PDA

View Full Version : Στο Ευρωπαικο Σεισμολογικο Κεντρο....



LINA
28/02/2008, 10:07
οι ενδειξεις σεισμων της Ελλαδας εχουν γινει τακτικότατες. Φυσικα δεν αναφερονται στα καναλια και στα ραδιοφωνα. Κοιταξτε την συχνοτητα των σεισμων στην Southern Greece , τις συντεταγμενες (Μεθωνη) το χρονο πραγματοποιησης τους, τα ριχτερ.... κατι δεν παει καλα τελικα....

η σελιδα ειναι real time update , ανανεωνεται με refresh ανα 2-3 λεπτα και εχοντας συγκρινει βαθμους ριχτερ καποιο σεισμου απ το αστεροσκοπειο μας , με τα ριχτερ που ανακοινωνει το site ταιριαζουν μια χαρα.


European-Mediterranean Seismological Centre (http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=list&view=1)

Εχετλαίος
28/02/2008, 10:25
οι ενδειξεις σεισμων της Ελλαδας εχουν γινει τακτικότατες.

Φυσικό και αναμενόμενο και πάντα έτσι ήταν.
Ζούμε στη 2η ποιο σεισμογενή περιοχή του μικρού μας πλανήτη. Πολοί μικροί σεισμοί = εκτόνωση ενέργειας = αποφυγή καταστροφικών σεισμών με μεγάλη και απότομη έκκληση τεραστίων ποσών ενέργειας

byron
28/02/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φυσικό και αναμενόμενο και πάντα έτσι ήταν.
Ζούμε στη 2η ποιο σεισμογενή περιοχή του μικρού μας πλανήτη. Πολοί μικροί σεισμοί = εκτόνωση ενέργειας = αποφυγή καταστροφικών σεισμών με μεγάλη και απότομη έκκληση τεραστίων ποσών ενέργειας

Ακριβώς.
Την προηγούμενη Κυριακή το Βηmagazino είχε μια συνέντευξη του Σταυρακάκη. Είπε το εξής:

«Αν βάζαμε μια κουκίδα πάνω σε ένα χάρτη της Ελλάδας για κάθε σεισμό που γίνεται, σε ένα μήνα δεν θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε ποιά χώρα είναι στο χάρτη»

dynogix
28/02/2008, 10:55
Άκουσα πως στρατός - νοσοκομεία είναι σε επιφυλακή...:look: :confused:

byron
28/02/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Άκουσα πως στρατός - νοσοκομεία είναι σε επιφυλακή...:look: :confused:

Όλη η Ελλάδα έχει ακούσει τις ίδιες φίφες από γνωστό που είναι στην ομάδα του Βαρώτσου ή από γνωστό της ΕΥΠ ή από γνωστό του Στρατού. Μέχρι extra παραγγελία σάκκων για νεκρούς είπε ο γνωστός του γνωστού ότι έχουν δώσει τα νοσοκομεία. :alien:

el_hymador
28/02/2008, 11:07
Πρεπει να μαθουμε να ζουμε με τους σεισμους.

Δυστυχως δεν ειμαστε εκπαιδευμενοι για αυτο και το λεω εγω που αμα κουνησει λιγο μου φτανει το σκ@το στην καλτσα.:blush:

Εκτος απο τον φυσιολογικο φοβο-δεος που νοιωθει κανεις απεναντι σε ενα τετοιο μεγαλειωδες φυσικο φαινομενο, τουλαχιστον για εμενα ο πανικος προερχεται απο τα κτηρια κλουβια στα οποια ζουμε και εργαζομαστε. Πολλα απο αυτα ειναι πιθανον να μην πληρουν τις συγχρονες αντισεισμικες προδιαγραφες και αυτο προκαλει ανησυχια και ανασφαλεια.

Ενυπωσιαζομαι παντα οταν βλεπω βιντεο απο την Ιαπωνια απο καμερες ασφαλειας σε καταστηματα και γραφεια...γινεται της πουτ@ν@ς και αυτοι κρτατανε τα monitor και τους εκτυπωτες για να μην σκασουν κατω :eyepop: :confused:...πραγματικα ψυχραιμοι...πολυ θα ηθελα να το ειχα και εγω αυτο!:wacko:

αλλα τελως παντων εχουν καποια εχεγγυα ασφαλειας οι Ιαπωνες. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κτηριο εκει που να ειναι ΓΤΠ. Τωρα αμα κανει κανα 7+ χεσε μεσα Πολυχρονη, αλλα για μικροτερα μεγεθη σεισμων θα επρεπε να ειχαμε και την αντιστοιχη αντισεισμικη θωρακιση παντου.

LINA
28/02/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πρεπει να μαθουμε να ζουμε με τους σεισμους.

Δυστυχως δεν ειμαστε εκπαιδευμενοι για αυτο και το λεω εγω που αμα κουνησει λιγο μου φτανει το σκ@το στην καλτσα.:blush:

Εκτος απο τον φυσιολογικο φοβο-δεος που νοιωθει κανεις απεναντι σε ενα τετοιο μεγαλειωδες φυσικο φαινομενο, τουλαχιστον για εμενα ο πανικος προερχεται απο τα κτηρια κλουβια στα οποια ζουμε και εργαζομαστε. Πολλα απο αυτα ειναι πιθανον να μην πληρουν τις συγχρονες αντισεισμικες προδιαγραφες και αυτο προκαλει ανησυχια και ανασφαλεια.

