PDA

View Full Version : Λάθος μέτρηση με πολύμετρο



killbill
02/03/2008, 15:12
Μια ερώτηση παρακαλώ για τις γνώμες σας.

Πήγα να μετρήσω την μπαταρία της μηχανής να δω εάν είναι φορτισμένη με πολύμετρο, αλλά ο λαλάκας, έβαλα το κόκκινο ακροδεκτάκι εκεί που λέει !0Α και έχει το σήμα ... και μια πάυλα απο πάνω. Φυσικά η λάθος υποδοχή και μου έκανε εναν σπινθηρισμό πανω στη βίδα που ενόνετε η μπαταρία, και εκανε 1-2 μικρές φουσκαλίτσες, πως κάνουμε κόληση με το κολητήρι και το καλάι.
Το εβαλα στην κανονική του εσοχή και η μπαταρία μου δείχνει 12,55V.
Η ερώτηση μου είναι η εξής υπάρχει περίπτωση να προξένησα καμια βλάβη στην μπαταρία ή στη μηχανή???

Ή το μόνο που θα μπορούσε να είχε γίνει είναι να καεί το πολύμετρο?

Ολα δουλευουν κανονικά, συναγερμός, μηχανή λεντάκια, φώτα κτλπ.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας δίοτι φοβάμαι μην έκανα καμια ζημιά!!!

lamoun
02/03/2008, 15:31
Αυτό που έκανες ισοδυναμεί με ένωση του αρνητικού και θετικού πόλου της μπαταρίας με ένα καλώδιο. Βραχυκύκλωμα της μπαταρίας δηλαδή. Μάλλον σε σώζει η ασφάλεια του πολυμέτρου.

Τέσπα αφού δουλεύουν όλα καλά, είναι οκ. Άνοιξε και το πολύμετρο και δες άν έχει καεί η ασφάλεια του.

killbill
02/03/2008, 15:35
οπως καταλαβαίνεις το πολύμετρο δεν με απασχολέι καθόλου έτσι και αλλιώς έχει 9 Euro.
Η αλήθεια είναι ότι το κόκκινο καλώδιο ζεστάθηκε, η ένοια μου είναι να μην έκανα καμιά ζημιά στην μπαταρία ή στη μηχανή.
Αυτο που θα κάνω είναι να αλλάξω τουλάχιστον την βίδα του θετικού πόλου.

Το αρνητικό ακροδεκτάκι ήταν συνδεδεμένο σωστά το θετικό έχει 2 εσοχές ανάλογα τι θες να μετρήσεις. Εγώ σε κόκκινο το σύνδεσα αλλα ήταν για άλλη μέτρηση.

Επίσης ο κεντρικός διακόπτης (KILL SWITCH) της μηχανής ήταν κλειστός.

lamoun
02/03/2008, 15:38
Βασικά δε θα μπορούσε να γίνει τίποτα παρα μόνο να χαλάσεις την μπαταρία σου.

Δες άν δυσκολεύεται να γυρίσει η μίζα, πήγαινε και καμιά βόλτα να σου φύγει η έννοια. :winka:

lamoun
02/03/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
Το αρνητικό ακροδεκτάκι ήταν συνδεδεμένο σωστά το θετικό έχει 2 εσοχές ανάλογα τι θες να μετρήσεις. Εγώ σε κόκκινο το σύνδεσα αλλα ήταν για άλλη μέτρηση.

Μάλλον το έβαλες στην πάνω είσοδο, που λέει για 10Α. Αυτό παρακάμπτει την ασφάλεια καλό είναι να μη κάνεις μετρήσεις με αυτή. Είναι για μέτρηση μόνο έντασης "μεγάλου" ρεύματος.


122385

killbill
02/03/2008, 15:45
Thanx, η μίζα δουλέυει μια χαρά, μόλις γύρισα απο βόλτα χαλκίδα και ήθελα να δώ αν φόρτισε η μπαταρία γιατί καθότανε για κανα 2μηνο.
Αλλα επειδή είμαι άσχετος με τα μηχανολογικά-ηλεκτρικά την πάτησα, + είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το πολύμετρο.

"Ναι έχεις δίκιο σε αυτή την εσοχή έβαλα το κόκκινο στη αρχή και μου έκανε το σπινθηρισμό.

OldMan
03/03/2008, 12:12
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Με πολύμετρο των 9? θέλεις να πάρεις μετρήσεις ....???:D

Υ.Γ.
Τα 12.55 V δηλώνουν ΜΙΣΟ ΑΔΕΙΑ μπαταρία (γύρω στο 60-65% της ονομαστικής χωρητικότητας..) εκτός αν πήρες μέτρηση με την μπαταρία υπό φορτίο (συνδεδεμένη στο κύκλωμα) και ΑΜΕΣΩΣ μετά απο κάποια εκφόρτισή της (μίζα, φώτα, κόρνα κ.λ.π.) :wave2:

killbill
03/03/2008, 14:50
Λοιπόν ξαναμέτρησα την μπαταρία και όντως έβγαζε 12.6V με κλειστό κινητήρα, Βάζω μπρός για 2 λεπτακια και δίνω λίγο γκαζάκι 2500rpm-4000rpm το πολύμετρο ανέβασε 14.7V, ανοίγω φώτα 14,3 αν θυμάμαι καλά.
Κλείνω κινητήρα και kill switch, και δείχνει 13V.

Μάλλον είμαι για φώρτισμα μπαταρίας τελικά?

@Oldman: Όσον αφορά τα παραπάνω εσυ πιστεύεις ότι μπορούσε να είχε γίνει καμια ζημιά στα ηλεκτρικά της μηχανής ή στην μπαταρία?

OldMan
03/03/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
Λοιπόν ξαναμέτρησα την μπαταρία και όντως έβγαζε 12.6V με κλειστό κινητήρα, Βάζω μπρός για 2 λεπτακια και δίνω λίγο γκαζάκι 2500rpm-4000rpm το πολύμετρο ανέβασε 14.7V, ανοίγω φώτα 14,3 αν θυμάμαι καλά.
Κλείνω κινητήρα και kill switch, και δείχνει 13V.

Μάλλον είμαι για φώρτισμα μπαταρίας τελικά?
Καθόλου ...!!!:nono:

Μια χαρά είναι η μπαταρία σου - το θέμα είναι αν διατηρήσει την χωρητικότητά της, δηλ. για πόσο καιρό θα παραμένει στα 12.6V χωρίς να της ζητηθεί φορτίο ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
@Oldman: Όσον αφορά τα παραπάνω εσυ πιστεύεις ότι μπορούσε να είχε γίνει καμια ζημιά στα ηλεκτρικά της μηχανής ή στην μπαταρία?
Στα ηλεκτρικά της μηχανής, όχι ...!!!
(ουσιαστικά με το βραχυκύκλωμα που έκανες "στέρησες" το ρεύμα από το κύκλωμα της μηχανής...)
Στην ίδια την μπαταρία, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ναι ...!!!
(αν την κρατούσες αρκετή ώρα βραχυκυκλωμένη και αντέχανε την υπερθέρμανση τα καλώδια και το κύκλωμα του πολύμετρου...):winka: