PDA

View Full Version : Ss Vs Naked



kazampoumpou
01/03/2008, 15:19
Καταρχην γεια σας! Με λένε Κώστα και χαίρομαι που επιτέλους γίνομαι μέλος μιας τεραστιας παρέας Μοτοσυκλετιστών. Είμαι κάτοχος μίας Aprilia RS 125 Replica 11/07. Την οποία τη πουλάω ή θα τη δώσω ανταλλαγή για να πάρω μια καινούρια μοτο. Τη δίνω γιατί θέλω κάτι πιο δυνατό και πιο άνετο θα έλεγα. Η άνεση για τις γκόμενες κυρίως πάει :D. Το ερώτημα που θέτω είναι SS ή naked στα 600-750 κυβικά? αν ναι ποιο και γιατί;
Έχω ακούσει ότι τα naked δε στρίβουν με τίποτα καθώς και η θέση οδήγησης δεν είναι και η καλύτερη; σε σχέση με SS.
Τεσπα εσείς ξέρετε καλύτερα καθότι πολύ πιο έμπειροι. Παρακαλώ γνώμες και μοντέλα για να γίνει μία σωστή σύγκριση
:beer:

gdevelek
01/03/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou

Έχω ακούσει ότι τα naked δε στρίβουν με τίποτα

:rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou

και η θέση οδήγησης δεν είναι και η καλύτερη; σε σχέση με SS.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
Παρακαλώ γνώμες και μοντέλα για να γίνει μία σωστή σύγκριση
:beer:

το φλώρουμ είναι τίγκα στα σχόλια για όλα τα σχετικά μοντέλα, ψάξε λίγο και θα βαρεθείς να διαβάζεις

και καλώς ήλθες :beer:

johnnyestia
01/03/2008, 17:27
Αν θέλεις να κάθονται άνετα οι γκόμενες πάρε αμάξι :wave2:

kalant
01/03/2008, 17:48
και τα ss και τα naked δεν ειναι και οτι πιο ανετο για τον συνεπιβατη...

αμα θες ανεση παρε κανενα ον-οφφ θα σε συμβουλευα...

πες μας σε ποια μηχανακια κλεινεις περισσοτερο γιατι αυτο που μας ρωτας ειναι πολυ αοριστο...

καλωσηρθες επισης...

:beer:

mustaine1990
01/03/2008, 22:09
triumph street triple και θα με θυμηθεις
:beer:

xampos
02/03/2008, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
:rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



το φλώρουμ είναι τίγκα στα σχόλια για όλα τα σχετικά μοντέλα, ψάξε λίγο και θα βαρεθείς να διαβάζεις

και καλώς ήλθες :beer:

+1 :lol: :lol: :lol:

kalant
02/03/2008, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
triumph street triple και θα με θυμηθεις
:beer:

:confused:

αυτο ειναι ανετο για τον συνεπιβατη?

mustaine1990
02/03/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
:confused:

αυτο ειναι ανετο για τον συνεπιβατη?
προτιμας ss μηπως?

kalant
02/03/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mustaine1990
προτιμας ss μηπως?

αμα θελει ανετο ή σκουτερ ή ον-οφφ πρεπει να παρει, αν σωνει και καλα θελει ss ή naked τοτε δεν ξερω να του απαντησω...

:beer:

kazampoumpou
02/03/2008, 13:35
έχω αμάξι αλλά δε πάει η κατάσταση με τη κίνηση. Μέσα στο forum έχω διαβασει ότι τα naked δεν είναι οσο καλά ειναι τα ss αλλά και από φίλους με ss. το forum μπορει να είναι τιγκα στα σχολια αλλα ακρη δε βγάζεις :D για αυτό το έθεσα και ως θέμα για να βάλουν όλοι τα + και τα - στις δύο κατηγορίες κατά την αποψη τους.
Όσον αφορά το Triumph street triple 11500 για naked ; και ιδίως όταν το Daytona 675 το δίνουν στα 9500;;;; On - Off και scooter είναι απλώς απάρεδεκτα :rotflmao: είπαμε πιο άνετο απο SS ε μη το ξεφτιλίσουμε ομως το θέμα :lol:
Έχω ψιλοκαταλήξει στο GSR 600 στο Ζ 750 στο Honda Cbr 600 και στο Daytona 675 που αναφέρθηκα και πριν. Φυσικά κάθε πρόταση δεκτή
:beer: :cool:

mikros boudas
02/03/2008, 13:46
καλως ηλθες!!τα γυμνα μια χαρα στριβουν!!ειναι πολυ καλυτερα για μεσα στην πολη και για συνεπειβατη!τα ςς στριβουν εξαιρετικα(αν ξερεις τα τα στριψεις) αλλα μονο οταν τα πηγαινεις γρηγορα...για μανουβρες δεν κανουν!!εχουνε πολυ μικρο μοχλικο σαν τιμονι(θελι σωμα για να στριψει)!με το ςς αν δε το γουσταρεις με 1000 θα κουραζεσαι πολυ εντος πολης!!

gdevelek
02/03/2008, 14:01
τα ΣΣ στρίβουν καλύτερα αλλά απαιτούν δεξιότητες οδηγικές... είναι δηλαδη σαφώς πιο "δύσκολα"

τα γυμνά στρίβουν μια χαρά ευχαριστώ! :wave2:

στην πόλη το γυμνό είναι ΠΟΛΥ προτιμώτερο από ΣΣ όσον αφορά ευκολία και ευελιξία

για συνεπιβάτη επίσης το γυμνό είναι καλύτερο

το γυμνό σε περίπτωση πτώσης έχει ΠΟΛΥ μικρώτερο κόστος επισκευής λόγω έλλειψης πλαστικών

το γυμνό υστερεί μόνο στα πολλα χ/ω λόγω έλλειψης προστασίας από αέρα (πράγμα που ως ένα σημείο διορθώνεται με μια ζελατίνα)

:beer:

mustaine1990
02/03/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
έχω αμάξι αλλά δε πάει η κατάσταση με τη κίνηση. Μέσα στο forum έχω διαβασει ότι τα naked δεν είναι οσο καλά ειναι τα ss αλλά και από φίλους με ss. το forum μπορει να είναι τιγκα στα σχολια αλλα ακρη δε βγάζεις :D για αυτό το έθεσα και ως θέμα για να βάλουν όλοι τα + και τα - στις δύο κατηγορίες κατά την αποψη τους.
Όσον αφορά το Triumph street triple 11500 για naked ; και ιδίως όταν το Daytona 675 το δίνουν στα 9500;;;; On - Off και scooter είναι απλώς απάρεδεκτα :rotflmao: είπαμε πιο άνετο απο SS ε μη το ξεφτιλίσουμε ομως το θέμα :lol:
Έχω ψιλοκαταλήξει στο GSR 600 στο Ζ 750 στο Honda Cbr 600 και στο Daytona 675 που αναφέρθηκα και πριν. Φυσικά κάθε πρόταση δεκτή
:beer: :cool:
8 χιλιαρικα κανει to street triple

11500 κανει το SPEED triple, που ειναι 1050 και οχι 675...

mats8282
03/03/2008, 13:33
Αμα θες street για μεσα στην πολη παρε γυμνο....Εγω το GSR που εχω εμεινα ευχαριστημενος...

Δυο πραγματα μονο μου εχουν σπασει τα νευρα...

Η πτωση της τιμης του κατα 700Ε και η προσφορα στην τιμη του ABS οταν εγω το πηρα 7700 ανευ.Πραγμα που για εσενα ειναι πολυ καλο βεβαια.

Και το ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΡ που βρισκει κατω στις πτωσεις....2 ειχα με λιγοτερα απο 30 χλμ και στις 2 ανοιξε το καπακι...στην δευτερη βρηκε και καρτερ :a018: :a018:

gdevelek
03/03/2008, 13:48
κάγκελα/μανιτάρια;

κάρμπον προστατευτικό στο καπάκι;

δεν παλεύεται το πρόβλημα; :confused:

SeNNinhA
03/03/2008, 14:19
1) Τα street απλά μοντέλα δεν στρίβουν καλύτερα από τα SS βασικά διότι έχουν κατασκευαστεί για πιο χαλαρή χρήση και όταν τα πας στα όριά τους βγάζουν ελαστικότητες οι οποίες θέτουν τα όρια στο πόσο μπορείς να τα πιέσεις.

2) Τα street fighter μοντέλα όπως και τα SM στρίβουν καλύτερα σε κανονικό δρόμο και στροφιλίκια γιατί α)το τιμόνι κάνει μεγαλύτερο μοχλό και δίνει καλύτερη αίσθηση από τα klip-on β) η αναρτήσεις συνήθως δεν είναι πολύ κούτσουρα και διαβάζουν καλύτερα τον δρόμο με όλες τις ανωμαλίες του γ) η θέση οδήγησης είναι πιο ταιριαστή για τέτοιες διαδρομές

3) Τα street fighter μοντέλα είναι πιο γρήγορα από τα SM λόγω κυβικών και ιπποδύναμης κυρίως αλλα τα SM είναι πιο γρήγορα σε σφιχτό στροφιλίκι λόγω γεωμετρίας.

4) Τα SS στρίβουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αλλα ουσιαστικά μόνο σε περιβάλλον πίστας κάνουν την διαφορά γιατί clip-on, αναρτήσεις και θέση οδήγησης είναι αυτή ακριβώς που απαιτείται σε τέτοιο περιβαλλον.

** Μιλώντας πάντα για τον ίδιο οδηγό και για τα top street fighter Μοντέλα
*** Δεν υπάρχει μηχανή που να τα κάνει όλα τέλεια και όλες έχουν σημεία που υπερτερούν και σημεία που μειονεκτούν. Εξαρτάται απο εσένα να αξιολογήσεις τι μετράει πιο πολύ.

Υ.Γ. Εαν την βρείτε, πείτε το και σε εμένα να την αγοράσω.


- Από street fighter τα top3 είναι:

1) KTM 990 SUPER DUKE
2) APRILIA TUONO
3) TRIUMPH SPEED TRIPLE


- Από SM είναι διάφορα αλλα δεν ξέρω και πολλά για να πω


- Από SS όποιο και να πάρεις είναι πια υπεράνω των δυνατοτήτων του μέσου αναβάτη, οπότε πάρε όποιο σου αρέσει.

mats8282
03/03/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κάγκελα/μανιτάρια;

κάρμπον προστατευτικό στο καπάκι;

δεν παλεύεται το πρόβλημα; :confused:


Φοραω μανιταρια αλλιως.....Τα καπακια του μοτερ,ψυγειο κτλ προεξεχουν απο το ντεποζιτο και το πλαισιο.....Το καπακι ειναι τερμα κατω....τι να πω....Θα το ψαξω μετα την δευτερη :wave2:

alximistis
03/03/2008, 15:32
Βασικά... θα ξεκινούσα με το γνωστό εσύ τι νομίζεις και τι σου πάει αλλά μια και θέτεις τόσο σαφή προβληματισμό να σου πω τι νομίζω.
Σαφώς και τα "γυμνά" καραστρίβουν. Αυτό δεν συζητιέται. Όπως και τα SS. Το θέμα είναι όμως και κάτι άλλο. Τι εμπειρία έχεις και αν μπορείς να κουμαντάρεις ας το πούμε έτσι ένα SS ας πούμε. Ο πρόεδρος της ευρωπαϊκής ομοσοπνδίας μοτοσικλετιστών (Μισέλ Τουρκ) σε πρόσφατη συνέντευξή του είπε πόσο λάθος είναι άπειροι αναβάτες να αγοράζουν κυβικά"πάνω" από τις δυνατότητες και τη γνώση τους.
Επομένως καλύτερα ένα γυμνό κατά τη γνώμη μου παρά SS. και τα δύο στρίβουν νομίζω το ίδιο καλά αλλά το SS θέλει περισσότερη γνώση.
Από κει και μετά... τα γυμνά "υποφέρουν" μαζί κα ιο αναβάτης από τα περίπου 150 χλμ ικαι μετά. Γιατί όπως είπε και ένας συμφορουμίτης "νιώθεις τον Άγιο Πέτρο να σε χτυπά στον ώμο". Το οποίο όμως είναι και καλό! Μηυν πας με πάνω από 140!!! :)
Τέλος για την άνεση μόνο οι "τσαξιδιάρικες" μηχανές τα μέγκα ον οφ και τα ον οφ γενικά παρέχουν την άνεση που θες για συνεπιβάτη.
Αλλά... μόνο στα γυμνά και στα SS τουρλώνεται το κωλαράκι κι άμα φοράει και στριγκάκι... χαζεύει ο κόσμος. :D

Καλή αγορά και καλώς ήρθες στην τρελοπαρέα μας. :)

mats8282
03/03/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
τα γυμνά "υποφέρουν" μαζί κα ιο αναβάτης από τα περίπου 150 χλμ ικαι μετά. Γιατί όπως είπε και ένας συμφορουμίτης "νιώθεις τον Άγιο Πέτρο να σε χτυπά στον ώμο". Το οποίο όμως είναι και καλό! Μηυν πας με πάνω από 140!!! :)


Αν μιλας για Bandit του 90 ναι....Αν μιλας για τα συγχρονα γυμνα οσο αντεχει ο σβερκος σου πανε...Και φυσικα στροφιλικι....Για το GSR τουλαχιστον που ξερω απο 1ο χερι..


Προσοχη ομως γιατι μπορει να μην το καταλαβεις σε κανα ταξιδι με 180+ συνεχεια και μετα να μην μπορεις να γυρισεις το κεφαλι σου για 3 μερες :lol:

alximistis
03/03/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αν μιλας για Bandit του 90 ναι....Αν μιλας για τα συγχρονα γυμνα οσο αντεχει ο σβερκος σου πανε...Και φυσικα στροφιλικι....Για το GSR τουλαχιστον που ξερω απο 1ο χερι..


Προσοχη ομως γιατι μπορει να μην το καταλαβεις σε κανα ταξιδι με 180+ συνεχεια και μετα να μην μπορεις να γυρισεις το κεφαλι σου για 3 μερες :lol:


Φίλε μου δεν πάω ΠΟΤΕ με 180+ συνέχεια. αλλά μια και μου είπες ότι ξέρεις το GSR από πρώτο χέρι, το έχεις;

mats8282
03/03/2008, 20:52
Οχι :D

kazampoumpou
04/03/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Τα street απλά μοντέλα δεν στρίβουν καλύτερα από τα SS βασικά διότι έχουν κατασκευαστεί για πιο χαλαρή χρήση και όταν τα πας στα όριά τους βγάζουν ελαστικότητες οι οποίες θέτουν τα όρια στο πόσο μπορείς να τα πιέσεις.

Από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σας και σύμφωνα με τη χρήση την οποία κάνω εγώ καλύτερα να κλείνω προς SF naked παρότι που τώρα έχω ένα μικρό SS και δεν έχω ξαναοδηγησει SF πριν.

A streetfighter is a superbike that is customized by removing the fairing, and making other changes that result in an overall more aggressive look. Made popular by European riders, this type of custom motorcycle is gaining popularity all over the world.
This particular term should not be confused with a street motorcycle or street-use motorcycle, which is a generic term (used by the motorcycle industry) applied to urban street bikes.
Το βρήκα αυτό από κάποιο site και θέτω τα εξής ερώτηματα
Αφού αφαιρούν στοιχεία απο τα SS για να κανουν ενα SF γιατι είναι μεχρι και 50 κιλά παραπάνω; Αυτά τα 50 κιλά παραπάνω κιλά δε το κάνουν πιο δύσκολο στις στροφες και στο πάτημα του;
Αυτά ελπίζω να μη κούρασα :smilea:

Υ.Γ. έχεις δίκιο υπάρχει και street triple στα 8000 euro και είναι πολύ δεαλιστική πρόταση! αλλά και το gsr με abs στα 7000 euro είναι επίσης πολύ δελεαστική πρόταση.

Cpt. Haddock
04/03/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
Υ.Γ. έχεις δίκιο υπάρχει και street triple στα 8000 euro και είναι πολύ δεαλιστική πρόταση! αλλά και το gsr με abs στα 7000 euro είναι επίσης πολύ δελεαστική πρόταση.

αλλά και πολύ κατώτερη :winka:

extremist
04/03/2008, 14:17
Des to gsr pantws afou 8es kati endiameso.einai kai aneto:winka:

EVI
04/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
Καταρχην γεια σας! Με λένε Κώστα και χαίρομαι που επιτέλους γίνομαι μέλος μιας τεραστιας παρέας Μοτοσυκλετιστών. Είμαι κάτοχος μίας Aprilia RS 125 Replica 11/07. Την οποία τη πουλάω ή θα τη δώσω ανταλλαγή για να πάρω μια καινούρια μοτο. Τη δίνω γιατί θέλω κάτι πιο δυνατό και πιο άνετο θα έλεγα. Η άνεση για τις γκόμενες κυρίως πάει :D. Το ερώτημα που θέτω είναι SS ή naked στα 600-750 κυβικά? αν ναι ποιο και γιατί;
Έχω ακούσει ότι τα naked δε στρίβουν με τίποτα καθώς και η θέση οδήγησης δεν είναι και η καλύτερη; σε σχέση με SS.
Τεσπα εσείς ξέρετε καλύτερα καθότι πολύ πιο έμπειροι. Παρακαλώ γνώμες και μοντέλα για να γίνει μία σωστή σύγκριση
:beer:

ase mas re file poy akoyses oti de strivoyn ta naked?mexri kai to typhoon moy strivei naoym :rotflmao: :lol:

kai theleis thn gomena pio aneth sto ss???? gia anesh pare monoselo trelh anesh de mporei na anevei kaneis kai teleionoyme :lol:

thesh odhghseis ti na sygkrinoyme dld tora? ta clipons me ta kanonika timonia?

afoy exeis filoys me apopsh (!) gia na exoyn gnomh paei na pei oti exoyn h exoyn odhghsei kai ta 2 pare volta ena gymno kai ena ss kai apofasise

:wave2:

byron
04/03/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
Αφού αφαιρούν στοιχεία απο τα SS για να κανουν ενα SF γιατι είναι μεχρι και 50 κιλά παραπάνω; Αυτά τα 50 κιλά παραπάνω κιλά δε το κάνουν πιο δύσκολο στις στροφες και στο πάτημα του;


Λάθος κάνεις.Που είδες 50 κιλά παραπάνω;

trigger
04/03/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ase mas re file poy akoyses oti de strivoyn ta naked?mexri kai to typhoon moy strivei naoym :rotflmao: :lol:

kai theleis thn gomena pio aneth sto ss???? gia anesh pare monoselo trelh anesh de mporei na anevei kaneis kai teleionoyme :lol:

thesh odhghseis ti na sygkrinoyme dld tora? ta clipons me ta kanonika timonia?

afoy exeis filoys me apopsh (!) gia na exoyn gnomh paei na pei oti exoyn h exoyn odhghsei kai ta 2 pare volta ena gymno kai ena ss kai apofasise

:wave2:

:rolleyes: Εσύ τη θέλεις τη γλάστρα....:evil: Αυτά είπαμε είναι ΦΟΡ ΜΕΝ ΟΝΛΥ! :lol: :lol:


Εγώ αν έπερεπε να αποφασίσω, θα κοιτούσα που θα έκανα τα περισσότερα χιλιόμετρα και αν ήταν στην πόλη θα διάλεγα γυμνό!

mats8282
04/03/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kazampoumpou
Αφού αφαιρούν στοιχεία απο τα SS για να κανουν ενα SF γιατι είναι μεχρι και 50 κιλά παραπάνω; Αυτά τα 50 κιλά παραπάνω κιλά δε το κάνουν πιο δύσκολο στις στροφες και στο πάτημα του;


Απο οτι ξερω πριν βγαλουν εργοστασιακα τα SF ηταν συνηθως πεσμενα SS που αντι να σκασουν 2 περιουσιες για fairing,clip-on κτλ τους πεταγανε ενα τιμονι και αντε κανα γραναζι με τα απαραιτητα βαψιματα,customizing κτλ...

