PDA

View Full Version : Schuberth R1



stavros_vstrom
29/02/2008, 13:57
Γεια χαρά παιδιά. Καμμιά γνώμη κανένας για Schuberth R1? Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω το Νοlan N84 αλλά το ξανασκέφτηκα και είπα να αλλάξω κατηγορία και μου άρεσε το Schuberth. Είναι όντως αθόρυβο και το ότι δεν έχει υποσιάγωνο, είναι πρόβλημα για το χειμώνα?

McGyver
29/02/2008, 14:06
H άποψή μου στο παρακάτω thread...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44519

:wave2:

stavros_vstrom
03/03/2008, 12:33
Ευχαριστώ McGyver για την απάντηση, αλλά με μπέρδεψες φίλε. Εσύ λες ότι σφυρίζει δαιμονισμένα, αλλά το βρήκα σε ένα test στο WebBikeWorld, στην παρακάτω διεύθυνση http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/schuberth-r1/ , όπου λέει ότι είναι το πιο αθόρυβο κράνος στον κόσμο. Τέλος πάντων, μάλλον θα το παραγγείλω από το internet που το βρήκα 268 + 15 έξοδα αποστολής = 283 Ευρώ. Στην Θεσσαλονίκη που μένω το βρήκα 460 Ευρώ (είναι τρελλοί;;;;)

id12586
03/03/2008, 12:40
Δεν μπορώ να πω οτι κάνει θόρυβο. Και οδηγώ γυμνό (με μικρή ζελατίνα). Ειδικά αν κλείσεις τον χειμώνα τους πάνω αεραγωγούς είναι σχεδόν αθόρυβο!

Το αγόρασα σε προσφορά απο την Αθήνα γύρω στα 320.

Μόνο μείον το μεγάλο του μέγεθος. Ακόμα και στο Small! (που είναι σαν xs σε shoei/arai εφαρμογή).
Θα μείνεις επίσης ικανοποιημένος απο την ποιότητα κατασκευής. Αλλά δοκίμασε το πρώτα να δείς αν σου αρέσει όπως σου κάθεται στο κεφάλι.

McGyver
03/03/2008, 12:51
Όπως αναφέρω και στο "συγκριτικό" μου, οι απόψεις μου είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ και έχουν άμεση σχέση με το ύψος μου, τη μηχανή που οδηγώ και το πώς "κάθομαι" πάνω της...

Σε διαφορετικό "configuration" τα πράγματα (μάλλον) θα είναι διαφορετικά...

Καλοφόρετο κι αχρείαστο να είναι!!!

:wave2:

id12586
03/03/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όπως αναφέρω και στο "συγκριτικό" μου, οι απόψεις μου είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ και έχουν άμεση σχέση με το ύψος μου, τη μηχανή που οδηγώ και το πώς "κάθομαι" πάνω της...

Σε διαφορετικό "configuration" τα πράγματα (μάλλον) θα είναι διαφορετικά...

Καλοφόρετο κι αχρείαστο να είναι!!!

:wave2:
+1
Έτσι ακριβώς είναι.:beer:

stavros_vstrom
03/03/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Δεν μπορώ να πω οτι κάνει θόρυβο. Και οδηγώ γυμνό (με μικρή ζελατίνα). Ειδικά αν κλείσεις τον χειμώνα τους πάνω αεραγωγούς είναι σχεδόν αθόρυβο!

Το αγόρασα σε προσφορά απο την Αθήνα γύρω στα 320.

Μόνο μείον το μεγάλο του μέγεθος. Ακόμα και στο Small! (που είναι σαν xs σε shoei/arai εφαρμογή).
Θα μείνεις επίσης ικανοποιημένος απο την ποιότητα κατασκευής. Αλλά δοκίμασε το πρώτα να δείς αν σου αρέσει όπως σου κάθεται στο κεφάλι.

