PDA

View Full Version : Ασφάλειας Εγκώμιον



free rider
05/12/2004, 21:04
Χρόνος :Κυριακή πρωί
Τόπος :Παρκινγκ fr
Οδηγός :fr

Στάδιο πρώτο
Διαδικασία Αδείας:
Ξείρεις Λ. θα πάω μια βόλτα με το μηχανάκι , κάπου κάπου κάνει ένα περίεργο θόρυβο…
Αντίδραση ….άμεση οξεία ματιά (μια σπίθα άστραψε στα μάτια ) που δηλώνει ότι το αφεντικό δεν δέχεται πολλά πολλά….
Και θα λείψεις πολύ ώρα? Όχι μωρέ εδώ κοντά θα πάω….
Μάλιστα…. Μόνος σου? Ναιιι μωρό μου …
Καλάααα
Μια και δυό παρακάμπτοντας το υποτιμητικό βλέμμα από τα γλυκά ματάκια που δηλώνει αποστροφή στην προτίμησή μου να βγω βόλτα με το παλιομήχανάκι παρά να πάω για πρωινό καφέ μαζί της… κατεβαίνω σκάλες και φτάνω κοντά στο κορίτσι μου….
Όλα καλά ως εδώ μόνο λίγη γκρίνια…κοιτάξτε όμως τι μπορεί να φέρει …
Μια ματιά στο κουκλί…όλα οκ.. αλυσίδα γρασαρισμένη κλπ…
Άιντε να ξεκινήσω και το μυαλό στο γυροσκοπικό και όλα τα ωραία…

Στάδιο Δεύτερο:
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται….
Πάω λοιπόν ο άνθρωπος να ξεκλειδώσω το πέταλο LUMA για την ακρίβεια από εκείνα με το πλατύ κλειδί όχι με σωληνωτό να το ανοίγουν με στυλό…όχι παίζουμε…
Και συμβαίνει το άπαιχτο…ΚΡΑΤΣ πάει το κλειδί σπάει μέσα στην κλειδαριά….
Εγκεφαλικό…συμφόρηση ηλεκτροσόκ …………διάβολοι τριδιάβολοι γάμώτ…….
Δεν το πίστευα ότι συνέβη σε μένα αυτό…και τώρα άντε να κάνω το καλόπαιδο…
Το μυαλό με κατάσταση πανικού η ώρα περνάει και τι θα κάνω…

Στάδιο Τρίτο:
Οι μεγάλες αποφάσεις…
Σκεπτόμενος τι κάνω θα χάσω την βόλτα αλλά και πως θα ξεκλειδώσω την μηχανή το πέταλο στο μπροστινό δισκόφρενο…έρχεται η απόφαση θα πεταχτώ να πάρω το γωνιακό τροχό από την εταιρία και θα κόψω το πέταλο…
Αυτοκίνητο μπροστά ταξίδι μέχρι να πάρω τον γωνιακό τροχό και επιστροφή …κανά μισάωρο μετά είμαι έτοιμος για εγχείρηση….



Στάδιο Τέταρτο…
Ελευθερία
Με το που βάζω τον τροχό πάνω στο σώμα του πέταλου νιώθω με απίστευτη ευκολία το καταπληκτικό μέταλλο να υποχωρεί όπως το έκοβε για πλάκα ο τροχός…
Σαν να έκοβα βούτυρο…οι σιδερόβεργες κόβονταν με κάποια δυσκολία και μιλάμε για εργαλείο με τροχό 10 αρη…

Ρε τι έπαθα μιλάμε καμία αντίσταση μέσα σε ένα λεπτό το είχα κάνει δύο κομμάτια….
Και κοιτάζω το πάχος του μετάλλου στο σημείο κοπής η διατομή είναι ένα παραλληλόγραμμο με διαστάσεις δυο cm επί ένα.

Η βόλτα έγινε όλα καλά από εδώ και πέρα εκτός από την συνηθισμένη γκρίνια γιατί άργησες αλλά το ερώτημα είναι ένα:

Πόσο χρόνο κάνει ένα κλεφτρόνι να ανοίξει ένα τέτοιο πέταλο με τροχό ένα λεπτό….

Και κοιμόμαστε ήσυχα????