Τωρα οταν ακους για Streetfighter τa GSR,Hornet κτλ κρατα μια πισινη...Αν και τα πιο πολλα μοτερ,περιφεριακα τους κλπ ειναι απο SS ειναι συνηθως οτι εχει μεινει στοκ απο μοντελα SS..GSR,FZ6 k Hornet φορανε μοτερ GSXR(05)-R6(δεν θυμαμαι ποιο αλλα νωριτερα απο 05)-CBR(07)..Και γενικα κρατανε το κοστος χαμηλα...Οχι SS αναρτησεις,φρενα απο παλαιοτερα μοντελα κτλ...

Το Triumph παντως ακουσα οτι ειναι πολυ καλο και σε τεστ το βγαζανε οντως ανωτερο απο GSR σε ενα περιοδικο το οποιο εβγαζε το GSR ανωτερο απο Hornet,Ζ750 και FZ6 σε συγκριτικο στην Κρητη.Μεγαλο ρολο επαιζε το ABS του,εχει πολυ καλα φρενα γενικα, και το ελαστικο μοτερ απο οτι θυμαμαι....


Παντως κατα την γνωμη μου δεν ειναι street fighter αυτα τα μηχανακια..SF θα ηταν ενα GSXR1000 με τιμονι χωρις πλαστικα :D

Το GSR στα 7,000 με ABS ειναι φοβερη ευκαιρια....

ΥΓ Δεν ξερω για το Triumph....

alximistis
04/03/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αλλά και πολύ κατώτερη :winka:


Kι όμως! Δεν θα το έλεγα!!! Για έναν αναβάτη ο οποίος πρώτη φορά πάει σε αυτήν την κατηγορία νομίζω πως το GSR είναι πολύ πιο φιλικό από το triumph. Επομένως και αυτό που χρειάζεται. :)
Σε επιδόσεις ναι δεν το συζητάω ο Άγγλος είναι πολύ ανώτερος.

byron
04/03/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
...Αν και τα πιο πολλα μοτερ,περιφεριακα τους κλπ ειναι απο SS ειναι συνηθως οτι εχει μεινει στοκ απο μοντελα SS..GSR,FZ6 k Hornet φορανε μοτερ GSXR(05)-R6(δεν θυμαμαι ποιο αλλα νωριτερα απο 05)-CBR(07)..Και γενικα κρατανε το κοστος χαμηλα...Οχι SS αναρτησεις,φρενα απο παλαιοτερα μοντελα κτλ...


Αυτα που αναφέρεις δεν είναι Street fighter με την πραγματική έννοια του όρου. Είναι naked. Καμμιά σχέση δεν έχουν σε πλαίσια, αναρτήσεις, φρένα με τα SS αδελφια τους, ενω και τα μοτερ έχουν δεχθεί την απαραιτητη φροντίδα για να είναι πιο φιλικά.

gdevelek
04/03/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καμμιά σχέση δεν έχουν σε πλαίσια, αναρτήσεις, φρένα με τα SS αδελφια τους, ενω και τα μοτερ έχουν δεχθεί την απαραιτητη φροντίδα για να είναι πιο φιλικά.

το "καμία σχέση" είναι πολύ βαριά κουβέντα

να στο φέρω αλλιώς

πόσοι αναβάτες στους 100 (100 τυχαίοι, όχι 100 αγωνιζόμενοι, έτσι; ) πιστεύεις πως είναι σε θέση να αντιληφθούν, ΟΔΗΓΙΚΑ, την υπεροχή των SF ως προς το πλαίσιο, σε σχέση με ένα γυμνό;

εγώ θα έλεγα το πολύ 5

όσο για τα φρένα βέλτιώνονται μάλλον εύκολα και οικονομικά

byron
04/03/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το "καμία σχέση" είναι πολύ βαριά κουβέντα

να στο φέρω αλλιώς

πόσοι αναβάτες στους 100 (100 τυχαίοι, όχι 100 αγωνιζόμενοι, έτσι; ) πιστεύεις πως είναι σε θέση να αντιληφθούν, ΟΔΗΓΙΚΑ, την υπεροχή των SF ως προς το πλαίσιο, σε σχέση με ένα γυμνό;

εγώ θα έλεγα το πολύ 5

όσο για τα φρένα βέλτιώνονται μάλλον εύκολα και οικονομικά

Μπορεί να λες και πολλούς, αλλά αυτό δεν αλλάζει το ότι τα naked είναι πολύ διαφορετικά απ΄τα SS αδέλφια. Εχει σχέση πχ το Ζ με τα ΖΧ, ή το Hornet με τα CBR-RR ;

gdevelek
04/03/2008, 15:32
όντως δεν έχουν αλλά για ΕΝΑ ΣΩΡΟ λόγους, κι όχι μόνο γιατί το πλαίσιο δεν έχει "καμία σχέση"... πάνω σ' αυτό ήταν η ένστασή μου...

byron
04/03/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όντως δεν έχουν αλλά για ΕΝΑ ΣΩΡΟ λόγους, κι όχι μόνο γιατί το πλαίσιο δεν έχει "καμία σχέση"... πάνω σ' αυτό ήταν η ένστασή μου...

Δεν διαφωνούμε νομιζω σε κάτι.
Εκτός απ΄τα Tuono, Super Duke & Speed Triple που έχουν SS πακέτο αναρτήσεων-σκελετού κλπ τα υπολοιπα έχουν διαφορές (προς το οικονομικότερο) σε σχέση με τα SS αδέλφια χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν είναι καλές μοτοσυκλέτες.

Ζεύκας
04/03/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λάθος κάνεις.Που είδες 50 κιλά παραπάνω;

Βύρωνα το τουόνο-πλήρες υγρών-πόσα κιλά ζυγίζει?

byron
04/03/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Βύρωνα το τουόνο-πλήρες υγρών-πόσα κιλά ζυγίζει?

185 άδειο, γύρω στα 210 με όλα τα υγρά.

SeNNinhA
04/03/2008, 16:06
Τo μοναδικό Street Fighter εργοστασιακό που είναι πραγματικά όπως περιγράφεται (δηλ SS χωρίς τα φερινγκ) είναι το TUONO και μάλιστα κυρίως το TUONO το προηγούμενο μοντέλο το οποίο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το Mille χωρίς τα πλαστικά και με ψηλό τιμόνι.

Τα υπόλοιπα street fighter έχουν σχεδιαστεί από την αρχή σαν τέτοια και δεν είναι παραλλαγή ενός υπάρχοντος μοντελου αν και αποτελούνται από κομμάτια παλαιότερων μοντελων για μείωση του κόστους. Το ίδιο έγινε πιο νωρίς και για τα SM τα οποία ξεκίνησαν σαν απλές ιδιοκατασκευές, τροποποιήσεις εντουρο μηχανών.