To δοκίμασα και το medium (56/57) κάθεται καλά, αλλά όντως έχεις δίκιο, έχει μεγάλη εφαρμογή.

id12586
03/03/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros_vstrom
To δοκίμασα και το medium (56/57) κάθεται καλά, αλλά όντως έχεις δίκιο, έχει μεγάλη εφαρμογή.

Αν αποφασίσεις να το αγοράσεις θα πρότεινα να έχεις υπόψιν σου τα παρακάτω:
>Είναι περίεργα τα νούμερα του. Το ξαναλέω. Δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα άλλα κράνη της αγοράς.
>Είναι πολύ μεγάλο εξωτερικά. Αν το συγκρίνεις με ένα άλλο κράνος θα το καταλάβεις.

Κατα τα άλλα, αν σε βολεύει go for it.

McGyver
03/03/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
>Είναι περίεργα τα νούμερα του. Το ξαναλέω. Δεν είναι ακριβώς τα ίδια με τα άλλα κράνη της αγοράς.

+1

Ενώ στο Shoei φοράω S, στο Schuberth χρειάστηκε να πάρω το XS...

SeNNinhA
03/03/2008, 14:32
Τα Shuberth είναι Γερμανικά και όπως και τα UVEX και όντως οι φόρμες τους είναι μάλλον σχεδιασμένες για Βόρειους μεγαλόσωμους αναβάτες.

Εμένα μου αρέσουν σαν ποιότητα και σαν απόδοση και όντως είναι τα πιο ήσυχα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ΑΘΟΡΥΒΑ, απλά έχουν λιγότερο θόρυβο που εαν το υπολογίσεις Χ ώρες ταξιδιού + οτοασπίδες είναι αρκετά λιγότερος πονοκέφαλος στο τέλος του ταξιδιού.

Υπόψην ότι η Shuberth μπορεί να μην εμπλέκεται στα motoGP αλλα έφτιαχνε όμως τα κράνη του Summacher καθώς και κάποιων άλλων στην F1 και άρα δεν είναι καμια εταιρεία της σειράς.

startengine
07/03/2008, 11:49
Για το S1... (το R1 δεν το ξέρω)

Είναι όπως ακριβώς τα είπανε φίλε. Εξαρετικά αθόρυβο (ιδιαίτερα με τους αεραγωγούς κλειστούς ακούς μουσικούλα σε ταξίδι άααανετα :D )

Το έχω 3 χρόνια. Τα μαξιλάρια δεν κάτσανε και η εφαρμογή του είναι άψογη.

Βέβαια.....
:blush:
οι φίλοι μου το λένε "κατσαρόλα".... Γιατί άραγε?
(πάντως εγώ το έχω ευχαριστηθεί τα μάλα)

cptm
07/03/2008, 15:17
Για ρίξτε και ματιά στο www.warmup.gr, έχει καλές τιμές. Εγώ από εκεί πήρα το S1 306 ? πριν 4 μήνες.

stavros_vstrom
09/03/2008, 08:58
Τελικά το παρήγγειλα από Internet (www.louis.de) 283 Eυρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής και το περιμένω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Θα ενημερώσω σχετικά. Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. :sun:

aardvark
29/08/2009, 14:47
Τελικά το πήρες το r1 και αν ναι ποιες οι εντυπώσεις??
πες γιατι ετοιμάζομαι να το πάρω αλλά δεν ξερω κανεναν με on off που να το έχει δοκιμάσει και άκουσα ότι μάλλον προτείνεται για πιο σκυφτή-sport οδήγηση

