίζεις ότι με τα κανονικά λάστιχα δεν κάνουν ινδιανιλίκια;

(Για τιμές μετατροπής πρέπει να ρωτήσεις στα κατάλληλα μαγαζιά, άνοιξε ένα περιοδικό και θα βρεις πολλά που ασχολούνται με τέτοιες μετατροπές)

jasondakar
29/02/2008, 20:29
σε xt αν θυμαμαι καλα παει κοντα στο χιλιαρικο

giorgoschef
06/03/2008, 17:34
φιλε αν ασχοληθεις με χωμα δεν θα ξεκολλας!!!

το χωμα ειναι αλλη διασταση κ πολυ δυνατη!!

εγω σου προτεινω να μην το στησεις μοταρντ το μηχανακι αν το χεις για χωμα..

καντο μετα!θα χεις μικρους τροχους κ δεν θα μπορεις να το χαρεις...ουτε σουζες σε χωραφια ουτε πεταγματακια ουτε θα μπορεις να μπαινεις σε χωματινες στροφες ωραια...ειναι πιο χαμηλο κ καρφωνει εστω κ λιγο στο χωμα με αποτελεσμα να χεις μικροτερο υψος.αν το αφησεις ψηλο θα ναι ποιο επικυνδινο στην ασφαλτο...
αμα προσεχεις βεβαια ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν προκειτε να παθεις τπτ!!απλα δεν θα το χαιρεσαι οσο θα μπορουσες...

εγω θα το αφηνα εντουρακι να το γουσταρω καργα στο χωμα,μα καλα παει κ στην ασφαλτο
κ μετα θα το κανα μοταρτνακι να καγκουρευω σε ασφαλτο ακομα περισσοτερο..
α!ξερω παιδια που εχουν μοταρντακια για βουνο κ ειναι σε μια ντεμι κατασταση..εγω γουσταρω ξακαθαρα τοπια..

το κλικ ειναι δικο σου!:wave2:

KaTaNaS
13/03/2008, 17:22
πραγματι καλυψατε το θεμα εκτενεστατα! :beer:

φιλε όσοι πήραν 2 ζευγαρια τροχους μετά την 10η τραμπα κουραστήκαν αυτη τη δουλεια...

και στο τέλος δεν κάνεςι και τίποτα καλά! ουτε χωμα όυτε ΣΜ!

Επίσης μην περιμενεις να κανεις ΣΜ αξιοπρεπες με το XR...

θελουν πειραγμα οι αναρτησεις, και καλυτερα φρενα μπροστά! :wave2:

λεφτα τα οποια δεν τα "σηκωνει " το μηχανακι!