Έτσι λοιπόν ενώ τα SS είναι η αιχμή του δόρατος για τις εταιρείες και επιβάλεται να έχουν το ελάχιστο δυνατό βάρος και την μέγιστη δυνατή ιπποδύναμη, τα εργοστασιακά street fighters όντας ένα επίπεδο πιο κάτω, πρέπει να έχουν χαμηλότερο κόστος από τα SS αλλα και μεγαλύτερη ιπποδύναμη από τα street και φυσικά να είναι στημένα και πιο άγρια από τα τελευταία για να δικαιολογήσουν και τον τίτλο τους. Έτσι επιλέγονται παλαιότεροι συνήθως κινητήρες ή κινητήρες τροποποιημένοι με έμφαση στην ροπή (αλλα όχι φιμωμένοι πολύ) και πιο φθηνά περιφεριακά (συνήθως) ή τουλάχιστον κάποια από αυτά μιας και έχουν να αντιμετωπίσουν και μικρότερες ιπποδυνάμεις. Το βάρος φυσικά ανεβαίνει συνήθως μιας και δεν αποτελεί κρίσιμη παράμετρο αλλα όχι σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα πια.

Αυτό βέβαια δεν είναι και πολύ κακό μιας και δεν μιλάμε για μηχανές που στοχεύουν σε απόλυτα γυρολόγια στην πίστα αλλα σε πιο έντονες συγκινήσεις στον δρόμο. Και εκεί μπορώ να πω ότι τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα από τα SS. Μιλάω για μικτές διαδρομές με ευθείες αλλα και στροφιλίκια τα οποία ειδικά εαν είναι σφιχτά είναι και το στοιχείο τους. Βέβαια εαν παραείναι σφιχτά γίνονται το βασίλειο των SM πια.

Είχα το TUONO (το προηγούμενο) και μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που το έδωσα. Με κάλυπτε σε σχεδόν τα πάντα. Στην εθνική με 200αρες, σε στροφιλίκια, στην πίστα, στο ταξίδι φορτωμένο. Σε όλα έκανες κάποιους συμβιβασμούς αλλα όχι πολλούς. Το ξανασκέφτομαι σε πρώτη ευκαιρία εαν περισέψουν χρήματα.

Εαν δεν έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα συχνά θα σε καλύψει κάτι τέτοιο όπως και τα SuperDuke και Speed Triple που ανέφερα. Εαν τα τσιμπήσεις και μεταχειρισμένα τότε με 6-7000 θα είσαι αρχηγόπουλο. Προσοχή στο χούφτωμα του γκαζιού μέχρι να τα μάθεις και όλα ΟΚ. Το TUONO επειδή εχει πολύ άκαμπτο πλαίσιο-ψαλίδι έχει και πιο ακραίες αντιδράσεις από τα αλλα δυο και θέλει περισσότερο προσοχή στο δρόμο ενώ στην πίστα είναι το καλύτερο της κατηγορίας του. Έχει και την καλύτερη καλυψη από αέρα για 200αρες. Το SuperDUke είναι το καλύτερα στημένο στον δρόμο και δύσκολα κοντράρεται στις στροφές με πολύ καλή ισορροπία πλαισίου-αναρτήσεων και σωστά υπολογισμένες ελαστικότητες που συγχωρούν πιο εύκολα τα λάθη. Το Speed triple είναι κάτι ανάμεσα στα δυο.

Για μικρότερα SF δεν έχω οδηγήσει και δεν έχω γνώμη οπότε μάλλον θα σου πούνε οι υπόλοιποι εδώ.

SeNNinhA
04/03/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
185 άδειο, γύρω στα 210 με όλα τα υγρά.

ΣΩΣΤΟ

byron
04/03/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τo μοναδικό Street Fighter εργοστασιακό που είναι πραγματικά όπως περιγράφεται (δηλ SS χωρίς τα φερινγκ) είναι το TUONO και μάλιστα κυρίως το TUONO το προηγούμενο μοντέλο το οποίο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το Mille χωρίς τα πλαστικά και με ψηλό τιμόνι.


Ακριβώς ’ετσι είναι και το tuono 06. Ιδιο με το Μιλλε 04-07.

SeNNinhA
04/03/2008, 16:23
Σε μερικά σημεία όμως διαφέρουν:
α) φοράει διαφορετικές αναρτήσεις
β) η πίσω δεν έχει ρύθμιση ύψους
γ) έχει διαφορετική κατανομή βάρους για να εξισορροπηθεί η διαφορετική θέση οδήγησης
δ) τα όργανα είναι σε διαφορετική θέση για να μπορούν να φάινονται χωρίς σκύψιμο

Δεν λέω ότι οι αλλαγές είναι κακές, ισα ίσα που έφεραν την μηχανή να είναι πιο σωστά στημένη για την χρήση της αλλα παρόλα αυτά παραμένουν αλλαγές στα σημεία σε σχέση με το Mille.

Το προηγούμενο TUONO έπρεπε να μαλακώσει αρκετά το μπροστινό για να βυθίζεται σωστά στα φρενα αφού δεν έπεφτε τόσο βάρος όσο με τα clip-on και έτσι έχανε αρκετά από την πληροφόρησή του. Το πίσω μου άρεσε που ήταν ρυθμιζόμενο σε ύψος και έτσι μπορούσες να βοηθήσεις την εμπρός ανάρτηση να δουλέψει καλύτερα με την αλλαγή γεωμετρίας.

Το παλαιότερο ήταν και πιο ισορροπημένο σε σχεδίαση. Το νέο ενώ εχει φοβερές γραμμές από την μέση και πίσω με μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ουρά, το μούτρο του είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ειδικά σε ορισμένους χρωματισμούς που το κάνουν να μοιάζει με μυγα. Έχει και πολύ χειρότερη κάλυψη από τον αέρα. ΜΑκάρι να το βελτιώσουν σε επόμενη έκδοση γιατί είναι κρίμα.

Ζεύκας
04/03/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
το μούτρο του είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ειδικά σε ορισμένους χρωματισμούς που το κάνουν να μοιάζει με μυγα. Έχει και πολύ χειρότερη κάλυψη από τον αέρα. ΜΑκάρι να το βελτιώσουν σε επόμενη έκδοση γιατί είναι κρίμα.

καλά κ εγώ το ίδιο έλεγα μέχρι που είδα ένα με ζελατίνα της ermax.

από ασχημόφατσα γίνεται σκέτο κουκλί! :cool:

SeNNinhA
04/03/2008, 16:58
Για βάλε καμιά φωτό εαν βρεις να το χαρούμε κι εμείς. :) :)

mats8282
04/03/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τωρα οταν ακους για Streetfighter τa GSR,Hornet κτλ κρατα μια πισινη......................Και γενικα κρατανε το κοστος χαμηλα................................Οχι SS αναρτησεις,φρενα απο παλαιοτερα μοντελα κτλ.........................

Παντως κατα την γνωμη μου δεν ειναι street fighter αυτα τα μηχανακια..SF θα ηταν ενα GSXR1000 με τιμονι χωρις πλαστικα :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτα που αναφέρεις δεν είναι Street fighter με την πραγματική έννοια του όρου. Είναι naked. Καμμιά σχέση δεν έχουν σε πλαίσια, αναρτήσεις, φρένα με τα SS αδελφια τους, ενω και τα μοτερ έχουν δεχθεί την απαραιτητη φροντίδα για να είναι πιο φιλικά.


Τα πλαισια εχουν σχεση και ειναι αναλογα ισως καλυτερα,πλην Ζ,απο SS600 5ετιας-6ετιας.....

Στα φρενα μονο το GSR φοραει τετραπιστονα απο παλαιοτερο GSXR750 δεν θυμαμαι πιο ακριβως φυσικα οχι ακτινικα....

Στα υπολοιπα δεν βλεπω να διαφωνουμε...Αν και δεν ανεφερα ως αυτονοητο οτι ειναι ξεφουσκωμενα τα μοτερ 20-25 αλογα...Παντως για streetfighter τα διφημιζουν οι εταιριες...Διαφωνω το ξαναλεω..

byron
04/03/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σε μερικά σημεία όμως διαφέρουν:
α) φοράει διαφορετικές αναρτήσεις
β) η πίσω δεν έχει ρύθμιση ύψους
γ) έχει διαφορετική κατανομή βάρους για να εξισορροπηθεί η διαφορετική θέση οδήγησης
δ) τα όργανα είναι σε διαφορετική θέση για να μπορούν να φάινονται χωρίς σκύψιμο


Off topic αλλά....
Τα Mille 04-05 φοράνε τις ίδιες αναρτήσεις εμπρος πίσω με το Tuono 06-07. Δεν θυμάμαι αν έχει ρύθμιση πίσω το Mille όπως είχε το παλιό.
Η κατανομή βάρους είναι διαφορετική λόγω άλλης θέσης οδήγησης.
Τα όργανα δεν νομίζω ότι είναι σε άλλη θέση. Το Mille που έχω οδηγήσει είναι πιο κοντά λόγω σκυψίματος. Εχουν μια μικρή διαφορά στον τρόπο των ενδείξεων. Αλλες διαφορες που έχουν είναι η πιο κοντή εισαγωγή αέρα του Ram air στο Tuono με καλύτερο δούλεμα στις χαμηλές μεσαίες και ότι το 06 έχει κλειδωμένη Eprom. Το 07 έχει την ίδια με των Mille.
Προσωπικά το παλαιότερο δεν μου άρεσε καθόλου. Το δικό μου το λατρεύω. Με την ζελατίνα που του έχω δεν έχω πρόβλημα στο ταξίδι μέχρι τα 180-200. Μετά και μέχρι τη τελική θέλει σκύψιμο. Πάρε και μια φωτό με τη skidmarx.

End off topic


122815

kazampoumpou
04/03/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λάθος κάνεις.Που είδες 50 κιλά παραπάνω;
Έχεις δίκιο δικό μου λάθος. 155kg ζυγιζει το cbr και το hornet 173 αλλά είχα διαβάσει ότι το πραγματικο τους βάρος στα 200 kg και μου είχε μεινει το 200 :) και πάλι δε δικαιολογούνται τα 18 kg παραπάνω αφού αφαιρούν :confused: . Με μπερδέψατε πάντως δηλαδή τα naked (αφου SF είναι κάτι άλλο αν και τα πουλάνε για κάτι τέτοιο) έχουν απομεινάρια από SS ότι περίσσεψε δηλαδη και παρόλα αυτά επιμένετε ότι είναι το ίδιο καλά με ένα SS και ότι μόνο πέντε στους 100 θα καταλάβουν τη διαφορά? Πάντα μιλάω για τη κατηγορία των 600cc καθότι εκεί σκέφτομαι να πάω γιατι τα 1000 είναι πάρα μα πάρα πολλά (για μένα τουλάχιστον)!

Υ.Γ. το GSR στα 7000 με ABS που πιστευω ότι θα με βοηθήσει πολυ είναι πολυ δελεαστική (θα βγάλουν μάλλον καινούριο για να το έχουν τοσο φτηνό) αλλά το Triumph έχει φοβερή εμφάνιση, εκπληκτικό ήχο και ταχύτητα (για καλό ή για κακό :winka: )

gdevelek
04/03/2008, 19:50
μη μπερδεύεσαι, το χόρνετ ΔΕΝ είναι ΣΦ, είναι αυθύπαρκτη μοτό

ΣΦ = ΣΣ - κάποια κομμάτια + κάποια συμπληρώματα, αλλά το μοτέρ μένει ίδιο, το πλαίσιο ίδιο, τα φρένα ίδια, οι αναρτήσεις ίδιες

χόρνετ = ΑΛΛΗ μοτό (άλλο πλαίσιο, άλλο μοτέρ - ή το ίδιο με κάποιο ΣΣ αλλά με άλλη ρύθμιση - άλλες αναρτήσεις άλλα φρένα κλπ. κλπ.)

byron
04/03/2008, 19:51
Μη μπερδεύεσαι με την φρασεολογία. Όποιο και να πάρεις απ΄αυτά που ανέφερες + το Ζ+ το Shiver είναι πολύ καλές μοτοσυκλετες και οι δυνατότητες τους είναι πάνω απ΄το 95% των καθημερινών οδηγών. Κάνεις ένα δυο "συμβιβασμούς" στο θέμα πίστα (που δεν νομίζω να σε απασχολεί) αλλα απ΄την άλλη έχεις ένα πολύ πιο εύχρηστο μηχανάκι για τις μετακινήσεις σου.

Το μοναδικό θέμα που υστερούν τα γυμνά είναι στο ταξίδι που θα κουράσουν πιο γρήγορα απ΄ότι κάποιο με fairing. Αν σ΄αρέσουν όμως τα ξεβράκωτα :lol: , πήγαινε με κλειστά μάτια.

aelaras
04/03/2008, 19:57
katarxas kalosirthame sto forum giati kai egv neo melos eimai.me mia gimni motosikleta kanis sxedon ta panta,trexis,stribis,kanis taxidi monos h me parea,pas boyno,thalassa,ktl.ktl.ktl.

Ζεύκας
05/03/2008, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για βάλε καμιά φωτό εαν βρεις να το χαρούμε κι εμείς. :) :)

όμορφοφατσα ε?ε?


122839

byron
05/03/2008, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
όμορφοφατσα ε?ε?

Που τη βρήκες τη φωτό ρε κατάσκοπε? :look: :p

Ζεύκας
05/03/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που τη βρήκες τη φωτό ρε κατάσκοπε? :look: :p

:a13: :a13: :a13: :a13:

τωρα τελευταια σε κατι ιταλικα στεκια ανωνυμα τριγυρναω... :lol:

byron
05/03/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:a13: :a13: :a13: :a13:

τωρα τελευταια σε κατι ιταλικα στεκια ανωνυμα τριγυρναω... :lol:

Την φωτό την έιχα τραβήξει εγώ στις Σέρρες. Το μηχανάκι είναι του συμφωρουμίτη Drade.

Η ermax δεν με τρελλαίνει μεν (αν και είναι απ΄τις πιο όμορφες), αλλά είναι η καλύτερη απ΄όσες έχω δοκιμάσει (secdem, skidmarx, ermarx).

Ζεύκας
05/03/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Την φωτό την έιχα τραβήξει εγώ στις Σέρρες. Το μηχανάκι είναι του συμφωρουμίτη Drade.

Η ermax δεν με τρελλένει μεν (αν και είναι απ΄τις πιο όμορφες), αλλά είναι η καλύτερη απ΄όσες έχω δοκιμάσει (secdem, skidmarx, ermarx).


:a05: :a05: :a05:

εγκω ντε ξερει τιποτα
εγκω Αγγλάρας. :lol:

SeNNinhA
05/03/2008, 18:37
Για να σε ξεμπερδέψω...

Τα street είναι συνολικά υποδιαίστερες μεν μοτοσυκλέτες σε σχέση με τα SS αλλα όταν αναφερόμαστε σε δημόσιο δρόμο, τα δεδομένα αλλάζουν. Γιατί?

Διότι ο δημόσιος δρόμος δεν είναι πίστα, δηλαδή δεν έχει την πρόσφυση της πίστας ούτε και τον ίσιο τάπητα κατα βάση. Ο δημόσιος δρόμος μπορεί να είναι εως και γυαλί από πρόσφυση καθώς και γεμάτος λακουβες, σαμαράκια κ.α. που όλοι τα ξέρετε.

Το απόλυτο στήσιμο ενός SS αλλα και το πολύ άκαμπτο πλάσιο-ψαλίδι όλα αυτά δεν τα φιλτράρει καθόλου σχεδόν και τα μεταφέρει αυτούσια στην μοτοσυκλέτα και την αποσταθεροποιεί. Αντίθετα ενα street με πιο μαλακές αναρτήσεις και με λιγότερο ισχυρό πλαίσιο-ψαλίδι αποσβένει μεγάλο μέρος όλων αυτών των ανωμαλιών και αφήνει έτσι την μοτοσυκλέτα να κυλίσει πιο ήρεμη στην πορεία της και άρα να έχει γενικά καλύτερη συμπεριφορά. Επίσης τα πολύ καλά φρένα είναι πολλές φορές υπερβολικά για ενα δρόμο με μέτρια πρόσφυση και μπορεί να μπλοκάρουν εύκολα σε φρένα της τελευταίας στιγμής, γεγονός που σε κάνει πιο επιφυλακτικό στην οδήγησή σου.

Όσο πιο προσανατολισμένο για πίστα είναι ενα μηχανάκι τόσο λιγότερο καλά τα πηγαίνει στον δρόμο. Βέβαια υπάρχουν και πολλά SS που κάνουν αρκετά καλά και τα δύο αλλα πάλι ενα street είναι πολύ πιο φιλικό και ευχάριστο για τον δρόμο σε ένα μέσο αναβάτη.

Αυτά.

bentouza
05/03/2008, 22:00
να ρωτησω κ εγω ρε παιδια μιας κ με ενδιαφερει το θεμα (μελλοντικα:sad: )

ενα ss με ρυθμιση προς το μαλακο πλησιαζει καθολου ενα γυμνο;;
κ οταν λετε πολυ σκληρο το ss εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο το γυμνο;;
τελικα το γυμνο ειναι οντως αρκετα μαλακο κ πιο ανετο κ το ss σκληρο κ δυστροπο ή και τα δυο κοπανανε αλλα το γυμνο δεν ειναι ενοχλητικο.
μιλαω για γυμνο τυπου street triple κτλ

αν βοηθαει παρτε για μετρο συγκρισης τις αναρτησεις του δουκα.ειναι μεν σφιχτες αλλα αρχοντικες.μαρεσαν σε ανεση περισσοτερο απο οποιοδηποτε αυτοκινητο εχω μπει(κ καλα ανετα).δυστυχως σε μηχανακια δεν εχω πολυανεβει.

SUZUKAKIAΣ
05/03/2008, 22:12
Ειναι και διαφορετικα και ιδια....

Οσον αφορα την κινηση στη πολη δεν θα δεις τεραστια διαφορα.....

Στην πιστα και στο τρεξιμο θα δεις τεραστια διαφορα....

Οποτε αφου στο θεμα κινησης ειναι πανω κατω ιδια σκ@τ@ και στο τρεξιμο διαφορετικα....

κατσε και σκεψου τι θες εσυ και αποφασισε....

Ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο....:wave2:

gtsagas
07/03/2008, 10:20
παιδια εγω ειμαι κατοχος ενος gsxr 600 K6

λοιπον οδηγησα μια μερα το fazer 1000 (οχι το γυμνο), εκανα 100 χλμ σε εθνικη (στην Κρητη)

και τρελαθηκα, και στριβει και φρεναρει και παει.....

το σκεφτομαι σοβαρα να το αποκτησω.

και το κυριοτερο δεν κουραζει το ιδιο γιατι κακα τα ψεματα ενα ss κουραζει περισσοτερο

SeNNinhA
07/03/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]να ρωτησω κ εγω ρε παιδια μιας κ με ενδιαφερει το θεμα (μελλοντικα:sad: )

ενα ss με ρυθμιση προς το μαλακο πλησιαζει καθολου ενα γυμνο;;
κ οταν λετε πολυ σκληρο το ss εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο το γυμνο;;
τελικα το γυμνο ειναι οντως αρκετα μαλακο κ πιο ανετο κ το ss σκληρο κ δυστροπο ή και τα δυο κοπανανε αλλα το γυμνο δεν ειναι ενοχλητικο.
μιλαω για γυμνο τυπου street triple κτλ...


Σίγουρα τα +/- των ρυθμίσεων στις αναρτήσεις μειώνουν τις διαφορές αλλα και πάλι θα παραμείνουν σε ένα ποσοστό. Βασικά συνήθως μπορείς να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις μόνο των SS γιατί για μείωση κόστους συνήθως οι αναρτήσεις των street δεν έχουν ρυθμίσεις ή έχουν μόνο για το πίσω.'