stavros_vstrom
01/09/2009, 08:55
Οπως είχα γράψει το πήρα από το www.louis.de. Εξαιρετικό online shop, μετά από 6 μήνες δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στην ζελατίνα (ήταν κατασκευαστικό πρόβλημα, έκανε φουσκάλες εσωτερικά) και μου έστειλαν κατευθείαν καινούρια με δικά τους έξοδα αποστολής.
Τώρα για το κράνος. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το R1. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και όντως ελάχιστος θόρυβος. Ο πάνω εξαερισμός είναι πάρα πολύ καλός (σε διαδρομή δεν ιδρώνεις το καλοκαίρι με τίποτα), ενώ ο κάτω είναι ψιλομάπα. Τα μαξιλαράκια μετά από ενάμισι χρόνο δεν έχουν πατηθεί σχεδόν καθόλου, ενώ είναι πολύ βολική και η δεύτερη ζελατίνα για τον ήλιο - δεν θα ξαναχρειαστείς γυαλιά ηλίου ποτέ.
Σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι τα πλαϊνά μαξιλαράκια δεν βγαίνουν, βγαίνει μόνο ένα μαξιλαράκι που υπάρχει περιμετρικά του κράνους και πιάνει την περιφέρεια του κεφαλιού λίγο πάνω από τα αυτιά.
Εν κατακλείδι όταν παλιώσει το R1, μάλλον πάλι Schuberth θά πάρω. Ελπίζω να βοήθησα.

Antono
02/09/2009, 04:38
Xρησιμοποιώ ένα R1 εδώ και 3 χρόνια και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος για ένα κράνος αξίας 400 ευρώ ( όταν το πρώτοαγόρασα τόσο έκανε)
1) αρχικά το μεγάλο του μείον είναι η ζελατίνα!!! Λόγω καμπυλότητας κάνει στρεβλώσεις το βράδυ στα φώτα με αποτελέσμα να βλέπω διπλά τα φώτα στα όργανα της μηχανής και ενίοτε και τα φώτα των προπορευόμενων οχηματων. Επίσης η απλή ζελατίνα δεν έχει pinlock με αποτελέσμα μετά τους πρώτους 6 μήνες να θαμπώνει τρελά... Την πρώτη ζελατίνα την άλλαξα στην εγγύηση απο την εταιρεία αλλα πάλι την ίδια συμπεριφορά είχε.. και την τρίτη ζελατίνα που άλλαξα πάλι τα ίδια έκανε
Η εταιρεία βγάζει και ζελατίνα με pinlock αλλά έχει 100 ευρώ :confused: :confused:
2) Δεν βγαίνει πλήρως η εσωτερική επένδυση.. θα μου πείς το ήξερες γιατι το λές αρνητικό? Γιατί τελικά μετά απο τρία χρόνια συμβίωσης και τις προσπάθειες για να πλυθούν τα μάγουλα και τα υπόλοιπο του κράνους κατέληξα στο συμπέρασμα οτι εγώ κράνος χωρίς πλήρως αφαιρούμενη επένδυση δεν ξαναγοράζω με τίποτα!!!
Και τρίτο αλλα μικρότερο μείον είναι οτι δεν παίρνει εύκολα ενδοσυννενόηση. Έχω μια midland ΒΤ2 και τα ακουστικά δεν κολάνε όπως στα αλλα κράνη αλλα μπαίνουν με πατέντο με αποτέλεσμα να χαλάνε άμεσα!!
Στα θετικά ο λιγότερος θόρυβος ( μην φανταστείτε ότι όμως φτάνει σε επίπεδα S1 - λείπει το κολάρο που έχει το S1 που κάνει όλη την δουλεία ) και η μάυρη ζελατίνα.
Εχω πολύ αρνητική εμπειρία απο το συγκεκριμένο κράνος κσι τώρα που μου χάλασε η ζελατίνα και θέλει και πλύσιμο ( Dirty Wash ) κοιτάω απο Arai μεριά στεγνά!!

Φιλικά

:smokin: :smokin:

McGyver
02/09/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Δεν βγαίνει πλήρως η εσωτερική επένδυση.. θα μου πείς το ήξερες γιατι το λές αρνητικό? Γιατί τελικά μετά απο τρία χρόνια συμβίωσης και τις προσπάθειες για να πλυθούν τα μάγουλα και τα υπόλοιπο του κράνους κατέληξα στο συμπέρασμα οτι εγώ κράνος χωρίς πλήρως αφαιρούμενη επένδυση δεν ξαναγοράζω με τίποτα!!!

:confused:

Στο R1 βγαίνει όλη η επένδυση...
Τουλάχιστον στο δικό μου (το είχα πάρει πριν 2 χρόνια)...


172614

stavros_vstrom
02/09/2009, 14:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
[B] 1) αρχικά το μεγάλο του μείον είναι η ζελατίνα!!! Λόγω καμπυλότητας κάνει στρεβλώσεις το βράδυ στα φώτα με αποτελέσμα να βλέπω διπλά τα φώτα στα όργανα της μηχανής και ενίοτε και τα φώτα των προπορευόμενων οχηματων.
[QUOTE]


Το κράνος το έχω ενάμισι χρόνο και ποτέ δεν είδα τίποτα διπλό. Ίσα-ίσα είναι τόσο καθαρή η ορατότητα που είναι σαν να μην έχεις καθόλου ζελατίνα μπροστά σου. Μήπως ήσουν μεθυσμένος;

Antono
02/09/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:confused:

Στο R1 βγαίνει όλη η επένδυση...
Τουλάχιστον στο δικό μου (το είχα πάρει πριν 2 χρόνια)...

Τότε πρέπει τα επόμενα μοντέλα να το πρόσθεσαν ως χαρακτηριστικό γιατί στο δικό μου, το οποίο btw ήταν απο τα πρώτα που πουλήθηκαν Αθήνα, κατα τον αντιπρόσωπο στην Ηλιοφίλ, προ 3ετίας το μόνο αφαιρούμενο ήταν το εσωτερικό περιμέτρικό καλύμα της κεφαλης και όχι τα μάγουλα...
Παντως με έκανε ειλικρινα να εκτιμήσω πόσο χρήσιμο είναι η πλήρης αφαιρούμενη επένδυση σε ένα κράνος και συστήνω σε όλους τους φίλους να δώσουν κάτι παραπάνω και να πάρουν κράνος που να αφαιρούνται και να πλένονται εύκολα τα πάντα!

Antono
02/09/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros_vstrom
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
[B] 1) αρχικά το μεγάλο του μείον είναι η ζελατίνα!!! Λόγω καμπυλότητας κάνει στρεβλώσεις το βράδυ στα φώτα με αποτελέσμα να βλέπω διπλά τα φώτα στα όργανα της μηχανής και ενίοτε και τα φώτα των προπορευόμενων οχηματων.
[QUOTE]


Το κράνος το έχω ενάμισι χρόνο και ποτέ δεν είδα τίποτα διπλό. Ίσα-ίσα είναι τόσο καθαρή η ορατότητα που είναι σαν να μην έχεις καθόλου ζελατίνα μπροστά σου. Μήπως ήσουν μεθυσμένος;

Δυστυχώς σε κάθε φόρουμ πίσω απο την περίφημη κατ΄εφημισμό ανωνυμία ( ως πρός αυτό το επίπεδο επικοινωνίας και μόνο ) του διαδικτύου υπάρχει πάντα κάποιος που θα κάνει πέταξει και κάποια αηδιούλα έτσι για να νομίσει ότι λέει κάτι έξυπνο και κερδίζει εντυπώσεις...

Εγώ διαβάζω την άποψή σου και την σέβομαι .....το σχόλιο στο τέλος τι το πρόσθεσες;

Το κακό με σένα είναι οτι είσαι η πλειοψηφία έξω..... Τουλάχιστον στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν να διατυπώσουν μια γνώμη και να κάνουν ένα γόνιμο διάλογο, μέσω διατύπωσης αντίθετων απόψεων και με επιχειρήματα....

aardvark
03/09/2009, 12:23
Ευχαριστω για τις πληροφορίες.Είμαι ανάμεσα σε αυτο και σε ένα xr1000 και εντός των ημερών θα χτυπήσω ένα από τα δύο.
Η ποιοτητα κατασκεύης του shuberth μου φάνηκε καλύτερη αλλά με αποθαρύνει λίγο ο όγκος του μου φάνηκε τεράστιο σε σχέση με το shoei. Εχει δοκιμάσει κανεις και τα δυο?
Πάντα όρθιοι :beer: