PDA

View Full Version : Mini motos βοήθεια , παρακαλώ !!!



Lamnian
28/02/2008, 13:26
Γεια χαρά παιδειά ! Αγορασα το πρώτο μου μινι μοτο , κινέζικο, χωρις manual, απο επαρχία, καινούριο !
Εχουμε και λεμε λοιπόν..
Δεν με κουβαλάει το μηχάνημα, είμαι 76 κιλά και ήδη απο την πρώτη λειτουργία αντιμετώπισα προβλήματα που δεν υπήρχαν ουσιαστικά και εννοώ...
Ξεκινάω:
Μίξη λαδιού στα 3λ βενζίνης 100 μλ
Οταν το τσοκ λεει open είναι ανοικτός ο αέρας, τώρα το κατάλαβα γιατί στις μοτο είναι ανάποδα.
Αφού λοιπόν , ολοκαίνουριο το ζάλισα στις μανιβελιές και μπούκωνε και εγώ πήγαινα τον α'ερα στο mh open
kai εσβηνε και πείραζα το ψψψψ και στο τέλος αναγκάστηκα να ανοίξω καρμπυρατέρ να το καθαρίσω για να μαι σίγουρος.
Πάμε πάλι : στην αρχή , στο σταντ γύρναγε η ρόδα , αλλά μετά μπούκωνε, οκ λέω, μετά από κάποιο διάστημα λειτουργίας (5-10 λεπτών) και πειράγματος γύρναγε καλύτερα χωρίς πρόβλημα , όταν έκατσα επάνω ούτε που ξεκίναγε. Μετα το άφησα πάλι να δουλέψει λίγο , κάθομαι , αρχισε να τσουλάει λίγο , μετά λίγο περίσσότερο (5χλμ ώρα λέμε) , ΄μέχρι εκει όμως.
Η μηχανή είναι ολοκαίνουρια, τι γίνεται ρε γαμώτο, έπρεπε να πηγαίνει σύμφωνα με τα κιλά μου τουλάχιστον 30-40χλμ την ώρα.
Επ'ισης όταν την άνοιξα από συσκευασία η αλυσίδα ήταν full τεντωμένη, εγώ την χαλάρωσα λίγο. Πίεση ελαστικώ δεν είδα αλλά ΟΚ δεν είναι πίτα.
Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα ρε παιδιά ¨??

Ευχαριστώ

byron
28/02/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
Γεια χαρά παιδειά ! Αγορασα το πρώτο μου μινι μοτο , κινέζικο, χωρις manual, απο επαρχία, καινούριο !

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα ρε παιδιά ¨??

Ευχαριστώ

Φίλε αγόρασες κάτι καινούργιο, και δεν πήρες manual ; :confused:

sniper
28/02/2008, 13:54
Πιάστε ο ένας το χέρι του άλλου σε κύκλο, κι ας φωνάξουμε τα πνεύματα για να φωτίσουν το πρόβλημα και να βρούμε την λύση... :rolleyes:


Προφανώς ποντάρεις στο γεγονός ότι μπορεί και κάποιος άλλος εκτός από εσένα να αγόρασε το πρώτο του μινι μοτο , κινέζικο, χωρις manual, απο επαρχία, καινούριο...

Επίσης να είναι 76 κιλά και ήδη απο την πρώτη λειτουργία να αντιμετώπισε προβλήματα....

κλπ κλπ κλπ.....

Πράγμα κομματάκι χλωμό αλλά όχι αδύνατον....

Ούτε καν manual στα κινέζικα δεν σου δώσανε; Αν το είχες, πήγαινες σε κάποιο κινέζικο μαγαζί και στο μεταφράζανε :lol:

Lamnian
28/02/2008, 14:04
Απευθύνθηκα σε forum γιαυτόν ακριβώς τον λόγο,
αλλιώς θα διάβαζα το manual, anyway εκτός από τις εξυπνάδες υπάρχει
κάτι που να γνωρίζτετε (και να είστε κάτοχοι μινι μοτος) ή κάποια ανάλογη περίπτωση που έχει τύχει
σε κάποιον και μπορεί να βοηθήσει ?

Ευχαριστώ

Lamnian
28/02/2008, 14:10
Ας πούμε λοιπόν,
καποιος φίλος φίλου άλλαξε μάρκα και αναλογία στην μίξη λαδιού και έστρωσε ο κινητήρας, κάποιος άλλος μου είπε ότι το άφησε να λειτουργήσει (στρώσει) με ένα ντεπόζιτο (1Λ) και μετά πήγαινε μια χαρά.
Μήπως λοιπόν γενικώς ta chinese θέλουν λίγο δούλεμα - στρώσιμο μόνα τους για αρχή και όλα καλά μετά ?

Κάπως έτσι θέλω να μαζέψω πληροφορίες μήπως βρω κάποια άκρη και το ΣΚ επιτέλους παρουμε καμιά τούμπα για να γουστάρουμε..!

fantacid
28/02/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
.........


γιατι δε παιρνεις τον εμπορα εαν τηλ να σε διαφωτησει?
στην αναγκη να το αλλαξει με ενα καινουργιο εαν ειναι ελλατωματικο!

Lamnian
28/02/2008, 14:31
Εχω ήδη μιλήσει μαζί του και με τον τεχνικό του , πρώτη φορά αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα (και φαίνεται να το εννοούν μιας και είναι ευγενέστατοι και μου εχουν κάνει 10 τηλέφωνα και εκτός εργασίας) και είναι πρόθυμοι να μου στείλουν άλλο, απλά θέλω να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι καμιά χαζομάρα και υποβληθούμε όλοι σε διαδικασίες (επειδή είναι επαρχία ..)

KeLeYTiS
28/02/2008, 16:41
Mpoυζι κοιταξες ? Τι χρωμα τα βγαζει ? Ειναι υγρα ?

Πολυ λαδι δεν βαζεις ?
Μπας και το εχεις πολυ πλουσιο,μπουκωνει και σβηνει ?

lamoun
29/02/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lamnian
΄Πάμε πάλι : στην αρχή , στο σταντ γύρναγε η ρόδα , αλλά μετά μπούκωνε, οκ λέω, μετά από κάποιο διάστημα λειτουργίας (5-10 λεπτών) και πειράγματος γύρναγε καλύτερα χωρίς πρόβλημα , όταν έκατσα επάνω ούτε που ξεκίναγε. Μετα το άφησα πάλι να δουλέψει λίγο , κάθομαι , αρχισε να τσουλάει λίγο , μετά λίγο περίσσότερο (5χλμ ώρα λέμε) , ΄μέχρι εκει όμως.

Σε ποιες στροφές ακούς το μοτέρ, όταν να αρχίζει να γυρνάει ο τροχός (στο στάντ), χονδρικά. Για να δουλέψουν σωστά θέλουν αρκετά ανεβασμένες στροφές, αυτό θα το ρυθμίσεις απο το φυγοκεντρικό με τις βίδες που θα έχει στα ελατήρια. (Την ορολογία μη τη δέσεις σκηνή - κορδόνι...)

Πάρε τηλέφωνο ΕΔΩ (http://www.warmup.gr/) ή στείλε πμ στον warmup απο εδώ μέσα. Φίλος μου έχει πάρει mini moto (όχι απο εκεί) και τα παιδιά τον βοήθησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! :winka:


122146

Lamnian
29/02/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Mpoυζι κοιταξες ? Τι χρωμα τα βγαζει ? Ειναι υγρα ?

Πολυ λαδι δεν βαζεις ?
Μπας και το εχεις πολυ πλουσιο,μπουκωνει και σβηνει ?

Τοσο μου είπαν να βάζω και γενικά από έρευνα που έκανα τουλάχιστον
στο στρώσιμο τόσο παίζει.
Μπουζί δεν εβγαλα να το δω, πλεον δεν μπουκώνει απλά οσο ειμαι πάνω
δεν μπορεί να κινηθεί , πάει με 5χλμ με φουλ γκαζι.

Lamnian
29/02/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σε ποιες στροφές ακούς το μοτέρ, όταν να αρχίζει να γυρνάει ο τροχός (στο στάντ), χονδρικά. Για να δουλέψουν σωστά θέλουν αρκετά ανεβασμένες στροφές, αυτό θα το ρυθμίσεις απο το φυγοκεντρικό με τις βίδες που θα έχει στα ελατήρια. (Την ορολογία μη τη δέσεις σκηνή - κορδόνι...)

Πάρε τηλέφωνο ΕΔΩ (http://www.warmup.gr/) ή στείλε πμ στον warmup απο εδώ μέσα. Φίλος μου έχει πάρει mini moto (όχι απο εκεί) και τα παιδιά τον βοήθησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! :winka:

Με το φυγοκεντρικό δεν ασχολήθηκα αφού θεωρώ ότι είναι για advanced userς και οτι το default θα μπορεί να σηκώσει κάποιον 75 κιλά. Ο αντιπρόσωπος μου εχει πει πολλές πλεόν
φορές ότι δεν εχει αντιμετωπίσει προβλήματα, ίσως του το στείλω πίσω (αφού μιλήσω με warmup και εξαντλήσω τις περιπτώσεις) και ψάξω την τύχη μου σε καινούριο..

Ευχαριστώ για την απάντησή σου