Όλες οι μηχανές δεν είναι το ίδιο στημένες οπότε δεν υπάρχει ενας γενικός κανόνας. Πχ το street triple είναι πιο σκληρά στημένο από το fazer ή το Ducati πολύ πιο σκληρά στημένο από ενα GSXR. Επίσης και οι ρυθμίσεις τους "ακούν" περισσότερο ή λιγότερο στο καθένα και έτσι μπορούν να μαλακώνουν ή να σκληραίνουν περισσότερο ή λιγότερο από μοντέλο σε μοντέλο. Γενικά όσα SS είναι προσανατολισμένα εντελώς για πίστα (τα περισσότερα πια) είναι γενικά σκληρά (γιατί έτσι πρέπει να είναι).

Αλλα δεν είναι μόνο αυτό που κάνει την οδήγηση σε δρόμο πιο επίπονη και δύσκολη. Είναι και το ανοιχτό τιμόνι που σε στροφιλίκια δίνει καλύτερο μοχλό και μεγαλύτερη ευκολία καθώς και η πιο όρθια θέση οδήγησης που σε συνθήκες δρόμου και κυρίως πόλης είναι πιο χαλαρή και ξεκούραστη.

Εγώ νομίζω ότι εαν δεν μπαίνεις πίστα συχνά, ενα street πολεμικό ή ενα street fighter είναι πολύ πιο FUN να το οδηγείς και το γουστάρεις περισσότερο.

DrIoannis
07/03/2008, 11:28
Καλό θα είναι να οδηγήσεις κάποια και να αποφασίσεις τι σου κάνει.Εγώ οδήγησα Shiver μετά το δικό μου και δεν...Ήταν πολύ μαλακό και νόμιζα ότι θα μου γλιστρήσει σε κάθε στροφή.Δεν μου ενέπνεε αυτή την σιγουριά του στιβαρού GSXR.Προφανώς δεν είμαι εξοικειωμένος με την αίσθηση που δίνει ένα γυμνό.Τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.

SeNNinhA
07/03/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Καλό θα είναι να οδηγήσεις κάποια και να αποφασίσεις τι σου κάνει.

ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ !!!

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

bentouza
07/03/2008, 19:45
καλα εννοειτε τα οδηγας πρωτα.αλλα με μια φορα τι να καταλαβω ο ερμος;

ο αερας ειναι τελικα οσο προβλημα λενε οτι ειναι;
στο ενα εισαι με ανοιχτα χερια κ ορθιος στο αλλο σκυφτος κ με πιο κλειστα χερια.
σε κανα ταξιδι το σκυφτο ειναι τοσο καλυτερο απο ενα γυμνο με ενα μασκακι ή ειναι υπερβολες οσα ακουω κ το ss εχει διαφορα μονο αν σκυψεις παρα πολυ;

θελει σκεψη το πραμα.βεβαια τα περισσοτερα χιλιομετρα γινονται στην πολη κ τριγυρω,καμια βολτα λιγοτερα ταξιδια κ ελαχιστα πιστα ετσι δεν ειναι;

DrIoannis
08/03/2008, 06:58
Πάρε το αλλιώς...και εξηγούμαι.Μπορείς να προβείς σε μία αγορά ενός SS ή γυμνού που σου αρέσει,το κρατάς όσο θες και αν δε,το πουλάς και παίρνεις ένα επίσης ωραίο γυμνό ή SS.Αυτά δεν είναι ανάγκη να είναι top of the line μοντέλα.

SeNNinhA
08/03/2008, 10:33
Μέσα στην πόλη τα clip-on κουραζουν πάρα πολύ τους καρπούς. ακόμη η σκυφτή θεση οδήγησης με τα ψηλά μαρσπιέ επιδεινώνουν την κατάσταση. Δεν θα συνιστούσα ενα SS για καθημερινή κυρίως κυκλοφορία μέσα στην πόλη. Το τιμόνι επίσης κόβει πολύ λίγο λόγω των ενισχυμένων στο λαιμό πλαισίων και δεν βολεύει ούτε στις μανούβρες. Ακόμη και ο TUONO που είχε τιμόνι, κούραζε μέσα στην πόλη πολύ.

Όλη αυτή η κούραση στους καρπούς φεύγει από πάνω σου όταν κυκλοφορείς με υψηλές ταχύτητες 120-180 στην εθνική όπου η πίεση του αέρα εξισορροπεί το βάρος σου και όλα είναι ΟΚ. Βέβαια ακόμη και εκεί, η πιο σκυφτή θέση οδήγησεις θα σε κουράσει μετά από αρκετά χιλιόμετρα όμως.

Σε εντελώς γυμνό μηχανάκι μετά τα 140 αρχίζεις και έχεις πρόβλημα με τον αέρα. Βασικά είναι ο σβέρκος σου που παλεύει να στηρίξει το κεφάλι σου. Ακόμη και με μια μασκούλα το παλεύεις συνήθως μέχρι τα 180 και μάλιστα όχι για πολύ μεγάλα διαστήματα. Μεγαλύτερες μάσκες φυσικά καλύπτουν περισσότερο.

Μην περιμένεις βέβαια ότι και τα τελευταία SS έχουν καμιά φανταστική κάλυψη από τον αέρα αλλα τουλάχιστον εαν σκύψεις και γίνεις ενα με το τεπόζιτο μπορείς να δεις και τις τελικές τους. Για πόση ώρα βέβαια μπορείς να μείνεις σε αυτή την θέση μόνο εσύ το ξέρεις.

Σε ταξίδι που ρωτάς έχει σχέση και το μασκάκι που λες. Πάντως με 160-180 πας περίπου το ίδιο και με τα 2.

Πάντως για την χρήση που λες είναι καλύτερα ενα γυμνό με μασκάκι ή ενα τύπου Z, street triple κλπ που είναι και πιο fun.

mats8282
10/03/2008, 20:04
Εγω παντως ρε παιδια σοβαρα τωρα μεχρι τα 180-190 δεν εχω κανενα προβλημα απο τον αερα,στα 200+ αρχιζει και γινεται μεγαλο το προβλημα αλλα ετσι και αλλιως δεν το πηρα για να ταξιδευω με 200....Οτι ταξιδι εχω κανει κατω απο 150-160 εθνικη δεν παω με το GSR εκτος αν βαριεμαι πολυ στην ευθεια....Λιγο σκυψιμο,λιγο πιο πισω στην σελα να μην ειμαι σαν λαμπαδα ορθιος και βουρ....Καλο θα ειναι βεβαια το κρανος να μην εχει αεροτομες ;)


Δεν εχω καμμια ζελατινα και ειμαι 1.85 για οποιον ενδιαφερεται :P

ktmboy
10/03/2008, 20:10
oti boleuei perissotero ton kathe ena, kai h diafora sthn timh enos SS k enos Naked einai megalh