Ενυπωσιαζομαι παντα οταν βλεπω βιντεο απο την Ιαπωνια απο καμερες ασφαλειας σε καταστηματα και γραφεια...γινεται της πουτ@ν@ς και αυτοι κρτατανε τα monitor και τους εκτυπωτες για να μην σκασουν κατω :eyepop: :confused:...πραγματικα ψυχραιμοι...πολυ θα ηθελα να το ειχα και εγω αυτο!:wacko:

αλλα τελως παντων εχουν καποια εχεγγυα ασφαλειας οι Ιαπωνες. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κτηριο εκει που να ειναι ΓΤΠ. Τωρα αμα κανει κανα 7+ χεσε μεσα Πολυχρονη, αλλα για μικροτερα μεγεθη σεισμων θα επρεπε να ειχαμε και την αντιστοιχη αντισεισμικη θωρακιση παντου.

+100000

Δυστυχως όμως τα κτιρια μας δεν πληρουν τις αντισεισμικες προδιαγραφες, γιατι τηρουν την τσεπη των εργολαβων που βαζουν χερι στα χρηματα των υλικων. Επειτα το 60% των κτιριων ειναι ανω των 25 ετων ... και βαλε ... καμμια προδιαγραφη, φοβου το σπιτι σου μη πεσει ειμαστε

stefanos
28/02/2008, 13:29
Δεν βλέπω γιατί τόση φασαρία εφόσον η Αθήνα έχει φάει σοβαρούς σεισμούς κατά καιρούς χωρίς να πάθει σοβαρά πράγματα.
Και οι μεγάλοι σεισμοί στην χώρα μας είναι καθημερινό φαινόμενο που δεν βλέπω γιατί πρέπει να μας ανησυχεί.
Το περίεργο είναι με τον σεισμό στην Νορβηγία και στην Αγγλία προχθές.

el_hymador
28/02/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν βλέπω γιατί τόση φασαρία εφόσον η Αθήνα έχει φάει σοβαρούς σεισμούς κατά καιρούς χωρίς να πάθει σοβαρά πράγματα.
Και οι μεγάλοι σεισμοί στην χώρα μας είναι καθημερινό φαινόμενο που δεν βλέπω γιατί πρέπει να μας ανησυχεί.
Το περίεργο είναι με τον σεισμό στην Νορβηγία και στην Αγγλία προχθές.

οκ συμφωνω, αλλα το καθε κτηριο επιβαρυνεται σημαντικα με τους σεισμους ακομα και αν δεν εχει εμφανισει ζημιες.

Αθροιστικα ολη η καταπονηση που εχει δεχτει μπορει να βγει σε εναν μικρο σεισμο.

stefanos
28/02/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οκ συμφωνω, αλλα το καθε κτηριο επιβαρυνεται σημαντικα με τους σεισμους ακομα και αν δεν εχει εμφανισει ζημιες.

Αθροιστικα ολη η καταπονηση που εχει δεχτει μπορει να βγει σε εναν μικρο σεισμο.

Αν δεν εμφανίζει ζημιές δεν επιβαρύνεται.
Αν επισκευασεις σωστά την ζημιά πάλι δεν επιβαρύνεται.
Είναι σε μεγάλο βαθμό στο χέρι του καθενός μας να προστατευτούμε.
Και είναι πολύ πιό σίγουρο απο το να περιμένουμε "πρόγνωση":lol: απο σεισμολόγους.

island
28/02/2008, 13:48
όλη η ιστορία με τους σεισμούς είναι ότι οι δημοσιοκάρφοι το χρησιμοποιούν για θέμα

ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τους σεισμούς θα είναι όταν ασχοληθεί μαζί τους ο Μάκης η ο Χαλιαβδέλας

costas81
28/02/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
όλη η ιστορία με τους σεισμούς είναι ότι οι δημοσιοκάρφοι το χρησιμοποιούν για θέμα

ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τους σεισμούς θα είναι όταν ασχοληθεί μαζί τους ο Μάκης η ο Χαλιαβδέλας


+1000

Draculas-GR
28/02/2008, 21:44
Το Google earth εχει ενα layer το οποίο δείχνει τους μεγαλύτερους σεισμούς σε όλο τον κόσμο (επίκεντρο, μέγεθος, βάθος κτλ) οπότε κοίταγα πριν μέρες, οτι ο μεγάλος σεισμός της Καλαμάτας το 1986 ήταν μέγεθος 6, (δεν το θυμόμουν) αλλα ήταν σε βάθος 11.2Km μόνο, και σχεδόν κάτω ακριβώς απο την πόλη,
Της Πάρνηθας το 1999 ήταν επίσης 6, και είχε βάθος 10Km.

μιλάμε δηλαδή για δυο σχεδόν ίδιους σεισμούς, αλλα οι ζημιές το 1999 ήταν σαφώς πιο "μαζεμένες" απο της Καλαμάτας το 1986

Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα κτήρια πλέον σχεδιάζονται και κατασκευάζονται με το σκεπτικό να αντέξουν μεγάλους σεισμούς, Αν τα κτήρια του 1999 είχαν τις προδιαγραφές του 1986, τότε θα χτίζαμε ακόμα..

επίσης σε κάθε μεγάλη καταστροφή-γεγονός, ΕΝΑΣ να βγει να πει μια μ@λ@κία, αμέσως το πλήθος χέζεται επάνω του! στην Καλαμάτα βγήκε η φήμη οτι το νοσοκομείο παρέλαβε επιπλέον σακούλες για πτώματα, και οτι μας στείλανε 6000 σκηνές για να μείνουν οι "πληγέντες"
Σήμερα άκουσα οτι "εκκενώνουν" την Κόρινθο!
οτι μ@λ@κία θέλεις ακούς αυτές τις μέρες!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω, οτι ΕΥΤΥΧΩΣ που κάνει σεισμούς που και που, και εκτονώνεται η ενέργεια, αλλιώς θα έκανε ενα μεγάλο ξέσπασμα, και θα είχαμε ενα πραγματικό λόγο να ανυσηχούμε..


Υ.Γ. ο μεγάλος σεισμός της Τουρκίας το 1999 ήταν 7.7

el_hymador
29/02/2008, 00:09
Οκ η κινδυνολογια ειναι η τροφη των δημοσιογραφων του παραθυρου...

αλλα χωρις να εχω ιδεα απο σεισμολογια, κουναει σε Νορβηγια (!!!) και στην πουτιγκοχωρα (!!!!) ...

συμπτωση;

μπορει...

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι οι τεκτονικες πλακες κινηθηκαν λιγο παραπανω.

paramedic
29/02/2008, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Άκουσα πως στρατός - νοσοκομεία είναι σε επιφυλακή...:look: :confused:
Σε νοσοκομέιο δουλεύω και μάλιστα στο πιο μεγάλο νοσοκομείο ατυχημάτων στο ΚΑΤ και δεν είμαστε σε καμμία επιφυλακή. Μακάρι να κάνει συνέχεια μικρούς σεισμούς να εκτονώνεται το φαινόμενο.

cityfly
29/02/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οκ η κινδυνολογια ειναι η τροφη των δημοσιογραφων του παραθυρου...

αλλα χωρις να εχω ιδεα απο σεισμολογια, κουναει σε Νορβηγια (!!!) και στην πουτιγκοχωρα (!!!!) ...




καλά αυτό κι αν ήταν απίστευτο

πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει σεισμό στηγ Αγγλία

είχαν κι άλλον ένα πριν 4-5 χρόνια


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
29/02/2008, 00:58
Το ακουσα και εγω για επιφυλακη στις 29/2,δηλαδη σημερα,στρατου κτλ λογω λεει αναμενομενου σεισμου πολλων ριχτερ....

Τεσπα εγω παω να ξεραθω γιατι εχω πιει τα αντερα μου και αμα θε να ρθει αλλιως θα προσπερασει


:wave2:

:ZZZ:

Akatanomastos
29/02/2008, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282

Τεσπα εγω παω να ξεραθω γιατι εχω πιει τα αντερα μου και αμα θε να ρθει αλλιως θα προσπερασει


παιδια τα κτηρια στην ελλαδα εδω και χρονια χτιζονται καλα, γιαυτο και σε σεισμους οπως της παρνηθας δεν γκρεμιστηκε η μιση αθηνα.

φυσικα υπαρχουν και κακοτεχνιες οπως η ρικομεξ που σκοτωσε τοσο κοσμο, αλλα για ακομα μια φορα το κρατος και οι ελεγκτικοι του μηχανισμοι κοιμουντε..

χωρις να ειμαι μηχανικος, διαισθητικα συμφωνω με αυτο που ειπε ο πατερας ποιο πανω, δηλαδη αν δεν παθει ζημια το κτηριο δεν καταπονειται.
η δονηση/ταλαντωση ειναι σχεδιασμενο να την κανει το κτηριο, και οι κολονες γιαυτο το λογο ταλαντωνοντε για να μην σπασουν σαν κουτσουρα.

αν θες μπορεις να φτιαξεις κτηριο που να μην πεφτει ουτε με 8 βαθμους ριχτερ (λεμε τωρα) αλλα το κοστος ειναι τεραστιο γιαυτο το κρατος θεσπιζει καποιοα στανταρ συμφωνα με τους σεισμους που χουν συμβει.

αν με ρωτησετε θα σας ελεγα πως
δεν πιστευω να γινει κανας απιστευτα καταστροφικος σεισμος
γιατι? γιατι παραφραζοντας τον Einstein αν τελικα δεν συμβει θα επαληθευθω, και αν συμβει δεν θα ζουμε για να πειτε οτι ελεγα μαλακιες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κατα τα αλλα παω και γω στο ιδιο μαλλον ονειρο με τον mats γιατι και γω ειπια τα σωθικα μου
:rotflmao::beer: