PDA

View Full Version : ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Vfr!!



μοτο
29/02/2008, 22:24
Χαιρετε κύριοι,

Είμαι κάτοχος VFR 800 VTEC ABS 2003 με 42.500 χλμ. όλα ταξίδια.

Ξαφνικά σβήνει ο κινητήρας και τα φώτα, η μίζα γυρνα με δυσκολία. Αλλες φορές τρεμοπαίζουν τα φώτα των οργάνων με τον κινητηρα να έχει σβήσει. Και με παλιά μπαταρία και με καινούργια.
Μετά από 30 δεύτερα όλα εντάξει.
Το εξουσιοδοτημενο που την πηγαίνω έψαξε φισες και ειδικά των γειώσεων.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

noe13
01/03/2008, 15:46
Ειχα κι εγω ενα προβλημα οχι βεβαια τοσο σοβαρο αλλα δεν μου αναβαν τα φωτα πορειας.Πηρα ομως ενα σπρευ ηλεκτρονικων επαφων και περασα ολες τις φισες και τωρα ολα οκ

μοτο
01/03/2008, 16:06
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχως το δικό μου ειναι σοβαρό εως επικίνδυνο. Μου έκοψε το μοτερ στις στροφές προς Κύμη με γυναίκα και βαλίτσες 3 φορές. Την μία νύκτα.

Αν ξέρει καποιος κάτι......

sotokan
01/03/2008, 16:55
Χαίρε φίλε μοτο, παρόλο που είδα το μήνυμα σου απ το πρωί είπα να αφήσω λίγο χρόνο μπας και απαντήσει κάποιος άλλος πιο καταρτισμένος....
Είμουν σχεδόν σίγουρος ότι είναι το κλασικό πρόβλημα με τις φίσες και το καλώδιο της γείωσης αλλά είδα ότι αυτά τα τσέκαρες...
Παρόλα αυτά εγώ θα του έριχνα μιά ματιά και μόνος μου γιατί δεν πολυέχω εμπιστοσύνη στον κάθε μάστουρα,στην αριστερή μεριά της μηχανής (στη μεριά των ταχυτήτων), αφού βγάλεις το φέρινγκ,έχει μιά μεγάλη φίσσα (καλυμμένη από μία πλαστική φούσκα) που καταλήγει και το πράσινο καλώδιο της γείωσης,για τσέκαρε το μία γιατί εκεί βραχυκυκλώνει συνήθως.
Το επόμενο που μου έρχεται στο μυαλό είναι πρόβλημα ανορθωτή .....
Ελπίζω να βρεις άκρη σύντομα....

ΥΓ μόλις βρεις κάνε μας και μια ενημέρωση σχετικά ,για να χουμε υπ όψιν μας....

salute....

μοτο
02/03/2008, 18:04
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Αυτό που θα κοιτάξουμε αύριο το πρωϊ είναι ο ανορθωτής πρώτα και ξανά οι φίσες. Για ανορθωτές κάποια πληροφορία;
Ο μηχανικός που το πάω είναι στου Αραούζου και είναι πολύ προσεκτικός για όποιον ενδιαφέρεται.

Ότι μάθω θα σας ενημερώσω αχρείαστο να είναι.

Με εκτίμηση,

sotokan
02/03/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από μοτο
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Αυτό που θα κοιτάξουμε αύριο το πρωϊ είναι ο ανορθωτής πρώτα και ξανά οι φίσες. Για ανορθωτές κάποια πληροφορία;
Ο μηχανικός που το πάω είναι στου Αραούζου και είναι πολύ προσεκτικός για όποιον ενδιαφέρεται.

Ότι μάθω θα σας ενημερώσω αχρείαστο να είναι.

Με εκτίμηση,

Τίποτα φίλε μου.........Για τον ανορθωτή ,συμβαίνει αρκετές φορές να τα "παίζει" όταν ζεσταίνεται για αυτό μην επαναπαυτείτε βλέποντας ότι δουλεύει και δίνει στην μπαταρία.....
Και εγώ κάποτε το πήγαινα στον Γιώργο (Αραούζο ) αλλά τώρα δεν.......
Ελπίζω να βρεις άκρη........

hornet
05/03/2008, 15:58
φισα γειωσης καραμπινατη

μοτο
06/03/2008, 12:31
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα το μηχανάκι γδυτό μπροστά. Διαδρομή Χαϊδάρι- Διόδια Ελευσίνας και πίσω. Νύχτα.

Φώτα αναμένα. Τίποτα. Όλα μια χαρά. Ισως κρύωνε περισσότερο ο ανορθωτής. Σημειωτέον έχει κάψει δύο φορές τις λάμπες της μεσαίας σκάλας. Μία φορά την κάθε μία. Σε διαφορετικό χρόνο.

Τώρα περιμένω να ανοίξει ο Σαρακάκης να πάρω τον ανορθωτή. Το manual της Haynes πάντως, λέει οτι οι καμένες λάμπες είναι ένδειξη για ανορθωτή.

Κάνω υπομονή και τον σταυρό μου.

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω πίσω φτερό τροχού motax καινούργιο, στην σακούλα. Θέλει βάψιμο.

sotokan
06/03/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από μοτο
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα το μηχανάκι γδυτό μπροστά. Διαδρομή Χαϊδάρι- Διόδια Ελευσίνας και πίσω. Νύχτα.

Φώτα αναμένα. Τίποτα. Όλα μια χαρά. Ισως κρύωνε περισσότερο ο ανορθωτής. Σημειωτέον έχει κάψει δύο φορές τις λάμπες της μεσαίας σκάλας. Μία φορά την κάθε μία. Σε διαφορετικό χρόνο.

Τώρα περιμένω να ανοίξει ο Σαρακάκης να πάρω τον ανορθωτή. Το manual της Haynes πάντως, λέει οτι οι καμένες λάμπες είναι ένδειξη για ανορθωτή.

Κάνω υπομονή και τον σταυρό μου.

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω πίσω φτερό τροχού motax καινούργιο, στην σακούλα. Θέλει βάψιμο.


Έφαγες πακέτο αδερφέ,γιατί απ ότι άκουσα είναι σε φάση μετακόμισης ο Σαρακάκης.....
Τιμή ,φωτό για το φτεράκι ?????

μοτο
10/03/2008, 11:22
Το φτεράκι αξίζει 80 ευρώ.

Δείτε το


123418

μοτο
25/03/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Έφαγες πακέτο αδερφέ,γιατί απ ότι άκουσα είναι σε φάση μετακόμισης ο Σαρακάκης.....
Τιμή ,φωτό για το φτεράκι ?????

Καλησπέρα Κύριοι,

Μετά απο 800 χλμ. διαδρομών, καταλήγουμε ότι ο ένοχος για τα μπλακ αουτ στην μηχανή είναι ο συναγερμός..

Απο την στιγμή που τον ξηλώσαμε όλα καλά. Ο συναγερμός είναι GEMEL E587.

Ούτε ανορθωτές ούτε τίποτε.

Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν.

μοτο