:evil: :evil:

GST
06/12/2004, 07:42
ως προς το πρωτο κομματι της αφηγησης μην μου στεναχωριεσε ..δεν εισε ο μονος στο κοσμο με αυτα τα προβληματα:lol:

τωρα για το πεταλο εχω παθει και εγω το ιδιο στο παρελθον και οντως με ηλεκτρικο τροχο ηταν ζητημα λεπτου......τωρα αν το κλεφτρονι ερθει και με μπαλαντεζα για να παρει ρευμα δεν ξερω....
...............................μακρια απο μας παντως και καλες βολτες:sun:

free rider
06/12/2004, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ως προς το πρωτο κομματι της αφηγησης μην μου στεναχωριεσε ..δεν εισε ο μονος στο κοσμο με αυτα τα προβληματα:lol:

τωρα για το πεταλο εχω παθει και εγω το ιδιο στο παρελθον και οντως με ηλεκτρικο τροχο ηταν ζητημα λεπτου......τωρα αν το κλεφτρονι ερθει και με μπαλαντεζα για να παρει ρευμα δεν ξερω....
...............................μακρια απο μας παντως και καλες βολτες:sun:

Φίλε Γιώργο,

Πραγματικά είναι απίστευτο με πόση ευκολία καθάρισα το πέταλο…

Και μπαίνω σε σκέψεις…αν κάνω κανένα upgrade στο ριμάδι το yzf και από 600 που είναι ψιλοπαλιό το πάω σε κανένα gsxr1000 λέμε τώρα…
:winka:
Τι να κάνω θα το κλειδώνω με λουκέτα…?η θα το πάρω στο σαλόνι μου να το φυλάω?

Ή πιο καλά να το συνδέσω με το καλώδιο από τα 220volt…??


:confused:

GST
06/12/2004, 15:05
κοιτα οπωσ ειπα και πριν συνηθως με ψαλιδα και σπρευ δουλευουν τα κλεφτρονια ......αν ειναι καποια στιγμη να σου την κανουν και το βαλουν στο ματι δεν σε γλυτωνει τιποτα δυστηχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια....λυσεις δραστικες δεν υπαρχουν πλην του κλειστου παρκινγκ η του φυλαγομενου κατεμε αν βρεις κοντα στο σπιτι και σε βολευει ..το καλυτερο ειναι να προσπαθησεις να φυγεις απο αυτη την ψυχολογια γιατι ειναι ψυχοφθορα και δεν σε αφηνει σε ησυχια...χωρις βεβαια να περνεις τα μετρα σου παντα και να ξερεις οτι απο μερους σου εκανες οτι καλυτερο......τι να πω ειναι ρισκο η το παιρνεις και κοιμασε τα βραδυα η βλεπεις εφιαλτες δεν μπορεις να λειτουργεισεις και μετα ερχετε....................και η κρεβατομουρμουρα :smilea:

free rider
06/12/2004, 15:23
.τι να πω ειναι ρισκο η το παιρνεις και κοιμασε τα βραδυα η βλεπεις εφιαλτες δεν μπορεις να λειτουργεισεις και μετα ερχετε....................και η κρεβατομουρμουρα

Αχά…
Τώρα το είδαμε σωστά το ζήτημα…..
Γι’αυτό δεν λειτουργώ τώρα τελευταία …θα το πω στην Λ….
Εμ τι να κάνω σκέφτομαι το μηχανάκι μόνο και απροστάτευτο….
Έλεγα κι εγώ λόγω ηλικίας….
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
07/12/2004, 00:17
Μα... ετσι και αλλιως ο τροχος δεν ειναι και το πιο αθορυβο εργαλειο,νομιζω οτι το διαπιστωσες και μονος σου.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να τον χρησιμοποιησει καποιος, μεσ'στα μαυρα μεσανυχτα χωρις να σηκωσει την γειτονια στο ποδι.
Παρ'ολα αυτα βεβαια......:look:

Gandalf dr685sm
07/12/2004, 13:25
Σοβαρευτείτε....

Οι τροχοί μετάλλων , κάνουν χρήση δίσκων με άκρες διαμαντιών...

Γιατί νομίζετε οτι κάθε δίσκος κάνει τα κέρατα του;....

Δεν υπάρχει μέταλλο που θα αντισταθεί σε τέτοιο εργαλείο .... όλα μέσα σε 4-5 secs κόβονται...


Απο εκεί και πέρα για να τον χρησιμοποιήσει κλεφτρόνι , πρέπει 1) να έχει ρεύμα...μπαταρίας δεν κάνουν πολλά πράγματα καθώς δεν έχουν πολύ ισχύ...
2) ανασταίνει και νεκρούς... φανταστείτε να δουλεύει στις 3-4 το βράδυ σε γειτονιά...
3) Πρέπει να ξέρει πως θα το δουλέψει , για να μην καταστρέψει καμιά δισκόπλακα και μετά δεν κουνιέται ούτως ή άλλως η μηχανή...

O τροχός είναι σχεδιασμένος να κόβει κοιλιοδοκούς , μέχρι και γαλβανισμένους σωλήνες....(οι γνωρίζοντες θα πούν και άλλα).... τι να του κάνουν κλειδαριές με σωληνάκια mm διατομής και λαστιχένιες κουλούρες με αλυσίδες μέσα;....


Gandalf